DE ZEEUW De Gemeenteraad van Middelburg vergadert. Reden tot verheuging. Uit de Provincie „De groote Ketter" ig, welke zal plaats everlegging van de TwEEPE blad FEUILLETON MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het voorstel van B. en W. inzake de grenswijziging verworpen - Uitbreidings plan vastgesteld - Afscheidswoorden. VAN BOTER- EN AARTEN. van den Distribu tees maakt bekend, n overgegaan tot /an boter- en vet- kaart, zal geschie- stributiegebouw) in volgorde naar de familienamen en ende dagen: ig. a.s.A, B, C. g. a.s.: D, E, F, G Aug. a.s.: I, J, K <Vug. a.s.: M, N, O, a.s.: S, T, U en V. ug. a.s.: W, X, IJ uitreiking het ver- t boterkaart of een ikeiyk is van het dienen zij, die voor i aanmerking wen- een formulier MD Deze formulieren rijdag 22 Augustus Augustus a.s. ver- ieten bij de afhaling evuld worden mede- wordt er op ge- Dor vetkaarten al- erking komen die- ezamenlijk gezins- neden de hieronder in. Gezinsinkomen minder dan: 1000,— 1100,— 1200,— 1300,— 1400,— 1500,— 1600,— enz. gezinnen, waarvan men boven de ge- ligt, behoeven der- ïulier in te leveren boterkaarten. is voor deze uit- van 9 y2—12y2 uur 61/2 uur en op Za- 121/2 uur en van I 30 Aug. a.s. zal ndere gevallen mo- ben. istus 1941. recteur voornoemd, H. KOOPS. ERPSTRA te Mid- nemens AUGUSTUS 1941, r, aan het perceel te Middelburg pu- te verkoopen: IGEN INBOEDEL, fels, Stoelen, Lam- Haard, Ledikant, ï-deelig), Glas- en izen, Schalen, In- tels, Emmers, Trap- ien meer zal worden 1 uur vóór den VAN DONDERDAG 21 AUG. 1941. Nr 95. Het strekt tot verheuging, aldus de Rotterdammerdat directeuren en cu ratoren der Vrije Universiteit in de tijdsomstandigheden blijkbaar geen aan leiding hebben gevonden bij de pakken te gaan neerzitten, doch overgegaan zijn tot de voorbereiding van een tweetal be noemingen. De eene betreft een leer opdracht voor het notarieel recht, de tweede een buitengewoon hoogleeraar- schap in het belastingrecht. In het gecompliceerde menschenleven is de rechtsontwikkeling almeer gegaan in de richting van verscheidenheid, en dus was het te verstaan, dat ook de be hoefte aan onderricht in notarieel recht en belastingrecht steeds sterker werd gevoeld. Ten aanzien van het belasting recht zal dit duidelijk zijn. Maar het zelfde geldt ten aanzien van het nota rieel recht. Het plaatsen van de oplei ding tot het notarisambt in het raam van de universitaire wereld is daarbij sedert jaren door steeds meer bevoeg den bepleit. In het notarieel recht en in het be lastingrecht zyn dus aan de Vrye Uni versiteit twee benoemingen gedaan. Wij verheugen ons hierover. De benoemden zelf zyn geen leerlingen dezer Univer siteit. Dit houdt natuurlek allerminst een oordeel in omtrent hun bekwaam heid. Dat ook in dezen tjjd wordt gear beid aan de uitbreiding van het geloofs stuk, als hoedanig de Vrije Universiteit ook vandaag nog mag worden be schouwd, is een oorzaak van blijdschap. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Jaarverslag. Aan het jaarverslag van den secreta ris over het jaar 1940 ontleenen wij De vergaderingen van het Moderamen hadden geregeld meestal eens per maand plaats. Als plaats van verga dering kon de laatste maanden niet meer de Stichting worden gekozen. De Regen tenkamer van het Weeshuis in de Blau- wehandstraat te Bergen op Zoom was voor Bestuur en Moderamen plaats van samenkomst. Twee vergaderingen van het Bestuur hadden plaats. Het aantal afdeelingen bleef ook dit jaar gelijk, n.l. 67. Het ledental liep nog verder terug en daalde van 3449 tot 3296 Voor 6 afdeelingen werd in een open bare vergadering een spreekbeurt ge houden in het belang van Veresniging en Stichting. Dat aantal is dit jaar wel heel klein geweest, maar de moeilijke omstandigheden gedurende den winter tijd zullen hiervan wel de oorzaak zijn. Op 1 Juni 1940 was de Geneesheer-Di recteur W. K. Dikland 25 jaren aan de Stichting verbonden. Dr Dikland is op 1 Juni 1915 in dienst getreden van Vre derust en werd op 1 Januari 1918 be noemd