WELKE BONNEN DEZE WEEK? Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Radioprogramma 23 Juli 1941 Dagblad „DE ZEEUW" ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID Aardappelen 27 Res. t/m. 20 Juli 3 kg. Bloem 10 t/m. 10 Augustus 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of Vi rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 24 25 t/m. 3 Augustus t/m. 3 Augustus Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter. Brandstoffen 03 KF van kaarten M en N J 01, 02, 03 K 01, 02, 03, 04 L 01 tot en met 11 t/m. 31 Juli t/m. 31 December t/m. 31 December Een eenheid vaste brand stoffen. 1 eenh. vaste brandstof 1 eenh. vaste brandstof Brood of gebak 27 27-4 rants. t/m. 26 Juli t/m. 26 Juli 100 gram brood of 1 rant soen gebak. 400 gram brood of 4 rant soenen gebak. Eieren 27 t/m. 26 Juli een ei. Gort of gortmout of grutten 45 t/m. 10 Augustus 2.50 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 44 t/m. 10 Augustus 250 gram Jam, stroop, enz. 103 (alg.) t/m. 10 Augustus 500 gram. Kaas 69, 79 26, 27 t/m. 27 Juli t/m. 27 Juli (10 Aug.) 100 gram. Thee of koffiesurrogaat 104 (Alg.) t/m. 26 Augustus 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee (voor zoover voorradig). Macaroni of vermicelli of spaghetti 54 t/m. 10 Augustus 100 gram. Maizena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf sel 55 t/m. 10 Augustus 100 gram. Melk 27 t/m. 26 Juli 1% liter. Peulvruchten Petroleum 11 t/m. 10 Augustus Voor de keuken 2 liter. (Kaarten M en O). Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- meel 102 t/m. 10 Augustus 250 gram. Scheerzeep K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. Suiker 101 t/m. 3 Aug. 1 kilogram. Vleesch 27 „Vleesch" t/m. 26 Juli x/2 rantsoen vleesch of x/i rantsoen vleeschwaren. Vleeschwaren 27 „Vleesch waren" 26 t/m. 26 Juli t/m. 26 Juli 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren. Idem. Zeep 38 t/m. 3 Aug. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) Zomerjapon. Badcostuum of zwem broek. e. de regeling voor toekenning van B|j4 Jp P IT ft een duurtebijslag; UI1 UG riUïlllvlo een extra-bijdrage van inwonende kinde ren; g. de in enkele Groningsche gemeen ten geldende regeling voor den Indus- trie-byslag. HET NATIONALE DAGBLAD. Naar we in het „Nationale Dagblad" lezen, is den heer J. de Nobel eervol ontslag verleend als waarnemend hoofd opsteller, tengevolge van zijn benoe ming in een andere journalistieke func tie. In zijn plaats is met de leiding van de redactie van het „Nationale Dagblad be last de heer M. Zwiers. Naar uit het Algemeen Handelsblad blijkt, is de heer de Nobel als chef van dienst bij dit blad in functie getreden. NIEUWE KUNSTGEBITTEN UIT KUNSTHARS. Tot nu toe was de voorraad tandrub- ber de gebruikelijke grondstof ter ver vaardiging van kunstgebitten, van dien aard, dat geen bijzondere maatregelen t.a.v. dit artikel genomen behoefden te worden. Langzamerhand zijn de voorra den echter verminderd, zoodat de tand- rubber, welke nog beschikbaar is, gere serveerd dient te worden voor het ver richten van reparaties aan kunstgebit ten en voor belangrijke medische doel einden. Nieuwe gebitten zullen thans uit kunsthars vervaardigd worden. Deze kunsthars werd reeds voor den oorlog in verschillende gevallen gebruikt Zonder dezen maatregel zouden bin nen zeer korten tijd ook reparaties van oude rubbergebitten niet meer mogelijk zijn, hetgeen voor de betrokkenen tot ge volg zou hebben, dat zij nieuwe gebitten zouden moeten aanschaffen en daardoor in aanzienlek hoogere kosten vervallen. HET ZEEUWSCHE DAMTOURNOOI. De beslissing in dit tournooi is Zater dag j.L gevallen, doordat Anderson de eerste partij réeds van de herkamp te gen Lente won. We zagen Anderson in deze partij op zijn best. Hij buitte enkele