Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, Merrieveulen dersknechts FERSTE BLAD 'n9enomeri Vraaggesprek met dr Goebbels ...i.-.! - De Duitsche regeering blijft te Berlijn Het meest actueeie boek. DAGKAIENDER. fe koop: Kalfvaars ZATERDAG 23 AUG. 1941 55e JAARGANG - No. 97 Familieberichten 33 cent p®r regel Overige advertentiën 30 cent eer regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bl| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting du nummer bestaat uit 2 bladen, j 0e achtervolging van het Sowjet-leger Otsjakof De kwestle-lran. De ontginning van den Noord- Oostpolder. engelsche luchtaanvallen. D JITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Otsjakof ingenomen. sowjetaanval bij smolensk bloedig afgeslagen. kakisalmi door de finnen veroverd. De Duitsche regeering blijft in Berlijn. Normale aardappel rantsoen hersteld. britsche leger niet sterk genoeg voor eventueelen aanval op het vasteland. halifax in engeland aangekomen. duitsche winterhulp begint 1 sept. anti-communistenwet in denemarken. uit het italiaansche weermachtsbericht. amerikaansche actie inzake martinique te wachten. Afwijzend antwoord van Iran aan Londen. De geheime aeten van den Franschen Generalen Staf. tapt»- (ten lot breng bet root, hi en loot gü bevat revet, 2-maal tgeschreven.) JSSE Meliskerke. E KOOP: de rekening, of Oostkapelle. TE KOOP: leëmailleerde Keuken waterreservoir en zui- Pijlstaartolie, BEL IERSEKE. AA.N VAN DAMME, lijk. /an advertentiën in den, zonder eenige ing. Adm. Dagblad te Goes. 5.15 Gram. 9.15 Voor Gram. 10.00 Ernstige 2.00 Pianovoordracht lmanak. 12.45 BNO., nische berichten. 1.00 iet gezin. 2.20 Na ge- ïuziek en vroolijkheid. (voorbereid door de ;ing). 4.20 Zang met ,55 Gram. 5.15BNO.: sche en beursberich- el. 6.00 Gram. 6.15 ippers. 6.30 Klaas van sst. 7.00 Actueel half- /arieerd programma. ik 'tvoor 't zeggen Dmancers. 9.30 Gram. vsberichten. 10.00 ngelsche uitzending I. 301.5 M. Hilversum I. 8.00 richten. 8.15 Gram. ing. 10.20 Revuepro- .1.00 Omroeporkest en 2.00 Gram. 12.15 En- mbach. 12.45 BNO. sche- en beursberich- kwartet „Die Haghe"- Gemengd koor. 6.45 ueel halfuurtje. 7.30 7.45 Reportage. 8.00 9.00 Cyclus „Onze 15 Gram. 9.45 BNO.: 10.00 Dagsluiting de Chr. Radio Stich- 20 „Brandende kwes- pn.). Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers cent Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes irukt bij e Cointre N.V., Goes. Gisteren gaven wjj in overweging ln plaats van den tfld te verdoen met leeg gepraat, zoo nu en dan eens als verwan ten en kennissen by elkander te komen gel(jk sommigen reeds als goede ge woonte hebben aangenomen en dan een gedeelte van de H. Schrift of een be langrijk boek met elkander te bespreken. Wie trouw de godsdienstoefeningen bijwoont en zich zet tot de rustige be studeering van Gods Woord, zal al spoe dig tot de conclusie komen, dat de Bij bel het meest actueeie hoek is. Actueel, dat wil zeggen„aan de orde zijnde, van oogenblikkeiyk belang", iets dus, dat voor vandaag beteekenis heeft, dat ons nu wat heeft te zeggeu. De Bijbel spreekt tot den mensch van 1941 over de werkelijkheid van vandaag. Hij belicht die werkelijkheid en verklaart ons veel, dat ons anders raadselachtig zou zijn. Hij geeft ons troost, houvast en raad. En het wonderlijke is: dat heeft die Bijbel a 11U d gedaan. De geloovigen van alle tijden hebben er bij geleefd. Alle eeuwen door was hij de gids van Gods kinderen op den weg door het moei lijke en dikwijls raadselachtige leven. ,Maar zoo schreef onlangs Dr C. Bouma van Den Haag soms valt de kerk in den lichten dommel of in den diepen slaap. Als ze, om het te zeggen met de vergelijking van Bunyan, in een mooi prieel aangekomen is, waar het haar zóó goed gaat en het zóó mooi wordt, dat ze de reis vergeet en de vreemdelingschap. Dan dommelt ze in. Hoe lazen wij den Bijbel? Hoe hoor den wij een preek? Hoe