de Midza r f 262.50 Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Telegrammen FINANTIEELE BERICHTEN. OPROEP. De federatieve commissie voor de gezondheidszorg in Zeeland. J KOERSEN Aen het Oostelijk front, daar bulderen de kanonnen, daar ratelen de machine geweren, daar gieren de ötuka's door het luchtruim, daar donderen de pantserwa gens langa de wegen, daar strijden mil- lioenen dappere kerels! Aan het Oostelijk front, daar worden de barbarenhorden van Stolln, en daar wordt het bolsjewistische beest terug geslagen door de legerscharen, die zich inzetten voor de Westersche beschaving. Teruggeslagen wordt het Sowjet-mon- ster, maar dit is niet voldoende. Zoolang de wereldpest, die communisme heet, niet totaal vernietigd is, zoolang is het uitgesloten, dat de opbouw van het nieu we Europa er een zal zijn, die een vrede voor honderden jaren waarborgt. Aan het Oostelijk front woedt de strijd die beslissen zal over de toekomst van Europa. Daar wordt gestreden door de Duitsche soldaten, schouder aan schou der met strijders uit alle beschaafde lan den van Europa. Zij vormen het front der beschaving, zij trekken op en zij zul len ze vernietigen, de duivelsche mach ten, ontketend door de misdadigersben- de in Moscou. In dat front, Nederlanders, is ook uw plaats! Het is uw plicht te genover uw volk en uw vaderland, uw plicht als christen bovenal, u in te zet ten, opdat de plaats van ons land, straks in het nieuwe Europa, een eervolle plaats zal zijn. Nederlanders, te wapenOp voor chris tendom, beschaving en cultuur. De tijd van praten is voorbij, er wordt een daad van u verwacht en daaromMeldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland! Hoofdkwartier vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. PERSONEEL DER NEDERLANDSCHE BANK IN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat voor de leden van haar personeel, die zich opgeven or reeds hebben opgegeven voor 't „Vrijwilligers legioen Nederland" een regeling is ge troffen, welke belangrijk gunstiger is dan die voor het overheidspersoneel. Zoo zullen de vrijwilligers gedurende hun diensttijd het volle salaris ontvangen, en voor het geval van verwonding of over lijden is een vergaande regeling ten bate van familie en nabestaanden tot stand gekomen. openingswoord de Bondsleden opwekte tot trouw aan het beginsel. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. J. MeyersSipkema van Utrecht bleek, dat het vereenigingsleven in het afgeloopen jaar geregeld kon doorgaan. Het ledental ging iets achter uit. Het jaarverslag van de penningmees- teresse mej. A. den Hoedt van Rotter dam sloot met een nadeelig saldo, doch de exploitatie van het Bondsorgaan „De Kandelaar" leverde een batig saldo van ca. f 500 op. In de morgenvergadering sprak de eere-presidente van den Bond, mevr. A. van der Wal—Van Walsum te Wagenin- gen, over: „Levensvorm en levensin houd" en voerden verschillende afge vaardigden het woord. In de middagvergadering hield Ds H. S. J. Kalf te Renswoude een rede, geti teld: „Meisjes in uniform". Een Chineesche muur rondom de kerk des Heeren, aldus spr. is er niet. God heeft haar niet geïsoleerd, maar haar uit de wereld geroepen, om toch in die wereld het licht van Christus te ver spreiden. Dit brengt een zwaren strijd mee, ook voor het Christenmeisje. Het staan in Christelyke vryheld is godde lijke roeping, maar bespaart ons geen conflicten. Kennis van onzen ttfd en den moder nen mensch is voor den Christen van deze eeuw noodig, niet, om wereldgelijk- vormig te worden, maar juist om aan het