Kerknieuws Bond van Ned. Herv. Evangelisaties. Generale Synode Chr. Geref. Kerk. De school en de lichamelijke opvoeding. Telegrammen De Finnen hebben hun oude grondgebied heroverd. Marktberichten Burgerlijke Stand Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Houten (U.), D. Th. Keek te Staphorst. Geref. Kerken. Tweetal: te Zaandam (vac. R. J. v, d. Meulen)M. Boukema te Leidschen- d'am en N. J. A. van Exel te Beek bergen. Beroepen: te Delft (vac. T. J. Hagen), W. C. v. d. Brink te 's-Graven- zande. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Hilversum, J. Fraanje te Barneveld. Bedankt: voor Amsterdam, P. Honkoop te 's-Gravenhage. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Dinsdagavond is Ds H. de Jong, ge komen van Hoek van Holland, door zijn plaatselijken collega, Ds N. Willemse, bevestigd als derde predikant der Geref. Kerk te Rotterdam-Charlois. Gister avond deed Ds de Jong zijn intrede met een preek over 1 Cor, 2 78. Ds M. L. Onnes neemt 21 Sep tember afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te Baflo en wordt 28 Septem ber door Ds G. K. v. d. Hout van Water gang te Akkrum bevestigd. Ds J. C. E. v. Herwerden. Woensdag 10 September herdenkt Ds J. C. v. Herwerden, Ned. Herv. pred. te Groningen den dag, waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente ver bond. Johannes Cornells Eliza van Herwer den werd 5 Nov. 1874 te Lisse geboren en studeerde aan de Leidsche universi teit, om in 1898 candidaat te worden in Noord-Holland. 17 April 1899 deed hij zij intrede te Heemse, waarvan hij in 1907 naar Brummen vertrok. Op 10 Sept. 1916 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Ds J. L. Wielenga. Aangaande den toestand van Ds J. L. Wielenga, Gereformeerd predikant te Laren (N.H.), beroepen predikant bij de Geref. Kerk van 's-Gravenhage- Zuid, kunnen wij melden, dat er wel langzame, maar duidelijke vooruitgang merkbaar is, zoodat er alle hoop bestaat, dat hij in verloop van tijd zijn arbeid zal kunnen hervatten. Hulppredikers. Tot hulpprediker voor de Evangelisatie- arbeid in de Geref. Kerken te Culem- borg, Geldermalsen en Tiel is benoemd cand. T. B. van Houten te Wageningen. De jaarvergadering. Dinsdag is op „Landszegen" te Doorn de 48ste jaarvergadering gehouden van den Bond voor Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Den avond tevoren werd met de aanwezige evange listen een avondmaalsbediening gehou den, waarin voorging Ds C. J. Laarman van 's Gravenhage. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, Mr C. de Roon Zwaan te Velp, van het feit, dat de van de Synode uit gaande commissie voor gemeente-op bouw, die tot taak heeft te zorgen voor normaler verhoudingen tusschen evan gelisaties en kerk, eerlang pogingen zal doen, te komen tot betere samenwerking tusschen de kerkeraden en de evangeli saties. Hierin zal men komen te staan tegenover den richtingsstrijd, één der be- schamendste tekorten der kerk. Spr. wek te de evangelisten op hun besturen met raad en daad bij te staan in het berei ken dier samenwerking. In het jaarverslag van den secretaris, Ds E. Syferda, werd betreffende het werk der jeugdvereenigingen opgemerkt, dat dit in nauwer contact met de evan gelisaties was gebracht. Door het collecteverbod hadden de ge zamenlijke evangelisaties een schade ge leden van f 20.000. Door de hulp van drie niet-kerkelijke instanties was de Bond gelukkig in staat geweest veel der geleden schade te verzachten. Uit het verslag van den penningmees ter, Mr M. P. Th. k Th. van der Hoop van Slochteren, bleek, dat de inkomsten bedroegen f 6249,46 en de uitg. f 6659,51, zoodat er een nadeelig saldo was van - 410,05. De toegenomen kerkcollecten wezen eveneens op meer kerkelijke be langstelling. Uit het Fonds Collecteplan kon aan de meest behoeftige evangelisaties f 7860 worden uitgekeerd. Het verslag van den penningmeester van het Pensioenfonds, Mr W. L. F. Ba ron Prisse, wees uit een tekort van f 629,07. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden Ds G. Gerbrandy, Prof. Dr Joh. de Groot en Prof. Dr J. Th. Ub- bmk herkozen. In de vacature van wij len Ds A. G. H. van Hoogenhuyze werd gekozen Ds J. P. van Bruggen te Amster dam, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer E. Y. Dikkerboom te rieerenveen, oud-evangelist van den Bond. Tenslotte sprak Ds G. Gerbrandy over gemeente-opbouw. Hij waarschuwde in de eerste plaats tegen onderschatting hiervan. De geestelijke kerkvisitatie kan °P den duur van groot belang worden voor de kerk. In de tweede plaats, waar schuwde spr. tegen het te hard van sta- pel loopen. In de samensprekingen dient men vooral het beginsel vast te houden, evenals het recht van bes'aan der evan gelisatie. De evangelisaties in vrijzinni ge gemeenten zijn er immer<j( omdat de plaatselijke kerk niec het zuiveie evan gelie brengt. Als resultaat van de be sprekingen moet altijd ten minste ge tracht worden te verkrijgen, dat evange- lisatiemenschen als leden der kerk wor den erkend. Op een desbetreffende op merking antwoordde Ds Gerbrandy, dat de synode aan de kerkeraden oplegt con tact met de evangelisaties te zoeken. In de voortgezette vergadering der Gen. Synode der Chr. Geref. Kerken werden de Acta van de Generale Synode van 1937 vastgesteld en kwamen de verslagen aan de orde: 1. Van den secretaris van het Cura torium der Theologische School. Het curatorium ontvangt opdracht aan de eerstvolgende Generale Synode voorstellen te doen inzake de opleiding aan de Theologische School. Tot penningmeester werd opnieuw be noemd Ds R. E. Sluiter te 's-Graven- hage, terwijl Prof. L. H. v. d. Meiden te Apeldoorn aangewezen werd tot 2en penningmeester. 2. Van Deputaten naar Art. 19 D.K.O. (Kas E.B.P.). Tot penningmeester van deze Kas werd verkozen Ds M. Holtrop te Hilversum en tot 2en penningmeester ouderling J. van Dongen te Dordrecht. Naar aanleiding van een instructie van de Particuliere Synode, van het Noorden en de Particuliere Synode van het Midden, besluit de Generïle Synode in het Reglement voor de kerkvisitatie de vraag op te nemen: „Bezoekt de kerkeraad van tijd tot tijd de vergade ringen der jeugdvereenigingen in de ge meente?" De primi-afgevaardigden, de heeren Ds P. de Groot te Meerkerk, Prof. G. Wisse te Doorn, Ds D. Driessen te Rot- terdam-Z., Ds K. Groen te Rotterdam- West en Ds S. v. d. Molen te Rotter dam-C en ouderling B. Nederlof te Rot terdam waren allen vervangen door hun secundi, de heeren Ds E. du Marchie van Voorthuysen te Urk, Ds P. J. de Bruin te Veenendaal, Ds C. Smits te Sliedrecht, Ds P. Zwier te Schiedam, Ds H. Hoogen- doorn te Zierikzee en ouderling P. Stutvoet te Rotterdam-Zuid. De verwachting is, dat de synode Donderdag met haar arbeid gereed zal komen. Bond van Geref. Mannenvereenigingen. Opgericht is een kring Walche ren van den Bond van Geref. Mannen vereenigingen in Nederland, omvattend de vereenigingen te Middelburg, St.-Laurens, Vlissingen en Vrouwepolder. Als secr. treedt op de heer B. J. v. d. Berg te Middel burg. NED. HERV. KERK TE TERNEUZEH. Het avondgebed. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Terneuzen deelt mede, dat met ingang van Zaterdag het Avond gebed zal worden ingevoerd ter voorbe reiding van den Zondagmorgendienst. Het is uiteraard niet mogelijk, hier een z.g. Alledag-kerk te houden, doch men hoopt door de instelling van het Avond gebed aan veler verlangen te voldoen. De dienst duurt ongeveer een kwartier. Er wordt gezongen, een Bijbelperikoop gelezen en gebeden. FEDERATIE VAN JONG- HERVORMDEN. De algemeene ledenvergadering van de Federatie van Jong-Hervormden wordt Zaterdag 4 October te Utrecht gehouden. De agenda meldt, dat aan de verga dering een wijdingsdienst in een der Utrechtsche kerken zal vooraf gaan, terwijl de agenda vermeldt een openings rede van den voorzitter Ds W. Th. Hoek van Wijhe en een toespraak van den tweeden voorzitter Ds A. Dönszelmann van Amersfoort. Na afloop wordt voor de afgevaar digden uit Friesland, Groningen, Drente, den kop van Overijssel, Zeeland, N. Brabant en Limburg op „Landsbergen" te Doorn een weekend georganiseerd. Tot de nieuwe afdeelingen, welke tot de Federatie toetraden, behoort ook die te Nieuw- en St.-Joosland. Behalve in de classes Zierikzee en Franeker worden thans in alle classes der Ned. Herv. Kerk soortgelijke ver-, eenigingen gevonden. CENTRAAL BOND VOOR INW. ZENDING, ENZ. In de vacature van wijlen Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine is in een buitengewone algemeene vergadering van den Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Philantropische Inrichtingen tot voorzitter van dien Bond benoemd Dr Ph. J. Idenburg, di recteur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. HET KERKELIJK GESPREK. „Is het thans de tijd alle Gerefor meerden saam te roepen?" vraagt Ds A. Groot (Spijk) in het Herv. Week blad „De Gereformeerde Kerk". Zijn antwoord luidt: „Wie Christus' stem in het oordeel van thans heeft verstaan, zegt: ja". En dan vervolgt hij: „Langs welken weg hen samen te roepen? LrP>.gs kerkelijken weg. Waai te beginnen? Er is het Convent van Protsstantsche kerken, Maar dit is, meen ik, alleen maar informatief. In elk geval: het is niet samengeroepen voor het hier beoogde doel. Echter: het is een begin. Konden de kerken er toe komen zóó als syno den samen te komen, om samen te spre ken over Schrift en belijdenis! Als sy noden! Tenminste: zoo kerkelijk als maar mogelijk is. Dan vooral, of laat ik mogen zeggen: voorloopig alleen de kerken, die de Drie Formulieren van Eenigheid hun eigendom noemen. Bij het begin beginnen. Wie niet bij het begin begint, weet heelemaal niet waar hij zal uitkomen, 't Gaat evenmin om een oplossing van de canones van Dor drecht met b.v. de Paapsche mis in één aceoord. Een dergelijk theologisch meng sel heeft Hugo de Groot bedoeld, en velen na hem. Onder die dat wilden waren er tot op onzen tijd die genoemd konden worden: een vat vol geleerdheid, maar zonder duigen. Zij kwamen dikwijls bij Rome uit. Neen, zien wij allereerst op hen, die eenzelfde standaard omhoog willen hou den en die dus uit de oude Hervormde Kerk afkomstig zijn. Omdat dit een geestelijk-nationaal be lang is." Aan 'tslot zegt Ds de Groot: „Onze hoop, ons gebed is dus, dat de (Herv.) Gereformeerde Kerken in Nederland een gesprek met elkander willen voeren. Over de overeenstemming inzake de leer van 't Evangelie. Want een andere weg om als kerken tot elkander te ko men, is er niet". Wat een predikant alzoo te doen heeft. Ds A. v. d. Most, Ned. Herv. predi kant, die na een bijkans 4^-jarig ver blijf zoo juist afscheid nam van de Ned. 'iHerv. Gem. van Farmsum, wegens vertrek naar Nieuwe-Pekela, maakt in het „Farmsummer Kerkblad" op, dat „menigeen wonderlijke ideeën heeft over het leven van een dominéé. Luie men- schen benijden hem. In hun oog werkt hij één dag van de week. De overige dagen zijn voor hem rustdagen". Ds v. d. Most geeft dan een overzicht van het werk, dat hij in zijn eerste gemeente gedurende zijn verblijf aldaar heeft ver richt en acht het onnoodig er aan toe te voegen, dat het meeste werk een dege lijke voorbereiding op de studeerkamer vraagt, welke voorbereiding soms meer uren kost dan de -uitvoering. Ds v. d. Most heeft vanaf April 1937 tot Aug. 1941 in zijn gemeente 468 maal gepreekt, 71 spreekbeurten vervuld, 595 catechisa ties geleid, 75 begrafenissen geleid en 1704 huisbezoeken gedaan. 