DE ZEEUW Tentoonstelling „Productieslag" in Den Haag geopend. Migraine AKKERTJE TWEEDE BLAD »Oe groote Ketter" Reorganisatie Sociale Verzekering. Neem 'n FEUILLETON Binnenland De uitvoering van de vereveningsbelasting. VAN DINSDAG 19 AUG. 1941. Nr. 93. TOELICHTING OP DE NIEUWE VERORDENING. Van bevoegde zflde wordt de volgende toelichting gegeven op de vier verorde ningen betreffende de reorganisatie van de sociale verzekeringen in ons land. De beide eerste verordeningen betref fen de ziekteverzekering, terwijl de bei de andere de verhooging van de uitkee- ringen van de invaliditeitsverzekering en het opbrengen van de daartoe benoodig- de financieels middelen regelen. De ziekteverzekering. Terwijl er tot dusver slechts sprake was van een verzekering met uitkeering in geld, die als eenige prestatie het zie kengeld kende ter vervanging van het loon, wanneer men door ziekte niet tot werken in staat is, wordt door de boven vermelde verordening nr 160, die „Zie- kenfondsbesluit" genoemd wordt en op 1 November '41 reeds in werking treedt, de verzorging krachtens de ziekteverze- ring wettelijk ook tot de z.g. verstrek kingen in natura uitgebreid. Deze ver strekking in natura, die ook kan worden samengevat onder den naam „zieken zorg", omvat: 1. Doktershulp, met inbegrip van spe cialisten en tandarts, hulp van verlos kundige of vroedvrouw by een bevalling en verpleging in een ziekenhuis of sana torium. 2. Verstrekking van de noodige ge neesmiddelen e.d. met inbegrip van de kunstmiddelen voor het voorkomen en de behandeling van ziekte of gebreken en voor het herstel van de arbeidsge schiktheid. Daar komt nog een betaling in geld bij, n.l. de uitkeering by overlijden, die uitbetaald wordt, wanneer de verzekerde of een van zijn familieleden komt te over lijden. Men zou ten aanzien hiervan kunnen opmerken, dat de hiervoor eenoemde ver zorging tot dusver door de ziekenfond sen ook reeds verstrekt werd. In de eerste plaats had de verzekerde echter geen wettelijke aanspraak op deelneming aan de verzekering van de ziekenfondsen. Bovendien waren daar de aanspraken op hulpverleening krachtens de statuten toegezegd, terwiil de ver zekerde thans tegenover het ziekenfonds wettelijk op de hulpverleening aanspraak kan maken, waartoe hem de rechtsmid delen ter beschikking staan, die ook op de andere gebieden der sociale verzeke ring bestaan. Daarmede wordt echter aanspraak op hulpverleening objectief gemaakt en aan den invloed van den ver zekeraar onttrokken, terwijl tot dusver het ziekenfonds in een geschil in den re gel de sterkste partij was. Ook wat de betaling der nremie be treft, treedt een regeling in werking, die gunstiger is voor den verzekerde, want de premie wordt niet meer door den ver zekerde alleen gedragen, doch de werk gever is voortaan tot betaling van de helft van de bijdrage w e t t e 1 ij k verplicht. De premie wordt niet meer vastgesteld volgens vastei bepalin gen, doch in passende verhouding ge bracht tot het ontvangen loon. Daardoor worden de lasten van hen, die recht kun nen laten gelden op een voorkeursbehan deling in de sociale verzekering, aanzien lijk verlicht. 19) _k)_ Intusschen gist het alom in het land. Want de belastingen stygen onrustba rend. Het beheer' is een en al corruptie. In tal van dorpen en steden kunnen de salarissen niet meer uitbetaald worden. De levensmiddelen worden schaarsch. Al die dingen zyn in Parijs wel be kend. Openlijk wordt er in hofkringen over gesproken. Eén stuk intrigue is aan den gang. En het eind is niet te overzien. Wanneer De Coligny, die nog steeds groot aanzien geniet, weer tiaar het hof vertrekken zal, moet hij niet in Pa rijs zijn. Juist op den dag, dat hij naar zijn kasteel vertrok om een kort verlof, is, ondanks den winter, het Koningspaar naar de sterke burcht te Blois vertrok ken met een deel der hofhouding. Dat hebben De Guises bevolen. Want die vertrouwen de Koningin-Moeder niet. Zij vreezen, dat deze weieens