Kerknieuws Onderwijs Laatste Berichten Chr. üGofstoi.iiv.eninsiituui „Effatha". ZZik Aangenomen: naar Ee (Fr.), G. J. van de Poll, pred. Evang. in de Wieringermeernaar Gouda, H. S. J. T<a.lt te-Renswoudenaar Kampen (Ver. van Vrijz. Herv.), A. Faber te Re- nesse-Noordwei le. Geref. Kerken. Tweetal: te Zeist (3e pred. pl.), C. P. Boodt te Leerdam en J. W. de Ja ger te Zutphen. (Gewijzigd tweetal.) Beroepen: te Leeuwarden (5e pr. plaats), G. Hagens te Asperen; te Rhenen, cand. L. Moesker, hulppred. al- Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Wormerveer, cand. Drs B. J. Oosterhoff te Zwolle. Bedankt: voor Middelburg, J. van Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Cand. H. G. Abma wordt Zondag 31 Augustus dor Ds H. A. Leenmans van Ede bevestigd als predikant der Ned. Herv. gemeente te Driesum. Ds Fred. J. Broeyer neemt 7 Sep tember afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te Katwijk aan Zee en doet 17 September zijn intrede te 's-Gravenhage, na op 14 September bevestigd te zijn door Ds C. J. Laarman, aldaar. Na bevestigd te zijn door Ds K. t?piling van Hengelo, deed cand. H. D. Hoogwinkel zijn intrede bij de Baptiste Gemeente te Hengelo met een preek over Hand. 4:12. Zondag deed cand. L. Hylarides zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Paesens (Fr.), met een preek over 2 Pe trus 119. Bevestiger was Ds H. W. Hemmes van Nes en Wierum. Ds J. H. W. Warners neemt Zon dag afscheid van de Ned. Herv. Gemeen te te Alkmaar en wordt Zondag 3 Aug. door Ds J. C. Karres te Apeldoorn be vestigd, waarna hij 6 Augustus aldaar zijn intrede hoopt te doen. Met een predicatie over 2 Cor. 4: 7 verbond Ds H. J. de Wilde, gekomen van Wieringen, zich aan de Doopsgezin de Gemeente te Assen. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de 6e zitting der Alg. Synode had in verband met een verzoek van den ker- keraad van Sloten (N.-H.) om vernie tiging van een besluit van het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland de uit loting van een sijnodus contracta plaats. Een ernstige bespreking volgde over de geestelijke verzorging van leden van de Herv. Kerk, die aan deze verzorging dringend behoefte hebben. Een belangrijk gedeelte van den dag werd gewijd aan de bespreking van een voorstel van de commissie voor kerke lijk overleg. Hierna werden weder commissiever gaderingen gehouden. Hulppredikers. De Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-GravenhageWest heeft een voorstel van de centrale commissie voor stads evangelisatie om over te gaan tot het benoemen van een hulpprediker voor den evangeliearbeid, naar den breeden ker keraad verwezen en- besloten aan de com missie van beheer advies te vragen met betrekking tot de ünanciëcie consekwen- ties van deze zaak. De keïkéraau dei' Geref. Kerk van Heeieilvecu ilecfi. besieten over t.e gaail tot net benoemen van een hulpprediker en daartoe reeds voorbereidende maat regelen genomen. In de laatst gehouden vergadering van ds classis Tjel der Geref. Kerken heeft de kerkeraaa der Geref. Kerk van Geldermalsen in overleg met die van Cu- lemborg en Tiel voorgesteld om te komen tot het aanstellen van een hulpprediker, voor den evangelisatiearbeid binnen het ressort van deze drie kerken.Het co mité GrosheideSchouten heeft hier voor bereids financiëele medewerking toegezegd. De kerkeraad der Geref. Kerk van IJmuiden heeft besloten gedurende de vacature, welke ontstond door het ver trek van ds J. Kapteijn naar Groningen, over te gaan tot het benoemen van een hulpprediker. Zondagsheiliging. In de laatst gehouden vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk van Bad hoevedorp kwam ter tafel een schrijven van den directeur van het distributie kantoor te Amsterdam, als antwoord op een door den kerkeraad ingediend be zwaarschrift tegen uitreiking van dis tributiebescheiden op den Zondag. De zeer bijzondere omstandigheden waar onder de aardappelkaarten moesten wor den uitgereikt, waren oorzaak, dat dit op den Zondag moest plaats vinden. Het is geenszins de bedoeling aan het Chr. karakter van den Zondag te tornen. De kerkeraad heeft, naar wij in het offi cieel kerkeraadsverslag lezen, met te vredenheid van dit antwoord kennis genomen. Ds T. J. Hagen. De toestand van Ds T. J. Hagen, em.