Samenvoeging van gemeenten. Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, EERSTE BLAD DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorslslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgi Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een ogent is aangesteld f 021 Losse nummers cent Engelsche en Sowjettroepen rukken Iran binnen - Engelschen op verzet gestuit - Wiborg staat op het punt te vallen -148.200 ton Britsche soheepsrulmte vernietigd - Churohill over zijn ontmoeting met Roosevelt. DUITSCHLAND STRIPT VOOR EUROPA* Heftige Sowjet-Russische aanvallen afgeslagen. Wiborg staat op het punt te vallen. Gasbesparing. Pb. Sé 10, Churchill over de ontmoeting met Roosevelt. DINSDAG 26 AUG. 1941 55e JAARGANG - No. 99 t Famlllabsrlehien 33 cent ear rsgsj Overige edverlenllên 30 een! oer regel Ingezonden mededeelingen 60 een! per regel Kleine odverfenliën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi| contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onlangs liepen er allerlei geruchten over plannen tot samenvoeging van ge meenten in verschillende provincies. Hier en daar, ook in Zeeland, werden reeds enkele gemeenten gecombineerd. Wat Noord-Holland aangaat, scheen men, zoo heette het, opruiming op groote schaal onder de gemeenten te willen houden. Het plan bestond om 91 gemeenten in deze provincie om te zetten in slechts een dertigtal. Later bleek evenwel, dat Gedep. Staten van Noord-Holland in deze niet overhaast te werk wilden zien gegaan. Volgens bedoeld bericht heb ben zfl, met instemming van den Secre taris-Generaal van het Departement van Binnenlandsehe Zaken, besloten om te dezer zake een nader onderzoek te doen instellen door een commissie van deskundigen onder leiding van Prof. Dr H. N. ter Veen te Amsterdam. Aan de commissie werd opgedragen om een geografisch, sociografisch, economisch en stedebouwkundig onderzoek in te stellen betreffende de provincie Noord- Holland en de gemeenten, waaruit deze is gevormd. Als resultaat van dit onder zoek worden concrete uitgewerkte voor stellen verwacht, zoowel omtrent wen- schelijk geoordeelde samenvoegingen van gemeenten als t.a.v. in aanmerking komende wijzigingen in het beloop van de onderscheidene gemeente-grenzen. Uit de instelling van deze commissie blijkt, dat Gedep. Staten van Noord- Holland in deze materie niet lichtvaar dig te werk willen gaan. Het is hier werkelijk geen eenvoudige zaak, die alleen met papier en potlood op te lossen is. Professor van Vuuren wees er dezer dagen nog op, dat het vraagstuk der uitbreidingsplannen in eersten aanleg een sociaal en niet zoozeer een bestuurs- probleem is. Alleen als een gemeente een harmo nisch opgebouwde bevolking Jpezit, die door haar inkomen over de kracht be schikt die gemeente financieel zelfstan dig te maken en te houden, dan alleen kan het gemeentelijk huishouden be hoorlijk worden gevoerd. Waar men in verband met het na tionale plan rekening zal moeten houden met een herindeeling van ge meenten, moet men, aldus Prof. Van Vuuren, eerbiedigen „de groote zedelijke waarde van het bestuur in eigen kring, zooals Thorbecke dat in 1851 heeft ge dacht. Daar ging en daar gaat nog steeds een groote opvoedende kracht van uit voor ons volk. Die zedelijke waarde moet men behouden. In dit op zicht is een voorname taak op de schou ders van de burgemeesters gelegd. Wat echter verdwijnen moet is de ten top gevoerde autonomie, de „Kleinstaaterei" van gemeenten, die een innige en hechte samenwerking maar al te vaak en al te zeer in den weg heeft gestaan, ofschoon toch de Woningwet zulk een samenwer king mogelijk had gemaakt". Ook ten plattelande zal samenvoeging van kleine gemeenten tot grootere voor de gezondmaking van het gebruik van den bodem hier en daar noodzakelijk zijn. Men moet tenslotte niet vergeten, dat in ons dichtbevolkte land een nij pend tekort aan