Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Laatste Berichten Rechtszaken Telegrammen Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. Algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Mij. Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt over de sociale maatregelen in ons land. ïtifW, K'.ric. Bedankt: voor Suameer, H. W. Hemmes te Nes en Wierum. Geref. Kerken. Tweetal: te Leeuwarden (5e pred. plaats)G. Hagens te Asperen er. J. Vro lijk te Epe. Beroepen: te Olst, cand. J. Bos, hulppred. aldaar. Aangenomen: naar Lobith, cand. J. C. Streefkerk, hulppred. aldaar. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Amsterdam-Noord (Nieuwendam), cand. W. H. Eer land te Apeldoorn. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen: naar Berlikum, prop. G. Kater te Amsterdam. VEREEN. VAN GODSDIENST ONDERWIJZERS IN DE NED. HERV. KERK. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Vereen, van Godsdienstonderwijzers in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Alberts. De verslagen van den secretaris en den pen ningmeester, respectievelijk de heeren G. A. Fey en W. van Weelen, gaven van een constant vereenigingsleven blijk. De daarna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren H. C. van den Houten (in de vac. Poutsma) en K. Asmus (in de vac. Kool) De bepaling, waar de volgende (de 70ste) jaarvergadering zal gehouden worden, werd aan het bestuur overgela ten. In d© middagbijeenkomst hield de heer A. C. Brörens een inleiding over: „De Boodschap der Kerk". Spr. stelde vast, dat de Kerk inderdaad een boodschap heeft, dat deze boodschap voor alle tij den dezelfde is en een eeuwigheidsbood- schap is, om tenslotte over de kern dier boodschap te spreken en over het een en ander, dat daaruit voortvloeit. Voordat de vergadering van de Ver een. van Godsdienstonderwijzers bij de Ned. Herv. Kerk 's middags werd voort gezet, hield „Simeon", bestaande uit le den van de eerstgenoemde vereeniging, haar korte jaarvergadering onder voor- ziterschap van den heer A. C. Brörens. Wegens verhindering van den secretaris, den heer M. W. Hijkoop, werd het jaar verslag voorgelezen door den tweeden voorzitter, den heer H. W. Hofmeester, waarna het financieel verslag door den penningmeester, den heer J. A. Capel, werd uitgebracht. Op gezonde financieele basis mocht de vereeniging haar arbeid tot steun aan oude, behoeftige Gods dienstonderwijzers voortzetten, al zou bij vermeerdering van de vereenigings- inkomsten (donaties) verhooging van de uitkeering gewenscht zijn. De secretaris, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. DE JAARVERGADERING TE UTRECHT. Men schrijft ons: Moest de Jaarvergadering van den Bond van Vrij Evangelische Gemeenten het vorige jaar door tijdsomstandighe den overgaan, de Heere heeft het thans zoo vriendelijk geleid, dat de afgevaar digden der Gemeenten 14, 15 en 16 Juli te Utrecht kunnen vergaderen. In den inleidenden Bidstond, Dinsdag morgen gehouden, uitte zich groote dankbaarheid jegens den Heere der Ge meente voor bewaring in spannende dagen en voortzetting van Jezus' werk. Tot voorzitter en vice-voorzitter wer den resp. gekozen Ds J. Enter Sr te Rotterdam en Ds P. B. Miiller te Nij- verdal en tot secretaris DsM. vaader Vis te Goes. Het jaarverslag van den Secretaris van het Comité, Ds P. van Vliet van Amster dam, getuigde van blijvende zegeningen. Hoewel de omstandigheden moeilijk zijn, gaan de gemeenten voort, hun taak te midden van het Nederlandsche volk te vervullen. De leden van het comité, Ds J. J. van Petegem van Hilversum en Ds D. W. Veldkamp van Leeuwarden, die reeds in 1940 hadden moeten aftreden, werden herkozen, evenzoo Ds J. Enter van Rot terdam en de heer J. Kuiper van Win schoten, die volgens rooster nu in 1941 aftreden. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. D u v e - kot C z n te Goes, werd voorzien door de verkiezing van diens zoon, de heer C. Duvekot Czn te Goes. Op voorstel van de Gemeenten Apel doorn en Heerde werd tot adspirant-lid in de Bondsgemeenschap opgenomen „de vereeniging tot stichting eener Vrij Evangelische Gemeente te Zwolle." Bij de bespreking van de verslagen van den Penningmeester van het Comi té, Ds J. J. van Petegem te Hilversum, werd vooral groote waardeering uitge sproken voor de kas voor hulpbehoe vende gemeenten. Door steun uit deze kas werden financieel zwakke Gemeen ten door moeilijke tijden heen geholpen. Het ledenaantal der verschillende ge meenten is gedurende 1940 en 1941 met 300 toegenomen en gedraagt thans 5259. Dinsdagavond vergaderde de Samosir- Zending. Hedenmorgen wordt de Jaarvergade ring voortgezet. 6EREF. ZENDINGSBOND. Het programma _van den Zendingsdag van den Geref. zxmuingsbond- welke Doiïderuag 7 Augustus te Driebergeu- Rysenburg worde gehouden, vermeide, dat de Bondsvoorzitter, Ds J. H. F. Remine van Amsterdam, de openings rede houdt. Vervolgens treden als spreker op: Ds J. W. van der Linden van Kootwijker broek, onderwerp: „Doelloos Deelgenoot schap"; Ds H. Hiensch van Ooltgens- plaat, onderwerp: „De zegepraal tege moet" en Ds J. B a t e 1 a a n van Tho- 1 e n, onderwerp„Kom over en help ons". Na de pauze zal het woord worden ge voerd door Ds A. Barendrecht van West broek, onderwerp: „Een opschrift, dat veel te denken geeft" en Ds H. S. J. Kalf van Renswoude, onderwerp: „De kortste Psalm" en Ds K. van de Pol van Den Haag, die de slotrede houdt, met als on derwerp: „Zendingsvrucht". DIACONALE CONFERENTIE. In de kringen der Ned. Herv. Synodale Commissie voor de Diaconale Armen zorg en de Federatie van Diaconieën in deze Kerk, welke hun arbeid in nauw contact verrichten, is het plan gerezen, welk plan thans nader wordt uitge werkt, tot het houden van een groo te Diaconale Conferentie, waaraan deel zullen kunnen nemen degenen, welke over de diaconale aangelegenheden in den laatsten tijd zich hebben uitgespro ken of van wie bekend is, dat zij zich hiervoor interesseeren. Gedacht wordt tevens aan de bestuurskringen der Ned, Herv. Kerk, met name aan de Synode, ook aan de bestuursleden van de Ned. Herv. Vereenigingen op het gebied van ziekenzorg, kinderzorg enz. Bij de organisatie dezer conferentie wordt men geleid door de gedachte, dat thans een ongekende opbloei van het diaconaat plaats vindt, gestimuleerd door de officieele organen der Ned. Herv. Kerk, niet het minst door de Synode, door de Commissie „Opbouw" enz. in verband mede met den wensch, dat zoo veel arbeid op het gebied der Armen zorg enz. meer in kerkelijke banen ge leid dient te worden. LANGS HEI» KANTJE. In de „Kamper Kerkbode" ver telt Ds C. B. Bavinck Jr. van een dreumes van een jaar of drie, die vlak voor zijn huis langs het randje van den IJssel liep en hij schrijft dan: „Toen ik dat vanuit mijn kamer zoo gadesloeg, dacht ik onwillekeurig aan zoo vele van onze jóngens en meisjes, die ook probeeren, net als deze kleine dreumes „langs het kantje" te loopen. Langs het kantje van de wereld, van de verleiding, van de zonde. O zeker, ze zijn geen drie of vier jaar meer, het zijn heele „heeren" als je ze ziet met hun hoeden op, en heele „da- mes" als ze keurig aangekleed 's Zater dagsavonds er op uit gaan. Maar tegenover de geestelijke gevaren staan ze even kinderlijk zorgeloos als dat kereltje van een jaar of vier daar aan den IJssèlkant tegenover het gevaar van 't water. En, wat nog erger is, hun ouders han delen zoo vaak even onverantwoordelijk als de vader en moeder van dat ventje dat ik daar zag. Ze laten hun kinderen er maar op uitgaan. En ze moeten dan zelf maar zien waar ze heengaan. Na,ar de bioscoop of het café of waar dan ook? Zij vertellen het heusch niet als ze thuis