- pred. der Geref. Kerk van Delft, mag bevredigend genoemd worden. Ds Hagen heeft reeds weder in den tuin van zijn huis gewandeld. De verbetering van het spraakvermogen gaat echter uiterst langzaam. Ned. Herv. Gemeente te Wieringermeer. Zondag is cand. R. Ybema tot zijn arbeid als hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente in de Wieringermeer door Ds G. J. van de Poll, ingeleid. Cand. Ybema bediende in den middag- dienst het Woord uit 2 Petrus 1 19. Nieuwe predikantsplaatsen. De classis Leeuwarden der Geref. Kerken heeft een commissie benoemd, welke de classis van advies zal dienen inzake de vraag, of en hoe het mogelijk zal zijn, dat de kerk van GrouwIrn- sum overgaat tot het beroepen van een eigen predikant. Ned. Herv. Gemeente te Arnhem. Zooals men zich zal herinneren is vorig jaar de Ned. Herv. hulpkerk in het Zuidelijk stadskwartier van' Arnhem door brand verwoest. Thans is weder een nieuwe hulpkerk verrezen, welke 26 Juli in gebruik wordt genomen. Deze plechtigheid wordt geleid door Ds Joh. Gerritsen Jr. Kerkinstitueering. De classis Amersfoort der Geref. Ker ken heeft de wenschelijkheid uitgespro ken tot kerkinstitueering te Eemdijk over te gaan en betuigde adhaesie aan het voorstel der kerk van Bunschoten- Spakenburg, dat de geïnstitueerde kerk van Eemdijk straks in de kerken der classis een rondgang zal doen om te ko men tot een eigen predikant. EEN JUBILEUM EN EEN AFSCHEID. In de met bloemen feestelijk versierde zaal van het internaat vond gistermid dag een bijeenkomst plaats van het be stuur, het personeel en de leerlingen van het Chr. Doofstommeninstituut „Effa tha" te Voorburg, in verband met het feit, dat het hoofd der school, de heer A. A. v a n H o 1 t e n, 1 Aug. a.s. 40 jaar bij het onderwijs werkzaam is, waar van precies 25 jaar als hoofd van „Ef fatha" en de heer J. Verrij,. onderwijzer aan „Effatha" het onderwijs met pen sioen verlaten gaat. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter, Prof. L. H. van der j Meiden van Apeldorn. In verband met de aanwezige kinderen sprak Prof. van der Meiden op eenvoudige wijze de hee- fen Van Holten en Verrij toe onder aan- i bieding van een blijvend aandenken. Namens het personeel sprak de heer C. L. Rooseboom, onderwijzer aan „Ef- fatha" en hierna hebben leerlingen den beiden heeren een geschenk aangeboden. Nadat de heeren Van Holten en Verrij woorden van dank gesproken hadden, volgde een meer officieele huldiging in intiemen kring. Prof. v. d. Meiden sprak tot den heer Van Holten een woord van gelukwensch namens den geheelen uitgebreiden Effa- tha-kring en teekende hem als een man van nauwgezette plichtsbetrachting en als een onderwijzer in hart en nieren. Spr. wees er op, dat het afscheid ne- men van den heer Verrij moeilijk valt, omdat „Effatha" hem niet gaarne mist en met groote dankbaarheid gedenkt het bestuur zijn arbeid. Vervolgens voerden het woord de hee- I ren C. L. Roseboom, die den heer Van Holten teekende als een harde werker en 'n humaan patroon, J. J. R. Sehmal, na mens 't Nijverheidspersoneel en C. Tim- mer, voorzitter van den Chr. Bond van 1 Doofstommen, die den scheidenden on- derwijzer een geschenk aanbood. De heer Van Holten richtte zich ver volgens in warme bewoordingen tot den heer Verrij namens het personeel. Laatste spreker was de heer Verrij, die dankte voor de goede woorden en aangeboden cadeaux en bad „Effatha" in zijn breedsten omvang Gods zegen toe. Ds P. K. Keizer', Geref. predikant