plaatsruimte dreigt te ontstaan. Jaarlijks worden 2400 H.A. van den bodem aan de productie ont trokken voor den bouw van woningen, het aanleggen van wegen en het graven van kanalen. Den bodem, dien wij overhouden, die nen wij zoo rationeel mogelijk te gebrui ken. Dat wil tenslotte ook het Natio nale Plan. Die rationaliseering te die nen zal de voornaamste taak zijn van den Rijksdienst voor dit Plan. Zij zal echter moeten berusten op een grondig regionaal onderzoek van elk gewest. En dat onderzoek zal de grondslag moeten vormen voor een juiste en gerechtvaar digde beslissing, vooral een gerechtvaar digde TWEE DOODEN BIJ LUCHT AANVALLEN. Gedurende het weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen bo ven ons land. De neergeworpen brisant- en brandbommen brachten eenige lichte beschadigingen aan woonhuizen teweeg. Een woonhuis werd zwaar beschadigd. Helaas zijn twee dooden te betreuren, een man en een vrouw. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De operaties in het Oos- tei maken overal goede vorderingen. Duikbooten en in over- zeesche wateren operee- rendeoorlogsschepenheb- ben 25 vijandelijke koop vaar djj schepen met een totalen inhoud van 148.200 B.R. T. vernietigd. Hiervan hebben de duikbooten alleen in een achtervolging van verschei dene dagen en na zwaren strijd uit een konvooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 koopvaar dijschepen van 122.000 B.R.T. in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij in een strijd tegen zeer sterke escorte-vaartuigen een tor pedojager van de Afridi"-klasse, een korvet en een bewakingsvaar tuig tot zinken gebracht. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag de haven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber bestookt. Tijdens den nacht waren luchtaanvallen gericht op haven werken aan deBritscheOost- k u s t alsmede op verscheidene vliegvelden op het eiland. Pa trouillevaartuigen schoten voor de Nederlandsche kust een Britschen bommenwerper neer. Een gering aantal Britsche vlieg tuigen wierp gisternacht op en kele plaatsen in W. - Duitseh- land brand- en brisantbommen neer. De schade is onaanzienlijk. Nachtjagers schoten drie der aan vallende vliegtuigen neer. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Naar het D. N. B. verneemt, hebben de bolsjewisten de laatste dagen heftige aanvallen ondernomen in een sector aan het centrale front, om den opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen. Ter ontlasting van hun verslagen af- deelingen wierpen zij sterke gepantserde strijdkrachten, die door artillerie ge steund werden, in den strijd tegen de stellingen van eeh Duitsche infanteriedi- visie. In een heldhaftigen strijd, die da genlang duurde, sloegen de Duitschers alle aanvallen af en brachten zij den Sow- jets verliezen toe. Achtmaal zonden de Sowjets hun aan valsgolven tegen de Duitsche stellingen, achtmaal smoorde het Duitsche vuur de aanvallen. Op denzelfden dag rukten Duitsche pantserwagens tegen de bolsjewistische strijdkrachten op en brachten haar op nieuw zware verliezen toe. Het aantal gesneuvelde en gewonde bolsjewisten is nog niet bekend. Veel oorlogsmateriaal viel in Duitsche han den. (D. N. B.) Omtrent de situatie aan het Finsche front wordt van welinge lichte zijde medegedeeld: Viiguri (Wiborg) staat op het punt te vallen. Van het Noordoosten en Oosten hebben de Finsche troepen de stad op kanonschotafstand genaderd. Onder den druk van den krachtigen op marsch der Finsche troepen ten Westen van het Ladogameer is ook de laatste tot dusver intact gebleven Westelijke sector van het Sowjetfront aan den noor delijken oever van de Finsche Golf bij Saekkijaesvi in gevaar gekomen. Deze sector was bijzonder zwaar ver sterkt. Het Finsche offensief wordt inmiddels voortgezet en groote successen zijn reeds in zeer korten tijd te verwachten. Den Sowjets wordt door den