I DE Z CONCOURS HIPPIQUE A 1 FINANTIEELE BERICHTEN. te Goes, Zaterdag 20 Sept. 1941. TWEE! I» Land- en Tuinbouw Rechtszaken VISITE-KAARTJES Oosterbaan le Cointre N.V. - Goes Ceisuco's Cooranten-Catalojpis Officieele Publicaties. VRAAG EN AANBOD „Degro bi Uitwisseling van kinderen, Zij, die kwamen en gingen. ZONDER PRIJSVERHOOGING De taak van de huisvrouw in dezen tijd. KOERSEN Bestelt ze dus nü I Verdere bijzonderheden volgen. KALFVAARS Het verlot werkloos! April 1940 é|:j |.!i In „Hervormd Nederland" schrijft Mr Roel Houwink over de taak der Kerk ten aanzien van gezinsmoeilijkheden. Hij stelt voorop, dat de Kerk zich aan de pastorale zorg voor het gezin als geheel in den regel te weinig gelegen laat lig gen. Zelfs acht hij den nood zoo hoog gestegen, dat er niet gewacht kan wor den tot er in de Ned. Herv. Kerk een centraal paedagoglsch adviesbureau is geBticht, en wil daarom voorloopig tot een onderlinge hulporganisatie komen ten einde het „eerstnoodige" mogelijk te maken. Dit „eerst-noodige" acht Mr Houwink het bijeenbrengen van een aantal ver trouwde adressen in alle deelen van het land van gezinnen, waar kinderen kun nen worden ondergebracht, die om rede nen van paedagogischen aard voor kor- teren of langeren tijd verandering van omgeving noodig hebben. Mr Houwink meent, dat het mogelijk moet zijn met behulp van de plaatselijke predikanten on eventueel andere daartoe dienende instanties, te komen tot een centraal lichaam, datde contacten tot stand brengt, die noodig zijn voor een derge lijke, op paedagogische gronden gerecht vaardigde verplaatsing van kinderen naar een ander milieu, en besluit: „Wij beschouwen een en ander als onderdeel van de pastorale taak, die de Kerk heeft tegenover het gezin, zoodat wij het als een kerkelijk werk zien, dat op deze wijze door ouders ten behoeve van ouders wordt gedaan. Hetgeen dus zeg gen wil, dat het voor alles in geloofsge hoorzaamheid zal moeten geschieden. En dat geldt dan niet alleen ten op zichte van de ouders, die tijdelijk kinde ren „ontvangen", maar evenzeer met be trekking tot de ouders, die tijdelijk een van hun kinderen moeten „afstaan". Want eerst dan zal dit werk wezenlijk vruchtdragend kunnen zijn, wanneer hot door de betrokkenen verstaan wordt als een werk, dat door de naastenliefde ge dragen wordt." Kloetinge. Loop der bevolking over Augustus 1941. Ingekomen: Johs. Schipper, machinist N.S., uit Goes, Violenstr. 15 naar Lewe- straat A 211, alhier; Wm. Molhoek, veldarbeider uit Kattendijke B 35 naar Kloetinge, D 85; Maatje Luteyn, z. b., uit Goes, Vosmaerstraat 3 na.r D 85, alhier; Maatje A. Duinkerke, huishoud ster, van 's-Heer Arendskerke F 137 naar Molenweg D 17, alhier. Vertrokken: Iz. de Rijcke en gezin, electrisch lasscher, naar Vlissingen, Ke nau Hasselaarstraat 39; Abr. Jacs. Dourleijn, bakker, naar Wissekerke B 61; J. Joppe, landbouwersknecht, naar Goes, Scheldestraat 20. Kapeüe. Loop der bevolking over de maand Augustus 1941. Ingekomen: J. Poppe en echtg., van O.- en W.-Souburg naar A3; Ja. J. Roe lof, van Driewegen naar A 253; D. C. Kuenen van Leiden naar A 359; J. C. Gelok van 's-Gravenpolder naar A 285; J. C. Vogel van Rilland-Bath naar A 183; A. Nagelkerke van Waarde naar Wilhelminastraat. Vertrokken: J. J. van den Dries, van A 211 naar Klundert; Pa. Ka. Hollemans van D 163 naar Voorburg; Ca. Mange van Schore G 138 naar Dordrecht; N. Abrahamse, echtg. van D. Bakker, van A 183 naar Vrouwenpolder; J. A. Le- poeter, echtg. van W. J. van der Maden van D 173 naar 's-Heer Arendskerke; M. S. Snoep, van A 213 naar Leiden; E. J. Lansen, echtg. van J. van Oosten, van D 137 naar Nisse. Borssele. Loop der bevolking. Ingekomen: M. P. Gezan uit Vlisingen, Boulevard de Ruyter N 28 naar Oostsin gel N 35; L van 'tVeer uit Goes, Oost- wal N 3 naar Jorjaneweg N 3; P. Wal- hout, uit Nieuwdorp G 70 naar Molenpad 21; Pieter J. Brand, uit N.