Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Vereenvoudiging Bonaanwijzing Oproep Vrijwilligerslegioen Nederland. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Binnenland MIDDELBURG. GOES. Algemeene Vergadering te Zierikzee. Voortaan worden de bonnen zooveel mogelijk tegelijk bekend gemaakt. Het Communisme ia rnocrd! Dat dit geen phrase en geen gruwel propaganda is, dat bewijzen ons de ge beurtenissen in Lemberg en andere ste den, waar de bolsjewisten kun lusten botvieren. Communisme beteekent moord, laag- hartlgen sluipmoord, brutale marteling, afschuwelijke folteringen. Tegen deze bolsjewisten trekt Europa ten strijde. Teneinde Europa van den ondergang te redden, rukten de Duitsche 'legers, tezamen met hun bondgenooten, de Sovjet-Unie binnen en de horden van Stalin worden vernietigd. Een strijd op leven en dood wordt ge streden tusschen de beschermers van de Europeesche beschaving en de belagers van christendom en cultuur, .tusschen de bouwers van het nieuwe Europa en de benden, die meenden, ongestraft, brandend en moordend, alles te kunnen vernietigen. Duizenden Nederlanders grijpen ook naar de wapenen, een legioen wordt ge vormd. Duizenden dappere vaderlanders maken zich gereed, zij hebben de roep stem gehoord. Zij verstaan hun •plicht, zij volgen het voorbeeld der voorvade ren, waarop eveneens nimmer vergeefs een beroep werd gedaan, als het erom ging onze heiligste goederen met de wa penen in de vuist te verdedigen. Communisme is moord. Daartegen te strijden, is de plicht van iederen Neder lander, daarom is het ook uw plicht u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. zeggen. Op de tegenwerping, dat uit zijn uitlatingen van gisteren te concludeeren viel, dat Washington met deze politiek zou breken, verklaarde Roosevelt, dat hy dat niet had gezegd. DE TOESTAND IN SYRIË. Naar S. P. T.' verneemt, wordt offici eel in Vichy medegedeeld, dat generaal Dentz zich nog steeds in Syrië bevindt. De berichten uit Syrië, die in Vichy ont vangen worden, zijn zeer schaarsch. Men weet alleen, dat generaal Dentz is be last met de uitvoering der wapenstil standsbepalingen. Hierin wordt hij ter zijde gestaan door een commissie-van vijf, die regelmatig vergadert en waar van o.a. generaal de Verdillac lid is. Van de werkzaamheden dezer com missie hangt het af, wanneer de Fran- sche troepen in Syrië, die hiertoe den wensch te kennen hebben gegeven, zul len worden gerepatrieerd. EXTRA RANTSOENEN ZEEP. De secretaris-generaal van het Depar tement van Handel, Ny verheid en van Scheepvaart maakt het volgende bekend In de onlangs in de dagbladen ver schenen bekendmaking betreffende de distributie van zeep werd medegedeeld, dat personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door werkzaamheden aan bijzon dere verontreiniging van lichaam of kleeding zyn. blootgesteld, of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oog punt noodzakelijk is, vóór Zaterdag 26 Juli a.s. de aanvraagformulieren Md 80 bij de plaatselijke distributiediensten af dienen te halen. In afwijking hiervan is thans echter bepaald, dat deze formu lieren moeten worden afgehaald gedu rende het tijdvak van Maandag 28 Juli tot. en met 9 Augustus a.s., op nader door de distributiediensten bekend te maken data. De distributiediensten zullen tevens bekend maken, waar en wanneer deze formulieren weer dienen te worden inge leverd. Zoals reeds werd medegedeeld, dienen degenen aan wie extra rantsoenbonnen voor zeep zijn uitgereik, hiermede tot 1 Februari 1942 uit .te komen. Een uitzondering vormt hierop echter de groep van personen, die „vuilen ar beid" verrichten. Deze zullen een hoe veelheid bonnen ontvangen, welke voor twee maanden, dus tot 1 October 1941 toereikend is, waarna nieuwe bonnen kunnen worden aangevraagd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A. N. P. meldt: Gisternacht vlo gen wederom eenige Britsche vliegtui gen boven ons land en wierpen enkele bommen. De schade beperkte zich tot lichte beschadigingen van woonhuizen. Voorts werden zes koeien gedood. ZONDAG 27 JULI. 