minder goede positiezetten van Lente zóó doeltreffend uit, dat deze reeds op den 44en zet moest opgeven. De aanval, die Anderson op de door hem reeds vanaf de opening verzwakte rechtervleugel van Lente richtte, werd via de kerkhof-ruit (veld 29) consequent doorgezet en Lente zag zich voor onover komelijke moeilijkheden geplaatst. Wel trachtte hij zich op den 31sten zet door een tijdelijk offer te redden, doch hij kon niet voorkomen, dat zijn stelling vast liep. In een stand van 10 tegen 10 schij ven was Lente dan ook totaal door zijn tegenstander overspeeld en toen hij bo vendien ook nog den bedenktijd over schreed, was het pleit meteen beslecht, zoodat Anderson beslag legde op den door de Damvereeniging „Goes" beschik baar gestelden beker. ZlIID-BEVELAND. Yerseke. Particuliere herbouw. Bur-, gemeester en wethouders stellen den raad voor de gemeentebegrooting 1941 aldus te wijzigen dat de noodige posten van f 250.000 worden opgebracht om den par ticulieren herbouw in de gemeente te kunnen financieren. Dit bedrag zal wel niet geheel vol doende zijn (de particuliere herbouw wordt op meer dan drie ton geschat), maar het is niet waarschijnlijk dat de herbouw in 1941 voor 100 pet. gereed zal komen. Genoemde f 250.000.wordt vanwege den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw aan de gemeente als voor schot beschikbaar gesteld, terwyi de ge meente dit voorschot op haar beurt over draagt aan de stichting volkshuisves ting Yerseke, die den herbouw admini stratief en daadwerkelijk uitvoert. Vanzelfsprekend wordt dit voorschot in gedeelten overgedragen al naar ge lang de behoefte daartoe bestaat. Hetbeestindeka- c h e 1. In de Deutsche Zeitung in den Niederlanden lezen wy de volgende leer rijke geschiedenis: „Stoppen mijnheer". De energieke stem van den politieman liet er geen twijfel aan bestaan, dat de controle over auto's op een van de groote autowegen in de buurt van Utrecht serieus moest worden opgevat. De remmen van den vrachtauto waar van hier sprake is, knarsten. Na eenige oogenblikken stond de wagen stil. Vra gend keek de chauffeur den behoeder van het gezag aan. „Wel?" „Uw vergunning alstublieft". „Heb ik niet noodig. Kijk maar achter aan mijn wagen. Ik rijd op houtgas". De diender begaf zich ^naar achteren en kwam hoofdschuddend terug. „Als u mij soms voor den gek wou houdenzei hij op een toon, die iets minder vriendelijk klonk. „Ben ik nou gek ofDe chauffeur stapte uit en bleef als aan den grond ge spijkerd staan, want de rijdende kachel was in geen velden of wegen te beken nen. „Ik moet dat ding onderweg verloren hebben", stamelde hij hulpeloos. „Vertelt u me nou geen spraakjes", viel de agent dreigend uit, want het be gon hem nu toch wel wat te gortig te worden. „Hoe bent u dan hier gekomen? Op lucht soms?" De ander fronste het voorhoofd. Hij scheen weer wat te zijn bekomen van den schrik en trachtte met uiteenzettingen over verscheidene technische details den dienaar van het recht duidelijk te ma ken, dat hij toch w.erkelijk op houtgas reed. Hij kon voor de zaak geen andere verklaring vinden, dan dat de generator onderweg was losgeraakt en dat hij met de rest van het gas, dat zich nog in de toevoerleiding bevond, tot hier gekomen was. „Ik zal een eind terug loopen en u den generator laten zien". De agent liet zich overhalen. „Ik ga mee". Ditmaal was het echter de politieman die stomverbaasd was, want reeds na een korte wandeling vonden ze den ge nerator, die moederziel alleen op den weg stond. Met een overwinningsgebaar wendde de chauffeur zich tot zijn begeleider. „Daar is hij!" „Het is haast niét te gelooven", be kende hij. Maar zijn verbazing bereikte het toppunt, toen hij moest constateeren, dat de kachel koud was, ijskoud „Onmogelijk", zei de agent heel lo gisch, lichtte het