Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, Bracht de oorlog verdieping van het geestelijk leven? Binnenland DABKALENDER. V R IJ D A G 15 AUG. 1941 55e JAARGANG - No- 90 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburgi Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisfsfraaf 34 en Noord weg 156 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Direetawr-Hoofdredaetewr: A. DE LANGE te Goes Afschrijving op huizen. Sowjet-tegenstand In de West-Oekraïne stort Ineen Odessa omsingeld - Krywoi Rog veroverd - Ontmoeting tusschen Chur chill en Roosevelt. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Sowjet-tegenstand In W. Oekraïne ineenstorting nabij. Ertsgebied van Krywol Rog veroverd. Roosevelt ontmoet Churchill In volle zee. Japan zal aan geen druk toegeven. Geldige Bonnen voor Voedingsmiddelen. Een legionnair over de ontvangsi In Krakau. Soberder maaltijden. Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bif vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bl| contract belangrijke korting Met blijdschap kon in de oorlogsweek van Mei 1940 en daarna worden gecon stateerd, dat er bij velen een opleving in het geestelijk leven viel waar te nemen. Er werd meer gebeden. In den Bijbel werd gezocht naar troost en bemoedi ging in de droeve omstandigheden, waarin men gekomen was en in het leed, waardoor men getroffen was. Al het stoffelijke verging soms in een oogen- blik en men zocht houvast in de eeuwige waarden. De kerkdiensten werden druk ker bezocht en menige predikant en ouderling kon verhalen van aangename bezoeken, waarbij van hart tot hart ge sproken was over het heil in Jezus Christus, dat nooit vergaat. Met dank aan God mag ook nu, ruim een jaar later, worden getuigd, dat deze verblijdende verandering bij sommigen blijvend is. Er is verootmoediging onder Gods kastijdende hand en veler leven is dieper, ernstiger geworden. Veel sleur en traditie is weer heerlijke, levende wer kelijkheid geworden. Het bidden, Bijbel lezen en kerkgaan is by hen waarach tige behoefte geworden. Zij hebben waarlijk datgene gevonden, wat alleen steun biedt te midden van zooveel, dat wankelt. Maar helaas vallen er ook andere ver schijnselen waar te nemen. Het schijnt, naar hun levensopenbaring te oordeelen, dat sommigen, bekomen van den eersten schrik, weer in hun vroeger leven zijn teruggevallen en dat er, vergeleken met de periode van vóór 10 Mei 1940, niets bij hen is veranderd. Hier ziet men weer die lauwheid en lakschheid van vroeger, daar een terug vallen in zondige gewoonten. In sommi- ger leven is de ernst weer geweken en het frivole weer teruggekeerd. De pijn van de slagen wordt niet meer gevoeld. Voor Gods tuchtigingen is men blind. De ergste schrik is voorbij en het leven is weer als voorheen. Dit is wel een zeer ernstig verschijnsel, temeer, waar het menschen betreft, die het toch gevoeld hebben, dat het anders en beter moet worden, wier geweten ge sproken heeft en ongetwijfeld nóg spreekt. Een kind kan kwaad doen. Dat is erg en voor de ouders bedroevend. Maar als het gestraft is en zijn zonde heeft inge zien, maar daarna datzelfde kwaad toch weer doet, dan zondigt het veel zwaarder dan de eerste maal en de pijn is voor de ouders ook veel erger. Wij weten uit Zijn Woord, dat God de herhaalde zonden van Zijn geslagen volk zeer zwaar straft. Dat wij dan heel dicht bij dit Woord Gods leven. Het is in alle omstandighe- .den, ook die van het heden, een lamp voor onzen voet. Als wij dit licht vol gen, zullen wij niet dwalen, maar zullen wij het later kunnen zeggen, dat de zor gen en beproevingen van dezen tijd voor ons geestelijk leven ten zegen zijn ge weest. ZAL 10 VAN DE HUUR WAARDE MOGEN BEDRAGEN. Het Hbld meldt: Enkele weken geleden is ons de vraag gedaan, welk bedrag men in aftrek zou mogen bmigen op het inkomen voor af schrijving op huizenbezit. Naar wij thans vernemen, zal toege staan worden om het af te schrijven be drag te stellien op 10 van de huur waarde. In het algemeen zou deze huurwaarde dan zijn die, welke in aanmerking komt voor de Personeeele Belasting. Het hier genoemde percentage ziet op woonhuizen in eigen gebruik of verhuurd aan derden. Het geldt dus niet voor b.v. winkel huizen en andere bedrijfspanden. Wor den pilke perceelen verhuurd, dan zal de eigenaar allicht een hooger bedrag mogen afschrijven in verband met de waardevermindering tengevolge van het gebruik. MISBRUIKEN VAN BANKPAPIER. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het is gebleken, dat het door haar uitgegeven bankpapier in den laatsten tijd wederom wordt misbruikt door het stellen van opschriften enz. Naar aanleiding hiervan wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Neder landsche Bank soortgelijke biljetten als beschadigd bankpapier behandeld. ZWARTE ZEE BEREIKT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend In de Oekraïne is bij de verdere rustelooze achtervolging door Duitsche en Roemeensche troepen de kust van de Zwarte Zee tusschen Odessa en de mon ding van de Boeg bereikt. Ook aan de rest van het front verloopen de operaties volgens de plannen. Het luchtwapen heeft zware slagen toegebracht aan de voor de vlucht der Sowjet-troepen in ge reedheid gehouden transportsche pen in het kustgebied van Odes- sa en N i k o 1 a j e f. Het heeft twee transportschepen van te za- men 14.000 ton inhoud vernield en nog vijf groote schepen zwaar beschadigd. Aan de Britsche Oost kust hebben vliegtuigen, die ge start waren voor gewapende ver kenningen, in scheervluchten bom- treffers geplaatst op een staal fabriek ten Zuiden van Whitby en op ravitailleeringsbedrijven in de stad Sunderland. In Noord-Afrika hebben ge vechtsvliegtuigen groote deelen van een Britsch munitiedepot bij T o b r o e k vernield. Aan het Suez-kanaal heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche luchtsteunpunten aange vallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven rijksgebied zijn over dag noch des nachts voorgekomen. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" EXTRA-BERICHT VAN OPPFR- BEVEL. Het Duitsche opperbevel deelt mede: Onder den druk der Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Ita- liaansche afdeelingen, die, den vij and zonder ophouden achtervol gend, tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden oprukken, staat de verdediging der Westelijke Oekraïne door de Sovjet-weer macht op het punt geheel ineen te storten. Odessa is door Roemeensche troepen omsingeld, Nikolajef is door Duitsch-Hongaarsche afdee lingen aan West- en Oostzijde in gesloten. Ten Westen van de Boeg gaan sterke vijandelijke afdeelingen haar vernietiging tegemoet. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt tenslotte mede: Bij den opmarsch naar den be nedenloop van den Dnjepr hebben Duitsche gemotoriseerde eenheden het ertsgebied van Krywoi Rog veroverd. Dit gebied bracht jaarlijks meer dan 19 millioen ton ijzererts van zeer goede kwaliteit op. De Sovjet- Unie heeft daardoor meer dan 61 procent van haar geheele ests- productie verloren en een verlies van zeer groote beteekenis op het gebied der oorlogsproductie ge leden. GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING VASTGESTELD. (D. N. B.). Naar het Witte Huis offi- cieeel heeft medegedeeld, zijn Roosevelt en Churchill het bij een geheime samen komst in volle zee eens geworden over een „gemeenschappelijke verklaring om trent het oorlogsdoel". De officieele verklaring van het Witte Huis vermeldt, dat Churchill en Roose velt overeenstemming hebben bereikt over een uit acht punten bestaand ge meenschappelijk programma en dat aan de besprekingen de vooraanstaande mi litairen hebben deelgenomen. Zjj hebben het geheele vraagstuk be studeerd van de levering van oorlogsma- terieel aan landen, die actief „tegen den aanval verzet bieden", o.a. ook 't vraag stuk der leveranties aan de Sowjet-Unie. In de verklaring wordt verder gezegd dat gesproken is over maatregelen, die beide landen zullen nemen om hun eigen veiligheid te waarborgen. United Press verneemt voorts, dat Roosevelt en Churchill „verscheidene conferenties" hebben gevoerd. (D. N. B.). In een radiorede heeft ma joor Attlee omtrent de ontmoeting tus schen Roosevelt en Churchill op open zee medegedeeld, dat Roosevelt en Chur chill een gemeenschappelijke verklaring hebben afgelegd, volgens welke de Ver- eenigde Staten en Engeland geen terri toriale veranderingen wenschen. Deze moeten overigens, zoo gaat de verkla ring verder, slechts op wensch der be* trokken volken tot stand komen. De verklaring spreekt verder van „economische samenwerking van de vol ken", alsmede van een volledige „ontwa pening van alle volken". Ofschoon gezegd wordt, dat alle vol ken den hun aangenomen regeerings- vorm zelf moeten kiezen, komen Roose velt en Churchill op voor een vernieti ging van den nationaal-socialistischen regeeringsvorm. De