Christelijk Dagblad voor Zeeland rechter en overheid, „V=VIKTORIA, Dagkalender. ken amma en Verpachtingen V R IJ D A G 5 SEPT. 1941 55e JAARGANG - No. 108 Bureaux Lange Vorsfstraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bifkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislstraai 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg @oes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent S,s. „Sitoe Bondo" getorpedeerd. Sowjet-divisie vernietigd - Taai verzet der Sowjet-troepen - Krachtige Italiaansche luchtactie - Tot zinken gebrachte schepen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Sowjet-pantserdi visie ingesloten. Het springen van den Dnjeprogresdam. Omsingeling van Petersburg nog slechts een kwestie van tijd. Dagorder van veldmaarschalk Mannerheim. Britten verloren ruim 13 millioen B, R. T. NIEUWE BONNEN. Alleen nog rijst voor kinderen. n gaan en een Lllen voorschrii- Pb it .an. volgons het laatste zeer DDELBURG. iting der Arron- Middelburg zijn standplaats de eer P. Heering, is te Nieuwer- r van den Bur- eente N.- en St lare, aldaar. liddelburg. [iddelburg heeft tredingen: 4 b. s 2 d. h. b, s. 1 d. h.; P. s. 2 d. h; J. J. h.A. v. G. te h.; A. C. P. te A. W. te Vlis- P. H. D. te Mid- B. S. te Mid- J. B.'te West- H; S. te Vlissin- M. te Krabben- srordening e n: en f 2 b. s. 3 en erke 2 maal f 2 S. tel Kortgene te Kapelle f 3 apelle f 3 en f 2 irordening ieplieht: ff lb. s. 1 d. h.; s. 2 d. h. erordening e p e r k i ng: b. s. 3 d. h,A. .0 b. s. 6 d. h.; 6 d. h. erordening 1: op Zoom f 8 b. I d. h.; Th. J. F. d. h. g een rij-, trek- onder de noodige igen het aanrich- ;n genomen: 3 b. s. 2 d. h. art. 461 Wet- recht: g f 2 b. s. 2 d. h. Visschérü- C15 b. s. 10 d. h.; s. 10 d. h. AP. V. Goes: 3 b. s. 2 d. h. erordening eizend uit- d r ij f: s. 3 d. h. Zeeuw sche isscherij- 1 b. s. 1 d. h. mber 1941. m. 6.45 Gram. Gram. 7.45 Och- Nieuwsber. 8.15 tatie (voorbereid chting). 8.25 Gew. Gram. 0.15 Voor ram. 11.20 Voor anders en orgel- .45 BNO: Hieuws- i v. Beeck en zijn en soliste. 2.00 am. 4.00 Cyclus: hun werk". 4.20 orkest. 5.05 Gram. con.- en beursber. 5 Viool en piano, gheden. 6.30 Zang i.50 Gram. 7.00 Ac- 2e acte van „Die Causerie: „Wat 9.15 Gram. 9.45 -10.15 BNO: En- News from Hol- 5 m. 6.458 00 zie Nieuwsber. 8.15 irdracht en gram. 11.20 Zang met :am. 12.00 Ensem- en solist. 12.45 ber. 1.00 Gevar. >r de vrouw. 3.45 0 Voor de jeugd. Nieuws-, econ.- en rs. 6.00 Onder de >r de Chr. Radio ble Bandi Balogh. el halfuurtje. 7.30 8.30 Frans Wou- 10 Molto cantabilo. 10.00 Avondwij- edel, v. Batten. Ib.inspan, Klop. .zen, v. Dijke. Familieberichten 33 cent ber re^ei Overige advertentlën 30 cent per reos* Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi| contract belangrijke korting Van belang is zeker de vraag, of en in hoeverre de rechterlijke macht in Ne derland tot nu toe haar taak zonder aan zien des persoons heeft vervuld, in hoe verre zij dus waarlijk recht gesproken heeft, In een artikel „Rechter en Overheid", verschenen in het Utrechtsch Dagblad van 28 Augustus j.L, heeft Mr A. F. Zwaardemaker zijn oordeel over deze vragen gegeven. Hij schrijft o.m.: „Vraagt men zich af, hoe het komt, dat in ons Vaderland de rechterlijke macht haar onafhankelijkheid en onkreukbaar heid zoo krachtig heeft kunnen handha ven, dan moet men de oplossing daarvan zoeken in de gouden tradities, die hier de eeuwen