Aspirin Binnenland Telegrammen Wanneer verduisteren? Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. Uitkijkieni! ZUID-BEVELAND. Reeds direct kwam Unitas gevaarlijk WALCHEREN. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. DE GRUWELEN TE LEMBERG hebben de beschaafde wereld een kreet van afschuw ontlokt. Deze gruwel daden van de Sowjet-bandieten zijn een voorproef van wat ons te wachten zou staan, indien inderdaad het communis me zou overwinnen, indien Stalin met zjjn duivelsche medewerkers inderdaad zyn misdadigen opzet zou kunnen vol voeren; indien de belagers van Christen dom, beschaving en cultuur niet vernie tigd zouden worden door de dappere sol daten, die zich op dit oogenblik inzetten voor de toekomst van Europa. Nederlanders, terwijl u dit leest, wordt in het Oosten een titanenstrijd gestreden, met Europa als inzet, hetzelfde Europa, waartoe ook ons land behoort! Daarom mag en kunt u zich niet af- tijdig houden, daarom is het uw dure plicht te bewijzen, dat u Nederlander zyt, dat wil zeggen, dat ook in uw ade ren het oude Geuzenbloed stroomt, dat gÜ de afstammelingen zijt van een volk, wiens daden menige roemruchte blad zijde vullen in de geschiedenisboeken van ons vaderland. De gruwelen van Lemberg, die moet en zult u ons volk en ons vaderland be sparen. Daarom zult u doen wat uw hart u ingeeft. Daarom moet u uw plicht vervullen, daarom schaart u zich aan de zijde van hen, die daden weten te stellen. Daarom Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Wij moeten onze dagtaak nooit om ioon verrichten, noch ook omdat wij er toe gedwongen worden; we moeten in alles God den Heere dienen en een ieder moet zijn dagtaak beschouwen als hem door God opgelegd, en om Gods wil te volbrengen. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zater dag vlogen wel enkele Britsche vlieg tuigen boven ons land, doch de gevoer de aanvalsactie was van onbeteekenen- den aard. OPBRENGST METALEN AAN WINTERHULP. Van een inwoner van Spaarndam ont ving de directie van het Provinciaal Bureau voor Noord-Holland van „Win terhulp Nederland" den volgenden brief „In het bezit zijnde van een partijtje lood (±70 kg.) en koper (±2 kg.) wenscht ondergeteekende de opbrengst daarvan na inlevering af te staan aan de plaatselijke afdeeling van Winterhulp. Zou dit voorbeeld kunnen worden ge volgd, opdat meerderen, in het bezit van kleine partijtjes (of groote), genegen zijn de opbrengst daarvan af te staan aan „Winterhulp?" LEEFTIJDSGRENS VOOR RECHTERS WORDT VERLAAGD TOT 65 JAAR. Verordening no. 130 brengt voor de rechterlijke macht de leeftijdsgrens van 70 tot 65 jaar terug. Als motieven voor deze verlaging van de leeftijdsgrens wor den van officieele zyde genoemd: 1. Op deze wijze wordt een verjonging van het rechtercorps bereikt. 2. Voor de jongere krachten wordt zoodoende de mogelijkheid geschapen sneller dan tot dusver in een rechterlijke functie be noemd te worden (tot dusver was dat in Nederland slechts na het veertigste levensjaar mogelijk)voor bekwame, maar minder bemiddelde krachten is op deze wijze een snellere promotie moge lijk gemaakt. Artikel 2 luidt: Den rechters wordt met ingang van de maand, volgende op de maand, waarin zij den vollen ouder dom van 65 jaren hebben bereikt, ont slag verleend. Onverminderd het bepaalde bij artikel 3 wordt aan rechters, die op den dag van het in werking treden van deze verorde ning den vollen ouderdom van 65 jaren reeds hebben bereikt, met ingang van dien dag ontslag verleend. Artikel 3. In afwijking van het bepaal de bij art. 2, lid 1, wordt den rechters bij de Gerechtshoven, de arrondisse