'AKKERTJES Qproap Vii.iwilüprslflgioen Mtiri, VRIJWIL 1GIOEM Razende Kiespijn? Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Rechtszaken Gemengd Nieuws Mot vllagonda vaandels en slaande trom marcheerde grlratorun het tweade contingent vrftwUitgoM door Don Haag naar hot station, waar do trein gereed stond die do mannen naar Krakau aal brengen. Nu reeds 400 nood lijdende gemeenten. Alle bijdragen worden h fonde perdu verstrekt. Nagegaan sal worden of het beleid; dat de gemeentes hebben gevoerd getuigt van een. volledige afstemming op de tegenwoordige flnoucieele situatie der overheidskassen, PRSMIE ONGEVALLENWET. jaarvergadering werd gekozen de secre taris. De voorzitter gaf een uiteenzetting over de gewijzigde omzetbelasting. Te vens bracht de voorzitter verslag uit over de gehouden voorzitterevergade ring, By de rondvraag kwamen nog ver- sohlUande punten naar voren betreffen de de bakkerij, over de vragen van den dag, die in onderlinge bespreking wer den beantwoord. Wij vragen U Bij voorbaat onzen dank. f 340.00. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. straat staan. Onmiddellijk heeft hij tosn zijn geld gecontroleerd en er bleken te zijn verdwenen 3 zilverbons, waarvan de nummers genoteerd waren en één waar van hij het nummer nog niet had opge nomen, in totaal 4 ïl! verbon# van 12.50, Verdachte werd nog dien dag aange houden en bij fouilleerlng werden de be- wusto zllverbons, waarvan ds nummers precies klopten, in zijn portemonnaie aangetroffen. Beide zaken tegen v. L. werden samen gevoegd. Eisch 8 mnd. gev. straf met aftrek van voor-arrest. Dan leider van don Distribvttiekrlng Hontonisae, don heer Staal, was uit de administratie gebleken, dat fraude was gepleegd met levensmiddelen- en andere bonnen. Geneesmiddel!). d d. tegen HUIDAANDOENINGEN HET LEGIOEN MARCHEERT. Sinds enkola weken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het tweede contingent is op weg en intus- schen komen steeds meer aanmeldingen binnen van Nederlanders, die begrijpen waar het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Vrijwilligers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vader land. Het legioen marcheert. Duizenden Ne- derlandsche mannen vormen dit legioen, en z« verwachten, dat ook gij spoedig zult volgen, omdat ook gij weet, wat uw plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gelederen van het Koninginnegracht 22, Den Haag. Doe dan twéé dingen. Neem 'n "AKKERTJE" om ruslig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. helpen direct! venhage. De verdere bepalingen betref fen de inrichting en het beheer van het grootboek, de wijze waarop de inschrij ving geschiedt, de rechten en verplich tingen van hen, te wier name eenig recht in het grootboek staat ingeschreven of die rechten of aanspraken, verband hou dende met de inschrijving, beweren te hebben, alsmede de berekening en de uitbetaling van de rente over de in schrijvingen. Een slotbepaling regelt de vergoedin gen, welke voor eenige verrichtingen zullen worden geheven. Het besluit is gisteren in werking getreden. HET RIJK STELT VOOR 1941 f 50.000.000 BESCHIKBAAR. Het aantal gemeenten, dat op een rijks bijdrage is aangewezen, bedroeg tot voor kort omstreeks 350. Dit aantal is thans gestegen tot 400. Het rijn in de eerste plaats de groote gemeenten, welke met moeilijk te dekken tekorten te kampen hebben. De oorzaken van deze nieuwe stijging der moeilijkhe den liggen voor een deel in da grootere uitgaven voor politie, brandweer en de luchtbescherming. Voor Rotterdam en Amsterdam komt bierbij nog het stillig gen der havenbedrijven. Meer dan de helft van het totale