Een welgeslaagde vergadering. Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorslslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FAN O Y Lange Gislsfraaf 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Organisatie der voedselvoorziening. Deze week nieuwe Duitsche successen te wachten - De Duitsche troepen rukken in de Sowjet-Unie op - Japansche kabinet afgetreden. Uit de legerberichten. Nieuwe Duitsche successen verwacht. Nieuwe bonnen voor boter. Bekendmaking van den Commissaris-generaal voor het Veiligheidswezen. 16.26 De ellende der kinderen in de Sowjet-Unie, Japansch kabinet gisteren afgetreden. DONDERDAG 17 JULI 1941 55e JAARGANG r No- 65 Femiileberlehten 33 cent per regel Overige odvertentiën 30 esnt per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentièn f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Het was tot en met 1939 traditie, dat elk jaar, beurtelings in verschillende plaatsen van ons gewest, de groote land- bouwclagen der Z.L.M. werden gehouden. Uit alle deelen van Zeeland kwamen dan de leden dier Mij bijeen vele ver gezeld van hun vrouw om te luiste ren naar de jaarrede van den voorzitter en naar een ander spreker, aan wien de behandeling van een of ander agra risch onderwerp was opgedragen. In de middaguren volgde dan een auto rit door de omgeving en de volgende dag was meestal bestemd voor een kring tentoonstelling. Vele geregelde bezoekers van deze landbouwdagen bewaren daaraan de meest aangename herinneringen. Het spreekt vanzelf, dat in den oor logstijd iets dergelijks op zoo groote schaal niet mogelijk is. De Z.L.M. hield dan ook in het gunstig gelegen Goes niet meer dan een Hoofdbestuurs- en een algemeene vergadering. Toch waren het belangrijke bijeenkomsten. De zakelijke landbouwbelangen wer den rustig besproken. Wij noemen slechts de kunstmestdistributie, de paarden- registratie, de veelevering, de mestver- gunningen, de landbouwcursussen, enz. Ook de jaarrede van den voorzitter bleef niet achterwege. Men stelle het zich eens voor: een algemeene vergade ring van de Z.L.M. zonder jaarrede! Zij bevatten verschillende punten, waarop wij nog nader hopen terug te komen, onderwerpen, waarover zeker nog eens mag worden doorgepraat. Aan het slot der vergadering hebben de heeren Mr Stieger (namens Ged. Sta ten) en Leenhouts (namens het Hoofd bestuur), Mr Dieleman op hartelijke wijze dank gebracht voor het vele, dat hij ook in dezen tijd voor de Z.L.M. doet en voor de voortreffelijke leiding, die hij ook nu weet te geven. Ieder weet, dat thans veel op de schouders van Mr Dieleman rust. Des te meer wordt het op prijs gesteld, dat hij zich met volle kracht aan de land bouwbelangen blijft geven. ALGEMEEN REGLEMENT BEDRIJFS-ORGANISAT1ES INGESTELD. Op 1 April j.l. is het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 gepubliceerd. Dit besluit bevat de wettelijke grondsla gen, waarop de verticaal op te bouwen j bedrijfsorganisatie voor de voedselvoor- ziening zal worden gebaseerd. Zooals er toen is medegedeeld, zullen voor de eco nomische verzorging van alle producten van de voedselvoorziening en van den landbouw, bedrijfsorganisaties worden ingesteld. Zoo zullen b.v. voor de produc tiegroep Vee en Vleesch, voor dp pro ductiegroep Zuivel enz., bedrijfsorgani saties tot stand komen. Deze bedrijfs-or- ganisaties en de daaronder staande on derbedrijfsorganisaties voor verschillen de producten afzonderlijk, omvatten zoo wel de producenten in den landbouw en de visscherij als in den handel en de in dustrie. Onder de bedrijfsorganisaties en on derbedrijfsorganisaties zullen de ver schillende vakgroepen voor handel en industrie komen te resorteeren. Deze worden thans georganiseerd dpor de z.g. Commissie-Woltersom, die den geheelen handel en industrie in horizontale gele dingen organiseert. Indien dat voor de economische regeling van een product wenschelijk is, zullen twee °of