U bespaart tijd en geld Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Mark^r-beiastiiiy verdwijnt j per t September. Telegrammen Adm. van „De Zeeuw" Goes Marktberichten met de bonnen I >al. WALCHEREN. Nf-DUIVELAND. n en gingen. Handwerk of machine. Tokio verwacht spoedig ernstige crisis. Aanslag op Laval. eger artikeltje in er op, dat het u aart als u de bon- zyn misschien da- jeten. Daarom ko- m die worden aan lok", 2ijj willen zich tnder toeëigenen, ken. Zij zouden het hen van zukie din- liezelfde menschen lauw met de bon- het algemeen toe, bonnen ook dief- kans krijgen een sn weerstaan ze de ;t. jn bediende is niet ken fouten en ver- c. Een van die fou- vergeten wel eens Hen vragen: maak a fout, als die eens ik wat de distribu- t wij weten wat dat wij een goede 1 een collega zagen en even binnen ge- boterbonnen ge- ekje waren blijven k, dat de winkelier dat hij haast geen om te danken voor erbonnen zijn van huishouding! hem weer. Het was ;n hoeveel gedien de kruidenier te ds dien tijd. leven aangenamer*. dstrijd. tusschen een poli- de Wasscherjj „De emannen met 2—1 ond speelde Hnitas 3n wedstrijd tegen dijk. Vitesse wist Istrijd met 10 te 0). asdagavond verga- tn den heer J. Lan- mvereen. E. M. M. 'slag bleek het vol- kas was op 1 Mei Lg Boerenleenbank varen 89 hl kolen. ,70. Er was een le- Overgangsreserve -1941 f 87,48. Wer- liging f 565,56. e en C. de Klerk, 1 en de heer J. Al- herkozen. gen leeftijd is al- ïr G. A. v. Zuijen. or 1918 lid van den n verscheidene ja- 8 werd hij benoemd ger en ontvanger tnbestuur van Wes- is dit Armbestuur t van Burgh en is itvanger geworden Armbesturen. De- die van gemeente tot zijn 70ste jaar voorzitter van het srkeering en Dijk- lamiteuzen polder relfce taak hij even- t leeftijd, heeft ver- ag, dat is geduren- secretaris geweest aicht van de Coöp, (Z. Nsb.) i n H. H. M. Bar- Piincenhage, van e, religieuse werk- naar Hontenisse; peuse, van Stalstr. G. de Jong, reli- n Stalstraat, 3 naar geb. van 't Veer, Borssele; J. F. van •kt 40 naar Hilver- ont. landb. bedrijf, aar Arnhem; S. W. van Stationsweg G. J. van Ram ie, van Vlasmarkt J. P. v. Rij, ver- 1 31 naar Zeist; M. ber., van Kamper- Apeldoorn; J. A. v. W. St., van 's-Gra- naar Almelo; J. n, zonder ber., van lar Rotterdam; W. i Westwal 36 naar Jansen, z. ber., van .r Vlissingen; J. P. Micldelb.straat 36 J. v. Heel, stuur- olenstraat 44 naar Groen geb. Holle- z. ber., van West en; W. Paauwe, z. i naar Nisse; L. E. van Schengestraat, R. v. Bers geb. s-Gravenpoldersche- NeeL Herv, Kerk. Beroepen: te Leiderdorp, G. Koch te Maasdam en Cillaarshoek. Aangenomen: naar Landsmeer, cand. L. D. van Dijl te Amsterdam; naar Poederoyen en Loevesteyn, cand. J. van der Haar te Genemuiden. Chr. Geref, Kerk. Beroepen: te 's-Gravendeel, J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.). Geref. Gemeertten. Tweetal: te Hilversum, T. Dorre- steyn te Opheusden en J. Fraanje te Barneveld. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Na bevestigd te zijn door Prof. J. W. Geels van Apeldoorn, deed Ds J. C. Ma- ris, gekomen van Sneek zijn intrede bij de Chr. Geref. Kerk te Oud-Beijerland met een preek over Matth. 