Gemengd Nieuws Diverse mo eïijk heden. Land- en Tuinbouw Rechtszaken Radioprogramma Openbare Verkoopinpen en Verpachtingen Inzameling van kroos als veevoeder. Volle medewerking noodig. Wjj meldden reeds, dat onlangs ls ge bleken, dat eendenkroos in gedroogden toestand een belangrijk veevoeder is. Een analyse toonde aan, dat het in gedroogden toestand een eiwitgehalte heeft van 23 pet., een zetmeelgehalte van 1819 pet. en een vetgehalte van 56 pet. Als men nu weet, dat er in Neder land ongeve. r 90.000 hectare stilstaan de slooten zijn, die als het kroos er ge middeld 1 m.i... dik op ligt, 30.000 ton gedroogd kroos kunnen leveren (90 pet. van het kroos is water), dan begrijpt men, dat het zonde zou zyn, dit kroos niet als veevoeder te gaan verwerken. Daarom heeft het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd dan ook zijn instemming betuigd met de plan nen, voorgelegd door de firma's Crok en Laan, te Wormerveer en Van Vlotens Handelmjj. te Amsterdam, om dit kroos te doen verzamelen, te drogen en er, door vermenging met andere ingrediënten, veevoeder van te maken. Allen gemeentebesturen worden ver zocht de slooten, welke tot hun gebied behooren, van kroos te zuiveren en dit op een punt bijeen te brengen, in hoe veelheden van minstens 15.000 kg. Deze kroosmassa's worden naar drogerijen ge bracht en voor elke duizend kg wordt een premie vergoed van f 2,50. Voor werkloozen ligt hier dus een mooi ar beidsterrein. En indien de boeren zelf voor de kroosinzameling zorgen, helpen zij het vee van zichzelf en van anderen in leven houden en werken aldus mee aan de voedselvoorziening van ons volk. Na het drogen wordt het kroos tot koeken verwerkt en zoo verkrijgt men een hoogwaardig veevoeder, vooral door het vet, dat het bevat. De voedings waarde er van is hooger dan die van gras. Dit veevoeder wordt ter beschik king gesteld van het Rijksbureau, dat voor de verdeeling zorgt. Wil dit plan slagen, dan is de volle medewerking noodig van de gemeente besturen, resp. van degenen, die slooten op hun grondgebied hebben. Er is haast bij het werk, want ultimo September, begin October, gaat de na tuur haar werk doen. Dan barsten de met lucht gevulde balletjes, waaraan het kroos vast zit; het kroosplantje zinkt naar den bodem van de sloot en helpt daar humus vormen, doch daar heeft thans niemand wat aan. Daarom is het zaak, dat men zorgt voor het einde dezer maand alle kroc3 verzameld te hebben. De organisatie voor het afhalen van de verzamelplaatsen, het vervoer naar de drogerijen en het verder verwerken tot veevoeder is thans gereed. Het komt er nu op aan, dat alle betrokkenen snel en energiek meewerken om dit Nederland- sche initiatief te doen slagen. Een 30.000 ton veevoeder is op het oogenblik niet te versmaden. Uit vijfde verdieping ge sprongen. In den nacht wilde te So fia een politie-agent iemand arresteeren, die bezig was vlugschriften te versprei den. De man vluchtte een woning bin nen, doch werd ook hier door de politie achtervolgd. Toen de dader zich in 't nauw gedreven zag, haalde hij een bom of een handgranaat te voorschijn en wierp hem naar den agent, om daarna van de vijfde verdieping van het gebouw naar beneden te springen De agent werd licht gewond', terwijl de dader te pleiter viel. Landbouwer onder auto bus. Te Assen is de 56-jarige landbou wer B. uit Laaghalen, met 'n koe onder een autobus gekomen en op slag gedood. Braam liep met eenige koeien in de richting van het station. Een van de koeien is waarschijnlijk geschrokken door de stoom van den trein en het dier maakte een zijsprong, juist toen de bus wilde passeeren. B. werd meegetrokken en met de koe kwam hij onder de bus. Een dokter kon slechts den dood vast stellen. Vrouw van het leven be roofd. Het gehucht Schiplaken bij He- ver (Vlaanderen) is in beroering ge bracht door een vreeselijken moord, ge volgd door zelfmoord. Het gezin Peeters bleek niet geluk kig. De man, die leed aan een slepende ziekte, trad dikwijls ruw op tegen zijn vrouw. In den voormiddag had opnieuw een twist plaats gehad. Toen de vrouw, kor tend tijd later water