Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD DAGKALENDER. ZATERDAG 26 JULI I94'i 55e JAARGANG - No. 73 Bareotsx Lange Vorslstraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middeibargi Pirme Boekhandel J. J. FANOY Lange ©iststreot 34 en Noordweg 155 Direetear-Hoofdredactear; A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is eangesteld f 0.21 Losse nummers <sent Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET VERSCHEL. LOONEN EN PRIJZEN. „Waardevol volksgoed" ©n „handwerk" van metaal. Stelselmatige voortgang der operaties in het Oosten - Tokio verzoekt aan Vichy faciliteiten in Indo-China - „Bijzondere actie" van de Ver. Staten te verwachten. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Sowjat-reqeering zal in geval van evacuatie Moskou in brand steken. Tokio verzoekt aan de Fransche regeering faciliteiten Inzake 'ndo-China. Verbod vleeschvorkaop Maandag en Dinsdag. Washington zal Japan met „bijzondere" actie antwoorden. Femiiieberiehïen 33 cent psr rapst Overige edvertenflën 30 cent per reaef Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bl| vooruitbetaling Advertentièn onder letter of motto 10 ct, extra Bij contract belangrijks korting Waarin bestaat het verschil tusschen een geloovige en een ongeloovige Hierop geeft Ds van Dijk in de Gro ninger Kerkbode o.m, dit antwoord: Velen zullen er zijn, die zullen zeggen: Een geloovige kent zijn zonde en weet, dat die zonde hem vergeven is; een on geloovige staat daar vreemd tegenover. Een geloovige bidt; in het leven van een ongeloovige heeft het gebed geen plaats. Een geloovige wéét, dat hij stervende naar den hemel gaat; de ongeloovige denkt, dat het met den dood uit is. Een geloovige leest in den Bijbeleen ongeloovige heeft geen Bijbel in huis, óf, zoo dat nog wel het geval is, kijkt hij daar toch niet in. En zulke dingen zijn er meer. Maar, zoo zal men zeggen, verder is er een heel breed terrein, waarop de ge loovige en de ongeloovige aan elfeander gelijk zjjn. Als de menschen bezig zijn in hun da- gelijksch bedrijf, dan zijn geloovige en ongeloovige aan elkander gelijk. Dan is er geen onderscheid tusschen den geloovigen bakker, den geloovigen slager, den geloovigen schilder en. hun ongeloovige collega's. Zoo denkt en spreekt menigeen. Kijk, het is wel waar, dat geloovigen en ongeloovigen in de uitoefening van hun bedrijf dikwijls, ook voor hun besef, niet van elkander zijn te onderscheiden. Maar dat is niet goed. Ons christen-zijn moet ook ons bezig- zjjn in ons vak beheerschen. Dat wil niet alleen zeggen, dat wij eerlijk en ijverig en trouw moeten zijn. Dat willen ook vele ongeloovigen weL Maar dit is het puntje, waar het op aankomt; zij moeten inzien, dat zij in him werk bezig zijn God te dienen en te volbrengen de roeping, die in dat werk van Godswege tot hen uitgaat. Zij moeten verstaan, dat zij in hun vak wat het ook is mee moeten wer ken om de wereld voort te stuwen naar het einde, waarin de Heere uit de tegen woordige wereld zal doen voortkomen in één, ontzaglijk moment, de wereld der toekomst. Zij moeten begrijpen, dat zij in hun werk bezig zijn te volbrengen de op dracht, die God in het Paradijs aan den mensch gaf. Die wetenschap moet heel hun werk beheerschen, die wetenschap moet over hun werk glans leggen, die wetenschap moet hen er toe brengen hun werk zoo goed mogelijk te doen en daaruit te ban nen alles, wat niet naar den wil Gods is. Als een geloovig vakman zijn werk zóó doet, dan zal hij, voor het oog, het zelfde doen als een ongeloovige, en tóch zal het niet hetzelfde zijn. Het zal ge dragen worden door andere idealen, en zich richten naar andere normen. Niet de vraag: „Hoe verdien ik het meest?" maar de vraag: „Hoe dien ik God het best?" zal alles beheerschen. W\j lezen