Kerknieuws Onderwijs Predikbeurten Marktberichten Burgerlijke Stand Telegrammen Land- en Tuinbouw FINANTIEELE BERICHTEN. Majesteit lisvrouw I ongetwijfeld groote narig- Isn naast het |g vraagt. De groentenman, Igt U naast geld Ir het eten, het te worden, maar pilijkheden mee. dingen, die U dag ondervin- ïelpen verlich- kleine, telkens in ons blad; iie zelf kruide- jtgelijks met de ie in aanraking afscheid, bevestiging en intrede. De Vrije Universiteit. KOERSEN leen gunst. Wil I U deze nieuwe geschreven in |1, naar wij ho- /ij vertrouwen foor een groot 1 ertel Uw ken- |eze nieuwe ru- zal beginnen r ik m y n list der Geref. |kerswereld een vele personen én beroepskrin- I de laatste eer groeve voerde leer H. Buijze, |deeling Middel- sehen Bakkers- ff als voorzitter van de afdee- reeks van ja- fr. Bakkersbond 3e heer J. C. C. woorden van den man, die 3ien bond was. Ischen Bakkers- I hoofdbestuurs heer J. de Jon- om ook naar fiygeziene figuur idelijke organi- len voerde het te van de N.V. Nederlandsehe lerledene werk te aan diens na- IVlissingen van prak haar voor- twe en getuigde Ideering, die de genoot. H. Oussoren, tk, een gedeelte [Spr. zeide, dat van den heer lijn sterfbed zou pken heeft over (lijn Herder" en |jn vast geloof ontslapene, Ds de Geref. Kerk fens de familie bracht voor de broken woorden. |s veroorzaakte. dame, mej. E., ,n Nieuwenhove geluk te vallen puinwagen, dat oor toegescho- le in den winkel bracht. om een dokter der huisartsen Ird het gasthuis ig op hulp was aan het ge- ïulp. Deze heeft linkerpols ver- de ons onbegrij- en, dat mej. E. i kon gaan voor e arts meende, betrof, waarbij an een taxi kon n een huurkoet door „geen ge- tiënte, gesteund soon, met den sel pijn de wan- dplein maken, een en ander BEVELAND. m. Vrijdag her oost den dag, eden in dienst 1 Januari 1939 de lijn Hans- ns Perkpolder). 0 Augustus a.s. dit seizoen het 'ed. Herv. kerk hiervoor de an- orige malen de was, zuilen ook inwezig zijn. iid 8.30 geeft de ig „Concordia" aan de Dorps- THOLEN tilLIPSLAND. der binnen ge- deze week weer Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Groot-Ammers (toez.), T. H. Oostenbrug te 's-Grevel- düia-Capelle. Geref. Gemeenten, Beroepen:te Amsterdam, P, Hon- koop te 's-Gravenhage. Ds H. S. J. Kalf neemt 21 September afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Renswoude en doet 28 September zijn intrede te Gouda, waar Ds J. H. F. Rem- me van Amsterdam hem zal bevestigen. Ds J. Visser f- Op 74-jarigen leeftijd is in het Diaco- nessenhuis te Amsterdam, waarin hij was opgenomen voor het ondergaan van een oogoperatie, overleden Ds J. Visser Kzn., Ned. Herv. predikant te Enkhuizen. Aanvankelijk scheen het of de patiënt volledig zou herstellen, doch een plotse ling verval van krachten maakte een ein de aan dit werkzame leven. Ds Visser werd 6 November 1866 te Buiksloot geboren en studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. In 1892 werd hij te Woudenberg in het ambt be vestigd, van waar hij in 1902 naar Enk huizen vertrok. Ds Visser, die de rechtzinnige begin selen was toegedaan, had een zware taak, sinds de meerderheid in de gemeente Enkhuizen vrijzinnig werd en aanvanke lijk één, later twee predikanten van vrij zinnige richting naast hem kwamen te staan. De laatste jaren werd hij in zijn werk bijgestaan door een