ging putten, werd zij door haar man neergeschoten met een jachtgeweer, waarna hij zich in de woning begaf, waar hij zich door het hoofd schoot, zoodat hij op slag dood bleef. Havenbrand. In de Californi- sche haven Port Costa is door een reus achtige brand een schade veroorzaakt, die voorloopig wordt geschat op ander half milliard dollar. Onder meer zijn tarwe-voorraden der regeering vernie tigd. Twee havenarbeiders worden ver mist. Door trein overreden en gedood. Gisterochtend is de 30-jarige spoorwegarbeider A. V. R. op de spoor lijn bij Utrecht door den trein uit Amers foort gegrepen en op slag gedood. Nog geen uur later is op dezelfde spoor lijn de 45-jnrige I N, uit Utrecht, even eens onder den trein geraakt en op slag gedood. De nu,o laat een vrouw en negen kinderen achter, 600 meter in een geheelen dag. Een van de drie plataan-reuzen, welke de gemeente Weesp rijk is en welke op een leeftijd van 110 jaren mocht bogen, moest Zaterdag naar het station worden vervoerd, aldus de N. R. C. Het vellen van den boom had al heel wat voeten in de aarde gehad, maar toen hij dan goed en wel was geveld, begonnen de grootste moeilijkheden, n.l. die van het transport. Drie paarden werden voor een z.g. mallejan gespannen, doch deze gecombineerde paardenkracht bleek op sommige oogenblikken nog niet voldoen de om het gevaarte verder te krijgen. De lorrie, waarop de enorme stam rustte, was niet van de stevigste soort en even min was dit het geval met de wielen, zoodat tot driemaal toe op den tocht van den tuin, waar de plataan langer dan een eeuw het schoonste sieraad was ge weest, naar het station, een wiel brak. Maar ook de sluisbrug, waarover de boom moest worden vervoerd, werd een noodgedwongen rustpunt. De politie acht te het gewicht te zwaar voor het brug dek. Hoe zwaar de boom dan wel woog? De politie vroeg het den vervoerders, maar dezen konden er niet precies ant woord op geven. Deskundigen vertelden ons, dat het ongetwijfeld ging om een hoeveelheid van ongeveer 7000 kilo hout. Voor de waarheid durven we niet in staan, want niemand was in de gelegen heid geweest, het boompje te wegen. Toen moest een omweg worden gemaakt via de Zwaantjesbrug. Nieuwe moeilijk heden, want een dergelijk vrachtje te doen keeren is óók geen kleinigheid. Te langen leste arriveerde men tot op het Binnenveer, waar de paarden om de een of andere reden weer uitgespannen moes ten worden. Drommen belangstellenden sloegen natuurlijk het ongewone trans port gade. Toen de vervoerders met hun plataan op de Zwaantjesbrug waren ge komen, liep de boom tegen het hekwerk op. Weer een rustpoos; wèèr een ver keersobstakel, zoodat zelfs het rij verkeer moest worden omgelegd. Te langen leste is men met den boom aan het station ge komen, nadat even tevoren op den Mui- derbinnenweg de reis voor de zooveelste maal was onderbroken. Als men weet, dat de afstand van den tuin, waar de boom stond, tot het station, nog geen 600 m. bedraagt en dat het transport een geheelen dag heeft ge- eischt, dan begrijpt men, met welke moeilijkheden de vervoerders te kampen hebben gehad. „Stoppen", zei de politie agent. De stationschef van Bussum had Dinsdagmorgen juist een forensen- r j -v, L i? (.Jj"9 Moderniseeren en het verwerken van verschillende weefsels voor japonnen is aan de orde van den dag. Meermalen is het niet steeds even gemakkelijk om een goede oplossing te vinden, doch naar mate men de fantasie meer laat werken blijken er toch inderdaad vele mogelijk heden te zijn. K 32199 geeft b.v. een opgelmipten rok te zien, die aan de voorzijde met enkele nervures is gegarneerd en waarop korte blouses worden geknoopt. De hoeveel heid stof, die men voor dergelijke blou ses noodig heeft is uiterst gering, vooral indien men ze met korte mouwen maakt. Het voordeel van zoo'n klein puntenoffer is, dat mën zich de weelde kan veroor loven om meerdere blouses te maken, zoowel van effen als van bedrukte zijde, trein haastig weggozonden en wandeido nu bedaard naar den trein, die om acht uur naar Amersfoort moest vertrekken. De conducteurs sloten kalm de deuren van den