Kerknieuws "usnbouw Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk. Geref. Zondagsschoolvereeniglng „Jachin". Onderwijs Marktberichten Mftsriksansch troepen- tra nspnrtschln? Telegrammen Nagekomen Advertentie. en ondoordacht geluisterd kon geruimen tijd Jn een arbeider, in deze zaak personen, allen de afgeloopen (hebben een be ien ter beachik- fden. gesteld, al- I directie van ge- den diefstal; ongeveer 15000 •iagen na deze twee balen ver tien balen, elk Hoewel de re- bldoende bewijs- zij over tot ar- ibrieksarbeiders, ld. De man ont- Jdig te zijn aan pden dag bleek goeden slag ge- dame, die aan lachte te blijven, lam noemde, de [ir een der arbei- met wien de |t gehad had en erdenking stond, izinnig gesprek, Jimzinniger werd ïededeelde dade- zullen afreizen, pomroissaris van de vrouw aan- |aandam overge- politie werd over- |zoek deed de re- dat zij bezig |heenloopende za- eene zaak betrof het vorige jaar en de andere van einde Juli. len diefstal werd leera. iten kwam nogal hij had het plan I's nachts bij de (baaltjes rijst weg pr en zijn kellner halten. De eerste Imannen onderna- pr nergens langs (tje te vinden was naar de fabriek, |jde aan de Zaan Sen paar dagen geluk. Met drie In de fabriek weg, het vrachtje aan plgenden dag wer- handkar opge- Ivan den caféhou- ten. Ir den bewusten in het bootje ver- De eigenaar van Ifte van zijn vondst Jhenkomst van de louder zijn eigen- ider achtte de ba- |uis niet meer vei- verd overgebracht Jemand, die in het paar dagen bleven Varing, waarna ze Jen bij een anderen e deze zaak tot, erschilJende arres- d ook verder ge- ing van de in Juli In den nacht van fde persoon nacht- vorige diefstallen de nachtploeg. De deren arbeider de zoodra zij samen mtvreemden. Twee ji zij voor hun plan- Uit zou weer aan ootje geladen wor- ien maar eventjes honderd kilogram, werden den vol- n pakhuis overge- iartij werd door de ruggevonden. Geref. Kerken. Beroepen: te Zuidhorn, J. Rook te Mussel. Aangenomen: naar Winschoten (2e f pred.pl.), J. R. Hommes te Zuidwolde. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Leiden, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. JISHOUDSCHOOL NBIJfKE. er opening. udschool te Sehoon- tooiïng te naderen, r zal zij haar deu- schoolgebouw kon elke luxe tot een shoudschool worden omvat drie lokalen,, li-lokaal, een lokaal sen en een modem troote stalen ramen van licht en lucht zooveel mogelijk te de wanden in fris- in gehouden. Verder itzicht op een flin- dt aan vijf bevoegde ouwd. n cursus, jongste af- de op de lagere plaats meer open; n cursus voor oude- im leeftijd 16 jaar) ilaatsen beschikbaar in jarigen vervolgcur- irden landbouwhuis- AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Wegens het bekomen van emeritaat heeft Ds G. W. Melchers Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Hengelo (O.) met een preek over Gala ten 5:1. Zondagav. is Ds J. H. W. Warners, gekomen van Alkmaar, door Ds J. J. C. Karres, bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn, waarbij deze tot tekst had gekozen 2 Tim. 4: 2a. Hulppredikers. Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Ge meente te Boskoop is benoemd cand. P. Holst te Tiel. De heer F. Slump, zendeling-leeraar te Apeldoorn, heeft zyn benoeming tot hulpprediker voor het jeugdwerk in de Ned. Herv. Gemeente van Apeldoorn en Het Loo aangenomen. Dr M. H. A. van der Valk. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met algemeene stemmen het verzoek van Dr M. H. A. van der Valk te Rotterdam om rehabilitatie ingewil ligd, zoodat deze weer predikant is dier kerk. 17e zitting. In de 17e zitting der Alg. Synode werd tot secundus-lid ouderling van de alg. syn.comm. gekozen Prof. Dr Th. L. Haitjema, die deze benoeming aan vaardde. Namens de commissie ad hoe rappor teerde Ds Bokma over een verzoek van den raad der varende gemeente om goed- geuring van zijn algemeen reglement. Hij was tot inzicht gekomen, dat naast den schippereraad noodig was een zeemans- raad. Deze twee werden overkoepeld door den raad der varende gemeente. Het voorgestelde regl. regelde de benoe ming van 't bestuur etc. De commissie stelde voor dit reglement goed te keuren. Aldus besloten. Namens de.commissie voor de nieuwe wetsvoorschriften bracht de heer de Roon Swaan rapport uit over een voor stel van het hoofdbestuur der Vereeni- ging van Kerkvoogdijen tot aanvulling van art. 62 alg. regl. De vraag was bij deze gerezen of de kerkelijke machine niet te stroef werkte, wanneer de rege ling der vraag „bestuur-beheer" en an dere belangrijke onderwerpen etc. den langen weg der consideratiën der kerk moesten volgen. Zij gaf daarom in over weging aan art. 62 6 nieuwe alinea's toe te voegen, bedoelende de synode een kor tere weg te wijzen, om hierin te voorzien. De commissie oordeelde, dat het geen aanbeveling verdiende in de werkwijze van art. 62 meer of minder incidenteele verandering aan te brengen, doch dat in den nood van dezen tijd aan de synode bevoegdheid gegeven zou worden, om in den nood haar taak naar behooren te vervullen. Ze stelde derhalve voor een nieuw artikel 65 in te voegen aldus lui dende: de synode is bevoegd in omstan digheden, waarin de normale functionee ring van het kerkelijke leven onmogelijk is van de bij de reglementen voorgeschre ven bepalingen af te wijken en zoodanige noodmaatregelen te nemen, als zij in 't belang der kerk noodig acht. Deze maat regelen worden door haar opgeheven, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Het voorstel werd aangenomen. Namens de commissie ad hoe las Prof. Haitjema de eindredactie voor van de wijziging van art. 37 en 40 alg. regl. Namens dezelfde commissie las Ds Boonstra voorzie wijziging in het regl. hulppensioenfonds. Evenals de vorige werd ook deze vastgesteld. De vice-president bracht namens de commissie ad hoe rapport uit over de toepassing van art. 22 regl. predikants- tractementen op de gemeente Gerkes- klooster, die volgens den raad van beheer behoorde gecombineerd te worden met de gemeente Augustinusga. Alle besturen adviseerden ongunstig. De conclusie van het rapport ging in dezelfde richting en het rapport werd aanvaard. Dr W e e d a rapporteerde namens de commissie voor de stukken ter behande ling over opmerkingen van den waar- nemenden scriba van de classis Z i e r i k- z e e over de tabellen der schriftelijke kerkvisitatie. Hij wenschte, dat op de tabellen aangegeven zou worden, le de datum voor welke ze bij het class, be stuur moesten worden ingeleverd; 2e de verplichting, dat ze door alle kerke- raadsleden in gemeenten met één predi kant zouden worden geteekend; 3e de vraag of bjj de catechisanten ook de leer- linger der openbare lagere school gere kend waren. De commissie oordeelde, dat deze opmerkingen gehoor verdien den. Besloten werd bij een nieuwe druk met deuitgesproken ivenschen rekening te houden. De 67e algemeene vergadering. .Onder presidium van Prof. Dr F. W. Grosheide van Amsterdam werd he den te Utrecht de 67e algemeens verga dering gehouden van de Geref. nondags- schooivereen. „Jachin". De vergadering ving hedenmorgen aan met een kort wij dingswoord van Ds J. D u m a, em. pre dikant te Arnhem en bestuurslid van Ja chin. Vervolgens opende Prof. Grosheide de vergadeiiug met een kort openings woord. Hierna kWamen de verslagen