in „De Nederlander": De geweldige verarming van eigenlijk elke bevolkingsgroep is een van de vele begeleidingsverschijnselen ook van de zen oorlog. Er moge hier en daar meer verdiend worden dan in de voor-oorlog- sche jaren, stelt men die verdiensten te genover de huidige kosten van levens onderhoud, dan zal in de meeste geval len blijken, dat de hoogere verdiensten wel nominaal bestaan, maar in werkelijk heid weinig of geen gelegenheid tot het koopen van" meer goederen dan voorheen geven. Hoogstens kan men zeggen, dat de betreffende groepen tegenover andere deelen der bevolking in een gunstiger po sitie zijn gekomen. Zeker, wij weten wel, dat de geheele situatie dank zij de ervaringen in de jaren 1914'18 opgedaan veel beter in de hand wordt gehouden dan toen het geval kon zijn. De goedkeuring eener officieele in stantie, noodzakelijk voor het toekennen eener loonsverhooging eenerzijds en de beheersching van het prijspeil ander zijds, het zijn allebei allerbelangrijkste middelen om het levensniveau zoo goed mogelijk te handhaven en het ontstaan van den bekenden vicieuzen cirkel: loonsverhooging prijsstijging weer loonsverhooging enz. enz., zooveel moge lijk te voorkomen. Maar dat neemt toch niet weg, dat er zich in de practijk tal van moeilijkheden voordoen, die het op zich zelf zoo ge zonde streven, dat wij hierboven aan duidden, doorkruisen. De moeilijkheden liggen vooral bij de prijzenpolitiek. En pas ia tweede instan tie bjj da loouen. j Er zijn vele groepen onzer bevolking, I die ondanks deze verarming het hoofd heel goed boven water kunnen houden, Zy kunnen misschien niet meer of niet veel meer overleggen, zij moeten mis schien van bepaalde genoegens, van be paalds luxe afzien, maar hun verzorging met wat werkelijk noodig is, wordt er niet door gedeerd. Geheel anders staat het echter met de groote groep der arbeiders-inkomsten. Er is berekend, dat een gezin met f1400.inkomen reeds niet meer in staat is al zijn distributie-bonnen in goe deren om te zetten. En men zal het er toch wel over een3 zijn, dat dit gezien de grootte der rantsoenen noodzake lijk is, wil niet de lichamelijke conditie der gezinsleden achteruit gaan. Wanneer men zich dit realiseert, dan kan men, naar ons oordeel, tot geen an dere conclusie komen dan dat een ver hooging van die laagste inkomens plicht is. Het A. N. P. meldt: Met betrekking tot de inlevering van metalen, omschrijft het inlichtingenbu reau Kunstvoorwerpen en Antiquiteiten de begrippen „waardevol volksgoed" en „handwerk" als volgt: Met „waardevol volksgoed" worden bedoeld: gebruiksartikelen in handwerk uitgevoerd, die de herinnering bewaren aan oude gewoonten en gebruiken, wo ninginrichting, bedrijfsleven, kleeder drachten enz., zoowel van Nederland als van Nederlandseh-Indië. Met „handwerk" wordt bedoeld be halve het onder waardevol volksgoed te rekenen oudere werk ook de door kun stenaars uitgevoerde of naar hun model gemaakte nieuwe kunstnijverheid. Voor deze voorwerpen kan vrijstelling op formulier gevraagd worden. Confessioneel© Vakverenigingen. DE HEER H. J. WOUDENBERG BENOEMD TOT COMMISSARIS. De Rijkscommissaris heeft thans, bij het voortzetten van de maatregelen, welke in de afgeloopen weken tegen ver scheidene politieke partyen zijn geno men, ook een commissaris benoemd voor de confessioneel© vakvereenigingen. Hiermede wordt ook een einde ge maakt aan de verschillende houdingen, welke deze vakvereenigingen aannamen ten aanzien van sociaal-economische kwesties, welke verschillende houdingen voortkwamen uit de verbindingen met confessioneele kringen. Verder zal de zorg voor de buiten Nederland te werk gestelde arbeiders vereenvoudigd en gecentraliseerd wor den. Boor deze maatregelen worden ge troffen het R.