„De groote Ketter" Doe! sr streven. Verleden ie werd onder voorzitter schap van Prof, Sn^ders en Prof. We- hoffelch do NederkuKlwh-Duttache Kui tuurgemeenschap opgericht. FEUILLETON MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Reeds 7244 boetes opgelegd wegens overschrijding van electriciteitsrantsoen. Uw waschtafel en vooral Uw huisapotheek zijn niet compleet als er een doos of tube PUROL ontbreekt DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE KULTUURGEMEENSCHAP. Men buhrjjft ena: De stichting heeft ten doel het kul- tureele leven te bevorderen; meer in het bijzonder zal de samenwerking op kultureel gebied tusschen Nederlanders en Duitschers worden bevorderd. Het doel der Stichting zal worden bereikt door het organiseeren van gebeurtenis sen en bijeenkomsten van allerlei aard op kultureel gebied, b.v. voordrachten, concerten, cursussen, tentoonstellingen, reizen enz. De Duitschers zijn in de ge legenheid de veelvuldige facetten van het Nederlandsche kultuurleven te lee- ren kennen; de Nederlanders kunnen genieten van de kunst der Duitsche mucisi, dichters, enz. Activiteit in de provincie. Vroeger drongen de leidende persoon lijkheden op kunstgebied nauwelijks tot de provincie door; hoofdzakelijk werden de groote steden in het Westen van ons land bezocht. De Nederlandsch-Duitsche Kuituur gemeenschap heeft in alle provincies af- deelingen gesticht, welke er speciaal op bedacht zijn toonaangevende kunste naars naar hun provincie te halen. Vooral de provincie-plaatsen zullen der halve/ een opbloei van het kultureele leven doen zien. Het is echter niet de bedoeling, dat de leden het kunstgenot passief onder gaan. Het streven zal er op gericht zijn door eigen beoefening de kunst te be vorderen, door eigen aanschouwing van folkloristische gebeurtenissen, enz. de liefde voor de landstreek te verdiepen. Men zou 't werkgebied van de Neder landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap kunnen vergelijken met onze vroegere rederijkerskamers, echter verbreed door de vruchtbare uitwisseling van twee groote aanverwante kuituren. De werkgemeenschap voor de provincie Zeeland. Woensdag 3 September heeft te Mid delburg de eerste bijeenkomst van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap plaats. De pianist Marinus Flipse en de dichter Martien Beversluis zullen ons doen genieten van hun kunst. Op 24 September zal de Zeeuwsche afdeeling haar eersten Duitschen gast ontvangen, n.l. de dichter Bate uit Osnabrück. Inlichtingen over de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap worden verstrekt door het provinciale secreta riaat der Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap te Middelburg, Dam 6. rapport werd nogmaals den nadruk op dit laatste gelegd. Alvorens tot publica tie van 't rapport wordt overgegaan, zal de commissie rekening houden met de ter vergadering gemaakte opmerkingen. Hierna was het woord aan Ir. Droo- gendp om te spreken over het on derwerp: „Opvoering van de bodempro ducti e", welke rede voering deze spreker ook heeft gehou den op de jaarvergadering van den C. B. T. B. en waarvan wij dus reeds verslag hebben gegeven. Na de bespreking, welke hierop volg de, sprak Ir. Kakebeeke over: ,,L a n d b o u w m o g a 1 ij k h e d e n ia FrankE/jj k". Causerie lil Kakebeeke. Spr. begint met op te merken, dat hy niet zal spreken over den landbouw in Frankrijk, omdat hij daarover te wei nig feitenkennis bezit, doch wel over de mogelijkheden ervan. Op de -verschillen de reizen, welke spr. door Frankrijk ge maakt heeft, bezocht hij verscheidene bedrijven. Hierbij valt op, de tegenstel ling met ons land, n.L dat er een over schot van grond is, doch dat er te weinig menschen zijn om dezen te be werken. In ons land is dat juist anders om. Spr. ging vervolgens na de samenstel ling van de gronden en de klimaatsver schillen, waardoor de bedrijfsomstandig- 29) o— Fontaines