tekort komt dan ook voor rekening van Rotterdam en Amsterdam samen. Het Rijk heeft het bedrag, dat beschik baar wordt gesteld voor noodlijdende ge meenten verhoogd tot f 50 millioen. Dit geldt voor 1041. Vroeger was voor dit doel beschikbaar ongeveer f 32 millioen. Opgemerkt dient te worden, dat de £i- nancieering van den wederopbouw van Rotterdam hier buiten valt. Het bedrag van f 50 millioen dekt niet 't gezamenlijk gemeentelijk tekort, maar toch wei een groot deel daarvan. Het spreekt vanzelf, dat het Rijk aan de ge meenten, welke op rijksbijdragen zijn aangewezen, ds noodige eischen stelt ten aanzien van een gezond financieel be heer. Het belastingstelsel dier gemeen ten dient dan ook ten volle te worden aangesproken en de noodige zuinigheid moet worden betracht. Het gemeentelijk beleid moet aan stren ge eischen van soberheid voldoen. Het tarief voor de personeele belasting moet zóó zijn ingericht, dat er een op brengst wordt verkregen, gelijk aan drie maal de hoofdsom bif heffing volgens het wettelijk tarief in de klasse, waarin de gemeente is gerangschikt. Geen be zwaar zal worden gemaakt tegen ver lagingen van het wettelijk tarief voor koffiehuizen e.d., welke afwijkingen ook den noodlijdenden gemeenten in vorige jaren zijn toegestaan. Eveneens is vastgesteld een regeling voor de resteerende begrootingstekorten der bovenbedoelde gemeenten en die der overige gemeenten. De bedoeling is, dat deze gemeenten 50 pet. van het tekort., verminderd met een zeker percentage van de belastingcapaciteit, als bijdrage ontvangen. De secretarissen-generaal van Binnen- landseke zaken en van Financiën over wogen nog de mogelijkheid tot het ver strekken van een extra tegemoetkoming aan de zwaarst belaste gemeenten. Ket ligt in beginsel in het voornemen, deze extra tegemoetkoming te verleenen aan gemeenten, welker tekort 40 pet. van ds som der belastingopbrengsten overtreft. Zij zal dan een zeker percen tage bedragen van het tekort voor zoo ver het de bedoelde 40 pet, te boven gaat, Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat bjj beschikking van 23 Juli 1941, no. 2301, afd. A. V., van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken de bij drage over het jaar 1940 is vastgesteld op 100 pet. van de voorschotpremie be treffende de ongevallenwet 1921. Er zal dus geen verrekening of res titutie van de voor 1940 betaalde onge vallen premie geschieden. EENDENHOUDERS 'WERDEN TUINBOUWERS. In het kader van den productieslag hebben tal van eendenfokkers in Ermelo en omgeving een nieuwe bestemming ge kregen. De grond is daar, doordat er jaar en dag eenden op liepen, uitstekend bemest. De eendenhouders hebben dezen grond in cultuur gebracht en op de ruimten, waar eertijds de eenden ver keerden .groeien thans de aardappelen, boonen en groenten. Overal staat het gewas uitstekend en de oogst belooft goed te worden. (Hbld.) NEDERLANDSCHE CASEÏNE NAAR ITALIË. MILAAN (Europapress). De jongste onderhandelingen tusschen Italiaansche industrieelen hebben volgens Italiaan sche dagbladberichten geleid tot het slui ten van een overeenkomst betreffende de levering van 2.5 millioen kg caseïne aan Italië. Nog in den loop van dit jaar zal de levering geschieden en via de Duitsch-Italiaansche clearing betaald worden. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Dep. van Biruienlandsche Zaken is G. G. Loggers met ingang van 15 Aug. 1941 tot burgemeester van de gemeente Wieringermeer benoemd, onder toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Barsinger- horn. NOTARIAAT. Benoemd zijn: tot notaris ter stand plaats Opheusden (gemeente Kesteren) M. J. G. Hak, candidaat-notaris te Op heusden; tot notaris ter standplaats der gemeente Boskoop H. Alting, candidaat- notaris te Bilthoven (gemeente De Bilt) tot notaris ter standplaats Amsterdam: W. H. van Bilderbeek, candidaat-notaris te Amsterdam; tot notaris ter stand plaats der gemeente Velsen: W. Boerlage candidaat-notaris te Velsen; tot notaris ter standplaats der gemeente Assen: G. H. H. Klaücke, candidaat notaris te He- teren. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941. 's Morgens tot 6.11 u. 's Avonds van 21.19 u. GILDE VAN BEELDENDE KUNSTENAARS IN ZEELAND? In Zeeland wordt getracht, geheel op eigen initiatief, tot het stichten van een Gewestelijk Gilde van beeldende kunste naars van beroep over te gaan. De politiek staat* hier geheel buiten en de maatregelen zijn geheel van so- ciaal-economischen aard. Indien de gemeenschapszin eenmaal is geboren, zal het mogelijk blijken tentoon stellingen te organiseeren waaraan het Departement dan steun zal verleenen. Het hoofddoel is verheffing van den kunstenaar, niet op de laatste plaats in materieelen zin. De voorbereiding tot vorming van dit Gilde is, in overleg met het Departement aan den gang. (P. Z. C.) MIDDELBURG. Groote drukte op straat. Het was gisteren voor dezen tijd een bijzonder drukke Donderdag, zeker doordat ook elders veel menschen va- cantie hadden en nu eens naar „stad" kwamen. De vervoermiddelen, trein, tram en bussen hadden het zeer druk en honderden rijwielen werden gestald. Verkeersovertredingen. Bij een gisteren gehouden verscherpte controle op het naleven der verkeers- vöorschriften vielen 7 proeessen-verbaal tegen menschen, die het wat al te bont maakten, vooral bij het nemen van boch ten, links rijden enz. Niet altijd kwam het tot een bekeuring. Soms liep het met een waarschuwing af. GOES. Chr, Bakkerspatroons. De vergadering van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van den Bond van Chr. Bakkerspatroons werd geopend door den voorzitter, dhr P. Cok van Krabbendijke. Hij las Jeremia 12 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees hg op de ernstige tijden die wij beleven. Een schrijven van het Station Bakke rij en Maalderij te Wageningen werd be handeld. Door dit station worden pa troons-leergangen gegeven. Al de leden der Afdeeling zullen hiervan in kennis gesteld worden. Tevens werden behan deld de stukken in verband met de jaar vergadering, Als afgevaardigde naar de Van het dak gevallen. Gistermorgen is een zoontje van de wed. Hamelink, dat bezig was de goten van het dak van een gebouwtje in het Groene weidje schoon te maken, zijn evenwicht kwijt geraakt, zoodat hij op den grond terecht kwam en bewusteloos bleef liggen. Dr Dikkenberg verleende de eerste hulp en liet den jongen naar het Gasthuis brengen. VOLGT DE VERKEERSREGELS OPI De politie oefent scherpe controle uit. Het aantal verkeersovertredingen neemt de laatste weken weer hand over hand toe en de dienaars van Hermandad hebben opdracht ontvangen nauwlettend toè te zien, of de wielrijders(sters) de verkeersregels goed nakomen. Deze verscherpte controle is gisteren ingegaan en op den eersten dag hebben niet minder dan 30 personen een proces-verbaal gekregen, wegens het geen richting aangeven, het links in de bocht rijden, enz. De politie waarschuwt niet meer, doch treedt terstond hande lend op. Wie zich dus wil vrijwaren van een „bon", welke nog niet onder de distribu tiebepalingen valt, neme de verkeersre gels in acht. Zuid- en Noord-Beveland. Het kan voorkomen dat wij vergeten, U de Goessche Midza-bonnen aan te bieden! Mocht dit het geval zijn, maakt ons hier dan op attent I De Goessche premieuitkering