Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD De Christelijke boeren en tuinders bijeen. Binnenland DAGKALENDER. Sowjeifront uiteengereten - Moskou ge bombardeerd - Luchtgevechten boven het Kanaal - De toestand In het verre DUITSCHLAN0 STRIJDT VOOR EUROPA. Groote branden in Moskou varoorzoakt Oosten verscherpt. Ook Dinsdaq weer luchtgevechten boven het Kanaal. De Britsche plannen met Indochina Bedrijfsvergunningbesluit. WOENSDAG 23 JULI 1941 55c JAARGANG No. 70 Bureaux Lange Vorslslrsal 70, Goes Postrekening 4445^ - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 011 Losse nummers 6 «sent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regei Overige adverteniiën 30 cent per regei Ingezonden mededeeiingen óu cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. exlre Bij Gonlraol belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2. bladen. De afdeeling Zeeland van den Christe- Hjken Boeren- en Tuindersbond hield een week na de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij te Goes haar algemeene verga dering. Ook van deze vergadering kan gezegd worden, dat zty in alle opzichten geslaagd is. De trouw en het meeleven der leden zfln weer opnieuw gebleken. De stem ming in de vergadering was uitstekend. Ook de opkomst overtrof de verwachtin gen. Velen zien in dezen tyd tegen het reizen op. De werkzaamheden in den landbouw vragen thans alle aandacht eu tijd. En toch was men uit all© deelen van Zeeland opgekomen, om gesterkt, voor gelicht en bemoedigd te worden. De rjjkslandbouwconsulent, Ir Droo- gendgk, gaf allerlei adviezen, om nu vooral uit den bodem al het mogelijke te halen. Op zichzelf zoo erkende hg in alle bescheidenheid was elk dezer pun ten niet zoo belangrijk, maar alles met elkaar waren ze wel van belang. Men moet niet vergeten, dat onze Zeeuwsche landbouwers, jarenlang voor gelicht door bekwame consulenten en door goed georiënteerde organisatiebe- sturen, reeds intensief hun bedrijf uit oefenen. Toch, zoo merkte Ir Droogendijk terecht op, kan men uit sleur of gebrek aan inzicht, een fout maken. Als men daarop attent wordt gemaakt, leischt het algemeen belang in de eerste plaats, dat men daarmee nu breekt. Wetenschap en practgk moeten samen werken om onder Gods zegen de bodem productie tot het uiterste maximum op te voeren. Daarom is het landbouwonderwijs op school en cursus van zoo groot belang. Als nog niet alle boerenzoons en jeug dige landarbeiders daarvan overtuigd Zijn,, is dat te betreuren. Ook is het niet alleen nuttig, maar thans noodzakelijk, om van de ervaringen van anderen te leeren. De resultaten van allerlei proeven dienen te worden uitgewisseld en gepubliceerd. Wat de heer Droogendijk heeft opge merkt over de zorg voor den grond, de behandeling van de weilanden, het zaaien van koolzaad, de keuze van de rassen, het betrekken van goedgekeurd zaaizaad en pootgoed, het scheuren van grasland, en het bouwen van gierkelders verdient de volle, ernstige aandacht van onze landbouwers. Ook de mededeeiingen van de amb tenaren van den voedselcommissaris over veelevering, paardenvordering eri meer urgente vragen van den dag wa ren voor de personen in de zaal, maar ook voor anderen van groot belang. Kortom, reeds uit bedrijfs- en zakelijk oogpunt heeft deze vergadering ten volle aan haar doel beantwoord. Wij hopen over meer principieele aan gelegenheden in een volgend artikel nog enkele opmerkingen te maken. UITBREIDING VAN BREDA. Tusschen den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken en het college van Gedep. Staten van Noord-Brabant is thans overeenstemming bereikt om trent het plan tot grenswijziging van Breda. De betrokken gemeentebesturen heb ben thans dit plan ontvangen: 1. Ginneken en Princenhage houden op te bestaan als zelfstandige gemeen ten en worden bij Breda gevoegd. 