Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken Burgerlijke Stand Politieberichten Telegrammen Ook voor vrouwen en meisjes arbeid in Duitschland. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Nieuwe-Pe- kela, A. v. d. Most te Farmsum. Geref. Kerken. Beroepen: te Drachten (vac. G. Staal), B. Bouma te Noordwijk a. Zee. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen: te Joure, I. Meerburg Snarenberg te Haren; te Wieringen, P. J. Lugt, prop. te Amsterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN" INTREDE. Ds G. Oldeman, gekomen van Terwis- pel, deed, na bevestigd te zijn door zijn broer, Ds R. H. Oldeman van Santpoort, z\jn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Culemborg, met een preek over 1 Cor. 1: 24. Ds E. Schroten nam wegens vertrek naar Meerkerk, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Wouterswoude, waar bij hij tot tekst had gekozen Handel. 20:32. Beroepbaar verklaard. De classis Harderwijk der Geref. Ker ken heeft na praeparatoir examen toe gelaten tot de bediening des Woords, de heer J. Knol, Molenweg 10, Elburg (el. 418), cand. aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. Kerkelijke examens. Het classicaal bestuur van Alkmaar heeft na gehouden examen de acte gods dienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan Mej. B. H. E. Konczalski te Alkmaar. Het classicaal bestuur van Leiden heeft na gehouden examen de acte gods dienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan de heeren W. v. d. Hoek, G. Koerselman, A. M. Middag en J. Swaak, allen leerlingen van de Ned. Zen dingsschool te Oegstgeest. Gemeenschappelijke Jeugdsamenkomst. De predikanten van de Ned. Herv. Gem., de Geref. Kerk, de Chr. Geref. Kerk en de Evang. Luthersche gemeente re Apeldoorn zuilen op 3 September een gemeenschappelijke samenkomst voor de rijpere jeugd beleggen. Indien mogelijk en gewenscht, kan het product dan elders worden geplaatst, doch de Nederlandsche tuinbouw be schikt sinds enkele jaren over de groote groentendrogerij te Schipluiden, die spe ciaal werd gesticht om !pet teveel aan producten te verwerken, zoodat ook op die wijze de overvoerde markt kan wor den ontlast. Voor druiven geldt als minimum f 10 per 100 kg, roode en savoye kool f 1, pos telein eveneens f 1, schorseneren f 2, roo de, witte en zware bessen f 5, appelen en peren f 1 en voor kroet f 0,50, boeren kool f 1, pronkboonen f 2, diverse boe nen f 3, prei f 1, rabarber f 0,50, alles per 100 kg; meloenen f 3, perziken f 0,50, komkommers f 1 per 100 stuks. Geitenkeuring. Op de mooie weide aan den Patijnweg van den heer F. A. Peeman Kakebeeke, daartoe welwillend afgestaan, vond Woensdag de geitenkeuring plaats van den kring Zuid- en Noord-Beveland, voorzitter de heer A. van der Vliet te Wolphaartsdijk. Keurmeesters waren de heeren J. Versluys, secretaris der Pro vinciale vereeniging en M. Kleinepier, voorzitter van den kring Walcheren. Als kampioengeit werd aangewezen: Bertha, van A. van der Vliet, Wol phaartsdijk, terwijl Bertha tevens eerste werd van de geiten met afstammelingen. Reserve-kampioen werd: Irene, van L. Goedegebure te Nieuwdorp. De uitslagen luiden verder: Melkgeiten geboren voor 1 Jan. 1939: 