voor deze week bedraagt: Kapelle. Overtreding kara ve r b o dAmbtenaren van den C.C.C. D. hebben een inval gedaan op de boer derij van den landbouwer G. te Kapelle, daar vermoed werd, dat deze het karn- verbod overtrad. Karn en centrifuge stonden nog verze geld. Maar toen wat verder werd ge zocht vond men ook een onverzegelde karn en een dito centrifuge. Weldra kwam men ook een hoeveelheid room op het spoor. Vermoedelijk heeft G. ook handel gedreven in boter en deze veel te duur verkocht. Onwettige wolhandel. Ambtenaren van den centralen crisis controledienst zijn op Walcheren een on wettig wolhandeltje op het spoor geko men en slaagden er in een partijtje scha penwol van een paar honderd kilo op te sporen. Tegen verkooper en kooper is procesverbaal opgemaakt. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 8 Augustus 1941. Behandeld zijn de volgende zaken: Geld zoo maar gekregen. Bij de Marechaussee te Hansweert werd door zekeren Lokerse de volgende aangifte gedaan. Getuige is administra teur der Geref. Gemeente te Y e r s e k e, afd. Kruiningen. Als zoodanig ont vangt hij van verschillende personen gelden, zooals voor zitplaatsen en op brengsten van collectes. Dit geld wordt door hem steeds thuis bewaard in zijn schoenmakerij, en wel in de lade van een kabinet in een sigarenkistje. Deze lade is nooit gesloten. Sindt Maart vermiste hij voortdurend geld uit het kistje. Van bevriende zijde werd hij gewaarschuwd voor verdachte in deze zaak, J. C. Sch., een 35-jarige los werkman uit Hansweert. Personen hadden hem reeds eenige malen in de schoenmakerij van getuige gezien, ter wijl deze laatste niet thuis was. Ver dachte kwam meermalen bij Lokerse aan huis, terwijl ook konijnenhokken van verdachte op Lokerse's erf stonden. Daarna had getuige de nummers van de bankbiljetten genoteerd. Op 30 Juni had hij zijn geld voor het laatst nagezien en genoteerd. In den morgen van 2 Juli was hij van huis gegaan om boodschap pen te doen en zag bij zijn thuiskomst verdachte achter zijn woning op de Daar de bewijzen sterk tegen hem wa ren en hij bleef ontkennen, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg, alwaar hij nog verblijft. Eindelijk werd door hem toegegeven, dat hij op 2 Juli door het open raam bij getuige was gekropen en uit het ge opende kabinet 3 biljetten had wegge nomen. Van het vierde houdt hij vol niet3 af te weten, Eisch 3 mna. gev. straf, met aftrek voor-arrest. De koffie kwam niet. Op 6 Februari was C. M., een koop man uit Middelburg, 36 jaar óud, bij v. d. D. te Middelburg in zijn winkel gekomen en had gevraagd of deze kof- fieboonen wilde koopen. Deze begreep natuurlijk wel, dat dit buiten de distri butie om was. De prijs moest f5 per kg. bedragen. Getuige kocht toen 60 kg., zon der de partij of een monster te hebben gezien. Verdachte zeide f125 voorschot te moeten hebben, daar hij anders zelf niet kon betalen, welk geld hij tegen overgave van een kwitantie ook ontving, onder voorwaarde, dat de koffie over een paar dagen zou worden geleverd. Nog dienzelfden avond kwam de koopman wederom in de zaak en vroeg nog f 100 voorschot, welke hij eveneens kreeg, doch ditmaal zonder kwitantie. De koffie werd echter niet geleverd. V. d. D. had er verschillende malen naar gevraagd, doch verdachte had telkens een of andere uitvlucht. Aanvankelijk geloofde^ getuige hem nog, doen nadien ging hij begrijpen, dat hij bedrogen was en vroeg hij zijn geld terug. Verdachte gaf toen openlijk toe, de koffie nooit te hebben gehad en geld wou hij ook niet terug geven. Later heeft hij eenmaal f5 terugbetaald. Verdachte gaf tegenover de politie toe, dat het geheele