2. Er wordt een nieuwe gemeente Beek gevormd, welke ongeveer het te genwoordige onder Princenhage ressor- teerende kerkdorp Beek omvat. 3. Er wordt een nieuwe gemeente Ul- venhout gevormd, omvattende de onder Ginneken ressorteerende kerkdorpen Ulvenhout, Bavel en Heusdenhout. 4. De gemeente Teteringen blijft be staan, doch zal een deel van haar grond gebied, ongeveer omvattende de paro chie TeteringenDriesprong, aan Breda moeten afstaan. Breda krijgt door de thans voorge stelde grenswijziging een nog grooter grondgebied dan werd voorgesteld bij vroegere plannen. Het geheele Mastbosch en het ge- heele Liesbosch vallen binnen 'de ge meentegrenzen van Breda. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bond- genooten hebben het sowjetverde- digingsfront in afzonderlijke groe pen uiteengereten. Ondanks taaien tegenstand hier en daar en hardnekkige tegenaan vallen kan niet meer van een uni forme leiding van den vijand wor den gesproken. Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties gestadig voortgezet. De krijgsverrichtingen zijn hier ge richt op verstrooiing en vernieti ging van de afzonderlijke gevechts groepen der Sowjetweermacht. Als vergelding voor de bolsje wistische luchtaanvallen op de open hoofdsteden van de bondgenooten Boekarest en Helsinki viel het luchtwapen den afgeloopen nacht voor de eerste maal Moskou aan. Sterke formaties gevechts vliegers bombardeerden bij goed zicht op den grond in elkander snel opvolgende aanvallen mili taire installaties van het bolsje wistische verkeer. In de nabijheid van het Kreml en de bocht van de Moskwa veroorzaakten bomvol- treffers talrijke groote branden en uitgebreide vuren. Gebouwen van hooge commando's en bestuurs- overheden van de sowjets evenals bevoorradingsbedreven van de stad werden vernield of ernstig getroffen. In hèt zeegebied rondom En geland plaatsten gevechtsvlieg tuigen bomtreffers op twee groote vrachtschepen. Andere gevechts vliegtuigen bombardeerden den verstreken nacht havenwerken in het Z.O. van het eiland. Aan het Suezkanaal be strooiden Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den nacht voor 22 Juli militaire werken met bommen van elk kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand overdag de kust van het Kanaal aan te vallen zes Britsche vliegtuigen neer. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen den laatsten nacht op ver scheiden plaatsen van Zuid- West-Duitschland brisant- en brandbommen. De burgerlijke bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Vooral woonhuizen werden verwoest of beschadigd. Luchtdoelartillerie schoot een der aanvallende Brit sche gevechtsvliegtuigen omlaag. HET ITALIAANSCHE WEER- MACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht no. 412 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Italiaansche vliegtuigen bombardeer den vorigen nacht opnieuw steunpunten op Malta. InNoord-Afrika werden nieu we pogingen van den vijand om aanval len te doen aan het front teTobroek snel verijdeld. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden verdedigings werken, batterijen en gemotoriseerde strijdmiddelen in de vesting. Ten Noord-Oosten van M e r s a- 1 o e c h hebben Duitsche vliegtuigen een Engelsch tankschip aangevallen en tot zinken gebracht. De vijand ondernam vluchten naar Benghazi en Der- n a. InOost-Afrika heeft een van onze colonnes, bestaande uit Italiaan sche en inlandsche groepen van het gar nizoen van WolSjefit met succes een gewapende verkenning gemaakt naar de vijandelijke stellingen. In den avond van 20 Juli wierp een vijandelijk vlieg tuig eenige bommen op de woonwijk van de plaats Mazzarino (provincie Cal- tanissetta). 