-K. Werkliedenverbond het Chr, Nationaal Vakverbond, de hier bij aangesloten vakgroepen, alsmede do diocesane Arbeidersbonden Tot commissaris is benoemd de hui dige commissaris-leider van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg. Hij is in deze functie bevoegd, de zaken van de besturen van genoemde bonden waar te nemen en bovendien alle organisatori sche, personeele en financieels maatre gelen te treffen, welke voortvloeien uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodig tijn tot het vereenvoudi gen, alsmede tot het samengaan van de Nederlandsche arbeidersbeweging. De statuten van de genoemde bonden zijn niet in tegenspraak met de maat regelen van den commissaris. De Rijks commissaris heeft nadrukkelijk bepaald, dat de rechten en aanspraken van de le den der vakbonden, voor zoover deze van economischen aard zijn, van kracht blijven. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: De operaties in het Oosten wor den langs het geheele front, ge deeltelijk onder zwaren strijd, vol gens de plannen voortgezet. Groote a^ntaiien gevangenen en hoeveel heden oorlogsmateriaal worden da gelijks binnengebracht. Enkele gevechtsvliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht mili taire installaties in het oostelijk deel der stad M o s c o u en ten noorden van het Kreml met bom men. In den strijd tegen Engeland bombardeerden vliegtuigen, die voor een gewapende verkenning waren opgestegen, havenwerken in het Oosten van het eiland. Zee strijdkrachten schoten drie Brit- sche gevechtsvliegtuigen neer. Het Britsche luchtwapen leed ook gisteren aan de Kanaal- kust een zware nederlaag. De vijand verloor 33 vliegtuigen, waar van 27 daaronder negen vier motorige gevechtsvliegtuigen door jagers en zes door afweer- artillerie werden neergehaald. Vier onzer eigen vliegtuigen gingen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht in het noordwestelijke kustgebied brisant- en brandbommen. De bur gerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Schade van oorlogseconomisch of militair be lang is niet ontstaan. Nachtjagers en afweerartillerie schoten twee der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neer. De! Sowjetregeering heeft besloten Moscou in geval van evacuatie naar het voorbeeld ten tijde van Napoleon in 1812 in brand te steken. De vice-commissaris van buitenland- sche zaken, Lozowski, deelde mede, dat in geval de Duitsche troepen Moscou zouden binnenrukken de Duitschers het Kreml niet te zien zouden krijgen. SOWJETBESCHULDIGING IN ZAKE GASOORLOG TEGEN GESPROKEN. BERLIJN, 25 Juli. Het D. N. B. ver neemt van bevoegde zijde: De Sowjets beweren tijdens de jongste gevechten Duitsche voorschriften te hebben gevonden voor den gasoorlog, waaruit zij het bewijs probeeren te con- strueeren, dat Duitschland binnenkort met den gasoorlog gaat beginnen. Krachtens het protocol van Genève is weliswaar het toepassen van den gas oorlog verboden, niet echter de voorbe reidingen daartoe. Zooals bekend, wordt in alle militaire staten een studie gemaakt van den gas oorlog, daar, zooals vanzelf spreekt, geen staat zich verzoent met het gevaar on gewapend tegenover een vjjand te staan, die zijnerzijds plotseling den gasoorlog gaat voeren. Om dezelfde redenen be staan er in bijna alle militaire staten voorschriften voor den gasoorlog, na tuurlijk ook in Duitschland. Indien de Sowjets het voornémen zou den hebben, het vinden van Duitsche voorschriften voor den gasoorlog als voorwendsel te gebruiken om van hun kant met den gasoorlog te beginnen, dan zal Duitschland hierop een passend ant woord geven. OFFICIEEL COMMUNIQUE FINSCH LEGER. HELSINKI, 25 Juli. (D. N. B.) Van officieele zijde wordt het volgende mede gedeeld Donderdag hebben vijandelijke vlieg tuigen Lappeenranta