Kerknieuws Onderwijs Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws Telegrammen Burgerlijke Stand Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Kloetinge. Zaterdagavond speelde de voetbalvereeniging Unitas I een compe titie-wedstrijd tegen Wemeldinge H. Uit slag 92. De ruststaand 52. Er zat weinig spanning in dezen wedstrijd, ge zien het groote krachtsverschil. De Uni tassers hadden een gemakkelijke wed strijd en wisten zich door deze overwin ning weer beter op de ranglijst te plaat sen. WALCHEREN. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND. De Wapenverordening. Zij, die kwamen en gingen. Nagekomen Advertentie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Roordahuizum, E. A. A. Snjjdelaar te Nieuw-Scheemda. Bedankt: voor Bourtange, cand. H. J. vaa Djjk te Hilversum. Geref. Kerken. Beroepen: te Enkhuizen, J. Hoppe te Ommen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te de Krim (O.)cand. H. W. Eerland te Apeldoorn en cand. Drs B. J. Oosterhoff. Geref. Gemeenten. Tweetalte Amsterdam, P. Honkoop te 's Gravenhage en M. Heikoop te Utrecht. Bedankt voor Terneuzen en Sassenheim, A. van Stuijvenberg j te Y e r s e k e. Herst. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen: naar Amsterdam (3e pred.pl.), W. J. F. Meiners te Den Hel der. Doopsgezinde Broederschap. Aangenomen: naar Joure, J. Meer burg Snarenberg te Haren (Gr.); naar Itens-Baard, G. M. Kosters te West-Ter schelling. Bedankt: voor Winterswijk, G. M. Kos ters te West-Terschelling. 16e zitting. In de 16e zitting van de Alg. Synode heeft Prof. Haitjema namens de com missie ad hoe de eindredactie voorgele zen van de wijziging in het reglement voor de weduwen- en 'weezenhulpbeurs. Deze werd ongewijzigd vastgesteld. De president stelde aan de orde de wij ziging van het reglement op het hulp pensioenfonds, waaraan door de kerke raden, die daaraan deelnemen, goedkeu ring moest worden verleend. Van geen dezer kerkeraden waren bezwaren inge bracht. De wijzigingen werden aan de commissie van de eindredactie ter hand gesteld. Namens de commissie voor nieuwe wetsvoorstellen rapporteerde Ds Karres over een voorstel tot wijziging van de reglementen. Beoogd werd gelijdelijk te bereiken, dat duidelijker en krachtiger leum, zooals wel het geval was bij het 40-jarig bestaan, kan in de huidige tijds omstandigheden geen sprake zijn, doch wel ligt het in het voornemen dien dag receptie te houden en daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen te blijven. Het zal het bestuur en met name den voorzitter-di recteur dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. De ingangshal en de raadszaal in het Stadhuis. Bij de stukken voor de a.s. vergade ring van den gemeenteraad liggen ter inzage twee schetsteekeningen van Ir van der Steur voor de ingangshal en de Raadzaal. Beide teekeningen geven een duidelijk beeld hoe fraai deze en ook zeker wel de andere onderdeelen van het inwen dige van bet raadhuis zullen worden als de plannen van den architect tot verwe zenlijking komen. In de ingangshal ziet men een zolde ring van fraai geornamenteerde balken met kinderbalken er tusschen, aan de zijde van de Markt is de ingang van af de pui zichbaar, terwijl tegen de Markt hal aan de monumentale trap, met daar onder een zitbank, de portierskamer en de toegang tot de wenteltrap naar de pu- plieke tribune in de raadszaal zijn aan gegeven en in den muur tegenover de Martkzijde de deur, die onder den toren doorverbinding zal geven met de secre tarie. De teekening van de twee verdiepingen hooge Raadszaal geeft aan dat de prach tige booggewelven, die ook vroeger bo ven de hal waren, worden hersteld en dat met den rug naar de Marktzijde halver wege