„Db dienstknecht in eigen huis" Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD DAGKALENDER. BAADGEVINGEN VOOR DE HUISVROUW VOOR HET CONTROLEEREN VAN HAAR GASVERBRUIK Verder suooesvol verloop der Duitsche operaties - Sowjet-Iuchtnxacht lijdt zware verliezen - Britsche vliegtuigen vernield. DUSTSGHLAND STRUCT VOOR EUROPA. Houdt Uw meterstanden in het oog DINSDAG 22 JULI X94t 55e JAARGANG -=• No, 69 Bureaux Lange Vorststraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburgi Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisfsfraaf 34 en Noordweg 155 Di recieu r-Hoofd redacfeu r A. DE LANGE fa Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent FemJllebsriehten 33 cent per rege! Overige adverlenriën 30 cent per nege! Ingezonden medecfeeüngen du cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In „de Christelijke Middenstander" vonden wij het verslag van een rede, on der dezen titel gehouden door den heer J. van Altena Czn., voor de Christelijke Middenstandsvereeniging te Utrecht. „Tegenover God zyn. alle menschen slaven, tot dienen geroepen. We kunnen .promotie maken, dan worden we mede arbeiders Gods, priesters, profeten, ko ningen, maar tóch dienstknechten, tóch slaven. Als we maar geen slaven zijn van menschen, geen slaven van de zonde Eén is uw Heer. Het huis is in de Schrift regelmatig beeld van het menschelijk leven, maar ook van het lichaam, ook van hét be staan. Zoo zijn wij dienstknechten in het huis der gemeenschap, in vrijheid, maar in bedrijf en in onze functie slaaf van God, onder de macht van Hem, Die eens rekenschap zal vragen en geen halfheid duidt. Daarom moeten wij in onze oplei ding en routine, in onze' vakbekwaam heid, in den omgang met onze relaties, in het besteden van onzen tijd, enz. enz. zóó bezig zijn, dat we met de talenten, welke God ons gaf, woekeren. Afhankelijk van den Heer moeten we toch zoo bezig zyn, met ons zwoegen, of het van óns afhing. In het licht van gehoorzaamheid aan God stellen we ons bedrijf 4n een hoog ideaal licht. De be geerte, die ons heeft aangeraakt, is er niet een naar positie en eer, enz., maar de begeerte om den wil te doen des Hee- ren. Altijd heeft spreker getroffen, dat bij den Christelijken middenstand ge vonden Wordt een vrees voor ondergaan in het materieele en daarom een vluch ten in het geestelijke. Het werk in de zaak, in den winkel, dat is noodig tot onderhoud, maar wat daarbuiten ge beurt op het terrein van de Kerk en de School, dat is het werk van de Kerk en de School, dat is het werk in Gods Ko ninkrijk. Maar dat is mis gezien. We moeten leeren zien, dat we in onze eigen nering en in ons eigen bedrijf bezig zijn mede te werken aan de komst van Gods Koninkrijk. Wat beteekent dit nu voor in- en ver koop, opleiding personeel, kasbeheer, den omgang met collega's, voor onzen omgang met heel den middenstand? Als ik een knecht van Jezus Christus ben, hoe ben ik dan nuttig voor de gemeen schap? Het helpt niets of we al klagen over den tyd of spreken over tekorten, de vraag is: wat doet gy? Ge kunt alleen iets beteekenen in uw kring, als ge zelf uw zaak in orde hebt. Wat vroe ger uit vrijen wil geschieden kon, wordt later geboden door de omstandigheden (strijd tegen grootwinkel- en filiaalbe drijf) en wordt misschien straks door politieke omstandigheden dwingend, na melijk samenwerking. SrsdmstrSefen, wee si xulnig mei eleotrfoitelt en gas. Naast de particuliere verbruikers dienen ook de industrieën te be denken, dat het electriciteits- en gasverbruik gerantsoeneerd is op 75 pet. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te overschreden. Daar moet een ieder in het bedrijf zich van bewust zijn, ingenieurs, opzichters, ploegbazen tot den jongsten leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aan dacht aan te geven, dat geen elec- triciteit of gas onbenut verbruikt wordt, om hierdoor de voorgeschre ven bezuiniging te verkrijgen. Ge schiedt dit niet, dan kan boete of afsluiting van den toevoer volgen. Behoedt het bedrijf hiervoor! Zorg dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen Iaat men licht branden (ook overdag!) in gangen en postalen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig ia. Hoe vele malen wordt het licht bij machines, zoomede in kantoor lokalen niet uit gedaan, indien men eenigen tijd bij een andere af- deeling inlichtingen moet vragen. Hoewei dit reeds van belang is, kan men op eenvoudige wijze nog belangrijk bezuinigen, indien men er steeds op let, dat geen motor of machine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisban- ken, voor weefgetouwen, spinma chines, zagen, schaafmachines, mangels, strijkmachines, kortom voor vrijwel alle industrieën. Naast den motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gegeven te worden, aan de smelt-, hardings-, gloei-, smeed-, moffel-, tempeerovens, enz. Maak geen oven te vroeg aan. Controleer geregeld nauwkeurig de temperaturen van uw ovens. Dit brengt zeker aan merkelijke besparing. Wij zouden deze adviezen kun nen uitbreiden, b.v. voor zetters der dagbladen: denk om uw lood potten! Werkt allen mede. Houdt bij uw arbeid steeds in gedachte, dat de uiterste spaarzaamheid geboden is. Slechts op deze wijze kunt ge uw bedrijf voor boete of afsluiting be hoeden. Het werken in Duitschland. Omtrent den arbeid in Duitschland le zen wij in het orgaan van den Nederland sehen Werkloosheidsraad D e A r b e i ds- markt het volgende: „De vraag naar arbeidskrachten in Duitschland blijft nog steeds van groo- ten omvang. De plaatsingen hebben het meest te beteekenen in de beroepsgroe pen bouwbedrijven, metaalbedrijven, land- en tuinbouw, verkeerswegen (ha ven-, transport- en scheepvaartbedrij ven) en ongeschoolde landarbeiders. Veel vrouwen worden in huiselijke diensten gevraagd en geplaatst. Overi gens strekt de vraag zich uit over alle beroepsgroepen. In de grensstreken wor den naast bouwvakarbeiders, landarbei ders en ongeschoolden nog steeds zeer veel textielarbeiders in dienst genomen. Ten einde allerlei bezwaren en moei lijkheden, die zich uiteraard bij het wer ken in een vreemd land voordoen, weg te nemen, is in samenwerking met het Duitsche Arbeidsfront een aantal Neder- landsche ambtenaren aangesteld, die, bij gestaan door 3 ambtenaren, speciaal ten behoeve van de Nederlandsche land-ar- bediers en één vrouwelijke ambtenares, de zoogenaamde „nazorg" zullen ter hand nemen. Verder zal met ingang van 1 Juü de regeling in werking treden, betreffende het aanwezen voor speciale werken bij de werkverschaffing van personen, die zon der geldige reden het werk in Duitsch land in den steek hebben gelaten. De per sonen, die uit Duitschland zijn terugge keerd en zonder geldige reden het con tract hebben verbroken, kunnen, voor zoover zy niet vóór 1 April 1941 werk in Nederland hebben gevonden, wórden verplicht tot het verrichten van diensten by werkverschaffingen. Zy kunnen hieraan ontkomen, indien zy alsnog naar hun vroegeren werkgever in Duitschland terugkeeren, of, als de plaats niet meer vry is, by een anderen werkgever in Duitschland willen gaan werken. De aanwyzing by de werkver schaffing geschiedt door de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux. In dien iemand