leven in Christus genoeg te hebben. Spr. gaf vervolgens een zakelijke ty peering van den modernen mensch. Er is de trek naar de uniform; naar het mas sale, het totale. In Christus echter alléén zijn enkeling en gemeenschap geen te genstellingen, of ondergeschikten van el kaar. De tweede trek, waarop werd gewezen is de ontkerstening, die niet alleen in het buitenkerkelijke leven, maar evenzeer in het leven der geloovigen steeds verder is gegaan. De derde typeering teekende den mo dernen mensch als mensch zonder hoop. Hij is zoo cynisch, dat hij geen toekomst verwachtingen meer heeft. De Christelijke hoop verwacht een nieuwen hemél en een nieuwe aarde, en die verwachting mag de kerk niet voor zich houden. Wie in Christus is, ontvangt van Hem kracht en moed, en is geuni- formd als de vijf wijze maagden, om be reid de komst van den Bruidegom te ver wachten. Het slotwoord werd gesproken door Ds A. Meijers van Utrecht. EXTRA TEXTIELPUNTEN, SCHOENEN EN ZEEP VOOR ARBEIDERS, DIE IN FRANKRIJK WERK AANVAARDEN. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken schrijft het volgende aan de gemeentebesturen: Arbeiders, die in Frankrijk werk aan vaarden komen by vertrek voor 125 spe ciale textielpunten in aanmerking, naar verkiesing voor gewone kleeding, be roepskleding of huishoudelpe artike len, «ooals lakens, handdoeken, enz. In dien eU zelf voor dekens dienen te zor gen ontvangen sjj bovendien 108 punten voor twee wollen dekens. Wanneer zj met verlof hier te lande zijn, kunnen aan hen wegens sljtage maximaal 60 punten voor één overall worden verstrekt, mits zjj do oude over all toonen. Indien zj Indertijd voor hun vertrek geen extra vergunning voor de kleeding hebben ontvangen, kunnen aan hen voor eenmaal 50 A. K.-punten worden verstrekt. Bij diefstal, brand, verlies enz. kun nen speciale punten ter vervanging wor den verstrekt, indien de betrokkene een desbetreffende verklaring van zyn werk gever of van de bevoegde autoriteiten kan overleggen. Het blijkt evenwel niet mogelijk te zyn aan iederen arbeider die naar Frank rijk vertrekt, een paar schoenen te ver strekken. De plaatselijke distributiedien sten dienen hier, op grond van het aan tal voor een bepaalde maand beschik bare schoenen, zelf na te gaan in hoe verre ook aan den naar het buitenland vertrekkenden arbeider schoenen kunnen worden verstrekt. Meestal komen alleen die aanvragen voor behandeling in aanmerking, waar bij vaststaat, dat de aanvrager niet over een paar bruikbare schoenen beschikt. Bij verlof zijn bovenstaande voorschrif ten eveneens van toepassing. Volgens mededeeling van de Rüstungs- inspektion in den Niederlanden, komen arbeiders in Frankrijk aldaar voor de verstrekking van extra-zeep in aanmer king, zoodat het niet noodig geacht werd, dat ook in Nederland voor deze ar beiders in dit opzicht nog speciale voor zieningen worden getroffen. EXTRA HAVERMOUT VOOR AANSTAANDE MOEDERS. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voortaan de aan staande moeders en jonge moeders ge durende de drie laatste, maanden vóór en de drie eerste maanden na de beval ling in aanmerking kunnen komen voor een extra hoeveelheid havermout. Deze hoeveelheid zal 150 gram per week be dragen. Belanghebbenden kunnen zich ter verkrijging van losse rantsoenbon nen wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Uiteraard kan deze extra hoeveelheid slechts worden verstrekt, indien met de aanvrage bij den plaatselijken distribu tiedienst tegelijkertijd een attest van een medicus of vroedvrouw wordt overge legd. OPROEP TOT