DE ZEEDW TWEEDE BLAD JSOe grooie Ketter" Het verloop van de werkloosheid van April 1940 tot Juni '41. FEUILLETON Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Voorschotten onder hypothecair verband voor woningbouw. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. „Slordig hanteeren van de taal, leidt tot slordig denken". VAN DONDERDAG 4 SEPT. 1941. Nr 107. Aan een artikel over het verloop van de werkloosheid van de hand van den heer A. B. Vel'thuizen, gepubliceerd in hét Tijdschrift van den Nederlandschen werkloosheidsraad, ontleenen wij het vol gende:. Van April 1940 tot Juni 1941 is het werkloosheidspercentage gedaald van 14,8 tot 10,3, terwyi het aantal geregi streerde werkloozen van 203.000 tot 158.000 is teruggeloopen. Naast de geregistreerde werkloozen zijn er in de eerste plaats nog de z.g. „onzichtbare". Hiermede worden be doeld werkloozen, die niet verplicht zijn om zich als werkzoekende bij een orgaan der arbeidsbemiddeling te doen inschrij ven, omdat zij niet geplaatst zijn bij werkverruimingen, niet gesteund wor den krachtens een steunregeling en geen uitkeering ontvangen uit een werkloo- zenkas, en die zich ook niet vrijwillig la ten inschrijven. Vroegere onderzoekin gen hebben er toe geleid, aan te nemen, dat in normale tijden hun aantal bijna 1/5 gedeelte uitmaakt van het aantal ge- registreerden. In April 1940 zouden hierdoor dus bjj het aantal geregistreer- den nog omstreeks 40.000 moeten wor den opgeteld. Indien men zou mogen aan nemen, dat sindsdien het vrijwillige ge bruik van de arbeidsbemiddeling ver houdingsgewijze niet is verminderd, zou dit beteekenen, dat voor Juni 1941 plm. 30.000 onzichtbare werkloozen bij het aantal geregistreerde zouden moeten worden geteld. In de tweede plaats moet worden op gemerkt, dat er aanleiding is om, als men de werkloosheid uit oeconomisch oogpunt wil beschouwen, rekening te houdemmet de z.g. „verborgen werkloo zen". Men bedoelt ermede een berekend aantal geheel werkloozen, dat weer geeft de vermindering der bedrijvigheid in ondernemingen, die haar personeel niet hebben ontslagen (althans niet in verhouding en dan nog meestal in gerin ge verhouding tot de vermindering der werkgelegenheid.) Deze „verborgen werkloosheid" is in de tegenwoordige omstandigheden van beteekenis, nu het den werkgevers niet vrij staat arbeiders te ontslaan. Onderzoekingen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek daarnaar inge steld, hebben het waarschijnlijk gemaakt, dat de verborgen werkloosheid, uitge drukt in het aantal geheel werkloozen ongeveer heeft bedragen: midden Augustus 1940 83.000 eind September 1940 70.000 Midden December 1940 62.000 midden Maart 1941 59.000 Men zou ermede rekening kunnen hou den, dat eind Juni 1941 de verborgen werkloosheid uitgedrukt kan wo,rden in ongeveer 57.000 geheel werkloozen. Op den grondslag van de beschreven ramin gen komt men dan tot een totale werk loosheid op dit tijdstip (geregistreerde, onzichtbare en verborgen werkloozen te zamen) van 158.000 30.000 245.000 geheel werkloozen, terwijl er op eind April 1940 203,000 (geregistreerde 40.000 (onzi'chtbare), dus eveneens 245.000 zouden zijn geweest. Na met een sprong in Mei 1940 te zijn omhoog gegaan, zou de werkloosheid dus volgens deze cijfers na ruim een jaar weer tot hetzelfde peil zijn gedaald als in April 1940. Afzonderlijke beschouwing verdient het feit, dat in April 1940 ons leger was ge mobiliseerd en dat de werknemers onder 31) _o_ Er gaan enkele dagen van rustige rust voorbij. Op Chatillon dringt van de buitenwereld niets door. Andelot komt op adem. Wel spreken beide broeders nog veel over de zaken des lands. De jongere neemt van den zeer ervaren, tactischen oudere menig goeden raad in ontvangst. Zij bezoeken, met Charlotte de Laval en