Christelijk Dagblad voor Zeeland DE BRUC DER ZUCHTEN. in ®fjj mm E0 EERSTE BLAD Hoe controleer ik mijn electriciteits nieter? DE NIEUWE BONNEN. DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorsfsfraaf 70, Goes Poslrekening 44455 - Telefoon §438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY Langs Glsisirael 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Operaties verloopen volgens vastgestelde plannen - Luchtslag boven het Kanaal - 54 Britsche vliegtuigen neergeschoten - Britsche oorlogsschepen gezonken of be schadigd - Japans optreden in Indo-China - Toestand in verre Oosten nog onzeker. Zeeslag in de Middellandsche Zee. V R I] D A G 25 J lï l 1 1941 55e JAARGANG -« No. 72 Femiiiebsrlchler, 33 cent per regel Overige advertenliën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regei Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN BIJNA HOPELOOS GEVAL. Als wij de Thoolsche brug een brug dei' zuchten noemen, bedoelen wij daar mede in geen geval, dat er om de brug zelf gezucht wordt. Integendeel, wij her inneren ons nog den blijden feestdag, toen de brug over de Eendracht in ge bruik kon worden genomen, waarmede een einde kwam aan de misère met de pont, over wier verdwijning niemand treurde. De blijdschap over de brug is gebleven. Groot was het ongemak, toen ze a.ls gevolg van de oorlogshandelingen in Mei 1940 buiten gebruik kwam. Het twistpunt werd echter spoedig het bruggeld. Tholeu, dat voorheen de postgelden inde, zette deze om, zoodra de brug gereed was, die het het houwen, in bruggelden. Aanvankelijk had men weinig bezwaar tegen betaling daarvan, blij alsmen was verlost te zijn van de pont.-narigb.eden. Maar het duurde niet zoo heel lang, of men ging vragenheeft Tholen wel historische rechten op deze bruggelden, of: zijn de tarieven niet te hoog? Gedep, Staten van Zeeland en Noord- Brabant werden er in betrokken. Van weerszijden werden juridische adviezen gevraagd en de zaak werd, zooals meest al het geval is, steeds ingewikkelder. Wjj hebben zelfs den indruk, dat men in den kring van Gedep. Staten van Zee land van oordeel is, dat men hier met een bijna hopeloos geval zit, waar men moei lijk uit zal kunnen komen, waar men in ieder geval nog verscheidene jaren mee zal worstelen en waarvoor men eer lek gezegd de mogelijkheid van op lossing nog niet ziet. Gedep. Staten van Zeeland hebben dan ook aan de Prov. Staten voorgesteld om het bruggeld voor drie jaar te hand haven. Ia de afdeelingen der Staten heeft dit voorstel, dat de moeilijkheid alleen maar verschuift, zooals te begrijpen is, aanlei ding gegeven tot bespreking. Daaruit bleek, dat Tholen het advies heeft gevraagd van Prof. Mr C. W. van der Pot te Groningen en dat Gedep. Sta ten met Burgemeester en Wethouders van Tholen te Goes hebben geconfereerd, waarbij laatstgenoemd college weigerde aan Ged. Staten inzage te geven van het rapport van Prof. v. d. Pot. Dit laatste behoeft op zichzelf geen onvriendelijk heid te beteekenen. Het is, hangende een procedure, niet de gewoonte om aan de tegenpartij inzage van zijn stukken te geven. Blijkens het algemeen verslag der af deelingen van de Provinciale Staten was een lid van meening, dat de gemeente Tholen bij de oplossing van het onder havige vraagstuk niet het slachtoffer mag worden. Het bedrag der door de gemeente Tholen gevraagde afkoopsom achtte hij evenwel veel te hoog. Ook was dit lid van meening, dat de overige Thoolsche gemeenten niet ver plicht zijn bij te dragen in de kosten van afkoop van het brugrecht der gemeente Tholen. De opbrengst van dit „brug recht" vormt voor de gemeente Tholen een belangrijke bron van inkomsten, welke dient tot dekking van verschillen de uitgaven der huishouding dier ge meente. Het gemeentebestuur van Tholen, al dus dit lid, kan niet eischen, dat de ove rige Thoolsche gemeenten, via hun bij dragen in de kosten van afkoop van het brugrecht, zullen medehelpen om o.m. de tekorten op de exploitatie der gasfabriek in de gemeente Tholen te dekken. Een verlenging van het thans van kracht zijnde tarief met één jaar, achtte dit lid voldoende. Een ander lid in deze afdeeling meen de, dat het gemeentebestuur van Tholen zwak staat in zijn verdediging van het brugrecht. Dit lid drong, evenals het vorige, aan op overlegging van het advies van Prof. van der Pot. Een ander lid in