580 zieken bezoeken legde hij af en 3618 bezoeken ortving hij aan zijn pastorie. Hij beves tigde 12 huwelijken en leidde 377 ver gaderingen, doopte 66 maal en nam 57 belijdenissen des geloofs af. Bovendien deed hij 1780 brieven en 2528 druk werken uitgaan? Ds v. d. Most is ongetwijfeld een systematische geest, dat hij alles zoo nauwkeurig heeft opgeteekend. In het onderhoud, dat het A.N.P. met den hoofdinspecteur van de lichamelijke opvoeding had over de werkzaamheden van de nieuwe inspectie, is in groote trekken reeds het werk van de consulen ten behandeld. Om wat meer van de er varingen van deze werkers te vertellen, is de A.NP.-redacteur op advies van den heer IJzer eens persoonlijk kennis gaan nemen van dit werk en met enkele van deze propagandisten voor de lichamelijke opvoeding gaan praten. Hij bezocht hier bij niet de stad, maar het platteland, niet per trein of per bus, maar op de fiets. Van zijn ervaringen deelen wij mede: Een keurige dorpsschool met onderwij zers, die liefde en zorg voor de kinderen hebben, doch die geen oude schoenen weggooien, voordat de nieuwe passen. Zij willen wel medewerken, maar zien nog lang niet de voordeelen van de nieuwere methodes in de lichamelijke opvoeding. Den enthousiasten consulent is echter de taak beschoren alle vooroordeelen weg te nemen. Op de vele vragen geeft hij een duidelijk antwoord en al spoedig zien de onderwijzers in, dat deze man het wer kelijk meent en ook goed weet. Naar zijn adviezen wordt dan ook geluisterd. „We hebben gèen goede gelegenheid", zegt een der onderwijzers. „U heeft toch een goe den vloer?" is het antwoord. Even ver baasde gezichten doch als de consulent zijn mysterieus antwoord nog eens dui delijk aanvult door uiteen te zetten, hoe de vloer te gebruiken is, wat er ondanks gebrek aan materialen nog aan de licha melijke opvoeding gedaan kan worden, wordt de belangstelling eerst recht wak ker. „Dergelijke scholen zonder eenige lo kaal zijn er zooveel", klagen de consu lenten en het is geen wonder, dat de onderwijzer in zoo'n geval de schouders ophaalt en zegt: „Alles goed en wel, geef me eerst een lokaal, dan zullen we aan het werk gaan." Toch is dat verkeerd, ook onder ongunstige omstandigheden is al iets te bereiken, we kunnen nu een maal niet zooals we willen, dus moet het zoo wel aanpakken, doorwerken, totdat de oplossing er is. De volgende twee scholen, die de re dacteur bezocht, blijken goed geoutil leerd; in de eerste staat zelfs alles, wat er moet staan en ook de onderwijzer, die we aan het werk. zier, ■verstaat zijn vak. In ue andere school worden de nieuwe richtlijnen nog niet heelemaal gevolgd. Na de les neemt de consulent den onder wijzer dan ook' even apart en een inte ressant gesprek ontwikkelt zich over de oefenstof. Op de laatste school, die we dien dag bezochten, wordt onder de ongunstige omstandigheden gewerkt, welke reeds door den consulent gesignaleerd. Hier is een stoffig terrein met grind en zand- hoopen, waar iedere oefening oogen- schijnlijk een stofhapperij zal worden. Er wordt echter van gemaakt, wat er van te maken valt. Een klein tegel vloertje om de school geeft een primitie ve gelegenheid tot het uitvoeren van ver schillende oefeningen en het is werkelijk een aardig gezicht om al die kleine jon gens en meisjes aan het werk te zien. Het zou wel reeds zeer voorbarig zijn, reeds thans een oordeel te vellen over de lichamelijke opvoeding in de lagere scho len". Zij is in opbouw en wat bereikt is, stemt tot tevredenheid. SPORTDAG VOOR LEERKRACHTEN. De inspecteurs van het L.O. in Zee land hebben in overleg met de consulen ten voor de