meer van zulke vakgroepen tot een vakorganisatie kunnen worden samengevoegd. Déze bedrijfsorganisatie voor de voedselvoorzie ning zal geleidel ij k tot stand komen. Thans worden bij de verschillende centrale crisis-organisa ties commissies ingesteld, bestaande uit deskundige vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, die tot taak hebben voor een bepaald product de totstandkoming van een bedrijfsorganisatie c.q. onderbe drijfsorganisatie voor te bereiden. Zoo is bijdeNederlandsche Zuivel» centrale dezer dagen een commissie ingesteld voor de voorbereiding van de organisatie voor eonsumptiemelk, die de regeling van dit product voor het ge- heele land op zich zal nemen. In artikel 5, tweede lid van het Orga nisatiebesluit Voedselvoorziening is be paald, dat door den secretaris-generaal van Landbouw en Visseherg een alge meen reglement betreffende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid van organisaties, ingesteld op het gebied der voedselvoorziening zal worden vastge steld. Alg. reglement gepubliceerd. Dit algemeen reglement, dat zal gel den voor alle in te stellen bedrijfsorga nisaties, onderbedrijfsorganisaties en de vakorganisaties (dus. niet voor vak groepen georganiseerd door de Commis sie Woltersom), is thans in de Staats courant van 16 Juli gepubliceerd. De leiding der organisatie berust bij een bestuur en een voorzitter. Het be stuur wordt bijgestaan door een com missie van bijstand. Het bestuur bestaat uit ten hoogste zeven leden. De wijze van benoeming van het bestuur en de samen stelling van de commissie van bijstand worden voor iedere organisatie bij haar instelling geregeld. Aan het bestuur behoort met betrek king tot de leiding der organisatie en tot het toezicht op de werkzaamheden alle bevoegdheid, die niet aan den voor zitter of eenig ander orgaan is opgedra gen. Het bestuur stelt de verordeningen vast, maar kan de regeling van één of meer onderdeelen of van bepaalde aan te wijzen onderwerpen opdragen aan den voorzitter. Door de organisaties kunnen regis ters worden aangelegd van de tot haar behoorende bedrijfsgenooten. Ook kun nen zij zulks aan de onder haar ressor- teerende vakgroepen opdragen. Gevallen van twijfel omtrent de vraag of een on dernemer tot de bedrijfsgenooten be hoort, worden beslist door-'n scheidsge recht, bedoeld in artikel 13 van het Or ganisatiebesluit Voedselvoorziening. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Staatscourant van gisteren. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten verloopen de operaties ook verder gunstig. Op verscheidene plaatsen werden vertwijfelde tegenaan vallen der Sowjets met bloedige verlie zen voor den vijand afgeslagen. In den strijd tegen Groot-Brit tan n i werden twee groote koopvaar ders ten Oosten van Newcastle door de luchtmacht zwaar beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden de havenwerken van Margate. De vijand wierp gisternacht met zwak ke strijdkrachten een gering aantal bri sant- en brandbommen in West- Duitschland. Nachtjagers schoten drie der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neer. Het 406de communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika hebben Itali- aansche en Duitsche vliegtuigen opnieuw versterkingswerken, batterijen en haven werken van T o b r o e k aangevallen. An dere Duitsche afdeelingen van het lucht- wapen hebben vooi uitgeschoven vlieg velden van den vijand bestookt. De vij and heeft luchtaanvallen gedaan op eeni- ge plaatsen in Cyrenaïca. In Oost-Afrika heeft op 13 Juli een Italiaansche colonne van het garni zoen v.an Wolsjefit een moedigen aan val ondernomen op de vijandelijke stel lingen. De vijandelijke tegenstand werd op voorbeeldige wijze overwonnen: de vijandelijke afdeelingen werden op de vlucht gedreven. Op 14 Juli hebben af deelingen koloniale troepen van het gar nizoen van W o 1 s j e f i t Britsch-Indi- sche afdeelingen