17 17 b. Hulppredikers. Cand. L. van Hartingsveld te Jubbega is benoemd tot hulpprediker der Ned. Herv. gemeente te Nieuw-Buinen. Cand. C. J. van der Sluis, hulppred. der Ned. Herv. gemeente te Eenum, heeft voor een gelijke benoeming te Delfzijl be dankt. Geref. Kerk van Pernis. De actie onder de leden der Geref. Kerk van Pernis (gem. Rotterdam) om te komen tot verhooging der jaarlijksche vrijwillige bijdragen heeft aan verhoo gingen een totaal bedrag van f 2257,90 opgebracht. Thans ligt het in het voornemen van den kerkeraad een hulpprediker te be noemen, waarvoor bereids voorloopige besprekingen werden gevoerd. Deze gemeente telt ruim 1500 zielen. Aanmoediging van het bezoek aan de Nederlandsche musea door scholieren. Blijkens een mededeeling van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, heeft de secretaris generaal van het departement zich ge wend tot de burgemeesters der gemeen ten, waar een inrichting voor voorberei dend hooger en/of middelbaar onderwijs is gevestigd en waar historische musea aanwezig zijn, met het doel de Neder landsche musea meer vruchtbaar te ma ken. Een soortgelijk schrijven is gezonden aan de burgemeesters der gemeenten, waar wel zulke inrichtingen van onder wijs, maar geen historische musea zijn gevestigd, waarbij tevens in overweging wordt gegeven in overleg te treden met de directeuren van de daarvoor in aan merking komende musea in de omgeving. Examens. De heer M. J. Geluk te Wemel- dinge slaagde te Rotterdam voor het examen V.E.V.-sterkstroom-monteur. Geslaagd voor het examen Schoon schrijven M. O., mej. C. J. M. G o o s- sen te Middelburg. Geslaagd voor het voorloopig Ma chinisten-diploma, de heer M. J. P1 u y - mers te Vlissingen. weg 2 naar Eindhoven; C. Israëls, adsp. opz. Prov. W. St., van Oostsingel 92 naar Amsterdam; A. Hulshoff, z. ber., van Oostsingel 22 naar Haarlem; A. H. Beek huis en echtgen., onderwijzer, van Rave lijn 10 naar Heemstede; W. C. Kokke- link en gezin, scheepsbouwk. Mij. „de Schelde", van Lange Kerkstraat 12a naar Vlissingen; C. F. Blandendaal, electro- technicus P.T.T., van Westwal 26 naar Rotterdam; C. J. Weeland, z. ber., van Lange Vorststraat 20 naar Amsterdam. Ingekomen: N. S. Pilaar, z. ber., van 's-Gravenhage, 's-H.H.k.dijk la; D. H. A. Gerretsen, arts, van Leiden, Vosmaer- straat 3; C. de Ruijter, dienstbode, van Den Helder, Vosmaerstraat 3; Wed. v. d. L. C. Hoek geb. van Daele, z. ber., van L. P. v. d. Spiegelstraat 9 van Kruinin- gen; J. F. Pauli en gezin, monteur rijks telefoon, van Eindhoven, Vogelzangsweg 48; H. W. Oudhof f, korporaal-chauffeur, van 's-Gravenhage, Scheldestraat 127; J. C. v. d. Peiji; leerl. verpl., van Eindho ven, Kloetingscheweg 5a; J. A. v. d. Graaff, z. ber., van Dordrecht, Oostsingel 76; G D. Knieriem, geb. Haring, z. ber., van Yerseke, Emmastraat 6; J. M. Schip per, z. ber., van Vlissingen, P. J. Plein 16; J. J. de Glopper, z. ber., van Oostka- pelle, Heernisseweg 15; M. Balemans, re ligieuse, van Etten c.a., Stalstraat 3; E. Bastiaansen, religieuse, van Etten c.a., Stalstraat 3; A. M. v. Megroot, religieuse, van Etten c.a., Stalstraat 3; H. P. Mül- lers en gezin, los werkman, van Kruinin- gen, Voorstad 55; J. de Kok, los werk man, van Kruiningen, Voorstad 55; A. Venema en gezin, monteur, van Wielin gen, Scheldestraat 72; A. v. d. Kooij, z. ber., van Tietjerksteradeel, Vogelzangs weg 26; C. de Klerk, teekenaar P.T.T., van Breda, Piccardtstraat 59; C. M. v. Zweden, hulp i. d. huish., van 's-Graven hage, Heernisseweg 47; M. J. Braël, dienstbode, van Dordrecht, L. P. v. d. Spiegelstraat 7; A. J. Jacobs geb. van Ooijen, z. ber., van Rotterdam, Wilhel- minastraai 98; T. J. y. Went, garage houder, en gezin, van Geertruidenberg, 's-Gravcnpoldorscheweg 2; A. Hoogeste- ger, z. ber., vaa 's-Gravenhage, P. Julia- nastraat 6; h. Kodde, kantoorbediende, van Vliss^gen, Züidviietsiraai 30; C. M. Schenkel*, telefoniste le ki. F.T.T., van Brede, Oost&ingel 154. We lezen in de R.