Het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-M» vergadert te Hoes. DE ZEEUW van Woensdag 16 Juli 1941 - Tweede biad. LEVENSGANG Vandaag algemeene vergadering. C p de fiets naar de Zeeuwsch-Vlaamsche duinen. IVAN IN LRU. zaai- foed- aakt lacht stigd, igra- zaden aan- laf te |er en geen leend. VAN AN 'EN Gra- tijks- |Indu- door het fiijver- be- njven, et be- raten, Ihines, Ih-ma- |igvul- van [iuaten Deinde ge- ïoeten krtikel (iriften erken- le ver- Igrond fcbutie- wor- jp 22 voor I Sectie Voor in. VAN f AN EN reini- I Secre- |parte- eid en ie Ne- 15 Zeep- jevuld igende idelen, fc,n alle reini- be- en Ltrium- lt, na- prteurs i- en is ver ben bij Ibureau Laan 116 te -h Sti MP 6>1> sb r Ctl Ié in Is' fe: e [9 Ie Gisteravond vergaderde het Hoofd bestuur van de Zeeuwsche Landbouw- Mij. in de- Prins van Oranje te Goes onder voorzitterschap van den heer Mr P. Dielemian. Deze verwelkomde o.a. de heeren Philipse en Goossens, leden van Gedep. Staten, de wethouders en den secretaris van Goes, den heer Wiljes, vertegenwoordiger van den Beauftragte voor Zeeland, de heer Boudewijn, direc teur van het R.V.O. Kunstmestdistribu- tiebureau en de adviseurs. We leven, aldus spr., in gewichtige en moeilijke tijden. Mogen onze werk zaamheden op agrarisch gebied ten zegen van den landbouw en van de geheele samenleving blijken te zijn. Mededeelingen van den voorzitter. De voorzitter deed hierna verschillen de mededeelingen, die echter reeds voor een groot deel in de verslagen van het Dag. Bestuur zijn gepubliceerd. Verplichte veelevering. Gereleveerd werd, wat het Dag. Be stuur in dezen heeft weten te bereiken. Verzocht is, bij de veeleveringen reke- ting te houden met den aard der bedre ven en de samenstelling van den vee stapel, terwei eveneens verzocht werd om voor de dieren, die voor 1 Novem ber 1940 afgeleverd waren, alsnog een afleveringsbewes te verstrekken. Ook heeft het Dag. Bestuur aange drongen op een verkoopverbod der leve ringsbonnen. Zoodra de aanslag bekend werd voor het tweede halfjaar is uitvoerig nage gaan, in hoeverre de mogelijkheid be stond plaatselijke commissies in te scha kelen. Als gevolg van dezen nieuwen aan slag zullen in Zeeland ook naar schat ting plm. 2500 kalfvaarzen geleverd moeten worden. Het Dag. Bestuur heeft bij de betreffende instantie aangedron- ben, bij levering van drachtig vee het gewicht van de vrucht niet in mindering van het uitbetaalde gewicht te brengen. De boerenstand dient zich solidair te toonen en zooveel mogelijk elkaar te helpen. Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat de verminderde verzekeringspremie, die thans teruggebracht was tot f 2 per koe, nog vrij hoog is. Het stalgeld dient vol gens de meening van het Dag. Bestuur afgeschaft te worden. De winstmarge van 10 pet. voor de handelaren, al is dit een maximum, is zeer hoog. Bovendien besloot het Dag. Bestuur bij herhaling met den meesten nadruk te verzoeken, om als veeleverings plaats voor Walcheren inplaats van Vlis- singen, Middelburg te doen aanwijzen. Emeltenbestrijding. Wat de emeltenbestrijdingsmiddelen e.a. betreft, dienen de thans beschikbare voorraden zoo billijk mogelijk te worden verdeeld om hamsteren of prijsopdrijving te voor komen. V e s t i g i n g s e i s c h e n voor boeren en tuinders. Het Dag. Bestuur was van meening, dat het ge- wenscht is, dat bepaalde eischen worden gesteld aan hen, die zelfstandig een be drijf gaan beheeren, mits