s DE ZEEUW Ons Vleeschrantsoen verhoogd. Ü«&SS TWEEDE BLAD Nare do9en? LEVENSGANG Algemeene Synode Ned. Herv Kerk. Uit de Provincie - Binnenkort wordt de melk geheel ontroomd. De 126e vergadering. Centrale Commissie voorziening Zeeland opgericht. tibare kennis, levering van Juli 1041 ili 1941 Juli 1941 Juli 1941 Juli 1941 li 1941 Juli 1941 Juli 1941 n de oproe- oproeping. ng mochten ien het niet ,n de in de aanmelding y2 uur. voornoemd, S. >r den eige ns, kranen, ls beëedigd Drt omtrent ghebbenden GOES. ƒ5,— per jen ter ge- ormulier II meld, welke e of kunst- Deze voor- aats mede- .t over het voorloopig ien op een erkrijgbaar den Burge niet mede- aaraan een nering aan dergelijke Gemeente- gebracht te rraden van woordigers, fabrikanten -gemeester. gd ter ge- g zijn toe- in techni- deze arti- r gaat om met de be- i1941, nos. etalen zijn laar bij de Jravenhage NAAR DE NTELIJKE voornoemd, DE ROO. I VAN VRIJDAG 18 JULI 1941. Nr 66. SPOEDIG ALLEEN MAAR TAPTEMELK BESCHIKBAAR Uit de glateren gepubliceerde offioieele mededeeling betreffende de distributie van vleesch blijkt, dat ons vleeschrant soen niet onbelangrijk wordt verhoogd. Tot nu toe kwam ons rantsoen neer op 250 gram in acht dagen. Het wordt thans verhoogd tot 300 gram in zeven dagen. De termen voor welken het rantsoen geldt, wil men laten samenvallen met de kalenderweek. Dit is gemakkelijker voor de huisvrouw. In den overgangstermijn, welke van 18 Juli tot en met 26 Juli zal duren dus negen dagen wordt 400 gram beschik baar gesteld. Men is daarmede dan op het verhoogde rantsoen aangekomen. De huisvrouwen zullen echter verstan dig doen dit rantsoen nu niet in eens te koopen, doch over'den geheelen ter mijn te verdeelen. Er bestaat thans geen enkel gevaar, dat de slagers het ver hoogde rantsoen niet zullen kunnen le veren. Er wordt nog de aandacht op geves tigd, dat alle bonnen van de vleesch- kaart dus zoowel de met „vleesch" als met „vleeschwaren" gemerkte bon nen in den vervolge recht geven op het koopen van vleesch óf vleeschwaren. Eenige maanden geldeen is er op ge wezen, dat de voederpositie een vermin dering van den veestapel noodzakelijk maakte en dat het vleesch, hetwelk hier door beschikbaar zou komen, een verrui ming vah het rantsoen mogelijk zou ma ken. Deze verwachting is thans bewaar heid. In het afgeloopen voorjaar is de weers gesteldheid voor de vleeschvoorziening in dien tijd een tegenvaller geweest. De warmte heeft lang op zich laten wach ten. Daardoor werd de hoop, dat de koeien genoeg voedèr in het weiland zou den vinden om voldoende in, gewicht toe te nemen, aanvankelijk niet verwezen lijkt. Hier heeft men tevens het ant woord op de vraag, waarom in de achter ons liggende maanden niet overal in het land op alle vleeschbonnen vleesch be schikbaar was. In de laatste weken be gon de natuur echter mee te werken en een ieder heeft de groote verbetering kunnen constateeren, welke op dit punt ingetreden was. Het is noodzakelijk dat wij onze vetpo- sitie zooveel mogelijk op peil houden. Om dit te kunnen doen is men genood zaak tot volledige ontrooming van de melk over te gaan. Naar men weet, is het vetgehalte van de melk, welke thans verstrekt wordt, vastgesteld op 2,5 pet. In begin Augustus zal dit vet er uit wor den gehaald en zal dus practisch slechts taptemelk beschikbaar zijn. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrantsoen bezwaarlijk gehand haafd kunnen worden. Taptemelk heeft „aa\ daags een EeaJ>aaT»a3E" El ook °£lachtem Dan sonde* FEUILLETON door J. VAN DEN BOSCH. 