Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, EERSTE BLAD De grenswijziging Middelburg-Koudekerke. DAGKALËNDER. DINSDAG 19 AUG. 1941 55e JAARGANG - No. 93 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De verovering van NEcolaJew - De gevechten bij Smolensk - De a.s. conferentie te Moskou. De diplomatieke actie van Londen en Moskou. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUHOhA. Vereen. Staten niet dichter bij deelneming aan oorlog. Nederlandsohe P. K. naar het Oostfront vertrokken. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburg) Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisfsfreef 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteuri A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertenliën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine odvertenliën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertenliën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrl|ke korfing Met groote belangstelling zal kennis genomen zijn van de voorgenomen wijzi ging van de grenzen der gemeenten Mid delburg, Koudekerke en Oost- en West- Souburg. Maar niet minder van het prae- advies, dat Burgemeester en Wethouders van Middelburg hierover aan den ge meenteraad uitbrachten en dat morgen in de vergadering van dien Raad zal wor den behandeld. Wij willen beginnen met onze oprecht gemeende waardeering uit te spreken voor dit advies en wel om den geest, die daaruit spreekt. De situatie is toch deze, dat Middel burg als het ware een uitbreiding van gebied in den schoot wordt geworpen waarom het niet heeft gevraagd. Het verzocht alleen een grenswijziging met Koudekerke, teneinde de beschikking te verkrijgen over het benoodigde bouwter rein voor arbeiderswoningen op 'tZand. Hierover waren Burgemeester eu Wet. houders van Middelburg in overleg ge treden met Burg. en Weth. van Koude kerke en tot volledige overeenstemming gekomen. Van meet af zat dus de bedoeling bij het Dagelijksch Bestuur van Middelburg voor om niets af te dwingen, maar door1 overleg tot een billijke en bevredigende oplossing te komen. Helaas verwierp de Gemeenteraad van Koudekerke, ondanks de krachtige ver dediging door den burgemeester dit voorstel. De Raad van Middelburg ging er mee accoord. En nu komt de secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken met een grenswijziging, die veel ver der gaat en die voor Koudekerke bijna een halveering van het zielental betee- kent. Het gebied van Middelburg wordt prachtig afgerond, maar Koudekerke zal daarvoor moeten bloeden, zonder dat bet daarvoor op dit oogenblik in grondge bied eenige compensatie ontvangt. Nu zouden er misschien gemeentebe sturen zyn, die een dergelijke royale gift dankbaar en zonder eenig bezwaar zou den incasseeren, maar Burg. en Weth. van Middelburg doen dan niet. Zy wijzen in hun prae-advies op de belangen van Koudekerke, die zeer ernstig zouden wor den geschaad en op den plicht, dat aan grenzende gemeenten elkaar als goede buren in alles zooveel mogelijk moeten helpen en steunen. Het Dagelijksch Bestuur van Middel burg deelt de bezwaren tegen een grens wijziging in twee etappes niet. Middel burg heeft op dit oogenblik alleen be lang bij de gronden voor den bouw van arbeiderswoningen. Het is overbelast met administratief werk en verlangt werkelijk niet naar de soesah van een grenswijziging op groote schaal. Koude kerke daarentegen zou nu worden ge halveerd en later, bij de nieuwe gemeen telijke her-indeeling, wellicht weer wor den uitgebreid. Daarom bepleiten Burg. ei> Weth. onzer hoofdstad een uitstel van de overname van het gebied van Koudekerke en Souburg tot rustiger tij den, als het vraagstuk der gemeente lijke her-indeeling op Walcheren in zjjn geheel kan worden opgelost. Dit zijn, naar onze meening, krachtige en nobele argumenten. Gaarne brengen wij hulde aan het college voor deze houding, die zeker ook te Koudekerke zal worden gewaardeerd. Hier is geen sprake van hebzucht en egoïsme, die zoo dikwijls by grenswijzigingen in het spel zyn. Wy spreken ten slotte de hoop uit, dat dit advies ook by hoogere colleges en autoriteiten welwillend zal worden ontvangen. GESTERILISEERDE MELK. 