tot Geneesheer-Directeur, nadat hij deze functie reeds sinds 1 Juni 1916 had waargenomen. In verband met de tijdsomstandighe den en de persoonlijke wenschen van den jubilaris is aan dit feit geen ruchtbaar heid, gegevenniettemin werd het in den kring van het moderamen en van het personeel in alle soberheid herdacht. Omtrent de geestelijke verzorging in het afgeloopen jaar bracht de Geestelijk- Verzorger, Ds J. v. d. Vlucht, verslag uit. Van de patiënten werd in 1940 een aantal naar „Vogelenzang" te Benne- broek overgebracht, anderen keerden huiswaarts, doch het grootste gedeelte kreeg huisvesting in gebouwen te Ber gen op Zoom en omgeving. Onnoodig zal het zijn om uitdrukkelijk 2D Andelot, zijn droef relaas vervolgend, deelde verder mede, dat de aanvoerder van het geheel, De Renaudie, door ver schillende hinderlagen was heengeglipt, toen hij stootte op den troep van den heer van Pardaillan. Hij aarzelde geen moment en opende het offensief. Maar hij stond met zijn ongeoefende, onervaren mannen tegenover geharde soldaten en de troep deinsde terug. Renaudie moet gezien hebben, dat alles verloren was. Hij wenschte eervol een einde aan zijn leven te maken, rende op Van Pardaillan toe en doodde deze, om evenwel op zijn beurt door, den edelknaap van Pardaillan te worden gedood. De heele groep van de Renaudie werd gedood. „Dus de geheele samenzwering is mis lukt?" vraagt De Coligny. „Geheel en al. Wat ben ik dankbaar, dat ik toen naar je goeden raad heb ge luisterd en mij niet bij de beweging heb aangesloten. Niet, omdat ik ook het le- mee te deelen, dat de arbeid ten gevolge van dit alles in zooverre wijziging onder vond, dat hij nu op vercshillende plaat sen moest geschieden. Het Moderamen besloot, dat er 's Zondag» vier diensten zouden worden gehouden, waarvan er drie zouden worden geleid door den gees telijk-verzorger, terwijl voor den vierde hulp van elders zou worden gezocht. Zoo werd op „Vrederust" geregeld tweemaal kerk gehouden, terwijl voorts één dienst plaats had voor degenen, die naar Ber gen op Zoom en omgeving waren ge- evacueerd. Dank willen wij hier speciaal brengen aan den Vice-Voorzitter, Ds J. 1 de Vries, en aan Cand. D. Wijnbeek te Bergen op Zoom voor de door hen ver leende hulp. Natuurlijk is ten gevolge van de overplaatsingen de opkomst in de Stichtingskerk niet zoo heel groot: 's morgens ongeveer honderd kerkgan gers, terwijl 's middags het aantal iets kleiner is. Voegt men daarbij het aan tal kerkgangers, dat elders samenkomt, dan overtreft het totaal dat van voor heen. De ernst der tijden bood herhaal delijk stof voor prediking en persoonlijk gesprek. Iedere week wordt bezoek gebracht aan de verpleegden, die buiten de Stich ting vertoeven. Van het houden van bijbellezingen en bidstonden moest worden afgezien, daar het kerkgebouw niet verduisterd kon worden. Het aantal sterfgevallen was dit jaar vrij groot. Er stierven 68 patiënten; van hen werden er 53 op „Vrederust" be graven, terwjjl het stoffelijk overschot van 15 elders werd ter aarde besteld. Terwijl in vorige jaren veel kon wor den gedaan tot veraangenaming van het leven der verpleegden, met name in den vorm van uitvoeringen van allerlei aard, brachten de tijdsomstandigheden thans mee, dat na April1 alle feestavonden ach terwege bleven, op een enkele zang- en muziekuitvoering na voor de verpleeg den buiten de Stichting. In het bijzonder dient melding gemaakt te worden van het Kerstfeest, dat dit jaar gehouden werd. Het was ditmaal niet mogelijk in de kerk samen te komen; we deden ech ter wat wèl mogelijk was en vierden het Kerstfeest in sommige paviljoenen en in al de gebouwen, waar de verpleegden in en om Bergen op Zoom zich bevonden. Het waren goede en gezegende uren, waarvoor wij God danken. Al bleven dan aan verpleegden en per soneel dit jaar de moeilijkheden niet ge spaard, wij willen geen klaagtoon doen hooren, maar een danktoon vanwege het feit, dat God ons nog deed zijn die we mogen zijn en kracht schonk om den ver zwaarden