een aan slag op het paar wagen kan. En toen is Catharina de Medici ook naar Blois gegaan. Met het gevolg, dat De Guises daar niet weg kunnen. De een bewaakte daar den ander. En de een koopt amb- Do gezinsverzekering. Een ander resultaat is bereikt door het betrekken van de gezinsleden bjj de wet telijke verzekering. De gezinsleden zul len voortaan recht hebben op de hulp verleening in natura in denzelfden om vang als de verzekerde arbeider zelf heeft. Door de invoering van de gezinsver zekering, die in het belang is van de zorg voor een gezond nageslacht en daar mede in het belang van de algemeene volksgezondheid, is ook de noodzakelijk heid gebleken, over te gaan tot aanvul ling van de Ziektewet Deze behelst n.L, dat aan een vrouwelijke verzekerde bij een bevalling een bepaald bedrag wordt uitgekeerd. Het lag dus volkomen in de lijn der ontwikkeling van het denkbeeld der gezinsverzekering, ook de echtge- noote van een verzekerde in zulk een ge val uitkeeringen in geld te doen. Art. X der verordening no. 161 bepaalt derhalve, dat aan de echtgenoote van een verzekerde bij de bevalling een bij drage in de kosten der bevalling van f 55 moet worden uitgekeerd. Door de verordening no. 159 worden de renten volgens de voorschriften van de Invaliditeitswet verhoogd in den vorm van extra bijdragen, die berekend worden naar de bedragen der individueel toege kende wettelijke rente. De bijslag be draagt voor de: a. ouderdomsrente 25 b. invaliditeitsrente 50 c. weduwen- en weezenrente 50 Indien de verzekerde gehuwd is wordt de bijslag verhoogd tot 50 resp. 75 Hetzelfde is het geval, wanneer hy (zy) weduwnaar (weduwe) of gescheiden is en er kinderen zijn, die recht hebben op onderhoud. Voor ieder dezer kindereu wordt een nieuwe bijslag uitgekeerd van 20 doch ten hoogste voor zes kinde ren, zoodat de totale bijslag in het uiter ste geval 170, resp. 195 der wettelijke rente bedraagt. Bjj de weduwen- en wee zenrente wordt de bijslag van 50 voor iederen wees verhoogd met 25 De re geling geldt ook voor de kostelooze ouderdomsrente volgens de wet op de vrijwillige ouderdomsverzekering, die volgens de voorschriften van deze wet gedurende een bepaalden overgangstijd ook werd uitgekeerd, indien de wette lijke voorwaarden niet aanwezig waren. Gemiddeld wordt de ouderdomsrente verhoogd met 40 de invaliditeitsrente met 68 en de weduwen- en weezen rente met 52 Uitdrukkelijk moet er de aandacht op gevestigd worden, dat deze renteverhoo- gingen slechts van voorloopigen aard zyn, want de geldigheid van de genoem de Verordening duurt slechts tot 31 De cember 1942. Een permanente regeling kwam thans niet in aanmerking, omdat die slechts bereikt kan worden door een grondige hervorming der tegenwoordige invaliditeitsverzekering. De financiering. By de keuze der financieringsmethode is in de eerste plaats van beslissende beteekenis geweest het feit, dat de bij drage van den werkgever in de Neder- landsche invaliditeitsverzekering in ver gelijking met andere Europeesche lan den uiterst gering is. De door de werk gevers betaalde premiën zijn niet eens voldoende voor de dekking der sobere renten. Om dit ontoereikende rente niveau te kunnen handhaven", moet de Staat in aanzienlijke mate bijbetalen. Verlangd wordt van den werkgever, dat hij zich meer dan tot dusverre bewust wordt van zijn ethischen plicht tot ver zorging zyner arbeiders en daarvoor ook grootere offers brengt dan in Ne derland het geval is geweest. Of deze extra last nu wordt opgelegd door ver hooging der premiën of wel door een heffing met het karakter van een belas ting, zooals de Verordening nr. 158 in houdt, is van geen belang en slechts een kwestie van doelmatigheid. Vasthoudend aan de gedachte, dat ook de werknemer voor de waarborging van zijn onbezorgden levensavond ge durende den tijd, dat hij actief werkt, een offer moet brengen, heeft men in de Verordening de bepaling opgenomen, dat de werkgever onder bepaalde voor