's Morgens tot 5.51 u. 's Avonds van 21.41 u. MAANDAG 28 JULI. 's Morgens tqt 5.52 u. 's Avonds van 21.39 u. UITBREIDING VAN HET VERBLIJF DER PROVINCIALE GRIFFIE. Men is bezig achter de Sprenck op den Seissingel te Middelburg, waar het Frovinciaa! bestuur sedert een paar maanden zijn zetel heeft, een stuk bij te bouwen, waarin de tweede afdeeling der griffie haar bureau zal hebben, terwijl er nog een vergaderlokaal over blijft. Op dit deel komt geen verdieping. Her zou wel gewenscht zijn, als op een of andere wijze werd kenbaar gemaakt, dat in den Sprenck de griffie haar ver blijf heeft. WATERSCHAP „HET VRIJE VAN SLUIS". Gedeputeerde Staten van Zeeland heb- i ben met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot concierge by het water schap „Het Vrye van Sluis" te Oostburg L. C. van der Weel te Oost- en West- Souburg. Opgepast. In de Langedelft is men bezig met het wegwerken van kelders en fundeer ixi- gen, waardoor vlak by de straat gevaar lijke en vry diepe putten zyn ont staan. Men zij gewaarschuwd. Bestrating der Kaden. Het ligt in de bedoeling de klinkerbe strating der Kaden in de toekomst door te trekken tot aan den hoek van de Dwarskade. Aanvankelijk zal het al leen zijn tot daar waar de huizen op houden. Gymnasium-personeel. Bij raadsbesluit van 7 Augustus 1940 werd voor het tijdvak 1 September 1940 tot en met 31 Augustus a.s. benoemd tot tijdelijk leerares in de oude talen aan het gymnasium Mej. Dra E. Modderaar. De ze benoeming was noodzakelijk in ver band met den gezondheidstoestand van Mej. Dr J. J. B. Mulder, die haar taak slechts ten deele kon waarnemen. Mej. Mulder heeft than3 meegedeeld, dat zij ook in de toekomst niet weer in staat zal zyn haar volle taak van 28 uren per week te vervullen en verzocht het haar toegekende aantal lesuren met ingang van 1 September tot 13 terug te bren gen. Aan Mej. Modderaar zouden dan met ingang van dien datum 16 lesuren kunnen worden opgedragen. Het totaal aantal lesuren wordt dus met één ver meerderd, zulks in verband met de be langen van het onderwijs. B. en W. stel len den Raad voor dë tijdelijke aanstel ling van Mej. Dra E. Modderaar met één jaar te verlengen. Vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening. Aan school G (meisjesschool voor U. L. O.) vaceert de betrekking van onder wijzeres in de lichamelijke oefening. Met ingang van het nieuwe boekjaar zal in deze vacature moeten worden voorzien. B. en W. hebben daarom besloten een oproep te plaatsen voor gegadigden naar bedoelde betrekkingen. Het salaris mee nen zy te moeten stellen op f 110 per jaar per wekelijksch lesuur van 60 mi nuten. Hierbij is gelet op de salarissen der andere vakleerkrachten aan deze school. In totaal wordt aan school G acht uur les per week gegeven in licha melijke oefening. B. en W. vragen den Raad zijn goedkeuring aan het voorstel te willen hechten. Het gaat steeds voorwaarts. Er komt toch eenige teekening in den herbouw van panden. Thans staat vast dat de vier panden op de Lange Burg voor de firma's Janse, Van Houte, Fa- noy en Wijtman gebouwd zullen worden door den heer L. F. Groosman. Reeds is met het grondwerk voor de fundeering begonnen. In de St Jansstraat is dit het geval by het pand voor den heer San ders, naast het ver gereed zijnde huis van den heer De Wolff. In de Nieuw- straat is men twee huizen aan het bou wen en dit is ook het geval op de Singels met een paar panden. Aardige attenties. Kort geleden werden de dames en hee- ren, die werken aan de uitreiking van de persoonsbewijzen verrast met een tractatie in