12 burgers werden gedood en 16 gewond. (D. N. B.). De vliegtuigbemanningen die aan den aanval op Moscou hebben deelgenomen rapporteeren, dat de hemel eerst was bedekt, doch in den loop van den nacht volkomen opklaarde. Men zag het Kreml en de afzonderlijke gebou wen, alsmede de Moskwa duidelijk bene den zich. Het luchtdoelgeschut vormde nauwelijks een hindernis voor de Duit sche vliegtuigen. Naast talrijke voltref fers in de buurt van het Kreml werden in het stadsdeel ten Oosten van het Kreml 20 groote branden waargenomen. In deze buurt bevinden zich het radio gebouw, het huis van het Sowjetlèger, de hoofdleiding van de burgerluchtvaart en verscheidene volkscommissariaten. In de buurt van de Bocht van de Moskwa die zich ten Zuiden bij het Kreml aan sluit, braken, talrijke groote branden uit, die zoodanig in elkaar overgingen, dat deze geheele buurt als verwoest kan worden beschouwd. ïa deze buurt bevin den zich het bestuur der bolsjewistische partij en de eleetrische centrales. Zonder ophouden wierpen de Duitsche eskaders tot den ochtend brisantbommen van allerlei kaliber en duizenden brand bommen op belangrijke militaire doelen van de Sowjet-hoofdstad. De afweer van de Sowjets bleek tegen over het geweldige Duitsche optreden volkomen ondoeltreffend, hoewel talrij ke batterijen luchtdoelgeschut en zoek lichten een groote actie ontwikkelden. De Duitsche aanval op Moscou kan wor den vergeleken met de zwaarste slagen, welke het Duitsche luchtwapen heeft toegediend aan belangrijke militaire doe len in Engeland. SOWJETS VERLOREN 110 VLIEGTUIGEN. (D. N. B.). Behalve voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Moscou heb ben sterke formaties, van de Duitsche luchtmacht in den nacht van Maandag op Dinsdag terugtrekkende Sowjet-co- lonnes, spoorwegen, stations en concen traties pantserwagens aan het geheele Oostelijke front aangevallen. Talrijke pantserwagens en voertuigen van aller lei soort werden vernield. Voltreffers vernietigden transporttreinen en brach ten hen tot ontsporing. De spoorlijnen ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zuiden van. Krementsjoeng zijn voor het spoor wegverkeer onbruikbaar gemaakt. De bolsjewistische luchtstrijdkrachten hebben ook van 20 tot 21 Juli aanzien lijke verliezen aan vliegtuigen en perso neel geleden. Het totale verlies der Sow jets bedroeg in 24 uur 110 vliegtuigen. DUITSCH-ROEMEENSCHE SUCCESSEN. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt, dat de verbonden Duitsch-Roemeensche legers 'n nieuwen zegevierenden opmarsch hebben verricht. Zij noopten de Sowjet-troepen, die zich in Bessarabië bevinden, ijlings een groot deel der zone van Kisjinev, zich uitstrek kend langs de oevers van de Proet, den Donau en de Zwarte Zee tot aan den Dnjestr te verlaten. Dè operaties in het Zuiden leidden tot de bezetting van Reni en van Ismaïl. De verbonden colonnes trekken thans snel op langs de Noordelijke vertakking der monding van den Donau. Meer in het Noorden van Bessarabië werd ook de stad Tighina bezet. BOLSJEWISTISCHE GRUWELEN. Terwijl de gevechten voor Witebsk nog aan den gang waren, dwongen de Sow jets vrouwen en meisjes die in een fabriek werkten onder de ergste be dreigingen in de werkplaatsen te blijven. Toen de fabriek werd aangestoken en al spoedig in vlammen stond, mochten de vrouwen en meisjes niet vluchten. Het is onmogelijk de vreeseljjke scènes te beschrijven die vervolgens ontstonden. Ook de overige bevolking der stad werd gedwongen in haar huizen te blijven, toen deze reeds in brand stonden. Slechts weinigen konden zich in veiligheid bren gen; de meeste bewoners kwamen in de vlammen om. (D.N.B.) Sedert Dinsdagochtend vroeg werden boven het Kanaal wederom he vige luchtgevechten geleverd tusschen Britsche vliegtuigen en Duitsche jacht vliegtuigen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten werden acht vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen ontstonden. Tijdens luchtgevechten boven het Ka naal en het bezette gebied hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, de Britten op 21 Juli twaalf vliegtuigen verloren. (Domei.) Koh Isjli, de woordvoerder van het Japansche bureau voor inlich tingen, heeft zich in de persconferentie twijfelachtig uitgelaten, toen hem vra gen werden gesteld betreffende berich ten in de pers uit Hongkong en Sjang hai, waarin melding werd gemaakt, van voorbereidingen van Engeland en het re gime van Tsjoengking voor een gewa- penden inval in Fransch Indo-China. Er zgn geen officieele berichten, die de perstelegrammen bevestigen, maar „in- tusschen moeten wij afwachten en oplet ten", zoo voegde de woordvoerder aan zjjn verklaringen toe. Op de vraag, of Japan Frankrijk zon bijstaan volgens de bepalingen van het Fransch-Japansche accoord in geval Engeland zou beginnen met een gewapende invasie in Fransch- Indo-China, antwoordde de woordvoer der: „In zoo'n geval heeft Japan het voornemen ds Britsche troepenbewegin gen te verhinderen en een protest in te dienen by de Britsche regeering." Op de verdere vraag, of Japan des betreffende preventieve maatregelen ter stond neemt, antwoordde de woordvoer der:. „Dat hangt af van de toekomstige ontwikkeling van den toestand." Volgens het D.N.B. bevat de geheele ochtendpers alarmeerende berichten uit Sjanghai, Hongkong, Saigon en Hanoi, volgens welke Engeland en Amerika de grootste moeite doen, om binnen den kortst mogelyken tijd een gemeenschap pelijk front in het Verre Oosten tusschen Moskou en Tsjoengking, in aansluiting op de Britsch-Amerikaansche steunpun ten in het Zuiden, tot stand te brengen. De „Tokio Nitsji-Nitsji" meldt boven dien, dat Engeland met Tsjoengking en de groep van De Gaulle in Fransch-Indo- China een geheime militaire overeen komst over de bezetting van Indo-China heeft gesloten. De Britsche politiek in het Verre Oos ten verscherpt zich, zoo verklaart de „Yomioeri Sjimboen", onder verwijzing naar het zenden van Duff Cooper naar het Verre Oosten, waar hij een samen werking met de Sowjet-Unie via Tsjoeng king moet voorbereiden. De gebeurtenis sen in Syrië hebben de groep van de Gaulle in Fransch Indo-China een impuls gegeven en daarom moet worden aange nomen, dat deze zich thans openlijk te gen Japan zal keeren, nu generaal Ca- troux te Singapore is aangekomen. In het kort samengevat, beteekent de uitzending van Duff Cooper een sterkere activiteit van Engeland ter verstoring van de Ja pansche politiek in het Verre Oosten. ONDERHANDELINGEN BERLIJN—ANKARA VLOTTEN GOED. (S.P.T.) De onderhandelingen tus schen Turkije en Duitschland, hebben naar uit Ankara wordt gemeld, een gun stig verloop. Volgens de voorloopige ge gevens zal Turkije aan Duitschland goe deren leveren tot een bedrag van 25 mil- lioen Turksche ponden. In ruil daarvoor zal Duitschland zware machines naar Turkije exporteeren. Van Duitsche zijde is verder aangedrongen op het belang, ,dat beide landen hebben in verbete ring van het wegennet van Anatolië. De Duitschers hebben voorgesteld, zes inge nieurs naar Turkije te zenden, die met den aanleg van autosnelwegen zullen worden belast. GELUKWENSCH VAN DEN FUHRER AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Führer heeft den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, het volgende gelukwenschtelegram gezon den: „Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli 1941. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik u mijn hartelijkste ge- lukwenschen en groeten. ADOLF HITLER". ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN NEDERLANDSCH-INDIE. STOCKHOLM (D. N. B.). Naar Svens- ka Dagbladet uit Londen meldt, is thans definitief beSlhten tot de invoering van dien aigemeerten dienstplicht in Nedert.