1. Bertha, A. v. d. Vliet, 2. Leuntje, F. A. Peeman Kakebeeke, Goes; 3. Aaltje, P. A. Butler, 'sH. Arendskerke; 4. Ma rie, Van de Parel, Kruiningen; 5. >A. de Boot, Nieuwdorp; 6. Koos, C. Goede gebure, 's H. Arendskerke7. Sophia, L. Gel jon, Ovezande; 8. Mina, P. den En- gelschman, Nieuwdorp9. Kaatje, C. van Noort, Wolphaarsdijk; 10, Juliana, M. Korstanje, Kloetinge. Melkgeiten geboren in 1939: 1. Irene, L. Goedegebure; 2. Mina, P. de Kok, Nieuwdorp; 3. Marie, D. Sandee, Nieuw dorp. Melkgeiten geboren in 1940: 1. Betsy, A. v. d. Vliet; 2. Corrie, M. J. Nagel- kerke, Wolphaartsdijk; 3. Wynanda, W. van Fraassen, Goes4. Corrie, P. A. But ler; 5. Leuntje III, F. A. Peeman Kake beeke; 6. Cora, F. Ossewaarde, Wol phaartsdijk; 7. Victoria, F. A. Peeman Kakebeeke. Volbloedlammeren geboren in 1941: 1. N.N. van J. van de Parel, Kruiningen; 2. Willy, A. de Boot, 3. Marie, F. A. Pee man Kakebeeke; 4. Wilhelmina, A. P. van Loo, Wolphaartsdijk; 5. Irene, A. v. d. Vliet; 6. Beatrix, a.v.; 7. Toos, A. de Boot; 8. Leuntje m, F. A. Peeman Kakebeeke; 9. Adrie, D. C. Hannewijk, Wolphaartsdijk; 10, Beatrix, W. van Fraassen11. Irene, A. Hoebeeke, Wol phaartsdijk; 12. Janna II, Chr. Nieuwen- huize, Kapelle; 13. Kobsje, P. de Kok, Nieuwdorp. Melkgeiten met 5 of meer breede tan den: 1. P. F. Spelier, Ovezande; 2. M. van de Velde, Heinkenszand3. H. van Dalen, Kloetinge; 4. C. J. Godeschalk, Kloetinge; 5. C. Hoogesteger, Kloetinge. Melkgeiten met 3 of 4 breede tanden: 1. L. Zuidhof, Ovezande; 2. J. M. van BIJZONDERE HOOGLEERAREN TE LEIDEN. Dr T. Goedewaagen en Dr R. van Genechten benoemd. De Raad van beheer van de Neder landsche Stichting tot Bevordering van de Studie van het Nationaal-Socialisme, daartoe gemachtigd bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, heeft dr T. Goedewaagen te 's-Gravenhage, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, tot bijzonder hoog leeraar in de nieuwere wijsbegeerte te Leiden benoemd, en dr R. van Genechten, procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, tot bijzonder hooglee raar in de Volkshuishoudkunde, even eens aan de Leidsche universiteit. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. In een der lokalen van de school in de Bouwen Ewoutstraat teVlissingen vond Dinsdagavond de uitreiking van de diploma's plaats aan de leerlingen der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, die met goed gevolg eindexamen hadden gedaan. De voorzitter van de commissie van toezicht, wethouder W. P. Edelman, wees er op, dat het cursusjaar 19401941 wel buitengewoon moeilijk is geweest voor leeraren en leerlingen. Het kostte zeer veel moeite om de lessen te geven. Niettegenstaande de moeilijkheden is er echter hard gewerkt, hetgeen wel uit het feit blijkt, dat bij de eindexamens van de 49 leerlingen er 46 zyn geslaagd. Hieronder zijn er nog 11, die met lof zijn geslaagd; deze behaalden een gemiddeld cyfer van Dit is een schitterend succes. Vervolgens ging spr. over tot het ui- reiken van de diploma's; de met lof ge slaagde leerlingen en de leerling, die de vervolgklasse had gevolgd, ontvingen als prijs een boekweerk. Tot slot richtte spr. nog eenige zeer waardeerende woorden rot den directeur, leeraren en