den vorm van kersen en gis termiddag was een der bezoekers zoo vriendelijk dit voorbeeld te volgen met gevulde, chocoladereepen. jong» zwemster gehuldigd. Gisteren had op de Zwemschool dei; N. V. Bad- en Zweminrichting een korte plechtigheid plaats, toen de voorzitter, de heer H. W. Naezer aan jongejuffr. Ina de Munck een boek overhandigde als herinnering, dat zy de 100ste leerling is, die dit seizoen van de kurken los komt, en alleen kan zwemmen. Totaal is reeds het aantal van 127 leerlingen be reikt, een ongekend hoog aantal. Het Moleniwaterconcert. Het concert van de R. K. muziek- vereeniging „Sint Caecilia" is gisteren in plaats van te acht uur, reeds om 7 uur begonnen, wat aanvankelijk wel minder bezoekers aanwezig deed zijn, doch dat aantal steeg geleidelijk en ten slotte hebben nog vrij velen van de goede muziek genoten. Korfbal. Gisteravond speeldè op het Gemeente lijk Sportterrein een veteranen-twaalftal tegen een Togo-combinatie. Voor de rust wisten de veteranen goed partij te geven en deden ze danig hun best, doch na de rust was het woord voor het meerendeel aan de jongere generatie, die dat over wicht in doelpunten wist om te zetten. De wedstrijd begon gelijk op, en het spel golfde regelmatig op en neer. De Togo- combinatie wist voor de rust tweemaal de mand te vinden (20). Na de rust slaagde zy er in den stand tot 6—0 op te voeren. Heden wordt te Z i e r i k z e e de al gemeene vergadering van den Zeeuw- schen Polder- en Waterschapsbond ge houden. In deze vergadering heeft de secretaris, Jhr Mr A. F. C. de Casem- b r o o t het volgende jaarverslag uitge bracht. Het jaarverslag over het jaar 1940 kan zeer kort zijn, daar er tengevolge van den orlog in dat jaar weinig door den Bond is gedaan. De commissie, die tot taak had een salarisregeling voor de ontvanger-grif fiers te ontwerpen, heeft haar arbeid in het begin van dat jaar voortgezet. Na het uitbreken van den oorlog heeft zij haar arbeid op advies van den voorzit ter tijdelijk gestaakt, aangezien salaris herzieningen toen niet gewenscht waren in verband met het feit, dat loonen en pryzen niet mochten worden opgevoerd. Intusschen is de commissie nu weer met haar arbeid begonnen. De algemeene vergadering is gehou den op Zaterdag 17 Augustus 1940 in De Prins van Oranje te Goes. De op komst was wel minder dan anders, maar viel toch mee. Ruim 70 personen woon den de vergadering bij. De late datum, die midden in den oogst viel, zal aan deze geringere opkomst wel niet vreemd zijn geweest. De lezing van Ir Wiersma, de nieuwe ingenieur van den Polder Wal cheren, over: „Eenige beschouwingen over waterhuishouding in polders" was zeer interessant en leidde tot een geani meerde discussie. In verband met de benzineschaarschte moest de traditionee- le autorit achterwege blijven. In plaats daarvan werd met een extra lokaaltrein een rondrit gemaakt op de lokaallyn door den Zak van Zqid-Beveland. In het jaarverslag over 1939 werd ver meld, dat het Bestuur besloten had een request aan Gedep. Staten te zenden met het verzoek te willen bevorderen, dat de controle van polderkassen, alsmede de verzekering tegen fraude, voor alle pol ders en waterschappen verplichtend ge steld wordt. Daar dit verzoekschrift ter Griffie verbrand was heeft het bestuur de zaak opnieuw bij Gedep. Staten aan hangig gemaakt, zoodat dit College de kwestie weder ter hand heeft kunnen nemen. Aan het waterschap St Maartensdijk en aan den Henriëttepolder werden ad viezen verstrekt, waarvan de kosten, ge zien de bevredigende financiën van den Bond en vooral gezien het feit, dat het van belang was voor alle polders, door den Bond werden betaald. Het Bestuur van Den Bond leed in het voorjaar van 1940 een zwaar verlies door het overlijden van den heer Kake- beeke, die van het oprichten van den Bond af een der