Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VI K T 0 RIA, EN AANBOD tafel EERSTE BLAD tigd - Leger van Sran verweert zich krachtig. Onze Zangvereenigingen. DAGKALENDER. ^8g ND-BATH. ;ele goessche 'oppen MEISJE LKWIJK, en en Verpachtinoen DONDERDAG 28 AUG. 1941 55e JAARGANG - No. 101 Bureaux Lange Vorslstraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent troepen genomen - 22ste Sowjet-leger vernie- Inschrijvingsplicht voor het kamerverhuurbedrijf. DUIT SCHL AND STRIJDT VOOR EUROPA. lot van reval wordt thans beslist. de finnen veroveren kiestinki. Duitschers gereed voor nieuw offensief in hef Zuiden. vermogen van belgische com munistische partij in beslag genomen. Communistisch complot ontdekt in Frankrijk. Leger van Iran verdedigt zich hardnekkig. Omruilen van melkkaarten. uiterlijk tot 1 september. donderdag 28 augustus 1941. Ver, Staten wisten volgens Berlijn van den aanval op Iran. »r ons blad treedt op: PREVO te Bath, D 56, ten en advertenUëc hem aangenomen. briek worden opge- ne advertentiën van regela fOJSS bl] iflng. Iedere regel Maximum 8 regela. r of nummer 10 ct erhooging. ize week: 10,per stuk. it 26 Souburg. platte boerenwagen, een pi. veerwagen, 10 K.G.; 2 Melotte 2 Vederkraft aard- ers. J. MOL, Smede- rendskerke. BAN DEN WAG ENj kwagen m. patentas, men- en driel.wagen. YE, Telefoon 24, N.- nd. 1ANDSCH LICHT HEL met trapfaewe- handel JAC. WEST- oetinge. 2e HANDSCH RIJ- )k gênegen te ruilen ht Motorrijwiel. Rij- AC. WESTSTRATE, m te melden Vogel- Goes. 's Avonds tus- uur. »P GEVRAAGD: ïheren. Brieven onder ion LITTOOY'S Boek- ïuzen. WEDORP. n ten en advertentiën jenomen door E KOK, H 150. aandeelen Ams,ter- at en de daarmee hemische Fabrieken raste stemming, raren over het alge- irwijl aandeelen Am- veel veranderd wa it was goed prijs- ets lagere noteering ig- m Belegging Neder- Departement van ng en Kunsten. van Volksvoorlieh- ed door het geheele bezorgen anti-bolsjewistische ;en propaganda-uit- ding van de Engel- rs", een reeks radio- ilokzijl, voorzien van ;n voorrede van den tentie !n de rubriek kost slechts 55 cent „Aanwas", Kram. voonhuis en erf, Jon- uis met garage enz., skoeien, landbouw- neubilair, v. Werkum boedel, Terpstra. is en erf, Batten, de Kok. inboedel, Jonkers, lizen met erf, Terp- ifé en huizen, enz. ïkt bij Cointre N.V., Goes. FsmMieberichSen 33 een! psr regel Overige edverlenliën 30 een? oer regs! Ingezonden mededeelingen 60 cenl per regel Kleine edverlenliën f 0.55 bij vooruilbelaling Advertentiën onder letter of motto 10 cl. extra Bij contract belangri|ke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BeiMSlaV ©11 W©liklje-LO©ki dOOr d© DuïtSOh© Gisteren wezen wij op de groote be- teekenis van het Christelijk lied, vooral in onze gezinnen. In aansluiting hieraan willen wij thans een enkel woord wijden aan de beoefening van den zang in onze Chris telijke zang- en oratoriumvereenigingen. Het is ons bekend, dat er moeilijkhe den van allerlei aard zijn, die hier rem mend werken, maar sommige daarvan zijn, naar het ons voorkomt, wel op te lossen. Zeeland heeft vrijwel in elke gemeente een zangvereeniging in verscheidene zelfs meer dan één en het was een genot de jaarlijksche uitvoeringen of wedstrijden bij te wonen. Met toewijding en elan werd er gezongen. Zoolang dit stukje vereenigingsleven in stand gehouden kan worden, dient dit naar ons oordeel ook te geschieden. Op het behoud van deze vereenigingen mag zeker groote prijs worden gesteld. We hebben echter den indruk, dat er vergeleken met enkele tientallen jaren terug, in sommige gemeenten niet zoo groote belangstelling meer bestaat voor het beoefenen van den zang. De zang in verenigingsverband heeft echter altijd een onmiskenbare invloed gehad op den zang in de gezinnen. De liefde voor het Christelijk lied is er door aangewakkerd en ook de kerkzang is er door op hoo- ger peil gebracht. De donkere tijdsomstandigheden, de bezwaren veroorzaakt door de verduis tering en andere omstandigheden