Jaaroverzicht der Z. L. lil. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Burgerlijke Stand Het „Vrijwilligerslegioen Nederland". Van de 6429.06 H.A, voor de gewas- De Algemeene Vergadering. Ons dagelijksch brood. MIDDELBURG. Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land" worden o.a. keuringen verricht op 20 Juli van 15J9 uur te Breda, in restaurant Modern en op 21 Juli van 1018 uur te Rotterdam in Deut- sches Haus, Volkspark, Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben ver richt, met een minimum-lengte van 1.65 meter. Voor officieren bestaat geen leef tijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt gezorgd, voor zoo ver het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen o.a. geschieden te Breda, Boschstraat 67. Een vrljbiljet voor de reis van de woanplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland", Den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrlj biljet voor de terugreis wordt bij keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Hoofdkwartier „Vrijwilligerslegioen Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. Aan het in de heden te Goes gehouden algemeene vergadering der Z. L. M. aangeboden jaaroverzicht is het volgen de ontleend Het ledental is in 1940 eenigszins ge stegen, vooral door aansluiting van de nieuwe afdeelingen Lewedorp- Nieuwdorp, Nisse en Yer- s e k e en de samensmelting van de af- deeling Kamperland met de aldaar gevestigde nog niet aangesloten land- bouwvereeniging. Het aantal afdeelin gen steeg tot 72. Verder zijn er twee ver- eenigingen van oud-leerlingen en drie coöperatieve aankoopvereenigingen, ter wijl de afdeeling Tuinbouw 18 afdeelin gen met 428 leden telde. Het aantal jeugdafdeelingen steeg van 10 tot 24. De Z.L.M.-dagen, die hoogtijdagen van den eersten rang in het organisatieleven der maatschappij zyn, konden in 1940 door den oorlogstoestand niet gehouden worden. Deze voor Noord-Beveland be stemde dagen werden vervangen door een zomer-algemeene vergadering te Goes, op 10 Juli, waar op 4 Dec. de na- jaars-algemeene vergadering plaats had. De toestand der Z.L.M. is gunstig en de financieele positie gezond te noemen. Op het Landbouwhuis wordt onverpoosd gewerkt aan het door de Z.L.M. gestelde doel, n.l. het bevorderen van de belangen van land- en tuinbouw en veeteelt in den meest uitgebreiden zin. Tal van inlich tingen en adviezen zijn gegeven, zoowel aan öfficieele instanties als aan de leden individueel. Dat vooral het Boekhoudbu- reau hiervan een zeer groot deel voor zijn rekening nam behoeft wel geen na der betoog. De groei en de activiteit der jeugd organisatie blijft in een flink tempo toenemen.In alle kringen, behalve West-Z.-Vlaanderen, bestaan thans meerdere plaatselijke afdeelingen en het ledental is reeds de 500 gepasseerd. Het kan nog belangrijk toenemen. Van de diensten van het Rechtskun dig Bureau is in 1940 heel weinig ge bruik gemaakt. Vanwege dë werktuigenco ra- missie werden verschillende advie zen verstrekt over nieuwe en elders in gebruik zijnde werktuigen. Dit jaar is een begin gemaakt met het geven van practische cursussen en wel 17 met on geveer 200 deelnemers. Een commissie „Aardappelbewaring" werd geïnstalleerd en begon met haar arbeid. De werkzaamheden van de af deeling Tuinbouw bleven in hoofd zaak beperkt tot het behartigen van de economische belangen van den tuinbouw. Krachtig werd gesteund de poging om te komen tot een Centrale Zeeuwsche Tuin bouworganisatie. Inzake het Land - en Tuinbouw- onderwys wordt o.a. meegedeeld, dat de Chr. Lagere landbouwschool te Middelburg reeds 48 leerlingen telde. In verschillende deelen der provincie werden tweejarige landbouwcursussen en tuin- bouwcursussen gegeven en bovendien eenjarige voor volwassenen, in hoefbe slag, in paardenkennis. Dit jaar zal het aantal vaste school gebouwen voor landbouwhuis- houdonderwijs van 3 op 5 wor den uitgebreid. Er zijn dan scholen te Zierikzee, Tholen, Kortgene, Schoondij- ke, en Terneuzen