te Voorburg, sloot hierna de bijeenkomst met dankzegging. EXAMENS SCHEEPSRADIO- TELEGRAFIST ENZ. In de maand September 1941 en voor zooveel noodig, in aansluiting daarop ook in de volgende maanden zullen exa- mens worden gehouden ter verkrijging I van: A. het certificaat als scheepsradiotele- grafiet eerste klas; B. het certificaat als scheepsradiotele- grafist tweede klas; C. het algemeen certificaat als scheeps- radiotelefonist; D. het beperkt cerificaat als scheeps- radiotelefonist; E. het bijzonder certificaat als scheeps- radiotelegrafist, bevoegdheid gevende tot de uitoefening van den radiotelegraaf- dienest aan boord van schepen, aan wel ke niet ingevolge internationale overeen- komsten de verplichting opgelegd is voorzien te zijn van een radiotelegraaf- toe. Per 31 December 1939 werd in to taal per jaar voor deze renten ruim 19.2 millioen gulden uitgekeerd. In het gegeven overzicht ontbreken de ouderdomsrenten. Om het beeld van de ouderdomsvoorziening zuiver te geven is het gewenscht de gegevens van In validiteitswet en de ouderdomswet 1919 (vrijwillige ouderdomsverzekering) te combineeren. Krachtens de overgangsbepalingen kregen personen, die vroeger in loon dienst waren of die een inkomen beneden de f 1200 hadden kosteloos een ouder domsrente op 65-jarigen leeftijd. Ten aanzien van deze kostelooze rente zien wij het volgende verloop: Bedrag in mil- Aantal lioen guldens 1920 101.800 '45.9 1929 28.800 19.4 1939 2.100 3.5 Dit beteekent een sterke afname. De groep van kostelooze rentetrekkers sterft langzamerhand uit. Letten wij op de groep van hen, die niet op grond van overgangsbepalingen, ouderdomsrente ontvingen, dus op hen, die zelf premie betaalden of voor wie zegels zijn geplakt al waren de ge storte bedragen niet voldoende om de lasten te dekken, zoodat de Staat deze verzekeringen subsidiëerde, dan valt het volgende op. Bedrag in mil- Aantal lioen guldens 1920 24.500 2.1 1929 208.500 30.6 1939 220.800 33.7 Vooral uit de vergelijking met dit staatje met het vorige blijkt, dat in feite een afname van het aantal ouderdoms rentetrekkers en het totale bedrag dezer rente plaats vindt. Immers tellen wij de cijfers van beide staatjes samen, dan vinden w\j: Bedrag in mil- Aantal lioen guldens 1920 126.300 48 1929 236.900 50 1939 222.900 37.2 Vooral de overgang van 1929 op 1939 spreekt een dpidelijke taal. Immers, terwijl het aantal personen boven de 65 jaar sterker gestegen is dan de verhouding, waarin gedurende deze 10 jaren de bevolking toenam, omdat de gemiddelde levensduur toeneemt,, nam het aantal ouderdomsrenten af. Er is dus een belangrijke relatieve daling van de ouderdomsrenten. Dit wordt door de leemten in de wet veroorzaakt, waardoor met name de zelfstandigen, die zich niet vrijwillig verzekerden, van het genot van ouder domsrenten zijn verstoken. Tevens is een belangrijke factor ge legen in de werkloosheid na 1930, die oorzaak is, dat verzekerden in het bezit van een rentekaart onvoldoende zegels hadden om ouderdomsrente op het 65e jaar te krijgen, omdat voor hen niet voldoende is geplakt. Een wegname hiervan eischt echter belangrijke finantiëele offers van den Staat. Toch zijn deze, zoo schrijft „De Nederlander", noodzakelijk, wil men be reiken, dat zij, die gedurende hun valide jaren de volksgemeenschap gediend heb ben, op hun ouden dag een voorziening genieten, waarin de erkenning van de waarden van hun arbeid voor de samen leving tot uitlrukking wordt gebracht. Kouwijzsr, M. Leijnso, M. de Ligny, J. A. Louws, E. K. Ludikhuijze M. van Luijk, A. M. Matena, M. P. Minderhoud, P. M. M. Mcor, M. de "riester, P. J. Streefkerk, T. van Tatenhove, C. M. H. de Troye, J. Vader, J. Vermeule, J, L. Walhout. Niet bevorderd 2 leerlingen. Het diploma van de Primaire oplei ding ontvingen: P. C. Bommeljé, F. v. d. Broecke, M. J. But, J. Bijl, A. Crucq, W. J. Daniëlse, J. Davidse, T. Dronkers, J. J. M. Erasmus, J. P. Goeman