mentsrechtbanken en de kantongerech ten, geboren in 1871, met ingang van 1 October 1941; geboren in 1872, met ingang van 1 Januari 1942; geboren in 1873, met ingang van 1 April 1942; ge boren in 1874, met ingang van 1 Juli 1942; geboren in 1875, met ingang van 1 October 1942; geboren in 1876, met in gang van 1 Januari 1943; geboren in 1877 of in de maanden Januari, Febru ari of Maart 1878, met ingang van 1 April 1943 ontslag verleend. Artikel 4. Wanneer het belang van de rechtspleging zulks eischt, kunnen rech ters bü wijze ¥an uitzondering ook na het tijdstip, bedoeld in de artikelen 2 of 3, in hun ambt worden gehandhaafd. CHR. BOND VAN SCHOENMAKERS PATROONS EN SCHOEN- WINKELIERS, Deze bond kwam in jaarvergadering bijeen te Utrecht onder voorzitterschap van den beer G. Brobbel te Vlaardingen. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Juist nu is het hoogst noodzakelijk om te bezinnen op wat Schrift en Openbaring ons leeren ook voor ons dageljjksch werk en bedrijf. De drang naar principieele organisatie is om verschillende redenen thans grooter dan ooit. Dit komt ook tot uiting in het groote aantal leden, dat zich in het voorbije jaar liet Inschrijven. De bond bestaat nu 20 jaar. Konden wij ons tienjarig bestaan op grootsche wijze te Rotterdam herdenken, onder de huidige omstandigheden is zulks niet mogelijk. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Hardenbol, getuigde behalve van vele moeilijkheden in het voorbije jaar ondervonden ook van de gunstige positie, waarin de bond thans verkeert en van den vasten wil om voort te gaan op den ingeslagen weg zoolang God de krachten geeft. Ook het jaarverslag van den penning meester, den heer J. Spaans, getuigde van vooruitgang en zegen. De afd. Den Haag sprak zich uit voor een uniforme vacantie over de geheele linie. De afd. Amsterdam kon zich hier mee vereenigen, doch meende, dat het niet zoover mag gaan, dat men tot het nemen van vacantie gedwongen wordt. De afd. Den Haag stelde eveneens voor er bij de betrokken autoriteiten op aan te dringen, dat ook voor de schoenher stellers bij vestiging het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis ver plichtend wordt gesteld. Het bestuur en de vergadering konden zich met dit denkbeeld volkomen ver eenigen en er werd besloten te dezer zake evenals over een uniforme vacan-. tieregeling de noodige besprekingen met de zusterorganisaties te openen. Des middags leidde de heer Strating van Hilversum het onderwerp in: „Schoenwinkel iersproblemen' Daarna sprak de heer J. Hardenbol van De Bilt over de moeilijkheden van den schoenhersteller en den maatschoen- maker. VACANTIEREGELING VOOR HOOFD ARBEIDERS IN WERKVER SCHAFFING. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken schrijft het volgende aan de gemeente besturen: Van verschillende zijden bereikte mij het verzoek een vacantieregeling in het leven te roepen voor de in de werkver schaffing voor hoofdarbeiders geplaat ste werkloozen. Na ampele overweging komt het mij voor, dat een regeling, waarbij wordt bepaald, dat aan hoofdarbeiders onder zekere voorwaarden enkele dagen verlof met behoud van salaris, kan worden toe gekend, om meer dan een reden aan vaardbaar is. Bovenbedoelde regeling ware als volgt vast te stellen: den werklooze hoofdar beider, die langer dan zes maanden is tewerkgesteld geweest, kan een verlof worden toegestaan van ten hoogste zes dagen. BOND VAN CHR. BAKKERS PATROONS IN NEDERLAND. De jaarlyksche algemeene vergadering van den Bond van Chr. Bakkerspatroons In Nederland zal Woensdag 3 Sept. a.s. te Utrecht worden gehouden. Als refe rent zal optreden de