arbeid te verrichten. De Abdijtoren. Ofschoon de gemeenteraad eerst en kele weken geleden het besluit nam den bekenden Abdijtoren te doen herbou wen, is reeds geruimen tijd geleden met de restauratie van het inwendige van den Langen Jan een begin gemaakt. Dezer dagen is in den toren, die ge heel uitbrandde, een 40 meter hooge steiger aangebracht. De eerste taak zal nu zijn de binnenmuren, die ernstig van de vlammen en van de neergestorte klok ken en zolderingen geleden hebben, te herstellen. Vervolgens zullen de gewel ven, die bij de restauratie in 1700 wer den verwijderd, weer worden aange bracht. Het is voorts de bedoeling bij de restauratie de verschillende ramen in het benedengedeelte van den toren, die sedert menschenheugenis dichtgemet seld zijn geweest, in hun oorspronkelij- ken staat te brengen, en aan hun vroe gere bestemming te doen beantwoor den. O.m. zal hierdoor een verbinding tot stand komen tusschen den toren en de Koorkerk. Van den oorspronkelijk 87 meter hoo- gen toren is het bovenstuk ter hoogte van 36 meter verloren gegaan. Dit zal dus geheel nieuw dienen te worden^sop- getrokken. Naar hetgeen van de plan nen van den architect, den heer Jan de Meijer te Amsterdam, bekend is gewor den, zal de Abdijtoren zooveel mogelijk zijn oorspronkelijken vorm herkrijgen. Dit houdt wellicht in, dat de Lange Jan eerlang in details eenigszins zal afwij ken van het beeld, dat het huidige ge slacht in het geheugen is geprent, maar ven zou hebben verloren, dat moet men voor een goede en rechtvaardige zaak over hebben, maar omdat ik thans le vendig inzie, dat deze heele beweging een avontuur is, een onberekend avon tuur". De Coligny geeft geen antwoord. Hij is niet de man, die triomfantelijk uit roept: heb ik het je niet gezegd?! „Verreweg de meeste edelgenooten zyn zeker gedood??" vraagt hij. „Alle niet gevallenen zijn ter dood veroordeeld, tot het rad, de galg, door verdrinking, tot onthoofding." De ter dood veroordeelden zongen vóór hun terechtstelling in koor een psalm van Clement Marot. De broer van den Admiraal kookt nog van woede en verontwaardiging, als hij getrouw relaas van het gebeurde geeft, zooals het hem uit goede bron te Am- boise is meegedeeld. „Amboise zal een zwarte bladzijde in de historie van de De Guises vormen, maar ook in de geschiedenis der Huge- nooten. Renaudie heeft ontzettend veel bedorven. God geve, dat het nog eenigs zins goed te maken is: Evenwel moeten de De Guises niet meenen, dat zij thans het spel tegen de Hervorming gewonnen hebben. Uit de drukking der melk komt boter voort." aangenomen mag worden, dat na de restauratie de toren als geheel den van ouds bekenden en geliefden indruk zal maken. Voorloopig zullen de rectauratiewerk- zaamheden zich echter beperken tot het inwendige van het gebleven torenge deelte. (N. R. C.) Wemeldinge. Met ingang van 1 Sep tember a.s. is tot hulpsluismeester alhier benoemd de sluisknecht Adr. van Stel, alhier. HoedekerwkerkeL Gemeente raad. Maandag vergaderde de ge meenteraad, onder voorzitterschap van den loco-burgemeester L. Lous. De voorzitter deed mededeeling van de ern stige ongesteldheid van den burgemees ter. Ziekteverlof is aangevraagd tot 1 October. Het macadam voor de gemeente is aangekocht voor f 5,95 per ton. Het vervoer is aangenomen door P. Menheere voor f 1 per ton en het lossen door M. Ekhart voor 50 cent per ton. De gemeenterekening werd aangebo den met in ontvang f 58.865,53 en in uit gaaf f 58.816,86; een goed slot derhalve van f 48,67. Een verordening werd vastgesteld tot heffing van rechten, tegen typhus en pa- ratyphus. De begrooting van het Burgerlek Arm bestuur werd goedgekeurd met een ge meentelijke subsidie van f 1300. Voor de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst werd een arbeidsover eenkomst vastgesteld. By de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat het plan is, om den raad vóór 1 Sept. nog eenmaal by elkander te roepen, in de hoop, dat de Raad dan van den burgemeester afscheid zal