waarden een deel van zijn lasten op den werknemer kan afwentelen. tenaren van den ander om, om op de hoogte van eventueele plannen te ko men. Het regentschap over den vijftien jarigen, stumperigen Koning wordt door alleh gevoerd en tegen allen. En de prin sen van den bloede, de Bourbons, vol gens de wet er toe geroepen, zyn uit gesloten. Het is waarlijk geen wonder, dat Ad miraal De Coligny zyn diepe bekommer nis uitzegt tegen zyn gemalin, wanneer hy in den rustigen, vromen kring van het kasteel is gearriveerd. Hij weet ook niet precies, wat hij moet denken van Catharina de Medici, de Koningin-Moeder. Dat deze zich heeft' gewroken op Diana de Poitiers, de mai- tresse van haar overleden gemaal, is niet goed te keuren geweest, maar was menschelijk. Haar wraak was trouwens niet volkomen. Want zij heeft deze dame misschien wel levenslang in de gevan genis willen zetten of ter dood veroor- deelen. Maar De Guises hebben er zich tegen verzet en het is gebleven tot ver banning naar de provincie, waarbij de Koningin-Moeder haar een heerlijkheid heeft ontnomen. Het onbegrijpelijke evenwel is, dat de Roomsche Catharina de Medici be trekkingen met de Protestanten aan knoopt. Zij onderhoudt vriendschap met de Bourbons, die steeds hechter zich bij de Protestantsche party hebben aange- De heffing bedraagt 4V* pet. van het uitbetaalde loonbedrag. Hiervan kan met toestemming van het college van ryksbemiddelaars lVs pet. op den werk nemer worden afgewenteld. De inscha keling der ryksbemiddelaars biedt den waarborg, dat de werknemer slechts moet bijdragen, wanneer hy daartoe ook werkelyk in staat is. Men zou nog kunnen aanvoeren, dat de opbrengst dezer heffingen hooger zal zijn dan de middelen, die voor de noodmaatregelen noodig zyn. Het is thans echter reeds zeker, dat de voor- loopige renteverhooging moet wordfen vervangen door een permanente rege ling. Als nu al een reserve wordt ge maakt voor de komende nieuwe rege ling dan zijn de van den werkgever ver langde offers niet vergeefseh gebracht. In de staatscourant van gisteren is op genomen de eerste beschikking tot uit voering van het besluit op een vereve ningsbelasting 1941. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Zoolang het formulier voor de loonbelastingaangifte nog niet voor de vereveningsheffing is ingericht, behoort de werkgever: a. indien tegelijk loonbelasting moet worden afgedragen, onder „aan loonbe- lasting heeft ingehouden en afgedragen j op te nemen: aan verevenings- i heffing heeft afgedragen fDe bei- de bedragen worden vervolgens samen- geteld; i b. indien niet tegelijk loonbelasting moet worden afgedragen, de woorden: „aan loonbelasting heeft ingehouden en afgedragen te wijzigen in: aan verevenigsheffing heeft afgedragen Artikel 2. (1) By afdracht van loonbelasting en vereveningsheffing ten postkantore wordt vor beide heffingen quitantie gegeven in één bedrag. Wordt tegelyk ook commissarissenbelasting af gedragen, dan wordt deze eveneens in het totaalbedrag begrepen. (2) By afdracht per postgiro of per bankgiro dienen by het overschrijven van de belastingschuld, zoowel het be drag van de loonbelasting als dat van de vereveningsheffing en eventueel van de commissarissenbelasting, alsmede het i totaal van deze bedragen te worden ver meld. TEGEN PRIJSOPDRIJVING VAN „TWEEDEHANDS". Het komt in den laatsten tijd herhaal delijk voor, dat tweedehands goederen (bijv. schrijfmachines) worden verhan deld tegen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prijzen aanzienlijk te bo ven gaan. Zelfs is het geen uitzondering, dat voor tweedehandsch artikelen meer wordt betaald, dan voor overeenkomsti ge nieuwe goederen, ook indien daarvoor maximum-prijzen zijid vastgesteld. Tweedehandsch artikelen mogen in beginsel slechts tegen prijzen worden ver kocht, waartegen z ij op 9 Mei 1940 plachten te worden verhandeld. Voor zoover na 9 Mei 1940 met de toe stemming van den Gemachtigde voor de Prijzen van