nagenoeg leegen trein, de chef hief traag zijn paddestoel in de hoogte, toen er ademloos nog een meneer kwam aanrennen, die den chef toeriep: stop pen 1, zoo meldt De Telegr. De chef wist niet hoe hij zijn gebaar moest herstellen; zakken zou beteekenen, dat de machi nist den handel overhaalde, blijven staan kon echter ook zoo opgevat worden. Ge lukkig had de machinist den hollenden reiziger ook opgemerkt en hij was over boord blijven hangen om te zien hoe dat zou afloopen. De heer, die „stoppen" gelastte, was namelijk niet een willikeurige reiziger, doch een politie-agent. Deze ondernam vervolgens een tournée langs de coupé's en kwam met een deerntje van twintig lentes voor den dag, dat hij stevig bij den arm nam. en haar koffertje zelf liet dragen. Op het bureau bekende ze, dat ze haar mevrouw behalve voor honderd gulden ook had bestolen voor een gou den horloge, handschoenen, brillantine en een poederdoos. De diefstal van hon derd gulden was Zaterdag al uitgekomen en na haar bekentenis en teruggave van tachtig gulden was ze ontslagen en bij familie te Bussum gaan wonen. De me vrouw merkte in den vroegen ochtend de rest en telefoneerde de politie, die bij de woning_van de familie hoorde, dat het meisje net naar Amersfoort was vertrok ken. Het vertrek is dus nu vertraagd. Het horloge is ook nog achterhaald, bij een goudsmid, die het voor achttien gul den had gekocht. Verdronken. Eenige dagen ge leden vond men op de Merwede bij de Sliedrechtsche brug een drijvende kano. Men kwam tot de ontdekking, dat deze behoorde aan den 23-jarigen P. P. uit Dordrecht. Zijn lijk is Dinsdag uit de Merwede opgehaald. Het vermiste vliegtuig. Omtrent het vermiste Engelsche trans portvliegtuig van den Trans-Atlantischen dienst wordt gemeld, dat dit geheel ver nield in het bergachtige gebied van de Engelsche Westkust is gevonden. Het schijnt als gevolg van het slechte weer en den mist tegen een top te zijn gevlo gen. Het D.N.B. meldt uit New-York, dat graaf de Baillet Latour, die om het leven is gekomen bij het vliegtuigongeluk, niet de voorzitter van, het Internationale Olympische Comité, maar diens zoon was. Marechaussee gedood. In de gemeente Arcen werd de marechaus see Koks door een vrachtauto aangere den. Het slachtoffer is in het ziekenhuis terwijl kantstof nog steeds zonder punten verkrijgbaar is. K 32219 geeft een japon te zien, die van geruite stof gemaakt is en een bovendeel heeft, dat min of meer in bolerovorm geknipt is; kraagtje van het materiaal van den rok, korte mou wen met opslagen. V. 3411. Opgeknipte rok, die gedragen wordt met een bovendeel, dat aan de voorzijde goed en met een rits gesloten wordt. Aan de acherzijde maakt het klokkende rugpand het aanstikken van een rug van voering noodig, aangezien de zijde der bovenstof aan schouders en zijnaden dicht gestikt, doch los over den rok hangt, naar het midden-toe iets langer. Het laatste model leent zich slechts voor slanke figuurtjes. te Vonlo aan zijn verwondingen over leden. Ongevallen. De 58-jarige land bouwer L. M. te Den Bommel, kreeg bij het dorschen een drijfriem van den trac tor tegen het oog. Dit lichaamsdeel bleek zoo ernstig verwond, dat overbrenging naar het ooglij dersgesticht te Rotterdam noodzakelijk was, waar het oog, dat ge heel verbrijzeld was, moest worden ver wijderd. Toen de heer B. te Gramsbergen met zijn knecht een boom wilde opladen, geraakte het gevaarte aan het glijden. B., die op den wagen stond, probeerde er nog af te springen, maar tevergeefs, hij kreeg den boom tegen het hoofd en was op slag dood. Doodelijke val. Gisternacht is de heer A. G. te Oisterwijk van de trap gevallen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij eenige uren later over leden. 