deelt dan mede, dat Calvijn dominé Beza naar Frankrijk heeft ge zonden. Hij heeft hem te Béarn ontmoet. En gesproken ook. Want dominé Beza vernam, dat hij een vertrouweling van Admiraal De Coligny was en de Admi raal staat bij Calvijn hoog aangeschre ven. Misschien komt Beza nog wel naar Chatillon. Als hij zoover is met zijn me- dedeelingen, merkt Fontaines op: „Wat zijn de menschen toch verschillend!" Die uitdrukking begrijpen de anderen in dit verband niet, wat aan hun ge laatsuitdrukking te bemerken is. „Ja, menschen, grooter verschil dan tusschen onzen heer en dominé Beza be staat er niet. Die Beza, dat is net een boer. Breed en flink en krachtig. Moet je onzen mageren heer daarbij zien! Onze deftige, weinig spraakzame mijn heer. Dominé Beza pr aat juist veel. En hij is altijd even vroolijk. Zonder lach heb ik hem niet gezien. En geloof, dat hij een paar slimme oogen in zijn hoofd heeft!" „Nou ja, dat is alles goed en wel. hoden dn» ulteenloopep Bij Parijs b.v. treft men veel lichten grond aan, welke gemakkelijk te bewerken is. Het. be ^jf wordt echter slordig ge- voord sn maakt een rommeligen indruk. De bedrijfsgebouwen zien er slecht uit en worden praetisch niet onderhouden. Gemakkelijk en aanlokkelijk is dit niet altijd voor Nederlanders, die naar Frank rijk gaan, want het zich aanpassen aan deze toestanden valt niet mee. Een gevolg van de trek van het platte land naar de stad is, dat men voor het personeel veelal aangewezen Is op het buitenland. Men moet er niet heen gaan met de gedachte: ik ga er naar toe en dan wordt ik wel rijk. De mogelijkheden liggen er anders dan bij ons. In ons land is al een groot ver schil tusschen de landbouw- en de cul- tuurmethoden. Laat 3taan daar. Bij een bezoek aan Frankrijk gevoelt men dui delijk, dat een volk, dat zijn platteland heeft laten varen, eigenlijk verloren is. Spr. betoogde verder, dat er zeker wel mogelijkheden zijn om goede vruchten te plukken, doch dan dient men er niet al leen naar toe te gaan. De in dit land verbouwde granen en bleten b.v. kunnen de vergelijking met deze producten van onzen bodem doorstaan. Er is overvloed van grond, maar kapitaal en werkkracht ontbreken er. Men dient het werk daar op groote schaal aan te pakken, en zich zoodoende geheel onafhankelijk te ma ken. Van groot belang daarbij is ook, dat men met eigen werkvolk gaat. In dat geval krijgt men een anderen opzet, zoo als men hier gewend is. Een eigen ne derzetting, welke op Nederlandsche wijze kan worden opgezet, terwijl een goede leiding kan zorgen voor het contact. Het groote bezwaar, aldus spr., is, dat dit in dezen tijd niet kan geschieden. Men is in Frankrijk thans zelf bezig de trek naar de stad tegen te gaan en men tracht het volk weer de plaats op het land te doen innemen, waarbij gun stige voorwaarden worden geschapen. Wij zullen echter voor oogen moeten houden, aldus besloot Ir Kakebeeke, dat in de toekomst in Frankrijk mogelijkhe den zijn, welke hier ontbreken. In de bespreking bleek duidelijk, dat men het met de slotconclusie van den spreker eens was en naar de voorzitter zeide, is dit een punt, dat in de toekomst van groot belang zal kunnen blijken te zijn. Met een kort slotwoord, waarin hij den beiden sprekers dank bracht, sloot de voorzitter de vergadering. De collecte van Zaterdag. Er is Zaterdagmorgen langs de hui zen en des middags op straat door een groot aantal dames en meisjes met ani mo gecollecteerd voor de kassen der ver- eenigingen, die zich bezig houden met de bestrijding der tuberculose. Het totaal bedrag kon des middags worden vastge steld op f 906,16. Navolgenswaardig voorbeeld. By de ramp van 17 Mei 1940 gingen o.a. op de Rouaansche Kade verschillen de groote panden geheel of bijna geheel in vlammen op. Van het huis „de Witte Swaen" van mevrouw BonthuisDhont, bleef de voordeur met kozijn vrijwel ge spaard en hedenmorgen zagen wij tot ons genoegen, dat