meent, dat hij een geldige reden had voor terugkeer, kan hij bin nen 2 maal 24 uur na de aanwijzing schriftelijk bezwaar indienen. Deze per sonen worden in aparte kampen ge plaatst in de z.g. B-groep, en zullen zeer waarschijnlijk in den Dollard te werk worden gesteld. Wie na afloop van den contractster- mijn uit Duitschland terugkeert, heeft aan zijn verplichtingen voldaan en be ëindigt dus niet „zonder geldige reden" het werk. Er is thans ook een interpretatie om trent het eindigen der contracten. De ar beiders, die een contract voor drie of zes maanden hebben geteekend, kunnen na het eindigen van dezen termijn terug keeren. Indien zij in Nederland geen werk vinden, zullen zij eventueel opnieuw werk in Duitschland moeten aanvaarden, daar zij anders geenerlei steun of uitkeering zullen mogen ontvangen wegens hun werkloosheid. Arbeiders, die een con tract hebben gemaakt, waarin geenerlei termijn is genoemd, worden geacht voor een jaar te hebben gecontracteerd". Nieuwe behoeften zy'n er steeds. Als men het verstaat om deze behoeften te leiden in bepaalde, ge- wenschte banen, zal men er van kunnen profiteeren. Ook nu zijn er nog zeer vele mogeiykheden. Laat daarom ook in deze tijden de vlag van Uw bedrijf wapperen Ad verteer STALIN VOLKSCOMMIS- SARIS VAN DEFENSIE. (D.N.B.) Volgens een bericht van den Moskouschen omroep is Stalin be noemd tot volkscommissaris voor de Verdediging. Maarschalk Timosjenko is benoemd tot zyn plaatsvervanger. GROOTE VERLIEZEN VOOR DE SOWJ ET-LUCHTMACHT. (D. N. B.). Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben op 20 Juli in het gebied ten Noorden van Witebsk-Sowjet-Rusland troepenconcentraties gebombardeerd. De talrijke bolsjewistische divisies, die in dit gebied zyn ingesloten, ondernamen wanhopige pogingen om door te breken, welke echter door de Duitschp luchtaan vallen onder de zwaarste verliezen wer den verijdeld, Tydens de aanvallen in het Oosten op 20 Juli hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen 65 Sow jet-vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten. Door bomtreffers op vliegvelden werden 32 Sowjetvlieg- tuigen op den beganen grond vernield, zoodat de Bolsjewisten Zondag 97 vlieg tuigen verloren. In het gebied van Kiew is door de Duitsche troepen een Sowjetregiment totaal in de pan gehakt. Dit regiment was pas enkele dagen geleden opgesteld. De Sowjets hadden naar uit de eenstem mige verklaringen van de gevangenen en overloopers blijkt, zelfs uit Kiew vluch tende inwoners van beiderlei kunne zon der meer in uniform gestoken. Deze men schen compleet uit te rusten was niet meer mogelijk. Deels krijgen de man schappen van dit regiment slechts 20 of 30 patronen. Iedere compagnie had ge middeld slechts één mitrailleur. NA EEN MAAND STRIJD TEGEN DE SOWJETS. (D.N.B.) Gisteren liep de eerste maand van den strijd tegen de Sowjet-Unie ten einde. De Duitsche weermacht staat aan Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Zuidelyke deel van het Oosteiyk front achtervolgen Duit sche, Roemeensche en Hongaar- sche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front verloopen de gevechtshandelingen met vernietiging van talrijke inge sloten vijandelijke groepen verder op succesvolle wyze. In den strijd tegen Groot- Brittannië heeft het lucht- wapen in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust twee vrachtschepen met een totaal van 11.000 brt, evenals een motortor pedoboot, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben ha veninstallaties gebombardeerd aan deSchotsche Oostkust, aan de Zuidoostkust van Engeland en vliegvelden in het Zuidoosten van het eiland. InNoord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Brit sche artilleriestellingen en haven installaties inTobroek met bommen bestookt. Tydens luchtge vechten werden drie Britsche ja gers neergeschoten. Bij pogingen van Britsche vlieg tuigen om aanvallen te doen op de Kanaalkust, hebben jagers en afweergeschut acht, patrouille booten en versperringsbrekers vier vijandelyke vliegtuigen neerge schoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben op eenige plaatsen in W.- Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. Dinsdag 22 Juli 1941. Geloofd zy do HEERE, want Hy heeft de stem mijner smeekingen gehoord. Psalm 28 6. Zon Maart op onder op onder 5.44 21.48 4.11 20.07 24 Juli: Nieuwe maan. 31 Juli: Eerste kwartier. het einde van deze maand van zware ge vechten reeds meer dan 600 km van de voormalige Duitsch-Bolsjewistische be- langengrens verwijderd op het eigen lijke grondgebied der Sowjet-Unie. Reeds thans is aan het einde van de eerste maand te constateeren, dat: le. Het Sowjetleeger te land en in de lucht geweldige én in het geheel niet te compenseeren verliezen heeft geleden, zoodat thaus reeds de reserves in den strijd moeten worden geworpen. 2e. Een .in vredestijd ontworpen en aaneengesloten verdedigingslinie in het Europeesche gedeelte van de Sowjet- Unie niet meer bestaat. 3e. Een hevige crisis zoowel in de lei ding als met betrekking tot de moreeie houding der Sowjet-formaties waar te nemen valt. Hier tegenover heeft de Duitsche lei ding al haar krachten vast in handen; van deze krachten is een groot deel tot dusver nog in het geheel niet in den strijd geworpen. NIEUW DECREET VAN STALIN. (D. N. B.). De Moskousche radio heeft volgens een bericht van Nya Dagligt Al- lehanda, een decreet van Stalin gepubli ceerd, volgens hetwelk alle Russische soldatenvrouwen haar woonplaats moe ten verlaten en zich voor den dienst moe ten aanmelden. De kinderen der soldaten moeten in stadskindertehuizen worden onderge bracht. Van dezen dienstplicht zyn vry- ITALIAANSCH WEER- MACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht nr 411 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend In den nacht van 21 Juli hebben Ita liaansche vliegtuigen het vliegveld Mi- kabba op het eiland Malta gebombar deerd. In Noor d-A f r i k a werden pogin gen, ondernomen door vyandelyke afdee- lingen met het doel de Italiaansche stel- lingen aan het front van Tóbroek te naderen, snel verydeld. De Duitsch-Ita- liaansche luchtmacht bombardeerde bat terijen en versterkte stellingen van de vesting. Duitsche jagers vielen ten Noor den van Solloem een krachtige for matie vyandelijlte jagers aan en haalden drie Curtiss-vliegtuigen omlaag. Britsche toestellen ondernamen wederom een aan val op Benghasi. In O o s t-A f r i k a valt activiteit van de artillerie waar te nemen in den sector van Uolchefit. In de overige sectoren is de toestand ongewyzigd. In den nacht van 21 Juli hebben vyan delyke vliegtuigen Napels gebombar deerd. Er vallen vijftien dooden te be treuren, onder wie vyf soldaten van het luchtdoelgeschut en 24 gewonden. De be volking bewaarde een kalme houding. BRITSCHE VLIEGTUI GEN VERNIELD. (D.N.B.) De toestand aan het Ooste lijke front wordt, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt geschreven, ge kenmerkt door de achtervolging van den wijkenden vijand aan alle deelen van het front. Sedert half Juni tracht het Britsche luchtwapen de beztte gebieden van Frankrijk en België aan de Kanaalkust en in Nederland voortdurend door ster ke formaties gevechtsvliegtuigen aan te vallen, waarbij