STEUTEL De wederopbouw van Middelburg. derieplanten H-O Christelijk Dagblad voor Zeeland „Y=VIKTORIA, lend ngmagazijn ertcostuums ortcostuums Tweedjassen EN AANBOD ersknechts DAGKALENDEK. Binnenland aat - GOES en U nog leveren: ZATERDAG 16 AUG. 1941 55e JAARGANG - No. 91 Bureaux Lange Vorslslrael 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg! Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gistsfraaf 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent Dit nummer bestaat uit twee bladen. - EERSTE BLAD. Groote voortvarendheid en snel tempo - Bouw van blokken - Op onwilligen wordt niet ge wacht - De groote huizen komen niet terug Eind 1942, begin 1943, wil men Middelburg herbouwd zien. De Duitsche successen In het Oosten Sowjet- troepen in de Oekraïne achtervolgd - Ring bij de Zwarte Zee steeds nauwer - De be sprekingen tussohen Roosevelt en Churohlll DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Onvermoeide achtervolging in Oekraine. De Engelsch-Amerlkaansche verklaring. Nieuwe Verordeningen. :briek worden opge- ne advertentiën van i regels 0.55 bij aKng. Iedere regel Maximum 8 regels, of nummer 10 ct. ■erhooging. E KOOP. ORANJEZON. Geref. Godsdienst, omstreeks 20 Aug. STHUIS middellijke omgeving. Bureau „De Zeeuw" Fa CAAN VAN Volfaartsdijk A 135. he en beursberich- Iracht en gram. 6.15 divina. 6.45 Gram. igsch praatje. 7.10 iten. 7.20 Gram. 7.45 oncertgebouwork. en 9.15 Nieuws van de 3NO.Nieuwsberich- ng (voorbereid door hting). 10.05—10.15 causerie. Familieberichten 33 cent per raoei Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi) contract belangrijke korting Telkens weer bemerken wij, dat er voor het vraagstuk van den wederop bouw van de Zeeuwsche hoofdstad in breede kringen, ook buiten Middelburg, groote belangstelling bestaat. In de kringen van de gedupeerden wjj heb ben het nog maar kort geleden in den breede uiteengezet blijft men de norm, het principe van de schadevergoe ding, onjuist achten. Men voert daar in nationaal verband een actie om tot een zoodanige regeling te komen, dat de slachtoffers van het oorlogsgeweld zoo ongeveer terugkrijgen, wat ze verloren zagen gaan. Wij hebben wel eens uitla tingen vernomen, die er op wezen, dat men het hoofd niet in de strop wilde steken. Ook hoorden we wel beweren, dat van een herbouw op groote schaal binnen afzienbaren tijd niets komt en dat het slechts enkelingen zijn, die den stap in het donker durven zetten. Daartegenover werd in de laatste ver gadering van den Gemeenteraad mede gedeeld, dat de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw van oordeel is, dat er te Middelburg meer en in wat vlugger tempo moet worden herbouwd in navolging van Scherpenzeel b.v., dat in Sept. of Oct. a,s. geheel zal herbouwd zijn. Vandaar, dat wij gaarne een en ander gaan vertellen van wat ons dezer dagen van bevoegde zijde is meegedeeld. Waar schijnlijk zullen wel niet alle gedupeer den voor de volle 100 pet. tevreden zijn, maar toch zal uit het volgende blijken, dat men binnen het raam van de schade regeling alles wil doen, om de moeilijk heden weg te nemen of te verkleinen. Men wil er spoed achter zetten en het zou wel eens kunnen zijn, dat wie nu aan den kant gaat staan en nog langer een afwachtende houding aanneemt, zichzelf buitengewoon benadeelt en misschien la ter genoegen moet nemen met een pand en een stand, minder geschikt dan hij nu kan krijgen. Ook vergete men niet de prijsstijging van de bouwmaterialen. Het is nu al voorgekomen in een andere gemeente, dat iemand, die „durfde" en spoedig liet bouwen, veel voordeeliger uit is dan een ander, die telkens maar uitstelde en de bouwsom, soms in enkele maanden, zóó zag stijgen, dat hij het plan steeds klei ner, maar de prijs voortdurend hooger zag worden. In een snel