573 dooden tijdens Labor D a y. Het lange weekeind in de Ver. Staten van Zaterdagmiddag tot en met Labor Day, welke Maandag gevierd werd, heeft 573 doodelijke ongelukken veroor zaakt. Tweederden der omgekomen per sonen overleed ten gevolge van auto- en motor-ongelukken, een vijfde verdronk. De nationale veiligheidsraad te Chicago had voorspeld, dat er dit weekeind waar schijnlijk 600 menschen door auto-onge lukken om het leven zouden komen. (Un. Press.) Licht in Oisterwijksche moordzaak. Wij hebben gemeld, hoe vorige week Vrijdag de 13-jarige Annie Remken uit Rotterdam in de Oisterwijk sche bosschen is vermoord. In de nabij heid van de plek van het misdrijf vond men een heerenfiets. De eigenaar van deze fiets, de 35-jarige ongehuwde bank werker, Th. v. B., wonende te Tilburg, is Zaterdagmiddag door den inspecteur der Tilburgsche recherche, den heer J. Ste vens, gearresteerd. Reedd dadelijk na het vinden van het lijk van Annie Remken was er verband gezocht met het geval van de tienjarige Ria Pagie uit Tilburg, die sinds 15 Aug. j.l. is verdwenen. De arrestatie van v. B. heeft dit vermoeden op sterke wijze be vestigd.. De verdwenen Ria Pagie is ech ter nog steeds niet gevonden. De Telegr. vertelt over deze moord zaken de volgende bijzonderheden. De 10-jarige Ria Pagie, wonende te Til burg, verdween op 15 Augustus. Toen zij niet thuis kwam, werd eerst aan een ongeval gedacht. Samen met haar vader kwam de thans gearresteerde v. B. bij de politie aangifte doen. Hij bood zelfs aan, om te helpen dreggen in het Wil- helminakanaal. Dit dreggen leverde niets op. Ondertusschen zat de politie niet stil, en onder leiding van inspecteur Stevens werd een diepgaand onderzoek ingesteld. Allereerst bleek, dat de kleine Ria op den dag van haar verdwijnen tot twee maal toe in een winkel in de buurt voor een dubbeltje snoep had gekocht. Deze dubbeltjes had zij van v. B. gekregen. Op den avond van den 15den Augustus was Ria nog gezien op den Heuvel in Tilburg, waar zij blijkbaar op iemand stond te wachten. Uitgezocht werd, dat v. B. dien zelfden avond per fiets van huis was gegaan, met een damesfiets aan de hand. Twee dames wisten aan de politie mede te deelen, dat zij hadden kunnen voorkomen, dat twee kleine meisjes door een man werden meegelokt. De man had de kinderen op ijs getrac- teerd en haar een mooie pop met pop penwagen beloofd, als zij in een be paalde richting wilden wandelen. De da mes kenden den man niet, doch herken den hem later in v. B. Er waren dus aanwijzingen genoeg, maar er Was geen misdrijf. Pogingen om Ria Pagie te vin den, bleven vruchteloos. Toen geschiedde de gruwelijke moord in Oisterwijk. Op verzoek van den offi cier van Justitie te Breda werd het des kundig onderzoek opgedragen aan in specteur Stevens, en toen in de nabijheid van het lijkje van het Rotterdamsche kind de fiets van v. B. werd gevonden, aarzelde deze niet langer. Vergezeld van vier rechercheurs deed hij een inval in het kosthuis van v. B. aan den Bossche- weg en arresteerde hem. Een huiszoeking bracht bezwarend materiaal voor den ar restant aan het licht. Hij is inmiddels naar Breda overgebracht en opgesloten. De man blijft hardnekkig ontkennen. De aanwijzingen zijn echter sterk, terwijl de antecedenten van v. B. niet gunstig zijn. Hij is in Amerika wegens een zedenmis drijf tot vijftien jaar veroordeeld. T.B.C.-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE. De verplichte inkrimping van den vee stapel is volgens velen een goede gele genheid om de t.b.c.-bestrijding een stap vooruit te brengen, door tijdens deze extra afslachting, zooveel mogelijk reageerende dieren te leveren. Niet elke leveringsplichtige heeft ge lukkig reageerende dieren, terwijl het omgekeerd voorkomt dat boeren meer reageerende dieren zullen hebben dan zij verplicht moeten leveren. In dit geval echter is een onderlinge ruiling van vee een mooie gelegenheid om uitsluitend of zooveel mogelijk reageerende dieren te leveren. Op enkele plaatsen in ons land heeft men met dze vrijwillige ruiling reeds zeer goede resultaten bereikt. Er zjjn echter ook menschen, die nog een stap verder willen gaan en een verplichto ruiling willen voorschrij ven. In de praktijk blijken, volgons het „Z. Lb.blad", tegen dit laatste zeer groote bezwaren te bestaan. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Beëedigd. Tet openbare terechtzitting der Arron dissementsrechtbank te Middelburg zijn beëedigd als notaris ter standplaats de gemeente Zierikzee, de heer P. Heering, vroeger candidaat-notaris te Nieuwer- Amstel en als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand der gemeente N.