aan de orde. Dat van den secretaris en den pen ningmeester werd goedgekeurd. Evenzoo de verslagen over de boekbeoordeeling en het orgaan, resp. uitgebracht door de Geref. predikanten Ds J. A. Tazelaar van Rotterdam en Ds A. Dondorp van Heem stede. Het aftredend bestuurslid, de heer A. R. Koster van Zwammerdam, werd herkozen. In de morgenvergadering trad als re ferent op de heer T. van der Kooy Dzn. te 's Gravenhage, met het onderwerp „Bijbel en Zondagsschoolkind". Spr. wees er allereerst op, dat vóór 150 jaar verschillende voormannen van den Zondagsschoolarbeid op die vraag (ten antwoord gaven: eerst lezen leeren. De toestanden zijn sindsdien veranderd; de kinderen kunnen nu lezen, en de vraag heeft een anderen zin. Bevordering van het Bijbellezen is noodig. De kennis van God en goddelijke zaken, die de Zondagsschool wil bijbren gen, moet niet blijven hangen in het vage, en niet los van de H. Schrift blijven staan. Al te veel wordt in onze dagen de lectuur van den Bijbel verwaarloosd. Wat nu de kinderen betreft, die de Zondags school bezoeken, daaronder is groote va riatie, maar allen zijn toch van gelijke beweging, en hun psyche omvat ook re ligieuze behoeften. Zal het Bijbellezen bevorderd worden, dan ga de Zondagsschool er in de eerste plaats op uit, de belangstelling der kin deren te wekken, zoodat ze thuis gaan nalezen wat op de Zondagsschool is ver teld. Zij zal gezocht moeten worden door boeiend vertellen, waarbij nauwgezette en ernstige voorbereiding een noodzake lijke vereischte is. Kleine uitgaven van afzonderlijke Evangeliën, illustraties, Bijbelsche ver halen kunnen de belangstelling wekken. Maar hoofdzaak is, dat de Bijbel zelf ter hand genomen wordt. Ook het opgeven van teksten om uit het hoofd te leeren kan hieraan dienst baar gemaakt worden, door roosters, die alleen de Schriftuurplaats vermelden, waar de tekst is te vinden. Misschien zouden ook bijbels aangeschaft kunnen worden, om na de vertelling daaruit te lezen. Niettegenstaande allerlei tegen werkende factoren, poge de Zondags school (en vooral de vervolgklassen lee- nen zich daartoe) het kind met den Bij bel in aanraking te brengen. Nadat in de middagvergadering met den heer Van der Kooy over diens refe raat van gedachten gewisseld was, refe reerde de heer J. Scholten van Gas- selternijeveen, over „De Zondagsschool onderwijzer en het gebed". De Zondagsschoolonderwijzer staat te genover een heilig God, Die ook om Christus' wil onze Vader wil zijn, die naast ons staat en onzen vriend wil zijn. Van deze tweeërlei verhouding de Heere een heilig God en tegelijk een lief hebbend vader moet de onderwijzer doordrongen zijn. Dat moet ook in zijn bidden uitkomen, zoowel wat betreft toon en vorm als inhoud van het gebed. Zoo als. ademhalen noodzakelijk is voor het lichaam, is bidden noodzakelijk voor de ziel. Bidden is de deur openzetten en Christus toegang geven tot ons hart. Christus komt ons hart binnen en ver richt daar zijn gezegenden arbeid voor alle uitingen van het leven. Zeer gewenscht is een spreken met de kinderen over de nood zakelijkheid van het gebed en het aan- leeren van eenige kindergebeden. De ar beid van den Zondagsschoolonderwijzer is zwaar en zeer verantwoordelijk. Bij het bidden met de kinderen moet de onder wijzer voor een sfeer van rust en eerbied zorgen. Het kind moet gevoelen, dat de onderwijzer spreekt tot een heilig God, maar ook om Christus wil tot den Vader. In een aparte les moet met de kinde ren gesproken over wat bidden eigenlijk is. Waarom de onderwijzer en ook het kind moet bidden, dat wij om alles mo gen bidden en dat wij steeds vol eerbied en heilig ontzag moeten zyn. Er dient in kinderlijke bewoordingen gesproken te worden over de verhooring van het gebed. Dat God steeds verhoort, maar zelf de tijd bepaalt en wel eens anders en beter verhoort dan wij verwachten. Ook over de beteekenis van het amen dient gesproken. Tenslotte moeten de kinderen eenige kindergebeden worden aangeleerd. Na bespreking van dit referaat en rondvraag werd de vergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. BOND VAN NED. HERV.