tempo. De wederopbouw van Middelburg zal in de komende maanden) met groóte voortvarendheid ert int eenf snel tempo wordlen aangevat. Het puinruimen is voorbij, de ver woeste gebieden zijn geheel schoonge maakt en worden thans bouwrijp ge maakt. Onder leiding van den DIWEMI is een stratenplan uitgezet en men is nu met den aanleg der straten, rialeering, enz. bezig. Aanvankelijk is men van de gedachte uitgegaan, dat iedere gedupeerde zelf zijn verwoest huls zou laten herbouwen. Men was van meening, dat dit noodzake lijk zou zijn om de karakteristieke sfeer en den eigen stijl van het oude Middel burg te behouden en te voorkomen, dat er een al te duidelijke eenvormigheid zou ontstaan. Daarbij werd echter wel eenigszins uit het oog verloren, dat de hulzen, welke in de Meimaand van 1940 verwoest zijn, in den loop van de drie achter ons liggende eeuwen zijn gebouwd. Nu is dit alles met één slag vernietigd en zal het ook, bij wijze van spreken, met één slag moeten worden herbouwd. Daarom is het onontkoombaar, dat het nieuwe Middelburg een anderen geest zal ademen dan het oude. Dit beteekent ech ter niet, dat het typische karakter der stad verloren zou moeten gaan. Het stre ven van allen, die met den herbouw zijn belast, is er op gericht om dit karakter zoo volledig mogelijk te behouden. Eb ook de verscheidenheid der huizen zal daartoe bijdragen. ledér kan zijn eigert architect kiezen, zoodat daardoor alleen reeds variatie in de gevels zal ontstaan. Dat iedere gedupeerde zijn huis weer zou gaan herbouwen, bleek later een illusie te zijn, welke niet verwezenlijkt werd. Er kwamen in de afgeloopen maan den wel een aantal bouwplannen, ver spreid over de stad, gereed (ongeveer 50), doch het overgroote deel van de be trokkenen kwam niet tot herbouw, eens deels uit gebrek aan initiatief, ander deels omdat de financieele regelingen niet zóó waren, dat het verschil tusschen schadeuitkeering en de gestegen her bouwkosten gemakkelijk te overbruggen zou zjja, EEN ANDERE METHODE. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw heeft in verband hiermede besloten een andere methode te volgen, een methode, waarmede men veel succes heeft gehad in de Grebbe, maar die niet geheel ongewijzigd overgenomen kon worden voor Middelburg. Men is daarbij uitgegaan van de stel ling, dat verspreid bouwen kost baar bouwen is, waarbij nog komt, dat vooral heit bonwen in de winkelstraten onaantrekkelijk is, wanneer de omgeving van een herbouwd pand nog geruimen tgd niet bebouwd wordt. De plannen, welke reeds gemaakt waren en die, wel ke nog in voorbereiding zijn, moesten dus samen gevoegd worden tot aan eengesloten complexen. En elk dier complexen zal nu als één geheel herbouwd worden, élk door één aan nemer. De groote, oudé huizen komen niet terég. De groote oude huizen, welke kenmer kend waren voor Middelburg, zullen niet meer terug kunnen komen. Dit is jam mer, maar de herbouw van deze panden zou niet passen in een tijd, waarin sober heid een eerste vereischte is. Toegegeven, dat deze huizen decoratief waren in het stadsbeeld, zijn ze daarin toch geenszins onmisbaar. Wat zou de eigenaar van zoo'n huis gedaan hebben, indien hg tot herbouw moest overgaan tengevolge van andere omstandigheden dan de hui dige. Er zou dan ongetwijfeld een ge heel ander huis gebouwd zijn dan er ge staan had. De norm, welke de autoritei ten stellen, is dus eigenlijkW a t zou de man gebouwd hebben, indien hg uit vrjjen wil een nieuw huis had laten bouwen? Hiervan uitgaande wordt dus de op zet eenvoudiger dan vroeger, maar het zal toch in elk geval, zóó zijn, dat het past bij de positie en b(j het milieu van den gedupeerde. De autoriteiten gaan dus denzelfden norm toepassen, dien elk particulier in ■gewone omstandigheden ook zou volgen. Het verschil tusschen