Christelijk Dagblad voor Zeeland Land- en Tuinbouw O E N S D A G 16 J U L I 1941 5e JAARGANG - No, 64 it nummer bestaat uit twee bladen. - EERSTE SLAD. De vergoeding aan de slachtoffers van hef oorlogsgeweld - Plannen voor de toekomst. Duitsche troepen rukken op in de richting Kiew - Verschillende luchtbombardementen - De beëindiging van het Syrische conflict. De Duischa troepen rukken voort in de richting van Kiew. Berlijn over Roosevelts voornemen. De wapenstilstand in Syrië. DAOKALENDEK. Bolsjewistische wreedheden. ureaux Lange Vorsfslraaf 70, Goes ostrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg? firma Boekhandel J. J. FANOY ange Gislslraar 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg ©oes en plaatsen waar een egenf is aangesteld f0.21 Losse nummers 6 sent Familieberichten 33 cent per röyfei Overige edvertenilën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odverlentiën f 0.55 bij vooruitbetsling Advertentiên onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting De gedupeerden zullen blijven ijve ren or een billijke schadeloosstelling, :oo 'schreven we gisteren. aartoe is noodig, dat de verschillen- :omité's en stichtingen, op dit gebied werkzaam, elkaar vinden. Er is dan ook door de Zeeuwsche stichting contact gezocht met die te Rotterdam. Aan het adres, dat Rotterdam aan den secretaris generaal van Financiën zond, is door Zeeland adhaesie betuigd. In beide adressen worden de bezwaren tegen de verordening van 2 Dec. 1940 uiteen gezet, terwijl verzocht wordt om een sajmenspreking, teneinde zich te beraden over een billijke wijze van schadeloos stelling. In een memorandum geeft de Stichting Zeeland enkels richtlijnen, waarvan wij de volgende noemen; Het Besluit van 2 December 1940 is niet bruikbaar en aanvaardbaar om Ü»n voor de gedupeerden redelijk, herstel te verwezenlijken, ook niet bij zeer ruime ijaterpretatie van de mogelijkheden, die Art. 8 biedt. I De bestaande Besluiten zijn als grond slag voor een redelijk herstel onbruik baar en onaanvaardbaar, omdat deze uitgaan van de grondgedachte eener beperkte tegemoetkoming in geleden schade op een basis, die: a. in vrijwel alle gevallen vèr af blijft van de vervangingswaarde, die voor den gedupeerde raliteit is, en j b. een zeer ongelijke uitwerking heeft voor de verschillende gedupeerden, ter wijl het uitgangspunt moest zijn een herstel der geleden schade op basis der vervangings waarde. De brug tusschen de waarde op 10 Mei 1940 en de herbouwkosten moet worden gebouwd. De bestaande regeling werkt ongelijk. De vergoeding voor meu bilair b.v. loopt zeer uiteen. De solied ste menschen dreigen er de dupe van te worden. Als richtlijnen voor een billijke rege ling van de vergoeding der materiëele oorlogsgeweldschade dienen te gelden, dat de gedupeerden in staat worden gesteld; a. hun vernietigde panden te herstel len of te herbouwen ongeveer in den staat, die overeenkomt met vroegere standing, grootte, inrichting, enz. bin nen de grenzen der officiëele bouwvoor schriften en met inachtneming van nood zakelijke soberheid en vooral door een moderne bouwwijze en mogelijke be perkingen b. hun bedrijf te herïnstalleeren met zoodanige bedrjjfs- of beroepsuitrusting, als overeenkomt met de oorspronkelijke capaciteit, uitrusting en bezetting met arbeiders c. hun woninginrichting en bekleeding te herstellen ongeveer op het vroegere peil; d. en ten slotte de geldswaarde terug te ontvangen, die verloren ging met de vernietigde of beschadigde bedrijfs- of handelsvoorraden. De gedupeerden aanvaarden gaarne het beginsel, dat voor hen geen mate riëele vooruitgang uit het herstel