deze af deeling vroeg waarom de gemeente Tho len niet volledig kan worden schadeloos gesteld. Toen de overige gemeenten op Tholen niet bereid waren hun medewer king bij den brugbouw te verleenen, heeft de gemeente Tholen zélf het initiatief tot dezen bouw genomen. Z.i. heeft de ge meente een onbetwistbaar recht van bruggeldheffing. Gaarne zag dit lid, dat Gedep. Staten aan de Prov. Staten overlegden het ant woord van den Secretaris-Generaal van het Departement van Waterstaat op het schrijven van Gedep. Staten van 18 April jongstleden. Van de zijde van Gedep. Staten werd opgemerkt, dat de provincie het recht aan haar zijde heeft. Gedep. Staten zul len alles doen om tot een juiste oplossing van dit netelige vraagstuk te geraken. Het financieele standpunt van het ge meentebestuur van Tholen is niet houd baar. Overlegging van het antwoord van den Secretaris-Generaal zou op bezwa ren zijn gestuit, daar het niet in het be lang zou zjjn va "een goeden afloop. Enkele leden meenden, dat bij besten diging voor slechts één jaar, met meer succes tegen de gemeente Tholen kan worden opgetreden. Van de zijde van Gedep. Staten werd geantwoord, dat uitstel wederom met slechts één jaar geen beteekenis heeft. Een ander lid van Gedep. Staten ver klaarde eenigszins huiverig te zijn voor de oplossing van dit vraagstuk, daar de ze wel eens ien nadeele van de gemeente Tholen zou kunnen uitvallen, terwijl toch de gemeente Tholen het initiatief tot het bouwen van de brug heeft genomen, zoo dat dit lid liever de gemeente Tholen zag schadeloos gesteld door overneming der brug. Een lid der Staten had vernomen, dat de heffing van het brugrecht de gemeen te Tholen belangrijks financieels voor dooien oplevert, Zonder da gemeente Tholen onaangenaam te willen zijn, vraagt dit lid of deze vöordeelen, welke de gemeente Tholen uit de heffing van het brugrecht toevloeien, niet gekapita liseerd kunnen worden, waarna ook de bijdragen der belanghebbenden zouden kunnen worden bepaald. Van de zijde van Gedep. Staten werd geantwoord, dat de financieele voordee- len der gemeente Tholen niet zoo buiten sporig zijn, als wel beweerd wordt. Bovendien heeft Tholen toch ook zon der medewerking van anderen de brug gebouwd. Aangenaam heeft het een lid gestemd, dat Gedep. Staten in ieder geval bereid zijn, de gemeente Tholen, indien de hef fing van het bruggeld eventueel mocht vervallen, schadeloos te stellen. Even wel is dit lid pijnlijk getroffen door de weigering van het gemeentebestuur van Tholen om het, dit bestuur door Prof. van der Pot ter zake uitgebrachte ad vies, ter inzage te verstrekken. Van de zijde van Gedep. Staten werd geantwoord, dat in een conferentie met Burgemeester en Wethouders van Tho len is gevraagd, het rapport van Prof. van der Pot ter inzage te mogen ontvan gen, waarop de Burgemeester namens het College verklaarde, dit liever niet te doen. In een persoonlijk onderhoud van een der leden van Gedep, Staten met een Wethouder der gemeente Tholen, is deze uitspraak wei verzacht. Gedep. Staten vinden in dit verslag geen aanleiding, om wijziging te brengen in hun voorstel in dien zin, dat da daarin genoemde termijn van drie jaren vervan gen wordt door een van korteren duur. Wel hebben zij geen bezwaar den be trokken considerans alsnog te lezen als volgt: „Overwegende, dat, zoolang niet be slist is over de vraag, of de gemeente Men meldt ons van officiëele zijde: In verband met de verscherpte rantsoeneering van electriciteit, is het voor de verbruikers van veel belang, dat zij regelmatig door het aflezen van den stand van den electriciteitsmeter hun verbruik controleeren. Zij kunnen dan zelf vaststellen, of zij inderdaad vol doende op hun electrieiteitsver- bruik bezuinigen en hun plicht in dit opzicht dus vervullen. Aldus kunnen zij zich met zekerheid vrij waren tegen de sancties, die bij het overschrijden van het toege stane electriciteitsverbruik worden toegepast. Hoe wordt nu de stand van een electriciteitsmeter afgelezen en daaruit het verbruik bepaald? Het eenvoudigste model electri citeitsmeter heeft één eijfertel- werk, dat het verbruik in kilo watturen, en wel meestal tot in tienden kilowatturen nauwkeurig, aangeeft. De scheiding tusschen de cijfers, die de heele kilowatt uren aangeven en die, welke tien den kilowatturen registreeren, wordt veelal gemarkeerd