gebombardeerd, waardoor een vrouw om het leven is ge komen en een houten huis werd bescha digd. Eveneens werden bommen gewor pen op Mantsala en eenige andere plaat sen van het land, zonder dat echter scha de werd aangericht. De luchtafweer heeft vijf vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Duikbootjagers van de Duitsche ma rine zagen op 23 Juli in de Barentsz Zee een Sowjetduikboot, welke zich door snel ónder te duiken, aan een vernietiging wilde onttrekken. Snel voeren de Duit sche schepen naderbij. Dieptebom na dieptebom werd uitgeworpen op de plaats waar de duikboot was ondergedoken. Kort daarop verscheen aan de oppervlak te een groote olievlek. Wrakstukken werden uit het water omhoog geslin gerd. De Sowjetduikboot was vernietigd. DUITSCH-—ROEMEENSCHE TROEPEN ACHTERVOLGEN DE SOVJETTROEPEN. (D.N.B.) In onafgebroken achtervol ging zitten, vooral in het Zuidelijk deel van ,het Oostelijk front, de Duitsch-Roe- meensche formaties d6 wijkende bolsje wisten op de hielen. Ook de geweldige vechtwagens van 52 ton met de 15 cm-kanonnen hebben tegenover den onstuimigen opmarsch der DuitschRoemeensche troepen niet kunnen standhouden. Ooafzienbare hoeveelheden uitrus tingsstukken van allerlei aard hebben de bolsjewisten moeten achterlaten. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 25 Juli (Stefani). Het hoofd kwartier der Italiaansehe weermacht maakt "bekend: Het convooi van 18 schepen en. het groote escorte van schepen der Britsche marine die zich gewaagd hebben in het centrale deel van de Middellandsche Zee en reeds van onze zee- en luchtstrijd krachten zware slagen hebben ontvan gen,, waren gisteren herhaaldelijk aan aanvallen van ons luchtwapen blootge steld. Bommenwerpers, duikvliegtuigen en torpedovliegtuigen hebben in onver- moeiden strijd de resten van de Engel- sche eenheden, die zich door zich te split sen en met behulp van de slechte weers gesteldheid van den aanval hoopten los te maken daar de eigen vloot niet meer tot een krachtige bescherming in staat was eerst verstrooid en ver volgens tot de grens van hun actiera dius achtervolgd. De bommenwerpers hebben een schip van 10.000 ton verrast en met een vol treffer geraakt, zoodat het zonk. Het aantal der verloren gegane vijandelijke vliegtuigen is van 7 tot 8 gestegen, die der onzen van 3 tot 5. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek vijandelijke afdeelingen, die een van onze steunpunten waren ge naderd, met verliezen afgeslagen, In Oost-Afrika bedrijvigheid van ar tillerie in den sector Wolsjefit en Cul- quobert (Gordar). MALTA AANGEVALLEN. Stefani meldt verder nog: gedurende den afgeloopen nacht hebben Italiaan sehe vliegtuigen de marinehaven van La Valetta op het eiland Malta aange vallen. Bommen van gemiddeld zwaar ka liber werden op schepen en marine-in stallaties geworpen. Vijandelijke nacht jagers trachtten de Italiaansehe actie te belemmeren. Ondanks hevig mitrailleur- vuur keerden alle Italiaansehe vliegtui gen "op hun bases terug. GEEN WIJZIGING IN JAPANS BUITENLANDSCHE POLITIEK TEGENOVER DE AS. (D.N.B.) Domei meldt, dat de woord voerder op de perconferentie heeft mee gedeeld, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken aan de vertegen woordigers der bondgenooten van Japan, den Duitschen en den Italiaanschen am bassadeur, heeft verzekerd, dat er on danks de wijzigingen in het Japansche kabinet, geen wijziging komt in de bui tenlandsche politiek van Japan tegen over Duitschland en Italië. De woordvoerder voegde hieraan toe: er bestaat een onderscheid tusschen ver bonden en bevriende mogendheden. Het neutraliteitspact alleen tusschen Japan en de Sowjet-Unie maakt de Sowjet- Unie niet tot onzen bondgenoot. De Sow- jet-regeering heeft aan de nieuwe Ja pansche regeering niet de