nieuwe artikelen bijzondere prijzen werden vastgesteld, moeten de prijzen van tweedehandsch goederen van dezelfde soort in een redelijke verhou ding beneden de prijzen voor de nieuwe artikelen blijven. De Gemachtigde voor de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat dergelijke over tredingen der prysvoorschriften scherp zullen worden gecontroleerd en dat de bedrijvers er van zich aan vervolging door de inspecties voor de prysbeheer- sching blootstellen. MEVR. A. v. HOOGSTRATEN-SCHOCH De Ned. deelt mede, dat mevr. A. van Hoogstraten-Schoch het ziekenhuis heef! mogen verlaten. Niettemin zal zij zich voorloopig nog in acht moeten nemen. sloten. Wat is haar doel? „Om zich in den rug te dekken", zegt de Admiraal, die meent, deze slimme, sluwe vrouw te doorzien. Zy is bekwamer, hij moet het toegeven, dan. al de anderen, die meenen te kunnen regeeren. Maar waarom begunstigt zy de Protestanten? Het. gaat Charlotte de Laval wel eens duizelen, als zy haar man hoort rede neeren, hetzij tegen haar, hetzij tegen Andelot, hetzij tegenover andere edelen, die het kasteel bezoeken. Want in den engen kring is het nu wel bekend, dat De Coligny zich openlijk voor de Her vorming heeft verklaard. Het mag ver bazing wekken, dat men in hofkringen er nog niet van op de hoogte is. Het duizelt Charlotte, als zy de toe standen uiteen hoort zetten. Zij voor zich is tevreden met haar veranderd geloofsstandpunt. Het is haar voldoen de, dat zij geloofszekerheid heeft. Het is haar voldoende, als zij haar geloof belijden mag. En moet zij er voor lijden, zij zal dat lijden, om Christus' wil, moe dig dragen. Maar zóó simpel is de con stellatie toch niet. De godsdienstige hervorming neemt een voorname plaats in, o zeker, doch daarmee is de politieke innig samengeweven. Al duidelijker gaan de twee partijen zich afteekenen. Aan den eenen kant de partij van het hof, van de De Guises, van de Montmorency's, gesteund door In een gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gra- venhage gehouden vergadering, georga niseerd door de commissie ter onder steuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwpro ductie (de commissle-Posthuma) en bij gewoond door alle leidende persoonlijk heden op het gebied van land- en tuin bouw in Nederland, heeft de staatssecre taris van het Duitsche Ryksmimsterie voor landbouw en voedselvoorziening, de heer Backe, een rede gehouden. Staatssecretaris Backe had tot onderwerp van zijn rede „de taak van den Nederlandschen landbouw in de Eu ropeesche ruimte" gekozen. Naar aanleiding van een gebeurtenis als de opening van de tentoonstelling „De productieslag in Europa" in Neder land, vraagt men zich onwillekeurig af, of men hier te lande eigenlyk wel groote resultaten mag verwachten van pogin gen tot verhooging van de productie. Wat de opbrengsten per hectare betreft, staat Nederland immers onder alle lan den ter wereld zoo ongeveer bovenaan, te zamen met zyn nabuurstaten Dene marken en België. Daarom stelt spr. deze vraag doelbewust aan het begin van zijn uiteenzetting-, om van het begin af dui delijk te laten uitkomen, dat bedoeld feit geenszins over het hoofd gezien is, maar dat hij er desondanks van overtuigd is, dat onder den invloed van de nieuwe eco nomische staatkunde der groote Euro peesche ruimte het productievermogen van Nederland nog tot een aanzienlijke uitbreiding in staat is. Onder de omstandigheden, welke de voorbije wereldhuishouding beheersch- ten, was in Nederland het productiever mogen van den landbouw ongetwijfeld tot een groote hoogte gestegen, een zoo danige hoogte, dat zij onder de in die dagen optredende economische verhou dingen wellicht reeds een topprestatie beteekende. Thans echter zyn deze om standigheden principieel gewijzigd en door deze wijziging zyn de voorwaarden geschapen voor nieuwe productiemoge lijkheden, welke zelfs in het intensieve Nederland volledig kunnen en moeten worden uitgebuit. De Nederlandsche