aangevallen en uit haar stellingen verdreven. (D.N.B.) De toestand aan het Ooste lijk front blijft zich, naar van deskun dige Duitsche zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, zeer gunstig voor de Duit sche weermacht ontwikkelen, die thans, nu de bres in de Stalinlinie is vergroot, tot diep in het achterland oprukt. Tegen het einde van de vierde week van den oorlog tegen de Sowjets staan, ondanks hun wanhopigen tegenstand, nieuwe belangrijke successen in het Oos ten Voor de deur. De Sowjetleiding tracht tevergeefs door" het in den st.rqd werpen van alle mogelijke Sowjetformaties den storm vloed in te dammen, die thans de Sow jet-Unie bedreigt. Reeds thans blijkt, dat in vele frontsectoren niet meer kan worden gesproken van een uniforme lei ding der hevig dooreen geworpen Sow- jettroepen. Een van de grootste successen van de Duitsche luchtmacht is de vernieling van den berichtendienst der Sowjets en van een groot aantal kleine en groote stafkwartieren, waardoor de strijdende troepen van hun leiding zijn gescheiden of daarvan geheel zijn beroofd. Gevangen genomen officieren van het Sowjetleger hebben bevestigd, dat het Sowjetberichtenapparaat reeds in de eer ste 72 uur van den oorlog in het on- reede was geraakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 15 Juli doeltreffend het verkeersnet in het gebied rondom St.-Petersburg aangevallen. Spoorlijnen, laadperrons en stilstaande treinen werden succesrijk met bommen bestookt. Tevens werden in den driehoek SmolenskMoskouBrjansk doeltreffende bomtreffera geplaatst op het spoorwegnet aldaar. Duitsche motortorpedobooten hebben op 15 Juli in de Sowjetwateren van het Oostelijk gedeelte van de Oostzee een actie ondernomen en een gevecht ge leverd met een formatie bolsjewistische zeestrydkrachten. Ondanks den krachti- gen afweer der Sowjets wisten de Duit sche motortorpedobooten een torpedo treffer te plaatsen, waardoor een Sow- jetkruiser zwaar werd beschadigd. De motortorpedobooten zetten zonder ver liezen haar actie voort. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat de marine der bolsjewisten totdusver noch in de Zwarte Zee, noch in de Oost zee een of andere operatie heeft kunnen ondernemen. Bij de groote pantserslagen in het Oos ten is duidelijk gebleken hoe verschil lend de Duitsche en de Sowjet-Russische opvatting is van het tankwapen. Uit berichten van het front blijkt, dat de Sowjets steeds weer hebben getracht door het in den strijd werpen van hun allernieuwste en allerzwaarste tanks, die in den waren zin des woords „rollende vestingen" moeten worden genoemd, de Duitsche pantserregimenten tot den strijd te dwingen en op te houden. Het is echter den reuzentanks der Sowjets in geen enkel geval gelukt het vorderen der operaties belangrijk te beïnvloeden en de superioriteit van de Duitsche mid delzware pantserwagens tegenover de middelzware en lichte Sowjettanks op I te heffen. Zelfs aanvallen met de 120- tonwegende „mammoettank", die het Sowjetleger als speciale verrassing had voorbereid, mislukten door de op alles berekende Duitsche pantserafweer en de elasticiteit van de Duitsche oorlog voering. De reuzentanks, die de vuur kracht ontwikkelen van 'n kazemat, kon den door hun traagheid en de gebonden heid aan de wegen geen acties uitvoeren. REGEERINGSBUREAUX VER LATEN MOSKOU. (D.N.B.) Op grond van in Washington ontvangen berichten meldt de New York Times, dat de regeeringsbureaux en de Sowjet-autoriteiten Moskou verlaten en zich te Kazan, 700 km ten oosten van de hoofdstad, te vestigen. Slechts het ministerie van buitenlandsche zaken zou voorloopig te Moskou blijven. Daarom zal ook het diplomatieke corps nog niet vertrekken. ENGELAND ZAL SOWJET- UNIE OORLOGSTUIG LEVEREN. (A.N.P.) De Londensche correspon dent van „Nya Dagligt Allehanda" schrijft over de voorloopig te verwach ten gevolgen van het thans gesloten mi litaire pact. Groote