-GEREF. GODSDIENSTONDERWIJZERS. De Bond van Ned. Herv. Geref. Gods dienstonderwijzers kwam te Utrecht in jaarvergadering btfeen. Na het openings woord van den voorzitter, den heer- A. v. Barneveld van Delft, brachten de secretaris en penningmeester hun jaar verslag uit. De heer T. van Dalen te Nieuweroord hield een referaat over: „De tegenwoor dige positie van den Godsdienstonderwij- zer-Evangelist in. de Herv. Kerk". Spr. wees op Ef. 4 11 en 1 Cor. 12 vs. 25, waar gesproken wordt van het buitengewoon ambt van den Godsdienst Vereeniging van Chr. Bewaarschool onderwijzeressen in Nederland. De jaarlijksche algemeene vergade ring van de Vereeniging van Chr. Be waarschoolonderwijzeressen in Neder land, zal naar wij vernemen, Zaterdag 27 September te Haarlem, onder presi dium van Mej. A. van der Mark van Weesp, worden gehouden. Als referent zal optreden de heer S. Stemerding van Voorburg, oud-dir. eenei Chr. kweekschool te Rotterdam. onderwijzer. Zyn posit'e is echter td°- ixigiiiaal rechcel-juo. Spibesloot mei uen wenöuh, dat het ambt van Godsdienst onderwijzer in Schriftuurlijken zin in eere zou worden hersteld. Aan de orde kwam het voorstel van den Herv. Bond voor Inw. Zending op G. G., om aan de Evangelisten, die in de Evangelisatie van den Bond werk zaam zijn, een vrijen Zondag te geven. De Evangelist, die dan de beurten zal waar nemen, wordt door den bond gehonoreerd en moet iemand zijn, die geen eigen standplaats heeft. Dit voorstel werd aan genomen. Bij de bestuursverkiezing werden de •aftredende bestuursleden de heeren A. Blijleven te Stadskanaal, A. P. de Jong te Alphen a. d. Rijn en A. van Scherpen- zeel te Nieuwveen herkozen. Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid. Door notaris mr G. Ruys te Amster dam is de koopacte gepasseerd van den grond voor het derde kerkgebouw van de Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid. De gemeente Amsterdam heeft aan de Ge ref. Kerk van Amsterdam-Zuid verkocht een 'bouwterrein gelegen aan de Vogele- sangstr. en ten O. en ten W. begrensd door de Woestduinstr. en de Leiduin straat voor een bedrag van f 39.292,61, met inbegrip van de transportkosten, 't Koopcontract verplicht tot den bouw, maar verleende met het oog op de bui tengewone omstandigheden uitstel van deze verplichting tot uiterlijk midden 1947. Het kerkgebouw zal 850 zitplaat sen krijgen.. Ned. Herv. Gemeente van Oosterbeek. Voor rekening van het Kerkbouwfonds heeft de Ned. Herv. Gem. van Ooster beek van de gemeente een terrein aange kocht behoorende tot de oude buiten plaats „Corneliapark" waar in de toe komst het nieuwe bedehuis dezer ge meente zal verrijzen. In aansluiting daar mede werd een strook gronds voor reke ning van de pastoriegöederen gekocht, die in de toekomst is bestemd voor een pastorie van den event, tweeden predi kant. Een terrein van tezamen 7000 M2 werd daardoor, het eigendom der kerke lijke gemeente. De kerk zal verrijzen aan den hoofd weg. Raad var. Beheer. Na een zevental jaren niet aan hun verplichtingen te hebben voldaan, heeft thans het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse besloten, zich ook aan te sluiten bij den Raad van Beheer. Geref. Kerk