's CxRAVENHAGE, 18 Aug. De ge machtigde voor de pryzen maakt bekend, dat de prys van gesteriliseerde melk en melkproducten per liter een cent hoogtr gesteld mag worden dan voor niet pe- steriiiseerde melk en melkproducten in flesschen. Voor het geval, dat de verkooo ge schiedt in flesschen met een anderen in houdsmaat dan 1 liter, mogen ten hoog- ste dienovereenkomstige prijzen worden berekend. Bij het vaststellen van den P> ijs der flesschen is afronding naar bo ven tot op een halven cent toegestaan. Op de etiketten van flesschen, welke gesteriliseerde melk of melkproducten bevatten, dient dit duidelijk aangegeven re zijn. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In de Zuidelijke Oekraïne wordt de achtervolging van den verslagen en deels op de vlucht geslagen vijand naar den beneden loop van den Dnjepr voortgezet. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front leverden de opera ties belangrijke success en op. Nachteiyke aanvallen van de luchtmacht waren met goede uit werking gericht op militaire in stallaties in Moskou, alsmede op verschillende belangrijke spoor- ïynen. In den stryd tegen Engeland hebben vry sterke afdeelingen van de luchtmacht de ravitailleerings- haven Hull met een groot aan tal bommen van elk kaliber be stookt. Voltreffers in de opslag plaatsen aan de Humber en in oorlogseconomische installaties der stad veroorzaakten verscheiden branden. Andere vliegtuigen ver nietigden by de Schotsche Oostkust een vrachtboot van 4000 B.R.T. en beschadigden een andere koopvaardy'schip zwaar. Britsche bommenwerpers wier pen in den nacht van 17 op 18 Augustus op enkele plaatsen van West- en Noordwest- Duitschland een gering aan tal brand- en brisantbommen neer. De aanvallen leverden geen enkel militair succes op. Nachtjagers schoten twee Britsche bommenwer pers neer. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA' DE BETEEKENIS VAN NICOLAJEW. Ter aanvulling op het weermachtbe- richt van gisteren verneemt het D. N. B. nog van militaire zyde: Als resultaat van de succesvolle door braak van Duitsche en verbonden troe pen aan de kust van de Zwarte Zee is thans de belangrijke haven- en industrie stad Nikolajew na hevige gevechten in Duitsche handen gevallen, terwyl om de andere havenstad Odessa nog gestreden wordt. Pogingen van de Sowjets om uit Odessa over zee te ontkomen, zijn door het Duitsche luchtwapen door de vernie tiging van transportschepen voor Odes- sa verhinderd. Nicolajew aan de monding van de Boeg is, naar het D. N. B. meldt, een districtshoofdstad en telt 167.110 inwo ners. Het is de stad met de meeste ny- verheid en vooral scheepswerven aan de Zwarte Zee. In de uitgestrekte havenge bieden bevinden zich petroleumtanks, graanpakhuizen, drijvende dokken en koelhuizen, verscheidene marinewerven, geschut- en munitiefabrieken, benevens spoorwegwerkplaatsen. Het is een be langrijke overslaghaven voor transport en landbouwmachines. In de stad bevin den zich textiel-, leder- en levensmidde- lenfabrieken. Behalve verscheiden vlieg velden bezit Nikolajew een vliegschocü, infanterie-, artillerie- en vliegerkazernes. De bevolking van Nikolajew heeft al sinds weken onder groot gebrek aan le vensmiddelen geleden, zoo werd den Duitschen troepen by hun intocht gerap porteerd. Zooals alle steden en dorpen in dit gevechtsgebied, was ook Nikolalew van allen toevoer afgesneden. Bovendien hadden de wykende Sowjetformaties de aanwezige voorraden in beslag genomen en daarvan zooveel gebruikt, dat er voor de burgerbevolking nog slechts melk als voedsel overbleef. Het communiqué, dat gisteren door het Sowjet-commando is uitgegeven, geeft, naar United Press meldt, toe, dat sterke Duitsche strijdkrachten Nikola jew en Kriwoi Rog veroverd hebben. TWEE SOWJET-DIVISIES VERNIETIGD. (D. N. B.). Duitsche pantsertroepen hebben van 15 tot 18 