met de oudste dochter, een gods dienstoefening in de buurt, die hen zeer verkwikt, ondanks het feit, dat de rei zende predikant, in een samenkomst daarna, verschillende mededeelingen doet, die nog onbekend zijn. Eenerzijds verblijdende mededeelingen: er is een enorme opbloei van het Protestantisme. In Anjou kwamen duizend menschen, zwaar gewapend, in het openbaar aan het avondmaal. Het aantal predikanten vermeerdert. Maar anderzijds ontstel lende verhalen: in de Cevennes is hevig gevochten. Met geweld heeft een zekere generaal De Villars de 'Hugenoten uit- eengejaagd, talrijke kasteelen met den de gemobiliseerden toen niet voor het vrije bedrijf beschikbaar zijn geweest. Het gemobiliseerde leger was omstreeks 300.000 man groot en naar schatting konden hiervan 25 pet. of 75.000 worden gerekend tot de bedrijfshoofden (waar onder kleine zelfstandigen), de ambte naren, de vrije beroepen e.d. Het aantal werknemers, dat in verband met mobi lisatie en demobilisatie in April 1940 niet, doch in Juni 1941 wel voor het vrije bedrijf beschikbaar was, zou dus op 225.000 kunnen worden gesteld. Een belangrijk gedeelte hiervan moet zijn gecompenseerd door plaatsing van Nederlandsche arbeiders in het buiten land. Sedert 20 Juni 1940 werden 117.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland geplaatst en 21.000 in Frankrijk, te za men derhalve 138.000 arbeiders. De bijna 90.000 overblijvende gedemobiliseerden zouden dan indien het juist is, dat het totaal aantal geheel werkloozen niet is vermeerderd in Nederland arbeid moeten hebben gevonden. Voor een deel zal dit inderdaad wel het geval zijn bij werkzaamheden, welke in verband met den oorlogstoestand in Nederland worden verricht. BURGEMEESTERS. J. F. C. Temmerman is tot burgemees ter van de gemeente Hoofdplaat be noemd; H. C. J. Gunning is opnieuw tot burgemeester van Yerseke benoemd; Mr F. L. S- F. baron van Tuyll van Seroos- kerken is op zijn verzoek als burgemees ter van Domburg eervol ontslagen. (De heer Temmerman werd 22 Mei '1901 in Hoofdplaat geboren en is thans 'wethouder en waarnemend burgemees ter dier gemeente.) Verplaatst, Verplaatst met ingang van 16 Septem ber a.s. de adjunct-commies bij den Post-.Telegraaf- en Telefoondienst A. Herrebout, van het post-,telegraaf- en telefoonkantoor te Hulst naar het In spectiebureel te Middelburg. Nederlandsch-Duitsche Cultuur gemeenschap. In de bovenzaal van den Schouwburg op het Molenwater is Woensdagmiddag de eerste bijeenkomst gehouden van leden en genoodigden van de werkge meenschap Walcheren der Neder landsch-Duitsche) Cultuurgemeenschap. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groot en van de niet-leden traden verschillende tot de werkgemeenschap toe. De voorzitter, de heer A. M. D. van den Berg, begroette in het bijzonder den gevolmachtigde voor Zeeland van den rijkscommissaris, den heer W. Mün zer en de heeren Mr A. Meerkamp van Embden en Lanwer, vertegenwoordigers van het landelijk verband der Neder landsch-Duitsche! Cultuurgemeenschap. De heeren Münzer en Meerkamp van Embden hebben een uiteenzetting gege ven van doel en streven en werkwijze van deze Cultuurgemeenschap. De heer Münzer zette uitvoerig de be teekenis van de cultureele banden tus- schen Nederland en Duitschland uiteen, en herinnerde aan de goede verstand houding tusschen beide landen in het verleden. Spr. zeide te hopen, dat de cultuur ook voor de toekomst een goede basis van samenwerking zal vormen. Nadat Mr Meerkamp van Embden her innerd had aan de groote Duitschers, die van beteekenis voor Nederland zijn ge weest en aan de groote Nederlanders, die invloed hebben gehad op de kunsten en wetenschappen in Duitschland, hebben Marinus Flipse -uit Rotterdam, doch een Zeeuw van geboorte, en de te Veere wo nende dichter