53) _o— Aan den avond van dezen dag komt dominee Nelissen plotseling binnenval len. Hij heeft een médedeeling te doen. In de stad ontmoette hij vanmiddag in een commissievergadering Mellema, ja, de groote manufacturier. Die voelt er veel voor, zich in Westvoort een filiaal te stichten. Maar hij wil de voorzichtig heid betrachten én zou het liefst niet wil len bouwen. Dominee heeft niets gezegd, alleen geluisterd. Zou het misschien mo gelijk zijn, dat Bakker zijn winkel en woning aan Mellema verhuurt? Er is ongetwijfeld een goede huur te bedingen. Ongetwijfeld, meent ook Klaas. Een pand, als het zijne, groote winkel, ma gazijn en groote woning, vol gerief, is' in een stad als Maasland, wel voor een elf-, twaalfhonderd gulden per jaar te verhuren. Inderhaast rekent hij. Later nog eens met Sjaan en Gert jan en Dirkje. echter ook een uitstekende voedings waarde. De eiwitstoffen zijn uit voe dingsoogpunt van groot belang en deze blijven in de melk aanwezig. Daarbjj wordt voor kinderen beneden veertien jaar, voor moeders, die een baby verwachten of een baby voeden, voor zie ken en voor arbeiders in bepaalde be drijven, melk beschikbaar gesteld van het tegenwoordige vetgehalte. In het algemeen is het echter nood zakelijk, dat wij het vet uit de melk zoo veel mogelijk benutten om in boter om te zetten. Toelichting. Landwirtschaftsrat dr Schönbeck heeft op de persconferentie te Den Haag de nieuwe distributiemaatregelen toege licht. De vleeschportle wordt vergroot. Dit heeft tot oorzaak, dat de van elders inge voerde krachtvoervoorraden zijn opge bruikt en ons vee nu leven moet van wat het eigen land kan opbrengen, tengevol ge hiervan moet de veevoorraad allengs worden teruggebracht tot de hoeveel heid, die op gezonde wijze gehandhaafd kan blijven. Om deze reden is er thans meer slachtvee en is het mogelijk de vleeschdistributie ruimer te maken. Het is te verwachten, dat deze gróotere ruim te niet gedurende een korten termijn zal bestaan, doch van betrekkelijk blijven- den aard zal blijken te kunnen zijn. Een goede raad is, dat de huisvrouw zich niet angstig make over de vraag, of de slager wel voldoenden vleeschvoor- raad zal hebben of krijgen. De grootste dwaasheid is, als ieder zich angstig maakt en winkels gaat plat loopen. Men doe gewoon; dan loopt alles het vlotste. Er is rijkelijk voldoende voor raad vleesch en de toewijzing aan de sla gers verloopt volkomen normaal. Dat op Maandag en Dinsdag geen vleesch verkocht zal worden (van 28 Juli af) heeft een administratieve reden. Er wordt op gerekend, dat het meeren- deel der bevolking gewoon is tegen het einde der week vleesch te koopen. Alleen taptemelk. De 2% procent vet, die thans in de melk aanwezig is, zal er worden uitge- roomd, zoodat thans alleen taptemelk overblijft. De autoriteiten achten het belangrij ker om in elk geval te zorgen, dat de vetdistributie op de huidige hoogte kan worden gehandhaafd en nemen zoodoen de de 2% pet. vet uit de melk. Nu is dit niet zoo erg als het lijkt, want de taptemelk is een uitstekend voedsel en bevat o.a. de noodige eiwitstoffen in pre cies dezelfde hoeveelheid als de volle melk. Alleen het vet is er uit. Twee honderd gram boter per week schijnt voorshands wel het maximum en een groot deel der ruimte in de koelhui zen is bestemd om ons in den winter voor nog veel lager rantsoen te vrijwaren. De thee. Wat de thee betreft, deze is bijna op. Liever echter dan het restant ook te la ten consumeeren, wilde men dit bewaren voor andere gelegenheden, b.v. in de koude maanden, in den tijd van St. Nico- laas of Kerstmis. Aanbevolen werd de „Ersatz-koffie" niet te verachten. Deze is in Nederland zelfs beter dan in Duitsch- land, daar er hier in dezen „Ersatz" een veel grootere hoeveelheid koffieboonen is verwerkt dan ginds. Ook geve men aandacht aan verschillende in het land zelve vervaardigde theesoorten. Vruchten en groente. Inzake vruchten en groente zeide dr Schönbeck, dat natuurlijk een deel wordt uitgevoerd. Het zou dwaas zijn om dit niet te doen. In de eerste plaats kan nie mand wenschen, dat men in Duitschland gebrek aan groente zou hebben en hier met de overschotten