men dit deurkozijn weder plaatste in den voorgevel van het nieuwe pand, dat in aanbouw is. Zeker een voorbeeld, dat, waar mogelijk, na volging verdient. Pe> herbouw. Van steeds meer gedupeerden verne men wij' van vaste plannen tot herbouw van verwoeste panden in verschillende straten der binnenstad. Dat er voor den herbouw heel wat materiaal noodig zal zijn, moge blijken uit het feit, dat voor de woningen op 'tZand op 12 millioen steenen wordt gerekend en voor een pand in de stad van 12 bij 6 meter op 120.000 stuks. Diefstal uit eert boomgaard. Do politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen L. F. A., J. J. v. H. en J. J. v. H., die uit een boomgaard aan de Schipperswegeling fruit hebben gesto len. Maar wat komt die nu in Frankrijk doen?" vraagt een ongeduldige. „Precies weet ik dat natuurlijk ook niet. Maar wél heb ik begrepen, dat Calvijn de zaken niet vertrouwd. Als zij kans zien, en dat is niet onmogelijk, zullen de hertog en de kardinaal De Guise de macht weer grijpen. Daarte gen komt dominé Beza onze leiders waarschuwen. Zij moeten zich niet in slaap laten wiegen door de besluiten van de notabelenvergadering. Verdra gen met de De Guises sluiten heeft geen beteekenis, moet Calvijn gezegd hebben, want verdragen worden toch niet gehouden. Hij moet den koning van Navarre geraden hebben, een groote de monstratie te houden, om de tegenstan ders den lust te ontnemen, een nieuw bloedbad te beginnen." „Hoe weet je dat nu allemaal?" vraagt iemand, ietwat ongeloovig. „Dominé Beza heeft mij het een en ander verteld en ook anderen. Ik ver klap er geen geheimen mee. Als ik niet mocht spreken, zou ik het niet doen. Ik heb ook een brief voor den Admiraal meegebracht. Daarin zal heel wat méér staan. Maar daarvan weet ik niets af." Ze blijven doorspreken over de onder werpen, die de gemoederen bezig hou den. Het zijn alle eenvoudige menschen, Mishandeling. De 72-jarige B. v. d. L, heeft by do politie aangiften gedaan van mishan deling, gepleegd door K. J. De mishan deling was volgens de beklaagster ge volg van een ruzie, doch ztt beweerde zich slechts verdedigd te hebben, „Goesohe sportbelangen" Inpiaats van den heer A. Hoekstra, die naar Lochem vertrekt, hebben B. en W. benoemd tot secretaris van de stich ting „Goesche sportbelangen", den heer J. M. Meijler. Voetbalwedstrijd. Hedenavond speelt het Politie-elftal tegen een elftal samengesteld uit tim merlieden op het Gemeentelijk Sportter rein. Aanvang 7 uur. De opstelling der elftallen is alsvolgt: Pol.-elftal: Machielse. v. d. Merwe. Reneman. (Aanv.) Baarends. v. d. Plas. v. d. Kamer. Huisman. Peterse. v. Son. Pak. Borrie, Timmerl.-elftal Schrijver. Schrijver. Boutens. Schrier. Schryver. Zuid. v. Sabben. de Puyt. v. Noorden. Beeke. Schrijver. Als scheidsrechter zal fungeeren de heer Jos. van Hese. Yerseke. Nieuwe bestuurs- regeling. Op grond van de nieuwe bepalingen omtrent het bestuur der ge meenten heeft de burgemeester bepaald dat als zijn algemeen vertegenwoordiger zal optreden wethouder P. de Koeijer en bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis wethouder J. C. Cornelisse. Verder heeft de burgemeester aan de wethouders het navolgende arbeidsveld aangewezen: aan den heer J. C. Corne lisse de zaken betreffende de haven en het gasbedrijf en aan den heer P. de Koeijer de overige openbare werken. In alle gevallen, waarin men zich voor heen zichtte tot den raad of het college van burgemeester en wethouders zal men zich nu tot den burgemeester (waar dit mogelijk is: schriftelijk) moeten wenden. Wemeldinge. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de raad. De re kening van het burg. armbestuur dienst 1940 wordt voorloopig vastgesteld. Even eens het bedrag bedoeld bij art. 55ter der L. O.