Bewaar bet pand, u toe VBUrouwd „V=VI K T 0 RIA, Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 25 AUG. 1941 55e JAARGANG - No- 98 Bureaux Lange Vorstslraat 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middel burg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gistsfraat 34 en Noordweg 155 D i recteu r-H oofd redacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers cent Wederom Duitsche vorderingen in het Oosten. Odessa omsingeld. Groote spanning in en om Iran. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Odessa omsingeld. (D. N. B.). De „Vülkischer Beobach- ter" schrijft: Groote spanning in en om Iran. BONNENLIJST. Op bon 33 drie kg. aardappelen. De stagnatie in de levering van groenten en fruit. Vermogens- en verdedigingsbelasting. familieberichten 33 cent pgr regej Overige advertenfiên 30 cent oer rega! Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine adverlentlên f 0.55 bij vooruitbetaling Adverfentlën onder letter of motto 10 cf. extra Bl| contract belangrijke korting In het 51e jaarverslag van den School raad is ook opgenomen de rede, die Ds H. J. Langman, Ned. Herv. predikant te Groningen, op de Algem, Vergadering van den Schoolraad, gehouden op 16 April van dit jaar, heeft uitgesproken onder bovengenoemden titel. Welk pand de spreker bedoelde, is duidelijk. Het is de Christelijke School voor het kind, de vrijheid, dat kind op te voeden in de vreeze des Heeren. Dat is een pand, dus iets, waarvoor we ver antwoordelijk zijn. Het is ons toebe- trouwd; wij hebben het ons dus niet zelf verworven, maar het is ons nagela ten door het voorgeslacht, ons toebe- trouwd door God. En Hem zullen we dan ook eenmaal rekenschap moeten geven, wat wij met dit pand hebben ge daan. Ds Langman gaat vervolgens na den strijd, dien onze vaderen tot verkrijging van de vrijheid van onderwas hebben moeten voeren, om dan te wijzen op en kele verschijnselen, die tot bezorgdheid aanleiding geven. Allereerst de verse he urdheid van het Chr. Onderwas. Er zijn wellicht sedert 1920, toen het bouwen van scholen zoozeer verge makkelijkt werd, wel scholen opgericht, die er zonder de wet 1920 zeker niet zouden gekomen zijn. Ongetwijfeld heeft dit hier en daar een geheel onnoodige en schadelijke splitsing in de hand ge werkt. Hoewel we hier ook weer niet moeten overdrijven. Het aantal „kleine" 3cholen is bij het openbaar onderwijs altijd nog véél grooter dan bij het bij zonder onderwijs. Dit neemt echter niet weg, dat niet genoeg kan gewaarschuwd worden te gen den geest van verdeeldheid en ver splintering, die zeker niet is naar den Geest van Christus. In de tweede plaats wijst Ds Lang man op den geest in onze scholen en stelt de vraag, of die altijd wel is, zooals die zijn moet. En hij wijst erop, dat soms het streven om de school, wat het onderwijs betreft, naar buiten vooral een goed figuur te doen maken, zwaar der weegt dan het streven, het onder wijs werkelijk Christel ij k te doen zijn. Vooral op scholen van voortgezet onderwijs meent Ds Lang man, dat er soms reden is tot ernstige bezorgdheid. En daarna richt de spreker zich tot de ouders, de schoolbesturen en het on derwijzend personeel. Den ouders bindt hij op het hart, de groote beteekenis van het Christelijk onderwijs voor de opvoeding der kinde ren. Hij dringt er op aan, dat ze toch steeds de houding hunner kinderen te genover den onderwijzer ten gunste zul len beïnvloeden. Dat ze toch regelmatig contact houden met de school. Dat toch het Christelijk gezin altijd en ten volle achter de school, achter het werk, staat! Den schoolbesturen wordt ge wezen op de verplichting, om onder alle zorgen, toch in de allereerste plaats te zorgen voor het Christelijk karakter van het onderwijs,, voor den geest en de sfeer, die op de