-K. „Gelderlander": Toen, ongeveer zestig jaar geleden, de St. Gothardtuanei tot stand was geko men, stond de wereld in stomme verba zing voor dat reuzenwerk. Eenige dui zenden arbeiders hadden acht jaren lang aan dien 15 kilometer langen weg dwars door de bergen heen gearbeid. Aanvankelijk kwam men nog geen me ter per dag vooruit, doch toen mechani sche kracht te hulp werd geroepen in den vorm van door samengeperste lucht gedreven boren, ging de arbeid enorm veel sneller voorwaarts. Ieder zal toege ven, dat voor dergelijke geweldige kunstwerken de machine onmisbaar is, al was het alleen reeds om den zoo uitermate zwaren en gevaarlijken men- schelyken arbeid te verlichten. Maar ook voor allerlei werk, waar het op uiterste gelijkmatigheid en fijnheid aan komt, is de machine onmisbaar. En zoo zyn er nog tal van andere gevallen. Nie mand zal er aan denken, om propagan da te maken voor het vervaardigen van b.v. lucifers of naalden en spelden uit de hand! Niet, omdat zoo iets niet mo gelijk zou zijn, maar enkel' en alleen uit economische overwegingen. Want wat zouden dat een dure artikelen worden! Daar waar licht is, is ook schaduw. Al heeft de machine ontegenzeggelijke bijzonder veel bijgedragen tot den stof- felijken vooruitgang van het mensch- dom, zij heeft, doordat er niet het juiste gebruik van is gemaakt, niet minder veel diepe schaduw doen ontstaan. Want wie van machines spreekt, denkt aansfonds ook aan mechanisa tie. Op zichzelf is deze zeker geenszins verwerpelijk, doch onder invloed van het grootkapitaal onderging de mechanisa tie een uitbreiding en kreeg zij een toe passing, die veel aan menschelijke waar den heeft stuk geslagen. Niet enkel ging op groote schaal de natuurlijke band verloren tusschen den arbeider en zijn product, de mensch werd tot een verlengstuk van de machine gemaakt, tot een productiefactor om er zooveel mogelijk winst mee te behalen. Dat alles leidde tot schrijnende te genstellingen en sociale misstanden, die dringend om verbetering vroegen. Doch ook andere verkeerde toestanden wer den door overdreven mechanisatie in de hand gewerkt. Bij den arbeider het te loor gaan van arbeidsvreugde en ar- beidsverheffing, bij de gebruikers een naar heneden halen van gevoel voor het mooie, een wegdrukken van individuee- len smaak en schakeering. De machine is, zooals we al opmerk ten, onmisbaar in onze moderne maat schappij en ook de gemechaniseerde pro ductie kan in tal van gevallen niet ge mist worden. Dat neemt evenwel niet weg, dat we een tegenwicht tegen die mechanisatie en de vervlakking, die daarvan het ge volg is, niet kunnen missen. Dat te genwicht is het weer in eere herstellen van het handwerk, dat aan 's menschen persoonlijkheid in zoo aanzienlijke mate recht doet wedervaren. In het handwerk, komen het eigen ka rakter, eigen aanleg, eigen capaciteiten van den arbeider tot frissche ont plooiing. Amsterdammers mogen geen aardappelen bij boe ren kooplen! (A. N. P.). Onder de bevolking van Amsterdam blijkt, met be trekking tot de aardappelendistributie een hoogst bedenkelijk euvel te zijn in geslopen, waartegen, in het algemeen be lang, met de grootste kracht zal worden opgetreden. Een groot aantal Amsterdammers nl. pleegt de polders in den omtrek van de hoofdstad in te gaan en daar recht streeks, teg boeren aardappelen te koo- pen. Deze handelwijze is met alle goede be ginselen eener rechtvaardige distributie flagrant in strijd. Immers, de boeren, die aardappelen aan consumenten verkoopen, vragen geen bonnen. De menschen, die aardappelen by boeren koopen, kunnen dus bovendien op hun bonnen bij hande laren te Amsterdam aardappelen betrek ken en zich zoo een hoeveelheid aard appelen toeëigenen, belangrijk grooter, dan him volgens de rantsoeneering