en daarnaast nog am bulante cursussen in Schoondijke, Nisse en Koudekerks. Ook in het werk der Provinciale Commissie voor Huishoude lijke .Voorlichting ten Plattelande had de Z.L.M. weder een belangrijk aandeel. Door de oorlogsomstandigheden was het aantal cursussen slechts 26 tegen 73 in 1939. senkeuring aangegeven, is 4519.81 H.A. goedgekeurd. Er bestond groote vraag naar goedgekeurd zaaizaad en een be langrijke hoeveelheid pootgoed werd uit gevoerd naar Duitschland, België en Frankrijk. Ds bedrijfsresultaten. Thans komt het verslag tot een be schouwing over de resultaten van de be drijven. Het najaar van 1939 was erg nat, zoodat veel wintertarwe niet op tijd kon worden gezaaid. De opbrengst van de wintertarwe was gemiddeld 47 hl, voor zomertarwe was zij slechts 20 tot 22 hl, voor zomergerst 60 hl bij over het algemeen goede kwaliteit, rogge 30 tot 45 hl. bij vrij goeden stand, haver bij goed beschot 70 tot 100 hl, veldboonen 35 hl, erwten, schokkers 30 hl, kleine groene 37,5 hl., lange bruine boonen 25 tot 35 hl, ronde bruine evenzoo en witte boonen gemiddeld 30 hl. Bij goede kwaliteit gaf koolzaad gemiddeld 50 hl, blauwmaanzaad 500 kg., vlas van 4000 tot 7000, karwjj gemiddeld 1600 kg per h.a. Van aardappelen werd de teelt uitge breid ze hadden vooral op lichtere gron den wat van de droogte te lijden en er kwam verbazend veel bladrol voor. Be schot en kwaliteit liepen uiteen. De suikerbieten besloegen een grootere oppervlakte dan het vorige jaar, de op brengst was gemiddeld 43000 kg per h.a., zaai-uien werden minder verbouwd met een uiteenloopende opbrengst van 350 tot 600 baaltjes van 60 kg per h.a. De opbrengst van de weinig geteelde cichorei was ongeveer 40.000 kg per h.a. De voederbieten waren goed tot zeer goed, van de landbouwzaden is de cul tuur hier niet van veel beteekenis. Komende tot de rundveefokkerij- en houderij meldt het verslag, dat gemid deld het weideseizoen wat de voeding be treft normaal genoemd kan worden. Het vee kwam in matige conditie in de wei de, doch bij de opstallling in den herfst was de conditie in doorsnee gunstig. De krachtvosrpryzen waren vrij veel hooger dan in 1939, doch bleven over het geheel binnen redelijke grenzen. Er waren 25.122 melkkoeien en de melkproductie was op 90 millioen kg te schatten, waar van ongeveer 1.110.000 kg boerenboter is vervaardigd, van welke ongeveer 225.000 kg in de gezinnen wordt ver bruikt en de rest in Zeeland verkocht. Door verbeterde veeprijzen kwam de aan het jongvee vervoerde melk beter tot waarde. De prijzen voor de consumptie- melk waren meerendeels bevredigend. De prijzen van het vee begonnen op een matig niveau, waren in den zomer wat hooger om in den herfst belangrijk te stijgen. Behalve in het vroege voorjaar waren vetmesterij en vetweiderij en af zet van fokvee in 1940 behoorlijk loo- nend. De sterk gewijzigde omstandighe den op het gebied der veehouderij vragen groote voorzichtigheid en practische uit voering om desorganisatie van de pro ductie te voorkomen. De verplichte stie renkeuringen verliepen volkomen naar wensch en beïnvloedden de gemiddelde kwaliteit van het stierenmateriaal beslist zeer gunstig. De paardenfokkerij werd in 1940 zeer goed loonend, de financieele uitkomsten der schapenfokkerij waren bevredigend tot goed, de varkensfokkerij was loo nend, de mesterjj goed tot matig goed. By de geiten was de melkopbrengst la ger dan gewoon, tegen het einde van het jaar was er veel vraag naar melkgeiten en lammeren. De algemeene gezondheids toestand van de verschillende diersoorr ten, in verband met de weersgesteldheid, het voedsel, en het drinkwater, kan, voor zoover Zeeland betreft, gunstig genoemd worden. De pluimveehouderij had in 1940 een moeilijken tyd door te maken. Ten slotte komt het verslag tot den tuinbouw. De koolsoorten en prei leden veel van de strenge vorst. De oogst van de na- jaars- en wintergroenten was goed te noemen. By de aardbeienteelt heeft de weersgesteldheid haar invloed doen gel