bondssecr., de heer JK. Kolstein van Bilthoven, met het on derwerp: „De taak van het Christelijke Patroonsorganisatie". NAT. CHR. GEH. ONTH. VEREEN. De 62e jaarlyksche algemeene ver gadering van de Nat. Chr. Geh. Onth. vereenlging zal Dinsdag 5 Aug. a.s. te Arnhem worden gehouden onder presi dium van den waarn. voorzitter, Ds P. M. de Jong, Ned. Herv. predikant ta Zutphen. Het hoofdbestuur en tal van vereeniglngsinstanties hebben in de vac. Slotemaker candidaat gesteld Dr A. H. Edelkoort, Ned. Herv. predikant te Am sterdam. Voorts komen aan de orde de voorstellen van bat hoofdbestuur en van de afdeelingsn Snesk en Groningen in betrekking tot het anti-alcohol-onderwijs op de kweekscholen en de uitgave van een zakagenda, Do secretaris, «s fruer C, J, Toebes van Den Haag, zal spreken over: „Duister nis en licht". De heer J. C. Smit van Utrecht zal spreken over: „Zestig jaren van strijd"de heeren W. Elgersma, bur gemeester van Franekeradeel en pen ningmeester der vereeniging en B. Dies- bergen van Eindhoven, lid van 't hoofd bestuur, over: „Nieuwe en hernieuwde actie" en ten besluite Dr A. H. Edel koort, Ned. Herv. predikant te Amster dam, over: „Menschen gaan de strijd blijft". Des avonds vangt in de Geref. Wester- kerk een wijdingsure aan in verband met het op de algemeene vergadering dit maal aansluitende Enkrateia-congres. POLIT1ESPORTLEIDER BENOEMD. Naar wij in het Politie Sportnieuws lezen, is hoofdinspecteur van politie, de heer A. T. T. Kapinga te Amsterdam, door den inspecteur-generaal der Neder- landsche politie benoemd tot politie- sportleider. NIEUWE EISCHEN OP SPORT GEBIED. Op een bijeenkomst ten departemente heeft de heer K. J. J. Lotsy namens het College van gevolmachtigden voor de sport medegedeeld, dat dit college met ingang van 1 Januari eischen op het ge bied van de sport zal stellen, die de be staands, nogal uiteenloopende eischen, door verschillende instanties gesteld, geheel zullen vervangen. Daar op de scholen thans meer aandacht aan de sportbeoefening wordt besteed, zullen de eischen in vele opzichten zwaarder zijn dan die, welke thans gangbaar zijn. Uiteraard zal echter rekening worden gehouden met de huidige voedselpositie van ons land. DINSDAG 22 JULI. 's Morgens tot 5.44 u. 's Avonds van 21.48 u. HET HANDELSREGISTER BIJNA HERSTELD. Het handelsregister, berustend bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middel burg, is op 17 Mei 1940 met het Oost- Indisch Huis te Middelburg, in vlammen opgegaan. Men moest van voren af aan het Han delsregister weder opbouwen en thans is men zoo ver gevorderd, dat alleen de stad Goes nog een beurt moet hebben en tegen Donderdag a.s. vele zakenlie den aldaar door het secretariaat zijn opgeroepen om in het Schuttershof in lichtingen te verstrekken. Dit is ver plichtend en ieder is dus geraden aan den oproep te voldoen. Men hoopt dus spoedig weder het volledig Handelsregister gereed te heb ben. Verkeersexamen. Het was hedenmorgen achter het Hof plein een levendige drukte. Daar waren de eerste der 180 kinderen, die zich had den opgegeven voor het examen, uitge schreven door de Vereeniging voor Vei lig Verkeer en komende uit Middelburg, Koudekerke en Nieuwland, bijeen. Hier was het begin van de route, die verder ging langs Wagenaarstraat, Balans, St.- Pieterstraat, Giststraat, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Zuidsingel, Bree, Bagijn- hof, Koningstraat, Zuidsingel, langs den Watertoren en langs het Molenwater, waarbij de Schouwburg het eindpunt was. Langs de route stonden controleurs, die eventueel fouten noteerden. Niet tegenstaande het normale verkeer door ging, had het examen een kalm verloop. In kokend water gevallen. Vrijdag is een vierjarig jongetje in een tobbe met kokend water in een worstmakerij gevallen. Het jongetje werd naar Bethesda overgebracht, waar bleek, dat de brandwonden niet van ernstigen aard waren. Begeerlijke dieren. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen L. C. en J. de W., wegens diefstal van eenige konijnen. Vernielzucht. Op de Kade is een der jonge boompjes door een baldadige knaap omgebogen. De politie wist den „jongeheer" te ach terhalen en hy kreeg een verdiende uit brander. Op den Oosthavendijk heeft een vracht rijder uit Wolphaartsdijk een lantaarn paal omvergereden, hetgeen hem een proces-verbaal kostte. Keuring van geiten. Het bestuur van den kring van geiten- fokvereenigingen op Zuid-Beveland heeft een kringkeuring van melkgeiten en geit lammeren georganiseerd op Woensdag 23 Juli, des namiddags om 3 uur, op de hofstede van den heer F. A. Kakebeeke, Voorstad alhier. Concert Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior". Woensdagavond hoopt het Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" alhier, een concert te geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur. Het uit te voeren pro gramma is samengesteld als volgt: 1. N.C.R.V. Marsch, A. J. Scheurkogel. 2. Elfendans, G. de Kok. 3. De Officier van den Dag, Marsch, R. B. Hall. 4. Wals-Droomen, G. de Kok. 5. Excelsior-Marsch, A. J. Scheurkogel. 6. Insulinde, Marsch, J. C. de Beste. 7. Luctor et Emergo, Marsch, J. C. de Beste. 8. „Harmonie", Marsch, J. C. de Beste. 9. Der Torgauer, Marsch. 10. Finale. In de pauze zal het Juniorencorps „Jong Excelsior" nog enkele nummers ten beste geven. Kloetinge. Voetbal. Zaterdagavond speelde de voetbalvereeniging Unitas al hier een competitie-wedstrijd tegen Ril land. Uitslag 74. opzetten en drong de Rilland-verdedi ging ver terug. Twee mooie doelpunten werden gescoord, alvorens Rilland zich loswerkte. De Unitac-backs waren toen een poosje zwak, woordoor Rilland toch nog met 32 de leiding nam. Na de rust golfde het spel op en neer, waarby belde partyen om beurten scoor den. Toen de stand 44 was, kwam Uni tas er weer goed in. Rilland kreeg weinig kans meer en de goede schotvaardige Unitas-voorhoede voerde het aantal doel punten geleidelijk op tot 7—4. Het was een sportieve wedstrijd on der goede leiding van scheidsrechter Ka kebeeke. Herbouw Yerseke. Yerseke. Den laatsten tijd vindt er een regelmatigen aanvoer plaats van mate rialen die voor den herbouw benoodigd zyn. In de Irenestraat begint thans teeke- ning te komen, nu de eerste woningen bijna onder de kap zijn. Op het Kerkplein zijn de noodige op metingen gedaan om ook aldaar op kor ten termyn met den bouw te kunnen aan vangen. Voor den bouw der woningen aan de Verlengde Dreef zyn alle materialen nu aanwezig, behalve cement. Zoodra deze is toegewezen zal ook daar onmiddellyk met den herbouw begonnen worden. De N.V. Schiewyk IV te Rotterdam, onder directie van den heer Blok, heeft inmiddels eveneens de haar opgedragen werkzaamheden aangevangen, nu de di rectiekeet gereed is gekomen en de noo dige vakmenschen van elders zijn gear riveerd. Alhier is een uitkyk- en surveillan cedienst ingesteld van vier personen ter bestrijding van het brandgevaar, spe ciaal in verband met de graanvelden en graanvoorraden. Met het opdraaien van de mast kreeg de schippersknecht S. de plank, die onder de mast stond, op het hoofd en bekwam ernstige hoofdwonden. De plaatseiyke geneesheer verleende heel kundige hulp. Baarland. Gemeenteraad. Za terdagmorgen vergaderde de