OprflBp IfrijwiilifsrèiioM Nederland. VRIJWIL N EGIOEN AND Wanneer verduisteren Hoofdpijn "AKKER'TIES Uit de Provincie Midza Bon Gemengd Nieuws Contröle in Ned.-lndië op buitenlanders. MIDDELBURG. GOES. Op de vergadering van de afd, Goes der Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde, welke gisteravond gehouden werd, memoreerde de waarnemend voor zitter, de heer K. Goudswaard allereerst, de verschillende uitstekend geslaagde ex cursies, welke de laatste maanden naar kweekeryen, plantsoen en tuinen gehou den zyn. Besproken werd het houden van een cursus in aanleg en onderhoud van tuinen. ZUID-BEVELAND. Zuid- en Noord-Beveland. De Bon die niet verloopt heet ff 327.50 WALCHEREN. O.- en W.-Souburg. Alhier is zekere C. D. aangehouden, verdacht van het plegen van een misdrijf, bedoeld bij art. 251bis van het Wetboek van strafrecht. R.'TM1SE6TER FREUPEMANN VERTELT. Waar ritmeester Freudemann vertelt, wat hij gezien heeft in de Sowjet-tJnie, daar heoraeht een voelbare spanning, daar worden kreten yan afschuw met moeite onderdrukt. De waarheid, die vastgesteld werd, niet alleen door ritmeester Freudemann, maar ook door de hem vergezellende verslaggevers uit Amerika, Finland, Zweden, Spanje, Hongarije, Turkye en Japan, is zóó afschuwelijk, dat hier aan een einde gemaakt moet worden. Dit kan alleen, indien het bolsje wisme met wortel en tak wordt uitge roeid. Reeds strijden er duizenden Neder landers aan het Oostfront. Reeds zijn twee contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar Nederland telt nog vele tienduizenden vastbera den mannen, die weten wat hun plicht is. Laten dezen niet langer wachten, maar zich aanmelden by het: Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. 2ATEnSAS 16 AUGUSTUS 1541. 's Morgens tot 6.22 u. 'b Avonds van 21.08 u. Artikel 3. De voorschriften,, bij of krachtens dit besluit vastgesteld, wor den beschouwd als voorschriften, krach tens de Distributiewzt 1939 vastgesteld. De beschikking treedt vandaag in wer king. C. GORDIJN JR. f Een zeer bekend Amsterdammer is heengegaan in de persoon van den heer C. Gordijn Jr., die ruim 25 jaren com mandant is geweest van de hoofdstede- lyke brandweer en als zoodanig niet al leen in deze stad een goeden naam had, maar ook ver daarbuiten in de kringen van zijn vakgenooten zich beroemdheid heeft verworven. BAARN ZONDER BURGEMEESTER. In de „Staatscourant" wordt medege deeld, dat op 1 Augustus 1941 de ambts periode van den burgemeester van Baarn is afgeloopen en dat in verband daar mede de betrekking van burgemeester dezer gemeente vacant is. GIFT VAN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST. De Nederlandsche Volksdienst heeft den burgemeester van een gemeente in het Westen des lands, waar een der vo rige nachten 13 huizen door bommen zoo danig werden beschadigd, dat zij door de bewoners ontruimd moesten worden, een bedrag van f 1500 ter beschikking ge steld om de getroffenen hiermede gedu rende de eerstvolgende dagen bij te kun nen staan. NIEUWE BURGEMEESTERS BENOEMD. L. Groffen is met ingang van 1 September tot burgemeester van Best benoemd. E. A. A. L i e r a is met ingang van 1 September tot burgemeester van Gou da benoemd. De heer L. Groffen is op 2 Mei 1899 te Bergen op Zoom geboren. Hy koos de militaire loopbaan en werd na de de mobilisatie in den rang van kapitein by het eerste regiment wielrijders te 's Her togenbosch op nonactiviteit gesteld. Daarna was ay werkzaam als volontair ter gemeentesecretarie van Udenhout, waarna hy was verbonden aan het pro vinciale kantoor van Winterhulp Neder land in Noord-Brabant. De heer E. A. A. Liera is te Haarlem geboren op 14 Febr. 1896. Hij bezocht do cadettenschool te Alk maar, om daarna zyn militaire studie voort te zetten aan de militaire academie te Breda. 