Augustus ten Zuid oosten van Smolensk wijkende eenheden van de Sowjets omsingeld. Tydens deze driedaagsche achtervolgingsgevechten hebben de Duitsche pantserstrydkrach- ten 700 vrachtauto's der Sowjets, 90 stukken geschut, 25 stukken luchtdoel geschut, 20 stukken anti-tankgeschut, 25 zware gepantserde gevechtswagens en 10 pantserverkenningswagens buitgemaakt of vernietigd. Er werden meer dan 10.000 gevangenen gemaakt. Twee divisies der Sowjets waren daarmede vernietigd. R. K. GEESTELIJKEN ONTVOERD. De onderzoekingen in de vroegere Bal- tische staten hebben, naar het D. N. B. meldt, aan het licht gebracht, dat de Sowjts 24 geestelijken hebben gearres- teerd en ontvoerd, omdat ze geprobeerd j hadden het Vaticaan inlichtingen te ver- I schaffen over de positie der R. K. Kerk in Litauen en Letland. By drie pogingen om over de grens te komen werden vier geesteiyken doodgeschoten, slechts één wist te ontkomen. Of hy evenwel te Rome is aangekomen staat nog niet vast. DE BIJEENKOMST TE MOSKOU. (S. P. T.). Officieele kringen in Lon den leggen groote ingenomenheid aan den dag over het prompte antwoord van Stalin op de boodschap van Roosevelt en Churchill, aldus schrijft de Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet". Beaverbrook, die dé leider zal zijn van de Britsche delegatie naar Moscou, zal vermoedeiyk vergezeld worden niet al leen door deskundigen van zijn eigen de partement en van andere departementen, die met de oorlogsproductie te maken hebben, maar ook door vertegenwoordi gers van leger, vloot en luchtmacht. Hierdoor zou dè conferentie te Moscou een soortgeiyk karakter dragen als de besprekingen op den Atlantischen Oce aan, aldus de Zweedsche correspondent. De Sowjetregeering zal, zoo vermoedt men te Londen, vertegenwoordigd wor den door Stalin, Molotov en den volks commissaris voor den buitenlandschen handel Mikojan. De correspondent van „Dagens Nyhe- ter" verneemt, dat de conferentie zich zal beperken tot de leveranties aan de Sowjet-Unie en dat er geen politieke of andere kwesties zullen worden aange roerd. Volgens berichten uit de Japansche pers wordt het niet uitgesloten geacht, dat ook maarschalk Tsjang Kai Sjek aan de conferentie te Moscou zal deelnemen. ONDERAARDSCH PALEIS ONDER HET KREML, (S. P. T.). Volgens den persdienst van de Sowjet-Unie heeft men in Stachanov- tempo een onderaardsehen schuilkelder gebouwd. De a.s. driemogendheden-con- ferentie zal worden gehouden in deze als paleis ingerichte schuilkelder, die den naam „Stalin-paleis" zal dragen. Deze kelder, die bom- en gasvry is, wordt door de Sowjets „de veiligste schuilkelder ter wereld genoemd. Het is door de recente Duitsche lucht aanvallen gebleken, dat het Kreml geen afdoende bescherming biedt. CHURCHILL BEZOEKT IJSLAND. Churchill heeft op zyn terugreis van de conferentie met Ropsevelt, naar Reu ter in een speciaal bericht mededeelt, een bezoek gebracht aan IJsland. De Britsche en Amerikaansche troepen heb ben voor hem gedefileerd en Churchill heeft een toespraak gehouden. ENGELSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Een correspondent van het agentschap Stefani in een basis in het Oosten van de Middellandsche Zee deelt mede, dat een Italiaansche torpedoboot een vyan- deiyke duikboot tot zinken heeft ge bracht in het Zuidoosten van de Middel landsche Zee. TEGEN HET COMMUNISME IN ONBEZET FRANKRIJK. (D. N. B.). De Fransche regeering be reidt zeer scherpe maatregelen voor ter onderdrukking van de communistische bedrijvigheid in de onbezette zone. De strafmaatregelen tegen communistische elementen zullen aanzienlijk worden ver zwaard. Men spreekt zelfs van de dood straf voor byzonder ernstige gevallen. UIT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT. In Noord-Afrika heeft de Duitsch-Ita- liaansche luchtmacht nieuwe successen behaald. Duitsche toestellen hebben op slagplaatsen en havenwerken van To- broek aangevallen en branden teweeg gebracht. Italiaansche vliegtuigen heb ben installaties teMersa Matroeh met