voltallige Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Vogelaar. Daar nog steeds geen toestemming is verkregen tot het rooien der lindeboo- men, wordt besloten een aanvang te ma ken met het betegelen aan de Zuidzyde van de Dorpsstraat langs wyk A. Achtereenvolgens wordt zonder stem ming besloten, over te gaan tot het aan gaan van een molest-risico-verzekering der gemeente-eigendommen; om de be schoeiing aan de Zuidzyde van de haven die in een zeer desolaten toestand ver keert, te vervangen door een gewapend betonbeschoeiing en deze 1.50 m Zuide lijk te verplaatsen; om tot dekking van de uit vorenbedoelde werkzaamheden voortvloeiende onkosten een leening aan te gaan, groot f 4100; om het verzoek van de bewoners van de woningen wyk B 33 tot en met 36 om de paadjes voor hun woningen te willen doen vervangen door tegels, in te willigen; om het salaris van de schoolschoonmaakster te verhoogen en te brengen op f 160, zulks in verband met de spoedige ingebruikneming van het gymnastieklokaal; om, gezien de toenemende werkzaamheden ter secreta rie, over te gaan tot het aanstellen van een tydelyk ambtenaar ter secretarie op een jaarwedde van f 350. De rekening van het Burgerlyk Arm bestuur, dienstjaar 1940, wordt vastge steld in ontvang op f 3546,64i/2, uitgaaf f 3632,91, nadeelig saldo f 86,26y2. De gemeenterekening, dienstjaar 1940, wordt aangeboden. De Raad zal een adres richten tot den Secretaris-Generaal van het Departe- i ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming om te komen tot het vast aanstellen van mej. Ch. Mol aan de O. L. school. Hansweert. Alhier is opgericht een Prot. Vereen, voor Maatsehappelyken arbeid. Het bestuur bestaat uit de hee ren Ds Plaggemars, A. Weststrate en J. van Wattuin, en de dames mevr. Plagge mars, mevr. Luteyn m mej. G. Bakker. Het doel van deze vereeniging is het sa menbinden van het Protestantsche ge deelte der bevolking. 'Men stelt zich voor geregeld lezingen te houden over ver schillende onderwerpen door bevoegde sprekers en het organiseeren van ver schillende ontwikkelingscursussen enz. waarvan de lesgelden zoodanig zyn ge steld, dat het voor ieder mogelyk zal zyn hieraan deel te nemen. Kapelle. Het kinderkoor gaf in het lo kaal Obadja, een welgeslaagde uitvoe ring, welke goed bezocht was. De opening geschiedde door het groote koor, de vereeniging „Zanglust". Er werd een kinderoperette in 6 bedry- ven uitgevoerd. Leidster was mevr. Beenakker. Waarde. Korfbal. Zaterdag speelde Waarde I tegen Togo Hf uit Goes, welke eindigde in het voordeel van Waarde met 43. Ruststand 21. EEN MOOIE ZOMERDAG VAN DE PROVINCIALE COMMISSIE VAN HET N.J.V. Zaterdag werd op het welwillend door Mr Dr R. W. Graaf van Lynden be schikbaar gestelde „Ter Hooge" aan den weg MiddelburgKoudekerke, een Pro vinciale Zomerdag gehouden van het Nederlandsch Jongelingsverbond. De leden, die aan den oproep hadden ge hoor gegeven, hebben een mooien dag gehad. Reeds vroeg op den dag kwamen uit alle deelen van Zeeland de deelnemers naar Middelburg, o.a. met een extraboot uit Zierikzee. Ook uit de Bevelanden Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland waren N.J.V.'ers gekomen. Het aantal aanwezigen op „Ter Hooge" bedroeg ongeveer 600. Na een welkomstwoord van den voor zitter der Provinciale Commissie, de heer K. L. W. v. d. M a d e n te 's - H e e r Hendrikskinderen, heeft Ds J. Br andenburg, Ned. Herv. predikant te Biggekerke, een wijdingsdienst geleid. Daarop was er gelegenheid een fiets tocht te maken in de richting Koude kerkeBiggekerke of te wandelen. Op het terrein van den zomerdag werd vervolgens gemeenschappelyk den kof fiemaaltijd