hulpprediker, in dienst van de Vereen, van Rechtzinnig Hervormden. Behalve op kerkeljjk terrein heeft Ds Visser zich veel bewogen op het gebied van het Christelijk verenigingsleven. Giften en legaten. Wijlen Mevr. de Wed. D. Stam-Hogen- hout te Ouderkerk a. d. Amstel heeft aan de Ned. Herv. Gemeente aldaar een bedrag van f 2000 gelegateerd, te ver- deelen tusschen diaconie en kerkvoogdij. Ds C. Eiemers, Ev. Luth. predikant te 's-Gravenhage, heeft een gift van f 1000 ontvangen ter aflossing van de schuld van de vereeniging „Maarten Luther". Kerkvoogdij. De commissie van toezicht op het be heer der kerkelijke goederen te Goes heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. Kuiper, tot kerkvoogd benoemd de heer J. J. H u i s- s o o n, die de benoeming heeft aangeno men. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. ds Korevaar (bevestiging van een diaken), 6 u .ds Gjjmink te N.- en St Joosland. Wilhelminadorp, 10 u. ds Steinz, 2.30 u. ds Korevaar. Wissenkerke, vm. leesd., nm. ds Kluiver. Kamperland, vm. leesd., nm. ds v. d. Waa. Geref. Kerken. Grijpskerke, 10 en 2.30 u. dr Hommes. St Laurens, 10 u. leesd., 7 u. ds de Graaff. Souburg, 10 en 2.30 u. ds Beerends. Nieuwdorp, 10.30 en 3 u. cand. Glaubitz te Rotterdam. Vrij Evang. Gemeente. Wemeldinge, 10 en 2.30 u. dhr Verboom te Bath. niet hoog, daar een gemiddelde per vaar tuig werd aangevoerd van 4 tot 6 tob ben. Ook de vangsten op de weervis- scherij waren gering, eveneens van de andere vischsoorten. Tot op heden heeft nog geen verzen ding van mosselen plaats. Naar wij ver nemen, worden pogingen aangewend om weer te mogen exporteeren naar België. Waai- ingemaakte mosselen mogen wor den verzonden onder bepaalde voorwaar den, i3 te verwachten, dat velen dezen winter weer een boterham zullen ver dienen met het pellen in de loodsen. RAZZIA OP GROENTEN VEI LING TE AMSTERDAM. Ook strengere controle op de winkeliers begonnen. (A. N. P.). De actie, welke de gemach tigde voor de prijzen heeft ondernomen om de prijzen van groenten en fruit op een meer verantwoord peil te brengen, heeft onder de verbruikers veel waar deering gevonden; van de zijde van han delaren, in het bijzonder der grossiers, is de medewerking in de eerste dagen van de actie niet groot genoeg geweest. Op sommige plaatsen kon men zelfs van openlijke tegenwerking spreken, zoo als bijv. op de groote groentenmarkt te Amsterdam. De grossiers brachtén hier de kleinhandelaren in een moeilijk par ket, omdat zjj óf voortgingen tegen te hooge prijzen te verkoopen, óf weigerden te verkoopen. Deze houding heeft den gemachtigde voor de prijzen tot streng optreden doen besluiten. Donderdagmorgen verschenen op het groentenmarktterrein te Amster dam de chef van den Centralen Crisis controledienst te Amsterdam met een twintigtal controleurs, benevens een der toegevoegd-inspecteurs voor de prijsbe- heersching te Amsterdam. Over het geheele terrein werden steek proeven genomen en verschillende klein handelaren moesten, vóór zij de markt verlieten, opgeven, welke prijzen zij voor hun groenten hadden besteed. Bleken daarbij te hooge prijzen te zijn, dan werd de grossier, van wien de winkelier had gekocht opgezocht en zijn geheele voor raad in beslag genomen. Om deze voor raden niet aan de markt te onttrekken, zetten de controleurs zelf den verkoop onmiddellijk na de in