den. Vooral de op Walcheren gevestigde groentenkweekera hebben belangrijke schade ondervonden van den oorlog door het verwoesten van het Veilingsgefcouw te Middelburg. In de fruitteelt is geen ernstige schade door den strengen win ter ondervonden, wel werd het uitloopen der fruitgewassen langen tyd tegenge houden. De pacht- en koopprijzen bewogen zich oorspronkelijk in stijgende lyn. Het ge bruik van kunstmeststoffen was aan be paalde toewijzingen gebonden, die even wel voldoende geacht konden worden. Het schoolbezoek en het volgen van cur sussen gaf in verband met de tijdsom standigheden wel eenige moeilijkheden, waardoor minder cursussen zijn aange vraagd, dan in normale tijden het geval zou zgn geweest. Hierna passeeren de in Zeeland ge kweekte soorten groente en fruit de re vue. Van de meeste blijkt, dat de kwali teit en de oogst matig waren en de prij zen bevredigend. Aangenomen wordt het voorstel van het Dag. Bestuur tot het sluiten van een hypothecaire leening, groot f 50.000 a 414 %i °P de te bouwen landbouw- huishoudschool te Terneuzen, bij de Coöp. Boerenleenbank te 's-Heer Arends- kerke. De kunstmestdistributie. Nadat eenige benoemingen bij het landbouwhuishoudonderwijs waren ge daan, gaf de heer C. B o u d e w ij n, di recteur van het R.V.O. Kunstmestdis- tributiebureau een korte uiteenzetting over de positie van de hier te lande voor het komende bemestingsjaar be schikbare kunstmeststoffen, Eerst gaf spr. een overzicht van deze distributie in het afgeloopen jaar. Toen in 1939 de oorlog tusschen Duitschland, Engeland en Frankrijk uitbrak, werd direct de distributie van kunstmest in gesteld, om hamsteren te voorkomen. Het eerste jaar kon vrijwel aan leder de benoodigde hoeveelheid verstrekt worden, gezien onze industrie en de in voer. In Maart 1940 werd echter toch besloten de distributie voort te zetten, gezien de onzekere omstandigheden. Op 23 April werden de normen bekend ge maakt. Toen op 10 Mei de oorlog uit brak, waren de bonnen gedeeltelijk al uitgereikt. Spr. zette daarna uiteen hoe het na 10 Mei met onze industrie en den uit voer is gegaan. De laatste maanden is er over de stikstof nogal wat te doen geweest. Er is verdeeld, wat de productie heeft op geleverd. Er is gedraaid tot 30 Juni. Er is in het afgeloopen jaar een kwan tum zuivere stikstof verstrekt, wat meer is dan drie jaar geleden en maar weinig minder dan het vorige jaar, wat een topjaar was. Alleen de topverbruikers hebben iets minder gekregen. Op één na zijn alle bonnen, voor wat stikstof betreft, gehonoreérd. Over de kali zijn geen gegronde klach ten in te brengen. Er is ruim voldoende kali gedistribueerd, een hoeveelheid grooter dan ooit te voren. Met het phosphorzuur is het slecht gegaan, waarvan spr. de oorzaken nader uiteenzet. Er is een hoeveelheid van 50 van het normale verbruik beschik baar gesteld. Spr. zet daarna de toekomstplannen uiteen. Er is nu een systeem opgebouwd, waardoor men de situatie voortdurend in de hand heeft. De bonnen worden nu in vijf series uitgegeven. De looptijd der bonnen zal beperkt zijn. Voor den akkerbouw is gerekend op een matige stikstof bemesting. Voor het weiland is nog geen zekerheid, dat een toewijzing kan worden gedaan, ai is spr. persoonlijk daaromtrent nog niet pessimistisch gestemd. Wat de kali be treft, mal wel op 100 pet. worden gerekend. Spr. hoopt nu, dat het gescharrel met de bonnen uit de wereld zal worden geholpen. Daartegen zullen scherpe maatregelen worden genomen. Over het phosphaat kan spr. nog geen positieve mededeelingen doen. Spr. hoopt dat in Juli—Augustus nog wat slakken- meel beschikbaar zal zijn voor de ern stigste gevallen, speciaal voor de nieuwe ontginningen. Zeeland zal dus voorloopig nog wel niet aan de beurt komen. De bespreking over dit onderwerp werd aangehouden tot de algemeene vergadering. De openbare vergadering werd hierop gesloten, waarna de leden van het Hoofd bestuur nog eenigen tijd in besloten ver gadering byeen bleven. In de hedenmorgen