zullen in dezen tyd aan de zang- en muziekbe oefening in verenigingsverband zeker moeilijkheden in den weg leggen, maar toch zal het goed zijn, er niet het bijltje bij neer te leggen. Wat we in deze ver eenigingen bezitten, is een kostbaar be zit en het zal goed zijn dat zij voortdu rend de belangstelling behouden waarop zij recht hebben. In de staatscourant is opgenomen de „eerste uitvoeringsbeschikking" van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, die de reeds eerder in het verordeningen blad no. 30 van 5 October 1940 bevolen inschrijving voor hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijven regelde. liet kamerverhuurbedrijf zal nu even eens worden gerekend te behooren tot die ondernemingen, welke voor inschrij ving in aanmerking komen. De inschrijving van de bedrijven in Nederland is noodig voor de toepassing van de didstributiewet en andere maat regelen in het belang der bedrijven. Behoeft hij de kamerverhuurbedrijven niet in de eerste plaats gedacht te wor den aan de toewijzing van de levens middelen, de inschrijving is zeker nood zakelijk gebleken in verband met de toe wijzing van textiel goederen, daar zonder inschrijving bij het rijksbureau het ka merverhuurbedrijf van de mogelijkheid van toewijzingen verstoken blijft. Van de zijde der kamerverhuurders is er op aangedrongen tot deze inschrijving te geraken, opdat dit bedrijf als zoodanig een officieele erkenning zou krijgen. Onder het kamerverhuurbedrijf wordt verstaan: „een inrichting, bestemd tot bet tegen betaling verstrekken van lo gies voor langeren tijd, voldoend aan nader door den directeur te stellen eischen." Bij het bepalen van de minimum eischen, waaraan het kamerverhuurbe drijf moet voldoen om voor inschrijving in aanmerking te komen, zal voorloopig worden uitgegaan van de aanwezigheid van tenminste vijf verhuurbare slaapkamers, die, welke bij den onderne mer in eigen gebruik zijn, niet medege- teld. Hieruit volgt, dat wanneer minder verhuurbare kamers in hetzelfde perceel aanwezig zijn, de inschrijving voorloopig zal worden geweigerd. De kamerverhuring door particulieren en voorzoover deze zich over minder dan 5 slaapkamers uitstrekt, valt dus buHen de verplichting tot inschrijving. Voor pensionhouders, tevens kamerverhuur ders, bestaat de inschrijvingsplicht reeds sedert 27 Januari 1941. WANT DUÏTSCHIiAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt het volgende ex tra bericht mede: Na gevechten van verscheidene dagen tusschen Smolensk en het llmenmeer, werd ten Oosten van WelikijeLoeki de hoofdmacht van het 22ste Sowjet-leger inge sloten en vernietigd. De stad WelikijeLoeki zelf werd na hevigen strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 kanonnen vielen in onze handen. De buitengewoon groote bloedige verliezen van den vijand bedroe gen meer dan 40.000 dooden. Het oppercommando der Duit sche weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-bericht is gemeld, hebben afdeelingen van het pantserleger van den kolonel- generaal Von Kleist op 25 dezer, na een zwaren strijd, het brugge- hoofd van Djnepropetrowsk en de stad zelf in een stormaanval genomen. Ook bij de monding van den Dnjepr en zuidelijk van Kie- j e v werden de laatste, nog op den westelijken Dnjepr-oever tegen stand biedende, vijandelijke strijd krachten ten deele in gevechten van man tegen man overweldigd. Tusschen het llmenmeer en de Finsche Golf benevens voor R e v a 1 en aan het Finsche front worden de operaties met succes voortgezet. De luchtmacht bracht zware slagen toe aan troepenconcentra ties ten O. van Kiejev en verniel de met blijvende uitwerking het spoorwegnet ten W. van M o s c o u en in het gebied rondom S t- Petersburg. In de Finsche Golf brachten af deelingen gevechtsvliegtuigen vier Sowjettroepenfransportschepen met samen 9000 b.r.t. tot zinken; zij beschadigden vier andere troe pentransportschepen zwaar en plaatsten bomtreffers op een tor pedojager en op een flottieljelei der. Twee andere torpedojagers werden ten O. van het Visscher- schiereiland zwaar getroffen. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië bombardeerde de lucht macht havenwerken aan de E n- gelsche Oostkust en vlieg velden in Engeland. Bij pogingen gisteren overdag de Duitsche bocht en de Kanaal- kust aan te vallen verloor de Brit- sche luchtmacht 23 vliegtuigen. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 25 op 26 Augustus op het vlootsteunpunt Alexandrië richtten bomtreffers groote vernie lingen aan in haven- en spoorweg- werken. Britsche vliegtuigen wierpen gisternacht op eenige plaatsen van West- en Z. W. -Duitse h- 1 a n d en o.a. op woonwijken van Keulen brisant- en brandbom men. Luchtdoelartillerie schoot twee der aanvallende bommenwer pers neer. BERISLAV INGENOMEN. (D. N. B.). Tijdens de gevechten om Dnjepr-Petrowsk heeft een Duitsch re giment infanterie in hardnekkigen strijd de door de Sow jets nog verdedigde stad Berislav aan de monding van den Dnjepr ingenomen. In gevechten van huis tegen huis en van man tegen man, braken de Duitsche soldaten het hier en daar uiterst taaie verzet van de bolsjewisten. Tijdens dit gevecht vernietigde het regiment Duitsche infanterie vijf batal jons der Sowjets. [(United Press). Men gelooft te Stock* holm, dat het lot van Reval (Tallin) op het oogenblik wordt beslist. De berichten van Sowjetzijde en ook andere teekenen laten weinig ruimte voor de hoop, dat de op het oogenblik van het Zuiden en het Oosten op de Est- landsche hoofdstad aanrukkende Duit sche troepen meer dan rookende puin- hoopen zullen vinden van deze eens schoonste stad van de Baltische kust. STRAATGEVECHTEN TE WIBORG. United Press meldt uit Helsinki, dat daar van betrouwbare zijde verluidt, dat in Wiborg straatgevechten tusschen de Finsche en Sowjettroepen worden gele- I verd. De stad is echter nog niet volledig in Finsche handen. (D. N. B.). Naar van welingelichte rijde wordt gemeld, is het plaatsje Kie- stinki in den Noordelijken sector van het Finsche Oostelijke front in Finsche han den. Kiestinki ligt aan een zijlijn, welke bij Louhi op den Moermansk-spoorweg aan sluit, op ongeveer 60 km afstand van den Moermansk-spoorweg. Het plaatsje telt verscheidene honderden houten hui zen, waarvan het grootste deel door de Sowjets bij hun aftocht in brand is ge stoken, zoodat het centrum van. het plaatsje geheel vernield is. (United Press.) Afgezien van het be legerde Odessa is er thans ten Westen van den Dnjepr geen Sowjet-tegenstand meer in de Oekraine. De Duitschers staan thans op dien wes telijken! oever1 van dien! geheelen beneden loop van dént Dnjepr gereed helt offen sief met volle kracht te hervattend Het geheele industriegebied van den Dnjepr van Nikopol via Saporosje tot aan Dnjepro-Dsersjinsk, aldus het D. N. B., is in Duitsche handen. Dit gebied neemt in de industrieele productie der Sowjet-Unie een bijzondere plaats in. 15 kanonneerbooten tot zinken gebracht. Dinsdag trachtten Bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr met steun van kanonneerboten in den strijd in te grijpen en de Duitsche stellingen te beschieten. Bij deze poging werden vijf tien Sowjet-kanonneerbooten door het vuur van de artillerie, mitrailleurs en infanterie tot zinken gebracht. (D. N. B.). De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrijk beeft op 25 Augustus een verordening uitgevaar digd, welke het bevorderen van Bolsje wistische propaganda, vooral elke ver- eeniging van personen tot dit doel ver biedt. Het vermogen der communistische partij van België wordt in beslag geno- nomen. (D. N. B.). Naar de bladen melden, heeft de ambassadeur De Brinon gister middag tegenover journalisten verklaard dat de Fransche autoriteiten een commu nistisch complot hebben ontdekt, dat ten doel had incidenten uit te lokken tusschen de bevolking en de bezettings autoriteiten, teneinde zoodoende een po litiek van samenwerking onmogelijk te maken. Het speciale gerechtshof te Parijs, dat vandaag met rijn werkzaamheden