verzekering gegeven, dat haar politiek tegenover Japan niet wordt veranderd. Voorts verklaarde de woordvoerdex, dat het derde kabinet-Konoje aan de Sowjet- Unie evenmin een speciale toezegging heeft gedaan. Frankrijk, zoo wordt van toonaan gevende zijde verklaard, bezit zelf in Indochino te weinig middelen om de defensie van dit gebied te verzekeren. Daar nu de Japansche regeering van meening is, dat Indochina en daarmede de Japansche belangen in het Verre Oosten tengevolge van de Engelsche troepenconcentraties en de interventie van Engeland in Tsjoengking worden geraakt, heeft de Japansche regeering de Fransche regeering verzocht haar zekere faciliteiten van militairen aard ZATERDAG JULI 1941. Pealmzingt dén Heere, gij zijne gunst- genooten! en zegt lof ter gedachtenis zjjnor heiligheid. Ps. 30 5. Zon Maan op onder op onder 5.50 21.42 8.25 22.31 31 Juli: Eerste kwartier. 7 Aug.: Volle maan. ZONDAG 27 JULI 1941. Geeft den Heere de eer zijns naams, aanbidt den Heere in de heerlijkheid zijns heiligdoms. Ps. 29 2. Zon Maan op onder op onder 5.51 21.41 9.38 22.57 Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van Maandag 28 Juli voor taan het verkoopen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag is verboden. Dit verbod geldt niet voor hotels, res taurants, broodjeswinkels e.d., in welke zaken de verkoop voor directe consump tie ter plaatse is toegestaan. Het is niet geoorloofd, vleesch of vleeschwaren van dergelijke zaken mede te nemen. Ook mag het niet afzonderlijk, maar het dient met de bijbehoorende andere voe dingsmiddelen te worden verkocht. Uiteraard blijft onverlet de reeds be staande bepaling, dat op den Dinsdag ook de hotels en restaurants geen vleesch mogen verkoopen. Van het verbod tot verkoop van vleesch op Maandag en Dinsdag kan door de Nederlandsche Veehouderijcen trale, Laan van Meerdervoort 533, 's-Gra trale, Laan van Meerdervoort 533, 's-Gravenhage, ontheffing worden ver leend in bijzondere naar haar oordeel daarvoor in aanmerking komende ge vallen. Hierbij is gedacht aan regelingen be treffende ziekenhuizen en dergelijke. te verleenen om te antwoorden op de Engelsche bedreiging. De rFansche regeering zal, rekening houdende met deze omstandigheden, den algeheelen toestand bestudeeren in rea- listischen geest. Men acht het mogelijk, dat de om standigheden zullen leiden tot het nemen van zekere maatregelen in den zin van een FranschJapansche samenwerking met het oog op de verdediging van In dochina. De te Parijs verschijnende bladen houden zich bezig met de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten en met de Fransch—Japansche bespre kingen. De bladen verwachten een spoe dig resultaat. MEDEDEELINGEN VAN ROOSEVELT. NEW YORK, 25 Juli (D. N. B.). Pre sident Roosevelt heeft op de persconfe rentie te Hydepark verklaard, dat de Vereenigde Staten morgen op de Japan sche bezetting van de steunpunten in Fransch-Indochina, „met een bijzondere actie" zullen antwoorden. Washington zal morgen handelen, zeide Roosevelt. Hij gaf echter geen nadere aanduiding, wat de Vereenigde Staten zouden doen. Op een vraag of de gebeurtenissen in het Verre Oosten den internationalen toestand hebben verscherpt, antwoordde de president, dat de gebeurtenissen in het Verre Oosten de aandacht der open bare meening gevestigd hebben op de ge varen van den wereldtoestand. Associated Press verklaart in dit ver band, dat de Amerikaansche regeering waarschijnlijk de Japansche saldi zal be vriezen. In het verdere verloop van de perscon ferentie te Hydepark werd aan Roosevelt de vraag gesteld, of de Vereenigde Sta ten verder de olieleveranties aan Japan zouden blijven handhaven. Roosevelt antwoordde, dat hij hierover niets kon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1