N. Huijs- man, H. B. de Kam, M. L. Kesteloo, M. H. Lenselink, M. F. Lauret, S. Leijnse, L. van Liere, N. Melis, W. M. Meulenberg, M. M. Mol, L. Quist, C. Schepers, C. M. de Schipper, C. H. Steutel, M. M. van Strien, W. Swaneveld, F. S. Verhage, Z. M. Verhage, L. Volmer, W. J. de Vos, N. Zwemmer. Afgewezen 3 candidaten. Bevorderd van de eerste naar de twee de klasse van de opleiding voor huis naaister: H. P. Adriaanse, J. E. Bos, G. C. Bou- wens, E. J. Dik, H. Flissebaalje, N. Ga- briëlse, A. G. Gillissen, L. de Graaf, C. Hillebrand, B. F. v. d. Hoven, W. A. Klopmeijer, W. T. Lous, J. Mesu, M. L. A. Moerland, W. M. Visser, J. J. Wiole- maker, F. M. Willebroordse'. Het diploma voor huisnaaister ont vingen: H. A. v. d. Berge, I. M. C. Eiff, P. J. Leynse, A. M. Stroo, W. C. M. Vis ser. Het diploma voor Costuumnaaister ont vingen: M. C. v. d. Ende, P. Geschiere, T. J. Goedhart, J. S. Hamelink, E. C. Huysman, K. Wielemaker. Bevorderd van de eerste naar de twee de klasse van de opleiding voor Hulp in de Huishouding: F. Adriaans, A. S. de Booy, G. Bouman, N. J. van Graaf- eiland, M. C. Kerpestein, P. C. Kleynen- berg S. v. d. Most, J. Nieuwenhuyzen, S. M. J. van Westen, C. M. de Wolff. Het diploma voor hulp in de Huishou ding ontvingen: P. C. Gabriëlse, N. de Gelder, W. K. Lenselink, C. Nieuwen- huyze, E. N. de Poorte. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't di ploma Hulp der Moeder, uitgereikt door de Algemeene Nederlandsche Vrouwen- vereeniging „Tesselschade" J. A. Meul- meester. Wij moeten onze dagtaak nooit om loon verrichten, noch ook omdat wij er toe gedwongen worden; we moeten in alles God den Heere dienen en een ieder moet zijn dagtaak beschouwen als hem door God opgelegd, en om Gods wil te volbrengen. inrichting; 1 F. het beperkt certificaat als radiotelè- fonist, uitsluitend voor de uitoefening van den radiotelefoondienst aan boord van vaartuigen in een Nederlandsche haven. Verzoeken om tot de genoemde radio examens te worden toegelaten, moeten vóór 20 Augustus a.s. tot den voorzitter van de examencommissie voor de radio- telegrafie, Scheveningscheweg 6 te 's-Gra venhage, worden gericht, met nauwkeu rige opgave van naam, voornamen en i woonplaats en van het examen, waaraan men wenscht deel te nemen. Aan ver zoeken die na vorengenoemden datum worden ontvangen, kan geen gevolg wor- I den gegeven. Bij de verzoeken behooren voorts te 1 worden overgelegd: a. een geboorte-akte, welke niet geze geld behoeft te zijn; b. een fotografie in tweevoud (afme tingen plm. 6X6 cm., het hoofd ten minste U/2 cm. hoog), aan de achter zijde voorzien van naam en voorletters, Voor toelating tot de examens, onder A, B en E bedoeld, is een bedrag van f 10, tot de examens onder C, D en F 1 bedoeld, een bedrag van f 5 verschuldigd. Een overzicht van de bepalingen, welke in acht moeten worden genomen om tof deze radio-examens te worden toegela ten, alsmede het reglement en de rege ling van deze examens, zijn op aanvrage verkrijgbaar bij het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie, 5de afd. A. te 's-Gravenhage. (St.crt.) INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL TE MIDDELBURG. Aan de industrie- en huishoudschool te Middelburg zijn bevorderd van de eer ste naar de tweede klasse van de Pri maire Opleiding: M. C. Aarnoutse, W. Abrahamse, C. J. J. Beck, L. Beukelman, W. Boucherie, J. J. Bouman M. Buys, L. J. Dingemanse, P. Drost, P. J. M. Free- kenhorst, J. Groenenberg, C. W. Hugense, C. Janse, J. Jobse, I. C. de Kam, A. E. Kappen, M. J. Kesteloo, M. Kievit, A. MIDDELBURG. STRAATNAMEN IN HET TE HERBOUWEN STADSGEDEELTE B. en W. hebben aan den Raad over gelegd een memorandum van den ge meente-archivaris, Dr W. S. Unger, in zake de benaming der straten in het te herbouwen gedeelte der stad. Aan dit memorandum ontleenen wij het