begint, zoo voegde De Brinon hieraan toe, zal zich onmiddellijk in rijn eerste zitting met deze ernstige gevallen bezig houden. (D. N. B.) het Iraansche opperbe vel heeft de volgende zes communiqué's gepubliceerd 1. Op 25 Augustus om vier uur des De Secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visscherjj maakt het volgende bekend in verband met de inruiling van groene melkkaar ten: Hoewel de officieele termijn, waarin gelegenheid werd geboden om de groene melkkaarten van kinderen tot een leef tijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten reeds eenigen tijd verstreken is, worden nog herhaaldelijk verzoeken daartoe bjj den plaatselijken distributie- dienst gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inruilen in bijzondere gevallen nog open wordt gesteld tot 1 September a.s. Na genoem den datum kunnen onder geen voorwaar de meer oude melkkaarten tegen blauwe worden geruild. ochtends hebben bolsjewistische strijd krachten bij een aanval onze grenzen in het Noorden overschreden, terwijl de Engelschen in het Westen en Zuiden van Iran over de grens trokken. 2. De volgende open steden zijn vanuit de lucht gebombardeerd: Tabris, Arde- bil, Rezayeh (Oermia), Cboy, Ahar, Mi- andos, Makoe, Mahagan, Benas, Resit, Haasankyadeh, Miane, Ahwas, Bender Pahlavi. Vergeleken met de militairen, wier kazernes o.a. als militaire doelen werden gebombardeerd, waren de verlie zen onder de burgerbevolking groot. Een Sovjet-vliegtuig werd bij Tabris neerge schoten. 3. Gemotoriseerde Sowjet-troepen zijn in de streken rondom Djoelfa, Marand, Poldasjt, Makie, Kharaziaeddin en En- gelsche troepen in de streek van Kani- kin, Sasd-Sjiran, Daftcheneh, Abadan, Bender-Sjapoer en Kasijah tot den aan val overgegaan. 4. Sowjet-zeestrijdkrachten hebben de kusten van de Kaspische Zee aangeval len, terwijl Engelsche zeestrijdkrachten Bender-Sjapoer en Koramsjar hebben aangevallen. 5. Alle eenheden van het keizerlijke Iransche leger hebben overal waar zij den vijand ontmoetten, met de grootst mogelijke hardheid gestreden en de grenzen verdedigd. Aan het Westelijk front werden twee pantserauto's door het Iransche leger vernietigd, waardoor de Britsche op- marsch vertraagd werd. 6. In alle sectoren van het front In het Oosten, Noorden en Westen is het moreel van de bevolking prachtig. Allen wenschen in het leger te worden opgeno men om aan de verdediging van het va derland te kunnen deelnemen. TEHERAN IS KALM. (D. N. B.) De hoofdstad van Iran biedt een geheel kalmen indruk. De be volking van Teheran vervult zooals ge woonlijk in volledige discipline haar werkzaamheden, zonder zich het hoofd door geruchten op hol te laten jagen. Het is duidelijk, dat de bevolking het volste vertrouwen in de regeering stelt. Maandagmiddag heeft een klein aan tal uit het zuiden komende vliegtuigen boven de buitenwijken van Teheran pam fletten uitgeworpen, waarin beweerd wordt, dat de militaire acties niet tegen het Iransche volk zijn gericht doch alleen tegen het z.g. „Duitsche gevaar". (United Press.) In diplomatieke kringen te Londen heeft men zich, in ver band met de berichten uit Iran, nog geen beeld kunnen vormen omtrent de vraag of het verzet van Iran ernstig gemeend is, of dat men op een spoedig einde van de vijandelijkheden kan hopen. AANVALLEN OP OPEN STEDEN. Het oudste blad van Teheran, „Iran", deelt, naar D. N. B. meldt, mede, dat de Sowjet-luchtvloot met sterke strijd krachten open steden van Iran in de pro vincie Aserbeidsjan, alsmede de haven Pahlavi Gazian en de stad Kaswin ge bombardeerd heeft, waarbij aanzienlijke verwoestingen zijn ontstaan en de bur gerbevolking zware verliezen geleden heeft. Vooral in Pahlavi is, volgens het blad, de schade groot. Het blad schrijft vervolgens, dat het vijandelijke optreden van de Britten en Sowjets, nóch met de moreele, nóch met de militaire beginse len in overeenstemming te brengen is. Iran heeft nooit het voornemen gehad met een land oorlog te voeren. Het eeni ge doel der politiek van Iran is het hand haven van rust en vrede. ENGELSCHE WAARSCHUWING TEGEN OPTIMISME. (S. P. T.) Hooge militaire autoritei ten waarschuwen het Engelsche publiek De oogen des Heeren zijn op de recht vaardigen, en Zijne ooren,tot hun geroep. Psalm 34:18, Zon op onder 6.43 20.39 Maan op onder 13.40 23.33 29 Aug.: Eerste kwartier. 