schadeuitkee ring en herbouwkosten wordt by dezen gang van zaken uiteraard veel kleiner. De groote moeihjkheid, waarmede men speciaal in Middelburg (meer dan in an dere plaatsen) te kampen had, was, dat er veelal groote huizen verwoest waren, welke een lage verkoopwaarde hadden, doch waarvan de herbouw zeer kost baar zou zyn. Aangezien de verkoop waarde beslissend is voor de grootte der schadeuitkeering, ontstond er een groot verschil tusschen deze bydrage en de herbouwkosten. Indien men de huizen echter bouwt van een couranter type, dan wordt de financiering van den her bouw automatisch gemakkeiyker. Bouwen in blokken. Daar komt nog bij, dat men in blokken gaat bouwen, waardoor de kosten ge drukt worden. Het materiaal wordt cen traal ingekocht, terwijl men door be paalde inwendige elementen der huizen te normaliseeren (zooals betonbalken, deuren, enz.), eveneens groote besparin gen kan bereiken, zonder dat dit aan de soliditeit afbreuk zal doen. (Zie voor vervolg pag. 2.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 3 tot en met 9 Augus tus 1941 kwamen er in ons land 360 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 3 in de provincie Zeeland, n.l. 2 gevallen van roodvonk te S e r o o s- kerke en 1 te Sint-PhilipslanJ. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals reeds in extra-berichten werd bekend gemaakt, werd Odessa door Roemeensche en Nikolajev door Duitsche en Hongaarsche troepen omsingeld. Ten Oosten van de Boeg veroverden Duitsche ge motoriseerde eenheden, die den verslagen vijand rusteloos achter volgden, het belangrijke ertsgebied van Krywoi Rog. Ook aan de overige deelen- van het Oosteiyke front verliep de strijd met succes. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart vernie tigde de luchtmacht voor de Schotsche Oostkust een vrachtschip van 5000 brt. Een tweede groot koopvaardijschip werd zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen brachten ten Oosten van Cromer en Great Yarmouth twee koopvaardij schepen met een gezamenlijken in houd van 15.000 brt., die in een convooi voeren, tot zinken. Twee andere koopvaardijschepen van dat zelfde convooi werden zwaar be schadigd. Andere luchtaanvallen richtten zich op havenwerken aan de Engels che Oostkust. In Noord -Afrika plaatsten gevechtsvliegtuigen een bomvol- treffer op een Britschen torpedo jager ten Noorden van Sidi el B a r an i. Dp vijand wierp gisternacht op verscheidene plaatsen van Noord west- en Noord -Duitsch- land brisant-en brandbommen. Nacht jagers en t luchtdoelgeschut schoten tien Britsche bommenwer pers, die aan den aanval deel namen, omlaag. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" (D.N.B.) Duitsche troepen hebben in de Oekraïne op 14 Augustus de onver moeide achtervolging van de verslagen Sowjet-troepen voortgezet. De Sowjets hadden haastig reserve troepen in den strijd geworpen. De Duit sche troepen braken overal het verzet van de Sowjets en zetten hun opmarsch voort. In deze gevechten leden de Sow jets bloedige verliezen. Tot dusverre werden 20.000 gevange nen gemaakt. Op 13 en 14 Augustus hebben de bols jewisten getracht door nieuwe af deelin gen in het vuur te brengen, de Sowjet- troepen, die ten Oosten van de Boeg en ten Noorden van Nikolajev zyn inge sloten, te ontlasten. Al deze ontzetpogingen leverden, al dus het D.N.B., geen resultaat op, even min als de verschillende pogingen der ingseloten troepen om door te breken. Op 13 Augustus hebben vliegtuigen der Sowjets by Minsk een Roode Kruis- trein met bommen en boordwapens aan gevallen. De trein was duidelyk voorzien van roode kruizen op witten ondergrond. Door dezen aanval werden eenige in den lazarettrein liggende gewonden gedood, terwijl verscheidene anderen nieuwe ver wondingen opliepen. RING BIJ ZWARTE ZEE