van Eemdijk. De kerkeraad der Geref. Kerk van BunschotenSpakenburg heeft eenigen tijd geleden besloten tot splitsing over te gaan, in dien zin, dat de Eemdijk, welke tot de burgerlijke gemeente Bun schotenSpakenburg behoort, een zelf standige gemeente zal vormen. Volgens kerkeraadsbesluit is de kerk van Eem dijk met ingang van 1 Augustus j.l. zelf standig geworden. Het feit van de kerk- splitpjng is Vrijdagavond j.l. in de Wes- terkerk aldaar herdacht. In dezen dienst ging voor Ds P. de Jong van Bunscho tenSpakenburg. De Gereformeerden van den Eemdijk kerkten vroeger te Bunschoten of Spa kenburg. Allengs groeide dit aantal zoo, dat godsdienstoefeningen werden ge houden in de Chr. school aldaar. Later verrees er een kerkgebouw (Wester- kerk). Waar de Eemdijk een eigen ka rakter vertoont, werd meer en meer de behoefte gevoeld aan zelfstandigheid en een eigen predikant. Daar deze zelfstan digheid nu isverkregen, met volledige instemming van de classis Amersfoort, zal binnenkort met het beroepingswerk een aanvang worden gemaakt. Nederlandsche Zondagsschool- vereeniging. De Nederlandsche Zondagssehoolver- eeniging, die haar 75-jarig bestaan her denkt, houdt 20 dezer te Utrecht haar jaarvergadering. Na een begroetings woord van Dr G. P. Marang, Ned. Herv. pred. te Utrecht, opent Ds J. P. van Bruggen, Ned. Herv. pred. te Amster dam, voorzitter der vereeniging, de bij eenkomst. In de ochtendvergadering worden verschillende huishoudelijke za ken afgedaan, waarna iri de middag bijeenkomst Dr Marang over „Zondags school en kind" spreekt. Hierna heeft de herdenking van het 75-jarig bestaan plaats. Ds S. J. M. Hulsbergen van Hoedekenskerke, spreekt het slotwoord. Bijbelschool-Hemmen. In het Kasteel te Hemmen zal bij vol doende deelneming van 8 October tot 3 December a.s. de derde Bijbelcursus gehouden worden. Deze is bedoeld voor jonge vrouwen en meisjes tusschen 18 en 30 jaar, die in gemeentewerk willen meehelpen en voelen hiervoor meer scho ling noodig te hebben. Voor inlichtingen en eventueele opgaven richte men zich tot de leiding van de Bijbelschool, Kasteel Hemmen (Bet.). PRIJSVRAGEN r» i iï r r- r— i lownt. ht/vvaLwi De senaat der Technische Hocge- school te Delft maakt bekend, dat in de afdeeling der werktuigbouwkunde en scheepsbouwkunde de volgende prijs- prijsvragen worden uitgeschreven: a. Gevraagd wordt een overzicht met critische bewering van de in de litera tuur voorkomende theoretische grond slagen voor theoretische experimenteele en op bedrijfservaring berustende grond slagen voor de berekening der tandaf- metingen van tandwielen. De behande ling is te beperken tot evenwijdige assen en tot overbrenging van ten hoogste 300 pk. met niet meer dan 1600 omwentelin gen per minuut voor het kleine tandwiel. Vooral de slijtage en het breukgevaar der tanden moeten worden behandeld, voor zooveel noodig in verband met den tandvorm, de bewerking, de materiaal keuze, de smering en het doel, waarvoor de wielen gebruikt worden. b. Men vraagt: een onderzoek naar de ongunstigste combinatie van berekende spanningen in het hoofdverband van twee homogeen geladen schepen, veroor zaakt door de langsscheepsche buiging en door de wringing van den romp in golven, waarvan de kammen niet lood recht op de lengte-as van het schip staan, en deze spanningen te vergelijken met de spanning, welke ontstaat in een golf, waarvan de kam wel loodrecht op de lengte-as staat. De rompafmetingen van de twee schepen zijn gelijk, de leng te ongeveer 150 m, de volheidscoeffi- riënten van de waterverplaatsing echter verschillend en wel 0.75 en 0.65. Beide schepen hebben twee doorloopende dek ken. Voor de