snellen Finschen opmarsch belet het bevel van Stalin ten uitvoer te brengen, om alles voor hun terugtocht te vernielen. In en kele gevallen brandden weliswaar gebou wen en fabrieken af, doch de meeste an dere gebouwen waren onbeschadigd. Echter bevinden zich alle veroverde dor pen in een troosteloozen toestand. Het is den Sowjets niet gelukt den oogst op de velden te vernielen. De frontcorres pondenten berichten, dat men vele groo te aardappelvelden is tegengekomen, die een goeden oogst beloven. (D.N.B.) Naar Reuter in een extra- bericht meldt, is in Simla officieel mede gedeeld, dat de regeeringen van Enge land en de Sowjet-Unie gisteren een gemeenschappelijke militaire actie zijn begonnen tegen Iran. Uit Moscou meldt Reuter, dat de Sowjet-commissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, den ambassadeur van Iran heeft medegedeeld, dat Sowjet troepen Iran zijn binnengerukt. Te Londen is bekend geworden, aldus een ander extra-bericht van Reuter, dat ook de Britsche troepen gistermorgen de Iraansche grens hebben overschreden. ENGELSCHEN OP VERZET GESTUIT. TROEPEN ONDER BEVEL VAN GEN. WAVELL. (D. N. B.) Reuter meldt, dat een Britsch troepencontingent van zee uit bij Bender Sjapoer aan de Perzische Golf is geland. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. Het is echter nog niet bekend, waar dit verzet begonnen is en hoe sterk het is. De Britsche strijdkrach ten bestaan uit Britsche en Indische troe pen, doch niet uit troepen van de domi nions. Voorts meldt Reuter, dat de Britsche strijdkrachten, die gisteren Iran binnen trokken, onder bevel staan van generaal Wavell, den opperbevelhebber in Britsch- Indië. De Britsche marine-strijdkrachten in de Perzische Golf staan onder bevel van admiraal sir Geoffrey Arbuthnot, den opperbevelhebber in de Oostelijke In dische wateren. Naar de berichtendienst te Moskou meldt, heeft de Sowjet-regeering er in een nota aan de Iransche regeering op gewezen, dat Iran de eischen van de Sow jet-Unie heeft afgewezen. Derhalve, al dus de nota, heeft de regeering der Sow- jet-Unie „het recht genomen, tijdelijk Sowjet-troepen in Iran te laten binnen rukken." Als motief geeft de nota een „Duitsch gevaar" aan. Te Londen werd er op gewezen, dat het antwoord der regeering van Iran op de stappen der Britten en Sowjets van 1 Aug. bewijst, dat het niet bereid is, dien overeenkomstig rekening te houden met de aanbevelingen van deze regeeringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men te Londen op, dat andere stappen op gelijke basis geen nut zouden hebben en dat de Britsche regeering en de regeering der Sowjets ter bescherming van haar belan gen tot andere middelen moeten over gaan. Overigens motiveert Reuter de ac tie van Engeland en de Sowjets tegen Iran met de „aanwezigheid van een over matig groot aantal Duitschers in Iran" en noemt Iran „een bron van nazi-intri ges". Iran was bestemd, zoo meent Reu ter, om als springplank voor een Duit- schen aanval op Britsch-Indië te dienen, en ook een aanvalsactie tegen de Sowjet- Unie moest van daar uit plaats hebben. VERONTWAARDIGING IN DUIT SCHE EN ITALIAANSCHE PERS. (D. N. B.) De ontwikkeling van de manoeuvres der Sowjets en Engelschen om Iran, heeft in toonaangevende Duit sche kringen geen verrassing gewekt. De inval in een land, dat tot het laatst vasthield aan zijn neutraliteit, die niet in twijfel kon worden getrokken, is vol gens de te Berlijn heerschende meening in zekeren zin slechts de cynische conse quentie van*de bewust onjuiste bewe ring, dat Iran en de Sowjet-Engelsche belangen in Iran bedreigd werden door de Duitschers in het land. Sommige handelaren en winkeliers trachten uit de rantsoeneering van gas voordeel te trekken door het in den han del brengen van allerlei „gasbespaar- ders". De meeste dezer toestellen zijn nietswaardige prullen. Sommige leiden tot gasverkwisting in plaats van