door gehuldigd werden. Politieke beïnvloeding der gerechten behoorde hier, evenzeer als omkooping der rech terlijke ambtenaren, steeds tot de hooge uitzonderingen. Het vertrouwen van de menigte in de rechtvaardigheid van de Nederlandsche rechtsbedeeling heeft 'zich dan ook door de eeuwen heen gehandhaafd. Reeds in de dagen van de laatsten der Oostenrij- sche landheeren bleek dit duidelijk. On der Karei V werden, evenals onder Phi lips H plakkaten tegen de aanhangers der nieuwe leer uitgevaardigd en toege past. Het verschil was echter, dat onder Karei V de vervolging der ketters plaats vond voor de gewone gerechten, onder zijn zoon evenwel de Spaansche inquisi tie dus een hier onbekende, buiten- nissige rechtspleging op de ketters werd toegepast. Eerst onder Philips H nu rees tegen de kettervervolging aan alle zijden, verzet ook bij het overgroots deel der bevolking, dat de Roomsche kerk was trouw gebleven. Trekt men hieruit de eenig mogelijke conclusie, dan komt men tot het resultaat, dat niet zoo zeer de kettervervolging op zichzelf, als wel de vervolging der ketters volgens de regels eener bijzondere rechtspleging bij de breede lagen der bevolking op ver zet stuitte. De traditioneele onafhankelijkheid der rechterlijke macht van de politieke machthebbers van het oogenblik heeft in Nederland echter nimmer aanleiding ge geven tot ernstige botsingen tusschen rechter en overheid. De rechterlijke macht is steeds doordrongen geweest van de overtuiging, dat zij te waken had voor de handhaving der overheidsvoorschrif ten, uitgevaardigd ter bevordering van de openbare orde en tevens voor een strikt rechtvaardige toepassing van het geldende recht op de onderlinge verhou dingen in het maatschappelijk leven. De rechterlijke macht kon door haar voortdurenden steun aan de Overheid verleend, steeds vermijden, dat er ern stige conflicten over de afbakening van de wederzijdsche bevoegdheden ontston den, die de Overheid noopten tot of tot voorwendsel konden dienen voor de be perking van het bevoegdheidsterrein des gewonen rechters. Dit was zoo onder de Republiek en is tot 'op dezen dag zoo ge bleven. Ook in de toekomst behoeft men, naar onze meening, voor botsingen tusschen rechterlijke macht en politieke Overheid niet te vreezen, indien de laatste en men mag zeker van haar niet anders verwachten met bewaring van haar eigen autoriteit en daarmede ook van die der rechterlijke macht, voortdurend het oog gericht houdt op het belang der ge- heele volksgemeenschap. De Nederland sche rechterlijke macht heeft door de eeuwen heen het belang eener gezonde rechtspleging getrouwelijk voorgestaan en het kan dus kwalijk anders of in de toekomst mag op een zuivere wisselwer king der beide „machten", die beide het volksbelang boven alles 'stellen, worden gerekend. NEGENTIEN LEDEN VAN DE BEMANNING OM HET LEVEN GEKOMEN. Uit Ponta del Gada op de Azoren is bericht gekomen, dat daar in Juli door een Spaansch stoomschip 59 schipbreu kelingen aan land zijn gebracht, die be hoorden tot de bemanning van het Ne derlandsche s.s. „Sitoe Bondo". Dit 7049 bruto registerton metende stoomschip van den Rotterdamschen Lloyd, dat in een Engelsch convooi voer, was op den Atlantischen Oceaan door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. De bemanning bestond in totaal uit 78 koppen. Bij den ondergang van het schip zijn dus negentien leden der be manning om het leven gekomen. De „Sitoe Bondo" kwam in convooi uit Noord-Amerika en had voor Enge land bestemd krijgstuig aan boord. Het opperbevel der Duitsehe weermacht deelt mede: In het Oosten blijven de ge vechtshandelingen zich succesvol ontwikkelen. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij The Wash twee Britsche vrachtschepen met een gezamenhgken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Andert gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan de Oostkust van het Britsche eiland gebombar deerd. Een aanval in den nacht van 3 op 4 September door Duitsehe vliegtuigen ondernomen op het vliegveld Aboe Soeeir aan het Suez-kanaal leverde bijzon der veel resultaat op. De start baan werd vernield, schuilplaatsen en munitie-opslagplaatsen geraak ten door bomtreffers in brand. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. De marine en luchtmacht heb ben in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart in totaal 537.200 ton vijandelijke koopvaar- dijscheepsruimte tot zinken ge bracht. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Het D. N. B. verneemt van militaire zijde: Inl gevechten van verscheidene dagen in dien Centraler! sector van het Oostelijk frtont werd de honderdste Sowjetpanteer- divisie door Duitsehe troepen ingesloten. Ondanks herhaalde uitbraakpogingerl werd de divisie, van enkele kleine resten afgelzien, volkomen vernietigd. Een groot aantal Sowjet-soldaten ge raakte in Duitsehe gevangenschap. De verliezen der bolsjewisten aan gesneu velden en aan oorlogstuig zgn nog niet te overzien. Duitsehe pantsterstrij dkrachten ver nietigden in denzelfden sector op 1 en 2 September het grootste deel van de 293e divisie tirailleurs der Sowjets. De Sowjet-divisie probeerde den op- marsch der Duitsehe pantserstrijdkrach ten door een flankaanval tot staan te brengen. Het voornemen van de bolsjewisten werd echter tijdig bemerkt. De Duitsehe gevechtswagens verrichtten een zwen kende beweging en omsingelden de Sow- jet-divisies. De Bolsjewisten werden ver nietigend verslagen en leden zware bloe dige verliezen. Bovendien werden 5000 gevangenen gemaakt en groote hoeveel heden oorlogstuig der Sowjets buitge maakt. Op 3 September ontstonden er, even eens in het centrale deel van het Oostelijke front op verscheidene plaat sen nieuwe vevige gevechten, in welker verloop de bolsjewisten wéér tevergeefs sterke formaties pantstertroepen ge bruikten. In samenwerking tusschen alle wapens wezen de Duitsehe troepen alle aanvals- pogingen onder zware verliezen voor de Sowjets van de hand. Het gebied, dat de Duitsehe troepen in den Centralen sector van het Oostelijk front hebben bezet, werd gezuiverd van verspreide Sowjetstrijdkrachten. De vliegtuigverliezen der Sowjets be droegen 229 vliegtuigen. De Duitsehe vliegtuigverliezen beliepen op die dagen 17 machines. HEVIGE GEVECHTEN IN HET NOORDEN. (D. N. B.). De Duitsehe troepen heb ben op 3 September hun aanval op den Noordelijken sector van 't Duit sehe Oostelijke frcmt met succes voort gezet. In dit gevechtsgebied heeft een Duitsehe divisie de Bolsjewisten uit goed ingerichte stellingen geworpen. Als gevolg van het taaie verzet leden de Sowjet-fohmaties zware verliezen aan mierischen en materiaal. Het verzet werd overal in vaak hevige gevechten van man tegert man gebroken. j Na de inneming van Reval hebben de Duitsehe troepen in 't Estlandsche strijd gebied