beslag neming voort. Enkele grossiers meenden tegen het feit, dat hun winsten tot een redelijk peil werden teruggebracht, té moeten demonstreeren door sluiting van hun stands. Zij ontvingen onmiddellijk de waarschuwing, dat weigering van ver koop van de aangevoerde hoeveelheden tegen de wettig toegestane prijzen ver beurd-verklaring ten gevolge zou heb ben. Zij kozen eieren voor hun geld en hervatten binnen enkele minuten den handel. De contröle op de prijzen, welke de winkeliers berekenen, is Donderdag op verschillende plaatsen in het land inge zet. De inspecteurs voor de prijsbeheer- sching berechtten de overtredingen op zeer snelle wijze, soms zelfs binnen en kele uren. De contröle op de kleinhandelsprijzen en, waar het noodig is, ook de razzia's op de groentenveilingen zullen ononder broken worden voortgezet. De overtre dingen worden eiken dag ernstiger opge nomen. Waar men de eerste twee dagen nog iets door de vingers zag, volgen nu on middellijk proces-verbaal en in beslag neming. Twee knaapjes zoeken Coloradokevers. Twee jongens van 10 en 12 jaar vonden dezer dagen op een stuk land te Utrecht een kever, welke, naar het him voorkwam, niet ge bouwd was als gewone kevers. Aange zien de actie ter bestrijding van den zoo gevreesden Coloradokever tot deze jeug dige knaapjes was doorgedrongen, heb ben de jongelui, veronderstellende, dat zij met zoo'n gevaarlijk insect te doen hadden, het dier onmiddellijk naar de politie gebracht, waar bleek, dat de beide kereltjes gelijk zouden kunnen hebben. Het exemplaar is naar het bureau voor Coloradokever-onderzoek opgezonden. Zelfs indien daar blijkt ,dat het een ongevaarlijke kever is, dan neemt dat niet weg, dat de knaapjes door him op lettendheid een voorbeeld hebben gege ven, dat algemeene navolging verdient. (Hbld.) Diefstal per roeiboot. De Amsterdamsche recherche is erin ge slaagd een belangrijken diefstal, einde Juli bij een groothandel in de Uilenburg straat aldaar gepleegd, op te helderen. Een groote partij huishoudelijke ar tikelen, zooals zeep, schuurmiddelen, scheerkwasten, gummiringen voor in- maakflessehen (39000 stuks), portemon- naies, theelichten enz., ter waarde van ongeveer f 3000, werd daarbij gestolen. Het blijkt thans, dat de inbrekers per roeiboot aan de achterzijde van het per ceel welke aan het water grenst zijn gekomen, waarna zij zich door ver breking van een deur toegang verschaf ten. Het gestolene werd in de boot gela den en naar een oud, leegstaand pakhuis, aan de overkant van het water gelegen, gebracht, vanwaar het successievelijk per bakfiets naar de overzijde van het IJ werd vervoerd en o.a. te Landsmeer opgeslagen, Nadat de centrale recherche een spoor in handen had gekregen van een der he lers, zocht een inspecteur als pseudo- kooper met dezen contact. Hij kreeg ver schillende monsters, welke allen tot het gestolen goed bleken te Behooren en toen duurde het niet lang meer, of de partij kon goeddeels worden achterhaald en in beslag genomen. zijn daarna door de politie gearresteerd, zijn daanra door de politie gearresteerd. Verdronken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de 46-ja rige weduwe J. v. M. door de duisternis misleid achter haar woning aan de Raad huisstraat te Alphen aan den Rijn in den Ouden Rijn geraakt en verdronken. Schipper omgekomen. De 60-jarige melkvaarder