zongen wij in de kerk en thuis by den huisehjken dienst, onze Psalmen en Gezangen? Het ging zoo goed en het was zoo mooi. In deze en in de komende dagen zul len we misschien gelegenheid hebben, die voorbijgegane periode als een weelde- tijdperk ons te herinneren. En toen sprak heel veel van het Woord Gods ons zoo rechtstreeks niet toe". Laten wij als voorbeeld nemen de ge schiedenis van David in Ziklag. Alles was hem ontnomen. Niets was hem nog over gebleven. En dan lezen wij: „En David sterkte zich in den Heere, zijn God". Hoe sprak dit verhaal ons vroeger toe en hoe nu? Is het alleen maar een stukje historie uit lang vervlogen eeu wen of is het realiteit geworden? Dergelijke voorbeelden in den Bijbel zijn voor het grijpen. Zoo kunnen de ver schrikkingen van dezen tijd de actuali teit van Gods Woord prediken. Nu zoovele steunpunten ons ontvallen, grijpen we naar wat vast en zeker is. We zoeken en tasten naar iets, waar we met beide voeten op kunnen staan. Als dat zoeken ons ernst is, „ontdek ken" we in den Bijbel de vastheid te midden van alle bewogenheid. Sommigen verklaren het openlijk, dat de Bijbel hun nu veel meer toespreekt dan vroeger. Laten wjj hem dan geregeld en bid dend lezen. Wij zullen de zegenende kracht er van ondervinden en zijn ge weldige actualiteit steeds duidelijker zien. Zeer binnenkort zal met de ontgin ning van den Noordoostpolder een aan vang worden gemaakt. Bij Blokzijl wer den reeds voor de huisvesting van werk nemers barakken gebouwd en ook bij Lemmer zullen dergelijke gebouwen verrijzen. Het is de bedoeling, dat de arbeiders zooveel mogelijk uit de randgemeenten worden betrokken. De plaatsing van de arbeiders ge schiedt uitsluitend over de gewestelijke arbeidsbureaux. Ongeveer 3000 arbei ders zullen hier werk vinden. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brand bommen neer. In een stad in Noord-Hol land werd een kerk beschadigd. Op een andere plaats in het Noorden des lands liep een industriebedrijf lichte schade op. In totaal zijn 1 doode, 2 zwaar en 4 licht gewonden te betreuren. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Zuiden van de Oekraï- n e zijn de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjepr vol gens de vastgestelde plannen en onder zeer zware verliezen voor den vijand opgeruimd. In het ge bied ten Oosten van Gomel wordt de achtervolging van den verslagen vijand voortgezet. Aan het front voor St. Pe tersburg en in Estland ba nen onze troepen zich al strijdend gestadig hun weg. Ook de aanval len aan het Pi n s c h e front aan weerszoden van het Ladogameer winnen dagelijks terrein. Sinds het begin van den veld tocht zijn thans meer dan 1.250.000 gevangenen gemaakt en ongeveer 14000 pantservechtwagens en 15000 stukken geschut buitge maakt of vernietigd. De sowjet-luchtmacht verloor in totaal 11.250 vliegtuigen. Daar van werden er 5663 op den grond vernietigd, de overigen werden in luchtgevechten en door luchtdoel geschut omlaag geschoten. Bovendien werd reeds thans aan de vijandelijke oorlogvoering het grootste nadeel toegebracht door het verloren gaan van belangrijke grondstoffen- en industriegebieden. Aan de Britsche Oost kust beschadigde de luchtmacht gisternacht 2 vijandelijke vracht schepen door bomtreffers. Aan de Kanaalkust mis lukten ook gisteren aanvalspogin- gen van de Britsche luchtmacht. Jagers en luchtdoelartillerie scho ten 26, marine-artillerie schoot drie vijandelijke vliegtuigen neer. Een blokkade-breker van de mari ne schoot voor de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bom treffers op twee lichte Britsche kruisers bij S i d i B a r a n i. Troepen- en materiaal-ontschepin gen te Tobroek werden met bommen van alle kalibers bestookt; drie Britsche jachtvliegtuigen wer den in luchtgevechten neerge schoten. De vijand is noch overdag noch des nachts het Rijksgebied binnen gevlogen. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" (D. N. B.). De zeevesting Otsjakof, die was ingericht als steunpunt van de Bols jewisten voor lichte strijdkrachten op de Zwarte Zee, is door een Duitsche divisie ingenomen. In een dapperen aanval namen de man nen van deze divisie de havenstad, na het uiterst hardnekkige verzet van de zeer zware kustartillerie der Sowjets en van de zeestrydkrachten te hebben over wonnen. Otsjakof ligt ongeveer halverwege tusschen Odessa en Cherson aan de Zwarte Zee. (D. N. B.). De Duitsche troepen heb ben 20 Augustus ten Noorden van Smo lensk een Sowjet-aanval onder bloedige verliezen voor de bolsjewisten afgesla gen. Van 1720 Augustus vernielde de Duitsche divisie, die deze gevechten le verde, 107 Sowjet-pantserwagens. OOK DE KRIM BEDREIGD. (A.N.P.) Het Londensche blad „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel de volgende opmerkingen, in verband met den strijd in den Sowjetstaat. Door den Duitschen opmarsch door het Westelijk deel van de Oekraïne en de verovering van Nikolajev, hebben de Sowjets een ernstig verlies geleden. Dit kan niet worden bestreden en het ver lies zal nog grooter worden, wanneer de verdediging aan den Dnjepr niet in stand kan worden gehouden, omdat dan ook de Krim en het voornaamste steun punt van de Sowjet-vloot, n.l. Sebasto- pol verloren zullen gaan. (D.N.B.) Het hoofdkwartier der Fin- sche weermacht deelt mede, dat de oever van de Vuoksi van Enso tot Kiviniemi in handen der Finsche groepen is ge vallen. Kakisalmi werd 22 Augustus ver overd. (Kakisalmi ligt aan den N.W.- oever van het Ladogameer.) VRAAGGESPREK MET GOEBBELS. „Hoe kan Engeland gelooven den oor log op grond van een economische supe rioriteit te kunnen winnen? Het kan zon der beperkingen slechts over de produc tie van het eigen land beschikken. De directe leveranties uit Amerika komen in Engeland aan als de Duitsche duik- booten en vliegtuigen dit toestaan. Het zelfde geldt voor de leveranties uit het Empire. Terwijl Engeland te lijden heeft van de gevaren, voortspruitende uit de lange zeewegen, heeft Duitschland zich acht jaar lang voorbereid op de mogelijk heid, dat men een economischen oorlog tegen het Duitsche rijk zou kunnen gaan voeren en het heeft thans bijna het ge- heele economische potentieel van Europa tot zijn beschikking. Duitschland heeft, vergeleken met Engeland, het voordeel, dat zijn leveranties via den korteren en veiliger weg te land aankomen. Geheel Europa werkt feitelijk en metterdaad voor de spilmogendheden". Aldus antwoordde de Duitsche Rijks minister Dr Goebbels op een opmerking, die de plaatsvervangende hoofdredacteur van het Spaansche blad Informaciones in een inverview maakte, dat Dr Goeb bels hem had toegestaan. De opmerking luidde: De Engelschen zeggen, dat zij den oor log zullen winnen, omdat him economi sche reserves grooter zijn dan die van het Duitsche rijk. Daarop vroeg de redacteur: Is het waar, dat de Engelschen het Duitsche rijk door hun luchtaanvallen in een oorlog op twee fronten hebben verwikkeld? Men kan alleen op het land van een „front" spreken, doch niet van een front op zee en in de lucht. De Britsche stelling Duitschland in een oorlog op twee fronten verwikkeld te hebben, is onjuist. De Engelsche bom aanvallen op Duitschland zouden ook zonder den oorlog tegen de Sow jet-Unie ondernomen zijn. De Duitsche lucht macht heeft het Engelsche eiland steeds opnieuw aangevallen, doch de oorlog te gen de Sowjetunie dat mag niet ver geten worden is de voorwaarde voor den beslissenden strijd tegen Engeland. De oorlog tegen de Sowjetunie was nood zakelijk en eens zal de dag komen, waar op Engeland zjjn nachtelijke aanvallen op Duitsche woonwijken duur zal moeten betalen. Duitschland kan dezen oorlog nooit verliezen, want het zou anders volko men vernield moeten worden. Terwijl het Duitsche volk overwint, weet het, dat ,het in de geheele wereld die