de streek om Reval gezuiverd van j verspreide Sowjet-soldaten. De Sowjet-maarschalk Boedjenny heeft na 't verlies van de stad Dnjepropetrowsk bevel gegeven tot vernietiging van den geweldigen stuwdam aan den beneden- Dnjepr. Het doen springen van den Dnjepro gresdam en de vernietiging van het reus achtige electriciteitswerk is in Ankara het gesprek van den dag, aldus meldt de „Westdeutscher Beobachter". Deze dam was het werk, waarop de Sowjet-Unie het meest trotsch was. Lenin had den bouw gelast en tienduizenden hebben dit mammout-werk bekeken. De vernietiging van dit werk legt de geheele Sowjet-wapenindustrie in de Oostelijke Oekraïne lam. Moscou heeft daarmee, na het verlies van Kriwoj Rog, een tweeden zwaren slag op het terrein van zijn verdedigingseconomie gekregen, die het zichzelf heeft berokkend. Volgens berichten uit Moscou heeft het bericht van de vernieling van den dam daar groote ontroering gewekt. De Prawda geeft toe, dat door deze daad der Sowjet-Unie zware schade is berok kend, schade, welke nochtans moet wor den gedragen, omdat van de Sowjet-Unie wellicht nog gróótere offers worden ge- eiseht. Uit het gebied van den dam wordt gemeld, dat groote gebieden aan den be neden Dnjepr onder water staan. De werken van de centrale staan in brand en de branden duurden op 1 Sept. nog steeds voort, daar honderden vaten olie de gebouwen waren binnen gebracht. De Sowjets beschikken nu nog slechts over het zich in ontwikkeling bevindende industriegebied in den Oeral (Un. Press). In bevoegde Duitsehe kringen verzekert men, dat de ten Oos ten van Petersburg opereerende Duitsehe troepen thans betrekkelijk dicht bij het Ladogameer staan, zoodat de volledige omsingeling van Petersburg nog slechts een kwestie van korten tijd is. (D. N. B.). De Finsche veldmaarschalk Mannerheim heeft een dagorder gericht tot zijn troepen, waarin hij zegt: De oude rijksgrens op de Karfelische landengte is bereikt1. Het deel van Flit- lland, dat de vrede van Moscou ons met geweld, zonder eenigeriei rechtvaardi ging had ontrukt, is door de heldendaden en dfe geweldige inspanning van het Firt- sche leger weter in zijn geheelen omvang b(j het rijk aangesloten. Op het trotsche kasteel van Wiborg waait weer onze blauw-witte vlag. Ka- relië is vrij, ook al zullen ontelbare afge brande huizen, fabrieken en uitgestrekte boschgebieden nog lang getuigen van den waren aard van het Bolsjewisme. Vervolgens zegt Mannerheim den sol daten dank voor hun heldendaden en hij verklaart, dat van het Finsche leger ook verder nog uithoudingsvermogen wordt geëischt. De tijd is nog niet gekomen om het zwaard door den ploeg te vervangen. OORZAKEN VAN HET DA LENDE AANTAL TOT ZIN KEN GEBRACHTE SCHEPEN Het D.N.B. verneemt ter toelichting op het weermachtsbericht van militaire zijde het volgende: Bij het begin van het derde oorlogs jaar tegen Groot-Brittannië moet gecon stateerd worden, dat van het begin van den oorlog tot 31 Augustus 1941 in den 7 SEPT. TOT EN MET 13 SEPT. 1941. 34-4 brood 4 rants, brood of gebak. 34 brood 1 rants, brood of gebak. 34 vleesch rants, vleesch of vl,- waren. 34 vleeschw,1 rants, vleesch of vL- waren. 34 kaas 100 gram kaas. 84 melk I 1Liter melk. 35 reserve 3 kg. aardappelen. 7 SEPT. TOT EN MET 4 OCT. 1941. 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34^35-36-37 bloem C rijst C. haverm. 117 algem. 118 algem. 119 algem. 1 kg. suiker. 