concierge. De directeur, de heer C. Wagenvoorde, bracht vervolgens wethouder Edelman dank voor de waardeerende woorden tot het leerarencorps gericht en wenschte de leerlingen namens het personeel ge luk. Namens de leerlingen sprak tenslotte J. W. Weug nog enkele woorden van dank tot directeur en 'leeraren. De namen der geslaagden zijn Afd. BankwerkersP. Adriaanse, A. C. Belzen, Hoedekenskerke3. W. Rijk, Ovezande; 4. J. Dagevos, Kattendijke; 5. J. L. Kolijn, Goes6. J. van Melle, Goes 7. W. Snoep, Kattendijke; 8. D. Sandee, 9. W. Rijk, Ovezande; 10. M. Krombeen, Goes; 11. M. Korstanje; 12. C. Dekker, Kloetinge; 13. J. Vette, Yerseke; 14. C. Bolier, Yerseke; 15. C. Reedijk, Goes; 16. F. Dalebout, Kloetinge. Melkgeiten met 2 of minder breede tanden: 1. A. A. Weyns, Wolphaartsdijk; 2. J. Dagevos, 3. M. L. Herrebout, Kloe tinge 4. W. van Fraassen5. J. J. Boone, Hoedekenskerke; 6. B. Boudens, Ovezan de; 7. H. C. J. Gunning, Yerseke; 8. D. Nyssen, Yerseke. Lammeren. Niet volbloeden, geb. in 1941:1. J. den Boer, Nieuwdorp; 2. M. v. d. Velde, Heinkenszand; 3. G. Murre, Wolphaartsdijk; 4. A. A. Weyns; 5. F. Dalebout; 6. J. L. Kolijn; 7. B. Timmer, Yerseke; 8. Joh. Nyssen, Driewegen; 9. T. van Steenbergen, Ovezande; 10. C. Goedegebure; 11. W. Snoep, Kattendijke; 12. A. Almekinders, Ovezande; 13. J. J. Sonke, Kapelle; 14. C. Dekker, Kloetin ge; 15. A. van Velzen, Yerseke; 16. M. v. d. Berge, Yerseke; 17. C.'Godeschalk 18. J. Vette. Geiten met afstammelingen: 1. A. v. d. Vliet; 2. a. F. A. Peeman Kakebee ke; 2 b. A. de Boot. Geiten met melklijsten: 1. Bertha, A. v. d. Vliet; 2a. F. A. Peeman Kake beeke 2b. Emma, A. de Boot3. Sophie, L. Geljon. Frauduleuze handel ontdekt. Kortgeleden werd in 'Zwolle iemand aangehouden, verdacht van ongeoorloofden handel in koffie. Hij zeide, deze te hebben gekocht van zeke ren K. H. N., te Kampen. Bij onderzoek door de politie aldaar bleek, dat er nog heel wat meer aan verbonden was. Zoo kwam o.m. aan het licht, dat door den sigarenfabrikant K. te Kampen 15.000 ongebanderolleerde sigaren in omloop waren gebracht, waar bij zes personen betrokken waren. Verder kwam men op het spoor van een frauduleuze vleescn- affaire. Hierbij waren, voorzoover kon worden nagegaan, zeven personen be trokken. Het vleesch was afgeleverd aan den veehouder W. F. te IJsselmui- den, die voor verdere distributie zorgde. Eveneens werd ontdekt, dat er verbo den handel in gouden tientjes was ge dreven, waarbij prijzen van f 28 tot f 30 per stuk waren besteed. De gouden muntjes, voorzoover ze er nog waren, werden in beslag genomen. Vier perso nen hadden zich aan dezen verboden de- viezenhandel schuldig gemaakt. Na de deviezen kwam men bij de schoenen te recht. Twee winkeliers, H. B. en R. W. hadden, buiten de distributie om, pl.m. 700 paar schoenen verhandeld en tegen te hcege prijzen verkocht. Bjj deze zaak v. 4. Berg (L), M, Bode, M. Bosselasr (L), C. Bouchsrie, D. Brink, P. A. de Bruyne (L), H. C. Gerritzen, D. de Ha mer (L), R. E. Kampman, J. J. Kempe, A. J. Louwerse, J. Martens, M. F. D. Rouw, J. A. W. Scheepers, T, J. Hensen, D. K. Smit (L), P. J. v. Sprang, A. P. Struiwigh, L. Vader, R. J. Wildeboer, allen te VlissingenJ. W. Brasser, M. Gillesse (L), T. Jansen, G. v. Sluys (L), allen te O.