verhaal van de kof fie verzonnen was, en dat hij het alleen gedaan had om aan geld te komen. Ver dachte is gedetineerd. Eisch 8 mnd. gev. straf met aftrek voor-arrest. Met ongedekte cheque betaald. Op 12 Maart verscheen in het filiaal van de heerenmodezaak Kreymborg en Co. te Middelburg een persoon, die een costuum bestelde voor den prijs van f98. Op 2 April j.l. kwam dezelfde persoon dit pak halen en kocht toen tevens nog een zomercostuum, en enkele andere heerenmodeartikelen, o.a. een hoed, bre tels, mouwhouders, dassen en overhem den. Dit alles tot een totaal bedrag van f 171.55. Bovendien had hij zich ook nog garant gesteld voor een bedrag van f 35 voor een Duitschen matroos. Aan de chef van het filiaal, de getuige Pots, over handigde verdachte, die later bleek te zijn P. C. Ch. v. L., een 30-jarige ver tegenwoordiger van een verzekerings maatschappij te Heinkenszand, een cheque van f 126.55, welke op het post kantoor te Middelburg zou kunnen wor den geïnd. De rest zou hij over een paar dagen betalen. Een paar dagen later bleek, dat de cheque niet gedekt was. Het postkantoor weigerde betaling. Aan het door verdachte opgegeven adres bleek, toen een bediende het geld wilde gaan halen of anders de kleederen mee terug brengen, niemand thuis te zijn. Tweemaal is er toen door de firma aan verdachte geschreven, doch geen ant woord. Ondertusschen is verdachte door de Rechtbank te Middelburg op 28 Mei j.l. in staat van faillissement verklaard. Verdachte gaf de feiten toe, doch be weerde, reeds dadelijk tegen getuige te hebben gezegd, dat de cheque op dat moment niet gedekt was, doch wel bin nen een paar dagen. De bewuste matroos is niet meer te vinden. Ook deze verdachte is opgenomen in het Huis van Bewaring te Middelburg. Verduistering. De verdachte uit de vorige zaak, do 30-jarige verzekeringsagent, v. L., uit Heinkenszand, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Voordat hij voor de vorige zaak werd ingesloten, was er reeds een onderzoek door den Rechter commissaris aan den gang voor een door verdachte gepleegde verduistering tot een geldsbedrag van f54.50 te Hein kenszand. Verdachte was in begin April 1940 aangesteld als vertegenwoordiger der N.V. Autoriks Algemeene Verzekerings- Maatschappij te Amsterdam, en wel op provisie basis. In 1940 heeft verdachte verschillende posten afgesloten en hier voor moest hij na aftrek van het hem toekomende f 54.60 afdragen. Verdachte heeft echter nooit wat afgedragen. Als getuige is in deze zaak gehoord D. Priem te Ovezande. Verdachte zou hem in 1940 verschillende malen gevraagd hebben zich te laten verzekeren, waartoe getuige eindelijk was overgegaan. Hier voor had hij f3.07 premie betaald. Zijn polis kon getuige niet toonen, daar hij deze in November j.l. aan verdachte had gegeven om te laten veranderen, doch in April had hij hem nog niet terug. Get. verklaarde nog geld te goed te hebben van verdachte wegens verrichte werk zaamheden aan zijn huis. Verdachte heeft hiervoor eenmaal f50 betaald, doch de rest ad f 150 kreeg hij niet, tot verdachte ook in dit geval eindelijk een niet ge dekte cheque afgaf. DlstributUbttoheiden verduisterd. De verdenking tegen F. J. F., een 23- jarige distributie-beambte, werd steeds sterker. De zaak werd aan de Mare chaussee in handen gegeven, en bij on dervraging viel verdachte weldra door de mand. Hij gaf toe 3Ö0 kolenbonnen zich te hebben toegeëigend. De meeste werden door hem verkocht te Hulst en deze diefstal had hem ongeveer f 690 op gebracht, waarvoor hij o.a. had gekocht een kano, een casette, electrische klok, stofzuiger enz. Op 18 April had hij de kluis in het gemeentehuis