lichamelijke oefening op de lagere school, ter bevordering van de sportbelangstelling, een zestal sportdagen voor leerkrachten uitgeschreven. De eerste is jiu te 's-Heerenhoek in de jeugdhoeve gehouden. Des morgens kwamen ongeveer 60 jon gere en oudere leerkrachten bijeen. De dag werd geopend met toespraken en uit eenzettingen van het doel van dezen dag, door den inspecteur en door een der consulenten. Daarna volgden theorie, be spreking en practijk van het sportspel. Eerst werd met een 24-tal leerlingen der Zusterschool het practische gymnastiek onderwijs gedemonstreerd. Hierna be oefende het meerendeel der cursisten zelf de practijk door verschilende spelen en een oefening. Na een theoretische bespreking kwa men de buitenspelen aan de orde. Al hoewel het weer niet medewerkte, verlie pen de spelen goed. Om 4 uur waren de cursisten weer al len in het Jeugdhuis, waar consulent Bussink alle deelnemers en allen, die verder aan het welslagen van dezen dag hadden medegewerkt, dank bracht Benoeming. Tot onderwijzeres aan de O. L. school teSt Maartensdijk is benoemd Mej. C. H. S m i t s te Eindhoven, vroe ger te T h o 1 e n. DE BETEEKENIS VAN DE SCHA PENHOUDERIJ IN ZEELAND. Juist nu in dagen van voedsel- schaarschte, inzonderheid van gebrek aan vet is een schaap van groote betee- kenis voor het gezin. De schapekaas, een steeds gewaardeerde lekkernij voor vele stedelingen vindt thans grooter aftrek dan ooit te voren. De schapemelk met een vetgehalte van een 5 pet., is een krachtige aanvul ling voor de wat slappe koffie en thee. Op alle kleine en vooral gemengde be drijven moet een schaap (of schapen) zijn. Ook mogen thans velen een schaap voor huisslacht bestemmen. Het schaap kan met weinig toe en geeft ons melk, kaas, zelfs boter, wol en vleesch. Benut den afval en houdt in dezen tijd schapen! De voorzitter van de Z.L.M. gaf in zijn Jaaroverzicht het volgende overzicht van de schapenhouderij. In totaal worden in Zeeland ongeveer 13.000 schapen gehouden. Verreweg het grootste deel hiervan wordt in kudden gehouden en geweid op schorren, dijken en wegen, op stoppelvelden in het na jaar en op de weiden in den winter. Ongeveer 1/3 deel der schapen wordt geregeld op de weiden gehouden. In 1939 waren 63 kudden boven 20 stuks. Daarin was het volgende aantal dieren aanwe zig: Fokooien 5.813 stuks Lammeren 5.204 stuks Andere schapen 2.346 stuks Fokrammen 144 stuks Samen 12.507 stuks Andere schapenhouders waren er in 1939 nog 1687. Deze hielden tezamen de volgende schapen: Fokooien 2.900 stuks Lammeren 4.490 stuks Andere schapen 1.700 stuks Fokrammen 64 stuks Samen 9.154 stuks Daarnaast komen op Walcheren en in West Zeeuwsch-Vlaanderen nog een aan tal melkschapen voor. Waarschijnlijk op Walcheren bij ongeveer 600 houders plm. 800 schapen en in W. Zeeuwsch-Vlaan deren bij plm. 400 houders ongeveer 400 schapen. De opbrengst der schapenhouderij in Zeeland bestaat dus uit a. van plm. 13.000 schapen ongeveer 60.000 kg wol; b. afzet van de niet aangehouden lam meren c. afzet van ongeveer 4000 oude en vette schapen; d. melk van ongeveer 1100 melkscha pen. Een, deel der kuddehouders moet groo- tendeels van deze inkomsten bestaan. De voedingstoestand van de kudde- schapen was in het voorjaar tengevolge van den langdurigen winter met vrtj veel sneeuw over het gohocl zeer slecht. Het gevolg hiervan was, dat door den slech ten voedertoestand der moederschapen een vrij groot aantal lammeren ir de eerste dagen na de geboorte door ewakto stierven. Uit den aard der zaak was de voe dingstoestand van de weideschapen over het geheel beter. In het voorjaar was de voedselvoor raad op weiden, dijken en schorren door den laten grasgroei zeer matighet ove rige deel van het jaar zeer goed tot goed. De financieele