kunnen nemen. Korfbal. Klootinge. Gisteravond werd alhier een korfbalwedstrijd gespeeld tusschen Unitas I en Togo I. Direct na het begin werd er flink aangepakt. Unitas wist na wist 20 minuten een doelpunt te maken (10). Hierna ging het spel tot de rust geiyk op, doch gescoord werd er niet meer. Na dat 10 minuten in de tweede helft ver streken waren, was het wéér Unitas, die de mand wist te vinden (20). Nu kwam Togo gevaariyk opzetten en wist de stand op 21 te brengen. Even voor het einde kon Togo opnieuw doel punten (22). Het was jammer, dat eenige leden van Togo tegen het einde een minder spor tieve houding aannamen. Hoek. Op Dinsdag 26 Aug. a..s, des voormiddags 10 uur, .vergadert de Raad. Aan de orde komen Voorstel tot het vaststellen van een arbeidsovereenkomstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst. Voorstel tot vaststellen eener verorde ning op de heffing van inentingsgelden Verzoek van de Vereeniging tot Ver betering van de Vlasteelt en de Vlasbe werking in Zeeuwsch-Vlaanderen om een subsidie by de op te richten vlasschool. Aanbieding gemeente-rekening 1940 en rekening algemeen burgerlyk armbe stuur 1940. Zaamslag. Maandag 25 Aug. a.s., des namiddags ten 2.30 ure, vergadert de Raad. Aan de orde komen o.a. Voorloopige vaststelling bedrag der uitgaven gewoon lager onderwijs over 1940. Vaststelling vergoeding art. 101 der Lager Onderwyswet 1920. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1940. Aanbieding gemeentebegrooting 1942. Vaststelling arbeidsovereenkomstenbe sluit voor het personeel vaste kern luchtbeschermingsdienst Vaststelling verordening op de heffing van rechten voor inenting tegen typhus en para-typhus. Vaststelling verordening betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van beenderen. Behandeling verzoek inzake bijdrage te stichten vlasserschool te Koewacht. VII. De ketter. Vier zwaar bewapende ruiters snellen over den weg, die van Chatillon naar be neden leidt, om vervolgens den grooten weg te bereiken, die uiteindelijk op Pa- ry's uitloopt. Voorop rijdt Admiraal De Coligny, in diep gepeins verzonken. Ne vens hem zyn getrouwe Fontaines. Ter- wyi op eenigen afstand twee lansknech ten volgen. In normale tijden is De Coligny slechts vergezeld van Fontaines, maar, vooral op aandrang van zijn vrouw, gaan thans nog twee dienaren mee. En de bewape ning is zwaar. De Admiraal heeft het onnoodig gevonden. Alleen het noemen van zyn naam by de een of andere ver dachte ontmoeting zou ongetwyfeld vol doende zyn, zoowel bp vriend als bij te genstander. Maar tenslotte is hij ge zwicht voor Vrouwe Charlotte, die met geruster hart haar gemaal ziet ver trekken, nu drie trouwe dienaren hem eventueel zullen beschermen. Het is in hooge mate onveilig op de wegen. Na het droef gebeuren te Am boise stuift het strafgericht over het heele land. Hier en daar flikkeren nog opstanden uit, maar ze worden mee- doogenloos neergesabeld. En tóch de Admiraal heeft volko- Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van Middelburg onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heeren Kögeler en Por- theine. Eén vacature. De heer H. C. de Jonge Baas wordt als Raadslid geïnstalleerd nadat hy de beloften heeft afgelegd. Devoorzitter deelt mede, dat is ingekomen een verzoek van den heer Kö geler om wachtgeld als wethouder. Dit verzoek wordt toegestaan. Devoorzitter spreekt nogmaals woorden van waardeering aan het adres van den heer Kögeler voor zyn presta ties als wethouder. Aan Dr Eerelman wordt eervol ont slag verleend als Gemeentegeneesheer, tevens schoolarts. De voorzitter deelt mede, dat juist een verslag van Dr Eerelman van zyn werk is ingekomen. Daaruit citeert spr. een en ander over den voedingstoestand van de kinderen. Het aantal kinderen, dat onvoldoende voeding genoot is verminderd van 24.5 tot 13 Daarover spreekt devoor zitter zyn blijdschap uit. Waakzaamheid en medische controle blyven echter geboden. Een aantal van 13 onvoldoend gevoede kinderen is nog te hoog. Wat de tbc onder de schooljeugd be treft, doet de voorzitter eveneens enkele mededeelingen. Dank zy het in gestelde onderzoek, konden zes kinderen die aan t.b.c. leden, ontdekt worden, die thans verpleging genieten. Spr. dankt Dr Eerelman harteiyk voor het vele, dat hy in zyn functie deed. z Wijziging van de grertzen der gemeenten Middelburg, Koude kerke eni O.