gebruikt, waarna nog een wandeling door het buiten of in de om geving kon worden gemaakt. Des middags was het Tambours- en Pijperskorps „Juliana", een onderafdee- ling van het N.J.V. te Middelburg, aan wezig. Dit korps, dat zich ruim een jaar geleden voor het laatst in het openbaar had doen hooren, heeft ook nu weer van zyn goed „kunnen" en goede studie blyk gegeven. Een paar uur was bestemd voor bui tenspelwedstrijden. Deze stonden onder de beproefde leiding van den heer Geel kerken te Ovezande, die ten slotte ook de pryzen uitreikte, die met hardloopen, zakloopen en veldloopen waren behaald. Dit alles had nogal wat tijd gevorderd, zoodat reeds verschillende groepen van de aanwezigen hadden moeten vertrek ken om bijtijds de aansluitingen te halen. Dit was ook oorzaak, dat de voorzit ter, de heer van der Maden en de tweede voorzitter, Ds J. M a t z e r van Bloois uit Oudeland e, hun toe spraken over „Allen paraat" en „Nu de daad", beide aansporingen om voor de Christelyke beginselen en het doel van het verbond pal te blijven staan, ook in deze bijzondere tijden, wat moesten bekorten. Hierna werd de zoo in alle opzichten geslaagde Zomerdag op de gebruikelijke wijze gesloten. Aagtekerke. Moorddadige hond. Zaterdagmorgen kwam de land bouwer M„ toen hij bij zijn konijnenhok ken kwam tot de onaangename ontdek king, dat niet minder dan 5 konijnen door een losloopende hond bij de hokken lagen doodgebeten en gedeeltelijk ver scheurd. Dit zelfde geval deed zich voor bij zijn buurman, den landbouwer W„ waar niet minder dan 10 konijnen het zelfde lot hadden ondergaan. Tholen. De botvangsten waren vorige week buitengewoon goed te noemen. De besomming van vele visschers was zoo goed, dat men de bot niet in de beunen kon plaatsen en deze moest bergen in de groote vischmanden welke aan boord zyn. Andere soorten visch werden wei nig gevangen. De weervisschery was niet loonend. Naar wy vernemen, zullen de fir ma's DeurlooStoffeld en S. L. Schot Bout hun mosselbedryven en inmakery dit jaar, althans als toestemming komt voor verbouw der loodsen, een groot uit breiding doen ondergaan. Vaste uren voor gaslevering. Doordat de inwoners niet voldoende bezuinigen op het gas, zullen vaste uren worden ingesteld vopr het verbruik van gas, te weten Maandag van 6.308, 1012 en 57 uur; Dinsdag 6.308, 12 en 57 uur; Woensdag 6.308, 93, 57 uur; Donderdags 6.308, 102 en 57 uur; Vrijdags 6.308, 102 en 57 uur; Zaterdags 6.302 en 57 uur; Zondags 6.308, 102 en 57 uur. Wisenkerke. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereen. „Volharding" alhier, onder leiding van den heer Geluk uit Goes haar jaarlyksche propagandauit- voering op het weiland van den heer C. J. de Kam. Hieraan werkten ook mede gymnastiekvereenigingen uit Kortgene, Goes en Yerseke. De prestaties van de leden gaven te zien wat een goede leiding vermag. De belangstelling was bijzonder groot en Volharding kan op een zeer geslaag den avond terugzien. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft vannacht met zwakke strijdkrachten vluchten naar West- Duitschland gemaakt.. Door het neer werpen van brisant- en brandbommen werden eenige huizen beschadigd. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Militaire- of militair-economische scha de werd niet aangericht. NIEUWE VOLKSCOMMISSARIS BENOEMD. STOCKHOLM. Tot volkscommissaris voor binnenlandsche aangelegenheden der Sowjet-Uunie is Beriju, benoemd. Tot zijn plaatsvervanger is Merkulow benoemd. De nieuwe volkscommissaris is tevens een van de drie leden van de gevormde Staatsverdedigingscommissie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2