mag voortvloeien. Voor panden, voor bedrijfs - en beroepsuitrustingen en voor meubilair gelde dus het grondbegin sel der vervangingswaarde, voor b e - drijfs-en handelsvoorraden de vergoeding van den inkoopprijs op 9 Mei 19 4 0 en dus niet van den historischen inkoopprijs. Over de vraag of het herstel th a n s in eenigszins omvangrijke mate realiseerbaar is, loopen de mee ningen uiteen. Sommigen achten een b 1 vend be vredigend herstel eerst mogelijk na afloop van den oorlog. Deze richting wint in aanhang. Niet de snelheid van het herstel dient pri mair te zijn, maar het blijvend bevre digende. Het lijkt gewenscht, gelet op mate- rialenschaarsche en kwaliteit, dat thans voor het herstel voorkeur worde ge geven aan de objecten, die gezien het algemeen belang, mede gelet op de positie der gedupeerden, het meest drin gend zijn. Welgestelden moeten dus geen voorrang hebben. Credieten, die verstrekt zijn of wor den aan de gedupeerden, dienen rente loos te zijn of hoogstens een zeer lage rente te hebben. Fr worde aan de oorlogsgetroffenen geen aftrek opgelegd voor bijdragen uit de opbrengst van de nationale collecte of uit bijzondere giften. In Zeeland is aan 6000 personen voor f 762.000 uitgekeerd. Daarvoor past groote waardeering. Maar de aftrek is foutief, vooral nu de uitkeering zoo tegenvalt. Een samenvoeging van alle organisa ties en instanties als in Rotterdam tot stand kwam in den vorm eener Centrale Commissie Voorziening Rotterdam, waar in ook de Schade-Enquête-Commissies vertegenwoordigd zijn, is zeker wensche- lijk. Het moge daartoe spoedig komen! HET IS UW PLICHT ZUINIG TE ZIJN MET GAS EN ELECTRI- CITE1T. UIT DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: De operaties in het Oosten gaan voort durend voort. In den strigd tegen Groot-Brit tan n i heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijd krachten opnieuw de voorzieningshaven Huil aangevallen. Er ontstonden uit gestrekte branden. In het Kanaal van St George werd een koopvaarder van '6000 brt. door vliegtuigbommen tot zin ken gebracht. In Noord-Af rika joegen Duit sche jagers concentraties van Britsche motorvoertuigen bjj Sidi-el-Bara- n i uit elkaar. Een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerde in den nacht van 13 op 14 Juli Britsche schepen op de reede van Suez. Twee vracht schepen van tezamen 12.000 brt. werden vernield, twee andere groote schepen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen aan de kust van het Kanaal werden door jagers en luchtdoelartillerie 12, door marine- geschut 1 vijandelijk vliegtuig neerge schoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gisternacht brisant- en brandbommen neergeworpen in Noord-West- Duitschland, in het bijzonder boven Hannover en in het Kust gebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewon den. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten zeven vein de aanvallende Brit sche gevechtsvliegtuigen neer. Het Italiaansche weermachtbericht bericht luidt als volgt: InNoord-Afrika hebben onze troepen aan het front van Solloem een naderingspoging van pantserstrijd krachten afgeslagen. Aan het front van Tobroek werd een aanval van vijan delijke troepen op een van onze steun punten afgeslagen. De luchtstrijdkrachten van de as vie len herhaalde malen de fortificaties en de haven van Tobroek aan. Andere formaties bombardeerden Britsche voor uitgeschoven steunpunten en installaties. In de Oase Siwa, tusschen Sidi-el- Barani en Mersa Matroe, vernielden jachtvliegers in scheervlucht gemotoriseerde eenheden en daarbij en kele auto's. De vijand deed vliegtuigaanvallen op Derna, Bardia en