3 Maart 1016 werd hij aange steld tot tweeden luitenant by het wa pen der artillerie. Van 1923 tot 1926 was de heer Liera werkzaam op de tweede af- deeling van het departement van defen sie. Vervolgens werd hy drie jaar op non activiteit buiten bezwaar van de schat kist gesteld om zich te bekwamen voor zijn laatsten werkkring. Op 1 Jan. 1929 ging hij over naar het reservewapen van de landmacht. Van 1929 tot 1939 was hij hierna werkzaam als koffiemakelaar. Op 25 Juli 1940 werd hy benoemd tot secre taris van de byzondere commissie, de ad viescommissie vorderingen (internee- ringscommissie) Den Haag. De heer Lie ra is op 15 April 1933 lid geworden van de N.S.B. Hij trok zich terug bij het ambtenarenverbod en sloot zich weer aan na de opheffing ervan. (S.P.T.) Het Japansche blad „Tokio Nisji Nisji" meldt uit Batavia, dat de Nederlandsch-Indische autoriteiten de contróle op de buitenlanders hebben ver scherpt. Elke vreemdeling, die in Neder- landseh-Indië voet aan wal zet, moet zich onverwijld bij de politie melden. Hy dient de autoriteiten voortdurend van zijn verblyfplaats op do hoogte te hou den. FAILLISSEMENT, Gedeponeerde uitdeeiingslijstieri. 1 Aug. N.V. Zceuwsche Beton Mij, sta tutair gevestigd te Vlake, kantoorhou- dende te Goes. Geëindigd door het ver bindend worden der yitdeeUngslyst, Laat U den dag toch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE" en over een kwartier bent, U weer 100%. helpen direct! BOND VAN CHR. BAKKERS PATROONS IN NEDERLAND. Gewest Zeeland, De algemeens vergadering van het Gewest Zeeland van den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland zal Dins- i dag 19 Aug. a.s. te Goes worden gehou den. Aan de orde komt o.m. de behan deling van de bondsagenda en de ver kiezing van afgevaardigden naar de Woensdag 3 Sept. a.s. te Utrecht te hou den algemeene vergadering van den bond DUURTETOESLAG PERSONEEL BE WAKING OOGSTVELDEN. Naar men ons meldt, is de toekenning van een duurtetoeslag aan het personeel, dat met de bewaking der oogstvelden is belast, niet dubieus. Volgens de circu laire van 11 Juli j.l. is het uurloon van dit personeel hetzelfde als voor de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, eventueel verhoogd met 6 pet. duurte toeslag. Op grond van deze circulaire is b.v. te 'sH. A r e n d s k e r k e direct de duurtetoeslag uitgekeerd aan hen, die aan de bekende gestelde normen volde den. Kerkconcert. Het kerkconcert, dat gisteravond in de Noorderkerk plaats had, heeft de or ganist, de heer Adr. Kousemaker ge opend met een passend nummer van Bach ter eere van de nagedachtenis van wijlen den heer Chr. J. de Wolff, die vroe ger geregeld en later met grootere tus- schenruimte het orgel in de Geref. Kerk te Middelburg heeft bespeeld. Hierna hebben de talrijke aanwezigen genoten van de nummers, die de heer Kousemaker op het orgel bracht, maar niet minder van de vioolsoli van mevr. Betsy BonthuisDhont en de zang van mej. Tanny van de Garde. De herbouwwerkzaamheden. Ter aanvulling van ons bericht van gisteren dient nog te worden gemeld, dat men in de Langedelft begonnen is bij het pand van de firma de Jager met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw van het nieuwe winkelpand voor de firma Simon de Wit en op de Markt voor het kantoorgebouw van de Amster- damsche bank. Betreffende den stratenaanleg kan wor den gemeld, dat de bestrating gereed is voor de verhoogde Groenmarkt, die de verbinding vormt tusschen de nieuwe Lange- en de nieuwe Korte Burg. Deze laatste moet echter nog worden bestraat. Afd. Ned. Mij voor1 Tuinbouw en Plantkunde, De aandacht dient erwei op gevestigd, dat dit een Rykscursus is, georgani