deze eischen niet te hoog worden gesteld en aanvan kelijk eenige overgangsmaatregelen in gesteld worden. In verband hiermede heeft het Dag. Bestuur nogmaals het volgen van landbouwonderwijs met klem aanbevolen. Steunregeling kleine boe- ren. Alhoewel de norm van f 9 voor het inkomen der kleine boeren een theoreti sche norm is, dienen deze menschen on der de huidige omstandigheden een hoo- ger loon te ontvangen. Wijziging van de steunregeling achtte het Dag. Bestuur dringend gewenscht. FEUILLETON door J. VAN DEN BOSCH. 51) Inderdaad spreken ze er niet meer over. Het voorstel wordt aangenomen, om Bakker met een hartelijk schrijven ontheffing te verleenen uit zijn ambt van ouderling. Dominee heeft een con cept gemaakt, dat hij voorleest. Het wordt goedgevonden. Van harte gaat het evenwel niet. Er zijnleden van den kerkeraad, lang niet allen, die 't naadje van de kous zouden willen weten. Maar dominee Nelissen heeft voet bij stuk gehouden; hij heeft niet meer gezegd, dan hij verantwoorden kon, na zijn be lofte te hebben gegeven aan Klaas. Deze ontvangt den volgenden dag het schrijven. Het doet hem deugd. Het is' hartelijk gesteld. Het erkent zijn ver diensten voor de gemeente. En de bede wordt er in uitgesproken, dat de Heere hem moge helpen in zijn moeilijkheden, terwijl dé verzekering wordt gegeven, dat de kerkeraad, voor zoover mogelijk, Bietenprys. In verband met de gestegen kosten van arbeidsloon, kunst mest en veevoer, achtte het Dag. Be stuur de buitenprijs van oogst 1940 te laag en besloot dan ook op een verhoo ging voor den oogst 1941 aan te drin gen. Klavertaadvoorziening. Het Dag. Bestuur achtte een voorzie ning in de klaverzaad-behoefte dringend noodzakelijk. Eenheid lan.dbouworga- nisatiewezen. Het Dag. Bestuur heeft zich vereenigd met het standpunt, dat te dezer zake door het Landbouw- Comité wordt ingenomen. Het Dag. Be stuur sprak voorts den wensch uit, dat er in Nederland komt een zoo groot mo gelijke en werkelijke eenheid op land- bouworganisatorisch gebied. De voorzitter zal hieromtrent straks nog een voorstel indienen. Kunstmestvoorziening. Het Dag. Bestuur heeft herhaalde ma len de wenschelijkheid betoogd, dat de kunstmesttoewijzing zal geschieden naar de behoefte van elk bedrijf afzonderlijk. Ook is geadviseerd, de bedrijven, wel ke procentisch veel hakvruchten, kool zaad en uien verbouwen dus in hoofd zaak de kleine bedrijven in de eerste plaats in aanmerking te doen komen voor een extra toewijzing van stikstof. Bovendien dient fraude met bonnen on mogelijk te zijn. Brandstoffenvoorzienlng. Doordat het platteland verstoken is van gas en veelal ook van electriciteit, dient de toewijzing van brandstoffen op het platteland hooger te zijn dan in de stad. Electriciteitsgebruik. Het Dag. Bestuur achtte het ten zeerste gewenscht, dat bij de aanschaffing van nieuwe installaties op de boerderij en bij noodige zwaardere belasting van bestaan de installaties, een ruimer stroomver bruik toegestaan wordt. Zij, die voor een hooger verbruik in aanmerking meenen te komen, dienen dit onverwijld aan te vragen bij de P. Z. E. M. Winterhulp, f50 werd beschik baar gesteld voor de behoeftige landge- nooten. Krooienstelsel of koppel- bazensysteen. Het Dag. Bestuur besloot nogmaals te wijzen op het be lang voor bepaalde deelen van Zeeland van het koppelbazenstelsel. Omzetbelasting. Waar de omzetbelasting uitgebreide administra tieve verplichtingen met