scholen heerseht. Vooral ook, om bij de benoeming van personeel niet alleen of in de eerste plaats te vra gen naar bekwaamheden, maar vooral te onderzoeken, of de persoon in kwes tie het christelijk onderwijs waarlijk uit beginsel dient, krachtens christe lijke levensovertuiging. Het onderwijzend perso neel eindelijk wordt herinnerd aan z'n groote verantwoordelijkheid voor het kind, dat aan z'n zorgen wordt toever trouwd. De taak, die op hen rust, is zwaar, maar mooi. Laat dan, zoo roept Ds Langman onze onderwijzers en onderwijzeressen toe, in uw onderwijs, in uw persoonlijke levens houding, in uw omgang met het kind iets zien van uw geloof. Gij zijt Chris ten laat iets van den Heiland zien. Vooral thans komt het er immers op aan den geest en de sfeer op onze scho len zuiver te houden. DE BLOKKEERINGSMAATREGELEN IN NEDERLANDSCH-INDIë. Men verwacht, dat de regeering van Nederlandsch-Indië een verordening zal uitvaardigen waarin de remises uit Ja pan onder de wet op de blokkeering van saldi worden gebracht, aldus meldt Do mei uit Batavia. Het Japansche blad „Nitsji Nitsji" vermeldt, dat onlangs in Nederlandsch- Indië biljetten zijn aangeplakt met een anti-Japanschen inhoud en dat de anti- Japansche stemming is toegenomen. Van de 7000 Japanners in Neder landsch-Indië hebben ongeveer 1500, voornamelijk vrouwen en kinderen, het land reeds verlaten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend: Aan het Oostelijke front blijven de operaties volgens de plannen verloopen. Aan de Zuid-Oostkust van E n- geland brachten gevechtsvlieg tuigen een koopvaardijschip van 1000 b.r.t. tot zinken. Het luchtwapen heeft verschei dene vliegvelden op het Britsche eiland gebombardeerd. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de Britsche vlootbasis Alexandrië, in den nacht van 21 op 22 dezer, zijn bomtreffers geplaatst op haven werken en bedrijven van verbruiks- artikelen. Er ontstonden groote branden. Britsche vliegtuigen hebben bri sant- en brandbommen met gerin ge uitwerking laten vallen op ver schillende plaatsen in West- en Zuidwest-Duitschland. Luchtdoelartillerie schoot een der aanvallende bommenwerpers omlaag. Gisteren werd medegedeeld: „In de Oekraïne hebben Duit sche troepen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, genomen. Ten Noord- Westen van K i e v is de achtervol ging van den verslagen vijand tot over den Dnjepr voortgezet. Ten Zuiden van het Ilmenmeer zijn sterke Sowjetstrijdkrachten ver slagen en over de rivier de Lowat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevangenen en een omvangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen ruk ken in coneentrischen aanval naar R e v a 1 op. De aanval aan weers zijden van het Ladogame e|r, die door onze Pinsche bondgenoo- ten met buitengewone dapperheid wordt ondernomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Augustus een aanval van Duitsche Stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel resultaat op. Ge vechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg vijandelijke stapelplaatsen bij Matroeh gebombardeerd. Overdag noch des nachts ver schenen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. Tusschen 22 Juni en 23 Augus tus heeft de Britsche luchtmacht in gevechten boven Groot-Brittan- nië, boven de Engelsche wateren, in Noord-Afrika en bij aanvallen op Duitsch. gebied en het bezette gebied 1044 vliegtuigen verloren. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 127 Duit sche vliegtuigen verloren." WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Naar1 het hoofdkwartier van 't Duitsch- RoemeensChe leger1 mededeelt, is Odessa volkomen en! nauw door de Duitsche en Roemeensche troepen ingesloten. Na zeer zware en deels uiterst bloedige gevechten is tevens de voornaamste te genstand van den vijand in open veld ge broken. Teneinde de stad tegen iederen prijs te behouden en den val uit te stellen, werpt de vijand in allerijl bijeen getrommelde eenheden, bestaande uit marinesoldaten, fabrieksarbeiders, chauffeurs en partij colonnes, in den strijd. Velen komen niet- uitgerust en ongewapend aan het front. De verdedigingslinies van beton, waar aan de Bolsjewisten tien jaar gewerkt hebben, zijn ineengestort. Alle verster kingen langs den Dnjepr zijn in Duitsch- Roemeensche handen. Honderden kaze matten, met kanonnen en mitrailleurs be wapend, werden veroverd. GUERILLABEN&EN IN DE BOSSCHEN. Over den toestand in St Petersburg geeft Moscou een stemmingsbeeld, waar- aan wij ontleenen, dat „alle maatregelen worden getroffen, om de stad tot den laatsten druppel bloeds te verdedigen". Vernielings-bataljons, burgerwachten, bewapende arbeiders en studenten zou den door de straten trekken. Iedereen, die een wapen kan dragen, zou meedoen aan de verdediging. Er zouden speciale cursussen worden gegeven in straatge- vechten en van alle fabrieken zouden er vestingen worden gemaakt. De bevolking zou zich hebben voorgenomen, schouder aan schouder met de soldaten te strijden. Wij nemen daar nota van, schrijft de „Völkischer Beobachter". Het spreekt van zelf, dat dergelijke aankondigingen den loop der gebeurtenissen dienovereen komstig zullen beïnvloeden. OPSTOOTJES TE MOSCOU. (A. N. P.). Na de zware aanvallen van het Duitsche luchtwapen is het te Mos cou in enkele stadsgedeelten tot opstoot jes gekomen, meldt het blad „Budapest Nachrichten". De Sowjet-autoriteiten zijn met de grootste gestrengheid opgetreden tegen de onruststokers. In de openbare gebou wen zijn pogingen om onlusten te ver wekken onmiddellijk in de kiem ge smoord door het nemen van de strengste maatregelen. De New Yorksche radio verspreidt, volgens een A. N. P.-bericht uit New- York een redevoering, die te Londen is gehouden en waarin een voor de Sowjet- Unie zeer somber relaas wordt gegeven met betrekking tot de situatie aan het Oostelijk front. De Engelsche1 spreker noemde den toe stand in de Oekraine hopeloos. Het in de lucht laten vliegen van den stuwdam van Dnjepropetrowsk is vol gens hem het in de lucht laten vliegen van een symbool van. de macht der Sow- jets. KAKISALM! DOOR SOWJETS VOLKOMEN VERWOEST. (D. N. B.). Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Sowjets de stad Kakisalmi, gelegen aan den Westelijken oever van het Ladogameer, die door de Finsche troepen op 21 Augustus werd ingenomen, bijna volkomen hebben ver woest. NIEUWE CONFERENTIE TE LONDEN. (S.P.T.) Binnenkort zal te Londen wederom een conferentie der verbonden mogendheden worden gehouden. De conferentie zal onder voorzitter schap staan van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden. ROOSEVELT SPREEKT 1 SEPT. VOOR DE RADIO. (S.P.T.) President Roosevelt zal op 1 September a.s., ter gelegenheid van het Amerikaansche feest van den ar beid, een radiorede tot het Amerikaan sche volk houden om 17.45 uur Green wich tijd. DIENSTTIJDVERLENGING IN V.S. VAN KRACHT GEWORDEN (D.N.B.) President Roosevelt heeft Vrijdag de wet inzake de verlenging van den diensttijd met 18 maanden tot 30 maanden in werking laten treden. De desbetreffende verordening bepaalt, dat de soldaten, ondanks deze verlenging, na een diensttijd van twaalf maanden naar huis kunnen worden gestuurd, in dien dat met de belangen van de natio nale verdediging vereenigbaar is. De spanning in en om Iran neemt toe. Het schijnt wel, dat een crisis elk oogen blik verwacht kan worden. „Iran zal tegen eiken aanval op zijn gebied met kracht van wapenen optre- fen," heeft de Iraansche gezant te Was- ington verklaard. Iran zal zich verzetten tegen eiken aanval van welke zijde die ook moge ko men. Iran zal strijden tegen elke mogend heid, zelfs wanneer zijn kansen slechts 1 op 10 zouden zijn. Londen beperkt zich tot de mededee- ling, dat het antwoord van Teheran op een overhandigde nota is ontvangen en dat dit antwoord thans moet worden be studeerd. De Iraansche gezant te Was hington verzekerde, dat er in heel Iran Tot en met 30 Augustus. 