- en W.-Souburg. Dhr De Bruin vestigt er de aan dacht op, dat de Raad de belangen van Middelburg heeft te behartigen en dat hp niet kan treden in die van Kou- dekerke. Reeds tientallen van jaren heerscht hier de meening, dat het in het belang van Middelburg is, dat een deel van Kou dekerks by Middelburg komt. Spr. acht het thans het geschikte moment, N om dit nogmaals uit te spreken. Spr. is dus vóór het voorstel van den secretaris-generaal en tegen het advies van B. en W. Het besluit, dat in April werd geno men, was een noodoplossing, geen fraaie oplossing. Ze diende gevolgd te worden door een definitieve. Spr. juicht de voorgestelde grenswy- ziging toe, al ontbreekt er een regeling met St Laurens aan. Ook de Raad stelt prijs op een goede verstandhouding met Koudekerke. Maar de liefde kan niet van één kant komen. Het vorige voorstel was een onmogelijk ding. In de grens zaten vele kronkels. Het ging er maar om, alleen grond en geen huizen te krygen. En tóch stemde de Raad van Koude kerke dit voorstel af. Het is heel moeilijk uit te maken, wan neer het voor Koudekerke het geschikte moment is voor grensregeling. Spr. is tegen uitstel. Van uitstel komt afstel. Het is maar verschuiving der moeilijk heden. Uitstel is tegen het belang van Middelburg en tegen het algemeen be lang. Regeeren is vooruitzien. Het gaat hier om een gebied, waar bij voorkeur wordt gebouwd. Het is in het belang van de Walchersche gemeenschap, dat hier spoedig door Middelburg een uitbrei dingsplan wordt gemaakt. Grenswyziging brengt administratief werk mede. Maar de ambtenaren van Koudekerke, die op wachtgeld komen, kunnen in dienst worden gesteld. Oook zy'n er genoeg werkkrachten te bekomen. Spr. bestrydt, dat het voorgestelde in stryd is met het financieel belang van Middelburg. De heer Den Hollander merkt op, dat het niet vaak gebeurt, dat men men gelijk gekregen, toen hij tot zijn broeder zeide, dat uit de drukking der melk boter voortkomt. Amboise heeft de Protestanten niet neergesabelder is juist een opbloei gekomen; Het sterkst is dit gedemonstreerd in de stad zélf. Het hof was er vertrokken, doch de koninklijke troepen waren er nog. In de maand Maart vonden vreess- lijke terechtstellingen plaats, doch .reeds in Mei trokken, ondanks de aanwezig heid der troepen, duizenden „ketters door de straten van Amboise en haal den onder het zingen van psalmen de nog steeds staande galgen omver. En alsof er geen strafgericht was geweest, vergaderde heel rustig, in volle open baarheid, de provinciale synode van Bre- tagne en Normandië. De oorzaak begrijpt De Coligny ten volle: om met succes te kunnen door zetten, zouden De Guises overal van de ambtenaren zeker moeten zijn. En een groot contingent van hen is de Gerefor meerde leer toegedaan, hetzij van harte, hetzij uit politieke berekening. Als het viertal door een woeste, boschachtige streek rijdt, houdt De Co ligny opeens de teugels strak en dwingt zijn paard stapvoets te rijden. „Hóór je het ook, Fontaines?" „Een samenkomst, Excellentie", ant- meer krygt dan men vraagt. Het voor stel van den secretaris-generaal brengt de oplossing, die velen in Middelburg als de juiste zien. Ook Spr. herinnert er aan dat de Gemeenteraad van Koudekerke in April het voorgestelde afstemde, al was dit zyn goed recht. Ieder, die de situatie objectief bekykt, vindt het vreemd, dat by de Langeviele- buitenbrug het gebied van Middelburg eindigt Het gebied aan de overzijde is geen dorpsgemeenschap, maar draagt een stedelyk karakter. Middelburg verloor in den loop der jaren veel inwoners, doordat zy zich even over de grens vestigden. In 1920 kregen we een