volgende: Dr Unger verdeelt de straten, die in verband met den herbouw der binnen stad voor beschouwing in aanmerking komen in twee groepen: a. Straten, die op andere wijze zullen komen te liggen of waarvan een grooter of kleine gedeelte veranderd wordt. b. Straten, die nieuw zullen worden aangelegd. De eerste groep valt weer uiteen in ten eerste straten, die geheel zijn verval len; ten tweede straten, die wel verval len, doch waarvan de naam kan worden gehouden; ten derde straten, die ten dee- le verbrand zijn, doch waarvan de be naming kan behouden blijven en ten vierde straten, die ten deele zijn ver brand, en waarbij wijziging van het ver loop noodig is geworden. Geheel verdwenen zijn: Wal, Kapoen straat, Lombardstraat, Mo3terdgang, Oude Kerkstraat, Nieuwe Kerkstraat, Stroopoort, al deze namen zullen moeten worden geschapt. De loop der v oormalige Lombardstraat, die naar den oudsten lommerd, aan de zuidzijde dicht bij de Noordstraat, is genoemd, wordt wel on geveer teruggevonden tuschen de R. K. kerk en hotel de Burg, doch hieraan kan kwalijk de benaming van straat worden, gegeven; Oude en Nieuwe Kerkstraat, waarvan de eerste oorspronkelijk alleen Kerkstraat heette, vervallen als het ware in één verbinding Langedelft-Koorkerk- hof, waaraan de naam Kerkstraat ware te geven. Kapoenstraat, Mosterdgang (d.i. Mon stergang naar de voorm. Westmonster- j kerk op de Markt) en Stroopoort zijn verdwenen, en hun namen zijn niet te handhaven. Het beloop van den Wal is ook geheel verdwenen en de naam is niet te geven aan een iets zuidelijker liggen- den weg, mede omdat het jongste bo demonderzoek duidelijk heeft gemaakt, dat „de Wal" een zoo precies en speci aal begrip is geweest. Hoewel in het nieuwe stratenplan het zoo karakteristieke beloop de diago naal! van den Langen Burg is v opge offerd, is volgens inzicht van Dr Unger alle reden deze benaming ook voor de nieuwe geprojecteerde verbinding van Markt en Groenmarkt te behouden. De volgende straten hebben in hun bebouwing geleden, doch blijven in hun tracé vrijwel onveranderd en geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen: Lange Delft, Lange Noordstraat, Sint Jansstraa, Heerenstraat, Segeerstraat, Koorkerkhof, Spanjaardstraat, Haring plaats, Sint Pieterstraat, Korte Burg, Markt, Gortestraat, Pottenmarkt en het Kerspel. Ten deele verdwenen en in het nieuwe plan tamelijk ingrijpend gewijzigd zijn de volgende straten: Burgemeester Tak- straat, Groenmarkt, Gortstraat, Graven straat en Zusterstraat. De Burgemeester Takstraat heeft maar twee numers over en daar dit straatje niet ter glorieering van den oud-burgemeester, uOi& omd&t deié Li 1017 of 1918 het voormalige kantoor der firma J, A. Tak Co. liet afbreken en de mor ding van de voorm. Korte Lom- bardstiaat deed verbroeden, al zoo ge noemd is, heeft liet geen zin den naam te handhaven nu het straatje ia afge damd door het ontworpen hotel. Hoewel de Groenmarkt in de laatste editie van het nieuwe plan, in mindere mate den vorm heeft van een plein, dan vroeger het geval was, worde da ze naam, die reeds op het einde der löde eeuw voorkomt, uiteraard behouden. Van de Gortstraat verdwijnt wel is waar een stuk, dat tot 1936 Korte Gortstraat werd genoemd, doch de naam, die niet met gort, doch met gors (oudtijds drassig terrein aan het einde der straat) samen hangt, kan voor het overige blijven. De Gravenstraat is juist wat betreft het gedeelte, waaraan zij haren naam ontleende het voorm. 