de hoogte de publieke tribune komt, Ook voor deze zaal is de gedachte orna mentatie in overeenstemming met het geheele aanzien. TER WAARSCHUWING. Hedenmorgen is door een inspecteur van politie een café-houder gearresteerd, die in het bezit was van een revolver met munitie. De man is naar het politiebu reau overgebracht en daar ingesloten. Na verhoor is hij hedenmiddag overge geven aan de Duitsche politie, daar dit een zaak betreft, die door de Duitsche instanties wordt berecht. Zooals men weet, is dit een ernstig feit, waarop zware straf staat. Daarom deelen wij het bovenstaande ter waar schuwing van anderen mede. F. A. E. Buiterijs t- Hedenmorgen is in het Gasthuis al hier op 66-jarigen leeftijd overleden de heer F. A. E. Buiterijs, die gedurende een reeks van jaren werkzaam is ge weest op het bureel van de Vereeniging tot Bevordering van hét Vreemdelingen verkeer. Zorgt voor uw rijwiel. Sedert Zaterdag zijn niet minder dan 9 aangiften gedaan van vermissing van een rijwiel, terwijl vier fietsen zonder banden zijn teruggevonden. Het gaat dus blijkbaar om de banden. Men voorzie zijn fiets van een slot. de Christus der Schiften beleden werd; dat een betere vertegenwoordiging der gemeenten in de verschillende regeerings colleges zou plaats vinden; dat de band tusschen bestuur en beheer zou worden versterkt; dat het pastorale werk uitvoeriger zou worden geregeld; dat de reglementen nauwge zetter zouden worden nageleefd, enz. Besloten werd de aangeboden wijzigin gen niet te aanvaarden. Namens dezelfde commissie bracht Prof. Haitjema rapport uit over een voorstel van de classikale vergadering van Sneek om het algemeen reglement in dier voege te wijzigen, dat voortaan voor de bespreking van de synodale agenda en de consideraties de mogelijk heid zou worden geopend om behalve de laatste Woensdag van Juni ook andere aansluitende door de synode te bepalen dagen aan de classicale vergaderingen ter beschikking te stellen. De commissie stelde voor, in artikel 37, alinea 1 te schrappen: „jaarlijks op den laatsten dag van de maand Juni" en in alinea 2 toe te voegen aan „jaarlijks": „ten minste éénmaal" en bovendien aan artikel 40 enkele alinea's toe te voegen, bepalende, dat verdaging tot den daarop volgenden dag mogelijk is, indien men met het af werken der agenda niet is gereed geko men; 2e. dat de classikale vergaderingen bovendien zoo dikwijls worden gehou den als de algemeene synode of algemee ne synodecommissie deze noodig oor deelt. Met algemeene stemmen werd de con clusie aangenomen en besloten de voor gestelde wijziging aan het oordeel van de kerk te onderwerpen. Examens. Geslaagd voor het practijk examen Nederlandsche Handelscorrespondentie vanwege de Vereeniging voor Handels examen op practischen grondslag, de heer G. C. Taillie te Goesche Sas. Examen M. U. L. O. Goes 2 Aug. 1941. Geslaagd voor Dipl. A: P. P. Mielen, A, B. M. Kuys, A. H. v. Sehaik, K. F. Malcorps, J. Pieterse, E. Tolsma. Voor Dipl. B: J. F. J. de Kraker, P. van Es, J. J. Oosterling, L. A. v. Splun- der, P. Michielsen, C. D. v. Wijek, J. G. Ruben. Het is stil in de stad. Bij de velen, die in deze week van het jaar reeds vacantie hadden, is nu een groot aantak winkeliers e.d. met hun personeel gekomen. Voor een belangrijk deel zijn deze personen er op uit ge trokken, om elders van hun vrije dagen te genieten. Deze uittocht, en daarbij de vele ge sloten zaken, maken dat een groote stilte in de stad heerscht. Ook de bouw bedrijven en de opruimingsdienst liggen stil. Benoeming leden gemeenteraad. Door vertrek uit deze gemeente van de heeren W. de Ruiter en W. J. Castel zgn twee vacatures in den gemeenteraad ontstaan. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in hun plaats tot lid van den raad benoemd verklaard de hee ren Mr H. van der Beke Callenfels en M. A. van Popering. Wemeldinge. Gevonden een heerenpor- temonnaie met inhoud, centuurband en vier pasfoto's. Inlichtingen verstrekt de gem.-veld- wachter. lerseke. De YE 38, eigenaar de heer H. A. van Stee, die verleden week op het IJsselmeer op een wrak is geloopen en gezonken, is reeds Vrijdag gelicht en naar den wal te Volendam gebracht, waar de noodzakelijke reparatie zal •worden verricht. Borssele. Benoemd zijn bij den uitkijk post waarneming voor de oogstvelden: G. Schipper, Joh. Witte, Corn. v. Sluis, W. Almekinders, Jac. Welleman, L. van Coeveringe, Jac. de Smit, G. Krijger, W. Witte, Jac. Vermeule, L. Provoost, Joh. de Bue. Meliskerke. Gemeenteraad. Af wezig met kennisgeving dhr C. Davidse. De ingediende begrooting Burg. Arm- bestuur 1942 wordt vastgesteld met een eindbedrag groot f5084,87. B. en W. leggen de gemeenterekening 1940 over. Inzake het Afvallenbesluit 1940 I en II zeggen B. en W. volle aandacht toe. Den eervol ontslagen agent der ar beidsbemiddeling wordt wachtgeld toe gekend. Een verzoek van den veldwach ter Munter om vanaf het 1ste kind een kindertoelage te mogen ontvangen, wordt met algem. stemmen ingewilligd. Over de al of niet-opheffing van het Sparrentak's voetpad staken de stem men. Het lokaal, noodig voor de beoefening van vak j, zal nog eenige herstelling noodig hebben. B. en W. krijgen man daat dit op de eenvoudigste wijze uit te voeren. Besloten wordt de boomen In de Noordstraat op topvorm in te snoeien, zulks ten gerieve van de bewoners al daar. Domburg. Gevonden onder Oostka- pelle: een blauwe regenjas. Inlichtingen bij den gemeente-velwachter. (Belange loos bericht.) Tholen. De botvangsten waren vorige week aanmerkelijk minder dan voor gaande weken. Slechts een goede honderd tobben werden aangevoerd. De vangsten van paling waren iets beter, doch op de weervisscherij waren de uitkomsten wei nig loonend. Onze opperbrandmeester de heer L. Blaas herdacht Vrijdag het feit, dat hij 25 jaar bij dit korps werkzaam was. In tegenwoordigheid van het dagel. be stuur der gemeente werd de jubilaris ge huldigd, waarbij hem een geschenk werd aangeboden. Door de Veehouderijcentrale zijn twee slagers op het Eiland uitgesloten voor het verkrijgen van vee en vleesch en wel voor onbepaalden tijd. DE DAGELIJKSCHE BESTUREN VAN DE DRIE CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES VERGADEREN. In de jongste vergadering van de da- gelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties is o.m. het vol gende behandeld: Met instemming nam de vergadering kennis van een door den N. A. K. uitge bracht rapport, waarin erop wordt ge wezen, dat het, voor de instandhouding van de late aardappelrassen en voor het verkrijgen van een grootere hoeveelheid prima potergoed, noodzakelijk is, vroeg te rooien, ondanks de bezwaren die daar aan zijn verbonden. Besloten werd den directeur-generaal voor de voedselvoorziening er op te wij- ren, dat het gewenscht zal zijn het vroeg rooien van deze rassen aantrekkelijk te maken. De vraag werd gesteld, of voor den karwijbouw 1942. eveneens een bepaalde oppervlakte zou worden toegestaan. In verband met het feit, dat van de erwtenstoppels voor uitzaai van kool zaad zou kunnen worden gebruik ge maakt, indien geen bepaalde oppervlakte zou worden toegestaan, werd besloten zich te wenden tot den directeur-gene raal voor de voedselvoorziening met het verzoek dienaangaande spoedig een be slissing te nemen. Veelevering. Aangezien het is voorgekomen, dat het aantal koeien, hetwelk voor de ver plichte veelevering was vastgesteld, niet in zijn geheel kon worden afgenomen, hetgeen