- en St Joosland de heer E. Verlare, aldaar. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Verkeersovertredingen: I. J. R. te Vlissingen f 4 b. s 2 d. h. J. S. te Oostkapelle f 2 b. s. 1 d. h.; P. B. te Koudekerke f 3 b. s. 2 d. h.; J. J. te Vlissingen f 3 b. s. 2 d. h.A. v. G. te Ovezande f 4 b. s. 2 d. h.; A. C. P. te Yerseke f 4 b. s. 2 d. h.; A. W. te Vlis singen f 3 b. s. 2 d. h.P. H. D. te Mid delburg f 4 b. s. 2 d. h.; B. S. te Mid delburg f 2 b. s. 2 d. h.; J. B. te West- kapelle f 4 b. s. 2 d. h.H: S. te Vlissin gen f 4 b. s. 2 d. h.; J. M. te Krabben- dijke f 5 b. s. 3 d. h. Overtreding Verordening R. C. verduisteren: C. te Vlissingen f 3 en f 2 b. s. 3 en 2 d. h.; A. J. te Aagtekerke 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h.P. L. S. te Kortgene f 4 b. s. 2 d. h.; C. A. K. te Kapelle f 3 b. s. 2 d. h.P. A. te Kapelle f 3 en f 2 b. s. 3 en 2 d. h. Overtreding verordening R. C. Identificatieplicht: Th. J. F. te Middelburg f 1 b, s. 1 d. h. J. V. te Vlissingen f 3 b. s. 2 d. h. Overtreding verordening R. C. Verkeersbeperki ng: J. V. te Vlissingen f 7 b. s. 3 d. h,; A. P. de L. te Waarde f10 b. s. 6 d. h.; P. S. te Waarde f 10 b. s. 6 d. h. Overtreding verordening R. C. Spergebied: P. C. v. O. te Bergen op Zoom f 8 b. s. 4 d. h. Dronkenschap: H. L. te Koudekerke 3 d. h.; Th. J. F. te Middelburg f 8 b. s. 4 d. h. Op den openbaren weg een rij-, trek- of lastdier laten staan, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrich ten van schade te hebben genomen: J. M. C. te Ritthem f 3 b. s. 2 d. h. Overtreding art. 461 Wet boek van Strafrecht: L. J. M. te Aardenburg f 2 b. s. 2 d. h. Overtreding Visscherjj- wet: A. P. d. L. te Waarde f 15 b. s. 10 d. h. P, S. te Waarde f 15 b. s. 10 d. h. Overtreding A. P. V. Goes: L. C. d. D. te Goes f 3 b. s. 2 d. h. Overtreding verordening R. C. betr. het Reizend uit oefenen van bedrijf: J. J. B. te Goes f 3 b. s. 3 d. h. Overtreding Zeeuwsche Stroomen en VissoherJ- reglement: G. S. te Hansweert f 1 b. s. 1 d. h. Vrijdag 5 September 1941. HILVERSUM I, 415.5 m. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Och- tendgymn. 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 8.25 Gew. muziek (gr. pl.)8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw, 9.20 Gram. 11.20 Voor dracht. 11.40 De Gooilanders en orgel spel. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Wieuws- en econ. ber. 1.00 Klaas v. Beeck en zijn orkest. 1.30 Melodisten en soliste. 2.00 Residentieorkest en gram. 4.00 Cyclus: „De Evangelisten en hun werk". 4.20 Boyd Bachman en zijn orkest. 5.05 Gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Viool en piano. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Zang met pianobegeleiding. 6.50 Gram. 7.00 Ac tueel halfuurtje. 7.30 2e acte van „Die Zauberflöte" (e.o.). 9.00 Causerie: „Wat is Nationaal Socialisme?" 9.15 Gram. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.0010.15 BNO: En gelsche uitz.: Economic News from Hol land. HILVERSUM II, 201.5 m. 6.45—8 00 zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Gram. 10.30 Pianovoordracht en gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gram. 12.00 Ensem ble Jack der Kinderen en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Ge var. rniddagprogr. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Het Revida-Sextet. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Ramblers. 6.00 Onder de leeslamp (voorber. door de Chr. Radio Stichting). 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Gram. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 8.00 Gram. 8.30 Frans Wou ters en zijn orkest. 9.00 Molto cantabilo. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.00 Avondwij ding. 10.0510.15 Gram. Sept. 5 Oostkapelle, inboedel, v. Batten. 10 Kamperland, landb.inspan, Klop. 11 Yerseke, woonhuizen, v. Dyke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 6