Martien Beversluis, het tweede deel van den middag met muziek en voordracht gevuld en de aanwezigen op een kunstzinnig programma onthaald. Flipse speelde de 3e Variaties van Beethoven, vervolgens „De zes gèzichten op den Fuzi" van den Nederlandschen componist Van Sigtenhorst en ten slotte „Nacht in een oude stad" en de „Oude Haven" van Alex Voormolen. grond gelijk gemaakt. De bosschen zit ten vol geloofsgenooten. Maar als de soldaten weggetrokken zijn, beginnen de godsdienstoefeningen weer opieuw. „Zeg nu eens eerlijk, Gaspard", vraagt Andelot, als het viertal, dat begeleid wordt door verschillende ruiters, naar het kasteel terugkeert, „welke verwach ting heb jij van de toekomst? Je hult je oudergewoonte meestal in stilzwijgen, maar er is toch een tijd van spreken en handelen!" „Ik ben geen profeet, Frans. Ik waag me ook aan geen enkele voorspelling. Alles hangt af van het verloop der Sta tenvergadering." „Heb je dan een ziertje vertrouwen in de De Guises Ik hecht geen waarde aan verdragen met hen. We zullen moeten handelen. Jammer van dat verraad van La Sague!" „Konden wij den Koning er slechts toe krijgen, een nieuwe regeering samen te stellen", merkt De Coligny op. „Wan neer het eenigszins kan, moet gestreden worden zonder bloedvergieten. Er is niets verschrikkelijker dan een burger oorlog." „En wanneer het niet gaat „Dan zal Ik mijn' standpunt nader die nen te bepalen," antwoordde de broeder. Andelot kan wel ophouden: Gaspard Martien Beversluis droeg een aantal eigen gedichten voor. Beide kunstenaars oogsten een langdurig applaus. Aan het einde der vergadering heeft de heer Lanwer de beide Zeeuwsche kun stenaars dank gebracht voor hun mede werking. Hij zeide vervolgens, dat het in de bedoeling ligt in alie steden van Zee land werkgemeenschappen der Neder landsch-Duitsche cultuurgemeenschap op te richten. In afwachting daarvan zal de werkgemeenschap Walcheren voorloopig de uitvoeringen enz. organiseeren. Op 24 deze zal in den Schouwburg de Duit- sche dichter L. Bate een lezing houden. De muziekuitvoeringen op het Molenwater. Nu gebleken is, dat de muzikanten zelfs bjj het beginnen om half acht nog niet tot het einde toe in de tent kun nen zien, is besloten om de nog restende vier concerten om 7 uur of kwart over zeven te doen aanvangen en geen pauze te houden. Vrijdagavond zal de Chr, Muziekver- eeniging „Oefening na den Arbeid" zich doen hooren onder directie van den heer Aar. Kousemaker. In de volgende week is de beurt aan „Excelsior", dat zal trachten op Woens dag 10 dezer te spelen of bij slecht weer op Vrijdag. Voor 19 September volgt dan de R.K. Muziekvereeniging „St.-Cae- cilia", terwijl het Middelburgsch Mu ziekkorps op Woensdag 24 of bij uit stel op Vrydag 26 September de rij van concerten zal sluiten. Concours hippique op 20 Sept. Bij geruchte vernamen wij, dat er bin nenkort een concours hippiqué te Goes zou worden gehouden. Naar de juistheid hiervan informeerende, kwamen wij in aanraking met den heer I. Groenewege te Hoedekenskerke, die ons in antwoord op onze vraag mededeelde, dat het inder daad in de bedoeling ligt een dergelijk concours op 20 Sept. op het gemeente lijk sportterrein te organiseeren. Met den heer Groenewege, die als voorzitter optreedt, hebben in het comité zitting de heeren Jac. Huige te Nieuwdorp (secretaris) en J. Zwagemaker te Ier- seke (penningmeester). Een dergelijk concours is een evene ment op sportgebied in Zeeland. Zoo iets is in een lange reeks van jaren hier niet gehouden. De Kozakken- paardjes hebben wel eens gedraafd en militairen van „de veld" hebben hun prestaties wel eens getoond, maar om een concours hippique in vollen omvang bij te wonen, moest men buiten de pro vincie zijn. Aan het coucours kunnen zoowel het zware (ingeschreven in het