deksel op en vond in plaats van houtskooleen varken, een huiszwijn, rond en rose, zooals deze dieren in onthaarden toestand er plegen uit te zien, als ze hun leven hebben moe ten geven. „Merkwaardig, hoogst merkwaardig", stotterde de chauffeur, verbleekend. „Inderdaad", bevestigde de agent. Hij haalde potlood en notitieboekje voor den dag en noteerde de cardinale punten van het geval met de na uwkeurigheid van een kroniekschrijver. Aldus geschiedde dezer dagen voor de pooiden van Utrecht Verduistering. De po litie te Zandvoort heeft Maandag een 18-jarigen jongen aangehouden, die eenige dagen geleden te Amsterdam er van door was gegaan met een bedrag van f400, dat hij voor -zijn patroon moest incasseeren. Hij had te Zandvoort met een 17-jarig meisje een paar dagen goeden zwier gemaakt, zoodat slechts een bedrag van f90 was overgebleven. j Moordaanslag. Gister morgen heeft R. uit Amsterdam zijn vroegere huishoudster, die bij den heer M. te Arnhem in betrekking was in een perceel aan de Agnietenstraat aldaar door messteken gedood, waarna hij ge poogd heeft zichzelf van het leven te berooven. Arrestaties van Jo den De Hongaarsche politie wijdt scherpe aandacht aan personen van Joodsche afkomst, die grootendeels met het bolsjewisme sympathiseeren, ten einde spionnage of sabotage te verhin deren. Te Boedapest heeft iu?n 1500 joden uit Galicë gearresteerd, die in een speciaal concentratiekamp zijn op gesloten. Bovendien werden talrijke handelslieden wegens prijsopdrijving op gepakt. Brautigam gesneu veld. Otto Brautigam, de Duitsche zweefvlieger en bezitter van het we reldrecord over langen afstand voor vliegtuigen zonder motor met een vlucht van Rhön naar Brünn over een afstand van 502 km, is in den strijd in het Oos ten gesneuveld. Hij was in het bezit van de hoogste onderscheiding, toegekend door de internationale studie-commissie voor zweefvliegen en werd in 1938 voor zjjn blondere prestaties beloond door t de toekenning van den Adolf HitlerprDs voor den besten zw»egvlieger. Uit het raam gevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 49-jarige S„ afkomstig uit Clinge, uit een raam van de derde verdieping van een logement aan de Paradijsstraat te Sittard, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde, omlaag ge stort. De man, die onder meer een dub bele schedelbasisfractuur had opgeloo- pen, werd naar het r.k. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" overge bracht. Daar is hij enkele uren later aar de gevolgen overleden. Spoorwegongeluk. Vannacht om 1 uur 15 is op het viaduct bij Como een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een trein met 700 arbeiders passeerde op het viaduct een goederentrein die in tegenovergestelde richting reed. Een kraan, die op den goederentrein stond raakte een rijtuig van den arbeiderstrein, zoodat dit ontspoorde. Het rijtuig sloeg tegen de borstwering van het viaduct en werd verpletterd. Terstond arriveerde het Roode Kruis en verschenen autoriteiten om het reddingswerk ter hand te nemen. Tot dusver heeft men dertig dooden en ongeveer vijftig gewonden geborgen. (Stefani.) Oude man overreden. Een 80-jarige man is gisterochtend, toen hij den Middenweg te Amsterdam overstak door een auto aangereden. D. G. G. D. heeft den ouden man met zware wonden naar het O. L. Vrouwengasthuis overge bracht, waar hij een uur later aan zijn verwondingen is bezweken. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 22 Juli 1941 De volgende personen werden gedag vaard H. B., 39 j., schipper te Rotterdam, wegens het feit dat verdachte op 7 Maart 1941 te Sas van Gent aanwezig heeft gehad op een vaartuig, terwijl dit zich bevond op of buitenwaarts van de plaats waar het alvorens naar het buitenland te vertrekken, door ambtenaren der in voerrechten en accvijnzen moest worden uitgeklaard 100 kg voederbietenzaad1 kg savoye- koolzaad; 5 kg selderiezaad1 kg au gurkenzaad; 11 kg uienzaad, 50 kg preizaad; 10 kg wortelzaad; 10 kg pas- tinaken en omstreeks 37 kg kaas, ter wijl het niet aannemelijk was dat deze goederen bestemd waren om hier te lan de te blijven. Verdachte bekent de feiten. De Off. eisch f 100 of 50 d.h. met ver beurdverklaring. Mr F. W. Adriaanse vraagt bij ver oordeeling de verbeurdverklaring ach terwege te laten. De opbrengst der za den, die aan de leveranciers zijn terug- verkocht, was ruim f 540. Pleiter vraagt te volstaan met een geringe boete. Uitspraak f 50 of 25 d. h. met ver beurdverklaring. I. J. A. v. d. P., 21 j.; 2. E. H. C. v. d. P., 20 j., beiden schippersknecht te Yerseke, wegens diefstal van 3 ton, mos selen, toebehoorende aan de firma gebr. Padmos. Eisch en uitspraak ieder f 20 of 10 d. P. J. B., 42 j., handelaar te Groede, wegens bedrog. Verdachte heeft in De cember 1940 en Januari 1941 te Bres- kens als verkooper van een partij vlas aan A. A. Buijck, dezen kooper bedrogen ten opzichte van de hoedanigheid van het te leveren vlas, door deze partij vlas zoodanig op te stapelen, dat de goede kwaliteit aan de buitenzijde en de slechte kwaliteit aan de binnenzijde was opge stapeld, en deze party zoo te verkoopen en te leveren. Getuige Buijck zegt op 19 Dec. het vlas te hebben bekeken. Een zeer geringe hoe veelheid was beschadigd; overigens was het prima kwaliteit voorzoover hy het zien kon. Er was 44.420 kg. Hij heeft f 1500f 1700 schade op de party gele den. Bij de derde wagen, die uit de schuur kwam, is het minderwaardige vlas voor den dag gekomen. Er was zoodoende 16 17 duizend kg waardeloos. Getuige de Groote verklaart, dat door zijn tusschenkomst de koop is gesloten. Brugge heeft gezegd, dat het allemaal goed bruikbaar vlas was. Getuige de Bats verklaart, dat ver dachte hem had gevraagd het vlas in zijn schuur te mogen opbergen, hetgeen hij goed vond. Verdachte heeft de schuur van hem gehuurd. Verdachte heeft ook gezien, dat een gedeelte niet al te best was en nat. Werkvolk van getuige heeft het vlas opgetast. Getuige a decharge de Smet verklaart bij de onderhandelingen van den koop te genwoordig te zijn geweest. Hij heeft verdachte hooren zeggen dat er 2 «voer nat vlas bij was. Men kwam accoord voor f4500. Getuige zegt dat het jaar 1940 een slecht tot middelmatig vlasjaar was. Verdachte zegt het vlas te hebben ver kocht voor f 4500. Buijck vond het niet noodig het te bekijken. De Officier meent dat van listige kunstgrepen niet is gebleken en eischt vrijspraak. De verdediger Mr F. W. Adriaanse voert nóg tal van argumenten aan, waar na hy van oordeel is dat vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak: vrijspraak. WELDRA OVERNEMING VAN CONTRACTVARKEN8. BIJ te gering aanbod volgt verpllohte levering. In de eerstvolgende weken zal de Ne- derlandsche Veehouderij Centrale een aantal contractvarkens afnemen, met een gewicht, liggende tusschen 40 en 50 kg. Voor deze varkens zal by levering een prys worden uitgetaald van f 0,79 per kg. levend, franco leveringsplaats. De levering dient te geschieden door tusschenkomst van een erkenden han delaar, die voor zyn bemoeienissen f 0,50 per looper ontvangt van den leverancier. By te gering aanbod zal noodgedwon gen moeten worden overgegaan tot ver plichte levering, waarby een prys zal worden uitbetaald van f 0.75 per kg le vend, af boerdery. By deze gedwongen levering zullen de vrywillig aangeboden loopers in aanmerking worden genomen. Daar bovendien, gezien de voederposi tie, het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot overneming der mestvarkens op een levend gewicht van 60-70 kg, wordt den varkenshouders aangeraden hun varkens langs dezen weg af te zetten. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN AAN DE VEILINGEN. De tomaten in A, B, C en CC-soort zyn verlaagd van 25 op 22 cent per kilo, voor bonken is de prys op 15 cent gehand haafd. De prijs van tuinboonen is van 8 op 7 cent gebracht, van stok- en van stamboonen van 26 op 22 cent. Voor bospeen is de prys teruggebracht van 8 op 7 cent per bos en zonder loof van 12 op 10 cent per kilo. Ingevoerd is een maximumprys voor meloenen met een gewicht van 9 kg (net) 45 cent per stuk, daar beneden 38 cent. Ook is voor roode kool een maxi mumprijs gesteld n.l. 7 cent per kg, en voor witte kool 5 cent. Voor augurken in soort A is de maximumprys bepaald op f 27 per 100 kg, E f 16.90, C f 9.90, ter wijl die voor D is verlaagd van f8 op f 7 en E van f 5 op f 2. OOK MINIMUM-PRIJZEN IN DEN TUINBOUW. Nu de Nederlandsehe groente- en fruitcentrale de door haar voorgeschre ven minimumprijzen voor tuinbouwpro ducten heeft ingetrokken, heeft het Centraal Bureau van de tuinbouwvei lingen in Nederland besloten zelfstan dig ophoud- en vergoedingsprijzen voor de veilingen vast te stellen. Dit besluit is genomen, omdat met de mogelykheid rekening moet worden ge houden, dat op een zeker oogenblik van een bepaald product een grooter kwan tum kan worden aangevoerd, dan op dat oogenblik is te plaatsen. De minimumprijzen zyn over het al gemeen laag, zoodat niet gevreesd be hoeft te worden dat de kweekers weer evenals in vroegere jaren gebeurde zullen vervallen tot het misbruik van het telen voor den minimurnprys. De vergoedingsprijs is in het alge meen vastgesteld op 75 van den op- houdpry3 voor het goedgekeurde pro duct en op 50 voor het afwijkende product. Het Centraal Bureau zal er zorg voor dragen, dat de tuinbouwproducten, die den minimumprijs niet halen, niet ver nietigd worden, doch een andere be stemming krijgen. Donderdag 24 Juli 1941. HILVERSUM I 415,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymna stiek. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymna stiek. 8.00 Nieuwsberichten (B. N. O.). 8.15 Dagopening (Voorber, door het Vryz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Orkest Melando en solist. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Romancers en gram. 2.00 Zang en piano en gram. 3.00 Voor de. Vrouw. 3.20 Pianovoordr. en gram. 4.00 Gramo- foonmuziek. 4.30 Causerie met gram. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Harmonie-orkest ,,'s Gravenhage". 6.15 CauserieSociale zorg, ook voor u". 6.30 Orgelconcert. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 De Gooilanders. 7.45 Voor den boer, 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gevari eerd Intern, programma. 9.30 Ber. (En- gelsch.) 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „National features of the Netherlands". HILVERSUM n. 301,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymna stiek. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymna stiek. 8.00 Nieuwsberichten f3. N. O.). 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding (Voor ber. door de Chr. Radio-Stichting)10.20 Gram. 10.40 Declamatie. 11.00 Gram. 12.00 Politieber. 12.15 Roemeensch or kest Gregor Sorban. 12.45 BNONieuws- en econ. ber. 1.00 Bont middagprogr. 3.00 Ramblers. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Chr. lectuur (Voorber. door de Chr. Radio-Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursber. 6.45 Reporta ge. 7.00 BNO: Persoverzicht voor bin nen- en buitenland. 7.15 Gram. 7.30 Cau serie: „Ik was er ze'f bij". 7.45 Gram. 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Het Omroep-Symphonie-orkest, soliste en gram. 9.30 Causerie „Sport en lichame- lyke opvoeding". 9.45 BNO.: Nieuwsbe richten. 10.0010.15 Gram.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 6