uitkomsten van de schapenhouderij waren dit jaar, mede als gevolg van de goede wolprijzen, bevre digend tot goed. Deze uitkomsten waren n.l. mede af hankelijk van het tijdstip van verkoop der afstekschapen. In het voorjaar wa ren de prijzen hiervan slecht, stegen ge durende den zomer geleidelijk en waren in het najaar best. De prijzen der lammeren waren in den zomer matig, later goed. Vele lammeren werden te vroeg verkocht om van de goede prezen te profiteeren. HELSINKI (D.N.B.) Om 1 uur van nacht is officieel bekend gemaakt: Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: De vijand, die zich taai verde digde, is op de Karelische landengte vol komen verslagen. De oude Rijksgrens is over de geheele lengte bereikt. De in onze handen gevallen oorlogsbuit is aan zienlijk. Tot dusver zijn bij de laatste operaties geteld: vele honderden auto's, 2000 paarden, vele dozijnen gevechtswa gens, ongeveer 300 stukken geschut van allerlei kaliber, ontelbare hoeveelheden infanteriewagens. Het aantal gevangenen neemt van dag tot dag toe. Het zuiveren van de Karelische landengte wordt voortgezet. MIDDELBURG. Veiling van 3 Sept. Spinazie 912, postelein 912, zuring 23, augurken 327, wagenaarsboonen 10, suikerboonen 810, stoksnijboonen 1014, stamsnijboonen 810, stokprin- cesseboonen 1620, stamprincesseboo- nen 14; koolrapen 57, andijvie 57, rabarber 34, waspeen 3,506, uien 5,50, kroten 3, saVoye kool 3,50, spits kool 3,20, roode kool 3.50, witte kool 2, prei 10 et. p. kg. Peen 5, rapen 810, selderie 37, radijs 25, rammenas 27 p. bos; pe terselie 110 p. chip; knolselderie 2 10, bloemkool 312, kropsla 23, kom kommers 213,50 p. stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Groentenveiling van Woensdag 3 Sept. Augurken 9.9027, Stoksnijboonen 11.2014, Pronkboonen 10, Stokprin- cesseboonen 1620, Dubb. Princesse- boonen 11.2014, Wagenaarsboonen 10, Spekboonen 14, Groene Boonen 10, Roo- dekool 3.50, Sav.kool 3.50, Wittekool 1.602, Spinazie 12, Sjalotten 7, Toma ten 416, Uien 5.50, Breekpeen 46, alles per 100 kg.; Rammenas 77.50, Radijs 2.503.30, Wortelen 5, alles per 100 bos; Bloemkool 1.5012, Kropsla 3, Komkommers 3.509.50, alles per 100 stuks; Blauwe Druiven 3560, Black Berry 3950 per 100 kg.; Meloenen 21 36 per 100 stuks. KAPELLE. Veiling van 3 Sept. 1941. Reine Vivtoria 1225; Belle de Louvan 1223; Jefferson 35; Reine Claude Verti 35; Reine Claude d'Althan 35; Kirkus- pruimen 35; Witte wijnpruimen 18; Wijnpruimen 1231; Tonneboers 1222; Purple pershore 1222; Abrikoospruimen 1219; Cataloniepruimen 1218; Roode Eierpruimen 12—21; Diverse pruimen 12 18; Valpruimen 10; Ellison Oranje 20 —35; James grieve 20—35; Zigeunerinnen 1535; Transp. de Cronsels 1535; Manks Codlin 1535; The Queen 1230; Charlemowski 1222; Keswick 1220; Jac. Lebel 1220; Early Victoria 1220; Guldeling 12—20; Nelson glorie 10—17; Zure appels 10—17; Kroetappels 8; Sign. Esperen 1542; Juttenperen 1545; Clapp's Favorite 1033; Precose de Trev. 1032; Beurre d' Amantis 1032; Beurre de Merode 1032; Kalleboutsperen 10 15; Duifjesperen 1015; Diverse peren 10 15; Kroetperen 5; Frambozen 50; Bra men 45; Druiven 4060; Tomaten 716; Dubb. pr. b. z. dr. 914; Snijboonen 14; Stokpricesseboonen 20; Boonen m. dr. 10; Roode kool 3.50; Savoye kool 3.50; Witte kool 2; Augurken 327; Uien 4.40—5.50; Bloemkool 7.209.60; Komkommers 25; Meloenen 20. Over de maand Augustus. BORSSELE. Geboren: 17, Jacomina Pieternella d. v. G. Almekinders en A. v. Sabben. Levenloos aangegeven: 12, een kind van het mannelijk geslacht van P. Wal- hout en M. Hoekman. Van 24—^30 Augustus. VROUWENPOLDER. Geboren: Wil- lemina Martina d. v. G. Tilroe en M. Jobse. Ondertrouwd: J. Geertse 24 j. en S. Dekker 23 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3