- en St Joos- land E 193 naar Oostsingel 66. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". Tijdens een thee in hotel de Wittebrug in Den Haag heeft de leidster van de hoofdafdeeling „Volkswirtschaft und Hauswirksehaft" in de Reichsfrauen- führung, mevr. Dr Else Vorwerck een rede gehouden over de taak van de huisvrouw in dezen tijd. Spr. betoogde allereerst, dat een pret tige sfeer in een huisgezin alleen dan mogelijk is, wanneer aan het hoofd staat een huisvrouw, die haar huishoudelijke plichten op een onopvallende, maar goe de wijze uitvoert en er dus voor zorgt, dat alles goed marcheert. Sprekende over den toestand in Ne derland zeide de inleidster, dat de scho ling der huisvrouwen in ons land op velerlei gebied een zeer hoog peil heeft bereikt. Deze goede scholing houdt ech ter ten nauwste verband met den ievens- standaard, die in Nederland hooger was dan in Duitschland. Nu echter leven we in tijden van cri sis. De huisvrouw komt plotseling voor groote moeilijkheden te staan. Zij kan met het huishoudgeld niet of moeilijk uitkomen en er moet worden gerekend. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Woensdag 3 September 1941. V. K. Heden V. K. Heden 4 Nedorl. 1040 I 100% lOO'Vl» Kon. Boot 1907» 101 4 Nederl. 1040 II 100% 100'/iB Ned. Scheepv. Unie 200 202 4 Nederl. 1940 m.b. 100% 100"/i6 Rotterd. Lloyd 162 162 4 Nederl. 1941 100®/8 100% Mij. Nederland 164 162 3 Nederl. 1937 90 90 H. V. A. 458 463 3—Sy2 Nederl. 1938 95% 947» Javasche Cultuur 2567» 257 3 Ned.-Indië 1937 I 96«/e 96% N. I. S. U. 250% 251 Koloniale Bank 200 203 Verg. Cultuur 130 131 Ned. Ind. Handelsbank 140 142 Deli Maatschappij 295 29772 Cert. Ned. Handel Mij. 155 156 Senembah 244% 249 A. K. U. 158 150 41/2 Bataafsche Olie lOOVs 101 Van Berkel's Patent 114 114 31/2 idem 917/s 927» Cert. Caivó Delft 129 130 Amstord. Bank 12878 1307» Fokker 235 240 Incasso-Bank 1258/s 1287» Cert. Leverbros 100 107 Rotterd. Bankverg. 138 139% Philips Lampen 287 288 Twentsche Bank 130 143 Pref. idem 157 170 0 prof. Leverbros 1887« 135% Kon. Olie 292 207 Nat. Bez, De Schelde 140 138 Amsterdam Rubber 297 300 Ned, Gist on Splr. 472 475 Bandar Rubber 248 250 Van Gelder's Papier 106 1647» Deli Batavia Rubber 246 253 Wilton Feijenoord 259 259% Serbadjadi 152 152 Hessa Rubber 165 160 V. I. C. O. 188 190 Amsterdam Ballast 208 Holl. Amerika Lijn 150% 152 Blaauwh. Vriesseveem 9672 977s Een merkwaardige overeenkomst was heden te constateeren tusschen de hou ding van de aandeelenmarkt en die van gisteren. Evenals toen werd een willige stemming gevolgd door één, waarin het publiek zich een zekere terughoudend heid wenschte op te leggen. Gisteren echter konden twee scherp afgescheiden perioden in dien geest opgemerkt wor den. Heden echter waren verschillende tijdperken van opgaande en neergaande koersen te bespeuren, doch het slot van den beurstijd was toch beneden het hoog ste niveau. Aandeelen Koninklijke Petroleum weerspiegelden op duidelijko wijze de al- gemeene marktendenz door op 296 pet. te openen, daarna tot 298 pet. op te loo- pen en vervolgens na eenige fluctuaties op het punt van uitgang te sluiten. Aandeelen H. V. A. hadden een soort gelijk verloop! Hier opende men op 462 pet., zijnde het hoogste peil van den vo- rigen dag. Vervolgens liep de koers tot 466 pet. omhoog, waarna een reactie van een drietal punten zich deed gelden. Aandeelen Van Berkel's Patent bleken weder de aandacht op zich te vestigen en wel in dier mate, dat het fonds voort durend in een open hoek werd verhan deld. Het aanbod was echter overwegend. De opening was reeds een drietal punten beneden gisteren. Weliswaar werd dit nadeelige verschil later ingehaald, doch Hier