gehouden alge meene vergadering sprak de voorzitter, zooals gewoonlijk, een jaarrede uit, waaraan wy het volgende ontleenen: Jaarrede van Mr Dieleman. Spreker zeide een oogenblik gedacht te hebben geen rede te zullen houden, doch daarmede geen vrede gehad te heb ben. Wel zyn zyn werkzaamheden uit den aard der zaak in verband met zyn po sitie, die hy in de provincie moet inne men en de levensomstandigheden, zeer vele, maar de leden mogen van den voor zitter toch volle aandacht verlangen, niet het minst op de algemeene vergade ring. Een levensmoedig, een levenskrach tig platteland is voor een volk van het allergrootste belang. Ook in oorlogstijd heeft de boer rus tig zyn plicht voor de gemeenschap ver vuld. En de boer, hy ploegde voort! Hy deed dit eeuwen lang, gedurende alle crises en oorlogen. Dat deed hy toen byna geheel Neder land schold op de regeeringsmaatrege- len, die poogden den boer het hoofd bo ven water te doen houden. En ook toen hy voor zyn producten zoo lagen prys kreeg, dat dikwijls zyn productiekosten er niet uitkwamen, laat staan dat er eenige belooning voor zyn arbeid en nog minder winst voor hem overbleef. Nederland moest, zoo redeneerden ook vele overigens voortreffelijke eco nomen en staatsbestuurders, ook eigen lijk geen landbouwland zijn, maar een handels- en industrieland, 't Is maar een boer, ligt nóg, ook n u nóg op veler lip bestorven. Volgens spr. moet er echter een juist evenwicht zijn tusschen land bouw, industrie en handel. Als eerste middel om het platteland te verdedigen, te beschermen en op te hef fen noemde spr. de eenheid in de organisatie, door één krachtig ver band, onverschillig van welken gods dienst of confessioneel inzicht men zijn moge. De Z.L.M. wenscht te strijden voor de opheffing van het platteland, voor de gebondenheid van den boer aan zijn bo dem. Nederland is in de laatste jaren meer industrieel dan agrarisch georiën teerd en slechts 21 pet. der werkers in het Nederlandsche bedrijfsleven zijn in den landbouw werkzaam, tegen in Frankrijk 38 pet., Engeland 7, België 19 en Duitschland 29 pet. Spr. meent, dat het percentage in Nederland aanzienlijk vergroot moet worden. Menig vraagstuk zal daartoe onder het oog moeten wor den gezien, en daaronder valt zeker het bodemvraagstuk zelf, gelyk ook het z.g. arbeidsvraagstuk. Velen kunnen nog in land- an tuin bouw een plaats vinden. Ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken op gebied van ontwatering, ontginning enz. doen den bodem, productiever zyn en be vorderen intensiever land- en tuinbouw. Ook in Zeeland is vooral In de oude pol dergemeenschappen op dit gebied ont- zaggeiy'k veel te doen. De groote werkloosheid zou by doel matige verdeeling van werkzaamheden op dit gebied en voldoenden steun van overheidswege op practischen grondslag volgens spr. voor een groot deel, ja zelfs geheel, althans in Zeeland, kunnen zijn weggenomen. Maar nu dit uitbleef, nam de ontevredenheid onder de bevolking en den boerenstand te meer toe, omdat veel boerenzoons geen bedrijf konden krijgen en bij sollicitaties naar den Wieringer- meer of' elders nog al eens dikwijls wor den teleurgesteld. De .maatregelen door werkverschaffing of werkverruiming toegepast bleken lang niet voldoende, hoeveel productieve ar beid op het gellied, bijzonder van suatie, egalisatie, wegenaanleg, enz, in Zeeland ook v/are te doen. Voor Zeeland moet voor een en ander flink en systematisch worden aangepakt. De Z.L.M. kan en zal desnoodig hiertoe het initiatief nemen. Maar dat kan alleen gevolg hebben als er van overheidswege volle medewerking is en 't b.v. geen jaren behoeft te duren alvorens de stichting voor grondverbe tering en ontginning, die de Z. L. M. stichtte, erkenning krygt van het be trokken ministerie. Maar daarnaast moet op andere middelen worden gepeinsd. Daarvoor is ook noodig emigratie bijv. naar het Noorden van Frankrijk of Nor- mandië, maar ook is dit meer en meer mogelijk in de toekomst naar het Oos ten. Europa zal