kosten en moeiten met zich me debracht, werd besloten aan het college voor de voedselvoorziening te verzoeken zooveel mogelijk het aantal van deze ge vallen te beperken door het getal te leve ren dieren naar de werkelijke behoefte van het moment vast te stellen. Het stellen van gewichtsgrenzen is voor den hoer vaak een beletsel om vee te leveren, dat hij heeft, vooral voor die veehouders, die hun zwaardere koeien reeds hebben opgeruimd. Daar het bo vendien de bedoeling is, de veelevering dienstbaar te maken aan de verbetering van den veestapel, is het daarmede niet overeen te brengen, dat thans de vee houders de beste koeien moeten leveren. Besloten werd daarom bij het college voor de voedselvoorziening er op aan te dringen de gewichtsgrenzen geheel te la ten vervallen of zoo dit op onoverko melijke bezwaren zou stuiten deze te verlagen. Als minimum-eisch zou men moeten stellen, dat koeien moeten wor den geleverd met twee breede tanden. Besloten werd er nogmaals b(j de be voegde instantie op aan te dringen, dat, waar mogelijk, de inneming van het vee wordt beperkt, door voor de nog in volle productie zijnde dieren uitstelcontracten ter beschikking te stellen, teneinde de melkgevende koeien dezen zomer voor de productie te behouden. In verband met het feit, dat onder de huidige veelevering gevreesd moet wor den voor een te sterke inkrimping van onzen melkveestapel en een niet-evenre- dige samenstelling van den jongen vee stapel, werd besloten bij de desbetreffen de instantie te bepleiten, het totale aan tal te leveren stuks vee aanmerkelijk te verminderen en daarvoor in de plaats een evenredig grooter aantal graskalve ren in te nemen. Er werd op gewezen, dat hierdoor tevens zou kunnen worden bereikt, dat de prijzen der bonnen zou den kunnen worden gedrukt en zelfs de geheele bonnenhandel aan banden kon worden gelegd. Vooral in de grootere gezinnen heerscht onzekerheid over de vraag, of z\j voor het slachten van meer dan één varken voor de huisslacht in aanmerking ko men. Besloten werd er bij de bevoegde instantie op aan te dringen, dat ten spoe digste het huisslachtingsbesluit wordt afgekondigd. HOOGERE INLEVERINGSPREMIE Voor de week van 4 tot 11 Augustus zal een inleveringspremie worden gege ven van 50 cent per 100 kg boven den reeds door de P.Ï.C.A.'s en de V.H,N.A. bekend gemaakten prijs van f 4.50 per EEN NADERE TOELICHTING. Van bevoegde zijde wordt de volgende toelichting gegeven op de onlangs van kracht geworden wapen verordening: Op 28 Juli 1941 is in verband met de verordening tot handhaving van de orde de wapenverordening van den Rijkscom missaris gepbliceerd in het verordenin genblad en daarmede van kracht gewor den. Tegelijkertijd zijn de tot dusver be staan hebbende Nederlandsche wetten op de wapens, de wet op het dragen van wapens van 1890 en de vuurwapenwet van 1919, die tezamen met de bekend making van den opperbevelhebber der legergroep voor het bezette westelijke gebied van 10 Mei 1940 den grondslag vormden voor het geldende wapenrecht, buiten werking gesteld. Hef verwerven, het bezit en het dra gen van wapens van allerlei aard zijn echter door de nieuwe verordening niet vergemakkelijkt. Het onbevoegd in be zit hebben van wapens en het onbevoegd dragen van wapens stelt in de toekomst bloot aan de zwaarste straffen. Wie in strijd met de voorschriften van de wapenverordening vuurwapens, springstoffen, ontstekingsmiddelen of houw- en stootwapens, die bestemd zijn voor gebruik op arglistige wijze, ver vaardigt, in bezit heeft of aan anderen overdraagt, kan gestraft worden met den dood of met levenslange tuchthuis straf. Deze bepaling is vereischt om zoo noodig met alle scherpte te kunnen op treden