machtspo sitie zal innemen, die het toekomt. Sedert eenige dagen, aldus de N.R.C., doen weer vele, in den regel fantasti sche geruchten de ronde, waarvan het moeilijk is vast te stellen of zij uit Mos- cou, Londen of Washington afkomstig zijn. Een van deze geruchten wilde, dat de Duitsche Rijksregeering haar zetel naar een stad in Zuid-Duitschland zou ver plaatsen. De reden zou zijn, dat men de hevige luchtaanvallen, welke in den aan staanden herfst en winter van de zijde der Engelschen te verwachten zijn, vreesde. Dit gerucht werd met klem tegen gesproken, waarbij men er aan toevoeg de, dat men aan een verplaatsing van den regeeringszetel niet denkt, terwijl men bovendien vertrouwt, de komende luchtaanvallen evengoed als de vorige te zullen doorstaan. Een ander gerucht betrof den Duit schen ambassadeur te Ankara, v o n Papen. Deze zou van zijn post wor den teruggeroepen, indien hij er niet 1 in slaagde een militair bondgenootschap MET INGANG VAN MAANDAG WORDT EEN BON VOOR 3 KG AANGEWEZEN. Reeds herhaalde malen ia er op gewe zen, dat de moeilijkheden bij de aardap pelvoorziening van t|]deltjken aard wa ren. Thans is de situatie ten gunste ge wijzigd, de moeilijkheden kunnen thans overwonnen worden geacht. In een der vorige berichten betreffen de de aardappelvoorziening heeft de secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij medege deeld, dat zoo spoedig mogelijk het nor male rantsoen van 3 kg zal worden her steld. Thans zijn de voorraden en de aan voer voldoende om naast bon „32 reser ve", welke Donderdag is bekend bemaakt, en die van 22 tot en met 30 Augustus geldig is, voor de volgende week nog een tweede bon geldig te verklaren.-Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn tot en met 30 Augustus. Op dezen bon zal het normale rantsoen van 3 kg verkrijgbaar zijn. tusschen Duitschland en Turkije te be werkstelligen. In verband daarmee werd verklaard, dat van een terugroeping van Von Papen geen sprake is. De aan wezigheid te Ankara van den Duitschen ambassadeur moet juist thans als van het allergrootste belang worden be schouwd. (A.N.P.) In een hoofdartikel con stateert het Londensche blad „Evening Standard", dat een overwinning op Duitschland slechts mogelijk is, indien van Britsche zijde een aanval op het continent wordt ondernomen. Een dergelijke actie is vol gens het blad op dit oogenblik niet uitvoerbaar, aangezien hetEngelsche legernietst erk genoeg is. Daarbij komt nog, dat het aantal schepen niet toereikend is om een der gelijke manoeuvre met kans op succes uit te voeren. D.N.B. Lord Halifax, de Britsche ambassadeur te Washington, is gisteren op een vliegveld in Groot-Brittannië aan gekomen. Lord Halifax, wiens verblijf in Londen waarschijnlijk een maand zal duren, zal aan de zittingen van het oorlogskabinet deelnemen. (S.P.T.) De aanstaande nieuwe periode voor het Winterhulpwerk in Duitschland zalreeds op den eersten September beginnen. Van dezen dag af worden tevens de vrijwillige bijdragen voor de Winterhulp van de loonen, sala rissen enz. ingehouden. (D. N. B.). De Deensche rijksdag heeft het wetsontwerp, waarin de opheffing van alle communistische organisaties en een verbod van iedere communistische activiteit in Denemarken wordt ver langd, aangenomen. Zoodra de koning de wet heeft onderteekend, treedt zij in werking. Het 444ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier meldt: Onze afdeelingen jagers hebben in een scheervlucht Ihet vliegveld Half ar op Malta aangevallen en met succes op het veld staande vliegtuigen en batterij en afweergeschut met machinegeweer vuur bestookt. Eenige vijandelijke vlieg tuigen geraakten in brand, andere wer den zwaar beschadigd. InNoord-Af rika hebben En gelsche vliegtuigen opnieuw een aanval gedaan opBenghazLEr zijn geen slachtoffers en er is geen schade ver oorzaakt. Duitsche vliegtuigen hebben ten Noord- Oosten van Sid'i el