250 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam of stroop. rants, bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst 250 gr. havermout. 250 gr. havermout. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maï zena. 7 SEPT. TOT EN MET 24 SEPT. 1941. 84-35 boter 250 gr. boter. 34-35 vet250 gr. boter met reductie. DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 6 SEPT. NIET wrar.R GELDIG. 33 brood 33 bloem 33 vleesch 33 vleeschw. 33 melk -1 34 reserve 30-31-32-33 kaas 29-30 boter 29-30 vet 107 algem. 108 algein. 109 algem. 110 algem. rijst algem. haverm. B 111 B brood of gebak, bloem, brood of gebak, vleesch of vleeschwaren. vleesch of vleeschwaren. melk. aardappelen. kaas. boter. boter met reductie, suiker. koffie-surrogaat jam. rijst. rijst. havermout of gort. havermout of gort. vermicelli of maïzena. VRIJDAG 5 8EPTEMBER 1941. Strek uw goedertierenheid uit over degenen, die U kennen, en uwe gerechtig heid over de oprechten, van hart. Pbo 38 s 11. Zon op onder 6.50 20.21 Maan op onder 20.10 6.30 Vandaag Volle maan. 13 Sept.: Laatste kwartien. 112 algem. N.B. De bonnen 33 voor eieren blijven geldig tot en met 13 September 1941. BONS, DIE VERNIETIGD KUNNEN WORDEN. In aansluiting op bet bonaanwijzings- bericht voor de week van 7 tot en met 13 September 1941 wordt nog medegedeeld, dat de bonnen 31, 32 en 33 van de boter en vetkaarten kunnen worden vernietigd. HAVERMOUT EN GORT IN DE PLAATS. De Secretaris-Generaal van bet Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op bet bonaanwij- zingsbericht voor de week van 7 tot en met 13 September 1941 nog bet volgende bekend. Zooals uit genoemd bericht blijkt, is met ingang van 7 Sepi a.s. bet artikel bloem enz. in plaats van een weekarti- kel een vierweeksch-artikel geworden. In verband biermede zijn dan ook voor bet tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. vier bonnummers, derhalve acht bonnen, van de bonkaart „diversen" aangewezen. Voorts wordt er geen rijst enz. meer beschikbaar gesteld. Deze blijft uitslui tend gereserveerd voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar en voor degenen, die voor losse rantsoenbonnen grijst" in aan merking komen. Op de bon „C Rijst" voor kinderen tot en met 3 jaar is thans geen gruttenmeel (gemengd meel) meer ver krijgbaar, doch in plaats biervan kan op den bon kindermeel worden gekocht. Ter vervanging van bet rantsoen rijst is de bestaande ben voor 250 gram ba- vermout of 250 gram gort vervangen door een bon voor 250 gram havermout en daarnaast een bon voor 250 gram gort. In plaats van 250 gram havermout of gort naar keuze kan men dus thans zoowel 250 gram havermout als 250 gram gort koopen. Volledigheidshalve wordt er op gewe zen, dat voortaan op den bon voor haver mout naast de gebruikelijke artikelen ook havergort, en gruttenmeel verkrijgbaar zijn en op den bon voor gort, voortaan ook gortbloem en gruttenmeel. strijd tegen Groot-Brittannië ruim 13 millioen B.R.T. vijandelijke of voor Gr.