DEN ARBEIDSDIENST OM TE OFFEREN VOOR HET ZEN DEN VAN EEN AMBULANCE NAAR HET OOSTEN. De commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst, majoor Breunese, heeft een dagorder aan zijn mannen uit gevaardigd, waarin zy worden aange spoord, giften te schenken aan het Ne derlandsche Roode Kruis, welke bestemd zijn een roode kruis ambulance voor het oostelijke front te vormen. Majoor Breu nese doet in zijn dagorder een beroep op den offerzin, welken Nederland steeds heeft getoond wanneer het er om ging het Roode Kruis in staat te stel len zyn algemeen-menschelijke opdrach ten te vervullen. Hij herinnert hierbij aan het zenden van een Nederlandsche ambulance naar Helsinki tijdens den jongsten bolsjewistischen overval op Finland. Ook nu is het de plicht van iederen Nederlander door zijn gaven het Roode Kruis in de gelegenheid te stellen zijn taak te vervullen in het bewustzijn van zjjn verantwoordelijkheid jegens Europa. ZATERDAG 19 JULI. 'a Morgens tot 5.39 u. 's Avonds van 21.53 u. MEER RESULTAAT DOOR SAMENWERKING. Den laatsten tyd is er op verschillend gebied een streven merkbaar, om tot meer samenwerking te komen. Men komt tot het inzicht, dat de be staande organisaties, die elk afzonder lijk veel goeds tot stand brachten, nog meer zouden kunnen bereiken, als ze met behoud van eigen karakter gingen samenwerken. Het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis deden goed werk, evenals de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. en de Commissie voor de Hy giëne van het Kind. De volksgezondheid kan er slechts bij winnen, als deze orga nisaties in de F. C. G. gaan samenwer ken en dus gewestelijk en plaatseilijk el- kaars werk meer gaan waardeeren en ook aanvullen. Waar het werkplan van de F.C.G. nog niet is vastgelegd, is met zekerheid nog niets te zeggen van het werk in de toe komst. Doch de secretaris, de heer P. de Haas, arts te Arnemuiden,.was zoo welwillend ons eenige punten te noe men, die waard zijn overwogen te wor den. De Overheid houdt zich voortdurend bezig met de vraagstukken omtrent de volksgezondheid. Zoo wordt er een regeling van den sohoolartsendienst in ge- hee 1 Zeeland verwacht. Is deze dienst eenmaal ingesteld, dan kan de F.C.G. bemiddelend optreden. De medici hechten groote waarde aan het instituut van schoolartsen. Het is van groot belang de jeugd regelmatig te observeeren. Wordt gevaar voor t.b.c. of het optreden van t.b.c. ontdekt, dan kunnen via de F.C.G. de bestaande or ganisaties gewaarschuwd worden, zoo dat zy het betrokken gezin gezamenlyk kunnen helpen. Deze hulp komt het ge zin ten goede en voorkomt ook uitbrei ding, wat een algemeen belang is. Het actueele vraagstuk van de onder voeding van kinderen kan door de sa menwerkende schoolartsen grondig be keken worden. (Gelukkig behoeven we hier nog niet van een algemeen drei gend gevaar te spreken.) Waakzaam heid is op dit gebied eveneens geboden: zou ondervoeding voor komen, dan kan de F.C.G. voorstellen doen en de Ver- eenigingen het uitvoeren. Gelukkig is het distributie-apparaat soepel genoeg om zonder veel administratieven omslag door bemiddeling van den huisarts in dergelijke gevallen extra melk, grutters waren, enz. te verstrekken. Men stelt zich dus voor door middel van schoolartsen allerlei gegevens te verzamelen, die in het belang der ge- heele bevolking zullen worden gebruikt. Dit alles hangt nauw samen met de zorg voor de jeugd. De jeugdverzorging en de t.b.c.