graanhuishouding volgde den typischen ontwikkelingsgang van een land', dat dierlijke producten ver edelt. Daarbij gelukte het nog, tarwe in overmaat voort te brengen en geringe hoeveelheden van deze graansoort met de hoogste waarde voor den uitvoer af te geven. Wel is waar werd dit slechts mo gelijk gemaakt, doordat een toenemende invoer van voederrogge, gerst en vooral maïs, de eigen voedselvoorziening op breederen grondslag stelde. Deze ontwik keling zette zich voort door een stijgen den invoer van lijnkoeken en vooral ook van oliehoudende zaden, welke laatste zoowel de noodige veekoeken leverden voor de rundveehouderij en de boterpro- ductie, alsook een stijgenden boteruit- voer mogelijk maakten, doordat zy voort durend grootere hoeveelheden margarine voor verbruik in het land zelf ter be schikking stelden. De wereldoorlog onderbrak deze ont wikkeling slechts voor korten tijd. Ge lijktijdig en evenwijdig met de ontwik keling tot vee-veredelingsland, en even zeer veroorzaakt door de boven vermelde werkverdeeling, verliep de ontwikkeling van Nederland tot groentenland. In het bijzonder was het de Engelsche markt, maar later ook de Duitsche en Belgische markten, welke deze ontwikkeling in de richting van een uitbreiding van de teelt van groenten en vroege aardappelen be vorderden. Onder deze omstandigheden, welke in zeer sterke mate van buiten af, en wel vooral uit Engeland beïnvloed werden, verkreeg de Nederlandsche land bouw een zeer bijzondere structuur, n.l. die van een landbouwgebied, waar men veel meer groenten en aardappelen, ge deeltelijk ook ooft, teelde dan men zelf noodig had, en waar dierlijke verede lingsproducten als boter, kaas, vleesch en eieren in veel grootere mate werden voortgebracht dan men zelf behoefde. Maar deze overschotten werden slechts de kerk. Dè,t is de macht, die meer dan tweederde van den bodem en het kapi taal bezit. Aan hen behooren de akkers, de bergwerken, de mijnen, de toUen, de belastingkantoren, de visscherij, de wijn bergen, de bosschen. Zij beschikken over den soldatenstand, over de geestelijk heid, over de hooge ambtenaars plaatsen. Als zy haar man hoort, wordt alles haar duidelijk: de behoudende party heeft er geen begrip van, heeft er mis schien niet eens kennis van genomen, hoe de toestanden geleidelijk veranderd zyn. De ontwikkeling van den handel, de ontsluiting der overzeesche markten, de opeenhooping van het geld door ste den en reederyen maakt een nieuwe so ciale orde noodzakelijk, waarin de bur gerstand aanspraak kan maken op de zelfde rechten, als de behoudende macht. Als de behoudende macht de gevraagde rechten niet geven wil, dan ligt het voor de hand, dat hij tegenover zich krijgt al de andere machten: arbeidersstand, lagere geestelijkheid, de lage adel en van den hoogeren adel die groep, die zich om een of nadere reden van het hof verre houdt, dus ook de leden van het huis Bourbon, al stellen die zich op die wijze feitelijk tegenover huns ge lijken. Hoe méér invloed de Protestantsche groep verkrijgt, hoe gemakkelijker het mogelijk, doordat men steeds meer af hankelijk geraakte van den invoer van voedermiddelen en in de laatste tien tallen jaren ook van broodgraan. De omstandigheid, dat Engeland met betrekking tot den afzet van afgewerkte producten zoo afhankelijk was van zijn eigen dominions leidde tenslotte in 1932 tot het verdrag van Ottawa, waarbij En geland aan zyn dominions op landbouw- economisch gebied voorkeurposities gaf. Sedert 1930 ongeveer had Nederland bijzonder sterk te lijden onder het ineen schrompelen van zijn afzetgebieden, ver loor het door het steunen op de Angel saksische landen den grondslag, waarop het met Duitschland kon ruilen en kon het zelfs de tegen spotprijzen aangebo den groenten niet meer in Engeland kwijt raken. Millioenen kilogrammen moesten eenvoudig vernietigd worden, hoewel de Duitsche behoeften in geenen deele gedekt waren. Hier verstikten landen in den over vloed