geen raad zou we ten. Natuurlijk moet ér worden geëxpor teerd. Dit is aller belang. Dit neemt ech ter niet weg, dat hier toch in dit opzicht een bevoorrechte positie blijft bestaan. Ook wordt er bij den export steeds re kening mee gehouden, dat wat hier noo- dig is, ook hier blijft en dat voor export bij voorkeur de soorten worden genomen, die hier minder in trek zijn. Clandestiene slachtingen. Een zeer hartig woord werd gesproken over het feit, dat volgens de tellingen er thans meer dan 500.000 varkens min der bij de boeren aanwezig bleken te zijn dan er volgens de oorspronkelijke aan giften, na aftrek van de veroorloofde slachtingen, zouden moeten zijn. De ontbrekende varkens zijn natuur lijk grootendeels in den sluikhandel ver dwenen. De strenge straffen hiertegen zjjn ge rechtvaardigd. Van Duitsche zijde doet men wat men kan, o.a. door de smokke larij aan de grenzen op de scherpste wij ze tegen te gaan. Maar ook elke Neder lander moet van harte meewerken. De schuldigen zijn zoowel de stelers als de helers, zoowel zij die verboden slach tingen verrichten en dit vleesch verhan delen als zij die dit koopen. Het getal van meer dan 600.000 ver- I dwenen varkens wijst er op, dat de schul digen dubbel scherp moeten worden aan gepakt. Het varkensvleesch. De vraag is gesteld, of niet ook wat meer varkensvleesch zou kunnen wor den gedistribueerd. Tot dusver was groo tendeels slechts rundvleesch te bekomen. Varkensvleesch, dat om zijn vet in de zen tijd dubbel begeerlijk is, wordt wel ter beschikking gesteld van de Limbur ger mijnarbeiders, wier zware werk hen daarop recht geeft, maar schijnt overi gens moeilijk te bekomen, j Een troost is, dat het varken zich veel sneller en in veel grooter getale voort plant dan het rund, zoodat mettertijd vergrooting van den varkensstapel zich betrekkelijk spoedig zal kunnen voltrek ken. Laten ze zeggen, dat de huur duizend gulden is, Klaas doet het er voor, dan houden ze nog een driehonderd gulden over, de hypotheekrente is zevenhon derd, om achterstallige schulden te kunnen betalen, geleidelijk. Lukt het dan, hun plannen uit te voeren, dan kunnen zij zich redden. In Maasland moet dan een kleine woning worden betrokken. Het is beter, dat zij Westvoort verlaten. Zijn reisje naar Holland stelt hij een dag uit. Liever was hij heelemaal niet gegaan, het kost maar weer geld, maar het is beter mondeling de zaak te be spreken dan die schriftelijk af te han delen. Hij kan dan een uitvoerige uiteen zetting geven. Als hij nu tot overeen komst met Mellema komen kan, staat hij bij de firma sterker. Vandaar, dat hij een dagje wacht. Want den volgenden dag praat hij met Mellema, dien hij heel goed kent. Die voelt voor de idee, als- de winkel en de woning hem bevallen. Hij zal van daag nog komen kijken. Klaas vraagt twaalfhonderd gulden huur. In de Heer straat worden panden, kleiner dan het zijne, verhuurd voor honderd vijftig en tweehonderd gulden per maand. Dan is het zijne wel twaalfhonderd waard. Mel lema vindt het wat veel en vraagt naar den uitersten verkoopsprijs. Kunnen zij Eerzte zitting. Woensdag kwam de Algemeene Syno de der Ned. Herv. Kerk tot het houden van haar 126ste vergadering te 's Gra- venhage bijeen. Het oudste predikantlid in dienstjaren Ds P. Bokma, van Schiedam, opende de zitting, ging voor in gebed en las de 12 Artikelen des Geloofs, welke voorlezing staande werd aangehoord. Naar aanleiding van Ps 123 sprak hjj een kort openingswoord, waarin hjj in het bjjzonder sprak van groote veroot moediging en dank voor Gods bijzondere genade, die de Synode in staat gesteld heeft samen te komen om haar in dezen tjjd zoo zeer gewichtig werk te doen. Moge het oog gericht zijn op het Hoofd der Kerk, dan zal de Vader van onzen Heere Jezus Christus Zijn kracht in onze zwakheid volbrengen. De samenstelling. De secretaris, Ds