seerd door de afdeeling, en ook voor nie t-1 eden toegankeiyk. De cursusduur is 2 jaar, de lessen wor den verdeeld over de winteravonden en 's zomers aangevuld met praktijk. Reeds gaven verschillende leden zich op. Be- belangstellenden kunnen zich bij het be stuur aanmelden. Na de pauze besprak de voorzitter het bijeengebrachte plantenmateriaal, dat ieders belangstelling had. Besloten werd het meebrengen van bloemen en planten, door de leden zelf, aan te moedigen. Wilhelminadorp. Concert. Zater dagavond a.s. te 7.30 uur geven de mu ziekgezelschappen „De Echo" te Wilhel- minadorp en „Excelsior" te Kioetinge, alhier een concert. Woningbouw. ierseke. Door B. en W. is vergunning verleend voor den bouw van een blok van 2 woningen en 'n winkelwoonhuis in de Spuistraat voor E. Th. de Smit en M. Joossen en aan het bouwbureau Zuid- Beveland voor den bouw van vier arbei derswoningen aan de Vijverdwarsstraat, eveneens herbouw ten behoeve van door het oorlogsgeweld getroffenen. Aan den heer H. L. Baay is vergun ning verleend voor den aanbouw van kastoren, soa» aan zijn perceel Molenpol- Op de Goesche Midzabonnen die U In Iedere Midzazaak bij contante be taling ontvangt, werd deze week aan premies een bedrag van uitgekeerd. derweg 30, zulks ten behoeve van zijn belasting- en administratiekantoor, te vens dienende als kantoor voor de Mid- denstandsbank en de Yerseksche Vis- schersleenbank. Mosselindustrieën. B. en W. hebben vergunning inge volge de hinderwet verleend aan de fir ma J. Everse en L. Hoebeke voor het oprichten van een mosselpellerij op het industrieterrein in den Burenpolder en aan den heer J. Prins tot het uitbreiden van zijn mosselbedrijf aan den Grintweg. Hansweert. De heer L. Hoekstra, as sistent der Directe belastingen enz. al hier wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst naar Amsterdam. De man is naar Middelburg overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. (Pr. Z. C.) Arnemuiderf. Zaterdagavond a.s. te half acht hoopt bij gunstig weer de mu- ziekvereen. „Arnes Genoegen", directeur dhr F. Buis, een concert te geven. De drie plaatselijke zangvereenigingen „Ex celsior", „Beatrix" en de „Lustige Zan gers" zullen hierbij medewerking verlee- nen. (Belangeloos bericht.). Nieuwe plaag. Van ver schillende zijden wordt geklaagd over 'tfeit, dat zich in de groote steden van België talrijke kinderen aan openbare bedelarij schuldig maken. Te Brussel en te Antwerpen is zulks een ware plaag geworden. Velen onder deze kleine bedelaars maken van den huidigen vacantietijd ge bruik om, zonder medeweten van de ouders, him stieltje uit te oefenen. Som migen halen zoodoende 30 tot 40 francs per dag op, welke zij vervolgens gaan versnoepen. Maatregelen worden thans overwogen om een einde aan dezen toe stand te maken en alle schoolgaande kinderen te verplichten aan de excursies en openluchtspelen door sommige stads besturen onder toezicht van het on- derwyzend personeel georganiseerd, deel te nemen. ,N. R. C.) De aanslag op Hiranoema. Naar Domei verder over den aanslag- op baron Hiranoema, den Japanschen minister van Binnenlandsche Zaken, meldt, heeft de dader een onderhoud met Hiranoema gehad, in den loop waarvan hij plotseling een revolver trok en den baron in den hals schoot. Ondanks zyn verwonding nam baron Hiranoema zelf aan de achtervolging deel. De toestand van het slachtoffer is verontrustend. Het D.N.B. meldt nader uit Tokio: tegen acht uur 's ochtends drong de dader de particuliere woning van den baron binnen en verwondde ham door een revolverschot in de hals. De dader, die met geweld was binnengedrongen, kon korten tyd later door de politie worden gearresteerd. Hij komt uit de streek van Sjimonoseki en heet Naohi- ko Nisji. Over zijn persoon en beweeg reden is tot dusver niets naders bekend. Veehoudergedood. Dinsdag middag heeft zich op een weiland te Buitenpost een tragisch ongeval afge speeld, waarbij de veehouder D. gedood is. Hij zag eenige jongens op zijn akker land en wilde hen wegsturen. Onder hen was een zekere P., 17 jaar, en be kend als een driftig jongmensch. Deze was in het bezit van een hegschaar. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, wordt nog door de politie uitgezocht, feit is, dat D. .op een gegeven oogen- blik de schaar in zijn hals kreeg, waar door zijn slagader is doorgesneden. Hij kon nog een honderd meter verder een dichtbyzijnde woning bereiken, waar hij echter voor de deur in elkaar zakte en spoedig overleed. De politie heeft de zaak in onderzoek. (St.) Clandestiene kaasmake- ry ontdekt. Enkele dagen geleden kregen ambtenaren van den crisis op sporingsdienst te Ede een spoor in han den, dat naar Barneveld leidde. Het vermoeden was gerezen, dat een landbouwer, die op een afgelegen hoeve woonde, een clandestienen handel in kaas OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN, Berloht No. 20. In bericht No, 19 betreffende de hoogst toelaatbare pryzsn van groenten en fruit, dat Dinsdag, 12 Augustus j.l. is verBchenen, sjjn in oen aantal dag bladen eenigo onjuistheden geslopen. Hieronder volgt daarvan de verbetering. Komkommers: boven 850 gram 0.22 per stuk 700/850 gram 0.19 600/700 gram 0.15 500/600 gram 0.11 Kropsla: „0.08 Hiermede vervallen de overeenkomstige opgaven in bericht No. 19. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 21. WILD. Bij verkoop door den kleinhandel mogen de in de eerste kolom genoemde prijzen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht. (In deze pryzen is de thuisbezorging en het panklaar maken inbegrepen.) Bij verkoop door jagers, groothandelaars en opkoopers aan het publiek mo gen ten hoogste de prijzen, genoemd in de tweede kolom worden berekend. (In deze prijzen zijn de kosten van verzending, verpakking en panklaar maken niet inbegrepen.) Wilde eenden2.10 per stuk 1.25 tot 1 Oct. per stuk 1.35 van 1 Oct. af Fazanthaan 2.90 2.10 Fazanthen 2.70 2.00 Korhaan 2,90 2.10 Korhen 2.70 2.00 Jonge patrijzen 1.50 1.00 Oude patrijzen 1.00 0.50 Houtduiven 0.75 0.40 Talingen „0.90 „0.50 Wilde ganzen 3.00 kg 1.00 kg Houtsnippen 1.70 per stuk 1.15 per stuk Watersnippen 0.80 0.50 Goudpluvieren 0.80 0.50 Wilde konijnen 1.70 1.10 Hazen volle (meer dan 3 kg) „3.00 kg 4,00 Hazen (2 kg tot 3 kg) „3.00 „2.65 Hazen y2 (lichter dan 2 kg) „3.00 1.75 Edelwild geheel1.85 0.80 in de huid per kg zonder darm. rag ,2.70 achterb1.70 andere deelen 1.55 Damwild geheel 1.85 0.80 rug ,2.70 achterb1.70 andere deelen1.55 Reeën geheel 2.85 „1.10 rug „4.10 achterb2.55 andere deelen „1.90 Wilde zwijnen geh,2.50 „0.70 rug „3.80 andere deelen 2.00 Mouflon geheel 2.85 1.10 rug ,4.10 achterb2.55 andere deelen 1.90 Tamme konijnen „2.70 1.00 levend gew. 2.00 geslacht BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. dreef. De ambtenaren deden zich bij hun eerste bezoek voor als pseudo-koopers, doch de boer liep niet in den val. Ben uur later kreeg de boer opnieuw bezoek en thans werd hem geen twijfel gelaten omtrent het doel daarvan: ge assisteerd door de politie uit Barneveld werd een grondige huiszoeking verricht. Op den deel werd, ten deele gecamou fleerd door rietmatten, een complete in stallatie voor de kaasfabricage aange troffen; een veertigtal volvette kazen, door den landbouwer op frauduleuze wijze bereid, werd gevonden. De installatie en de kaaspers werden verzekerd en de kazen in beslaggenomen en naar Ede getransporteerd. Verdronken. Het echtpaar J. V.H. te Hoogkerk is Woensdag