beste, bekwaamste en sympathiekste Bestuursleden is geweest. Met de grootste dankbaarheid zal het Bestuur dezen hoogstaanden inwoner on zer provincie gedenken. In zijn plaats werd gekozen de heer Goetheer, dijk graaf van het Waterschap Oud-Wol- phaartsdijk. De financiën van den Bond waren niet slecht. De inkomsten bedroegen f 2551,23 de uitgaven f 1982,01, alzoo een batig saldo van f 569,72. Het aantal leden bedroeg 192, te we ten 107 persoonlijke leden en 85 polder en waterschapsbesturen. Na de bestuursverkiezing heeft de heer M. J. te Boekhorst, commies verificateur ter Provinciale Griffie van Zeeland, een rede gehouden over: „Rondom de boekhoudvoorschrifteri". Spr. ving aan met op te merken, dat alle leden van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond reeds kennis heb ben genomen van de Voorschriften, het zy door lezing van het Provinciaal blad, waarin zy zyn afgekondigd, hetzy door kennisneming van de er over handelen de bedragen in het orgaan „De Zeeuw sche polder". De aankondiging „R o n- d .o m de Boekhoudvoorschriften" geeft spr. de vryheid eenige zijpaden op te gaan en hij wenschte daarom te spreken over drieërlei: 1. de plaats van de boekhouding in de organisatie; 2. de controle op den ontvanger-grif fier door het polderbestuur; 3. de aard der betrekking van den ont vanger-griffier. Hoe belangrijk een onderdeel voor het geheel ook moge wezen, met kan ge- makkelyk overdryven en zijn eigen werk spoedig het voornaamste vinden. Ik kan mij vergissen, doch het zou niet geheel onmogelijk zijn, dat u, toen u las, dat ik voor u een praatje zou houden, even hebt gedacht, dat ik iema.nd moet zyn met ongeveer de meenine, dat de ge meenten en de polders er zyn om ge controleerd te worden, aldus spr. Maar zoo is het niet. Spr. althans wil gaarne aan ieder deel van het geheel de plaats toekennen, welke het toekomt. En dan is van den polder den polder het voornaamste, zijn uit- en afwaterings behoeften, zijn wegenvraagstukken, in voorkomende gevallen zijn waterkee- ringsvoorzieningen en zoo meer. In de tweede plaats de autoriteit van den polder, de vergadering van in gelanden, de doenster en laatster in eigen huis (daargelaten de verplichting tot het laten goedkeuren sommigèr be sluiten door hooger gezag) en eindelijk, omdat een groote vergadering nu een maal niet gemakkelijk werkt en zeker niet veelvuldig bij elkaar kan komen, het polderbestuur, de vertrou wensmannen der ingelanden en het or gaan, dat voor den polder naar buiten optreedt. De ambtenaren, die de polder in dienst heeft, zijn slechts gevolg van zijn bestaan en onder die ambtenaren nu neemt voorzeker de ontvanger-grif fier een voorname plaats in. Hij is het, die de pen hanteert, zoowel als secre taris, als ontvanger, hij schrijft als het ware en onwillekeurig de geschiedenis van den polder. De boekhouding, geno men in den ruimsten zin van het 'woord, is de plaats, waar men voor informaties telkens weer terechtkomt. De boekhouding zie men aan den an deren kant niet als doel, maar als mid del; zij is in ons geval onderge schikt aan de belangen van den polder, en die volge zij dan ook. Als wij nu goed haar plaats en haar bestemming hebben aangeduid,' dan dient zij op haar beurt ook zoo goed mogelijk te wezen. De totstandkoming der Zefeuwsche polderboekhoudvoorschriften acht spr. dan ook een goede schrede voorwaarts op den weg van het financieele over- heidsbeheer. Als vanzelf komt spr. nu aan de be moeiingen, die het polderbestuur met den ontvanger-griffier heeft. Ingevolge de reglementen is het bestuur gehouden voortdurend goed toe te zien op de han delingen van den ontvanger-griffier. Met een goed toezicht wordt bedoeld, dat het inhoud hebbe, dat het van be hoorlijk gehalte zij. En daarin schuilt, naar spr.'s ervaring, de groote moei lijkheid, want niet