K. H. E. Grave- m e y e r, las hierna de samenstelling der Synode voor. Deze is als volgt: Prof. Dr Th. L. Haitjema, Groningen; sec. Prof. Dr F. W. A. Korff, Leiden; Ds J. J. Karres, Apeldoorn; sec. Ds J. Barbas, Hengelo (G.)Mr C. de Roon Zwaan, Velp (G.); sec. Mr W. Kolff, Deil; Ds L. Boer, Scheveningensec. Ds J. Enke laar Leerdam; Ds P. Bokma, Schiedam; sec. Dr J. Riemens, Leiden; Ds F. W. J. van den Kieboom, Bergensec. Mr H. H. Riepma, Edam; U. de Haan, Purmerend; sec. J. van Berkel, Hoorn; Ds W. H. Weeda, Oosterland; sec. Ds J. W. Dippel, Middelburg; Ds S. Brouwer, Middelburg; sec. B. C. S1 i g g e r s, Middelburg. Ds P. de Bruijn, Driebergensec. Ds K. J. van den Berg, Amersfoort; Ds J. Hoekstra, Ter- naard; sec. Ds W. A. Dekker, Scharne- goutum; Ds Y. Stelma, Tzum; sec. Ds H. Bogers, Achlum; Ds P. van der Sluijs, Dedemsvaart; sec. Ds J. P. van Leusden, Steenwijk; Ds H. H. Brucherus Cleve- ringa, Middelstum; sec. Ds P. G. Vlieg, Grijpskerk; Prof. Dr W. J. Aalders, Gro ningen; sec. P. Jongedijk, Groningen; Ds J. W. J. Addink, Heeze; sec. Dr G. Tjal- ma; Ds J. Boonstra, Gieten; sec. Ds A. E. K. Pols, Coevorden; Dr J. Fetlaap, Assen; sec. W. H. Huijsman, Coevorden; Ds R. Blommert, Leiden; sec. Ds Fr. Ie Cornu, UtrechtMr H. J. Tijssens, 's Gra- venhage; sec. R. van der Brug, Utrecht. Als vaste leden met adviseerende stem zijn aanwezig Ds K. H. E. Gravemeyer, 's Gravenhagesec. Dr G. P. van Itter- zon, 's GravenhageMr Y. A. Schuller tot Peursum, Amsterdam; sec. Mr F. J. Brevet te Rotterdam. Tot president, vice-president en secun- dus-vice-president werden resp. gekozen Ds J. W. J. Addink, DsP. deBruijn en Ds J. B o o n s t r a. De President, het presidium overne mende, dankte de Synode voor het in hem gestelde vertrouwen. Verheugend is het aan den dag treden van het verlan gen tot samenwerking, waaruit reeds veel belangrijks is voortgekomen. De Kerk moet .vooral geleid worden door Gods Geest, aldus spr. Mogen wij dan in dezen verwarden tijd allen het gebed in onze harten dragen van den psalmist: „Och, schonk Gij mij de hulp van Uwen Geest". op die wijze niet tot een accoord komen Klaas wil wel verkoopen, als er een aannemelijk bod is. Goed, ze zullen er nog enkele dagen over denken. Tot zoo lang wacht Klaas dan, om naar Holland te gaan. XIV. Wonderlijke uitkomst. 4 Een week later vindt de transactie haar beslag. Mellema bijt door den ap pel heen. Hij ziet wat in Westvoort en acht het bij nader inzien beter en voor- deeliger, te koopen dhn te huren. De koopsom, die Klaas heeft bedongen, is ietwat gezakt, maar toch zoo, dat hij nog een vijfduizend gulden overhoudt, als de hypotheek is afgelost. Hij kan nu in Holland met voorstellen komen, die on getwijfeld aanvaard worden. Kleinere schulden kan hij onmiddellijk betalen, met de groote firma moet een accoord worden getroffen. Nog jaren zit hij er mee, althans wanneer de verdiensten, zooals zij die matig hebben berekend, niet tegenvallen. Alszij hun plan nen kunnen uitvoeren! We moeten bij den dag leven, zegt Sjaan. Uit Gods hand. Ze voorzien moei lijke dagen. De winkel van „Albano" heeft de gor dijnen weer geopend. Mijnheer Lagro is Ds Addink sprak een kort welkomst woord, waarin hij in het bijzonder den secretaris begroette en hem dankte voor het vele door hem verrichte moeilijke werk en waarin hij op den vice-president en de prae-adviseerende hoogleeraren een beroep deed. Belangrijke besluiten werden genomen aangaande verschillende aangelegenhe den van algemeen kerkelijk belang. Met groote belangstelling werd kennis geno men van de rapporten van den secreta ris van den Jeugdraad en den Vereeni- gingsraad. De zitting werd hierna verdaagd tot gistermorgen 10 uur. De tweede zitting. In de tweede zitting kwam aan de orde de behandeling van de finantieele aangelegenheden. De collecten, giften en contributiën bleken