Stamboek) als het lichte paard (het landbouw-tuig- paard) meedoen. Ook dressuurproeven staan op het pro gramma. De landelijke rij-vereenigingen te Sas van Gent, St. Jansteen en Kloos- terzande hebben volle medewerking toe gezegd en zullen met best materiaal uit komen. Er zullen mooie staaltjes van indivi- dieele dressuur, patrouille-springen en vrijheidsdressuur te bewonderen zijn. Ook zal worden ingelaseht een wed strijd met sulky's, het rijden van het zware paard voor het luxe rijtuig, van spannen zware paarrden voor lucht bandenwagens, en het aangespan nen luxe rijtuigpaard. Een attractie-nummer zal zijn een hackney-demonstratie en de deelname van enkele amazones. Verschillende geldprijzen, kunstvoor werpen en medailles zijn beschikbaar ge steld. Het is dus een veelbelovend program ma, waarvan de afwerking wel 4 a 5 uur zal duren. Men verwacht groote belangstelling, vooral uit Walcheren en de beide Beve- landen, voor deze demonstratie van Zeeuwen, temeer omdat voor paarden sport hier altijd veel interesse bestaat. Het paard staat in dezen tijd in het centrum der belangstelling. Een con cours als dit wil de liefde voor het paard aanmoedigen en de paardensport, waar mee de Zeeuwsche middengroep wat ach teraan komt, bevorderen. Kloetinge. De in de gemeenten Kloe- is en blijft een tacticus. Wanneer hij niet beter wist, zou hij denken: Gaspard speelt een dubbelzinnige rol; die wil van twee wallen eten. Maar zóó is het niet. Hij rekt zijn verblijf nog eenige dagen. Want hij heeft nog tijd genoeg. Eerst tegen October is de Statenvergadering te Orléans bijeen geroepen. Maar dan verlaat hij Chatillon, om naar Béarn te reizen, waar hij de Bour bons aantreft en verschillende leden van den adel. Hij bemerkt, dat de mededeelingen van zijn broeder in zekeren zin overbodig zijn. De jongste der Bourbons, Condé, van na ture overigens niet bepaald wantrouwig, voelt er niets voor, Béarn te verlaten. Van den koning zijn verschillende brie ven gekomen, waarin zij naar Orléans worden ontboden, teneinde gehoord te worden op de Statenvergadering. Zij hebben beleefd toegestemd, maar weten telkens een verontschuldiging te vinden. Op hun verzoek deelt Andelot mede, hoe de Admiraal er over denkt. De Guise is niet te vertrouwen. Te St. Germain werden tallooze besprekingen gevoerd, die weinig goeds beloven. „We moeten hier blijven", zegt Condé. „Dan maar een Statenvergadering zon der ons." Z}jn broeder, de koning van Navarre, HYPOTHEEKREGELING 1941. De Staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche za ken en van financiën, betreffende het beschikbaarstellen van voorschotten on der hypothecair verband voor woning bouw door particulieren, Hierin is onder meer het volgende bepaald: Voorschotten worden verleend .aan de gemeente teneinde deze in staat te stel len, aan belanghebbenden geldleeningen teverstrekken, onder voorwaarde, dat de gemeente zich borg stelt voor de be taling van de verschuldigde rente en aflossing. Een eventueel verlies in ver band met deze voorschotverleening wordt door het rijk en de gemeente in de verhouding 9 1 gedragen. Voorschotten worden verleend onder vorband van oerste of tweede hypotheek evenwel slechts indien en voorzoover go- bleken is, dat belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan verkrijgen. Voorschotten worden slechts verleend voor zoover de beschikbare middelen zulks toelaten, zoomede voor zoover de voor den bouw benoodigde materialen kunnen worden verkregen. Zij worden als regel slechts verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer dan 275 M8 bedraagt. De inhoud wordt gemeten buitenwerks, boven den beganen vloer. Bij de berekening worden schuurtjes, bergplaatsen en dergelijke ruimten, ook al zijn deze aangebouwd buiten beschouwing gelaten. Zij kunnen