-wet, over 1940. De aanvangswedde van den nieuwbe- noemden 2en ambtenaar ter gemeente secretarie J. de Mul, wordt vastgesteld op f 600. Na geheime zitting wordt de heer A. van Rijswijk te Slikkerveer met alg. st. benoemd tot hoofd der openbare lagere school. Bij het punt „voorkomende zaken" in formeert de heer de Jonge naar de door het nieuwe schoolhoofd te betrekken wo ning. Spr. meent, dat de raad destijds hiervoor een woning had aangewezen, omdat het in de bedoeling lag het hoofd bij de school te doen wonen. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat onder de huidige om standigheden dit raadsbesluit thans niet kan worden uitgevoerd en het wensche- lijk is het schoolhoofd in de woning, die door den heer de Koeijer zal worden ver laten, weder zijn intrek te doen nemen, nadat in deze woning de noodige verbe teringen zullen zijn aangebracht. Tenslotte betuigt de voorzitter den raadsleden dank voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben helpen ver richten en tot stand brengen en compli menteert spr. den heer Wabeke, die op 3 Sept. a.s. den dag hoopt te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als raadslid werd geïnstalleerd. Namens den raad betuigt de heer Wa beke den voorzitter dank voor de aange name leiding, welke hij aan de vergade ringen gaf. Spr. zegt dank voor de goede woorden tot hem persoonlijk gericht en biedt wederkeerig zijn beste wenschen aan. Hierna sluiting. Rilland-Bath. Gemeenteraad. Vrijdagavond kwam de Raad in voltal lige zitting bijeen. Medegedeeld werd dat de geldleening kon worden aangegaan tegen 4 pet. inpiaats van 4% pet. deze mannen en vrouwen, bedienden van het kasteel Chatillon. Eerzucht en poli tieke bijbedoelingen kennen zij niet. Zij hunkeren er alleen naar, in volledige vrijheid God te mogen dienen naar Zijn Woord. Stroomen bloeds zijn daarvoor reeds vergoten. Honderden zijn verban nen; honderden zuchten nog in gevan genissen. En al heeft de vervolging Chatillon nog .niet bereikt allicht, omdat men er nog niet van op de hoogte is, dat de Admiraal ook tot de Huge noten behoort wanneer de toestand niet verandert, zal eenmaal deze land streek ook bezocht worden door 'sKo- nings troepen. Geen wonder, dat zij met open monden hebben geluisterd naar de mededeelingen van Fontaines. Opeens springt deze op: zijn geoefend oor heeft paardengetrappel vernomen. Hij snelt naar het hooge boogvenster en zegt verrast: „Daar komt zoowaar mon sieur Frans aanrijden! Maar liefst met tien ruiters! Er is werk aan den win kel, jongens. Zorgt voor de paarden. De lui moeten ook eten." De stilte rond Chatillon is in eenen verbroken. De ruiters maken veel ge rucht op de binnenplaats, te meer, als het personeel komt aanloopen, dat on der leiding van Fontaines de aangeko- menen verzorgt. Verschillende rekeningen werden vast gesteld. Op een verzoek van het R. A. om sub sidie voor 1941 werd besloten direct een bedrag van 1000 ter bosclükking te stellen en voorts het noodige beschik baar te stollen in verband snot de hooge uitgaven waarvoor het 13. A. zich ga- plaatst ziet. De vaststelling arbeidsovereenkomst voor het personeel van de vaste kern luchtbeschermingsdienst vond plaats. Het besluit d.d. 23 Mei 1941 inzake grondverkoop aan den burgemeester werd ingetrokken. De gemeenterekening 1940 werd voor loopig vastgesteld op: gewone dienst: ontvangsten f 62.627,85, uitg. f 56.327,98, batig saldo f6299,87. Kapitaaldienst ontvangsten f 35.165.40, uitg. f 42.366,20, nadeelig saldo f 7200.80. Aan de orde komt herziening salaris sen gemeentepersoneel. Aangenomen wordt het saiaris vna den heer Koeman te brengen op f 1000, van Lagendijk op f 400 met event, latere verhooging. Te vens ontvangen deze ambtenaren thans een gratificatie van resp. f 250 en f 200 van 1 Jan. 1941 tot 1 Sept. 1941. Besloten wordt een molestverzekering pan te gaan voor de gemeente-eigen dommen by de vereen, van Ned. Gemeen ten voor een bedrag van f 101.000 verze kerd kapitaal. Dhr Krijnse vraagt naar de voordracht voor hoofd der O. L. school. De voorz. zegt dat hieraan gewerkt wordt. Inzake den luchtbeschermingsdienst vraagt dhr Krijnse of het toegezegde ma teriaal voor Bath nu haast komt.. De voorzitter zegt hierover spoedig te zul len beslissen en vraagt aan den heer v. Gorsel als hoofd van den L.B.D. een lijst te willen samenstellen wat voor Bath noodig blijkt. Tenslotte wees de voorz. op den nieu wen toestand die komende is, nu de werkzaamheden van den Raad blijven rusten. Hij spreekt zijn erkentelijkheid uit over de prettige samenwerking in den Raad en hoopt dat in de toekomst alles goed zal verloopen. Kruiningen. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de gemeente- teraad voltallig. De begrooting van het Burg. Armbestuur van Schore wordt goedgekeurd. De bezittingen zijn ver deeld aan Kapelle en Kruiningen. Vast gesteld wordt een arbeidsovereenkom- stenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermings dienst. Vastgesteld wordt een verorde ning betreffende het bewaren en ter bei- schikking stellen van huishoudbeenderen van slagersbeenderen. Bij het vaststellen van een verordening op de heffing van inningsgelden zegt de voorzitter, dat de inenting vorig jaar gratis geschiedde, doch bij mogelijke verplichting zal dit te kostbaar worden voor de gemeente, re denen waarom dit nu f 0,35 per inenting zal kosten voor hen, die volgens de be lasting daarvoor in aanmerking komen. De begrooting voor den gemeenschap- pelijken keuringsdienst van vleesch en vee in den keuringsdienst Kruiningen voor 1942 wordt vastgesteld tot een be drag van f 5287,25, waarin een bedrag van f 900,45 als nadeelig saldo, hetwelk gedekt wordt dcor elke gemeente volgens haar aandeel tot de ontvangen keurloo- nen, n.l. Wemeldinge f 78,57, Yerseke f 368,05, Kapelle-Sehore f 111,44, Krui ningen f 118,28, Waarde f 5,47, Krabben» dijke f 125,27, Rilland-Bath f 84,37. Tot het aangaan van een kasgeidlee- ning van ten hoogste f .10.000 a 3y2 bij de plaatselijke Boerenleenbank wordt besloten. Aangeboden wordt de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1940. Voor den gewonen dienst: ink. f 221,376,35, uitg. f 221.803,55, na deelig slot f 427,20. De inkomsten ka pitaaldienst bedragen 18.206.64, de uit gaven f 29.121,56, het nadeelig saldo bedraagt f 10.914,92. Bij de rondvraag vestigt dhr Heme- laar de aandacht nog op enkele putten in straten te Hausweert. De voorzitter zegt toe een en ander te zullen nagaan. De voorzitter Bpreekt daarna een af scheidswoord tot de leden. De Rijkscommissaris heeft bepaald, dat de werkzaamheden van den Gemeen teraad en van het college van B. en W. met ingang van Maandag 1 September De aanvoerder, Andelot, heeft zich evenwel reeds met groote stappen naar de hall begeven, waar hij hartelijk wordt verwelkomd door zijn broeder. „Hoe kom je zoo plotseling uit de lucht vallen?" vraagt deze, „Je hebt een zwaren tocht achter den rug, dunkt me." Inderdaad vertoont de kleeding van Andelot tal van oude moddervlekken en nieuwe stof. Het lijkt er op, dat hij zeer vermoeid is. „Ik zit reeds dagen in het zadel. We maakten een tocht door Provence, Lan- guedoc en Norniandië", antwoordt An delot geestdriftig. „Maar nu kom ik een paar dagen bij jullie uitrusten. Ma ken Charlotte en de kinderen het wel?" Bij het eerste antwoord heeft de Ad miraal raadselachtig geglimlacht. Dan zegt hij hartelijk: „Allen wel. Zij zullen blij zijn, je te ontmoeten. Maar ga je eerst verfrisschen en reinigen. Ik zal je komst melden „Onuoodig, lieve!" roept opeens Char lotte de Laval, haar zwager de hand schuddend. Deze kust de hand en zegt: „Ik ben niet bepaald toonbaar, Charlot te". „Dat is spoedig verholpen", meent zij opgewekt. „Ik zal Louise zeggen, je be hulpzaam te zijn. Yerfriscb. je yerder. In de maand Augustus is over ons geheeie land een intensieve contróle ge houden ten aanzien van de naleving der rantsoeneeringsbepalingen voor gas en electriciteit. Het biykt, dat