golven, waarvan de kam men niet loodrecht op de lengte-as van het schip staan, moeten 3 lengten en voor elke lengte3 richtingen aangenomen worden. Voor de golf, waarvan de kam loodrecht op de lengte-as van het schip staat, is de lengte gelijk aan die van het schip. Verder hebben alle golven den trochoidalen vorm en een hoogte 0.17 maal den vierden machtswortel uit de derde macht van de golflengte. Geen en kele dynamische kracht behoeft bij het onderzoek in aanmerking genomen te .wordenechter zal een uitbreiding in deze richting op prijs worden gesteld. c. het feit, dat bij toenemende afmetin gen van het vliegtuig de waarde der stuurkrachten, welke noodig zijn om het in den gewenschten vliegtoestand te brengen of te houden, stijgen, leidt, tot de vraag naar een doelmatige stuurma- chine. Gevraagd wordt: 1. Het opstellen van de eischen, welke aan een dergelijke machine dienen te worden gesteld in verband met de omstandigheden, welke de vlucht kunnen voorkomen; 2. Het ontwerp van een stuurmachine, welke aan deze êischen voldoet. De antwoorden moeten voor of op 14 September 1942 worden toegezonden aan den secretaris van den senaat der Tech nische Hoogeschool. Als studeerenden aan een Nederland sche instelling van hooger onderwijs en gerechtigd tot het beantwoorden der prijsvragen worden beschouwd allen, die op den datum, van deze bekendmaking het recht hadden, het onderwijs aan een Nederlandsche hoogeschool of universi teit bij te wonen en die op dezen datum geen diploma als ingenieur, geen ander einddiploma van een hoogeschool of geen dbetoraat hadden verkregen. Op 8 Januari 1943 zal door den senaat het oordeel der afdeeling over de inge komen antwoorden worden bekend ge maakt en aan de inzenders der meest voldoende antwoorden, die de bekroning zijn waardig gekeurd de gouden eere penning worden uitgereikt. Technische Hoogeschool te Delft: geslaagd voor het propaedeutisch exa men scheikundig ingenieur, de heer J. Dorleijn teKoudekerke; voor het propaedeutisch examen mijninge nieur de„heer P. C. Groenewege te St.-Maarte nsd ij k. Steno en Typen. Verleden week werden te Middelburg door de Nationale Vereen, van Leeraren in Stenografie „Groote" examens gehou den in stenografie en machineschrijven. Typen 50 lettergrepen per minuut, aangemeld 21 candidaten. Geslaagd: M. Tupker, J. D. de Bruyn, C. van de Kre- ke, M. E. Smits, T. Wondergem, V. L. Broerse, A. B. M. R. van Hoorn en J. P. van Hoorn, Vlissingen; Jos. Ruck, Kou- dekerke; A. M. P. van der Grinten (lof) P. Izeboud, F. L. H. Zech, L. A. Pieter- se, S. Bosschaart, J. W. van Sluys, P. J. S. Maassen, J. C. Kingmans, J. den Hol lander en B. P. E. Groosman, Middel-, burg. Twee afgewezen. Typen 75 lettergrepen per minuut. Aangemeld twee. Geslaagd: E. J. Bas- tiaanse, Middelburg. Eén afgewezen. Steno-typist. Aangemeld en geslaagd 3: J. S. den Hollander, C. Borgman en P. Ch. Gabriëlse, Middelburg. Steno-typiste Duitsch: Aangemeld en geslaagd: H. M. Caro, Middelburg. Kantoorstenograaf Nederlandsch 130 lettergrepen per minuut. Aangemeld 9, geslaagd: M. A. Christiaansen, N. Elias, en G. E. Spanjer, Vlissingen; M. van Iren, W. van de Putte, J. Bondina en C. van den Berg, Middelburg. 