OPROEP. Roosevelt en de oorlog. Binnenland De reorganisatie der werkverruiming. l&adsche e» <ie Duitsche Wanneer verduisteren? Slapeloos? Uit de Provincie VLISSINGEN. Oemengd Nieuws Een praatje over den bakker. „NEDERLANDERS Het Nederlandaehe Legioen ie opge richt en atrijdt straks mede. Dan zullen Nederlanders zich scharen naast allo an dere volken uit Europa om weerstand te bieden aan den greep van den commu- nistischen berenklauw. Zij strijden niet alleen. Naast de Duitschers en de Fin nen en Roemenen trekken mee op vrijwil ligers uit Noorwegen, uit Zweden, uit Spanje, ja zelfs uit Frankrijk. Ook wij doen mee en waarom? Wij strijden niet als protestant of als katholiek. Niet als fascist of democraat. Niet als Fries of Zeeuw, ja, zelfs niet als Nederlander. Want deze strijd is er een om het be houd van Europa. Wij zullen daarom strijden als Europeanen. Jarenlang is het de bedoeling geweest van de Sowjet-politiek een ijsvrije ha ven te bezitten. Petsamo, aan de Noorde lijke IJszee gelegen, is te hoog. Lenin grad aan de Oostzee is maandenlang eveneens toegevroren. Vandaar dat men het oog richt op Hamburg, op Rotterdam, op Antwerpen en Bordeaux. Vandaar dat millioenen soldaten klaar stonden om Duitschland en de bezette gebieden binnen te vallen en deze ge bieden, die nu door een Duitsch natio- naal-socialisme geregeerd worden, te veroveren en te brengen onder het be stuur van een barbaarsch communisme. Het gaat niet om de Hollanders of de Noren. Het gaat niet om de germanen of de romanen. Het gaat niet om de protestante of de katholieke kerk. Het gaat hier om het blanke ras. Daar leven 300 millioen slaven. Hier leven 100 millioen blanken. Nu is er strijd. Zullen wj hen regee- ren of zij ons? Dat is het doel van den strijd. Meldt u aan bij het Vrijwilligersle gioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND." technisch karakter draagt en geen politieke clausules behelst. In politieke kringen verklaarde men dat generaal Wilson heeft erkend, dat de Engelschen in Syrië nergens op an dere dan Fransche troepen .zijn gestuit. (D.N.B.) Onder het opschrift „Roose velt is bereid een lucifer bij het kruit vat te houden" meldt de New-Yorksche correspondent van „Aftonbladet" uit kringen, die in nauw contact staan met Roosevelt, het volgende: Roosevelt is voornemens zoo snel mo gelijk met Duitschland in een oorlogs toestand te geraken. Ten dien einde heb ben eenheden van de Amerikaansche vloot het bevel gekregen zonder waar schuwing het vuur te openen op iedere Duitsche duikboot, op ieder Duitsch vliegtuig en op ieder Duitsch oorlogs schip. Zou een op deze wijze zonder waarschuwing aangevallen Duitsche een heid desondanks dezen Amerikaanschen overval aan Duitschland melden, dan heeft de Amerikaansche regeering het voornemen den overval te ontkennen en de zaak voor te stellen, als een verwis seling met Engelsche strijdkrachten. Zou echter een dergelijke Amerikaan sche overval een Duitschen tegenaanval uitlokken, dan zal Roosevelt constatee- ren, dat er een Duitsche aanval heeft plaats gehad en zal hij den oorlogstoe stand proclameeren zonder het Congres te raadplegen. DUITSCHE VROUWEN EN KINDEREN UIT BATAVIA IN JAPAN AANGEKOMEN. TOKIO, 14 Juli. (D.N.B.) Het Japan- sche s.s. „Asama Marie" is vandaag met 370 Duitsche vrouwen en kinderen uit Batavia aan boord de haven van Kobe aangekomen. Reeds te Nagasaki had het schip 100 vrouwen en kinderen aan land gebracht, die tot nader order op Kioes- jioe worden ondergebracht. De overige 370 vrouwen en kinderen zullen geduren de de volgende oorlogsmaanden te Kobe, Jokohama en Tokio, benevens verschei dene andere plaatsen in Japan ver blijven. OVERLEG MET DE PROT. CHR. EN R. K. VAK BONDEN. In een persconferentie ten kantore van het N. V. V. heeft de commissaris van die organisatie over de reorganisatie van de werkverruiming gesproken. Hij zeide onder meer: Deze reorganisatie heeft naar onze meening nog grootere beteekenis dan haar materieele inhoud. Wij zien in haar namelijk een verwezenlijking van onze opvattingen omtrent moderne werkloos heidsbestrijding. De heer A. Vermeulen, de leider van de sociaal-economische afdeeling van het N. V. V.. heeft van meet af aan in sa menwerking met de Neder- autoriteiten en later met de confessionee 1 e vakbe weging de grondslagen ontwikkeld. Wanneer men mj nu vraagt, aldus de heer Vermeulen, of deze reorganisatie een waarijke verbetering is, dan kan ik niet anders dan deze vraag met een vol mondig „ja" beantwoorden. Als men na gaat, dat thans nog meer dan 550 ge meenten in Nederland een lager basis uurloon betalen dan 24 cent per uur, kan men begrijpen dat voor deze catego rie, die meer dan 