zien openstaan en van de gelegenheid gebruik gemaakt om daaruit weg te nemen, 1 textielkaart, 3 vleesch- kaarten, 3 broodkaarten, 5 boter- en vet- kaarten en 1 bloemkaart. Verschillende van deze kaarten heeft hij aan zijn moe der gegeven. Op 31 Mei is verdachte overgebracht naar Middelburg en daar ingesloten, Eisch 5 mnd. gev. straf met aftrek voor-arrest. Beëedigd. Ter openbare terechtzitting der Ar rondissementsrechtbank te Middelburg van 6 Aug. 1941 zijn beëedigd: Mevrouw E. J. van den BroeckeDe Man en de heer A. I. Catsman, als Amb tenaar van den Burgerlijken Stand te Aardenburg; de heer W. Louisse, wachtmeester ti tulair der marechaussee van de brigade Krabbend ij ke. BOETE VAN f 65.000. Een chemische fabriek te Delden heeft zich schuldig gemaakt aan ongeoorloof de prijsverhoogingen. Van Mei 1940 tot eind April 1941 werden vele chemische artikelen voor hoogere prijzen verkocht, dan volgens de prijzenbeschikking 1940 nr 1 toelaatbaar was. Deze overtreding van de prijzenbe schikking 1940 nr 1 werd door den in specteur voor de prijsbeheersching te Arnhem berecht, die de N.V. tot een boete van f 65.000 veroordeelde. Bij het vaststellen van deze boete werd rekening gehouden met de onrechtmatig verkre gen winst, welke aanzienlijk was. (A. N. P.) (pPl D.DJD. doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen» zoodat de huid xfcch kan herstellen. FlaconQ 6 75 et l 1.50 en L 2.50. Auto-ongeval. Op den Dordtschen dijk te Gorinchem liet G. den D. uit Hardinxveld zich op zijn rijwiel voorttrekken door een auto. Hij kon zijn stuur niet houden en werd tegen den grond geslagen, waarbij hij met zijn hoofd tegen een paaltje aan den weg te recht kwam. Het slachtoffer werd paet een auto van de Duitsche weermacht naar het ziekenhuis vervoerd. Japansch schip gezon ken. Het Japansche s.s. Kanoe Maroe, dat ten Zuiden van Kioesjioe in een Tai foen geraakt was, en tot welks redding verscheidene schepen reeds onderweg zijn, is volgens de jongste berichten ge zonken. Slechts een deel van de beman ning kon zich in de booten redden. De vooruitzichten voor hen om levend aan land te komen of een te hulp snellend schip te bereiken, acht men echter zeer klein, daar er in dit gebied op zee zware stormen woeden. (D.N.B.) Hoog water te Vene tië. Een zeer heftig onweer gepaard gaande aan een wolkbreuk met enorme hagelbuien heeft Woensdag'boven Vene tië gewoed. Straten en pleinen stonden blank tengevolge van de verstopping der goten door de groote hagelsteenen. Uit het Lagunengebied wordt belangrijke schade gemeld. (S.P.T.) St ij ging van het aan tal fabrieksongevallen. In de Vereen. Staten is het percentage doodelijke en andere ongelukken sedert invoering van het versnelde arbeidstem- po in de wapenindustrie met 20 pet. ge stegen, aldus een mededeeling van de nationale commissie voor behoud van ar beidskrachten in de Amerikaansche wa penindustrie aan de New York Sun. In normale tijden bedraagt het aantal doo delijke ongelukken in de Amerikaansche industrie 17.000 per jaar. Verder wer den 83.000 arbeiders door fabrieksonge- lukken permanent en 1,25 millioen arbei ders tijdelijk invalide. (D.N.B.) Dreigende staking. Naar Associated Press uit Jersey City meldt, heeft de vice-president der vakvereeni- gingsgroep voor scheepsbouwarbeiders, Flynn, bekend gemaakt, dat 16.000 ar beiders van de Federal Shipbuilding and Dry dock Company in Kearny (New Jer sey) in staking zullen gaan, op grond van looneischen. De werf heeft opdrach ten voor den bouw van oorlogsschepen en koopvaarders in uitvoering ten be drage van 493 millioen dollar,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2