komen. En vader en moeder leven rustigjes verder, onwetend van de ge varen, waaraan ze hun kinderen zich laten blootstellen. A Daar zit een eigenaardige bekoring in dat „langs het kantje" loopen. De veilige middenweg lijkt zoo'saai, zoo gewoon. Het lijkt zoo sportief, om de gevaren te trotseeren. Het lijkt zoo „groot" om die dingen te doen, die je ouders, als ze het wisten, je zeker zotlden verbieden. Je overschat jezelf en onderschat de gevol gen van een misstap. En, het moet ge zegd, het gaat heel dikwijls goed. En dan hoort niemand er meer iets van, net als van dat jongetje dat net niet in het water getuimeld is. Als het wel gebeurd was en als hij verdronken was, dan zou de courant er een artikeltje over geschreven -hebben, en de ouders zouden een rouwadverten tie hebben geplaatst, dat hun kind „door een droevig ongeluk" om het leven ge komen was. Dan zou er over gepraat zijn in de stad, en zouden de menschen gezegd hebben: „wat vreeselijk toch, zoo'n arm schaap". Nu, nu het net goed ging, spreekt niemand er over. Zoo is het ook met onze jongens en meisjes, die langs het kantje loopen. Het gaat heel dikwijls goed. Dan wor den ze ouder, en ook wel wijzer. Dan begrijpen ze, dat het zoo niet ver der mag, en daar komt een verandering in hun leven. Gode zij dank, dat het nog zoo vaak goed gaat. Als je het ziet, zooals ik het toen zag, het gevaar, waarin ze zich soms bege ven, dan houd je je hart wel eens vast. En dan sta je er eigenlijk verbaasd van, dat het zoo vaak nog goed gaat. Ze vinden het zelf heel gewoon, en hun ouders net zoo. Maar het gaat ook menigmaal niet goed. Meer dan menigeen denkt. En dan hooren we er wel van. Deze of die, doop lid der Kerk, heeft een proeftijd gekre gen, is dcor de tucht afgevoefd van de lijst van doopleden. Dan zitten ue ouders bedroefd te kijken en mens hen schudden meewarig bun hoofd' vreeselijk toch, zno'n jongen, zoo'n meisje. Het gaat óók menigmaal mis, Want „langs het kantje" loopen blijft gevaarlijk, levensgevaarlijk. Examens. Vrije Universiteit te Am sterdam. Geslaagd cand. ex. Ned. let teren: mej. G. M. Lengkeek te De Bilt, en M. de Jarge te Zutphen doet. ex. klas sieke letterenA. Bolhuis te Ermelo. M. T. S. te Dordrecht. Geslaagd voor het diploma scheepsbouwkundige de heer L. Francoois te Middel- fa u r g en voor het diploma weg- en wa terbouwkundige de heeren J. Mari- nissen te VlissingenenJ. A. van de Graaff te Goes. - De heer A. M. M o g g r te Schoondijke is geslaagd voor het le deel van het notarieel examen. Mulo-examens te Goes 15 Juli 1941. Geslaagd voor diploma B: A. Vader en M. v. Iwaarden te Middelburg; C. M. A. Boone, te ArnemuidenA. P. Dees te Ter- neuzen; J. Reijnierse te St. Laurens; J. H. de Smet en M. P. Wondergem te Mid delburg; J. C. v. d. Weele te Colijns- plaat; P. H. Verhagen te Vlissingen. Geslaagd voor diploma A: L. Kok, M. v. Boven, A. W. Bijloo, F. Polderman, al len te Middelburg; C. P. Smolders, J. J. 't Gilde, J. L. P. Michielsen, allen te TerneuzenA. Slotboom te 's Gravenpol der; M. Sanderse, te Middelburg; C. M. de Vlieger, J. J. Verrijzer, en A. M. van Sabben, allen te Vlissingen; W. Vlaan der te Brouwershaven; C. S. Labzowski te Zierikzee, A. A. Kohschute te Zierik- zee; G. Catsman, te Brouwershaven; A. J. Jansen te Vilssingen, M. D. de Waardt te Vlissingen; M. A. P. Lijbaart te Ter- neuzen. Ellewoutsdijk. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school is het volgende drietal samengesteld: 1. S. Mulder te Middelburg; 2. C. Kraak te Middelburg; 3. D. B. Maas te Goes. 