alle bestuursleden zijn in staat, deugdelijke controle te houden, ook hierom, wijl men voorheen niet wist, waaraan zich de ontvanger griffier ten aanzien van de boekhouding te houden had. Op dit punt zijn wij ge lukkig vooruitgegegaan, zoodat, wan neer nu de bestuursleden werk maken van het bestudeeren der voorschriften, zij gemakkelijker bij hun controle den vinger kunnen leggen op zeere plekken, aldus spr. .Het instituut der onverwachte kasopnemingen en boekenonderzoek is van niet te onderschatten beteekenis; het prikkelt den ontvanger-griffier tot het steeds en tot op den dag toe „b(j" zyn. De gemoedelijkheid, welke in het verleden zoo hier en daar op dit gebied bestond, late men varen. Nadrukkelyk wil spr. nog zeggen, dat wel Gedebuteerde Staten enkele jaren geleden de betrekking van commies verificateur hebben gecreëerd om, meer dan in het verleden, de publieke admini straties, die aan hun toezicht onderwor pen zyn, te doen bezoeken en onderzoe ken, niet in het minst, om daarin op voedend werk te doen verrichten, maar de verantwoordelijkheid voor den goe den gang van zaken is gebleven, waar zij was, te weten bij de besturen, hetzy van de gemeenten, hetzy van de pol ders. Men passé er voor, dat de werkwijze geen systeem wordt, m.a.w. dat men al tijd hetzelfde doet en in dezelfde volg orde. Toch wil spr. van deze gelegenheid gaarne gebruik maken de bestuurders, op 't hart te drukken by de controle ook te letten op wat n i e t in de boeken staat Gy zult ook hebben te letten op wat ge beurd moest zyn, of n.l. alle betalin gen hebben plaats gevonden en bovenal, of de inkomsten tijdig zijn ingevorderd en op de juiste data verantwoord. Ambtshalve ontvangen gelden moeten direct worden geboekt en gestort; hier bij moeten wij er aan denken, dat de comptabelen gelden beheeren, die door de overheid worden gevorderd. Wij heb ben hier immers te doen met officieele instellingen. Over het laatste punt, te weten: de aard en betrekking van den ontvanger griffier, zou al weinig nieuws te vertel len zijn, ware het niet, dat de vraag is gerezen of nu, door de totstandkoming van de Boekhoudvoorschriften, de waar neming der betrekking van ontvanger griffier moeilijker is geworden. Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn te zeggen „ja"„ immers het rekening moe ten houden met allerlei voorschriften vergt toch bekendheid er mede en dus voorafgaande studie ervan, waarbij men zich, gelijk bij alle studie, het hoe en waarom dient af te vragen. Maar, heeft men 't eenmaal te pakken, verstaat men in werkelijkheid, wat men doet en, voor namelijk, beseft men het nut ervan, dan zullen voor dezulken de Voorschriften eer winst dan verlies, eer voor- dan ach teruitgang beteekenen. In ieder geval zijn zij verlost van de betrekkelijke on zekerheid, die er tevoren kon bestaan. Moeilijker in den juisten zin van het woord is dan ook het ontvangerswerk niet geworden, echter wel belang- r ij k e r. Intuschen, voldoende algemeene ont wikkeling en eenige, liefst veel kennis van het boekhouden, blijft geboden, want ook andere overheidsmaatregelen en -voorschriften vragen de volle aandacht van den ontvanger-griffier, onder andere de sociale verzekeringswetten, waaron der, om een enkele te noemen, de Pensi oenwet en de Kinderbijslagwet, verder de belastingwetten, b.v. de wet op de Loon belasting en, niet te vergeten, de Pacht wet. Spr. is van meening, dat het ambt van ontvanger-griffier van een eenigs- zins groot beheer, zeker zoo belangrijk en zoo verantwoordelijk is als dat van den gemeente-ontvanger, juist, omdat de Zeeuwsche polderontvanger als regel te vens griffier is en als zoodanig ook het werk moet doen, dat de gemeente-ont vanger, die niet tevens secretaris is, op de secretarie gebeuren ziet. Het gemeentelijk begrootings- en reke- ningswerk, waarmede de gemeente-ont vanger terdege op de hoogte moet zijn, is ingewikkelder en daardoor ook moei lijker dan dat van de polders; dat neemt echter niet weg, dat juist het griffiers- werk de functie van ontvanger-griffier doet uitsteken boven die van gemeente ontvanger, al heeft uiteraard ieder ambt zijn eigen moeilijkheden en eigenaardig heden, anderzijds ook zijn aantrekkelijk heden. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat hij met het naar voren ge brachte een steentje zou hebben mogen bijgedragen aan de gezondheid van het polder- en waterschapsleven in Zeeland. ZOO MOGELIJK STEEDS EEN EENHEIDSNUMMER. Op de dagelijksche persconferentie heeft de heer S. de Hoo, van het Cen traal Distributiekantoor, een toelichting gegeven op de vereenvoudiging der bon aanwijzingen: Het is begrijpelijk, dat de huisvrou wen, die haar taak in dezen tijd aan merkelijk zien verzwaard, er prijs op stellen, dat de distributie-administratie zoo eenvoudig mogelijk wordt gehouden. De nieuwe bonboekjes zijn reeds een stap in de richting van vereenvoudiging, althans voor de huisvrouw. Het ideale is nog zeker niet bereikt en zal ook wel niet bereikt worden. Daarvoor is deze materie te gecompli ceerd, doch verwacht mag worden, dat ook in de toekomst nog nieuwe verbete ringen zullen kunnen worden aange bracht. Ook de nieuwe bonnenlijst, welke van daag ingaat is een belangrijke stap in de goede richting. In de eerste plaats zal in den vervolge deze lijst uniform in alle couranten en tijdschriften worden opge nomen, zoodat men in iedere courant op dezelfde wijze deze lijst kan raadplegen, doch ook de lijst zelf biedt belangrijke voordeelen, vooral, indien men ziet, dat ook het systeem der bonaanwijzingen be langrijk is gewijzigd. Er is naar ge streefd om de weekartikelen alle op den zelfden dag te doen ingaan, evenals de artikelen, welke over een langere periode loopen. Wij kunnen thans onderscheiden: 1. artikelen welker geldigheid is ge steld op één week, t.w. brood en gebak, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren, melk, aardappelen en voorts met ingang van 10 Augustus a.s. ook bloem en meel. 2. de artikelen, welker geldigheid is of wordt gesteld op vier weken: t.w. sui ker, koffie-surrogaat, jam e.d., haver mout e.d., gort e.d., vermicelli e.d. en maizena e.d. Artikelen met een periode van één week. Hetis debedoeling voortaan voor de weekartikelen zoo veel mógelijk bonnen van het zelfde nurnmer aan te wij zen. Dus in een bepaalde week voor brood, aardappelen, vleesch enz. hetzelfde num mer van de respectievelijke kaarten. De distributieperiode zal dan evenals thans aanvangen op Zondag en eindigen op Zaterdag, met dien verstande, dat op de nieuw-aangewezen bonnen reeds Za terdag voorafgaande aan den Zondag gekocht kan worden. Daartoe worden de bonnen in de avondbladen van Vrijdag bekend gemaakt. Een uitzondering is er voor de vleeachbonnen wat betreft den dag, waarop men daarop kan koopen. Deze dag is n.l. Woensdag volgende op den Zondag, hoewel men ze wel reeds van af den Zondag kan bezigen bij het gebruiken' van zijn maaltijden in café's, restaurants e.d. Slagers en winkeliers is het verboden op de nieuwe bonnen Zondag, Maandag en Dinsdag vleesch of vleesch waren af te leveren, in ver band met de technische uit voering van de vleeschvoor- z i e n i n g. Na het verstrijken van den Zaterdag, waarop de periode van de weekartikelen afloopt, zijn de bonnen ongeldig, met uit zondering van kaas, teneinde het pu bliek in de gelegenheid te stellen zich een geheel Edanjmer kaasje of een groo- ter stuk kaas aan te schaffen, welke mogelijkheid tot nu toe ook bestond. Voor bloem en meel komt er ook een verandering, n.l. met ingang van 10 Aug. zullen wekelijks twee gelijkgenummerde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2