zich brengt voor vele boeren, dient te worden gestreefd naar een vereenvoudiging van het sy steem. Dit kan o.a. gebeuren door de landbouwproducten, voorzoover mogelijk op enkele centrale punten te belasten. Prijs van gerst. Gesteund werd een verzoek om het prijsverschil tusschen brouwgest en gewone gerst van f 0,50 op f 1 per 100 kg te brengen. Noord-Oostpolder. In ver band met het feit, dat binnenkort veel werkkrachten noodig zijn voor de in- cultuurbrenging [van den Noord-Oost polder besloot het Dag. Bestuur een kleine commissie te benoemen, welke ge regeld mededeelingen zal verzorgen aan gaande de vordering der werkzaamhe den aan den Noord-Oostpolder. Afzet aardappelen. Het Dag. Bestuur kwam tot de conclusie, dat het huidige ordeningsstreven geen waar borgen biedt, dat er voldoende rekening wordt gehouden met de belangen van producent en consument voor alle ge bieden in ons land. In het algemeen zijn de marges van den tusschenhandel te groot. Er dient dan ook gestreefd te worden naar een reorganisatie van den tusschenhandel. Werkgeversorganisatie. Uitvoerig is de zaak besproken of de Z. L. M. ook als werkgeversorganisatie moet optreden. Het Dag. Bestuur be trachten zal, hem te helpen. Er is een persoonlijk briefje van den dominee bij, met de uitnoodiging„krop je verdriet niet op, Bakker; kom gerust naar de pastorie, als je behoefte gevoelt, eens te praten, ook al kan ik je niet helpen". Met een verruimd hart sluit Klaas, als Sjaan het schrijven ook gelezen heeft, den brief in zijn bureau. Hij kan Zon dag rustig met vrouw en kinderen in de kerk zitten. Er zal ongetijfeld wel over gesproken worden, maar die ge sprekken hoort hij toch niet. Natuurlijk wordt er over gesproken. De gemeente van Maasland heeft een kerkbode. Elke week wordt een deel van dat blad gereserveerd voor mededee lingen van de gemeente van Westvoort. Zij, die het nog niet weten, hoewel velen reeds op de hoogte zijn, in den kerke raad is geen geheimhouding opgelegd, lezen het en vragen, wat er nu met Bakker aan de hand is. Die gaat me daar een paar maanden vóór zijn tijd om is, uit den kerkeraad. Zou er daar iets voorgevallen zijn? Neen, dat is niet zoo. Geleidelijk wordt men het een en ander gewaar. Het wordt niet geloofd: welja, Bakker zou financieel aan den grond zitten, stel je voor: een man van geld, die te gierig was, om iets uit te geven, laat naar je kijken! sloot hiervoor een kleine commissie te benoemen onder leiding van den heer J. L. Groenewegen te St Maartensdijk. Bekendmaking prijzen uien. Het heeft het Dag. Bestuur ten zeerste bevreemd, dat de Groenten- en Fruit-Centrale van verandering in de prijzen van uien aan de landbouworgani saties geen bericht zendt. Gevraagd is hierin verandering te brengen, wat is toegezegd. Intrekking karnvergun- n i n g e n. Nadat vernomen was, dat het in de bedoeling lag en gedeeltelijk reeds werd uitgevoerd om de tot he den verstrekte karnverguningen voor de bedrijven in Zeeland belangrijkte ver minderen, is namens de landbouworga nisaties in Zeeland ook met den meesten aandrang verzocht, de uitgereikte karn- vergunningen in Zeeland zooveel mogelijk te handhaven, in het bijzonder voor vee houders met één koe, voor veehouders, die ver van de routes der ophaaldiensten wonen en voor de uitsluitend consumptie melkers. Bovendien is nog verzocht toe te staan, dat de veehouders die aan de fabrieken moeten leveren, de melk ont- roomen en dus uitsluitend