WORDT STEEDS NAUWER. (D.N.B.) Een Duitsche kapitein meldt het volgende: Steeds nauwer wordt de ring om de omsingelde bolsjewisten gesloten, die in wilde vlucht de laatste reddende poort, Nikolajev, probeeren te bereiken. Doch onze gevechtseskaders bestoken hen steeds weer opnieuw. Onder koppen als „Ineenstorting van het Sowjetfront in de Westelijke Oekra ïne", Grootste ertsgebied der Sowjet- Unie veroverd", „Odessa en Nikolajef ingesloten", „Een nieuw Duinkerken wordt voorbereid", publiceert de Berlyn- sche pers de jongste extra-berichten van het opperbevel van de weermacht. Met de doorbraak naar de Zwarte Zee, zoo schryft de „Völkischer Beobach- ter", zyn sterke afdeelingen van den vyand hopeloos omsingeld en gaan haar vernietiging tegemoet. Om Odessa zal zich het tooneel van Duinkerken her halen. Met Odessa en Nikolajev verlie zen de Sowjets havens, die voor hun oorlogvoering van buitengewoon groote beteekenis zyn. DE INDIRECTE BETEEKENIS VAN DEN DUITSCHEN OPMARSCH. United Press meldt uit Londen: Naar aanleiding van den terugtocht der Sowjettroepen aan den Dnjepr ver klaart men in bevoegde kringen te Lon den, dat door dezen terugtocht een groot gebied aan ryk korenland wordt prijs gegeven evenals een belangrijk deel van het industriegebied der Oekraine. Bo vendien worden de Duitschers in staat gesteld het einde van den bekenden Dnjeprostroydam te bereiken, waar een groot deel van de voor de industrie der Oostelijke Oekraine noodige electrische energie wordt geleverd. (D.N.B.) Over de beteekenis van het ertgebied van Krywoi Rog in de Oekraine, dat door Duitsche troepen is bezet, worden interessante getallen be kend. Afgezien van het feit, dat dit ge bied met een jaariyksche productie van 19 millioen ton bijna twee derde van de geheele ijzerertsproductie der Sowjet- Unie oplevert, is dit erts bovendien een der beste ertsen, die in de Sowjet-Unie of zelfs in Europa worden gewonnen. De totale ertsvoorraden van dit ge bied worden geschat op niet minder dan 800 millioen ton. Daarmede behoort dit ertsgebied tot de rijkste der aarde. MISLUKTE BRITSCHE POGING TOT AANVAL OP BERLIJN. (D.N.B.) Een poging van Britsche vliegtuigen om in den nacht van Don derdag op Vrijdag de rijkshoofdstad aan te vallen is mislukt, met zware verlie zen, door den krachtigen afweer, die alle vijandelijke bommenwerpers dwong rechtsomkeert te maken. Nachtjagers en afweergeschut scho ten acht bommenwerpers neer. (S. P. T.). De eerste Engelsche offi cieuze verklaring op de gemeenschappe lijke verklaring van Roosevelt en Chur chill bevestigen de vermoedens, dat deze verklaring niet over alle problemen, die in de gesprekken tusschen Roosevelt en Churchill aan de orde zijn gekomen, uit sluitsel geeft. Volgens politieke com mentaren zou de militaire situatie het onderwerp van ingrijpende discussies zyn geweest. Het feit, dat Lord Beaverbrook aan enkelajder besprekingen heeft deel genomen ™st er op, dat het vraagstuk van de leveranties van oorlogsmaterieel in het middelpunt der gesprekken stond. Het Witte Huis maakt bekend, zoo meldt Associated Press, dat op zyn minst een der besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill heeft plaats gehad aan boord van het Britsche slagschip Prince of Wales. EEN DIRECTE WAARSCHU- WING AAN JAPAN. De Londensche nieuwsdienst heeft ge meld, dat men de verklaring van Roose velt en) Churchill moet beschouwen als eerv rechtstreeksche waarschuwing aan het adres van Japani De Sowjetunie is volgens Londensche kringen op de hoogte gehouden omtrent de bijeenkomst. De woordvoerder van de Japansche re geering heeft medegedeeld, dat Japan nog geen officieel standpunt met betrek king tot de verklaring kan innemen, aan gezien het resultaat van het desbetref fende onderzoek moet worden afgewacht. DE „STILTE