door een komma ën bovendien door een af wijkende kleur van het vakje, waarin het laatste cijfer staat (zie fig. 1). LAAS TARIFF H00Q TARIEF FIG.2 FIG.1 Het telwerk van hg. 1 geeft een verbruik van 361,3 kilowatt uren aan. Wees het telwerk bij de vorige aflezing b.v. 320,1 kilowatt uren aan, dan is het verbruik over de periode tusschen beide aflezin gen dus 361,3 320,1 42,1 kilo watturen geweest. Bij een deel der verbruikers zijn in verband met het tarief, waar tegen de stroomlevering plaats vindt, electriciteitsmeters opge steld, die twee cijfertelwerken be zitten, omdat de stroom tegen twee prijzen wordt geleverd, b.v. tegen een lagen prijs in de nachturen en een hoogeren prijs gedurende de overige uren van het etmaal. Elk der beide cijfertelwerken is dan op dezelfde manier ingericht als het zoojuist beschreven cijfer tel werk van een eenvoudigen electri citeitsmeter. Voorbeelden van der gelijke teHverken zjjn in de figu ren 2 en 3 aangegeven, en wel in fig. 3 voor telwerken, die boven elkaar zijn geplaatst en in fig. 2 voor telwerken, die naast elkaar zijn geplaatst. Indien de telwerken zijn aange duid met „Laag Tarief (IT)" en „Hoog Tarief (HT)", dan wordt FIG.3 op het eene telwerk het verbruik volgens het lage tarief en op het andere dat volgens het hooge ta rief geregistreerd. Men moet beide telwerken aflezen en op den stand van elk der beide telwerken den stand bij de vorige aflezing in mindering brengen. Zoo vindt men dan het verbruik volgens het lage tarief en het verbruik volgens het hooge tarief; de som van beide verbruiken is het totale verbruik, waarop het aan komt. Er zijn ook gevallen, waarin stroom volgens twee tarieven wordt geleverd en waarbij het eene cijfertelwerk het totale verbruik registreert en het andere b.v. het verbruik tegen het lage (nacht)- tarief. De telwerken van zoo'n meter zijn b.v. ingericht als in fig. 4 is aangegeven. Het is duidelijk, dat men dan voor het controleeren van zijn verbruik slechts den stand van het telwerk voor het totale verbruik behoeft af te lezen en dat men dus den stand van het andere telwerk buiten beschouwing kan laten. FIG.4 Men vergewisse er zich dus zeer goed van, of men een electriciteits meter heeft, waarbij het verbruik volgens elk der beide tarieven af zonderlijk wordt geregistreerd, dan wel een electriciteitsmeter, waar van een der beide telwerken het totale verbruik registreert. In bijzondere gevallen worden ook wel eens electriciteitsmeters met drie telwerken toegepast, omdat de electriciteit tegen drie stroomprijzen wordt geleverd. Het is duidelijk, dat dan voor de drie telwerken de zelfde gedragslijn moet worden gevolgd als hierboven voor twee telwerken is omschreven. Tholen in het verleden al dan niet be voegd was tot het heffen van een veer geld en of zij thans al dan niet bevoegd is tot het heffen van een bruggeld, het redelik voorkomt, de heffing voorals nog, evenwel voor een bepaald tijdvak, te bestendigen". Met belangstelling wordt tegemoet ge zien, welk besluit de Prov. Staten vol gende week in deze kwestie zullen ne men. Elk der volgende bonnen geeft recht gedurende de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus 1941 op het koopen van: 28-4 brood, 4 rantsoenen, 28 brood, 1 rantsoen brood of gebak. 28 vleesch, 34 rantsoen, 23 vleeschwa- rert, 1 rantsoen, vieesch of vleeschwaren. 28 kaas, 100 gram kaas. 28 eieren, 1 ei. 28 melk, 1% liter melk. 28 reserve, 3 kg aardappelen, Eén rantsoen ia: Brood: 200 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, bis cuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes. Vleesch: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt of ge kookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartike len, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 26 Juli niet meer geldig: 27 brood, 27 melk, 2627 vleesch, vleeschwaren, 27 reserve (aardappelen), 27 eieren. De bonnen 26, 27 en 28 voor kaas bleven geldig tot en met 9 Augustus '41 De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juli 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwa ren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. VRIJDAG 25 JULS 1941. De Heere zal zijnen volke sterkte ge ven; de Heere zal zijn volk zegenen met vrede. Ps. 29 11. Zon op onder 5.48 21.44 Maan op onder 7.15 22.02 31 Juli: Eerste kwartier. 