avond tydens het noodweer bij de brug over het Hoendiep, te water geraakt en verdronken. Zij laten 5 kinderen na. Woensdagavond is de 71-jarige J. N. te Gouda door de duisternis mis leid in den Bleekersingel aldaar geval len en verdronken. Treinstoring door losge- raakten kabelballon. Woensdag avond is de eiectrische leiding boven de spoorbaan DelftSchiedam naby het station Delft door den kabel van een losgeraakten kabelballon vernield. Daar door werd het treinverkeer in beide rich tingen stilgelegd. Oogenblikkelijk is men echter met het herstellingswerk begon nen, zoodat gistermorgen vroeg de dienst kon worden hervat. Noodweer in Chili en Ar gentinië. Uitgestrekte gebieden van Argentinië hebben reeds weken te lijden onder zeer- slecht weer, dat, aan het eene deel van het land een abnormale koude, aan het andere een gloeiende hitte brengt. In het gebied der Cordilleras in het Westen hebben winterstormen de temperatuur sterk verlaagd. Aan het grenspunt van de spoorlijn over de An des is een sneeuwlawine neergekomen op het. stationsgebouw van Caracoles, dat aan de Chileenscho zijde van de grens ligt. Elf spoorweg- en douanebeambten werden bedolven, slechts vier konden worden gered. Terwijl dit deel van het land te lijden heeft onder vreeselijke koude, veroor zaakte in de noordelijke provincies Cata- marca, San Luis en San Juan een heete stofstorm, die do Indianen „roode wind" noemen, groote schade. Met een snelheid per uur van 250 km, loeide de orkaan over het land, vernielde telegraaf- en telefoonlijnen, beroofde huizen van hun daken, rukte de wieken van windmolens af en legde over uitgestrekte gebieden een dikke laag rood zand. Daarbij steeg de temperatuur in een uur tijds tot 40 graden. Uitloopers van deze zeldzame natuurverschijnselen deden zich zelfs ge voelen tot in de hoofdstad, dus op een afstand van ruim 1000 km. In den nacht van Dinsdag op Woensdag viel een ros sige regen die de straten met een tegel- kleurige laag stof bedekte. Reeds een week lang wordt midden Chili door zware stormen geteisterd, waaraan tot dusverre 40 dooden en een honderdtal gewonden ten offer zijn ge vallen. Het luchtverkeer is totaal ver lamd. Negen spoorlijnen alsmede talrijke autowegen zijn gestoord en het tramver keer van Santiago is tot op de helft ver minderd. De spoorlijn over de Andes is door de reusachtige sneeuwophoopingen, op sommige plaatsen wel 60 meter hoog, op vele plaatsen onderbroken en elders door bergstortingen. Uit talrijke steden wordt waterschade gemeld, speciaal uit San Fernando, waar troepen de brand weer te hulp zijn gekomen. Daar de eiec trische centrale van Val van tal buiten ge bruik is gesteld, werd het treinverkeer tusschen Santiago en Valparaiso tot een stoomtrein per dag beperkt. Het aantal dooden in Chili stijgt snel en bedraagt thans reeds meer dan 60. Een lawine bedolf onder andere het weerstation van de Condor-luchtvaart maatschappij. De leider van dit station, zijn echtgenoote en 10 spoorwegbeambten zijn, naar men aanneemt, om het leven gekomen. Een andere lawine vernielde bij Cancageta een 40 meter hooge brug en verscheidene huizen. Daarbij werden drie personen gedood en zes vermist. Bij Entandacollo werden negen lijken uit den vloed geborgen. In deze streek heb ben de rivieren Angostura en Colbron de dijken overstroomd. Men gelooft, dat in dit gebied nog een twintigtal men- schen is verdronken. Portemonnaie gestolen. De directrice van een atelier aan de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amster dam had haar portemonnaie, die f 3200 bevatte, in een onderhanden zijnde japon gestopt. Eenige uren later bleek de por temonnaie te zyn verdwenen. Van deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2