Benghazi In Benghazi werd een Britsch vlieg tuig door onze jagers neergeschoten. In O o s t-A f r i k a vijandelijke vlieg tuigaanvallen op G o n d a r. In den nacht hebben Britsche vlieg tuigen bommen geworpen op de stad i M e s s i n a. Er ontstond schade aan gebouwen. Onder de burgerbevolking viel één doode; vier personen werden gewond. Naar het D. N. B. uit Berlijn meldt, is Maandagavond in het gebied van Wi- tebsk, de laatste, het verst in het- Oosten gelegen, bunker van de Stalinlinie ver overd. Na de doorbraak door de zwaar ver sterkte Stalinlinie zijn de Duitsche for maties op 14 Juli verder in de richting naar Kiew opgerukt. De overblijfselen van de tusschen Skitomin en Berditsjew in het vuur geworpen bolsjewisten, ver sterkt door de snel gevormde, gemengde eenheden, trachtten de diep naar het Oosten gedreven 'wig van de Duitsche troepen aan te vallen. Duitsche strijdkrachten, die numeriek in de minderheid waren, hebben na drie dagen de bolsjewistische overmacht ver slagen. De ingesloten Sowjets in het ge bied ten Westen van Berditsjew werden vernietigd of gevangen genomen. De bolsjewisten leden zware verliezen aan menschen, wapens en oorlogstuig. Het voornemen van de bolsjewisten, om achter de doorgebroken Snalln-linie in het Dnjepr-Dtmagsbied een afweer- front op te bouwen, is definitief verijdeld aldus D. N. B„ uit Berlijn, Uit alle wa pensoorten bestaande gemengde forma ties zijn ijlings derwaarts gezonden, maar onweerhoudbaar gaat de opmarsch der Duitsche troepen naar St Petersburg verder. Ook de ontbinding van de Sow- jet-divisies gaat voort. DUITSCH ZIEKENHUIS GETROFFEN. (D. N. B.) In den nacht van 14 op 15 Juli is de Britsche luchtmacht naar bet Noord-Westen van Duitschland gevlogen. Door de op verschillende plaatsen neer geworpen brisant- en brandbommen ont stond schade, hoofdzakelijk in woonwij ken. Bovendien werden een kerk, een ziekenhuis en een tehuis voor ouden van dagen getroffen. Wederom werden alleen burgers slachtoffers van deze aanvallen. Vier vijandelijke machines werden door nachtjagers of luchtdoelgeschut neerge schoten. IN JUNI 311.000 TON BRITSCHE SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD (D. N. B.). De Britsche Admiraliteit geeft voorloopig toe, dat in de maand Juni 71 Britsche en geallieerde schepen met een totalen inhoud van 311.000 brt. en acht in Engelschen dienst varende neutrale schepen verloren zijn gegaan. GEEN BULGAARSCHE TROEPEN-CONCENTRATI ES AAN TURKSCHE GRENS. (D. N. B.). Het Bulgaarsche telegraaf - agentschap deelt mede: Zekere buitenlandsche agentschappen o.m. het Sowjet-agentschap Tass, heb ben berichten verspreid betreffende be weerde Bullgaarsche troepenconcentra ties aan de Turksche grens en over de voorbereidingen voor een aanval op de Turksche zeeëngten. Het Burgaarsehe telegraafagentschap is van de meest bevoegde zijde gemach tigd deze berichten categorisch tegen te spreken. De vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije, die kort geleden nog door een Bulgaarsch-Turk- sche verklaring zjjn versterkt, blijven in tact VERMOGENSHEFFING VAN JODEN IN BOELGARIJE. (D. N. B.). De wet betreffende een vermogensheffing van éénmaal tot een bedrag van 20 pet, van de Joden in Bul garije, is op 14 Juli van kracht gewor den. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van financiën wordt van dezen maatregel een opbrengst van 1.5 milli ard Lewa voor de schatkist verwacht. Het A. N. P. verneemt van'welinge lichte zijde: In politieke kringen der rijkshoofdstad legde men den nadruk op het feit, dat het bericht, volgens hetwelk Roosevelt het voornemen heeft zoo snel mogelijk tot een oorlogstoestand met Duitschland te geraken, door de Duitsche pers zeer ernstig is behandeld. In de Wilhelmstrasse koestert men geenerlei twijfel aan dé echtheid van dit Zweedsche bericht. De geheele wereld kan niets beters doen, zoo verklaarde men in de Wilhelm strasse, dan aan de hand van dit feit Europa opmerkzaam te maken op de klaarblijkelijke lichtzinnigheid en op het gevaar, dat door een dergelijke houding van Roosevelt zou kunnen ontstaan. PLAN VOOR EXPEDITIE- LEGER DER VER. STATEN VOORLOOPIG OPGEGEVEN. (United Press). Naar verluidt heeft de regeering der Ver. Staten, haar plannen voor een wet, waardoor het benutten van dienstplichtige soldaten en „natio nale gardisten" buiten het Westelijk halfrond mogelijk zal worden, voorloopig opgegeven. De democratische leider in den senaat, senator Barkley, heeft dit bericht beves tigd. Tot dusverre is er geen opheldering over de motieven, die hiertoe hebben geleid, te verkrijgen. (D.N.B.) De overeenkomst betreffen de de beëindiging van het Syrische con flict is Maandagavond 20 uur te Akka door den Britscken opperbevelhebber, generaal Wilson, en den vertegenwoordi ger van den - Franschen opperbevelheb ber, generaal Vcsröillac, onderteekend, De geallieerds strijdkrachten zullen het gebied van Syrië en Libanon bezet ten. De Fransche strijdkrachten worden in bepaalde zones geconcentreerd. Tot aan de repatrieering' blijven de Fransche troepen met een verminderd officiers corps onder het Fransche opperbevel, dat voor hun onderhoud zorg draagt. Den Franschen strijdkrachten zullen alle militaire eerbewijzen worden ge bracht, zij zullen zich met al hun wapens en al hun munitie in de vastgestelde zo nes terugtrekken, waar zij hun persoon lijk toebehoorende wapens mogen be houden. Bovendien wordt aan iedere eenheid uit veiligheidsoverwegingen een beperkte hoeveelheid munitie gelaten. Al het overige oorlogsmateriaal wordt bijeengebracht, onder toezicht van de Britsche autoriteiten, die het recht heb ben het voor hen noodige materiaal in bezit te nemen. De rest wordt vernie tigd. De gevangenen, die tot de Engelsch- Gaullistische strijdkrachten behooren, worden onmiddellijk vrijgelaten. De Fran sche gevangenen worden vrijgelaten, zoo dra het geheele Syrische en Libaneesche gebied bezet en aan de clausules van de overeenkomst is voldaan. Het staat iederen Franschen burger of militair vrij te kiezen of hij naar de ge allieerden wil overgaan, dan wel dat hj zal worden gerepatrieerd. De burgers, die zich bij de zaak der „geallieerden" willen aansluiten, kunnen door de Britsche autoriteiten worden gemachtigd in den Levant te blijven. De bestuursambtenaren en de ambtenaren van de technische diensten, alsmede de officieren van de speciale diensten blij ven zoolang in functie als dit noodzake lijk is om de continuïteit van het bestuur over het land te waarborgen en tot op het oogenblik, waarop zij kunnen worden vervangen. Zij kunnen alsdan op eigen verzoek naar het vaderland terugkeeren. De Britsche autoriteiten gaan er mede accoord, dat de repatrieering van de Fransche troepen en staatsburgers met Fransche schepen geschiedt. De takken van bestuur, de openbare diensten en de bedrijven van openbaar nut met inbegrip van de spoorwegen en vervoermiddelen, alsmede de electrische centrales en de waterleiding worden met het personeel Woensdag 16 Juli 1941. Hoor, HE-ERE! mijn stem, als ik roep; en wees mij genadig, en ant woord mij. Psalm 27 1, Zon Maan op onder op onder 5.35 21.56 1.15 14.02 Vandaag: Laatste kwartier. 