's H. Arendskerke. Bij het dezer dagen gehouden eindexamen der middelbare koloniale landbouwschool te Deventer slaagde als landbouwdeskundige voor de Indische cultures dhr J. N. L. Elenbaas te 's Heer Arendskerke. Zes gedetineerden ontvlucht. Zes gedetineerden, die in het Amsterdamsche Huis van Bewa ring zaten opgesloten, hebben in den nacht van Zondag op Maandag kans ge zien te ontvluchten. Zij behoorden niet tot de categorie van zware misdadigers en daaraan hadden zij het te danken, dat zij niet in cellen waren ondergebracht, doch gezamenlijk verblijf hielden in een barak, welke uiteraard niet zoo omvang rijk is beveiligd als de verblijfplaats voor lieden, die zich aan ernstige ver grijpen hebben schuldig gemaakt. In ieder geval hebben zij misbruik ge maakt van het minder strenge optreden tegen hen. Vermoedelijk hebben zij ge zamenlijk het plan gemaakt in den nacht uit te breken en daarbij ook ten volle gebruik gemaakt van de verduisterings periode, welke hun ontvluchting ver gemakkelijkte. Het was in het holst van den nacht, toen men in het donkere water van de Buitensingelgracht, ter zijde van het restaurant „Lido", vaag de hoofden van enkele zwemmers ontdekte, die trachtten de overzijde te bereiken. Achter hen lag reeds de hooge muur, die aan de achter zijde het terrein van het Huis van Be waring begrenst en waar zij op een of andere wijze overheen geklommen wa ren. Met rustige slagen, slechts eenigs- zins belemmerd door hun kleeding, zwommen zij in de richting van de rozen en heesters aan den wal van de Stad houderskade, juist tegenover den Von delparkingang. De nachtelijke stilte werd slechts verbroken door het voorzichtige plonsen in het groezelige grachtwater. Maar plotseling klonken er schoten van een waker in den nacht, die hier passeerde. Onmiddellijk had deze de conclusie getrokken, dat er met deze nachtelijke zwempartij iets niet in orde was. Hij had hen reeds eenigen tijd in het water gadegeslagen en gewacht tot de zwemmers bijna de overzijde hadden bereikt. Toen kozen de heeren maar de wijste partij. Terug konden zij niet meer, want dan zouden zij weer beland zijn bij den hoogen muur, waarvan zij te voren afge sprongen waren. Drie van de zwemmers waren in de onmiddellijke nabijheid van den waker aangeland en konden gemak kelijk overmeesterd worden. De drie an deren waren blijkbaar een andere rich ting uitgezwommen en zij zijn er in ge slaagd hun vlucht voort te zetten. Maar van deze drie heeft men er inmiddels ook alweer een te pakken gekregen, zoo dat het zoeken nog is naar twee der vluchtelingen, wien het niet gemakkelijk zal vallen in vrijheid te blijven. Men kent immers hun namen, hun signalementen en hun relaties. (Tel.) Meisje overreden. Dinsdagmiddag is op den weg Otterlo Arnhem een ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij een 14-jarig meisje uit Leiden levensgevaarlijk is gewond. Het meisje is in zeer erastgien toestand naar het Juliauaziekenhuis te Ed« vervoerd. Uit het. raam gevallen. Zaterdagavond is een achtjarig dochter tje van de familie A. S. te Leeuwarden uit het openstaand raam op de tweede verdieping gevallen. Het meisje liep een schedelbreuk op on Is in het St. Bonifa- cius-hospitaal overleden. Blikseminslag. Door blik seminslag is de boerderij van den heer Ley te Silvolde geheel verwoest. Ook onder Gorssel is in de buurt schap Kring van Dorth de kapitale boer derij van „Littink", bewoond door de fa milie Groot Bronsvoort, getroffen en tot den grond toe afgebrand. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Gemeentesecretaris ver dronken, Maandagmiddag is in de Lek onder Jaarsveld de heer C. P. van Beusekom, secretaris van de gemeenten Benschop, Hoenkoop en Polsbroek, bij het baden verdronken. Bij het baden in het Twente-kanaal is de 53-jarige G. de R. uit Hengelo ver dronken. Hedenmiddag werd in de zaal van den heer J. C. Krijger te G o e s de algemee ne vergadering van de Z. L. M. gehou den. De v o o r z i 11 e r, de heer Mr P. D i e- 1 e m a n, opende de algemeene vergade ring met een hartelijk welkomstwoord tot de heeren Stieger, Philipse en Goos- sens, leden van