hoeveelheden Britsch oorlogs- materiëel, vooral vliegtuigen, zullen bin- nenkort an de Sowjet-Unie aankomen. I Voorts zijn er plannen omtrent de sa menwerking tuschen de Britsche en de bolsjewistische vloot. Dan worden voor bereidingen getroffen tot coördinatie van de wederzijdsche luchtoffensieven. BRITSCHE TROEPEN TE BEIROET. (S. P. T.). Officieel wordt medegedeeld dat Britsche en Australische troepen- afdeelingen in Syrië gisteren, overeen komstig het wapenstilstandsaccoord, de strategisch belangrijkste punten van Beiroet hebben bezet. Te Beiroet, Damascus en Aleppo heerscht rust. Generaal Dentz heeft, naar United Press meldt,Beiroet in Noordelijke richting verlaten. Verhooging reductie op bon» nen van de vetkaart. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaarten recht geven op het koopen van de daarachter ver melde hoeveelheden boter: Bon „24" en „25" van de boterkaart: 17 Juli tot en met 3 Augustus, 250 gram boter per bon. Bon „24" en „25" van de vetkaart: 17 Juli tot en met 3 Augustus, 250 gram boter per bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vastge- stelden boterprijs, met ingang van 17 Juli a.s. aan houders van vetkaar ten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reductie wordt ver leend van 22yz cent, inplaats van 15 cent. In de officieele publicatie zijn de voor ,de detaillisten van belang zijnde bijzon derheden ten aanzien van het inleveren dezer reductiebonnen vermeld. 's GRAVENHAGE, 16 Juli. De Commissaris-Generaal voor het veilig heidswezen, S.S.-Gruppenführer Rauter, heeft de volgende bepaling uitgevaar digd: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden nr 20/41 wordt be paald: 1. Het houden van marschen in geslo ten colonnes of waarbij de deelnemers zijn gekleed in uniforme kleedij, zoowel te (and als te water, zijn tot 1 Septem ber 1941 verboden. Dit verbod heeft geen betrekking op tochten en wandelingen van scholen of tochten waarvoor een bijzondere toe stemming is verleend. 2. Het niet nakomen van dit verbod is een overtreding en wordt gestraft met hechtenis van den hoogste 6 maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden, of wel een van beide, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een hooge straf wordt opgelegd. 3. De verordening treedt met haar afkondiging in werking. De bekendmaking geschiedt door mid del van publicatie in de pers. De statuten van den „Nederlandschen Wandelbond", verbieden het deelnemen van politieke organisaties in uniform aan wedstrijden. De W.A. en de N.S.B. hebben derhalve besloten dit jaar niet deel te nemen aan wandelmarschen. Het grootste deel van de wandelsport- vereenigingen, dat zich er steeds op be riep, dat het zijn hoogste doel was de politiek verre te houden van de sport, heeft op dit besluit van de W.A. en N.S.B. geantwoord, door zooveel mo gelijk den vrijen loop te laten aan de po litieke stroomingen, welke zoowel tegen de bezettende macht als tegen de N.S.B. zijn gericht. Er was dan ook bijna geen marsch, waarbij geen anti-nationaal-so- cialistische liederen werden gezongen, enkele deelnemers niet verschenen in Donderdag 17 Juli 1941. Verberg Uw aangezicht niet voor my. Ps. 27 9 a. Maan op onder Zon op onder 5.36 21.55 1.30 24 Juli: Nieuwe maan. 31 Juli: Eerste kwartier. (A. N. P.) De Gepeoe heeft duizenden en nog eens duizenden twaalf-, dertien en veertienjarige kinderen in de Sowjet- Unie vermoord met als motief, dat zij verraders, spionnen, Trotzkisten, fascis ten, agenten van Hitler en van den Mi kado waren, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung". De actie der Gepeoe steunde op een bepaling der Sowjet-regeering van 8 April 1935, welke als titel drc :g „maat regelen tot bestriding van de misdaad onder de minderjarigen". De doodstraf stond op iedere soort misdaad, te begin nen met diefstal tot aan „hoogverraad", welke de honderdduizenden verwaar loosde kinderen bedreven. De