tegen misdadige elementen. Een ieder moge zich derhalve ervan bewust zijn, dat zijn deelneming aan wapendelic ten de ernstigste gevolgen met zich me debrengt. Voor de personen en groepen van per sonen, die zich in het bezit moeten be vinden van een wapen, Zooals b.v. de kasloopers van groote banken, de be roepsjagers en boschwachters, zijn de be palingen die gelegenheid geven om langs geregelden weg en met vergunning een wapen aan te koopen of in het bezit te hebben, nauwkeurig vastgesteld. Het verzoek om verlof wordt ingediend bij het plaatselijk hoofd van politie. 100 kg voor die aardappelen, welke in die week worden gerooid en aan de V.B.N.A. voor afnemers worden aangeboden. De te lers ontvangen dus in deze week voor alle soorten aardappelen van alle grondsoor ten f 5 per 100 kg af boerderij en f 5.15 per 100 kg bij levering franco laadplaats of op de veiling. Gift van Koning Leopold. Naar de correspondent van de N. R. C. meldt, heeft koning Leopold, bij het ver nemen van den Britschen vliegeraanval die, onlangs, bij nacht te Luik en Ver- viers samen, een veertig personen van het leven beroofde, een zijner ordonnans officieren ermede belast, persoonlijk aan de nabestaanden van de slachtoffers zijn innige deelneming te betuigen. Voorts heeft de koning aan de zwaarst beproef de gezinnen een bedrag in geld doen overhandigen. Prof. Daels en Léon De- grelle naar Sowjet-Rusland. De bekende Gentsche i^oogleeraar en gynaecoloog, Prof. Dr Frans Daels, voor zitter van de Vlaamsche Vereeniging voor Wetenschap, gewezen bataljonsdokter in 1914—1918, heeft zich, hoewel reeds 59 jaar oud zijnde, bij het Vlaamsche Vrij willigerslegioen aangemeld en zal de lei ding nemen van een veldhospitaal in het door de Duitsche Weermacht bezette deel van Rusland. Ook Léon Degrelle, de lei der van de Rex-beweging, heeft als vrij williger dienst genomen en zal deel uit maken van het „Crops franc Wallonië". Het aantal toetredingen is de laatste week aanzienlijk toegenomen. (N.R.G.) Doodelijk ongeluk. Zaterdag avond heeft op den Utrechtschen straat weg te Arnhem een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder en een motortramwagen. Toen de wielrijder de tram was gepasseerd, wilde hij naar rechts uitwijken, doch het rijwiel slipte en kwam voor de rijdende tram terecht. De 18-jarige H. F. J. M., die voorop den bagagedrager had gezeten, geraakte on der de tram en werd in zorgwekkenden toestand naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij gis teren aan zijn verwondingen is over leden. De andere jongen liep lichte ont vellingen op. Drama te Oirschot. Zondag middag is door ingezetenen aan den Ouden Grintweg te Oirschot het lijk g% vonden van de 20-jarige mej. Leurs, wo nende aldaar. Terstond werd de politie van deze vondst in kennis gesteld, die een onder zoek instelde. Zij vond aanleiding om het parket van Den Bosch te waarschu wen, daar voldoende aanwijzingen aan wezig zijn, waaruit opgemaakt kan wor den, dat het meisje op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Het lijk is in beslag genomen en overgebracht naar het ziekenhuis. Verdronken. Gisteravond is de vierjarige Alex Doff te IJsselmonde, bij het spelen achter de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Over het verzoek wordt een beslissing genomen door den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie. De vergunningspapieren z^jn echter tot na der order alleen geldig, wanneer de Com missaris-Generaal voor de Veiligheid of de door hem aangewezen Duitsche poli- tie-instantie de geldigheid bevestigt met onderteekening en zegel. Voor de aan- teekening van deze vergunning zal in de toekomst een speciale ruimte gereser veerd worden op het