5 Sept.: Volle maan. tegen ongebreideld optimisme inzake den inval in Iran. Ofschoon er reden tot te vredenheid is, wordt betoogd, moet het publiek niet denken, dat de weg der En gelsche soldaten over rozen gaat. Het valt niet te vermijden, dat een zeer snel le opmarsch als gevolg van terreinmoei lijkheden wat zou kunnen worden ver traagd. (D. N. B.) Uit een reeks van om standigheden krijgt men te Berlijn den indruk, dat de overval op Iran niet al léén lang van te voren beraamd, doch ook met medeweten van de Vereenigde Staten is uitgevoerd. Zoo verwijst men b.v. naar een uitlating van Lord Beaver- brook, dat voor het „vervoer door het Nabije Oosten" reeds lang tanks gereed stonden. Bovendien neemt men er nota van, dat reeds eenige weken geleden tal rijke Amerikaansche correspondenten naar Teheran gestuurd rijn. Kenmerkend acht men voorts een uit lating van de „Daily Express" van 5 Au gustus, waarin een nauwkeurig plan ont worpen werd, hoe men de Sowjets juist in dien hoek zou kunnen helpen. Derge lijke en andere teekenen schijnen naar de opvatting van toonaangevende Duitsche kringen de meening te bevestigen, dat Roosevelt wel op de hoogte geweest moet zijn van hetgeen zich thans in Iran af speelt, te meer daar Churchill nadruk kelijk betoogd heeft, dat bij zijn ontmoe ting met Roosevelt geen plekje ter aar de onbesproken ia gebleven. Roosevelt zwu juist nu, aldus het D. N. B,. de beste gelegenheid gehad heb ben om de door hemzelf verkondigde be ginselen in daden om te zetten, d.w.z. een aangevallen land de beloofde hulp te verieenen en zijn eigen vrienden als aan vallers te bestempelen. OORDEEL DER BERLIJNSCHE PERS. De Berlijnsche bladen bespreken de uitlatingen van de Britsche pers over den Britsch-Bolsjewistischen overval op Iran. Vooral wordt daarbij gewezen op de uitlatingen, welke de vreugde der Britten verkondigen over het feit, dat zij thans de Iransche petroleumvelden onder hun controle krijgen en belangrijke ver bindingen over land tusschen Egypte, Syrië en Britsch-Indië eenerzijds en tus schen Britsch-Indië, de Perzische Golf en de Sowjet-Unie anderzijds zullen verwer ven. Ook de Britsche uitspraak: „Er be staat geen neutraliteit in een land, waar in zich Duitschers op vrije voeten bevin den", wordt levendig door de bladen be sproken. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft hierover het volgende: Duidelijker kan wel niet gezegd worden, om welke rede nen Engeland gehandeld heeft. Duidelij ker kan echter ook niet gezegd worden dat het Engeland hiermede om een bru tale demonstratie tegen alle neutrale landen te doen is. MILITAIRE DOELMATIGHEID. Naar de Londensehe correspondent van „Aftonbladet" meldt, bevestigt de „News Chronicle" thans, dat de Engel sche aanval op Iran volkomen onafhan kelijk van de houding van Iran, zuiver om redenen van militaire doelmatigheid is geschied. Het blad schrijft als volgt: Wij hebben tot dusver de verbinding met de Sovjet-Unie slechts heel boven in het Noorden tot stand kunnen brengen. Dit beteekent in den winter een gevaarlijke verbinding, die bovendien al te ver ver wijderd is van het hoofdtooneel van den strijd. Een andere verbinding bestond er over Wladiwostok, dat nog verder verwij derd ligt en zich binnen den radius van een elk oogenblik mogelijke Japansche interventie bevindt. Iran daarentegen geeft ons het heele jaar door een onon derbroken weg van de Perzische Golf naar de Sovjet-Unie. In denzelfden geest wijst de „Daily Express" er op, dat thans, d.w.z. na verovering van Iran via Basra troepen en materieel naar de bols jewisten gestuurd kunnen worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1