het publiek langzamerhand den ernst van den toe stand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoeneering gestelde gren zen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding. Voor een te hoog electriciteitsver- bruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bijzondere motieven kunnen rechtvaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrijdin gen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. blijven rusten, en dat de werkzaamheden vanaf dien datum worden waargenomen door den burgemeester. Dat wil niet zeg gen, dat beide colleges of een van beiden worden ontbonden of opgeheven, doch wel, dat zij niet meer in vergadering bij eenkomen, dus niet meer besluiten enz. Spr. wil de leden hartelijk dank zeg gen voor hetgeen zij in den loop der ja ren voor de gemeente hebben gedaan. Er zijn er onder U, die méér dan 25 jaren hier in deze vergaderingen de belangen der gemeente, dat zijn de belangen der bevolking, hebben gediend. Ruim 91/2 jaar heb ik het voorrecht gehad met uw college te mogen samen werken en uw vergaderingen te mogen leiden. Ik heb dit altijd één van mijn prettigste werkzaamheden gevonden, ook al om de aangename sfeer, die steeds onder ons bestond. Vele en velerlei be sluiten en beslissingen zijn genomen; ik denk slechts aan de electrificatie der gemeente, aan den verkoop van de ge meente-gasfabriek, aan ons mooi uit breidingsplan, aan het badhuis en aan de vele verbeteringen op het gebied van de volkshuisvesting. Het besturen, regelen, uitvoeren komt nu te rusten op de schouders van den burgemeester en hij alleen zal, in deze toch al zoo moeilijke tijden, de volle re- geeringsverantwoordelijkheid hebben te dragen. Ik hoop, aldus spr., dat de vriendschap en de hartelijkheid, bovenal het groote vertrouwen, dat ik in zoo'n geweldig groote mate van u heb mogen genieten, bestendigd mag blijven en dat u mij, ook in den wellicht nog moeilijker tijd, die ons allen wacht, uw steun, al is het dau ook in een anderen vorm, niet zult ont houden. Ik van mijn kant zal, zoolang mij dit wordt toegestaan, op mijn post blijven, om de belangen van deze mooie gemeente en haar trouwe inwoners te blijven die nen. Daara sprak dhr J. Sinke namens den Raad, den burgemeester dankende voor de gesproken woorden, en voor de huma ne en goede leiding, welke de burgemees ter gaf. Hij sprak de hoop uit, dat ook de burgerij de burgemeester bij zijn nieu we en moeilijke taak zal steunen. Daarna werd 'van den vollediger). Raad een foto genomen, welke als aandenken in de raadszaal een plaats krijgt. Elk der leden zal een exemplaar worden aan geboden. Kapél ié. In algemeene ledenvergade ring kwam de vereeniging van Oud-leer lingen van de Tuinbouweursussen bijeen Eén der bedienden kan je kleeren reini gen. En inmiddels wordt de tafel toebe reid. Je zult wel trek hebben. Wat een gezelschap heb je!" „Tien ruiters", antwoordt Andelot. ,,'t Is gevaariyk langs de wegen, hoewel we niet één onaangename ontmoeting hebben gehad. Ik dérangeer jullie wel wat met zooveel manschappen, maar „Geen sprake van. Plaats genoeg. Voor de mannen is het een aardige afwisseling eens enkele dagen hier te vertoeven", valt de Admiraal hem in de rede. „Tot straks, broeder". Charlotte de Laval grijpt den arm van haar echtgenoot. Terwijl zij samen naar een vertrek gaan, merkt zij op: „Me dunkt, Frans is nog niet op de hoogte. Anders was hij niet zoo opgewekt". „Precies mgn gedachten. Het zal een hevige teleurstelling zijn, als ik hem het geval meedeel. Toch moet het. Hij dient er de consequentie uit te trekken". „En die is?" „Hij moet zoo ver mogelijk van Orle ans blyven. Dat zal hij zelf wel inzien". Een half uur later zit Andelot, druk pratend aan het eenvoudige, doch stevi ge maal de leefwijze op Chatillon is sober en eenvoudig dat hem, na den langen rit uitstekend smaakt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2