31 reserve 32 reserve 33 reserve 32 bloem 32-4 brood 32 brood 32 kaas 32 melk I 32 vleeschw. 32 vleesch 31 eieren 1% kg. aardappelen. 1% kg. aardappelen. 3 kg. aardappelen. rants, bloem, brood of gebak. 4 rants, brood of gebak. 1 rants, brood of gebak. 100 gram kaas. 1% Liter melk. 1 rants, vleesch of vl.- waren. y2 ranta vleesch of vl.- waren. 1 ei. Tot en met 6 September. 29-30 boter 250 gr. boter. 29-30 vet250 gr. boter (met red.) 107 algem. 1 kg. suiker. 108 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 109 algem. 500 gr. jam of stroop. 110 algem. 250 gr. rijst. B rijst250 gr. rijst. 111 algem. 250 gr. havermout of gort. B haverm. 250 gr. havermout of gort. 112 algem. 100 gr. vermicelli of maï zena. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen, 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt onder verwijzing naar hetgeen terzake reeds is medegedeeld, bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 25 Augustus tot en met Zaterdag 30 Au gustus de met „33 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „Reserve" recht geeft op het koopen van 3 kg aardap pelen. maar 700 Duitschers wonen en dat er in de laatste twee jaar geen visa aan Duit sche toeristen verstrekt zijn. De N. R. C. vernam uit Berlijn: De berichten welke uit Ankara te Ber lijn zijn binnengekomen, doen vooral uit komen, dat de toestand in en om Iran de crisis nabij is. De meldingen, volgens welke Iran aan Turkije om hulp heeft gevraagd, in geval de Engelschen en Sowjets Iran binnen- marcheeren, kan men te Berlijn niet be vestigen, maar men voegt er aan toe, dat er verschillende feiten zijn, welke pleiten voor de juistheid van deze berichten. De gedachtenwisseling tusschen Duitschland en Turkije over de situatie in het naburige en het Midden-Oosten duren nog voort. Engeland en Sowjet-Rusland hebben sterke troepen aan de Iraansche grens geconcentreerd, aan de Irakeesch-Iran- sche grens staat een belangrijk contin gent Engelsche troepen. Deze legers moeten volgens berichten uit Teheran en Ankara grooter zijn dan die, welke des tijds den aanval op Syrië uitvoerden. De troepen der Sowjets zijn iets minder groot in getal, aangezien men gedwongen is geweest manschappen uit den Kauka- sus weg te trekken, teneinde de troepen in de Oekraine te versterken. Binnen zeer korten tijd is de beslissing ten aanzien van Iran te verwachten. MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941. Smaakt en ziet, dat de Heere goed is; welgelukzalig is de man, die op Hem be trouwt. Ps. 34 9. INSPECTEURS VOOR DE PRIJS- BEHEERSCHING TREDEN STRENG OP. Van bevoegde zijde werd ter perscon ferentie te 's-Gravenhage verklaard, dat dadelijk, nadat de marktprijzen voor de groente officieel waren vastgesteld, een onderzoek werd ingesteld naar de hape ringen, die er in de distributie bleken te ontstaan. In de eerste plaats leidde dit tot den indruk, dat de grossiers in vele gevallen niet voldoende medewerking betoonden. Mogelijk ook werkt het veilingssysteem nog niet geheel waterdicht en wordt bui ten de veiling om tegen hoogere prijzen verkocht, wat natuurlijk den winkelier en in laatste instantie de huisvrouw in het gedrang brengt. Verder hebben de ongunstige weers omstandigheden een rol gespeeld; er kwam weinig groente aan de markt en dit veroorzaakte haperingen. Het ergste is evenwel, dat sommigen met een zeer behoorlijke winstmarge toch geen genoegen nemen. Het moet in- toelaatbaar worden genoemd, dat de groenten tegen dergelijke hooge prijzen worden aangeboden als is geschied. 