J. S. uit Slo ten is Donderdagavond met zijn schouw met melkbussen, ten gevolge van een windvlaag op de Brandemeer omgesla gen. Hij wist zich nog aan een mast vast te grijpen, doch hij kon niet naar den wal komen en moest den geheelen nacht rond blijven drijven. Zoo vond men hem. Bij het aan den wal brengen gaf hij nog teekenen van leven, doch korten tijd daarna is hij tengevolge van uitputting overleden. K n a a-p je gestikt. Donder dagmorgen is ten huize van de familie G. in de Otterstraat te Utrecht een vree- selijk ongeluk gebeurd. Tijdens een korte afwezigheid van de moeder, die een boodschap in de buurt deed, zag het alleen gelaten anderhalf - jarig zoontje kans op de richel van een traphekje te gaan staan. Het ventje klemde ziek vast aan de spijlen van het Een tweetal benoehiingent. Naar wij vernemen hebben Directeu ren van de Vereeniging voor Hooger On derwijs op Gereformeerden grondslag, op voordracht van Curatoren der Vrije Universiteit, nadat dezen advies hadden ingewonnen van den Senaat en de juri dische faculteit, en behoudens de be krachtiging, bedoeld in art. 188 der Hoo ger Onderwijswet, aan de Vrije Univer siteit een tweetal benoemingen gedaan. In de eerste plaats hebben zij aan den heer Th. A. Versteeg, thans privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een leeropdracht voor het no tarieel recht aan de Vrije Universiteit gegeven. Aan de V. U. zal in verband hiermede te beginnen met den cursus 19411942, een volledige opleiding voor het notariaat worden verbonden. In de tweede plaats hebben Directeu ren den heer Mr H. J. Hellema, advocaat en procureur te Amsterdam, bereid' ge vonden aan de Vrije Universiteit op te treden als buitengewoon hoogleeraar in het belastingrecht. Ook deze benoeming zal in den nieuwen cursus haar beslag krijgen. Th. a. Versteeg. De heer Th. A. Versteeg werd in 1906 te 's Gravenhage geboren. Na zijn eind examen aan de Rijks H. B. S. te Tilburg, in 1924, slaagde hij in 1929 voor het derde gedeelte van het notarieel exa men. Van 19301935 is hij in de nota- rieele praetijk te Amsterdam werkzaam geweest. Sedert 1931 is hij als opleider voor notarieele examens werkzaam. In 1939 werd hij toegelaten als privaat docent voor het Notarieel en Fiscaal recht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van zijn hand verschenen o.a. ver scheidene artikelen en boekbesprekingen in vakbladen, terwijl hij herhaaldelijk voor afdeelingen van de Broederschap van candidaat-notarissen lezingen hield. Prof. Mr H, J. Hellema. Prof. Mr H. J. Hellema werd geboren 16 Oct. 1900 te Zaandam. Hij bezocht aldaar de H.B.S. en deed in 1923 docto raal examen rechtsgeleerdheid. Hij is advocaat te Amsterdam sedert Jan. 1924. Mr Hellema schreef een prae-ad- vies voor het Binnenscheepvaartcongres 1930 over: „Het ontwerp der commissie inzake wettelijke regeling van het bin- nenvaartrecht"en was lid van de door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie tot onderzoek van de wijze waarop de draadomroep in Ne derland het best kanl worden georgani seerd, beheerd en geëxploiteerd (Draad omroepcommissie) Prof. Mr J. J. Schrieke. Bij besluit van den Sècretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, is aan Mr J. J. Schrieke, te rekenen van 1 Juli 1941, op zijn vezroek eervol ont slag verleend als buitengewoon hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. DUITSCHE OPVOEDERS IN ONS LAND. Het gezelschap van Duitsche opvoe ders uit de gouw Salzburg, die op uit- noodiging van het Opvoedersgilde in ons land vertoeven, hebben een bezoek ge bracht aan den Grebbeberg en een kans gelegd op de graven der gevallenen. Daarna werd „De Hooge Veluwe" be zocht en vervolgens de „Goudsberg" te Lunteren, waar de leider der N. S. B. de Duitsche gasten heeft toegesproken. Voorts had een ontvangst plaats in het stadhuis te Haarlem, waarna het stadhuis en de St Bavo-kerk werden be zichtigd. Daarop begaf het gezelschap zich naar een lezing van den Secretaris-Géneraal van het Departement van Volksvoorlich ting, en Kunsten, Prof. Dr T. Goede- waagen, die sprak'over het onderwerp: „De taak der philosophie in het hooger onderwijs". Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School teZonnemaire is benoemd de heer I. C. J. Katsman te Brou wershaven. Examens. Te Rotterdam slaagden voor de hoofd- acte, examen A en B, de heer J. C. Keim, onderwijzer aan de Chr. School te Kapel le-Bi ezelin ge; de heer B. de Jonge te Goes (A en B), de heer J. de Jonge te Middelburg (B) enC. deVisser (A) vroeger te Aagtekerke, thans te Lisse. hekje en wist zelfs zijn hoofdje tusschen het latwerk te steken. Toen dat eenmaal gebeurd was, kon de kleine niet meer terugtrekken en tot overmaat van ramp gleden zijn voetjes nog van den richel. Hierdoor bleef de kleine aan zijn hoofd hangen, waardoor hij is gestikt. Na thuiskomst van de moeder, waar schuwde deze dadelijk een dokter, die slechts den dood kon constateeren. Het verongelukte trans portvliegtuig. Reuter meldt, dat bij het ongeluk met het transatlantische vliegtuig, dat kort na zijn vertrek van een Britsch vliegveld naar de Vereenig- de Staten, in den afgeloopen nacht om laag is gestort, alle 22 inzittenden waar schijnlijk den dood hebben gevonden. Hedenmorgen waren 19 personen uit het verbrande toestel te voorschijn gehaald i en geïdentificeerd. Dit is het tweede transatlantische vliegtuig dat binnen vjjf dagen ttfds is verongelukt. (D.N.B.) MIDDELBURG, 16 Aug. 1941. Poste lein 10, Augurken 3-27, Wagenaarsboo- nen 7-10, Suikerboonen 8-12, Stoksny- boonen 14, Stamsnyboonen 7-10, Stok- princesseboonen 20, Stamprincesseboo- nen 11-14, Andijvie 3-8, Rabarber 1-7, Waspeen 4-6, Uien 6, Kroten 4, Savoye kool 4.5, Spitskool 3.5, Roode kool 4.5, Witte kool 3, alles per 100 kg. Peen 5, Rapen 4-9.5, Selderij 1-1.5, Rammenas 4.5-9.5, alles p. 100 bos. Bloemkool 2-12, Kropsla 3.20-4, Kom kommers 2-13.5, alles per 100 stuks. Peterselie 1-35 per chip. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 15 Augustus 1941. Groenten: Augurken 9.9027, Andij vie 6.408, Stoksnijboonen 11.2014, Stamsnijboonen 8, Pronkboonen 10, Stokprincesseboonen 20, Dubb. Princes- seboonen 14, Wagenaarsboonen 6.50 7.50, Groene boonen 7,50, Roode kool 4.50, Witte kool 3, Savoye kool 4.50, Kroten 4, Rabarber 5, Tomaten 517, Uien 6, alles per 100 kg.; Bloemkool 7.2012, Kropsla 4, Komkommers 5.50 11, alles per 100 stuks; Peterselie 1 2.50, Rammenas 7, Selderij 36, Worte len 5, alles per 100 bos. KAPELLE. Veiling van 15 Aug. 1941. Washington 2835, Czarpruimen 28 35, Early Laxton 2835, Eld. Blauwe 2025, Vroege pruimen 1422, Veld- pruimen 10, Frambozen 50, Bramen 40 50, Moerbeien 90, Jap. Wijnbessen 90, Yellow Transp. 