uitbreiding aan den verkeerden kant der stad. Reeds ja ren leefde de gedachte, dat Middelburg zich in de richting van Koudekerke dien de uit te breiden. Nu stellen B. en W. voor de aanbieding van den secretaris-generaal voorloopig af te wyzen. Spr. zou daarvoor iets kun nen gevoelen, als Koudekerke zich niet met hand en tand verzette zelfs tegen het bescheiden voorstel van April. Wy zouden nu straks kry'gen een complex woningen vah Middelburg, omringd door huizen van Koudekerke. Dit moet tot moeiiykheden aanleiding geven. Wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dan komen later dezelfde moeiiykheden weer terug. Koudekerke zal toch niet tot gebiedsafstand te bewegen zijn. Spr. voelt meer voor een pynlijke ope ratie ineens, dan in twee etappes. Ook spr. wil het voorstel van den se cretaris-generaal accepteeren. Dhr v. d. F e 11 z kan zich de houding van Koudekerke begrepen. Er is hier echter een uitzonderingsge val, den woningbouw betreffende. Het voorstel spruit niet voort uit hebzucht of egoïsme. Gelooft men, dat binnen één of twee jaar de herindeeling van Walchersche gemeenten zal plaats hebben? Spr. heeft daar weinig vertrouwen in. Spr. vreest, dat er straks andere dingen zullen zyn, die meer de aandacht zullen vragen. Een voortduring van den toestand op het Zand voor 5 of 10 jaar acht spr. onge- wenscht. Daarom voelt spr. niet voor het goed bedoelde voorstel van B. en W. Spr. kan zich niet voorstellen, dat er nog wyziging komt in het voorstel van den secretaris-generaal. Het voorstel van B. en W. is niet meer dan een beau geste. Dhr F1 i p s e voelt ook niet veel voor een behandeling in twee etappes. Middel burg zal de mildheid betrachten en Kou dekerke zal altyd willen redden wat er te redden valt. Dhr V p r h a g e geeft ook de voor keur aan het voorstel van den secretaris generaal boven dat van B. en W. Dhr G e e r t s zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. Het is beter te trachten met Koudekerke tot overeen stemming te komen. Ook dhr S c h o t zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. Weth. J eronimus verdedigt de zinsnede in het voorstel van B. en W., dat de financieele gevolgen in zoo korten tijd van voorbereiding niet te overzien zyn. B. en W. willen het denkbeeld van den secretaris-generaal niet positief afwijzen. Zij geven de voorkeur aan een be handeling in twee etappes. Een definitieve grenswijziging op kor ten termijn acht spr. onvermijdeiyk. Weth. Paul legt er den nadruk op, dat Middelburg bouwterrein krygt voor b.v. 10 jaar. Dit kan het nu krijgen. Meer directe belangen zijn er op dit-oogenblik voor Middelburg niet, terwyl het belang van Koudekerke toch ook in het oog ge houden mag worden. Het is niet ge- wenscht, dat het zielental van een ge meente sprongsgewys omlaag en later weer plotseling omhoog gaat. Spr. kan 't niet als een Middelburgsch belang zien in dezen abnormalen tijd, woordt de bediende kort. „Ik meen het ook. We gaan er aan deelnemen, als het kan." De twee anderen ontvangen bevel, om te blijven, waar ze zijn en de paar den vast te houden. Te voet dringen de Admiraal en Fontaines door het kreu pelhout, in de richting waaruit het ge zang klinkt. Fontaines mag méér dan de andere bedienden. Hij waagt de opmerking: „Is het niet al te gevaarlijk, thans in de open lucht te vergaderen?" „Je kunt, bij gevaar, dan nog beter ontkomen dan uit een schuur", zegt De Coligny droog. „Overigens is het wel vermetel." „Halt!" dondert opeens een stem. Zij staan vlak vóór een vuurroer. „We zijn vrienden, mijn waarde", merkt de Admiraal op. „Wij hoorden het gezang en wenschen aan de samen komst deel te nemen." „Zonder wachtwoord mag ik u niet doorlaten", zegt de schildwacht, die een jongeman blijkt te zijn. „We weten van nietskennen dus ook geen wachtwoord." „Dan moogt u niet passeeren." „Deze heer is Admiraal De Coligny", zegt Fontaines. „Die naam is u zeker niet onbekend (Wordt vervolgd.) N.V., GOES.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5