- en W.-Souburg. Afd. Plaatwerkers: W. B. v. Aken, J. Balmakers en J. W. Weug (L), allen te Vlissingen. Afd. Schildet'3; N. P. de Hamer te Vlissingen. Afd. Scheepsbouwers: W. A. H. van Borren (L), H. H. A. Brinkhau3, A. Fliers, C. F. M. Hoornick, BI. Meerman, allen te Vlissingen; L. Boers, W. A. van Tiggele, J. Willeboordse, allen te O,- en W.-Souburg; L. A. Zwigtman te Koude- kerke. Niet geslaagd 2 leerlingen. Afd. Vliegtuigbouwers: A. R. Meiboom J. P. v. d. Vijver, L. Zuidhoorn, allen te Vlissingen. Afd. Timmeren: P. Kloosterman, W. H. Saay (L), D. H. Verweij (L), M. A. de Voogd, allen te Vlissingen; M. L. Sturm te O.- en W.-Souburg. Niet ge slaagd 1. De leerlingen achter wier namen (L) staat vermeld, zijn met lof geslaagd. Vervolgklasse. Afd. Scheepsbouw: A. Huiszoon te Vlissignen. Examens. De heer J. Huyssen te Terneu- z e n is geslaagd voor deel 2 van het notarieel examen. Geslaagd te Rotterdam voor het hoofdacte-examen (gedeelte A), J. A. Steketee te St. - Maartensdijk en voor gedeelte B, E. J. C. Radema kers te Pauluspolder. Geslaagd voor het examen Nijver heidsonderwijs, acte N XVI, S. W. K e 1- der te Vlissingen. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken, mej. A. F 1 e k k e r te Poortvliet. De heer A. den Herder te Wolphaartsdijk behaalde te Arn hem het P.B.N.A.-diploma-aannemer. Geslaagd voor het examen apothe kers-assistente, mej. B. J. Vo o g d te Middelburg. Voor het examen elementaire ken nis voor het Nederlandsche Roode Kruis zijn geslaagd de dames J. Hilbert, M. J. Frederiks, LolkemaManni, M. P. van Beers, M. van Dorst en N. Vleugel te Vlissingen. waren negen personen betrokken. En tenslotte kreeg de politie ook nog lucht van een koffie- en theezaak, waarbij aan het licht kwam, dat K. N., een groote partij gekocht had van T. te Kampen. Bij dezen laatste zijn groote partijen ge hamsterde levensmiddelen in beslag ge nomen. In totaal zijn bij al deze over tredingen 35 tot 40 personen betrokken. Groote partijen goederen konden worden aangehaald. Er werden ook eenige ar restaties verricht, doch nadat verdach ten bekend hadden, werden ze weer op vrije voeten gesteld. (A.N.P.) 100-jarige overleden. Te Etten is overleden Johannes de Jong, wiens honderdste verjaardag, onder groote belangstelling, op 9 Mei is ge vierd. V e r d r o n k en. De 20-jarige bloemenkoopman W. A. v. d. Laan was gisterochtend vroeg de plassen te Nieuwkoop opgegaan, om zoogenaamde dulen te snijden, welke thans in de riet velden worden aangetroffen. Toen de jongeman wat lang wegbleef, trok men in verschillende riéhtingen op onderzoek uit. Na eenigen tijd vond zijn oudste broer de boot verlaten liggen en in de nabijheid werd het lijk opgehaald. (A.N.P.) Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van den heer A. te Hemelum nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. (A.N.P.) Jongetje verbrand. Het 4- jarige zoontje van den heer G. V. te Milheeze heeft door het spelen met luci fers brand gesticht in een schuurtje bij de ouderlijke woning en is in de vlam men omgekomen. Predikant redt een kind van den verdrinkingsdood. Naar wij in het „Nbl. v. h. N." lezen, geraakte het 2-jarig zoontje van den kweeker H. te Zevenhuizen (Gron.) in een onbewaakt oogenblik te water in de Evertswijk. Ds J. Dijk, Geref. predi kant ter plaatse, die het gevaar zag, waarin het knaapje verkeerde, begaf zich geheel gekleed te water en mocht het geluk smaken het kind te redden, waar toe hij door de geheele wijk waden moest. Ontploffing te Den Haag. Gisterochtend heeft in het op de tweede verdieping van het gebouw van den centralen opsporingsdienst van de Haag- sche politie aan de Laan Copes gelegen laboratorium, waar scheikundige werk zaamheden werden verricht, een ontplof fing plaats gehad, waarbij de commies B. W. V. op slag werd gedood en drie rechercheurs lichte verwondingen op liepen. De buitenmuur van het laboratorium werd uiteengerukt, zoodat groote brok ken steen en dakstukken op straat neer stortten. In het gebouw zelf werden alle vertrekken beschadigd. Ongeveer 20 per sonen waren in het gebouw toen de ont ploffing geschiedde, doch deze z-ijn er na genoeg zonder letsel afgekomen. Een van de gewonde rechercheurs, J. K., moest met een kwetsuur in het ziekenhuis wor den opgenomen. Een begin van brand werd met eigen middelen gebluscht. Een auto, die voor het gebouw geparkeerd stond, is door vallend gesteente zwaar beschadigd. Communisten en Joden doodgeschoten. Wegens een com munistische sabotagepoging in de nabij heid van Valjevo in West-Servië is een groot aantal communistische belhamels en Joden doodgeschoten. Ontploffing in een mu nitieopslagplaats. De bevol king van Sevilla werd gisterochtend door twee geweldige ontploffingen opge schrikt, waarop een reeks kleinere ont ploffingen volgde. Zij waren afkomstig van een artilleriedepot, waarvan de mu- fiitieopslagplaats als gevolg van de bui tengewoon groote hitte, die op het oogenblik in Spanje heerscht, door zelf ontbranding in de lucht gevlogen was. Talrijke woonhuizen, die schade geleden hadden, moesten worden ontruimd. Vijf menschen zouden om het leven zijn gekomen. Aardverschuiving. Gister morgen heeft zich in de buurt van het plaatsje Ragnatsch, tusschen Wallen- stadt en Sargans (Zwitserland), een aardverschuiving voorgedaan, welke wonderbaarlijk goed is afgeloopen. Een massa 'aarde en gesteente van ongeveer één millioen kubieke meter raakte in beweging, doch kwam op 3000 meter hoogte tot stilstand, waardoor het dal Voor de gevolgen van een enorme lawine gespaard bleef. Het gevaar moet echter niet als geweken worden beschouwd, in verband waarmede de autoriteiten in het dal bepaalde veiligheidsmaatregelen hebben getroffen. (S.P.T.) RECHTBANG MIDDELBURG. Beëedigd. Ter openbare terechtzitting der Ar- rondissements-Rechtbank te Middel burg zijn beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Kortgene: 1. de heer Th. Wolse, wonen de te Kortgene2. de heer Fr. Klaassen, wonende te Kats; en als hulp-officier van Justitie: de heer C. Verhage, wacht meester der marchaussee, te Kamper land; de heer G. van der Tholen, wacht meester der marechaussee te Honte- nisse. TWEE PRIJSOVERTREDINGEN BINNEN TWEE MAANDEN. Het A. N. P. méldt: Begin Mei j.l. werd door de marechaussee in het grens dorp Z u n d e r t een winkelier geverbali seerd wegens het verkoopen van busjes gecondenseerde taptemelk voor 55 cent