ook worden verleend voor winkelwonin gen e.dtenzij de bedrijfsruimte een overwegend deel van het perceel uit maakt. Bij de beschouwing van in erfpacht uitgegeven terreinen kan voorschot wor den geweigerd, indien de erfpachtsvoor- waarden van dien aard zijn, dat daaruit een abnormaal risico voortvloeit. Overigens kan steeds zonder opgaaf van redenen een verzoek om voorschot worden afgewezen. Hypotheken worden verleend voor een tijdvak van ten hoogste vijf jaar. Na af- tinge, 's-Gravenpolder en 's-Heer Abts- kerke gehouden collecte ten bate van de bestrijding van de tuberculose bracht f 111,80 op. Rilland-Bath. De wijkzuster mocht in hartelijken dank ontvangen voor de wijk verpleging een gift van f 10 en twee van f 2,50. De opbrengst van de collecte voor de tuberculose-bestrijding bedroeg f 60. Wemeldinge. De marechaussees M. Oudeman, W. Gravendeel en Chr. Schoo- nens slaagden allen voor den rang van Wachtmeester der Marechaussee. Bij de gem. politie is als gevonden aangegeven een polshorloge, een laken, vulpen en een kinderportemonnaie met inhoud. (Belangeloos bericht.) Korfbal. Kloetinge. Gisteravond speelde Unitas I alhier een competitiewedstrijd tegen Togo III. Deze wedstrijd, welke een zeer sportief karakter droeg, wist Unitas met 50 te winnen. Poortvliet. In de vergadering van den gemeenteraad heeft burgemeester van Oeveren medegedeeld, dat een onderhoud met de P.Z.E.M. tot resultaat heeft ge had, dat in deze gemeente 17 richtlam- pen op verschillende plaatsen zullen wor den aangebracht, waarmede de raad ac- coord ging. De gemeenterekening werd vastgesteld met een eindbedrag van f 51.254,44. Het nadeelig saldo bedraagt f 1363,75. Zonnemaire. Ongeluk bij het voetballen. Tijdens een voetbalwed strijd alhier is de speler D. G. zoo ern stig gewond, dat hg naar het ziekenhuis te Zierikzee moest worden overgebracht. is het met hem eens. Dat blijkt, als er formeel een zitting wordt gehouden, waaraan de Bourbons, de koningin (Jo hanna d'Albret), Andelot - en anderen deelnemen, teneinde een voorloopige be slissing te nemen. „Juist is men bezig in Amboise en Lyon, gevangen genomen samenzweer ders te folteren en terecht te stellen. Het hardnekkig gerucht gaat, dat de rechter te Orléans gearresteerd is we gens zijn sympathiseeren met de Huge noten. Hetzelfde is vrij zeker het geval met den domheer van Chartres. De uit- noodigingen van den Koning beteekenen voor ons niets goeds." „Je meening lijkt mij onjuist", zegt de koning, zijn broeder. „Als we niet op de vergadering der Staten komen, zal er van hervorming der regeering geen sprake meer zijn. Hebben we daarvoor al die jaren gestreden? Dan komen de De Guises weer aan de volle macht en dan kunnen we op duim en vingers uit rekenen, wat er met ons zal gebeuren, nu zij de documenten van den verrader La Sague in handen hebben. Wij moe ten in Orléans gaan spreken. Het is te genover onze menschen niet verant woord, het veld aan de De Guises over te laten, die buitenlanders, en aan die dame, die alleen aan zichzelf denkt en loop van dezen termijn kan verlenging slechts in overweging worden genomen, indien afdoende wordt aangetoond, dat het onmogelijk is, op andere wijze hypo thecair crediet te verkrijgen. Indien te eeniger tijd blijkt, dat een deel van ondèr verband van eerste hypo theek verstrekte geldleening op de vrije markt kan worden verkregen, kan ves tiging van een tweede hypotheek ten be drage van het resteerende deel in over weging genomen worden. De hypothecaire geldleeningen worden verstrekt tegen een rente van 4 pet 's jaars. De rente moet door belanghebben de iedere drie maanden aan de gemeente worden voldaan. Voorzoover de vooruitizchten met be trekking tot de exploitatie van het on derpand daartoe aanleiding geven, kan worden toegestaan, dat