in 1940 met f 12.000 gestegen te zijn. 312 gemeenten hadden in 1940 geen collecten voor noodlijdende kerken en personen gehou den. Uit 310 gemeenten kwamen geen bijdrage aan de Generale Kas. Vervolgens werden de afzonderlijke fondsen besproken. Aangelegenheden van het fonds voor noodlijdende kerken en personen: Het bedrag der collecten steeg met ruim f2500. De synode besloot een be drag van ruim f 3500 beschikbaar te stellen om te voorzien in den nood van predikanten en godsdienstonderwijzers of hun gezinnen. De bond van Neder- landsche predikanten voegde hierbij het door zijn bestuur bijeen gebrachte be drag van f 20.000. Aangelegenheden van het fonds geestelijke behoeften. De uitkeeringen bedroegen in 1940 f 9375, terwijl voor 1941 een bedrag van f 10.050 werd toe gestaan. Aangelegenheden van het fonds tot verbetering der kleinste predikantstrac- tementen. Het fonds „Aanpakken" zag zich genoodzaakt de jaarlijksche gift van f 22.000 tot f 18.000 terug te. bren gen. Het minimum der laagste tracte- menten werd gebracht op f1700, het maximum op f 1900. Aangelegenheden van de algemeene weduwen- en weezenbeurs. 401 Wedu wen ontvingen het volle bedrag. De uit keeringen aan weduwen en minderjari gen bedroegen f 123.771.81. Aangelegenheden van het hulppen sioenfonds voor emeriti-predikanten. Het aantal deelgerechtigde predikan ten bedroeg 363 met 528 plaatsen. Het aantal deelgerechtigde personen be droeg aan het eind 1940 53 vol gerech tigden en 14 gerechtigden tot een ge deeltelijke uitkeering wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd met min der dan 40 dienstjaren. De begrooting van 1941 wijst wederom een tekort aan. Aangelegenheden van de generale kas. Volgens de opgave van den quaestor bedroegen de uitkeeringen over 1940 f 48.960.25. De suppletietoelage voor het fonds „Schraalste" te betalen in 1941 be droeg f 17.700.05. Totaal: f66.660.30. Voor uitkeering is thans beschikbaar f70.500. De kas tot behartiging der godsdien stige belangen van de hervormde Neder- begraven. Het leven gaat door. Even heeft Gert jan een idee geopperd: mis schien wordt „Albano" nu wel minder nu de chef dood is. Och kom, meent Klaas, er komt een andere chef, mis schien wel een pientere Hollander mijnheer Lagro was een Maaslander en er verandert niets. Dat was vóór de transactie met Mellema. Die heeft Klaas doorgezet. De mutatie van „Albano" wij zigt in de omstandigheden niets. Mellema wil haast maken, nu de ko gel eenmaal door de kerk is. Klaas vindt het goed. Verruimd is hij uit Hol land teruggekomen. Hij heeft volledig opening van zaken gegeven en zijn ver dere plannen meegedeeld. Men gaat ac coord met de regeling. Voor het laatst laat de winkel van Klaas Bakker circulaires drukken,, die huis aan huis verspreid worden: We gens totale opheffing der zaak uitver koop van alle artikelen; tegen spotprij zen. Nu komen de menschen in den winkel. Zij herinneren zich opeëns, dat Klaas Bakker nog bestaat. Gemeenteleden, die in geen jaren zich hebben laten zien, komen nu hun koopjes doen. Thans staat de winkel van Klaas vol, terwijl „Albano" leeg blijftEr is nu moed en kracht noodig, om niet in opstand te ders in het buitenland is in hoofdzaak bestemd voor de verzorging van den evangeliearbeid in Duisburg, Gronau, Emmerik en Kleef. Het werk in deze plaatsen kan voortgang vinden. Met groote dankbaarheid werd kennis genomen van het verslag over de in 1940 gehouden nood-collecte, welke f 163.645.43 had opgebracht. In verband met de nieuwe collecte voor de verzorging van geestelijke be hoeften in de door den nood getroffen gemeenten besloot de Synode een schrij ven tot alle kerkeraden te richten. Hierna werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen 10 uur. De wenschelykheid om de belangen en stroomingen met betrekking tot het her stel van de materieele oorlogsschade