room leveren. Motorbrandstof. Doordat de beperking van beschikbaarstelling van motorbrandstof steeds verder gaat, zul len zich bij de oogstwerkzaamheden groote moeilijkheden voordoen, zoo b.v. wanneer de boer gebruik maakt van een tractor met aangebouwde zichtmachine. Het ombouwen van tractoren is wel mo gelijk. Blijkens mededeeling konden die genen, welke hun tractor willen doen voorzien van een generator, zich daartoe aanmelden. Het Dag. Bestuur achtte het noodzakelijk, dat de betrokkenen ook verzekerd zouden moeten zijn van een ge regelde voorziening van brandstof, i.e. anthraciet of turf, benevens van smeer olie. Landbouwverlof. De Di recteur-Generaal van den Landbouw verzocht het standpunt te vernemen in zake het eventueel schrappen van het tweeweeksch landbouwverlof uit de leer plichtwet. Het Dag. Bestuur achtte dit verzoek onjuist, aangezien juist in dezen tijd de mogelijkheid van het twee- weeksch landbouwverlof moet blijven bestaan, speciaal voor de fruitteelt en ook bijv. voor het „rapen" van aardap pelen*" en granen. Dorschen. In verband met het noodzakelijk gebruik van papieren bind touw en met de mogelijkheid dat voor vervroegde inlevering van granen een premie zal betaald worden, was het Dag. Bestuur van meening, dat ten sterkste moet worden aangeraden, het graan zoo veel mogelijk op kleine schel ven te plaatsen. In de eerste plaats wordt hiermede bereikt, dat het papier- touw minder aan weersinvloeden onder hevig is en dus beter intact blijft, en in de tweede plaats zal men veelvuldig het graan direct van het land uit de schelven kunnen dorschen en daardoor dus kunnen profiteeren van de inleve ringspremie. M e 1 k p r ij s. Het verzoek van de Friesche Mij. van Landbouw aan het Landbouw-Comité om met klem aan te dringen op een spoedige vaststelling van den zomermelkprijs is door het Dag. Be stuur ondersteund. De veehouders zullen dienen te wor den schadeloos gesteld voor de derving van inkomsten, die een gevolg is van de te late vaststelling van den zomerprijs. Hoefijzers en hoefna gels. Het Dag. Bestuur achtte een geregelde voorziening van hoefijzers en hoefnagels van het grootste belang en besloot op de noodzakelijkheid van een geregelde voorziening te wijzen. Jachtgeweren. Ingevolge een ontvangen mededeeling besloot het Dag. Bestuur bekendheid te geven aan de mogelijkheid, om het schadelijk gevo gelte te bestrijden. De jagers dienen daartoe een verzoek in te dienen bij den burgemeester, waarna deze een voor dracht kan doen bij de betreffende Duit- sche instantie. Alleen het eiland Wal cheren en enkele andere plaatsen bleken van deze mogelijkheid uitgesloten te zijn. Bespreking. Bij de verplichte veelevering wijst dhr Klompe te Dreischor op enkele moeilijkheden. Het vee haalt in vele ge- Maar er zijn er toch, die ietwat be ter op de hoogte komen. En die doen, als de dominee: ze komen weer in Bak kers winkel. Dat doen ook verschillende kerkeraadsleden, die thuis aan het pra ten zijn geweest. Het is na enkele weken inderdaad merkbaar, dat de stille propaganda van den dominee en van kerkeraadsleden succes heeft. De omzet stijgt iets. Er is perspectief. Wanneer alle leden der ge meente deden, wat sommigen doen, de dominee voorop, dan kon het nog goed worden, dan houdt hij zich misschien boven water. Doch alle gemeenteleden doen het lang niet. Nog geen vijf procent. Ze zitten te vast aan „Albano", die het moet zoo samenvallen opeens