ginds leden millioenen menschen honger. Na Mei 1940 werden de afzetmoeilyk- heden naar Duitschland uit den weg ge ruimd en verkreeg in het bijzonder de Nederlandsche tuinbouw wederom loo- nende prijzen. Heden ten dage staat de landbouw in de Europeesche landen wederom voor een beslissende keuze. Voortaan mogen wy slechts opgaan den weg van de groote economische Europeesche ruimte. D r F. E. Posthuma, de tweede spreker, vroeg zich af of onze eigen landbouw dan zoo achterlijk was, dat wij al dien vreemden import behoefden 9 Kon onze landbouw slechts aardappelen le 'e- ren voor het middagmaal en kaas voor export Scheepvaart, handel, industria en beurs stonden in Nederland in ho aan zien. Over landbouw werd amper ge dacht, laat staan gesproken. Doch het geheele Nederlandsche volk kan trotsch zyn op hetgeen de Nederlandsche boer en tuinder hebben verricht. Waar in andere landen van Europa by den productieslag verhooging van de productie op den voorgrond staat, komt verdere productieverhooging wegens het hooge peil waarop onze land- en tuinbouw staat pas in de tweede plaats. Spr. verklaarde vervolgens hoe wy in Nederland, waar de land- en tuinbouw steeds in den hoek werden gedrukt, toch tot zulke hooge prestaties zijn gekomen en ging de oorzaken na, die tot den noodtoestand der laatste jaren hebben geleid. Op de wereldmarkt was te verdienen. De Nederlandsche agrariër richt zich op de wereldmarkt, die in de eerste plaats het Britsche rijk behelsde. Op het moment, dat de Nederlandsche land- en tuinbouw gereed was om de ge heele wereldmarkt met onze uitstekende producten te voorzien, had de downperio de ingezet en wel in die mate, dat de wereldmarkt er aan te gronde ging. Toen konden we niet anders meer. Al die ja ren heeft men geen acht geslagen, zoo ging dr Posthuma verder, op de zeker stelling van de voedselvoorziening van het eigen volk. Practisch onvoorbereid zaten wij plot seling midden in den chaos. Nederland met zijn groote bevolkingsdichtheid moest van den eenen dag op den ande ren van vrijhandel overschakelen op au tarkie. Spr. kwam vervolgens terug op de vraag: „Kan ons volk zichzelf voeden?' We hebben een bevolkingsdichtheid van ver over de 250 inwoners per vierkanten kilometer, d.w.z. dat voor iederen Neder lander 40 are oppervlakte beschikbaar is. Na aftrek van de oppervlakte voor be bouwde kommen, wegen, water en woes- ten grond, als duinen en zandverstuivin gen, blijven nog 30 are cultuurgrond per hoofd van de bevolking over. Hiervan werd 2/5 benut als bouwland en 3/5 als grasland. Veel is het niet. Niet zonder reden zjjn daarom ook in Nederland de boeren, tuinders en vis- schers opgeroepen voor een productie slag, die gewonnen moet worden in het vallen zal, concessies af te dwingen. Zonder geweld. Tactisch, als de Coligny is, acht hy geweld uit den booze. Vandaar, dat hy krachtig: geweigerd heeft, toen hem vanwege Godfried de Renaudie gevraagd werd, aan de samen zwering tegen de De Guises deel te nemen. En mét hem de Koning van Navarre en enkele andere invloedrijken. Hy ziet er geen heil in. Zij is een wonderlijk mengsel, deze samenzwering. Eigenlyk weet niemand, ook de Coligny niet, hoe zy precies tot stand gekomen is. Er wordt beweerd, dat de leden van het huis Bourbon er de hand in hebben, maar de Admiraal gelooft er niets van. Intusschen heeft deze avonturier zich als hoofd opgeworpen van een beweging, die bestaat uit edelen, eenvoudige boe ren, arbeiders, afgedankte soldaten, stu denten, handwerkslieden en ook vrijwil ligers uit Genève. De actie heeft ten doel, de afzetting der De Guises, de bijeenroeping der Staten en het dulden der Reformatie te bewerkstelligen. Zij verwachten alle heil van Condé, die zich aan het hof bevindt en voor hen spreken zal. Wil men de samenzweerders niet ontvangen, dan zal Condé de poort voor hen openen. En dan zal met geweld wor den genomen, wat verlangd wordt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5