1525, Perzikappels 1525, Zigeunerinnen 1525, Early Victoria 1220, Keswick 1220, Diver se appels 10, Kroetappels 10, Oomskin deren 10—30, Precose de Trev. 1025, N.-Holl. Suikerperen 10-15, Roode Sui kerperen 10, Diverse peren 10, Kroetpe- ren 5, Dubb. Pr. boonen z. dr. 14, Gele Boonen 78, Snijboonen 14, Stokprin- cessen 20, Uien 4.806, Sjalotten 8, To maten 1017, Augurken 317, Drui ven 6570, Perziken 114. MIDDELBURG. Ondertrouwd: P. Del- lebeke 24 j. en J. D. Poelman 22 j. Getrouwd: J. de Rijke 27 j. en S. den Boeft 29 j.; H. Raats 37 j. en W. J. J. Leijdekker 36 j.; B. Verlinde 27 j. en T. Fossen 30 j.; A. J. M. Van Puijl 24 j. en C. Meliefste 24 j. Geboren: Johanna Abela d. v. L, Ma rys en B. C. Tiersen; Jacobus Nicolaas Lucas z. v. F. Bliek en P. B, C, v. Hilst. Overleden: P. Verhage, 11 j., d.; C. J. de Wolff 62 j., man van W. C. Rui tenbeek; A. J. L. Vermoet, 13 j„ d. (P. Z. C.) GOES. Geboren: Johannes Hubertus z. v. H. A. Jacobs en M. M. de Kater. Overleden: Jan de Looff, 37 j., echtg. v. A. C. Schippers te Kortgene. Over de maand Juli. WEMELDINGE. Geboren: Jan z. v. P. Sonke en C. J. Sinke; Dirkje Suzanna d. v. D. Blom en J. C. v. d. Visser; Anna Janetje d. v. D. Landman en J. Oude man te Amsterdam. Gehuwd: C. G. Ruissen 23 j. en J. v. d. Boomgaard 21 j.; M. Abrahamse 24 j. en M. C. Wemelsfelder 21 j. Overleden: te Yerseke, J. F. Oudeman, 13 j., z. v. J. Oudeman en M. Moret; te Bergen op Zoom; J. J. Nijssen, 29 j., ongeh.J. Nijsse, weduwe v. C. Sinke, 79 j.te Goes, M.C. v. Damme, 19 j. ongeh. A. Schouwenaar 27 j. ongeh.te Amster dam, L. van Driel, 64 j., echtgenoot v. L. Volaart; W. Houtekamer, 68 j., echt- genoote v. J. Hardenberg. POGING OM BERLIJN AAN TE VALLEN MISLUKT. BERLIJN. (D. N. B.) In den nacht van 15 op 16 Augustus heeft de vijand een poging gedaan het Noord-Oostelijk deel van het Rijk aan te vallen. Slechts één vliegtuig slaagde erin den rand van Ber lijn te bereiken, waar het door luchtdoel geschut werd neergeschoten. ONTSLAGVERGUNNING VOOR PERSONEEL IN AKKERBOUW- EN VEEHOUDERIJBEDRIJVEN. De personeelsbezetting. De directeur-generaal van den arbeid heeft met ingang van heden, aan de lei ders van akkerbouwbedrijven en veehou derijbedrijven, die niet zijn gecombi neerd met bedrijven van anderen aard, vergunning verleend om mannelijke ar beiders, die korter dan gedurende acht maanden per kalenderjaar bij hen in dienstbetrekking zijn, te ontslaan, onder voorwaarde, dat in het bedrijf een ge noegzaam aantal mannelijke arbeiders van 14 jaar of ouder werkzaam is en blijft aangehouden. De personeelsbezetting zal als genoeg- van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Vrijdag 15 Augustus 1941. V.K. Heden V.K. Heden 4 Nederl. 1940 I lOO"/i0 100"/ie Kon. Boot 184 I8D/2 4 Nederl. 1940 II 100 100 Ned. Scheepv. Unie 19472 192 4 Nederl. 1940 m. b. 100"/18 100«/ia Rotterd. Lloyd 155 154% 4 Nederl. 1941 1007s 100 Mij. Nederland 155 155 3 Nederl. 1937 885/s 88"/10 H. V. A. 450 453 3—31/2 Nederl. 1938 93Vs 93 Javasche Cultuur 265 3 Ned.-Indië 1937 I 94Va 94% N. I. S. U. 1 Koloniale Bank 190% 194Va Verg. Cultuur 127% 1287a Ned. Ind. Handelsbank 134 134% Deli Maatschappij 292 290 Cert. Ned. Handel Mij. 144 Va 146% Senembah 235 235 A. K. U. 143 144 4^2 Bataafsche Olie IOOV10 10072 Van Berkel's Patent 92 91% 3|y2 idem 89V2 89"/i0 Cert. Calvé Delft 92% 93 V2 Amsterd. Bank 12272 124 Fokker 229 225 Incasso-Bank 1217e 1217s Cert. Leverbros 140 139 Rotterd. Bankverg. 