krachtige pro paganda maken gaat. Dat systeem is nog niet vertoond in Maasland, tenmin ste niet bij kruidenierswinkels. De circu laires, snorkend, rollen de woningen bin nen: Gratis koopdag. Op een bepaal den dag van de week, vastgelegd bij notarieele acte, kan men koopen en la ter zijn geld terug krijgen. Die propa ganda zal maanden duren, wordt aange kondigd. Goedkoope waren en kans, om je geld geheel terug te ontvangen, daar zwichten de menschen voor, ook de le- I den der gemeente. Het gaat eerlijk toe. Dat Walcheren en Schouwen mooie duinen bezitten, weet ieder, maar dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen mooie duinen en vlakke stranden heeft langs de zeekust is minder bekend. Vele Zeeuwen gaan dezen zomer niet graag ver van huis. Toch zouden zij er eens op uit willen trekken, al was het maar voor één of enkele dagen. Welnu, dan is een bezoek aan de kust van West-. Zeeuwsch-Vlaanderen aan te bevelen. De bewoners van Zuid-Beveland en Walche ren kunnen via VlissingenBreskens reizen. De bewoners van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben de beschikking over goede wegen om er te komen. Het beste middel om de duinen en stranden te bereiken is wel de fiets. De wegen zijn er goed te berijden. Soms zijn er prachtige tegel-rijwielpa den, dan weer is er alleen een smal fiets pad waar we op de ouderwetsche wijze achter elkaar aan peddelen. Soms gaat de route, bezijden den hoofdverkeersweg dan weer voert de weg over hooge dijken met ruim uitzicht. De wegen zijn vol af wisseling, evenals het landschap. Een half uur fietsen vanaf Breskens ligt G r o e d e met zijn groote Ned. Herv. Kerk midden op het dorpsplein. Het dorp heeft niet alleen een Hervorm de, maar ook een Luthersehe kerk, een herinnering aan de Salzburgers, die om des geloofs wille omstreeks 1740 een toe vlucht in ons land zochten. Er voert een goede weg naar de dui nen en langs dien weg ligt de Catshoeve, waar eens Jacob Cats, de bekende staats man en dichter woonde. In de Hervorm de Kerk bevindt zich dan ook nog de familiebank van Cats. Deze bekende Zeeuw heeft hier vele landen bedijkt. Het strand van Groede is voor een groot deel vrijgegeven. Het ligt tegen over Walcheren, zoodat men er een mooi uitzicht heeft op de overzijde. Achter het strand is een duin- en boschterrein van 10 H.A., dat uitmunt door afwisseling. Het is een prachtig terrein om er door te wandelen of er met een gezelschap een rustig hoekje te zoeken. Duindoorns en vlierboomen sieren de hellingen. Kleine meertjes bieden een verrassend gezicht. De duinflora is rijk vertegenwoordigd, 's zomers met bloei ende planten, in den nazomer met kleu rige besheesters. Het „Zwarte Gat" her bergt allerlei vogels. Aan den anderen kant van het dorp kunnen vischliefhebbers hun hart opha len bij de Vischkreek. Vanaf de duinen heeft men een prach tig Vergezicht. Van de duinen van Groede kan men binnendoor naar C a d z a n d, dicht langs Nieuwvliet. Men passeert dan o.a. den Kapelleweg, waar eens het klooster St. Pierre stond. Nog heet Nieuwvliet in den volksmond naar dit klooster: Sinte Pier. Cadzand heeft een mooie Ned. Herv kerk, voor een tiental jaren gerestau reerd. Het interieur wordt verfraaid door ge brandschilderde ramen, die o.a. herinne ren aan Prins Maurits, die ook in deze streek wapenfeiten verrichtte, en aan de Hugenooten, waarvan er zich velen in deze streek vestigden. De duinen liggen een 10 min. fietsen