komt nog iets bij: de distributie. De huisvrouw moet met de haar toege,- wezen rantsoenen uitkomen en de groot ste rendabiliteit trachten te krijgen. Ziedaar twee actueele en interessan te problemen. Voor den oorlog werden er uit den aard der zaak veel nuttige voedingsstoffen weggegooid. Nu echter zijn de omstandigheden anders en moet elk individueel huishouden het groote, gemeenschappelijke volkshuis honden dienen. Het gebruik van levens middelen zal oeconomisch moeten ge schieden. De inleidster weidde vervolgens breed voerig uit-- over de mobilisatie van de Duitsche huisvrouw en haar taak in dezen tijd. Het Duitsche meisje wordt reeds op school voor haar toekomstige taak als huisvrouw opgeleid. Ook wan neer het de school heeft doorloopen, volgt het cursussen op huishoudelijk gebied. In het gezin liggen nog vele krachten ongebruikt. Deze kunnen aan de volks gemeenschap nuttig worden gemaakt. In Duitschland was het noodig, vele vrouwen uit het huishouden weg te ne men. Dit heeft wel eens tot moeilijk heden aanleiding gegeven. Een vrouw vindt het doorgaans niet rechtvaardig, wanneer zij wordt gedwongen, omdat zij zich van nature geheel wil geven aan haar gezin en het gezin alleen. Maar zij ver geet, dat het uitsluitend dienen van haar gezin ten koste gaat van de gemeen schap, welke er door wordt verzwakt. Men hoort nog wel eens een tweede bezwaar tegen het werken buiten het gezin, men acht dat alleen goed voor de zg. vrije vrouwen. Ook dit is volgens Spr. niet juist. Tenslotte betoogde mevrouw Vor werck, dat we thans in Europa een groote familie zijn geworden en dat alle volkeren in deze groote gemeenschap moeten samenwerken. Ook de Neder- landsche vrouwen zullen moeten worden vereenigd en gemobiliseerd. NOORD-BRABANTSCHE MIJ. VAN LANDBOUW 60 JAAR. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw heeft Dinsdag te Breda een druk bezochte ledenvergadering ge houden ter herdenking van het 60-jarig bestaan der Maatschappij op 10 Septem ber a.s. De heer P. M. Sneep, voorzitter van de jubileerende maatschappij, heeft een her denkingsrede uitgesproken. De economische toestand, aldus spr., is thans voor de akkerbouwbedrijven be- aan hpt slot was men weer op het niveau van opening aangeland. Cert. Leverbros waren bij gisteren vergeleken niet zoo veel veranderd, doch ook hier was de ge middelde noteering beneden die van den vorigen dag. De koersschommelingen in aandeelen Philips waren geringer dan die van gis teren, terwijl het gemiddelde niveau hoo ger was. De overige minder courante in- duatrieele aandeelen waren vrijwel allo hooger met opmerkelijk voordeelige ver schillen o.a. bij aandeelen Brocades Stheeman, Hollandsche Kunstzijde Indu strie, Allan; Lijm- en Geletine Delft enz. Slechts een enkel fonds als Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij was lager. Tabakken waren goed prijshoudend van toon, waarbij aandeelen Senembah Mij. de grootste koerswinst konden be halen. Rubberwaarden bleken goed gevraagd te zijn met het gevolg, dat aandeelen Amsterdam Rubber boven de 300 pet. konden komen en tot 302 pet. konden stijgen. Staats- en Gemeenteleeningen konden goed prijshoudend worden genoemd, slechts de staffelleening bewoog zich be neden gisteren. Duitsche obligaties lagen weer vast in de markt. Participatiebewijzen Belegging Neder- land f616. vredigend. De prijzen der akkerbouwpro ducten zijn in het algemeen zoodanig ge steld, dat een redelijke belooning voor den arbeid in het bedrijfsrisico der ak kerbouwers verwacht mag worden. Voor de veehouderijbedrijven biedt de toestand echter weinig hoopvols. In ver band met de inkrimping van kippen-, varkens- en rundveehouderij en de hooge prijzen voor slachtvee, varkens en eieren zijn de vooruitzichten slecht, zoodat voo.r hen van een redelijke