's-Gravenhof, ter plaatse der bijzondere school ge spaard gpbleven, al krijgt zij ook eenigs- zins een ander verloop, zij toch strekt zich ook voortaan uit van Kalvermarkt tot Markt. Ook de naam Zusterstraat worde behouden en tevens gegeven aan het verlengde van de Gortstraat. Nieuwe straatnamen. De archivaris komt dan tot de nieuwe straten en wel het eerst tot de straat van Lange Noordstraat naar Penning- hoeksingel. Daarvoor past geheel de naam Stadhuisstraat, waarbij opgemerkt zij, dat de Simpelhuisstraat wat zal wor den ingekort en de naam Helm, waarvan de bocht naar de Noordstraat vervalt, om door een afbuiging naar genoemde straat te worden vervangen, op dit nieu we stuk kan worden aangebracht. Voor de „straat" van Lange Noord straat hoek R. K. Kerk naar Groen markt stelt Dr Unger voor: Bachten steene of Bachten's graven steene. Niet alleen vermijdt men dan de qualifieatie straat voor een verbinding, die dat ka rakter ten eenen male mist, doch hier door wordt tevens de mogelijkheid ge schapen het verleden te laten spreken. Immers, deze verbinding ligt achter (is bachten) het terrein, waarop bijna van den aanvang der stad tot 1827 's graven steen heeft gestaan, het klooster, dat ter plaatse van het geprojecteerde gymna stieklokaal ongeveer de fundamenten daarvan kwamen bij de opgraving van Maart j.l. te voorschijn heeft gestaan, heette dan ook Bachten ('s graven) stee ne. Deze benaming lijkt hiervoor dan ook geëigend. Desnoods zou van Plantsoen bachten steene kunnen worden gespro ken, doch Bachten steene, zonder meer, lijkt Dr Unger karakteristieker. Voor de straat van Noordstraat naar zooeven genoemde verbinding tegenover den Gothischen zijgevel van' het stad huis lijkt de naam Torenstraat aange wezen. In de richting van het Stadhuis wordt het oog geboeid door den stad huistoren, in omgekeerde richting ziet men verscheidene der abdijtorens. Aan het gangetje van Latijnsche Schoolstraat tegenover de Bogardstraat naar het pleintje achter de R.K. kerk, dat openbare weg wordt, was wellicht de naam (Latijnsche) Schoolgang te ge ven. Voor de verbinding R.K. KerkKoor kerkhof denkt spr. aan het exposé van jhr. ir. de Ranitz, die dezen „weg" als een ring van groen voor oogen tooverde, en stelt hij den naam „Groene Ring" voor. De ruimte, begrensd ten N. door de Nieuwe Kerk en Lange Jan, ten zuiden door de ontworpen Zondagsschool, daar over (Polderhuis tot hoek nieuwe Lange Burg) is door de ontwerpers bijzonder lijk vrijgehouden voor het gezicht op den ook al gegeven: Onder den Toren. Voor de verbinding Koorkerkhof Lange Delft noemde Dr Unger reeds Kerkstraat. Voor de verbinding Lange Delft Groene Ring, welk straatje precies te genover het bekende fraaie huis De Gou den Sonne is getraceerd, zou Dr Unger, indien deze naam niet te mooi is voor zoo'n onaanzienlijke straat, het Gouden Zonnestraatje willen voorstellen, als her innering aan het verloren monument. Overigens kan z.i. de definitieve naam geving van dit onbelangrijke straatje gerust nog even wachten. De verbinding van den Groenen Ring naar de nieuwe Lange Burg (Westelijk van het geprojecteerde Polderhuis) kruist den voormaligen Wal. Daarom wordt voorgesteld dit Walstraatje te noemen. De (administratieve) volksmond heeft aan het nieuwe^ plein tusschen Potten markt en GortstraatZusterstraat reeds in verband* met de bestemming daarvan, een naam gegeven, waarvan de kern in derdaad karakteristiek is en overgeno men kan worden, n.l. Bodenmarkt. Doch markt is hier toch taalkundig minder juist en daarom stelt de archivaris voor te spreken van Bodenplein of, aardiger nog Bodenplaats (vergelijk Haring- plaats) De straat van den Balans naar den Zuidsingel zou Dr Unger in herinnering aan de Joris, en, mocht deze eventueel herrijzen, in levend verband daarmede, St. Jorisstraat willen noemen en in ver band daarmee de tegenwoordige Joris-' straat tusschen Noordstraat en Pen- ninghoeksingel haar oorspronkelijke naam van Vogelzangstraatje of wil men bij de heiligen blijven, dien van St. An- theunisstraatje geven. De verbinding Dwarskaai, Rouaansche kaai binnendoor loopt over een terrein, rijk aan historische beteekenis. In 1566 immers werden hier toen een eiland door Gelein Janszone de Hoorne de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3