tot gas besparing, andere brengen gevaren mede. Daar in dit verband soms de namen der Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland en der Gasstichting worden gebruikt, zij er op gewezen, dat bij deze lichamen geen enkele gasbespaarder be kend is, die ten aanzien van het doel matige gebruik van een goeden komfoor- of fornuisbrander tot bezuiniging leidt. Onder doelmatig gebruik wordt hier verstaan het gebruik volgens de aan wijzingen, die gedurende de laatste weken herhaaldelijk in de dagbladen zijn gegeven. Men schaffe zich nimmer een z.g. „gasbespaarder" aan, zonder vooraf in lichtingen bij het plaatseljjk gasbedrijf in te winnen. Geheel afgezien van het feit, dat deze bewering is gelogenstraft door de ge tallen omtrent de weinige Duitschers in Iran en door de verklaringen der Iraan sche regeering zelve, staat het volgens de opvatting der Wilhelmstrasse vast, dat Engeland er de schuld van draagt, dat opnieuw een land, of althans een deel daarvan aan het bolsjewisme wordt over geleverd. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" noemt den inval in Iran een infame over weldiging van een trotsch land, dat lan gen tijd tusscben het Britsche en Tsaris tische imperialisme in de knel heeft gei zeten. De „Berliner Börsen Zeitung" wijst er op, dat degenen, die kortgeleden een hei ligen eed hebben afgelegd den vrjjen wü en het souvereine zelfbeschikkingsrecht der volken te zullen eerbiedigen, een land zjjn binnengevallen, dat op een wijze, die niet mis te verstaan is, zijn wil tot neu traliteit en vrijheid tot uitdrukking heeft gebracht. In toonaangevende Italiaansche krin gen wordt de opmarsch van Britsche en Sowjet-troepen in Irak als de openlijke schending der neutraliteit en als een brutale inbreuk op de nationale souve- reiniteit en onafhankelijkheid van den Iranschen staat beschouwd. DB BETEEKENIS VAN IRAN. Iran (vroeger Perzië) is een monar chie, met 15.055.115 bewoners en beslaat een oppervlakte van 1.647.000 K.M.2. In het Noorden wordt het begrensd door de Kaspische Zee en de Sowjet-Unie, in het Oosten door Afghanistan en Beloetjis- tan, in het zuiden door de Perzische Golf en in het Westen door Irak en Turkije. Het leger, dat naar Europeesch model is uitgerust, telt ongeveer 120.000 man. Reeds eenigen tijd geleden aldus de „National Zeitung" zijn bij wijze van voorzorgsmaatregel reeds drie lichtingen reservisten onder de wapenen geroepen, zoodat de totale sterkte van het Iran sche leger op 200.000 man gesteld mag worden. In deskundige kringen te Istamboel, zoo meldt genoemd blad, schat men het aantal Britsche troepen, dat in Voor- Azië en vooral aan de grens van Iran geconcentreerd is, op 200.000 man, met gemotoriseerde eenheden en eenige lucht eskaders. Ofschoon rijk aan nuttige mineralen (ijzer, koper en steenkool)staat de mijn bouw in Iran door de ongunstige ver- keerstoestanden nog op lagen trap. Al leen de petroleumontginning heeft zich snel ontwikkeld. Zoowel de productiebe drijven als de raffinaderijen bevinden zich voor het grootste gedeelte in En- gelsch of Amerikaansch bezit. Sjah Pahlevi regeert thans vijftien jaar over Iran. Iran is in de eerste plaats van strate gisch belang als drempel tusschen ons oude werelddeel en Britsch Indië, maar het is ook een olieproducent van betee— kenis en vandaar dat het in politiek op zicht steeds een begeerd object is ge weest. DE PRECAIRE POSITIE VAN TURKIJE. In politieke en militaire kringen te An kara (Turkije) volgt men met de groot ste aandacht de ontwikkeling van het verloop van den strijd in het Zwarte Zee gebied der Sowjet-Unie. Verder wordt vernomen, dat de Turksche regeering op het oogenblik een memorandum uit werkt, dat den oorlogvoerenden zal wor den overhandigd en hen op de hoogte zal stellen van Turkije's standpunt inzake de Zwarte Zee en de Bosporus. Turkije komt door deze uitbreiding van het conflict in een precaire positie. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941. Vreest den Heere, gij zijne heiligen! want die den Heere vreezen, hebben geen gebrek. Zon op onder Maan op onder 6.40 20.43 11.11 22.25 29 Aug. Eerste kwartier. 5 Sept. Volle maan. Uit hoofde van het verdrag van Saaba- dod heeft het verplichtingen, maar de formuleering van het verdrag is elas tisch. (D. N. B.) De Britsche minister president Churchill heeft. Zondagavond voor de radio een rede gehouden. President Roosevelt en ik, zoo begon Churchill, hebben elkaar in een door ber gen omzoomde baai „ergens op den At- lantischen Oceaan" ontmoet, aan boord van het nieuwste Britsche slagschip, om daar gedurende drie dagen, omringd door de vooraanstaande mannen van de Brit sche en Amerikaansche weermacht, met elkaar te confereeren. Deze ontmoeting, zoo zeide Churchill, is het symbool ge weest van de eenheid onder alle Engelsch sprekende volken der wereld, en heeft ten doel gehad, „alle goede krachten der wereld tegen de slechte krachten, welke in Europa en over een deel van Azië heerschen", te mobiliseeren. Het gaat er om, zoo ging Churchill voort, de vele volken van de ellende, waarin zij door de „slechte krachten der wereld" gestort zijn, te verlossen. Op het oogenblik zijn er afschuwelijke dingen aan den gang» Geheel Europa wordt door de oorlogsmachine der Nazi's vertrapt. De wereld is thans getuige van een on derdrukking, zooaïs de geschiedenis nog nooit heeft gekend. Vele volken zijn ver slagen. Zweden, Spanje en Turkije, zoo beweerde Churchill, zijn bang wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. Sedert vijl jaren trokken nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand uitgestoken naar Indo-China. Thans be dreigen zij Singapore, dat onder Britsche bescherming staat en de Philippjjnen, die door de Vereenigde Staten worden beschermd, Het is zeker, dat aan dit alles een einde moet komen. Aan de Japansche „bedreigingen" zal thans een einde worden gemaakt, aldus Churchill. De Vereenigde Staten hebben blijk gegeven van een oneindig geduld ten einde de moeilijkheden met Japan langs vriendschappeljjken weg op te los sen. Engeland hoopt ernstig, dat dit zal gelukken. Zou dit echter niet het geval zijn, dan zal Engeland zich natuurlijk zonder aarzelen aan de zijde van de Ver eenigde Staten stellen. Op den Atlantischen Oceaan hebben Roosevelt en hij Churchill het be sluit genomen, allen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Vereenigde Staten en Groot-Brittan- nië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld „van de onderwerping te be vrijden". Hitier en zijn medewerkers hebben ja renlang van een nieuwe wereldorde ge sproken. Deze wereldorde, zoo beweerde Churchill, is echter niet anders dan „de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentratie kamp en van het peletonvuur". Het lot van de „onderdrukte" volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken, dat, wan neer de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van den tunnel eenmaal bereikt zal worden. Vervolgens beweerde Winston Chur chill, dat machtige strijdkrachten op het punt staan zich te bewapenen om de be zette landen te hulp te komen. Dit is de boodschap van Roosevelt en Winston Churchill, die zich steeds gehaast heb ben de „zaak der geheele wereld te die nen". Op den Atlantischen Oceaan is tot de definitieve vernietiging van de „nazi- tyrannie" besloten. De Vereenigde Staten en Groot-Brit- tannië, zoo zeide Churchill verder, geloo- ven thans niet meer, dat er nooit meer een oorlog zal komen. Integendeel, zij hebben het voornemen, vérstrekkende voorzorgsmaatregelen te nemen, ten ein de een nieuwen oorlog in de periode, die wjj kunnen overzien, door een doeltref fende ontwapening van de schuldige vol ken te voorkomen, terwijl wij zelf in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1