133 134% Philips Lampen 246 242 Twentsche Bank 142 144 Pref. idem 159 159 6 pref. Leverbros 121 1197s Kon. Olie 266Va 266 Nat. Bez. De Schelde 125 132 Amsterdam Rubber 291 286 Ned. Gist en Spir. 440 440 B Bandar Rubber 230 230 Van Gelder's Papier 165 164 Deli Batavia Rubber 230 Wilton Feijenoord 225 223 Serbadjadi 137 139Vz Hessa Rubber 145 144 V. I. C. O. 182 187 Amsterdam Ballast 212 212 Holland Amerika Lijn 130 131 Blaauwh. Vriesseveem 96 9772 Indien men de gedetailleerde prijs courant van de beurs op heden zou ter hand nemen, en men van de meer cou rante fondsen den middenkoers ging be rekenen, dan zou men bij nagenoeg allei tot de overtuiging komen, dat het huidi ge koerspeil voordeelig bij dat van gis teren heeft afgestoken. Bij nader inzicht zou echter blijken, dat het verloop lijn recht tegenover dat van gisteren stond. Wij hadden n.l. gisteren te doen met een vaste markt, waarin de koersen ge leidelijk konden aantrekken. Heden ech ter opende men op een veel hooger ni veau, doch reeds spoedig bleek, dat men te hoog had gegrepen. Een inzinking volgde, welke vrijwel tot het slot voort duurde. Technisch gesproken komt mèn tot de veronderstelling, dat het publiek voor den aanvang van den beurs belang rijke kooporders had geplaatst, waar door de eerste koersen zooveel hooger moesten worden gesteld. Hierop volgde echter aanbod met het bekende gevolg. Aandeelen Kon. Petroleum openden op 273, na gisteren op zijn hoogst 267 pet. te zijn geweest. Het fonds liep daarna tot 265 pet. terug. Aandeelen H. V. A. volgden eenzelfde lijn door op 464 pet. te openen, hetgeen een twaalftal punten hooger was dan de hoogste koers van gisteren. Dit voordee lig verschil ging in den loop van den ■beurstijd geheel verloren. Cert. Leverbros openden niet veel hoo ger dan gisteren met het gevolg dat de reactie in dit fonds geen afmetingen van be teekenis aannam. Aandeelen Philips, die op 247 pet. waren begonnen, lieper later tot 240V2 pet. terug, hetgeen zelfs beneden de laagste noteering van den vorigen dag was. Aandeelen A. K. U. lagen vrij vast in de markt met een voordeelig verschil van ca. 1% pet. De overige industrieele aandeelen droegen een eenigszins onregelmatig karakter. Voorop zij gesteld, dat de verschillen met gisteren vergeleken zeer weinig te betee- kencn hadden. Een enkel stukje vraag deed hier een hooger.en koers ontstaan, omgekeerd kwam een lagere noteering tot stand, Dit laatste was feitelijk op elke rubriek van toepassing. Aandeelen Amsterdam Rubber volgden de algemeene lijn door op 292 pet. te openen en vervolgens tot 286 pet. terug te loopen. Van de overige rubberaandeelen kan worden getuigd het geen wij hiervoor omtrent de minder cou rante industrieele aandeelen mededeel den. Aandeelen Nederl. Scheepv. Unie wa ren tenslotte niet veel veranderd bij gis teren. Aandeelen Holland-Amerika Lijn echter openden vrij belangrijk hooger, doch liepen later terug. In tabakken was de handel kalm, ter wijl de koersen weinig afwijking ver toonden. De beleggingsmarkt kon nog steeds prijshoudend worden genoemd, doch de staffelleening lag iets zwakker in de markt Participatiebewijzen Belegging Neder land f586.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3