belooning in 1941 geen sprake zal zijn. Na de werkzaamheden der maatschap pij in de eerste decennia te hebben ge schetst, wees spr. er op, dat het aantal leden van 600 bij de oprichting in 1881 gestegen was tot 3100 en in 1901 tot 3200. Hierna liep dit door de oprichting van den Provincialen Boerenbond en de af- deeling Holland-Brabant van den Chris- telijken Boeren- en Tuindersbond, terug tot 900, om daarna weer langzaam te stijgen tot 1200 leden, georganiseerd in 24 afdeelingen. Nadat er eenigen tijd gepauzeerd was, hield de heer H. D. Louwes uit Ulrum, voorzitter van het Nederlandsche Land bouw Comité, een rede over het onder werp: Onze landbouworganisaties aan het werk. AMBTENAREN KNOEIDEN MET BONNEN. De Haagsche rechtbank heeft eenige ambtenaren van de Nederlandsche Meel centrale veroordeeld omdat zij geknoeid hadden met toewijzingsbonnen voor bloem en meel: De 21-jarige kantoorbediende R. G., had getracht bonnen, die vernietigd moesten worden, te Ridderkerk en IJs- selmond aan bakkers te verkoopen. Hij is veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd, door gebracht in voorloopige hechtenis. De eisch was zes maanden met aftrek. De 25-jarige kantoorbediende J. Th. V. had eenigen tijd geleden, als onderchef van een afdeeling der Meelcentrale, pa pier met het briefhoofd der Centrale ge bruikt om machtigingen voor het ver krijgen van zestigduizend kilo koffie en drieduizend kilo thee op te stellen, ten be hoeve van menschen, die niet tot de ont vangst daarvan gerechtigd waren. Ver der had hij vijfhonderd gulden aangeno men van iemand, als belooning voor het krijgen van een dergelijke machtiging. De rechtbank heeft hem tot tien maan den veroordeeld met aftrek van de voor loopige hechtenis. De eisch was één jaar met aftrek. Heden nam de Heere tot Zich, na een smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder KLAZINA JACOBA HERDINK, Weduwe van D» F. Staal, in den ouderdom van 75 jaar. Rotterdam: B. L. DEKKER—STAAL. H. DEKKER. CORRIE. Heemstede: L. A. DE VRIES—STAAL. C. T. DE VRIES. Wassenaar: P. M. STAAL. Wassenaar, 3 Sept. 1941. Prinsenweg 6. mogen na 16 October niet meer worden gedrukt. Onze voorraad Is nog zeer aanzienlijk. Abonnementen en Advertenties voor „De Zeeuw" worden aan genomen door de verschillende Kantoorhouders der Posterijen. Uitgave April 1941 Een losbladige catalogus van de vol ledige advertentie-tarieven en con tract-voorwaarden van de geheele Nederlandsche Dagbladpers; niterst overzichtelijk door uniforme rangschikking van tarieven en andere gegevens; blijvend van waarde, ook bij ver andering van tarieven. Over deze nieuwe uitgave schreef een groote adverteerder ons: „Over het losbladig systeem met gegevens van de bij U aangesloten bladen hebben wij niets dan lof te zeggen. Wij hebben het onmiddellijk voor ons gebruik toegepast en laten voor alle andere tijdschriften en bladen welke niet bij Uw Bureau zijn aangesloten, losse bladen door onzen drukker vervaardigen met dezelfde indeeling als U in Uw systeem aannam". Verkrijgbaar ad f 4.25 (storting op postrekening No. 1539 van den penningmeester der Neder landsche Dagbladpers - Amsterdam) C E B U C O - Heerengracht 258 Amsterdam-C. - TeL 43045-34670 TEXTIELDISTRIBUTIE. De Directeur van den Distribu- tiedienst te Goes maakt bekend, dat tot nader bericht geen aan vragen ter verkrijging van spe ciale punten of leveringsvergun ningen in behandeling mogen wor den genomen behoudens in bepaal de uitzonderingsgevallen. Tot deze uitzonderingsgevallen zullen o.m. worden gerekend aan vragen bij eerste inrichting, huwe lijk, geboorte, sterfgevallen, uit zetten voor studeerenden, arbei derspers), die naar het buiten land vertrekken of er van terug- keeren. Voorts kunnen bij den Distribu- tiedienst spoedeischende aanvra gen worden ingediend ten behoe ve van ziekenhuizen en bedrijven, waarbij uitstel van aanschaffing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. By dergelijke aanvragen dienen belanghebbenden ten genoegen van den DistributiedienSt te kun nen aantoonen, waarom de aan vragen spoedeischend of dringend zijn. Goes, 3 September 1941. De Directeur voornoemd, H. KOOPS. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER van Mid delburg brengt ter openbare ken nis: I. Dat alle verzoekschriften, be zwaarschriften en mededeelingen van anderen aard, die, op grond van wettelijke voorschriften, die nen te worden gericht aan den Gemeenteraad en aan Burgemees ter en Wethouders, thans moeten worden gericht en verzonden aan den Burgemeester. H. Dat de Wethouders voorloo pig met de uitoefening hunner functies blijven belast. III. Dat aan de Wethouders het volgende arbeidsgebied is toege wezen: I. aan den Heer P. PH. PAUL: Gemeentewerken, Reinigings- en ontsmettingsdienst, Ge meentebedrijven (gasfabriek, waterleiding-bedrijf en Elec- triciteitsbedrijf), Personeels zaken en arbeids-zaken. 2. Aan den Heer A. JERONI- MUS: Financiën en Centrale Keuken. IV. Dat als algemeene verte genwoordiger van den Burgemees ter zal optreden: de wethouder P. PH. PAUL en, bij diens onge steldheid, afwezigheid of ontsten tenis de wethouder A. JERONI- MUS. Middelburg, 3 September 1941. De Burgemeester van Middelburg: DE BORDES. In deze rubriek worden opge nomen kleine advertentiën van hoogstens S regels a. ƒ0.55 bij vooruitbetaling. Iedere regel meer 11 ct Maximum 8 regels. Onder letter of nummer 10 ct. verhooging. TE KOOP: K. MELIS, „Korenbloem", Seroos- kerke (W.). TE KOOP: een luchtbandwagen, draagvenn. 3 ton, een haardkachel, z.g,a.n. en een vulkachel. HUNDERSMARCK, Smederij, Ovezande. TE KOOP: EEN KALFVAARS bij de rekening, bij W. VERHAGE, A 42, Koude- kerke. Druk Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes- DONDERDAG 4 Aan een artike de werkloosheid heer A. B. Veltl hèt Tydschrlft ve werkloosheidsraac gende Van April 194( werkloosheidsperi 14,8 tot 10,3, tor •treerdo werkloc 158.000 Is terugg NaaBt de gere zijn er in de eer „onzichtbare", doeld werkloozen om zich als werk. der arbeidsbemid ven, omdat zij werkverruiminge: den krachtens eei uitkeering ontva zenkas, en die zie ten inschrijven, gen hebben er to dat in normale 1/5 gedeelte uitm registreerden. Ii hierdoor dus bjj 1 den nog omstree den opgeteld. Indi nemen, dat sinds bruik van de houdingsgewijze dit beteekenen, d 30.000 onzichtb aantal geregistre worden geteld In de tweede I gemerkt, dat er men de werkloo oogpunt wil besc koudemmet de z zen". Men bedoel aantal geheel geeft de verminc in onderneming niet hebben onts verhouding en da ge verhouding tc werkgelegenheid, werkloosheid" is omstandigheden den werkgevers te ontslaan. Onderzoekingei reau voor de St steld, hebben het dat de verborge drukt in het aa ongeveer heeft b midden Aug eind Septemt Midden Dece midden Maa Men zou ermed den, dat eind Ji werkloosheid uit; ongeveer 57.000 den grondslag va gen komt men d loosheid op dit onzichtbare en v zamen) van 158.C geheel werklooze April 1940 2Q3, 40.000 (onzicht 245.000 zouden Na met een zijn omhoog gega dus volgens deze weer tot hetzelfi in April 1940. Afzonderlijke b< feit, dat in April mobiliseerd en d; FEU] 31) Er gaan en rust voorbij. Op buitenwereld nie op adem. Wel nog veel over d jongere neemt tactischen ouder ontvangst. Zij bezoeken, en met de ou dienstoefening ir verkwikt, ondan zende predikan daarna, versch doet, die nog oi verblijdende mei enorme opbloei In An jou kwa zwaar gewapeni het avondmaal, vermeerdert. I lende verhalen: gevochten. Met generaal De Vil eengejaagd, tali I V'l I I.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 4