per stuk. De normale detailprijs van deze blikjes bedraagt niet meer dan 37 y2 ct. Reeds eerder was deze winkelier in conflict gekomen met de prijsvoorschrif- ten en hij werd daarvoor veroordeeld tot een boete van f 100. Nu hij blijkbaar nog niet voldoende leergeld had be taald, werd hem bij deze tweede over treding, binnen twee maanden gepleegd, een geldboete van f 1200 opgelegd. OOSTKAPELLE. Geboren: Abraham z. v. Thomas van der Ploeg en Sara Maria Goedbloed; Sara Adriana Suzan- na d. v. Hendrik de Kam en Geertje Pieternella Kodde; Aart z. v. Adriaan Johannes Bakx en Janna Schipper; Gerrit Johannes z. v. Jacobus Johannes Vermeulen en Johanna Lamberta Nee- leman; Hubertus Bernards d. v. Pieter Cornelis Bouwman en Hendrika Hek huis. Overleden: Johannis Maljaars 77 j., weduwnaar van Fina in 't Anker. Gevonden voorwerpen te Middelburg. Te bevragen aan het bureau van po litie des Dinsdags, Donderdags en Za terdags van 6 nm. tot 8 nm.sleuteltje kindermutsje; paar kindersokjes; kin- derhandtasc.hjekoperen sleutel van een melkbus; sleutelring met ketting en 2 kleine sleuteltjes; sjaal. Bij vinders: identiteitsbewijs ten name van G. te K., J. J. Adam, Teerpakhui- zenstraat 13; vulpotlood, C. Hamelink, Leliestraat 22; gebruikt tapijt, G. Kop- pejan, Oude straat A 190, Veere; da mespolshorloge, Raats, Noordsingel 92; zwart zeildoekenzakje, de Witte, Se- geerssingel 130; werkmahsjas, J. Joos- se, Hoogstraat 5; portemonnaie met in houd, J. W. Becks, Rozenstraat 19; ring met steentje, A. de Visser, Win- terstraat 13N.S.B.-insigne, A. Joziasse, Hoogstraat 29; paar regenpijpen, D. Willeboordse, Noordweg 131; witte strandschoen, A. Bos, Rozenstraat 45; portemonnaie met inhoud, M. Gideonse, Noordweg 61; duimstok en vulpenhou der, W. Koole, Seisweg 151; zilverbon, W. Imanse, Korte Delft 15; huissleutel, W. van Waegeningh, Houtkade 56; hemdje, brostrok, paar kousen, rood jasje, Gemeente Zwemschool, Haven- dijk; zilveren dasspeld, A. C. van Da len, Veerseheweg 1; heerenportemon- naie met inhoud, A. de Leeuw, Oud Arnemuidsch voetpad 72; kindermutsje, H. Best, Beenhouwerssingel 81; sleutel, K. Sinke, Bellinkstraat 47; paar gym nastiekschoenen, Wim Petiet, Bagijnhof 28; heerenpantalon, J. Back, Lange Geere 17portemonnaie met inhoud, Mej. Andriessen, Turfkaai 5. N.B. Indien bij één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie alhier. Het A. N. P. meldt: Ook aan vrouwen en meisjes worden in Duitschland veelzijdige en goede ar beidsmogelijkheden geboden, vooral voor helpsters bij landarbeid, hulp in de huis houding, arbeidsters en kantoorperso neel. In den landbouw kunnen vrouwen en meisjes van 15 tot 40 jaar en in de huis houding van 18 tot 40 jaar werken. Zij behoeven niet over eenigerlei vakkennis te beschikken. De Duitsche huisvrouwen zyn gewend jonge, in de huishouding onervaren meisjes op te leiden. De be trekkingen, die voor de Nederlandsche meisjes werden aangeboden, zijn alle ge controleerd. Een met begrip opleiden voor 't werk, goede behandeling en goed loon worden toegezegd. Er wordt op ge let, dat de meisjes zoo veel mogelijk aan werk geholpen worden in de naburige Duitsche streken, opdat de afstand van het vaderland niet te groot zal zijn. Ook