Gepeoe heeft deze verwaarloosden „bespri- sornje" genaamd, opgepakt en in een concentratiekamp geworpen, tot dwang arbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrofen, welke meerma len de Sowjet-Unie in de afgeloopen tientallen jaren hebben geteisterd, de totaal ontredderde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der communisti sche propaganda, hebben vele honderd duizenden kinderèn en jonge menschen van hun opvoeders en kostwinners be roofd. In het warme jaargetijde trokken zg in groepen of in heele benden door het land en trachtten eenig voedsel by elkaar te bedelen of in de meeste ge vallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij naar de steden ter ug, waar zij in lompen gehuld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het gebeente, aan verschillende besmette lijke ziekten lijdend, in kelders, ruïnes of ergens anders een schuilplaats zoch ten. uniformen of onderdeelen hiervan van verboden organisaties of geen politieke insignes droegen. Zoo werden deze mar schen bijna iederen keer misbruikt voor politieke demonstraties. Nu de N.S.B. van haar zijde besloten heeft de politiek niet in de sport te brengen, kon in alle opzichten worden verlangd, dat dit niet wordt gebruikt als aanleiding om op groote schaal een poli tiek te voeren, welke gericht is tegen de belangen van de bezettende macht. De hoogere S.S.- en Polizeiführer ziet zich derhalve genoodzaakt, om boven genoemde redenen onmiddellijk tot 1 September 1941 alle marschen in geslo ten verband of in uniforme kleedij in het bezette Nederlandsche gebied te ver bieden. OOK DE VIERDAAGSCHE AFGELAST. Naar wij vernemen, geldt dit verbod ook voor de Vierdaagsche te Nymegen. Deze bekende sportgebeurtenis gaat dus niet door. (D. N. B.). Naar officieel wordt mee gedeeld, is de Japansche regeering afge treden, om plaats te maken voor een sterkere regeering, die het hoofd kan bieden aan den nationalen en internatio nalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal bet kabinet Konoje nog tydeiyk in fuctie blijven. Deze officieele mededeeling is, naar Domei verklaart, plotseling en op sensa- tioneele wijze gekomen. Officieel wordt nader medegedeeld, dat de keizerhjke familie naar Tokio is teruggekeerd. Minister-president Kono je is reeds in audiëntie ontvangen. De Amerikaansche ambassadeur Grew heeft een langdurig onderhoud met den plaatsvervangenden minister van buiten landsche zaken, Ohasji, gehad. De Amerikaansche vlootbewegingen in den Stillen Oceaan worden, aldus meldt de „Jomioeri Sjimboen", door de Japansche marine mét de grootste aan dacht gadegeslagen. De Japansche vloot kan natuurlyk niet onverschillig blijven tegenover het optreden van Amerikaan sche oorlogsschepen in dit gebied. Ame rika wil n.l., aldus hét blad, de Japan sche eilanden omsingelen door bases aan te leggen op de verschillende Ameri kaansche eilanden. Het blad meent, dat in dit gebied 12 Amerikaansche slagschepen. 11 krui sers, 14 lichte kruisers, drie vliegkamp schepen, 2 torpedojagers en 31 duikboo- ten liggen. Deze schepen zijn geconcen treerd in de wateren van Hawaii. Zq kunnen elk oogenblik naar elders uitloo- pen. Het Japansche blad „Hotsji Sjimboen" eischt in een hoofdartikel een» reorgani satie van het militaire bestuur en wel door een verjonging van het militaire personeel, dat dit bestuur uitmaakt. HET AFGETREDEN KABINET. Het afgetreden kabinet-Konoje is 23 Juli 1940 geïnstalleerd en heeft dus bijna een jaar bestaan. Als een van de voor naamste taken, aan de' nieuwe regeering toen gesteld, werd algemeen beschouwd, het beëindigen van het conflict met Chi na, dat aan de Aziatische plannen van Japan in den weg stond. Konoje zelf heeft meermalen zgn teleurstelling ge uit, dat dit hoofdpunt van 't regeerings- programma niet bereikt kon worden. De steeds gecompliceerder internationale

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1