toe komt. Op deze wijze wordt de rechtvaar digheid, die bij de verdeeling van de be schikbare hoeveelheden moet worden be tracht, ondergraven. Dit nu is ten eenen- male ontoelaatbaar. Het hierboven geschetste euvel ver hindert bovendien, dat één der gewich tigste voorwaarden, die voor een goede aardappeldistributie noodzakelijk zijn, tot haar recht komt, namelijk de voor waarde, dat de minst houdbare aardap pelen het eerst worden opgebruikt. Werd met dezen eisch de hand gelicht, dan zou bet gevolg wezen, dat op dit oogenblik aardappelsoorten zouden worden gecon sumeerd, welke tot den winter moeten worden bewaard. De soorten, die niet goed kunnen worden bewaard, zouden dan voorloopig ongebruikt blijven, met als gevolg, dat zij, wanneer zij in den komenden winter aan de beurt zouden komen, bedorven zouden zijn. Het spreekt vanzelf, dat zulk een averechtsche volg orde van consumptie tot eiken prys moet en zal worden voorkomen. Bovendien i* er geen enkele reden voor hel publiek om, clandestien, aardappelen by boeren te koopen. Want de voorraden aardappelen, die zich by de handelaren in de hoofdstad bevinden, zyn van alles zins behooriyke hoedanigheid. Dit allee In aartmerking nemerfde, be hoeft men er zioh niet over te verwon deren, dat de Certtrale CrieiatControle- Dienst en de Amsterdamsche politie een scherpe controle uitoefenen om het koo pen van aardappelen bij boerert tegen te gaan. Men kan er zeker van zijn, dat, wie gesnapt wordt hetzij kooper of verkooper streng zal worden gestraft. De kwaadwillige, die aan bovenstaan de, ernstige waarschuwing niet genoeg heeft en zijn pogingen tot overtreding voortzet, zal de gevolgen daarvan dan ook op gevoelige wijze ondervinden. Alpinisten in doodsge vaar. De correspondent van de N. R. Ct. te Genève vertelt in zijn blad het vol gende relaas omtrent het bergdrama dat een groep van 13 leden van den Zwitser- schen alpinistenbond is overkomen, waarby drie hunner gedood en drie an deren zwaar gewond werden. Het drama vond plaats in den omtrek van Zermatt. Dertien alpinisten hadden de Mischabelhut op 3360 meter bereikt met de bedoeling den volgenden dag den „Dom" der Mischabel-groep, 4554 m. hoog, te bestijgen. Een heftig onweder des nachts verwekte eenigen twijfel of zij aan hun plan zouden vasthouden, doch toen het weder opklaarde, besloten zij den tocht toch te ondernemen. Om 12 uur 's middags waren zij in de buurt van den Südlenz-top, 4300 m., aangekomen, toen een nieuw onweder hen belette de bestijging naar den Dom voort te zetten. Dit onweder werd hun noodlottig. Het werd door een storm als een orkaan ver gezeld, die zoo hevig was, dat de groep van 13 de grootste moeite had op een kleine schuilplaats bijeen te blijven. De koude was bovendien zoo fel, dat men met de grootste zorg de waarschijnlijk heid van een gedwongen langer verblijf tegemoet zag. De kracht van den storm was echter zoo geweldig, dat de meest ervarenen een poging tot afdaling terug naar de Mischabelhut als levensgevaar lijk moesten ontraden. Na eenige uren storm, sneeuw en kou de doorstaan te hebben, kon een der jon gere leden van het gezelschap zich niet langer bedwingen. Ondanks alle waar schuwingen der anderen besloot hij den terugtocht naar de Mischabelhut te wa gen. Hij ontdeed zich van het koord, dat hem aan vier lotgenooten bij het stijgen verbond en hen ook tot dusverre te zamen gehouden had, en ging alleen den weg terug. Nauwelijks had hij echter eenige stappen omlaag gedaan of een bij zonder sterke windvlaag deed hem het evenwicht verliezen. Hij stortte voor de oogen zijner makkers ongeveer 500 m. naar beneden, waar