-bestrijding hebben sterk de aandacht. Het ligt dus in de lijn, dat de artsen en het publiek er door de F.C.G. met nadruk op gewezen worden welk mooi werk de consultatie-bureaux voor zuigelingen en t.b.c.-bestrijding verrich ten, zoodat nog meer dan vroeger ge bruik gemaakt zal worden van deze mooie instellingen. De Overheid is vaak genoodzaakt zich met de volksgezondheid te bemoeien. Zij zal in de F.C.G. een uitnemende scha kel vinden tusschen haarzelf en de sa menwerkende vereenigingen. Dit kan van belang zijn bij nieuw te treffen maatregelen. Omgekeerd kan de F.C.G. de Overheid ook wijzen op bepaalde verkeerde toe standen. In vroeger jaren hebben de plaatselijke gezondheidscommissies vaak nuttig werk verricht, door allerlei on hygiënische toestanden zooals slechte woningen, verontreiniging van slooten of vaarten, onder dë aandacht der Over heidsinstanties te brengen. Dit nuttige werk zou door de F.C.G. in provinciaal verband kunnen worden voortgezet. De F.C.G. tracht door het maken van propaganda bij artsen, vroedvrouwen en wijkverpleegsters tevens de algemeene hygiëne te bevorderen. Dit zijn slechts enkele onderwerpen, die in behandeling genomen kunnen worden. Als de prganisatie regelmatig werkt, komt er sppedig meer teekening in de situatie. Doch de buitenstaander begrijpt wel, dat er nuttig werk gédaan zal worden, al ondervindt ieder niet onmiddellijk en persoonlijk de gevolgen er van. MIDDELBURG. Het veilig verkeer. De Vereeniging voor Veilig Verkeer organiseert dit jaar wederom jeugd- verkeersexamens en daarvan is verleden week Donderdag reeds het schriftelijk gedeelte afgenomen. Aan het examen nemen een 200-tal leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen deel, van wie een 20-tal voor het voetgangers examen zyn ingeschreven. Het practische deel van het examen zal plaats hebben op a.s. Maandag te beginnen te 10 uur. Bij den brand van verleden jaar zyn alle attributen der vereeniging verloren gegaan. Dit is oorzaak, dat men niet in het stille deel der gemeente, n.l. in Nieuw-Middelburg, tijdelijk borden kan plaatsen. Men is nu aangewezen op een deel der stad, waar verschillende borden aanwezig zyn. Waar dit precies zal zijn wordt niet bekend gemaakt, wel, dat het begin is op het Hofplein. Men zal door het standplaats nemen van verkeersagenten nagaan of de can- didaatjes de teekens begrijpen, terwyl ook maatregelen worden genomen, dat hen geen gevaar dreigt van het normale verkeer. Het bestuur, dat na het vertrek van den voorzitter, mr B. J. Besier, onder leiding staat van den vice-voorzitter, den heer E. Visscher, toont door deze exa mens haar blyvende activiteit en over weegt ook weer het organiseeren van cursussen voor chauffeurs. De uitreiking van de behaalde diplo ma's der verkeersexamens zal op Zater dag 16 Augustus plaats hebben. Muziek op den Dam. Ten tweede male heeft het muziek gezelschap van de Schützpolizei zich Donderdagmiddag op den Dam doen hoo- ren. Ook nu was er veel belangstelling. De dirigent leidde zonder muziek voor zich ieder nummer. Het korps gaf ook nu popuaire muziek. Wat niet mag. De politie heeft een persoon verbali- seerd, die een paard aan de zorg van een persoon beneden 16 jaar toevertrouwde. GOES. Rijwieldief aangehouden. In samenwerking met de politie van 's H. Arendskerke heeft de Goesche po litie aangehouden A. V., wonende te 's H. Arendskerke, die begin Juni een rywiel heeft gestolen dat even onbeheerd voor een winkel in de Lange Vorststraat was neergezet. Het rflwiel kon in beslag wor den genomen. Zuid- en Noord-Beveiand. It sta3" de veilige weg voor een voordelige huis houding leidt naar: De premie-uitkering