1 Zon op onder op onder 6.38 20.45 9.54 21.56 29 Aug. Eerste kwartier. 5 Sept. Volle maan. Vooral de volksgroepen, die het minst draagkrachtig zijn, kunnen er zoodoen de niet aan komen. Het staat absoluut vast, dat als ieder zich aan de royaal vastgestelde winstmarges houdt, er een ruime winst voor iederen erbij betrokke ne mogelijk is. Zijn er klachten, men brenge ze ter bevoegder plaatse, doch kringen in de groentenwereld, die objec tief denken, verzekeren, dat de richtprij zen behoorlijk zijn. En men moet er van uitgaan, dat vooral thans in het groen teseizoen ook de minst draagkrachtigen onzer bevolking in de gelegenheid moe ten zfln om van de versche groenten te profiteeren en men niet kan doorgaan met riricule prijzen voor de eenvoudigste groenten te vragen. Het A. N. P. meldt: De maatregelen, welke door den ge machtigde van de prijzen genomen zijn, om te komen tot lagere groente- en fruit- prijzen, gaan uiteraard vergezeld van scherpe controle op de voorgeschreven prijzen bij de duizenden grossiers en han delaren over het geheele land. In vrijwel alle steden werden verscheidene proees sen-verbaal opgemaakt, zoowel wegens het vragen van hoogere prijzen dan toe laatbaar is, "als wegens het onvoldoende of in het geheel niet aanduiden van de prijzen der waren. De intensieve prijscontrole zal met kracht worden voortgezet. EEN TARIEF, ZONDER OPCENTEN. In het Verordeningenblad is gepubli ceerd 'n. besluit van den secretarissen-ge neraal van de departementen van Finan ciën en van Binnenlandsche Zaken be treffende de Vermogensbelasting en de Verdedigingsbelasting I. Zooals bekend, liep het belastingjaar vroeger van Mei tot Mei. Het is de be doeling, met ingang van 1 Jan. 1942 het belastingjaar te laten loopen van Januari tot Januari. Daarom is in het onderha vige besluit een overgangstijdvak van 8 maanden vastgesteld en wel van 1 Mei 1941 tot en met 31 December 1941. Wat het tarief betreft is het volgen de op te merkenvroeger was van kracht de Vermogens- en Verdedigingsbelas ting I, waarbij voor verschillende plaat sen in ons land verschillende opcenten werden geheven voor de provincie, voor de gemeente en voor het gemeentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door één tarief zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De belasting be draagt thans vijf gulden voor elk geheel bedrag van duizend gulden, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Ten aan zien van binnen het rijk wonende na tuurlijke personen, wordt het zuiver ver mogen echter verminderd voor onge- huwden met f 7500, voor gehuwden met f 15000 en voor ieder kind, waarvoor de belastingplichtige aanspraak heeft op kinderaftrek, met f 7500. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Mei 1941. GOEDERENVERKEER MET MET DUITSCHE RIJK. In het Verordeningenblad wordt ge publiceerd verordening nr 162 betreffen de de prijsvorming met betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk. Hierin wordt bepaald, dat voor le veringen en diensten, welke uit het be zette gebied Nederlandsche gebied naar het gebied van het Duitsche Rijk worden gericht, ten hoogste die prijzen of ver goedingen mogen worden gevraagd, wel ke binnen het bezette Nederlandsche ge bied zijn toegestaan. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan in afwijking hiervan prijzen vaststellen. Deze verordening treedt op 1 Septem ber 1941 in werking. Op hetzelfde tijd stip treedt de verordening nr 6 van den opperbevelhebber der legergroep over het verbod betreffende de verhooging der prijzen van 10 Mei 1940 buiten wer king.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1