- Brittannië bruikbare koopvaardij-tonna- ge tot zinken is gebracht. Tegenover de bijzonder gunstige maan den van Februari tot Juni 1941 zijn de cijfers der marine van de tot zinken ge brachte schepen in de beide laatste maanden wel is waar gedaald, doch dit berust geenszins daarop, dat een gerin ger aantal duikbooten in actie is ge weest. Integendeel, kan met beslistheid worden gezegd, dat het aantal duikboo ten, dat in den strijd wordt gebracht, re gelmatig s t jj g t. De duikbooten vinden echter op den Atlantischen Oceaan aanzienlijk minder aanvalsobjecten tegenover zich dan in de voorgaande maanden. Een zeer belang rijk deel van de voor Engeland varende tonnage moet thans voor de verzorging van de in overzeesche gebieden strijden de Britsche troepen gebruikt worden. De nagenoeg volledige versperring van de Middellandsche Zee maakt het noodzake lijk, dat vele transporten de heel veel lan- ,ger scheepvaartroute om Afrika heen moeten volgen, waarvoor dientengevolge aanzienlijk meer scbeepsrdimte noodig is. Waarschijnlijk zal ook in de naaste toekomst een bepaald deel der Britsche tonnage aan de Vereenigde Staten ter beschikking gesteld moeten worden voor transporten van materieel en levensmid delen over den Stillen Oceaan ten be hoeve van de in Voor-Azië strijdende troepen. Daarbij komt, dat de Vereenig de Staten thans geleidelijk bun bewape ningsindustrie op gang brengen en der halve een deel van hun grondstoffen niet meer kunnen verzenden. Ook dat werkt verminderend op de scheepsbewegingen op den Atlantischen Oceaan. Het is niet uitgesloten, dat tijdens den duur van de overzeesche ondernemingen van Groot-Brittannië de torpedeerings- cijfers van de Duitsehe duikbooten ook in de toekomst onder de hooge cijfers van de lentemaanden blijven. Dat is bij de gewijzigde omstandigheden aan vij- ands kant in geen geval een ongunstig teeken voor de activiteit der duikbooten, die den vijand op de hielen blijven zitten. Volkomen oncontroleerbaar, doch on getwijfeld van aanzienlijke uitwerking zgn de resultaten van den Duitschen mij- nenoorlog geweest, waarmede in de bo venvermelde cijfers geen rekening is ge houden. De aanvulling der verloren gegane schepen door nieuwe is zoowel op de Britsche als op de Amerikaansche wer ven onbevredigend te achten. Al deze factoren werken samen om aan ieder schip, dat op bet huidige tijdstip tot zin ken wordt gebracht, een belangrijk hoo- gere waarde toe te kennen dan vroeger. In ieder geval staat vast, dat noch het initiatief, noch de slagvaardigheid van de Duitsehe wapens in den „slag op den Atlantischen Oceaan" verslapt is, evenmin in de toekomst zal verslappen. LUCHTGEVECHTEN AAN DE KANAALKUST. (D. N. B.) Eenige Britsche vlieg tuigen hebben gistermiddag gepoogd naar de kust van het Kanaal te vlie gen. Bij de luchtgevechten, welke hierbij ontstonden, heeft de Britsche luchtmacht in totaal zes vliegtuigen verloren. GEESTELIJKEN STRIJDEN MEE IN DE WEERMACHT. D. N. B. Volgens gegevens, verstrekt door de R.K. kerk, dienen op het oogen blik 1132 geestelijken, beboorende tot verschillende orden, in het leger te vel de. Velen van hen, ongeveer 500, zijn vrijwilligers en dienen voor het grootsts deel als ziekenverplegers. De R.-K. kerk betreurt 250 priesters, die in den loop van deze twee oorlogsjaren gevallen zijn. 26 Kloosters hebben gedeelten in hun behuizingen tot hospitalen ingericht of tot tehuizen voor soldaten. DE OORLOGSSLACHTOF FERS IN BELGIë. Naar 't Belgische Bureau der bevol kingsstatistiek bekend maakte, sneuvel den gedurende den oorlog in België 8500 soldaten, terwijl er 18.583 gewond wer den. Onder de burgerbevolking werden 10.000 menschen gedood. Ook werd be kend gemaakt, dat van de 200.000 Bel gische krijgsgevangenen er reeds 120.000 vrijgelaten zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1