Britsche nieuwsdienst meldt nader dat de besprekingen van Roosevelt en Churchill drie dagen hebben geduurd en dat daarbij niet slechts de voorzienings kwestie, maar ook de situatie in het Ver re Oosten, de aangelegenheid-Dakar en de Duitsch-Bolsjewistische oorlog zijn besproken. (D. N. B.). De officieele verklaring van het Witte Huis over de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill heeft op het publiek te New York als een don derslag gewerkt, omdat men daarin naar overal uit de eerste uitlating blijkt een nieuwen stap ziet van Roosevelt in de richting van een actievere deelne ming van de Ver. Staten aan den oorlog, zonder rekening te houden met de mee ning van het volk en het Congres. Terwijl in interventionistische kringen het optreden van Roosevelt wordt toege juicht, doet zich reeds felle critiek gel den. Men verwijt Roosevelt, dat hij het Congres en heit publiek weer eens voor een voldongen feit heeft gesteld. „PROPAGANDA-BLUF" ZEGT BERLIJN. (United Press.). In bevoegde Duitsche kringen te Berlijn noemde men in een eersten commentaar de ontmoeting tus schen Roosevelt en Churchill „propagan- da-bluf". Men deed dit onder verwijzing naar het speciale bericht van het opperbevel der weermacht over de successen in de Oekraine. EXECUTIES IN KROATIë. Het D. N. B. meldt uit Zagreb: Bij een opstand in een interneerings- kamp bij Trafnik in Bosnië, zijn 29 arrestanten doodgeschoten. Voorts wer den 41 standrechtelijk ter dood veroor deeld en terechtgesteld. Te E s s e g g zijn drie personen stand rechtelijk doodgeschoten wegens commu nistische propaganda. (United Press.) De woordvoerder van de Japansche marine, Hiraide, heeft een zeer besliste verklaring afgelegd over de Japansche houding ten opzichte van de huidige buitenlandsche crisis. „Wij hebben tegenwoordig," zoo zeide hij, „slechts een stilte voor den storm 17 Aug. tot en mot 23 Aug. 1941. 314 brood 4 rants, brood of gebak. 31 brood1 rants, brood of gebak. 31 bloem rants, bloem, brood of gebak. 31 vleesch rants, vleesch of vl.- waren. 31 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.- waren. 31 kaas 100 gram kaas. 31 melk I 1% Liter melk. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30 en 31 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September a.s. en, dat voorts de bonnen 30 voor aardappe len geldig blijven tot en met 23 Aug. a.s. De bonnenwelke van 17 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 16 Aug. 1941 worden gebruikt. Zooals bekend is het koopen van vleesch en vleeschwaren bij den klein handel op Maandag en Dinsdag niet ge oorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 16 Augustus niet meer geldige 30 brood brood of gebak. 30 vleesch vleesch of vleeschwaren. 30 vl.waren vleesch of vleeschwaren. 30 eieren eieren. 30 melk I melk. 29 reserve aardappelen. De bonnen voor aardappe len en voor eieren worden bij afzonderlijk persbericht be kend gemaakt. en het volk moet op dezen storm zijn voorbereid." Wanneer de grenzen van het geduld van Japan zijn bereikt, zal er een explo sie geschieden. Japan zal aan geen druk toegeven. DE ANGELSAKSISCHE LANDEN EN JAPAN." Het Zwits. Tel. Ag. meldt uit Londen: Duff Cooper, de Engelsche gevolmach tigde voor het Verre Oosten, heeft gis teren aan persvertegenwoordigers ver klaard, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben besloten niet toe te laten, dat Japan in het Verre Oosten naar eigen goeddunken zal blijven handelen. GEVOLMACHTIGDE VOOR 's-GRAVENHAGE BENOEMD. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris heeft op grond van art. 4, tweede alinea van verorde ning No. 3/40 betreffende de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Neder land, den gevolmachtigde voor de pro vincie Zuid-Holland, Oberwaltungsge- richtsrat Schwebel, tevens benoemd tot gevolmachtigde voor de stad 's-Gra- venhage, zulks met ingang van 1 Sep tember 1941. GEEN MENU'S MEER IN FRANSCH. In de Staatscourant van 14 Augustus, no. 157, is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherjj, waarin wordt bepaald, dat in restau rants en andere gelegenheden waar maaltijden worden verstrekt, het ge bruik van de Fransche taal voor menu's en dag kaarten achterwege dient te worden gelaten. Naast de Nederlandsche is in het algemeen slechts het gebruik van de Duitsche taal voor aanduiding der ge rechten toegestaan. Restaurants van een bijzonder karakter, zooals Indische, Ita- liaansche, Chineesche