vergunningsbewijs. Het vergunningsbewijs is gehouden in verschillende kleuren, al naar het om een vergunning tot het aankoopen, tot het in bezit hebben of het dragen van een wa pen in het openbaar gaat. Bepaalde per sonen hebben geen vergunningsbewijs noodig voor het koopen, bezitten of dra gen van wapens. Dit zijn vooral de amb tenaren van de Nederlandsche politie en de ambtenaren van de Nederlandsche douane voor de wapens, die zij volgens hun dienstinstructies mogen dragen en die hun om dienstredenen zijn verstrekt. Ook de ambtenaren van het Staatsbosch- beheer van den staat hebben geen bijzon dere vergunning noodig voor het dragen van drie jachtwapens. De eigenaars of bezitters van wapenverzamelingen zijn eveneens vrijgesteld ten aanzien van de stukken der collectie, die tegenwoordig niet meer bruikbaar zyn of niet meer plegen gebruikt te worden, voor zoover de collectie wapens bevat van historische of cultureele waarde. De bezitters van wapencollecties zijn evenwel gehouden een nauwkeurige lijst van de in hun be zit zijnde vuurwapens in te dienen bij de plaatselijke politie. Wijzigingen in de collectie moeten worden opgegeven. Personen, die zich bezighouden met de vervaardiging of instandhouding van wapens, munitie, springstoffen of ont stekingsmiddelen, en wapenhandelaren hebben voor de uitoefening van hun be roep een bijzondere vergunning noodig, die terstond moet worden aangevraagd. De tot dusver uitgevaardigde vergun ningsbiljetten zijn na 1 November 1941 ongeldig. Deze speciale bepaling kunnen de betrokkenen nalezen in de verorde ning. Het verwerven van springstoffen en ontstekingsmiddelen is alleen veroor loofd onder bijzonder zware voorwaar den. Speciale soorten vuurwapens en houw- en stootwapens, waarvan zich vooral onbehoorlijke elementen bedienen, zijn principieel verboden. Domburg. Loop der bevolking over de maand Juli 1941. Ingekomen: Willem Janse, van Dor drecht, naar Steijnhofstraat E 16; Cor nells L. de Groot, 2 personen, van O.- en W.-Souburg, naar Zuidstraat C 77a; Pieternella Dingemanse, van Middel burg, haar Villapark A 94a; Arij Ver- hage, van Westkapelle, naar B 14. Vetrtrokken: P. F. van Overbeeke, 5 personen, van B 15, naar Vlissingen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN. (D. N. B.) Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van Zon dag op Maandag op verschillende plaat sen in West-Duitschland een aantal bom men geworpen. Belangrijke schade is niet ontstaan. Door luchtafweervuur werd één Britsch vliegtuig neergehaald. VLIEGTUIGBEMANNING GEVANGEN GENOMEN. BERLIJN. (D. N. B.) Van de beman ning van het in den nacht van 2 op 3 Augustus bij Berlijn neergeschoten Brit sche vliegtuig zijn drie leden ongedeerd geborgen. De drie Engelschen zijn in een gevangenkamp ondergebracht. Van 26 Juli2 Augustus. DOMBURG. Getrouwd: Lourens Maas 23 j. jm. en Elisabeth Brouwer 22 j. jd. Over de maand Juli. AAGTEKERKE. Getrouwd: J. v. d. Driest 23 j. en A. J. Faasse 22 j. GeborenEliza Alewyn z. v. W. Flipse en Joh. Bakker. Notaris J. TERPSTRA te Mid delburg is voornemens WOENSDAG 13 AUGUSTUS '41, des nam. 2 uur, in het café „De Roode Leeuw" te Zoutelande pu bliek te verkoopen: HET HUIS met erf te Zoutelande, aan den Molenweg 134, groot ong. 2.28 Aren. Dadelijk te aanvaarden. Onmiddellijk na afloop aan ge meld huis, publieke verkoop a contant, van: DEN AANWEZIGEN INBOEDEL, als: Kastklok, Barometer, 5 Kleer- kisten, Tafels, Stoelen, Spiegel, Boekenkastje, Lampen, Wasch- machine, Droogrekken, Spekstan- daard, Kaashorde, Meelkist, For nuis en al hetgeen meer zal worden gepresenteerd. Bezichtiging Dinsdag 12 Aug., van 1012 en 24 en 13 Aug. van 1012 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3