van het dorp. Er is hier een vrij strand over pl.m. 1.5 K.M. lengte. De toegangs weg is goed. Er is gelegenheid voor het stallen van fietsen. Er zjjn hotels en ca- fé's. Het is niet te verwonderen, dat er druk gebruik gemaakt wordt van dit mooie vlakke strand. Cadzand is dan ook reeds eenige ja ren een badplaats, de Zuidelijkste van ons land. Het streekplan voor dit ge west, 't eenige plan dat tot nog toe werd vastgesteld, voorziet in een weg achter langs de kust. Tusschen dezen weg en de kust heeft het gemeentebestuur een uitbreidingsplan ontworpen, waar onder leiding van de N.V. Badplaats Cadzand gezorgd zal worden voor een gezonde ontwikkeling van de kuststreek. De ho tels, pensions, villa's en zomerhuisjes zullen hier een harmonisch geheel vor men. Natuurlijk wacht de verwezenlij king op andere tijden. Even voorbij Cadzand-haven heeft met een wijden blik op het oude Zwin. Weldra schuilt de weg onder de boomen. Eerst passeeren we nog Retranchement een versterking uit den tijd der Repu bliek, nu nog grootendeels in de wallen gelegen. Dan volgt Sluis, dat hier een mooien breeden toegangsweg heeft. Sluis zelf is een echt oud Zeeuwsch stadje, dat rustig tusschen zijn eeuwen oude begroeide wallen ligt. De Ned. Herv. Kerk met den parkaanleg er om heen, de stille kade, het onvolprezen stadhuis, prachtig voorbeeld van Zuid- Nederlandsche bouwkunst, de middel- eeuwsche geveltjes, de heele sfeer heeft een groote bekoring. Het stadje is een bezoek meer dan waard. Wie nog verder wil, kan nog doorrij den naar Aardenburg en St. Kruis. Wie zijn dag voldoende gevuld zag, kan met de tram naar huis terugkeeren. De voorzitters der V.V.V.'s: de heer Risseeuw te Groede, burgemeester C. Ie Nobel te Cadzand en mr W. Ie Mair te Sluis zjjn bereid ieder die deze streek wil bezoeken alle gewenschte inlichtin gen te geven. Zij stellen zich zelfs be schikbaar desgewenscht gezelschappen rond te leiden. De boot tusschen Vlissingen en Bres kens geeft 's morgens en 's avonds goede verbindingen. Alles is in één dag te bezichtigen. Wie den tocht naar de Zeeuwsch- Vlaamsche kust onderneemt, verrijkt zijn kennis van eigen provincie, blijft dicht bij huis en heeft toch de bekoring van het vreemde. Want het Zeeuwsch- Vlaamsche land heeft, evenals zijn be woners, ook weer zijn eigen karakter. vallen niet meer den norm van vorig jaar, waardoor de boer te weinig voor zijn vee krijgt. Het vee moet ontijdig geleverd worden. Spr. dringt er op aan de prijzen te herzien. Ook de winsten van de slagers zijn laag. De prijzen van de koehuiden zijn abnormaal laag, ter wijl ook het vet tegen te lage prijzen moet worden geleverd. Dhr S. J. Gast zou graag zien, dat er mestvergunningen werden afgegeven. Er is straks in Zeeland in het najaar voer, dat productief gemaakt moet wor den (bietenkoppen, enz.). Dus moet er vee gekocht kunnen worden. Dhr Klompe te Lewedorp vindt de verplichte veelevering op de wijze zooals het nu geschiedt, afkeurenswaar dig. Spr. kan het niet van Ir Louwes begrijpen. We zitten nu met den zwendel in roode bonnen. Lapmiddeltjes baten hier niet. De heer Ir Dorst merkt op, dat de slachtoffers van de veelevering vallen in melkgebieden als Walcheren. Daar voor moet zoo mogelijk iets gedaan worden. Het is de bedoeling op ruime schaal mestcontracten toe te staan, speciaal voor Zeeland. Niet het voer moet naar het vee, maar het vee naar het voer gebracht worden. Dan is de dag Maandag, dan