succes gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op B e n g h a z i en op een voor uitgeschoven vliegveld. In Oost-Afrika heeft de vyand nieuwe luchtaanvallen ondernomen op G o n d a r en de vooruitgeschoven stellingen in de zen sector. (United Press.) Onmiddeliy'k na aan komst van de „Potomac" te Rockland (Maine) heeft president Roosevelt een persconferentie gehouden. Roosevelt ver klaarde daarby, dat de eerste positieve stap tot verwezenlijking van de resulta ten zijner conferentie met Churchill waarschy'niyk zyn verzoek aan het Con gres zal zyn om opnieuw eenige milliar- den dollar voor de uitvoering van de leen- en pachtwet beschikbaar te stellen. Roosevelt deelde verder mede, dat een volkomen EngelschAmerikaansche overeenstemming met betrekking tot al le wereldvraagstukken was bereikt. Roosevelt deed uitkomen, welke groo te voordeelen de conferentie heeft opge leverd door de uitwisseling van berich ten. Het D. N. B. voegt hieraan toe, dat Roosevelt verklaarde, dat hij en Chur chill het over alle problemen der oor logssituatie eens waren, doch dat de conferentie op den Atlantischen Oceaan de Vereenigde Staten naar zyn meening niet nader tot een deelneming aan den oorlog heeft gebracht. In ontwijkende antwoorden duidde Roosevelt aan, dat geen nieuwe maatregelen zyn ontworpen. Omtrent zyn persoonlyke besprekin gen met Qhurchill, die langer dan een dag hebben geduurd, verklaarde Roose velt, dat men inlichtingen heeft uitge wisseld over heden en toekomst. Voorts heeft men de kwestie besproken, hoe de wenschen van de Sowjets kunnen worden betrokken in het bestaande program. De Sowjet-Unie krygt geen hulp op grond van de wet op de hulpverleening aan Engeland, maar zal contant betalen. Aangezien de Sowjets volgens de mee ning van Roosevelt den winter nog zul len doorstaan, hebben zy voor den veld tocht van den volgenden zomer al het b ei- schikbare materieel noodig. Op een vraag van een journalist be vestigde Roosevelt, dat Churchill niet naar Amerika zal komen, evenmin als hij zelf voor den eerstvolgenden tijd plannen heeft voor een bezoek aan Engeland. DIPLOMATIEKE ACTIE VAN LONDEN EN MOSCOU IN NABURIG OOSTEN. De Berlynsche correspondent van het Alg. Handelsblad meldt: Donkere wolken! blijven ook nu nog den horizon in het Verre Oosten verduis teren; het dreigende onweer heeft zich echter niet ontladen en schijnt zelfs voor loop ig te zijn overgedreven. Intusschen pakken zich aan het andere einde van het uitgestrekte Aziatische vasteland donkere wolken samen en sinds eenige dagen richt zich te Berlyn de algemeene belangstelling niet alleen op het Oostelyk front, maar ook op de levendige diplomatieke activiteit, welke de tegenstanders der spilmogendheden in het Naburige Oosten ontplooien. Terwyi dé Duitsche aanval tot voor eenigen tyd kennelijk gericht was tegen St Petersburg, Moscou en Kiejew, speelt zich thans tusschen Kiejew en Nikolajew een bliksemoorlog in optima forma af, die den Sowjetmaarschalk Boedjenni voor problemen stelt, waar hy in geen enkel opzicht tegen opgewassen blykt te zyn. Intusschen verneemt men in verband met deze verwikkeling uit Londen de zonderlingste geluiden. Zoo raadt nie mand minder dan de bekende militaire deskundige Liddel Hart, maarschalk Boedjenni in allen ernst aan het Weste- lyk deel der Oekraïne, met inbegrip van de havens Odessa en Nikolajew eenvou dig op te geven, daar het werkelyk vitale front van de Sowjet-Unie pas aan den rand van het Donetz-bekken zal liggen. In Berlynsche politieke kringen wordt de beteekenis van het Donetzbekken geenszins onderschat. Desniettemin op pert men de veronderstelling, dat dit zoo nadrukkelyk gepropageerde Donetzfront in verband met het Indische Oceaan front, dat thans de leidende gedachte in de Britsche strategie is, voor Engeland (en Amerika) wel eens op zyn minst van even vitaal belang zou kunnen zyn als voor de Sowjets. In dit licht bekykt men dan ook de intense actie der diplomatieke vertegen- DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941. De