telkens krachtige be scherming van jagers optreedt. Deze aanvallen overdag werden bijna iederen nacht aangevuld met nachtelijke aanval len op Rijks Duitsch gebied. De Duitsche afweer was echter zoo doeltreffend, dat deze vergeefsche aan vallen het Britsche luchtwapen alleen de laatste tien dagen 116 vliegtuigen heb ben gekost. In totaal vernielden Duit sche jagers, afweergeschut en marine artillerie in de thans afgeloopen maand sedert 18 Juni alleen bij deze dagaan- vallen op de Kanaalkust 422 Britsche ja- 1 gers en gevechtsvliegtuigen. Hoe U den gasmeter moe» aflezen. Aan de gasmeters komen twee soorten tel werken voor, n.i spring telwerken (figuur I) en wijzerplaat-telwerken (figuur 2). Hel aflezen van een sprlngtelwerk ts'ai zeer eenvoudig. Het aantal kubieke meters fit- direct in cijfers at le leZen. Ónderdeelen can een kubleken meter, aangegeven door cijfers achter een Komma of geplaatst in een achtergrond can andere kleun worden verwaarloosd. Efikele metera mei sprlngtelwerk hebben flSast de cijferplaat, die de kubieke meters aanwijst, nog een Uierrad. Hieraan beboett geen aandacht te worden geschonken. Bel eOezeo van een wQmxpraat-telwerk CQKt moeilijken, doch te vrij eenvoudig aan leeren, wanneer men slechts de volgende aanwijzingen in acht neemt ts. Lel otei op bet grootere Uterrad met kubieke decimeters of liters, Kijk slechts naar de (meestal O kleinere wijzerplaten, welke de kubieke meters aangeven. 2& BI] een gasmeter neefl men afzonderlijke wijzerplaten (elk met één wijzer) welke van rechts naar Unks de eenheden! tientallen, honderdtallen en duizendtallen aanwijzen. 3e, Bi] een klok draaien belde wijzers In dezelfde richting, oJ. - K bij een gas meter draaien de wijzers van de opeenvol gendewijzerplaten beurtelingsen 4e. Evenals bij een klok leze men, als de wijzer tusschen twee cijfers staat, steeds het laagste cijfer at. 5e. Ats de wijzer tusschen 0 en 9 staat, leze men 9 aL Voorbeeld. Wit men m» bet Jutste aantal kubieke meters aflezen, dan begint men niet met de duizendtallen, doch met de eenheden aan de rechterkant. De wijzer van de een» heden, loopt als een klokkenwljzer In da richting van de pljt» Hl) staal even ovei bet het getal 6 (men schrijft nu 6), Nu komen links daarvan de tientallen. Htei moet met» oppassen, want de wijzer loopt In omge keerde richting, dus tegenovergesteld san een klokkenWlJzer. De wijzer Is over de 0 heen geloopen, dus de O (zie ten 4de) wordt links naast de 6 geschreven. Vervolgens komen de honderdtallen aan de beurt De wijzer loopt hier weer In de richting van den klokkenwljzer, zooals bij de een heden etr is In dit geval over de 9 heen geloopen, staat dus tusschen 0 en 9. De 9 moet dus links naast de 0 geschreven worden. (Zie ten 5de.) Tenslotte komt het rad. dat de duizendtallen kubieke meters aanwijst, aan de beurt De wijzer draalt op dit rad weer tegen de richting van de klokkenwljzers in en staat In dit geval tusschen de 3 en de 4, Links van de 9 wordt nu het cijfer 3 gezet (Zie ten 4de.) Beide metertelwerken op de afbeeldingen geven 3906 kubieke meters aan. Op Uw laatste kwitantie, die U altijd moet bewaren, vindt U den datum en den gasmeterstand genoteerd. Stel, dat de stand op 13 November 3S92 was en U leest op 23 November 3906 af, dan hebt U in 10 dagen 14 kubieke meters verbruikt. Als U zoo doorgaat, zult U In een maand van 30 dagen dus 3x14 42 kubieke meteis verbruiken. Wanneer U maximaal 40 kubieke meiers per maand zoudt mogen gebruiken, zult U de volgende dagen de noodige zuinigheid dlener\ te betrachten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1