Barani een vijandelijk vlooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers en bombar deerden in verscheidene golven de haven, troepenkampen en opslagplaatsen van materiaal te T o b r o e k. InOost-Afrika hebben systema tische vijandelijke luchtaanvallen op G o n d a r en andere steunpunten slechts een geringe schade veroorzaakt. Italiaansche vliegtuigen hebben haven- ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941. Ik zal den Heere loven te aller tijd; zijn lof zal geduriglijk in mijn mond zijn. Ps. 34 2. Zon Maan op onder op onder 6.35 20.49 7.22 20.59 29 Aug. Eerste kwartier. 5 Sept. Volle maan. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1941. Maakt den Heere met mij groot, en Iaat ons zijn naam samen verhoogen. Ps. 34 4. Zon op onder 6.36 20.47 Maan op onder 8.38 21.28 werken en schepen te Famagosta op Cyprus gebombardeerd. Zij troffen depots, een stoomschip, en een kleiner schip, dat is gezonken. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vlieg tuigen een Britsehen torpedojager ge torpedeerd, De jager bleef met slagzij liggen. Schweiz. Press Tel. meldt uit Londen Volgens politieke kringen te Londen is het zeer waarschijnlijk te achten, dat de Vereenigde Staten zeer binnenkort stap pen zullen ondernemen in verblind met het eiland Martinique. (S. P. T.) Donderdag is te Londen een afwijzend antwoord van de regeering van Iran op de gemeenschappelijke nota van Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie ont vangen. In politieke kringen te Londen noemt men dit mondelinge antwoord volkomen onbevredigend. Men ziet hierin de bedoe ling van Itan om op diplomatieke wijze tijd te winnen. (D. N. B.) Naar United Press uit Londen meldt, zou de kwestie Iran tij dens de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill op den Atlantischen Oceaan uitvoerig besproken zijn. Roosevelt zou volledig begrip aan den dag gelegd hebben voor het Britsche standpunt, dat Iran „van de Duitschers gezuiverd moet worden". De Londensche correspondent van de „New York Times" meldt: In de Britsche hoofdstad is men van meening, dat Iran dezen eisch van de hand zal wijzen en dat derhalve een op marsch zal volgen. (United Press). Naar te Londen verluidt, zou een gemeenschappelijke Britsche-Sowjet militaire actie tegen Iran nadergekomen zijn. Op grond van berichten van Iransche zijde, bleek hieruit dat de regeering van Iran slechts bereid was een zeer klein percentage van de Duitschers uit te wij zen. Ons werd ter bespreking toegezonden Witboek nr 6, een verzameling van 70 documenten. Foto-copieën van de authen tieke teksten, van doorslagen en ontcij ferde telegrammen. „Trés secret", zeer geheim, is op de meeste dezer documen ten gestempeld en op het hoofd van ver schillende brieven staat te lezen: Mi nisterie van Oorlog, Oorlogskabinet of Generale Staf. De onderteekeningen be staan uit bekende namen: Reynaud, Weygand en Vuillemin. Bjj het doorlezen van deze documen ten, toevallig gevonden in eenige goede renwagons op het station van het kleine Fransche stadje La Charité, achterge laten door de vluchtende Fransche troe pen, worden de dramatische dagen van het veelbewogen jaar 1940 opnieuw door leefd. Wy zien de plannen der geallieer de oorlogvoering. Reeds in de besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche generale staven, welke in het voorjaar van 1939 hadden plaatsgevonden, was volgens deze docil menten de beteekenis van het Belgische enNederlandsche staatsgebied als uitgangsbasis voor een offensief tegen Duitschland vastgesteld. Bij het uitbre ken van den oorlog neemt generaal Ga- melin deze gedachte onmiddellijk weer op. In een brief aan den Franschen mi nister-president schryft hij: „Het bin- nenmarcheeren in België zou het geheele voordeel van de Belgische vliegtuigbases aan onze zyde brengen en den oorlog van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1