7 Aug.: Volle maan. KOSTELOOZE KUNSTGEBITTEN VOOR WERKLOOZEN. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken schrijft aan de gemeentebesturen: Zooals u bekend zal zijn, is een aan zienlijk aantal arbeiders door den slech ten toestand van hun gebit ongeschikt verklaard voor het verrichten van arbeid in het buitenland. Tengevolge hiervan zijn vele werkloo- zen aangewezen op ondersteuning van overheidswege. Naar mij gebleken ie hcfcbss verschil lende gemeentebesturen aan deze aange legenheid reeds aandacht geschonken en maatregelen in deze getroffen door hun medewerking te verleenen tot het ver strekken van kunstgebitten. Ik behoef niet uit te weiden over de groote sociale belangen, .die daarmede gediend worden, ai kan niet ontkend worden, dat een dergelijke voorziening aanzienlijke kosten met zich brengt. De daarvoor gedane uitgaven zullen echter ruimschoots compensatie vinden in de omstandigheid, dat de uitgaven we gens ondersteuning in de toekomst aan zienlijk zullen verminderen. Ten einde de kosten zoo laag mogelijk te houden, wordt door het departement van sociale zaken met verschillende in stanties overleg gepleegd; zoodra dit overleg tot eenig resultaat geleid heeft, zal ik u nader berichten. Ik verzoek u evenwel met de tand heelkundige hulp niet te wachten, tot dat vorengenoemde regeling is tot stand gekomen, doch zoo spoedig mogelijk voor hen, die door een aan de gewestelijke ar- beidsbureaux verbonden arts daartoe worden aangewezen, de in uw gemeente bestaande voorziening voort te zetten, zoo noodig uit te breiden, of zoo te de zen aanzien nog geen regeling bestaat, een voorloopige voorziening te treffen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gister bekend: Aan het geheele Oostelijke front verloopen de operaties der Duit sche weermacht en haar bondge- nooten, ondanks sterken plaatse lijken tegenstand en den moeilijken toestand der wegen, volgens de vastgestelde plannen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen bestookten ook in den af- geloopen nacht militair-economi sche en militaire installaties der stad Moskou met bommen van alle kaliber. Het Britsche luchtwapen leed gisteren bij pogingen om de K a- naalkust aan te vallen een van zijn zwaarste nederlagen. Jagers schoten 46, luchtdoelartillerie en patrouillebooten ieder drie, mari ne-artillerie twee Britsche vlieg tuigen neer. Daardoor verloor de vijand bin nen enkele uren 54 vliegtuigen; bij deze luchtgevechten gingen drie eigen' toestellen verloren. In den strijdj tegen Groot-Brit- tannië bombardeerde het luchtwa pen in den afgeloopen nacht ha ven- en militaire installaties aan de West- en Oo stkust van Engeland. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in Z u i d w e s t- Duitschland brisant- en brandbommen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. De aange richte schade is onbeteekenend. Weermachtbericht no. 414 van het Italiaansche opperbevel luidt: Woensdag is het centrale bekken van de Middellandsche Zee het tooneel ge weest van een bloedigen zeeslag, welke voor onze dappere! bemanningen roemvol is geëindigd. Verkenningsvliegtuigen hadden een be langrijk vijandelijk convooi opgemerkt, dat zwaar geëscorteerd werd door mari nevaartuigen, kruisers, torpedojagers en vliegkampschepen. Het convooi voer in het Westelijke bekken van de Middel landsche Zee en was op weg naar den Levant. De vijandelijke formatie werd herhaalde malen aangevallen door onze luchtstrijdkrachten, die den vijand zware verliezen toebrachten, zonder acht te slaan op de hevige reactie van het lucht doelgeschut en van talrijke jagers. Tot zinken werden ge bracht: een schip van 15.000 ton en een schip van 10.000 ton, geladen met ontplof bare stoffen. Het laatste schip vloog met de lading in de lucht. Getorpedeerd werden: een kruiser van 10.000 ton der S o u t h a m p t o n k 1 a s s e en een kruiser van 8000 ton. Gebombardeerd en ge troffen werden: een slag schip, een kruiser, eentor pedojager, een groot schip ennog eenandervaartuig. In luchtgevechten werden zeven vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Drie Ita liaansche toestellen zijn niet op hun be- ses teruggekeerd. Talrijke leden der be ningen van Italiaansche vliegtuigen ge raakten gewond. Later in den nacht hebben lichte een-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1