Gedep. Staten, tot den spreker den heer Boudewijn, en tot den heer Droogendijk, vertegenwoordiger van den wnd. Directeur-Generaal van den Landbouw. Spr. deelde mede, dat het gemeente bestuur van Goes verhinderd was, even als de heeren Zwagerman, v. d. Wart en de Casembroot en enkele andere autori teiten. Spr. hoopte, dat de vergadering een vruchtbare zal mogen zijn. De heer v. d. Maas bracht vervol gens rapport uit namens de commissie tot nazien van de rekening. Geadviseerd werd tot goedkeuring, maar wel werd er de aandacht op gevestigd, dat de ba ten in de toekomst zullen verminderen en de uitgaven zullen stijgen. Aan het Dagel. Bestuur werd in overweging ge geven tijdig maatregelen in dit opzicht te nemen. De rekening werd daarna goedge keurd. Hierna hield de voorzitter zijn jaar rede, waarvan wij op een andere plaats verslag geven. Tijdens het bezoek, dat de leider van het hoofdbureau van volkswelvaart in de rijksleiding van de N.S.D.A.P., Ober befehlsleiter Hilgenfeldt, dezer dagen aan ons land heeft gebracht, was een verslaggever van het A.N.P. in de ge legenheid deze hooge Duitsche autori teit, den schepper van het groote Duit sche Winterhulpwerk, eenige vragen te stellen' met betrekking tot den arbeid, welke nu reeds sinds ongeveer een jaar op hetzelfde terrein in ons land wordt verricht. Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is, dat de Winterhulp Ne derland eenmaal op dezelfde wijze een symphonie van de gemeenschap worden zal als in het Duitsche Rijk, antwoordde de heer Hilgenfeldt zonder aarzelen be vestigend. In uw land zoo zeide hij zijn dezelfde biologische voorwaarden aanwezig als bij ons. Ik ben er van overtuigd, dat het Ne derlandsche volk in veel korteren tijd dan in Duitschland tot de gedachte van de volksgemeenschap zal komen en wel hierom, omdat het Nederlandsche volk den weg, welke hiertoe leidt, veel dui delijker krijgt uitgestippeld. Hij is als het ware geëffend. Acht u het noodzakelijk, dat bij het bestaan van verscheidene weldadig heidsinstellingen hier te lande een ge lijke organisatie wordt geschapen als in Duitschland? Inderdaad, sociale maatregelen ten bate van het volk kunnen slechts wor den gezien van totalitair standpunt en kunnen alleen algemeen worden geregeld. Er zijn alleen Nederlanders en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven geplaatst, onver schillig tot welken maatschappelijkèn stand hij behoort, welke religie hij belijdt of- welke politieke opvatting hij aanhangt. Het leven is primair en iedere gene ratie is een schakel in de keten van het leven. Alleen op deze wijze zie ik het sociale werk en niet .in confessio- neele verdeeldheid of volgens standen gescheiden. Tenslotte werd den heer Hilgenfeldt gevraagd naar zijn indrukken van zijn reis door ons land.' Het uiterlijk van uw land heeft mij getoond, dat de Nederlanders een voor sprong hebben ten aanzien van den wo ningbouw. De menschen in uw land ech ter zien er niet zoo gezond uit als bij ons. Ik heb door bijna alle Europeesche landen gereisd en heb op grond hiervan kunnen vaststellen, dat de algemeene maatschappelijke verhouding?;: b'j u be langrijk beter zyn dan die in Oost- en Zuidoost-Europa. Ik vind echter, dat veie Nederlanders ziekelijke verschijn selen vertooren. Deze kunnen echter ge makkelijk door goede preventieve maat regelen worden voorkomen. Wanneer hier een tijdig ingesteld me disch toezicht, een goede preventieve tandverzorging, een gezonde voedings wijze en eén regelmatige ontspannings regeling worden ingesteld, dan zal het Nederlandsche volk op grond van zijn gezonde basis, zijn hoogen geestelijken stand en zijn groot intellect in den kring van de Europeesche volkeren een voor name plaats innemen. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uitspraken van de Rechtbankzitting van Woensdag 3 Juli 1941. Diefstal van leer. Drie maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest was de eisch van den Officier van Justitie tegen de beide verdachten, Fl. L. G., een 36-jarige leer- bewerker uit Gremsbergen (B.) en zijn maat H. D., een schoenmaker, 47 jaar te St. Jansteen. Beide verdachten hadden in het tijdvak van Juli van het vorige jaar tot April j.l. zich schuldig gemaakt aan diefstal van leer, dat ze meenamen van de fabriek van den heer Zaman te St. Jansteen, waar zij werkzaam waren. Beide verdachten zitten al in voorarrest van eind April. Het vonnis luidde voor ieder 3 mnd. gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Lichamelijk letsel toegebracht. Aan M. Sch., een 19-jarige arbeider uit Ellewoutsdijk was ten laste gelegd, dat hij op 8 Mei j.l. den jachtopziener Blok zwaar lichamelijk letsel had trach ten toe te brengen, door hem met een ijzeren staaf eenige malen hard op het hoofd te slaan. Ook tegen deze verdachte, die even eens in het Huis van Bewaring te Mid delburg zit, eischte de Officier van Jus titie 3 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest, waartoe verd. veroordeeld werd. Gewond paard Haten werken. In hooger beroep moest terecht staan, C. S„ een vrachtrijder, 29 jaar, uit Krui- ningen, die op 11 October een gewond paard werk zou hebben laten verrichten, terwijl dit dier niet in staat was arbeid te verrichten. De Kantonrechter te Mid delburg had verdachte vrijgesproken, omdat de veearts, die het paard had be handeld, verklaarde, dat het slechts een schaafwond was en het paard best kon werken. De Officier vraeg echter veroordeeling tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het vonnis van den Kantonrechter werd bevestigd en S. werd vrijgesproken. Dronken op de fiets? Verdachte C. J. v. H., een koopman uit Colijnsplaat, was door den Kanton rechter te Middelburg, na een behande ling waarbij meer dan 12 getuigen a dé charge waren gehoord, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, dat hij op 15 October 1940 te Kortgene als be stuurder van een tweewielig rijwiel daar mede heeft gereden over den Veerdam, terwijl hij onder zoodanigen invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het rijwiel naar behooren te besturen. De Ambtenaar had appèl aangetee- kend en de Officier eischte veroordeeling tot 6 dagen hechtenisstraf. Ook in deze zaak werd het vonnis van den Kantonrechter vrijspraak be vestigd. DE ZOMERTIJD IN AMERIKA. WASHINGTON. (D.N.B.). President Roosevelt heeft het Congres voorgesteld bij wet den zomertijd in het belang van de Amerikaansche bewapening uit te breiden tot de geheele Vereenigde Sta ten. Roosevelt stelde verder voor om den zomertijd gedurende het geheele jaar te behouden, hetgeen een besparing van ca. 740 mill. kw. uur electriciteit zou be- teekenen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN HET RIJNLAND. BERLIJN. (D.N.B.). In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Brit- sehe vliegtuigen korte vluchten gemaakt naar het Rijn-Westfaalsche industriege bied. Door goed gericht afweervuur werden zij reeds bij de nadering ver spreid. Zij wierpen slechts op enkele plaatsen brisant- en brandbommen, wel ke geringe schade aanrichtten. DE SCHADE AAN KERKEN EN ZIEKENHUIZEN. BERLIJN. (D.N.B.) Naar een onder zoek van de Katholieke geestelijkheid heeft uitgewezen, bedraagt de schade, welke tot dusver door bombardementen van het Engelsche luchtwapen aan ka tholieke kerken en ziekenhuizen is aan gericht, ongeveer 1.200.000 R.M. Waar devolle kerkelijke en religieuze voor werpen, die vernield werden, en voor het meerendeel uit edele metalen waren vervaardigd, zijn bij dit bedrag niet in begrepen. Evenmin is rekening gehouden met kleine schade, welke in het geheel niet is gerapporteerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3