de hypothecaire geldleening ten deele renteloos wordt vorstrekt; zulks echter tot een maximum van 40 pet. dor leening en van f2000 per woning. Aanvragen om toekenning van geld leeningen, onder waarborg van hypo theek, worden door belanghebbenden in duplo ingediend bij het gemeentebestuur, Ingeval belanghebbende aantoont, dat het vereischte bouwcrediet niet op an dere wijze kan worden verkregen kun nen gedurende de uitvoering van het werk, onder de noodige waarborgen, voorschotten op de hypothecaire geldlee ning worden verstrekt, in totaal tot een maximum van 80 pet. van de voorloopig vastgestelde verkoopwaarde. In zeer bijzondere gevallen kan mede een bouwcrediet tot genoemd percentage worden verleend, indien slechts een voor schot onder verband van tweede hypo theek wordt toegezegd. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging en kan worden aangehaald onder den titel „Hypotheek regeling 1941". Met ingang van dezen datum vervalt de regeling betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder hypothe cair verband voor middenstands en ar beiderswoningen (hypotheekregeling 1940), bekend gemaakt door den regee- ringscommissaris voor den wederopbouw de dato 13 Augustus 1940. In een artikel Gaaf Nederland zegt Prof. Dr J. de Vries in „Neerlandia" Het moderne taalinzicht heeft begrepen, dat taal en denken onverbrekelijk met elkander verbonden zijn, ja zelfs dat het denken voor een belangrijk deel afhan kelijk is van de taal, waarin gedacht wordt. Het is een illusie te meenen, dat de mensch denken kan, volkomen wille keurig wat zijn geest maar zou willen; wanneer men het met zekere overdrij ving zou willen uitdrukken, moet men eerder zeggen, dat hij alleen de gedach ten van zijn eigen taal denkt. Men be grijpt wat dit zeggen wil, wanneer men moet erkennen, dat een taal slordig ge hanteerd wordt; dat leidt ook tot slor dig denken. Door de taal is de mensch eerst in staat gesteld de wereld der verschijnse len te „begrijpen", te ordenen, te beheer- schen, aan zijn innerlijk leven gestalte te geven. Hoe onverantwoord is het dan, wanneer een volk het zich tot ge woonte gemaakt heeft, zijn taal als een slordige dienstmaagd te gebruiken. Op alle gebieden van het geestelijk le ven is de taal het onmisbare werktuig om in de kennis der wereld en hare ver schijnselen vorderingen te maken. De beoefenaar van welke wetenschap ook, dient zich er rekenschap van te geven, welke waarde een juist en vlekkjloos taalgebruik voor de resultaten van zijn onderzoek bezit. Het is ook in dezen hoogeren zin een nationaal belang, wan neer er in de toekomst naar gestreefd wordt, de eerbied en liefde voor onze moedertaal te versterken. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 55 cent bij vooruitbetaling. aan een minderjarigen knaap." De anderen in het gezelschap sluiten zich bij deze woorden aan, behalve An delot, die opmerkt: „Ik geef gehoor aan het advies van mijn broeder en ga niet naar Orleans. Dat beteekent mijn dood. Voorloopig ga ik mij verbergen." Zelfs hier zegt hij niet, waarheen hij vertrekt. De onstuimige, onvoorzichtige Andelot is, gerijpt door de ervaring, al voorzichtiger geworden. „De heer Van Andelot heeft gelijk", zegt de Koningin. „Ik moet mijn gemaal en mijn zwager dringend waarschuwen. Ga niet naar Orleans, bid ik u. Al de argumenten, die ik heb gehoord, wegen niet op tegen het onomstootelijke feit, dat jullie beiden in Orléans in levensge vaar verkeert! Ik smeek jullie: blijft in Béarn." Zij blijven besluiteloos. Na ruim een week vertrekt Andelot naar zijn heerlijkheid, waar hij verschil lende zaken regelt. Vergezeld door een enkele wapenknecht tijgt hij vervolgens naar Bretagne, om daar de loop van za ken £if te wachten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5