te coördineeren, wordt sinds lang in de kringen van gedupeerden sterk gevoeld. Te Rotterdam heeft zulks geleid tot de oprichting van een centrale organisatie, waarin alle belangengroepen vertegen woordigd zijn. Ook in Zeeland is men thanstot een dergelijke breede samenwerking ge komen onder den naam van Centrale Commissie voorziening Zeeland. In deze commissie zijn thans reeds vertegenwoordigdhet Middelburgsch Hulpcomité, de Stichting Herbouw Mid delburg, het Prov. Zeeuwsch Hulpcomi té, de Stichting Zeeland 1940, de Stich ting getroffenen oorlogsgeweld Zeeland en de af deelingen Vlissingen en Yerseke dier stichting, de Stichting Ondersteu ning en Herbouwfonds Terneuzen, de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden en die voor Zeeuwsch- Vlaanderen, de schade-enquête-commis sie te Terneuzen, de Textielstichting Zee land, de Chr. Middenstandsorganisatie te Middelburg; de R.K. Middenstands- vereen. De Hanze te Middelburg, de Ver een. Handelsbelang te Middelburg en de Middenstands-Centrale te Vlissingen. Als contact-commissaris tusschen de Centrale Commissie en de regeeringsin- stanties werd door den secretaris-gene raal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aangewezen Mr Dr J. van Walré de Bordes. Het initiatief tot de vorming van de centrale commissie Zeeland ging uit van de Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland, waardoor thans de mogelijkheid is geopend tot een geregeld en vrucht baar contact in het belang van alle ge dupeerden. Eenige organisaties zullen nog worden aangezocht, opdat de commissie met haar bemoeiingen het geheele herstelpro bleem kan bestrijken. Het doel der commissie is tweeledig: a. coördinatie van het werk van alle in stanties, lichamen en organisaties, welke zich direct en indirect met het vraag stuk van het herstel der in Zeeland ge leden oorlogsgeweldschade bezighouden. b. bevordering van de herbevoorrading van getroffen streken en bedrijven. Het Bestuur is als volgt samengesteld N. J. Harte te Terneuzen, voorzit ter; P. I. Hamming te Vlissin - gen, vice-voorzitter; B. J. v. d. B e r g te Middelburg, penningmeester; Mr F. W. Adriaanse te Middelburg, secretaris, terwtfl de heer S. C a 1 j o u w P z., de leider van de Textielstichting, optreedt als leider van het bureau. Het bureau is gevestigd Molstraat 4, teMiddelburg (Telef. 26). Naar wij verder vernemen, is bij de Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland bericht ingekomen, van het Rijksbureau voor Non-ferro-metalen, dat de getroffenen door oorlogsgeweldschade vrijgesteld zijn van inlevering van meta len, voor zoover zij financieel niet in staat zijn, deze metalen voorwerpen door andere te vervangen. komen. Tijdens den uitverkoop Gertjan gaat „den boer niet meer op" en kan Dirkje dus helpen in den winkel kijken Klaas en Sjaan uit naar een geschikte woning in Maasland, terwijl ook pogingen wor den aangewend, om Gertjan op een kan toor te krijgen. Dat is niet zoo eenvou dig. Dirkje zal vlugger slagen, want huishoudelijke betrekkingen zijn er ge noeg. Met een woning vlot het ook niet bepaald. Ze willen klein, maar komen dan tot de ontdekking, dat de kleine wo ningen te klein zijn voor een gezin van zes personen. En de grootere zijn te duur. Ze denken er aan, Maasland op te geven en naar Nedervoort te trekken. Het is niet zoo ver van de stad, voor het geval Gertjan daar slagen mocht, en de woningen zijn er een stuk goedkooper; alleen niet zoo geriefelijk. Maar dat is geen zorg; ze zijn bereid, offers te brengen. Er is groote dankbaarheid zelfs, dat hun weg nog zóó wordt geleid. Maar tóch blijft de toekomst dreigen: zoowel Klaas als Gertjan moeten een be trekking hebben, anders vervallen ze in diepe armoede, willen zij hun aangegane verplichtingen, vervullen, wat moet. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5