- Indië. De opperbevelhebber van Nederl.- Indië heeft medegedeeld, dat de regee- rirtg geert verschil zal maken tusschen Inlanders en Nederlandsche dienstplich tigen. Woensdag 23 Juli 1841. De Heere is mijn sterkte en mijn schild. Psalm 28 7 a. Zon Iviaan op onder op onder 5.45 21.47 5.06 20.50 24 Juli: Nieuwe maan. 31 Juli: Eerste kwartier. Uit Berlijn meldt A. N. P. d.d. 22 Juli: Als protest tegen de invoering van de wet op den algemeenen dienstplicht heb ben alle Indonesische politieke partijen zich tot Koningin Wilhelmina in Londen gericht met het verzoek de gedwongen recruteering van Inlanders te staken. De Indonesiërs zijn echter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Neder landsche regeering; de Inlandsche bevol king naast de militaire plichten ook grootere politieke rechten kou verleenen. BRITSCHE BOMMEN. EEN DOODE; TWEE GEWONDEN. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. In den af geloopen nacht werden door Engelsche vliegtuigen wederom hier en daar brisant- en brandbommen op ons gebied neergeworpen. Er ontstond eenige schade aan woon huizen, een drietal huizen werd geheel vernield. Een aantal andere kregen glas schade. Een man werd gedood en twee personen werden gekwetst. Voorts werd in een boerenhoeve nog eenig vee ge dood. (A.N.P.) C.A.O. IN HET BOEKDRUKKERS- EN RASTERDIEPDRUKBEDRIJF VERBINDEND VERKLAARD. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van het college van rijksbemiddelaars betreffende verbin dendverklaring van bepalingen der Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf in Nederland. Deze verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 25 Juli 1941 tot en met 11 April 1942. Spaarzaamheid is nu geboden. In deze tijden kan men juist door reclame (couranten-reclame) zijn cliëntèle een inzicht geven in den toestand van het bedrijf. Men kan spaarzaamheid aanbevelen of andere adviezen geven en bewaart aldus bovendien het contact met zijn af nemers. Dit is Uw voordeel! Daarom is couranten-reclame ook nti niet te vervangen. Dezer dagen is verschenen, in den vorm van een verordening,, het bedrijfs- vergunningsbesluit 1941, tengevolge waarvan de bedrijfsvergunningswet 1938 vervallen is. Sinds ons land in den oorlog werd be trokken is, vaak in snel tempo, een reeks van maatregelen getroffen met het doel, de Overheid een strengere controle over het economische leven te verschaffen en haar in staat te stellen de belangen van ons volk zoo goed mogelijk te behartigen. Er ontbrak nog controle op de ves tiging en uitbreiding van bedrijven. In bovengenoemd besluit nu werd in de leemte voorzien. Dit besluit, dat alleen betrekking heeft op de industrie en den groothandel, streeft tweeërlei doeleinden na. In de eerste plaats wil men overbodige of schadelijke investeeringen tegengaan; daarnaast wordt beoogd ongewenschte „branchevervaging" in industrie en groothandel te voorkomen. In verscheidene bedrijfstakken is, als gevolg van de grondstoffenschaarschte, reeds een niet onbelangrijk gedeelte van de productiecapaciteit ongebruikt. Daar zijn geen nieuwe bedrijven noodig even min als uitbreiding van het -bestaande iets nuttigs zou kunnen beteekenen. Voor wat bestaat, vergroot men dan de moei lijkheden en het onnoodig gebruik van materialen dat zou ontstaan, is in dezen tijd niet verantwoord. Door de nieuw in gestelde controle zal het mogelijk zijn in alle gevallén na te gaan of aan de be trokken uitbreiding van ons industrieel of handels'apparaat uit nationaal-econo- misch oogpunt behoefte bestaat. Tevens wordt de mogelijkheid geopend er zorg voor te dragen, dat als nieuwe onderne mers alleen zij optreden, die de vereischte vakbekwaamheid bezitten en voldoende credietwaardig zijn. Wat het tweede punt, de branche-ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1