weer Don derdag, geen enkele week is gelijk. De omzet van „Albano" stijgt geweldig. Klaas zit weer in de put. De krach is komende. De firma, die het meeste geld van hem hebben moet, maant en maant. Klaas overweegt: zal ik mijzelf failliet laten verklaren? Hij vecht er tegen, kan niet tot besluit komen. Altijd bestaat nog de mogelijkheid, dat er verbetering komt. „Albano" kan dit toch niet blijven volhouden Gertjan heeft gevraagd: „Kunnen wij dat ook niet doen, vader?" Klaas heeft er eveneens aan gedacht. Maar het is een waagstuk. Allereerst zullen de men schen er naaperij in zien en dat is het ook. En dan een bedrijf als het zijne, kan niet hebben, dat, gesteld de men schen komen koopen, kapitalen terug gegeven worden. De artikelen weg en het geld weg, dat gaat immers niet? Neen, als Gertjan doordenkt, moet hij het erkennen. De jongen piekert ook. Want met zijn handel wordt het minder. Daar zit ook „Albano" tusschen. In Westvoort is, nu de winkel er is, de auto niet meer noodig. Nu, mijnheer Lagro, de chef van „Albano" in West voort, weet er wel raad mee. Dan de an dere dorpen in! Dat beteekent: bemoei- 1 ijking van Klaas Bakker van West- Er is geen andere mogelijkheid dan leveringsplicht. Er kwam aanvankelijk te weinig vee. Er moest ingegrepen worden. Een andere regeling dan een aanslag per bedrijf was niet mogelijk. De handel in bonnen is tegen de be doeling van de autoriteiten in. Men moet dit niet wijten aan Ir Louwes. Dit is onbillijk. Deze week krijgt elke veehouder be richt, wat hij leveren moet. Daarbij wordt met verschillende omstandigheden gerekend, al zal de levering van melk vee hoogst schadelijk zijn. Laten de boeren elkander zooveel mogelijk helpen, als er moeilijkheden zijn. Ir Versteeg deelt nog mede, dat verzoeken om verhooging van tarwe- en bietenprijs voor oogst 1941 niet inge willigd zijn. Dhr Collot d'Escury merkt op, dat het gevolg is, dat in zijn omgeving 20 minder bieten zijn gezaaid. Dhr Gast wil met de weigering van deze prijsverhooging niet accoord gaan. Dhr Klompe (Lewedorp) meent dat het Landbouwcomité een documen- tatiebureau heeft ingesteld. Ir Versteeg antwoordt, dat dit bureau nog jong is en wel een rapport over de veehouderij heeft opgesteld. Dit voort. Eiken dag moet Gertjan het hoo- ren: „Albano" is goedkooper en ook goed". Ze laten hem niet spoedig los, de boeren. Die zijn wat conservatiever dan stadsmenschen. Maar geleidelijk toch wint „Albano" veld. De omzet van Gert jan wordt al minder. De jongen lijdt er onder, maar Klaas en Sjaan weten: hij kan het niet helpen, hij doet zijn best. Opvallend dikwijls en toch met tact komt dominee Nelissen binnenvallen. Hij wil op de hoogte blijven en Klaas houdt hem op de hoogte. Als het ware met den dag ziet ook de dominee de krach naderen. En hij kan niet helpen. Hij heeft gesproken met kapitaalkrachtigen in Westvoort en Maasland. Ze zien wei nig lichtwillen wel helpen, maar weten dan ook: het geld is weg. Klaas, als eerlijk, kundig zakenman, wil die hulp ook niet. Het is een druppel in den emmer. Even verademing, maar als zijn omzet zich niet herstelt, dan helpt die niet voor de toekomst. Het is slechts uitstel van executie. Neen, de dominee bedoelt het heel goed, maar Klaas mag het geld van die menschen er niet aan wagen. Het is beter, de krach moedig onder de oogen te zien en te trachten, te redden, wat er te redden valt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5