hij den dood vond. Het is duidelijk dat de andere twaalf na deze eerste ervaring elke gedachte om in een afdaling hun heil te zoeken opgaven en besloten te blijven waar zij waren tot dat de storm zou zijn gaan liggen. Dit gebeurde dien dag niet meer. De twaalf Alpinisten moesten den nacht dus in ijzige koude op 4300 m. hoogte door brengen, waarbij sneeuw- en hagelbuien elkander afwisselden. Eén hunner kon den verschrikkingen geen voldoenden weerstand bieden. Bij het aanbreken van den morgen overleed hij. De overgebleven elf veranderden thans weder hun plan. Liever dan in afwach ting van beter weder daarboven eveneens dood te vriezen, besloten zij het uiterste te wagen en tot eiken prijs te trachten de Mischabelhut te bereiken. Zij zouden twee aan twee trachten de veilige schul- plaats beneden te bereiken. Weder zouden tragische waarschuwin gen de meerderheid weldra dwingen we der van plan te veranderen. De twee, die Zondagochtend, aan elkander vastgebon den, het eerst de afdaling waagden, kon den zich niet veel langer staande hou den dan de overmoedige jonge kameraad, die Zaterdagmiddag geheel alleen het waagstuk had ondernomen. Weldra ver loren ook zij, door koude en ontberingen verzwakt, hun evenwicht en stortten om laag. Gelukkig vielen zij niet zoo diep als die van den vorigen dag. Zy werden weliswaar zwaar gewond, doch men hoopt hen te kunnen redden. Ondanks deze ernstige waarschuwing besloten twee anderen, die het boven niet langer konden uithouden, de afda ling toch nog te wagen. Deze beiden bleken niet meer opgewassen tegen de moeilijkheden van den weg, die door voortdurend hen belagende rukwinden werden vergroot. Ook zij vielen omlaag, waarbij de één terstond het leven ver loor, de ander ernstig werd verwond. Op de Südlenzspitse waren nu nog slechts zeven levende Alpinisten over gebleven. Afziende van de daling „tot eiken prijs" gaven zij zich aan hun lot over, slechts nog hopend op redding door andere Alpinisten, die wellicht naar de vermisten zouden zoeken. Ge lukkig kwam deze redding nog sneller dan zy hadden durven hopen. Een paar Alpinisten, die Zondagmiddag, toen de storm eindelijk was bedaard, een klei nen tocht ondernamen, vonden de drie dien ochtend naar omlaag gestorte zwaar verwonden en vernamen van hen, dat zich waarschijnlijk op de Süd lenzspitse nog zeven andere personen bevonden. Zij gingen beneden in het 1500 m. hoog gelegen dorpje Randa hulp en versterkende middelen halen. Twee reddingacolonnea alaagden erin nog Zon- BINNEN AFZIENBAREN TIJD DIVIDEND 8TOP. In een te Amsterdam gehouden vergadering van deviezenbanken, heeft de president van de Nederlandsche Bank, de heer Mr M. M. Rost van Tonningen, een rede uitgesproken. By rondschrijven van 22 Augustus j.l. gaf de Nederlandsche Bank het voor nemen te kennen om een aantal hier te lande gevestigde banken en bankiers, naast de bestaande deviezenbanken, te machtigen, overeenkomstig de bepalin gen van art 2 van het Deviezenbesluit 1941 werkzaam te zijn. De machtiging, door de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken gegeven, veronderstelt een oprechte samenwer king tusschen de deviezenbank en de Ne derlandsche Bank. In de eerste plaats op het gebied, dat door het Deviezenbesluit 1941 wordt bestreken en in de tweede plaats, en niet minder, in het algemeen Wanneer in een tijd van een steeds verder gaande ontplooiing van de Mark tot Europeesch betaalmiddel, en waarin tevens door de grootere rol die aan het clearingverkeer wordt toebedeeld, het deviezenverkeer steeds meer ineen schrompelt, toch een aantal nieuwe de viezenbanken wordt aangewezen, dan is dit geschied