van deze week bedraagt HERV. VROUWENVEREENIGINGEN BIJEEN. Men wil een nauwer contact leggen. Onder begunstiging van heerlijk zo merweer waren gistermiddag in den ker senboomgaard aan de Karnemelksput al hier een 6-tal Herv. Vrouwen vereeni gingen (w.o. ook Herv. Vrouwen-Zen- dingsvereen.) samengekomen, n.l. van Goes, Kloetinge, Wolphaartsdijk, Rilland Colijnsplaat en Kamperland. Doel was een nauwer contact met elkaar te ver krijgen. Nadat mej. R o s k e s uit Goes de sa menkomst had geopend, nam» mevrouw S i c k e s z, van Rilland het woord, die meer speciaal het doel van dezen mid dag uiteenzette. De Federatie van Herv. Vrouwenvereenigingen, welke reeds be staat, dienen ook wij nu we voor het eerst hier samenkomen aldus spr., meer te leeren kennen. Waar vroeger het werken der Herv. vrouw zich meer uitte in het vormen van Moederkransen, Zen- dingskransen en Naaikransen, met als lectuur meestal zendingsverhalen, daar komt thans de laatste jaren meer een behoefte naar voren zich nauwer aaneen te sluiten en alzoo gezamenlijk de Herv. Kerk te dienen. Ook deze middag moge daartoe dienen. Daartoe vormen zich commissies, waarbij men zich als ver eeniging nu reeds kan aansluiten. De komende winter diene dan om ons meer en meer in deze dingen te verdie pen en deze zaak nader te bestudeeren. In de pauze, die thans volgde, was er gelegenheid volop te genieten van de heerlijke kersen, die deze boomgaard op leverde, waarna mevr. Schimmelpen- ninck v. d. Oyen, van Kloetinge, op zeer boeiende wijze het werk „Adat" ten beste gaf, waarnaar door de aanwezigen met spanning werd geluisterd. Mevr. Boersma van Kloetinge sprak het slotwoord. Vooral nu, In deze tijden, aldus spr., de moeilijkheden in het ge zinsleven (distributie enz.) zoovele zijn en wij in alle opzichten hebben mede te werken die moeilijkheden het hoofd te bieden, hebben wy vooral ook noodig om verder te zien. De Bijbel leert ons bij deze dingen alleen niet te leven. Gods Woord zegt ons: „Zoekt eerst het Ko ninkrijk Gods en zijne gerechtigheid en alle deze dingen zullen u toegeworpen worden". De vogelen des hemels zijn ons ten voorbeeld. Na allen dank te hebben gebracht voor het welslagen van dezen middag werd, na dankgebed, deze samenkomst door de laatste spreekster gesloten. Tusschen de verschillende toespraken werden telkens liederen gezongen, bege leid door orgelspel van Mej. H. van Liere van Kloetinge. Zeer voldaan verlieten circa 6 uur de dames den kersenboomgaard, die zich voor deze samenkomst uitstekend leende. ZUID-BEVELAND. Kruiningen. Door de plaatselijke com missie ingevolge art. 47 der Ruilverka- velingswet 1938 zijn benoemd tot schat ters: J. Blok-Vermont, Chr. Glerum, Joh. Glerum, C. v. Iwaarden, Mar. Koster (Meidam), J. C. Leendertse, A. J. Lin- denbergh, P. Lindenbergh, Mich. Mol Andriesz. te Yerseke, D. v. Nieuwenhuy- zen Jac.z., A. de Putter te Yerseke en Job Sinke. HET NIEUWE KABINET KONOJE. TOKIO. (D.N.B.) Het nieuwsagent schap Domei meldt, dat de aanstelling van het gereorganiseerde kabinet Ko- noje door dgn keizer reeds Vrijdagavond wordt verwacht. Omtrent de bezetting van de verschil lende ministeries is nog niets bekend. IRANSCHE DIPLOMATEN ZIJN ZOEK TEHERAN. (Stefani.) Men weet niets van de Iransche diplomaten, die uit Moskou zijn vertrókken om naar Iran terug te keeren. Koopt bij gelijken prijs en kwaliteit Product van Nederlandsche Nij verheid Gij dient hiermee uw eigen land En zet werk'loosheid aan den kant van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I lOOVs 1005/s 4 Nederl. 