Heere schouwt uit den hemel en ziet alle menschenkinderen. Psalm 33 13. Zon op onder 6.28 20.59 22 Aug. Nieuwe maan. 29 Aug. Eerste kwartier. Maan op onder 2.55 18.43 „De zestiende Augustus 1941 zal in de geschiedenis van de Nederlandsche journalistiek een wel zeer gedenkwaar dige dag zijn. Voor de eerste maal ver trekt een volkomen op militaire leest geschoeide journalisten-eenheid, voor zien van de meest moderne technische hulpmiddelen, om de gebeurtenissen van den oorlog in beeld, wooi;d en letter vast te leggen. Deze bewapende journalisten eenheid, welke ons Duitsche broedervolk propaganda-compagnie noemt, of kort weg P.K., heeft een tweeledige taak. In de eerste plaats is zy een volksvoorlich- tende, in de tweede plaats is zy die van den geschiedschrijver, die zelfs met de wapenen in de hand de geweldige ge beurtenissen, die in dezen tijd plaats vinden, beleeft" zoo sprak Zaterdag middag de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten prof. drT. Goedewagen, in het gebouw van dit departement toen hy met een hartelyke toespraak af scheid nam van de Nederlandsche jour nalisten, film- en radioverslaggevers en alle andere medewerkers van deze eerste Nederlandsche P.K. De eerste Nederlandsche P.K., die thans staat aangetreden, is samenge steld uit een 50-tal mannen. Daar zijn onder hen een drietal medewerkers van mijn departement, de heeren Hulstijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P.K. 8 journalisten, die ook ideologisch by het departement behooren. Wat de beeldberichtgeving betreft, gaan met de P.K. 4 foto-verslaggevers en 2 filmope rateurs mee. De radio-reportage heeft de beschikking over 4 technici, terwyl verder, en zeker niet in de laatste plaats te noemen een aantal mannen zich be schikbaar gesteld heeft als chauffeur, mecanicien, fourier, kok, tezamen vor mende een militaire eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De lei ding van deze expeditie is opgedragen aan Wouter Hulstijn. Weest dapper en draagt wyd uit, dat de Nederlandsche stam in den Germaan- schen Broederbond niet de slechtste is. Dit moet een afscheid zijn met weinig woorden, want gij zijt, dat hebt gij reeds getoond, mannen van de daad. Een be houden terugkeer zy u gewenscht." Na afloop van deze rede verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en brachten den nationaal-socialistischen groet. Luitenant-generaal H. A. S e y f - f a r d t merkte vervolgens op, dat dit de derde maal is, dat hij van een groep af scheid neemt. Hij wekte de deelnemers op zich als Nederlanders; als militaire Nederlanders te gedragen. Ook deze toespraak werd door luid hou-zee-geroep gevolgd. De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journalisten, de heer P. van Megchelen, zeide er trotschop te zyn, dat ook Nederlandsche journa listen naar het Oostfront gaan. Gy be hoort tot de menschen, die straks de lei ding in het nieuwe Nederland zullen krygen. Ik hoop op uw behouden terug keer. Mocht dat niet in vervulling gaan ten opzichte van sommigen, dan zullen wy hen in hooge eer gedenken." woordigers van Engeland en de Sowjet- Unie in Teheran. Het feit, dat deze actie wordt ondersteund door Britsche troe penconcentraties in Irak is voor de Duit sche pers aanleiding om te spreken van op de regeering van Iran gepleegde chan tage. In Duitsche politieke kringen prijst men de absolute neutraliteit, die de re geering van den Sjah tydens het huidige conflict heeft gevolgd. De Iraksche regeering wil met alle middelen de onschendbaarheid van haar territorium en haar volledige souverei- niteit handhaven. Men verliest te Berlijn niet uit het oog, dat Iran en trouwens ook Afghanistan de brug vormen tusschen Britsch-Indië en de rijkste olievelden en kolenbekkens der Sowjet-Unie. En het is in verband hiermede, dat zonder etenige ongerust heid met met de grootste belangstelling de vorming van het front aan den Indi- schen Oceaan wordt gevolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1