om te voldoen aan het ver langen van vele instellingen, die tot nu toe niet in den kring der deviezenbanken waren opgenomen, en die door dit ver langen uiting gegeven hebben aan haar wensch tot nauwere samenwerking met de Nederlandsche Bank. De taak der deviezenbanken moet in het nieuwe Europa breed worden gezien. De verdere ontwikkeling van de Euro- peesche samenwerking opent inderdaad in een niet al te verre toekomst de mo gelijkheid van een levendiger verkeer met verschillende gebieden van ons vas teland, waardoor dan ook de aan de de viezenbanken toevertrouwde taak in be langrijkheid zal winnen. De opheffing der deviezengrens tus schen Nederland en Duitschland met in gang van 1 April was een nieuwe, groote stap naar dat vrijere verkeer, waarover in twintig jaren Volkenbondsoverleg wel was gepraat, maar nauwelijks eenig re sultaat was bereikt. Echter werd op 1 April één slagboom gehandhaafd, die een werkelijk vrijen handel verhinderde, n.l. de geblokkeerde Markenbelasting. Vooral op de effectenbeurs werd het handhaven van dezen slagboom als een ernstige belemmering gevoeld. Europa is getuige van een historische omwenteling, die de energie en de werk kracht der volken van het Noorden voor eeuwen weer meer naar het Oostelijke vasteland richt. Duitschland heeft bij i deze ontwikkeling de leiding gekregen, d.w.z. dat het Duitsche bedrijfsleven hierbij vooraan gaat. Onder deze omstandigheden kwam het den verantwoordelijken autoriteiten hier te lande voor, dat het niet aanging den handel in Duitsche fondsen te belemme ren door het langer ij^ndhavou -.*:::> ds geblokkeerde maikenbelafaling. Deze zal dan ookoplSep- tembera.e. worden op|s* heven. Op uw instituten wordt by deze de taak gelegd, de vrymaking vari dezen handel met bezonnenheid te beschou wen en vooral tot bezonnenheid te ma nen by het beleggende publiek. Goede voorlichting is thans meer dan ooit ge- wenscht. Door den oorlog zyn wy niet alleen afgsneden van Amerika, doch ook van onze overzeesche gebieden. Inkom sten opIndiscTie papieren hier te lande zullen dus in een niet te ver verwyderde toekomst geheel wegval len. Ook deze papieren krijgen dus voor den duur van den oorlog een speculatief karakter en het eenzydig beleggen in deze papieren kan voor kleine beurzen, die van hun inkomsten moeten leven, noodlottig worden. Daarentegen zyn de inkomsten op bin- nenlandsche Nederlandsche of Duitsche waardepapieren gewaarborgd. Ik zou echter onvolledig zijn, a!s ik in dit verband niet zou wijzen op de divi- d'endstopbelasting, die ook in Nederland binnen afzieribaren tijd zal worden afge kondigd. Deze belasting legt niet alleen aan de ontvangsten uit Nederlandsche fondsen! strenge beperkingen op, doch zal ook een snede doen in het inkomen op kapitaal in het heden en wellicht ook in het verleden. Ik weet, dat van de zijde van het be drijfsleven tegen dergelijke belastingen op het kapitaal vaak ernstig wordt op gekomen, doch, ik wil er juist in dezen kring op wijzen, dat in een tijd, waar het inkomen uit arbeid zoo zwaar wordt belast, ook het inkomen uit kapitaal van zelfsprekend tot minstens even groote, zoo niet grootere offers moet worden ge noopt. De dividendstopbelasting is trouwens ook in Duitschland ingevoerd, waarmede wederom de eenheid van economische ontwikkeling der beide bloedverwante buurvolken in dezen oorlogstijd onder streept wordt. Dat geldt ook voor de rente-ontwikke ling op de markt voor vaste waarden, in de eerste plaats dus voor de staats papieren. In Duitschland staan de 3y2 staats- leeningen tegen pari. Ik vertrouw dat dit ook hier, na de stijging der koersen in de