restaurants en dergelijke, mogen met de hun eigen aan duiding van de gerechten doorgaan. PRIJSREGELING VOOR WILD. Naar de gemachtigde voor de prijzen meedeelt, zijn thans met het oog óp de opening van het jachtseizoen prijzen voor de verschillende wildsoorten vastgesteld. Behalve de verkoopprijzen bij verkoop door jagers, opkoopers en groothandela ren zijn ook maximumprijzen vastgesteld voor levering aan consumenten. De prijs, welke ten hoogste aan den consument bij levering aan huis in reke ning mag worden gebracht, bedraagt voor wilde konijnen f 1,70 per stuk, voor tamme konijnen f 2,70 per kg, voor ha zen f 3 per kg en voor wilde eenden f 2,10 per stuk. Al deze prijzen zgn panklaar. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941. De aarde is vol van de goedertieren heid des Heeren. Ps. 33 5 b. Zon op onder 6.21 21.07 Man op onder 0.42 15.13 Vandaag Laatste kwartier. 22 Aug,: Nieuwe maan. Een verslaggever van de V.P.B. heeft een lid van het Nederlandsche Legioen geïnterviewd, een kantoorman van even in de dertig, die wegens bijzondere om standigheden op het oogenblik weer in het vaderland is. Een man, die deel uit maakte van het eerste contingent van 't Vrijwilligerslegioen Nederland, dat op Zaterdag 26 Juli uit Den Haag naar Krakau is vertrokken. „De reis was lang, zoo zei hij, van Za terdagavond tot Maandagavond, maar we hebben veel gezongen en gelachen. En over de politiek, waar iedereen het hier thuis zoo druk. over heeft, hoorde men gelukkig weinig, hoewel we met vo gels van verschillende pluimage uit wa ren. Op de stations onderweg zorgde de Duitsche N.S.V. voor koffie, en zoo noo- dig, nog voor iets te eten ook. Op een van de grensstations ontmoet ten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennismaking was geweldig hartelijk en we hebben natuurlijk druk sigaretten en etenswaren geruild. Het was een geweldige verrassing, toen we Dinsdagmorgen om zeven uur aantraden op het stationsplein in Kra kau, om te zien hoe het heele plein ver sierd was met spandoeken, die ons in het Nederlandsch welkom heetten. Er was een eere-compagnie Waffen-PS aanwe zig, die later uitsluitend uit landgenooten bleek te bestaan. Na de toespraak van den gouverneur zijn we met muziek van de Griine Polizei naar onze kazerne gemarcheerd. De discipline was dadelijk goed; de Nederlandsche officieren en onderoffi cieren werden even vlot gehoorzaamd als de Duitsche, hoewel de mannen van het Legioen er vooral veel prijs op stel den om door Duitschers gedrild te wor den. De verhouding tot de Duitsche meer deren was voortreffelijk. Zij waren aan wezig op onze gezellige avonden en be wogen zich in net algemeen zeer pret tig en kameraadschappelijk onder onze mannen. De eerstvolgende dagen hadden wij het druk met het leeren van de Duitsche commando's en het in ontvangst nemen van de uniformen, met exerceeren, zin gen, bedden opmaken enz. Dinsdag 5 Augustus gingen wij weer weg uit Krakau, dieper het Oosten in om onze verdere opleiding te genieten. De stemming bleef Onveranderd geest driftig. Van den strijd in het Oosten hebben wij nog niet veel meer gezien dan een transport Sowjet-Russische krijgsgevan genen en een transport gewonde solda ten. Het meest verbaasd zijn wij eigenlijk geweest, dat er 's avonds in Krakau niet verduisterd wordt. Alle lichten branden in volle glorie, want men heeft er nog nooit iets gemerkt van het Sowjet-Russi sche luchtwapen." HET AANTAL GANGEN BIJ MAALTIJDEN IN RESTAU RANTS ENZ. BEPERKT. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen een beschikking van den seoretaris-generaal van landbouw en vis scherij, die als volgt luidt: Artikel L Het is aan ondernemers van inrichtingen, waar voor het publiek ge reedgemaakte spijzen, al dan niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld, verboden per voor één persoon bestemden middag- of avondmaaltijd (onverschillig of deze als „menu" ver krijgbaar is of uit een dagkaart wordt samengesteld), meer te verstrekken dan: één voorgerecht (ten hoogste uit 6 soor ten bestaande), soep; één gang (naar keuze met visch of vleesch of vleesch waren of wild, eventueel met toebehoo- ren)toespijs of kaas, fruit. Artikel 2. Van het verbod, bedoeld in artikel 1, kan de directeur van het rijks bureau voor hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijf, al dan niet voorwaarde lijk, geheel of gedeeltelijk ontheffing ver- leenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1