1940 IJ 99"/se 9911/ia 4 Nederi. 1940 m. b, 1003/s IOOV2 4 Nederl. 1941 9913/ie 99% 3 Nederl. 1937 89 88°/e 3—31/2 Nederl. 1938 931/4 9211/is 3 Ned.-Indië 19371 95 Vz 94% Koloniale Bank 198% 196 Ned. Ind. Handelsbank 130V2 126 Cert. Ned. Handel Mij 135% 135 A. K. U. 1501/4 148s/s Van Bef-kel's Patent 85Vz 84V2 Cert. Calvé Delft 92% 9lVs Fokker 195 198V* Cert. Leverbros 133Va 129% Philips Lampen 233Va 229 Pref. idem 157% 156% Kon. Olie 253 248V2 Amsterdam Rubber 283 274V2 Bandar Rubber 224 220 Deli Batavia Rubber 230 Serbadjadi 138 134% V. I. C. O. 189% Holland Amerika Lijn 120 118 Kon. Boot Ned. Scheepv. Unie Rotterdamsche Lloyd Mij. Nederland H. V. A. Javasche Cultuur N. I. S. U. Vergé Cultuur Deli Maatschappij Senembah 4% Bataafsche Olie 3% idem Amsterd. Bank Incasso-Bank Rotterd. Bankverg. Twentsche Bank 6 Leverbros pref. Nat. Bez. De Schelde Ned. Gist en Spir. Van Gelder's Papier Wilton Feijenoord Hessa Rubber Amsterdam Ballast Blaauwh. Vriesseveem Na eenige dagen zich door een zeer vast verloop gekenmerkt te hebben gaf de beurs te New-York gisteren blijk eenigszins vermoeid te zijn, zoodat het algemeen koerspeil lager was. Hetzelfde kon heden aan onze beurs worden geconstateerd. Niet alleen, dat vele koersen lager waren, ook de alge meene tendenz droeg een minder gepro nonceerd karakter. Perioden van herstel en reactie wisselden elkander af, zonder dat echter van groote koersschommelin gen kon worden gewaagd. Ook de om vang der affaires liet veel te wenschen. Feitelijk trad geen enkel fonds bizon der op den voorgrond. Aandeelen Kon. Petroleum gaven nog het best de alge meene tendenz weer door van 253% pet. tot 249 pet. te reageeren, vervolgens tot ongeveer 251 pet. op te loopen, om daar na weder tot 248 pet. in te zakken. Aandeelen Philips waren met gisteren vergeleken tamelijk sterk in reactie door tot beneden de 230 pet. te dalen. Ook eert. Leverbros waren lager, al was hier het nadeelige verschil minder groot. Aandeelen Van Berkel's Patent moesten zich een tweetal punten koersverlies ge troosten. Hetzelfde was met eert. Calvé Delft het geval. Ook rubberaandeelen ondergingen in vrij sterke mate de algemeene tendenz. Aandeelen Amsterdam Rubber noteerden V. K. Heden I68V2 I66V2 182V2 178 146% 143 147 144 432 427 260 255 244V2 127 1233/s 293 286 233V2 226 99V2 99% 87 87 1197/s llOv's 118% 118 127% 1273/s 135 133% U6V2 114 111 114% 410 414 I6OV2 157 198V2 193 144 1421/2 86 86V2 274 pet. hetgeen een koersverlies van een tiental punten inhield. Ook de andere rubberaandeelen bewo gen zich op lager niveau o.a. aandeelen Bandar Rubber, Serbaajadi enz. Aandeelen A. K. U. volgden de alge meene tendenz, daar zij gedurende den geheelen beurstijd beneden de 150 pet. bleven. Scheepvaartwaarden waren minder ge animeerd dan zulks in den laatsten tijd het geval placht te zijn. Aandeelen Ned. Scheepvaart Unie waren een drietal pun ten in reactie. Aandeelen Kon. Paket- vaart en Java China Japan Lijn waren eveneens lager. De koersschommelingen bij ahndeelen H. V. A. hadden niet veel te beteekenen, doch het fonds was meer dan vijf pro cent in reactie. Ook de overige suiker- aandeelen waren aan den lagen kant. Aandeelen Javasche Cultuur verloren een vijftal punten. Tabakswaarden volgden de algemeene tendenz, zoowel aandeelen Deli Batavia Mij. als eert. Deli Maatschappij verloren een vijftal punten. De beleggingsmarkt was eveneens min der geanimeerd. De staffelleening daalde tot beneden de 93 pet. Participatiebewijzen Belegging Neder land f568.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2