laatste maanden, weldra het geval zal zijn. Ik wijs u, mijne heeren, in het bijzon der op deze beleggingspapieren. Zooais gezegd, vormen Duitsche papieren een prachtig beleggingsobject. Zouden ech ter, ondanks uwe, zooals ik vertrouw juiste voorlichting, uw cliënten, gedre ven uit die haatgevoelens, die enkele kringen van ons volk tot een groep pa thologische ziektegevallen maken, toch papieren willen verkoopen, dan neem ik als vanzelfsprekend aan, dat u op de Nederlandsche Staatspapieren, die een vast inkomen afwerpen, opmerkzaam zult maken. dagavond eenerzijds de zeven uitgeputte personen op den top en anderzijds de drie zwaar gewonden omlaag te berei ken en in de Mischabelhut in veiligheid te brengen, vanwaar de gewonden Maan dagochtend naar het ziekenhuis van Si- ders werden vervoerd. De zeven ande ren te elfder ure nog geredden konden Maandag weder naar hun woonplaats terugkeeren. TOKIO. (S. P. T.) In militaire krin gen te Tokio is men van oordeel, dat de spanning in den Stillen Oceaan door het vraagstuk van de Amerikaansche leve ringen aan de Sowjet-Unie toeneemt en dat men reeds spoedig een ernstige crisis kan verwachten. Men is van meening, dat de actie tggen Iran niet zonder invloed zal zijn op de situatie in den Stillen Oceaan. PARIJS. De voormalige Fransche mi- nister-president Laval is als gevolg van een aanslag door twee schoten ernstig gewond. De leider van de nationale volksbeweging Deat kreeg een schot in de rechterzijde. Verder werden een Fransch kolonel en een jongen zwaar gewond. De dader is een 22-jarige man, Paul Collet genaamd, die laatstelijk te Caen heeft gewoond en gearresteerd is. Hij heeft bekend met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Vanmorgen vroeg was de toestand van de beide eerstgenoemde gewonden onveranderd. De toestand is nog steeds ernstig, doch geeft geen reden tot onmiddellijke bezorgdheid. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZUID-WEST-DUITSCHLAND, BERLIJN (D. N. B.). Britsche vlieg tuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Aug. boven Z.W. Duitschland gevlo gen en een aantal bommen neergewor pen. De aangerichte schade is onbetee- kenend, De luchtdoelartillerie heeft, vol gens de tot dusver ontvangen berichten één Britsch vliegtuig omlaag geschoten. BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. NEW YORK. Boven de Engelsche stad Blackpool zyn, naar Ass. Press meldt, twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij zijn zes personen, onder wie de bemanningen van de beide vliegtui gen, om het leven gekomen. Verder wer den 16 personen zwaar en een aantal licht gewond. Het eene vliegtuig stortte neer op een station, waardoor 30 menschen werden gewond. door uw advertentiën In andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de MIDDELBURG, 27 Augustus 1941. Spinazie f 13, Postelein f 10, Zuring f 3- 4, Augurken f 3-27, Wagenaarsboonen f 8-10, Suikerboonen f 10, Stoksnijboo- nen f 10-14, Stamsnijboonen f 8-10, Stok- princessenboonen f 16-20, Stamprinces- senboonen f 10-14, Koolrapen f 3-10, An dijvie f 6-8, Rabarber f 2-3, Waspeen f 4- 5, Uien f 6, Kroten f 3,50, Savoye kool f 4, Spitskool f 3,20, Roode kool f 4, Witte kool f 2,80, Prei f 15-18, alles per 100 kg. Peen f 5, Rapen f 8-11, Selderie f 4-7, Radijs f 4-6, Rammenas f 5-10, alles per 100 bos. Bloemkool f 3-12, Kropsla f 3,50, Kom kommers f 2-13,50, alles per 100 stuks. Peterselie 10 c. per chip. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Woensdag 27 Aug. 1941. Groenten: Augurken 9.9027, Breek- peeën 6, Stoksnyboonen. 11.2014,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3