zich naar de meening van spr. op den duur alleen kunnen hand haven wanneer het een zoo breed moge lijk landbouwfundament heeft en een zoo krachtig mogelijken boerenstand. Duitschland heeft dit begrepen en het werpt zich met energie op de versterking van zijn landbouw. Maar daarnaast mag het binnenlandsch grondvraagstuk niet worden verwaar loosd. Spr. zou sommige groote bedrij ven willen splitsen in vele kleinere, doch daarom geen dwergbedrijfjes. De vaste lasten, en vooral de waterschapslasten, moeten genivelleeerd worden en over het geheele volk worden omgeslagen, omdat het een algemeen volksbelang is, dat het cultuurland behouden blijft. Een ingrijpen van de overheid als on langs geschied is om den bodem te ont trekken aan speculatie, is goed en was noodzakelijk. Diep betreurenswaardig is het, dat ook in Zeeland families bij sterf gevallen onnoodig het familiegoed rustig in handen van vreemden laten gaan. De oud-Germaansehe volksgedachte sluit onvervreemdbaarheid van het land en de hoeve voor de familie in. De grond moet niet beschouwd worden als koop waar, als privaat bezit, maar als een publiek bezit, als familiebezit, ten be hoeve van het gansche volk, van den stam. De boer ploegt voort! Hy doet scheppend werk. Ook het werk van den landarbeider dient veel meer dan tot heden in eere gebracht te worden en tot waarde te komen. Daartoe is meer opleiding, meer scholing, noodig. De Z. L. M. heeft tot plicht met alle kracht ook dit te steunen. Maar hoeveel intern in het eigen land ook nog valt te verbe teren, op den duur moeten de vleugelen wijder uitgeslagen worden. In dit op zicht is de vreeselyke oorlog, die er nu woedt, van enorme beteekenis. Het is de yzeren noodzakeiykheid, niet om uit machtswellust volkeren te onderwerpen en landen te veroveren, maar om levens ruimte te verkrijgen. Binnen die ruimte wonen gelijkgezinde volkeren, vars gelijke origine, stam- en bloedverwant, wier on derlinge betrekkingen op handels- en ruilverkeer, op zyn best, elkander hel pend en dienend, zijn geregeld. Dit leidt niet tot een opgaan in één staatkundig verband. Juist niet, want de eigenaardig heid van ieder volk moet dit blijven stempeten om aan rijn roeping voor het geheel te voldoen. In het byzonder zal er voor den hoog- staanden Nederlandsohen, den Zeeuw- schc-n landbouwer niet het minst, een lei dende rol zyn weggelegd. Zoo komt er eindelyk een samenwer kend geheel, groot en veelzijdig genoeg om de daarbinnen levende volkeren met elkander in nauw verband te doen samen leven en -werken. De gemeenschapsge dachte staat dan op den voorgrond en de landbouw kan in die groote levensruim te vastheid en zekerheid verkrijgen van afzet van producten, aan prijzen, die de productiekosten dekken en eenige winst geven. De Z. L. M. heeft het altyd zoo ver staan, dat alleen als wij vrij zyn, als goede Nederlanders en spr. durft te zeg gen als goede Germanen wy iets en dan ook veel kunnen produceeren. Dan zijn wij scheppende krachten, gelijk de Zeeu wen den eigen bodem onder Gods zegen, hebben gewonnen op de zee en tot vruchtbaar land hebben gevormd. Men moet te samen staan als een machtige, innerlijke, krachtige eenheid. De.strijd voor 't Evangelie gaat thans tegen het barbaarsche, het satanische beginsel, dat zich b.v. het sterkst en het brutaalst door en in het Bolsjewisme heeft geopenbaard. Eens zal, zij het spoe dig, ook de Z. L. M. de in de historie gewortelde des levens stormen getart hebbende eeuwig jonge Z. L. M., de ze- genryke Z. L. M., op al haar arbeid en streven en opoffering, rijke vrucht zien. De heer Fr. Oomes, bakkerij-leeraar te Oosterhout, schrijft aan het D. v. Z.: Het is zeer zeker, ddt in dezen oor logstijd, da voedselvoorziening van ons land moeilijkheden en groote zorgen met zich meebrengt. In 1931 werd ln Nederland dc tarwe- wet uitgevaardigd met het doel, dat er in Nederland meer Inlandscho tarwe verbouwd zou worden, want de meelfa brieken kregen bij deze wet de verplich ting om 65 