2 afgewezen. MIDDELBURG, 4 Aug. Groentenvei- ling. Postelein 14—27, Zuring 3, Augur ken 227, Wagenaarsboonen 714, Suikerboonen 1014, Stoksnijboonen 18, Stamsnijboonen 718, Stok- en Stamprincessénboonen 18, Andjjvie 7 Zul d? i biüSiljfn HAMBURG. V.P.B. Naer onlangs "r- kend werd, koesteren de V.S- het plan om het groote Fransche passagiers! -hip de „Normandië" in de Amerikaanscn© handelsvloot in te lijven. De Fransche regeering zou daarvoor als tegenpresta tie een schadevergoeding ontvangen. Daarmede verliest Frankrijk een ochip, dat langen tijd het Fransche prestige op zee heeft opgehouden, ook al was het niet zoo groot met zijn 75.000 ton als do „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth", die thans in de Australische wateren lig gen. Op staatskosten gebouwd, heeft dit schip de reederij aanvankelijk veel winst opgeleverd, welke na verloop van tijd echter, onder invloed van de Britsche concurrentie, sterk afnam en by het uit breken van den oorlog verslonden de reusachtige afschrijvingsbedragen de ex- ploitatie-voordeelen nagenoeg geheel. In- tusschen koesterde men in Frankrijk plannen voor den bouw van een 100.000 tons schip om het hoofd te bieden aan de concurrentie van de Britsche reederijen. Het is niet meer gekomen tot een vér deren wedstrijd van deze reuzenschepen al deze monsters werden naar New York overgebracht, waar zij minder van de Duitsche bommen te vreezen hadden, on geacht de enorme havengelden, welke zij daar verslonden. Op een kwaden dag werd er dan ook beslag op het prachtige Fransche schip gelegd, daar de haven gelden niet meer voldaan werden, terwijl het door de Britsche blokkade van Frankrijk niet meer mogelijk was de Normandië terug te brengen. En zoo kan men thans aannemen, dat de „Norman dië" wel een roemloos einde zal vinden als troepentransportsehip Admiraal Parian heeft inmiddels ver klaard, dat men een einde zal maken aan dezen kostbaren en dwazen wedstrijd, wie de grootste passagiersschepen heeft op het oogenbük staat in Frankrijk een 18.000 tonner de „Maarschalk Pétain" op stapel. 12, Rabarber 68, Waspeen 68, Uien 8, Kroten 6, Sav.kool 5.80, Spitskool 5, Roodekool 6, alles per 100 kg.; Peen 6, Rapen 7.508.50, Selderie 69, Ram menas 7.50, alles per 100 bos; Bloem kool 411, Kropsla 24, Komkommers 4.40—13.50, alles per 100 stuks; Peter selie 1725 ct. per chip. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag 4 Augustus 1941. Groenten: Andijvie 1213, Augurken 227, Dubb. Princesseboonen 1218, Wagenaarsboonen 33.50, Stoksnijboo nen 18, Stamsnijboonen 1314, Pronk- boonen 14, Tomaten 13.2019, Kroten jZilveruien 1720, Roode kool 4.80-6, Savoyekool 5.80, Uien 8, alles per 100 kg.; Bloemkool 511, Kropsla 0.45 1.60, Komkommers 5.5011, alles per 100 stuks; Wortelen 6, Rammenas 7.50, beide per 100 bos. Meloenen 2652 per 100 stuks. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP CHERBOURG. PARIJS. (D. N. B.) Naar gemeld wordt, zijn bij een Britsche luchtaanval op Cherbourg 15 woonhuizen in een ar beiderswijk vernield, waardoor 3 volwas senen en 1 kind werden gedood en 12 personen werden gewond. Dr J. Ëefelmari verlaat Zeeland. Dr J. Eerelman, gemeente-geneesheer te Middelburg en schoolarts voor Mid delburg en Vlissingen, gaat Zeeland ver iaten wegens zijn benoeming tot Provin ciaal schoolarts voor de Provincie Gro ningen. Zoowel Dr Eerelman als zijn echtgenoote zijn uit Groningen geboprtig en dit was, naast de promotie, die in deze benoeming gelegen is, aanleiding om naar deze functie te solliciteeren. Heden werd van onze zijde weggenomen, onze lieve Vrouw en der Kinderen zorg zame Moeder, Mejuffrouw JOHANNA KOOLE— JANSE, in den ouderdom van bijna 41 jaar. Haar diepbedroefde Man N en Kinderen: D. -KOOLE. PAULUS CORNELIS. CORNELIS. LEENDERT ADRIAAN. ADRIANA LENA. JOHANNA. Middelburg, 5 Augustus 1941 Langeviele 26. Geen bezoek en geen bloemen Heden werd uit onzen familiekring weggenomen, onze Schoonzuster JOHANNA KOOLE— JANSE, in den ouderdom van bijna 41 jaar. Namens de familie: B. KOOLE. Souburg, 5 Augustus 1941.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3