24 Juli: Nieuwe maan. MASSAMOORDEN. Over de massamoorden te Dubno ver neemt het D.N.B., dat de omgebrachte mannen, vrouwen en kinderen vrijwel uitsluitend Oekrajieners waren. Omdat zij aan hun Oekrajiensche nationaliteit vasthielden, waren zij reeds langs gele den door de bolsjewisten gevangen ge zet. In hun machtelooss woede over den Duitsehen opmarsch hadden da Sowjets alle gevangenen, ongeveer 1500, neerge schoten. In elke cel liggen zeven of acht lijken op elkander. Den vreeseljjksten aanblik bieden de cellen der vrouwelijke gevangenen, die aangerand en daarna om het leven gebracht waren. In een cel werden drie jongens van ongeveer 14 jaar vermoord. De Slovaaksche oorlogscorrespondent majoor Vasko meldt in het blad „Slo vak", dat achthonderd vreedzame men schen in een plaats op tachtig kilometer afstand van de grens op een beestachtige manier werden vermoord. Bijna ieder gezin betreurt daar het heengaan van een familielid, dat door de bolsjewisten is vermoord. Toen Vasko in een ander plaatsje aankwam, werd juist de identiteit van 240 arbeiders vastgesteld, wier lichamen geen schotwonden vertoonen, doch waarvan de hoofden vreeselijk verminkt waren. Alle zijn met hamers en bijlen doodgeslagen. Het is haast te erg voor ons men- schelijk gevoel, om al deze dingen te lezen. Tegenover dit alles, tegenover dit foltersysteem, moet de Christelijke le vensovertuiging worden gesteld, zooals trouwens ook altijd door de geloovige Christenen in Nederland is gedaan. in functie gelaten en onbeschadigd over gedragen. Hetzelfde geldt voor alle tele fonische, telegrafische en radiografische verbindingsmogelijkheden, met inbegrip van den zeekabel. Verder moeten worden overgedragen alle haveninstallaties, alle marinegebou wen en alle schepen, die zich in de Syri sche en Libaneesche wateren bevinden. Alle vliegtuigen en alle uitrustingsvoor- werpen, alsmede alle bij de luchtvaart behoorende installaties op Syrisch en Libaneesch grondgebied en de aanwe zige voorraden brandstoffen moeten worden overgedragen. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Vastgestelde maximumprijzen. Bericht No. 14. De volgende prjjzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: Vroege aardappelen. Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter: 10 t/m 16 Juli0.10 per kilogram 17 t/m 23 Juli0.09 24 t/m 30 Juli0.08y2 30 t/m 6 Aug„0.08' Voor kriel van de sorteering 25 tot 28 mm vierkantsmaat t/m 6 Aug. 0.06 Bij thuisbezorging mag een cent per kilogram meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Groentenprijzen dalen. Met ingang van heden zijn voor de verschillende tuinbouwproducten aan de veilingen weer nieuwe maximumprijzen vastgesteld, die in verband met de toe nemende aanvoeren verlaagd zijn: Tomaten zijn verlaagd van 28 op 25 cent per kilo wat betreft de soorten A, B, C en CC. Voor bonken van 18 op 15 cent; spitskool van 7 op 6 ct.peulen van 18 op 16 ct.; doperwten van 18 op 16 ct.tuinboonen van 10 op 8 ct.; Au gurken van 10 op 8 ct., alles per kg. Komkommers zijn verlaagd voor AA soort van f 15 op f 13,50voor A van f 12 op f 11, voor B van f 9 op f 8,50 en C van f 6 op f 5,50, alles per 100 stuks. Bospeen is teruggebracht van f 9 op f 8 per 100 bosde aardappelen zijn in prijs verlaagd van 187% op 162% per 25 I K.ij. Geen wijziging is gebracht in den maximumprijs voor poters, die op 62% cent per 25 kg zijn gehandhaafd. Een maximumprijs is thans ingevoerd voor stokboonen, n.l. 26 cent per kg met draad en 23 cent zonder draad, voor au gurken is een E-soort ingevoerd met maximumprijs van 5 ct. per kg. Voorts is voor peen zonder loof een maximumprijs bepaald van f 12 per 100 kg en voor B-soort van f 10.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1