pet. buitenlandsche tarwe en 35 pet. inlandsche tarwe tot meelmelan- ge te gaan vermengen. Nu zult u wel de vraag stellen: Is er verschil in buiten en binnenlandsche tarwe? Het antwoord op deze vraag is van het allergrootste belang. Gij moet dan weten, dat bet kli maat een enormen invloed heeft op de tarwe. Wij kennen het landklimaat bijv. de Korenschuur van Europa en in de Ver. Staten met Canada en ook het zee klimaat b.v. ons Nederland en alle an dere streken langs de Oceanen. De groote voordeelen van de tarwe van landkli maat zijn: le. De korrels bevatten minder zeme len, 2e. minder vocht, 3e. maar een betere kleefstof. Deze betere kleefstof geeft niet alleen een grooter volume aan het brood, maar het verhoogt de calorieën, noodig voor de voeding welke de mensch dagelijksch noodig heeft. Per dag heeft een normaal mensch noodig: 4 ons koolhydraten, 1 ons vet, l.ons eiwit, 114 1- water, 30 gr. minerale zouten, 6 m. gr. vitaminen. Al deze stoffen, die dus onmisbaar zijn voor den mensch vindt u in het brood. begrijpt wel dat de kleefstof bij het bakken van het brood een groote rol speelt, en wij daarom de voorkeur geven aan de tarwe van landklimaat. Maar nu we uitsluitend granen uit eigen bodem te verwerken krijgen en de kleefstof in lange niet zoo goed is, moet de bakker zijn werkwijze gaan herzien en veranderen. Hij kan echter weinig gist meer gebruiken maar wordt gedwon gen een ander gistingsproces toe te pas sen, n.l. het werken met melkzuurbacil len. Deze bacillen geven minder kool zuurgas en dat is het wat we moeten hebben, omdat deze slappe kleefstof dit gas niet meer vast kan houden, het volu me kleiner wordt en het brood klef (nat) blijft. Nu hoor ik al velen uwer zeggen: Smaakt het brood dan zuur? En is dit wel zoo gezond? Eenigszins zuur smaakt het wel, maar de bakker zal dat wel tot een minimum terug zien te brengen, daar hij zooveel mogelijk voorgelicht zal wor den, door de Stichting van Vakopleiding en Examens in het Bakkersbedrijf, die daar Leeraren voor heeft en deze taak aan hen opdraagt om te zorgen, dat de geheele gemeenschap goed smakelijk brood krijgt. Deze Voorlichtingsdagen komen binnen zeer korten tijd. Eén ding echter moet goed in de gaten gehouden worden, n.l. dat het nieuwe brood niet versch gebruikt moet worden, daar het dan te klef is en dat is niet goed voor de maag. Waar al lerlei fermenten aanwezig zijn om de voedingsstoffen af te breken tot onmis bare lichaamsdeeltjes die in 't bloed te recht komen. Op dat kleffe brood kun nen deze fermenten niet inwerken, waar door een tekort aan voedingsstoffen ont staat. De bakkers echter doen in deze verstandig, het brood daags te voren te bakken, en eerst na 24 uur verkrijgbaar te stellen. Voorlichtingsdienst zal hier over nog wel nader bekend maken en mededeelingen doen, daar deze in eerste instantie de volksgezondheid raakt. DONDERDAG 17 JULI. 's Morgens tot. 5.36 u. 's Avonds van 21.55 u. HET COLLEGE VAN B. en W. In de Maandag gehouden vergadering van B. en W. heeft het college in zijn nieuwe samenstelling de werkzaamheden opnieuw verdeeld. De burgemeester zal zyn zorgen wij den aan onderwys en sociale zaken; de heer Paul aan gemeentewerken, gemeen- tebedryven en personeel- en arbeidsza ken en de heer Jeronimus financiën en centrale keuken. Van 10—14 Juli. VLISSINGEN. Ondertrouwd: L. P. B. van de Reepe 30 j. jm. en W. J. M. Leenhouts 27 j.A. Schout 19 j. en J. Meerman 20 j. Getrouwd: H. Broodman 22 j. en C. A. Weijermans 22 j. Overleden: L. M. de Poorter 56 j„ vrouw van A. D. J. Saeij. (P.Z.C.) Van 5—12 Juli. OOSTKAPELLE. Geboren: Pieter Ja cobus z. v. Pieter Jacobus de Feijter en Janna Elizabeth Scheele; Maatje d. v. Bart Monté en Adriana Brasser; Ge rard z. v. Nicolaas Cornells de Pree en Maatje de Leeuw; Abraham Jan z. v. Izaak Lefeber en Adriana Sara Maas; Pieter z. v. Pieter Meijers en Jacomina Cornelia Daaman; Marinus z. v. Johan nes Hermanus Peypers en Leuntje van Beek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2