VOOR DEN STORM". Het Britsche ministerie voor techni sche oorlogsvoering maakt bekend, dat het verbod op den uitvoer van oorlogs materieel van Groot Brittannië naar Ja pan en door Japan beheerschte gebieden heden ingaat. Btevoegde Engelsche instanties ver klaren vlogens den Londenschen corres pondent van S. P. T., dat de spanning in het Verre Oosten nog steeds niet is ge- ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. Laat de gansche aarde voor den Heere vreezen; laat alle inwoners van de we reld voor Hem schrikken. Want Hy spreekt, ea het 1ê er; Hfl gebiedt, en het staat er. Ps. 33 8 en 9. Zon Maan op onder op onder 6.22 21.05 16.11 22 Aug. Nieuwe maan, 29 Aug. Eerste kwartier. ZONDAG 17 AUGUSTUS 1941. De raad des Heeren bestaat in eeuwig heid, de gedachten zgns harten van ge slacht tot geslacht. Ps. 33 11. Zon op onder 6.24 21.03 Maan op onder 1.20 17.08 weken en spreken het vermoeden uit, dat „de stilte voor den storm niet eeuwig kan duren". CONFERENTIE VERWACHT VAN BRITTEN, SOWJETS EN AMERIKANEN. (D. N. B.). De bladen te New York be vatten een groot opgemaakt bericht uit Londen volgens hetwelk Roosevelt en Churchill voornemens zijn Stalin een voorstel te doen tot een bespreking te Moscou tusschen Sowjetmilitairen en de hooge Britsche en Amerikaansche verte genwoordigers. Niet alleen de kwestie der leveranties aan de Sowjet-Unie zou worden bespro ken, doch ook de strategische posities van het Sowjetleger, met inbegrip van Siberië. Verder nog de positie van de Sowjet-Unie in de wereld van na den oorlog, alsmede de invloedssferen en de toekomstige ideologische vorm van W.- Europa. ZIEKENFONDSEN ONDER STAATSTOEZICHT, Vandaag zal Verordeningenblad nr 34 verschijnen. Het bevat Verordeningen nr 153—161. Volgens Verordening nr. 153 kan op instructie van den Rykscommissaris aan universiteiten of hoogescholen het be heer worden overgedragen van het cura torium op den presideerenden curator. Verordening nr 154 behelst regelingen omtrent het Joodsche grondbezit voor zoover dit niet reeds als landbouwgrond onder Verordening nr 102/41 valt. Het Joodsche grondbezit met inbegrip van hypotheken moet voor 15 September '41 zyn aangegeven by het Nederlandsche kadaster in Den Haag. Dit is gemachtigd het beheer van het Joodsche grondbezit over ta nemen. Bovendien wordt iedere wyziging in den eigendom of den toe stand van Joodsch grondbezit onderwor pen aan een goedkeuring van den Ryks commissaris. Verordening dj 155 behelst een aan vulling op de bestaande verordening be treffende het binnenrelzen in of vertrek ken uit het land. Ër is een strafbepaling ingevoerd. Verordening nr 150 behelst de vor ming van enkelvoudige kamers by be paalde landgerechten en van een politie rechtbank in Den Haag voor de uitslui tende behandeling van alle feiten, die de politieke rust binnen de volksgemeen schap in gevaar brengen of uit politieke beweegredenen worden gepleegd. Verordening nr 157 behelst een aan passing van den tekst der Verordening op de loonbelasting aan de Verordening op de inkomstenbelasting. Verordeningnr. 158 voert een van den werkgever te heffen nivellee- rings bydrage van het loon in, waarvan de opbrengst bestemd is voor dekking van de door de volgende veror deningen ontstaande grootere uitgaven op het gebied van de sociale verzekering. Verordening nr. 159 voert de verhoo ging in van de uitkeeringen volgens de wet op de invaliditeit en op het ouderdomspensioen door toe kenning van een speeialen toeslag van 25 tot 50 pet., die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening nr. 160 vormt de princi- pieele verordening betreffende de reor ganisatie van de ziekenfondsen. De ziekenfondsen) worden) onder toe zicht van den Staat gestdd, er wordt een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1