voor arbeidsters, zoowel geschool de als ongeschoolde, bestaan talrijke ar beidsmogelijkheden in Duitschland. In den regel zijn de plaatsen, waar werk wordt aangeboden gelegen in de naburige Duitsche streken. De Neder landsche meisjes werken tegen dezelfde voorwaarden als haar Duitsche collega's. Bij een normale arbeidsprestatie wordt een goed loon verkregen. Voor onder houd, 'logies en het bezighouden van de meisjes in den tijd wordt voldoende zorg gedragen. Voor goed onderlegde kantoorbedien den zijn goed betaalde posten in Duitsch land in grooten getale aanwezig. Het spreekt-vanzelf, dat de beheersching van de Duitsche taal in woord en geschrift voorwaarde vormt voor een aanstelling op een kantoor. Om verkeerde aanstelling te vermij den, wordt iedere sollicitatie, alvorens in Duitschland aan werk geholpen te worden, medisch onderzocht en krijgt zij uitvoerig advies ten aanzien van de soort van arbeid, de plaats waar gewerkt wordt, de loonvoorwaarden enz. Met de wenschen der afzonderlijke sollicitanten wordt bij 't aannemen in hooge mate re kening gehouden. Nauwkeurige inlichtingen verstrekken de Nederlandsche bemiddelaarsters der arbeidsbureaux tezamen met de Duitsche vakbemiddelaarsters. Het inwinnen van inlichtingen verbindt tot niets; de bemid deling is volkomen vrijwillig. LUCHTSLAG AAN DE KANAAL- EN NEDERLANDSCHE KUST BERLIJN (D. N. B.). De luchtslag van 23 Juli aan het Kanaal en aan de Nederlandsche kust heeft geleid tot één der zwaarste nederlagen van het Brit- sche luchtwapen. In den middag had de vijand, naar al reeds gemeld is, 30 vliegtuigen, o.nn 7 gevechtsvliegtuigen, door het optreaen van Duitsche jagers en luchtafweer ver loren. Bij de laatste aanvalspogihg in den loop van den avond schoten Duitsche ja gers volgens tot dusver ontvangen be richten nog 13 jagers van het type Spit- fyre neer. Men mag verwachten, dat het aantal Duitsche luchtoverwinningen nog grooter zal zijn. Op het oogenblik is dus het volgende resultaat verkregen. Het Britsche luchwapen verloor in den middag en avond van 23 Juli in het ge- vechtsgebied van het Kanaal 43 vlieg tuigen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZUID-WEST-DUITSCHLAND. BERLIJN (D. N. B.). In den nacht van Woensdag op Donderdag is een aan tal Britsche vliegtuigen naar Zuid-West- Duitschland gevlogen. Zjj wierpen bri sant- en brandbommen, die nergens mili taire schade aanrichtten, maar bijna al len in het open veld of in woonwijken Van eenige steden en plaatsen neerkwa men, waar zij in geringe mate materieele en persoonlijke schade veroorzaakten. NOORSCH VRACHTSCHIP GEZONKEN. NEW-YORK. (D.N.B.) In New-York- sche scheepvaartkringen verneemt Ass. Press, dat het Noorsche vrachtschip „Vigrid", groot 4765 br.r.t., op weg van New-Orleans naar Engeland in het Noorden van den Atlantischen Oceaan is gezonken. GEVECHTEN AAN DE GRENS VAN PERU EN ECUADOR. LIMA. (D.N.B.) In extra-edities pu- bliceeren de bladen een officiëele mede- deeling van de regeering, volgens welke opnieuw troepen van Ecuador Peruaan- sche posten hebben aangevallen. De aanvallen werden ondernomen over on- geveër 50 km. Van Peruaansche zijde zjjn 10 dooden gemeld. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3