10.000 arbeiders om vat, van een loonsverhooging sprake is, die varieert van 20 tot 45 pet. Als men nu verder bedenkt, dat het mogelijk is het aantal thans geplaatste arbeiders te verdubbelen, dus van 50.000 op te voeren tot rond 100.000, dan zal ieder de waarde van deze verbetering moeten erkennen. WETHOUDERSBENOEMING TE HAARLEM. De regeeringscommissaris voor Haar lem heeft tot wethouder van Openbare Werken in deze gemeente benoemd den heer A. Hofman, aannemer. Met de benoeming van den heer Hof man, die lid is van de N.S.B., is het aantal wethouders gebracht op vijf. DE PERSCHEF VAN HET N.A.F. NAAR DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP. De persdienst van het Nederlandsch agrarisch front deelt mede, dat met in gang van gisteren het hoofd van den persdienst van het N.A.F., de heer D. van de Bospoort, is benoemd tot leider van de nieuw opgerichte afdeeling Land en Volk bij den Nederlandschen omroep. NIEUWE COMMISSARISSEN VAN POLITIE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is be noemd tot commissaris van politie te Hilversum mr P h. L. J. R e ij i n- g a, zulks onder verleening van gelijk tijdig eervol ontslag als commissaris van politie te Zandvoort. Voorts is be noemd tot commissaris van politie te Apeldoorn: J. Me ij er, thans ka pitein bij het politie-opleidingsbataljon te Schalkhaar. RESTITUTIE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Nu vele motorrijtuigen, welke voort bewogen worden door middel van die selmotoren, in verband met het bestaan de gebrek aan dieselolie voorzien wor den van een gasgenerator of wel van een persgasinstallatie, doet zich ten aan zien van de motorrijtuigenbelasting de volgende moeilijkheid voor. In vele gevallen is de houder van den dieselwagen tijdens en na den inbouw in het bezit van een geldige wegenbe- lastingkaart. De nu oorspronkelijk voor dieseltractie betaalde wegenbelasting is volgens art. 3a van de Motorrijtuigenbe- lastignwet tweemaal zooveel als zulks het geval is voor motorrijtuigen, voort bewogen door middel van generatorgas. Begrijpelijkerwijze verzoeken daarom de desbetreffende ondernemers aan de ontvangers der Directe Belastingen om restitutie van de in dezen zin te veel be taalde wegenbelasting. Deze volkomen billjke verzoeken werden tot nu toe door de diverse ontvangers van de hand gewezen, zoodat gedurende den restee- renden geldigheidsduur van de wegen- belastingkaart feitelijk te veel belasting betaald wordt. Hierin heeft de Bond voor Bedrijfs- autoverkeer aanleiding gevonden, zich in een request te richten tot den Secre taris-Generaal van het Departement van Financiën, teneinde te verzoeken in der gelijke gevallen aan de ontvangers der Directe Belastingen machtiging te wil len geven, restitutie te verleenen. BOMMEN OP ONS LAND, In het afgeloopen weekeinde vlogen een aantal Britsche vliegtuigen boven ons gebied. Vrij veel brisant- en brand bommen werden neergeworpen. Een aan tal woonhuizen en boerderijen werd ern stig beschadigd. Eveneens liepen vrij veel woningen glasschade op. In totaal werd één kind zwaar gewond en kregen 28 personen lichte kwetsuren. INLEVERING VAN METALEN. Een Gron. dame schrijft in „De Plat- telandsvruow" „Ongetwijfeld is het U allen gegaan zooals mij en is U deze week ook opge schrikt geworden door de tijding, dat onze metalen ingeleverd moeten worden. Aangezien er in onze boeren- en ook in andere plattelandshuizen veel oud tin- en kopergoed voorkomt, worden wij dus wel in 't bijzonder getroffen, temeer, weer er heel veel erfgoed bij is, dat zui- nuig werd bewaard en vermeerderd door vele geslachten van huismoeders. Gelukkig is ons een uitweg gegeven. De echte antieke voorwerpen zijn vrijge steld en ook die uitingen van kunst, die voor de volksche historie belangrijk zijn. In de stad hoorde ik, dat vele fa milies hun antieke goed laten schatten en men krijgt dan een verklaring, dat het betreffende stuk echt antiek is, zoo dat het rustig thuisgelaten kan worden. Dit schatten moet natuurlijk gebeuren door een beëedigd expert en taxateur. Ik zal voorstellen om voor de afdeeling voor gezamenlijke rekening een taxa teur te laten komen. We kunnen dan al les wat we hebben ter keuring aanbie den om het certificaat van antiquiteit te verkrijgen. De kosten van zoo'n ex pertise zjn f2 per uur plus reis- en verblijfkosten. Een taxateur vertelde rnjj reeds, dat als „antiek" alles geldt wat ouder is dan 70 jaar, Dit geldt ook in den internationalen handel en voor de omzetbelasting." WOENSDAG 16 JULI. 's Morgens tot 5.35 u. 's Avonds van 21.56 u. lllijii fuMidl '3 jr ZznwwtafïCett&n bevorderen een goede nachtrust:.Buisje75ct HET VISSCHEN OP ANSJOVIS. De Staatscourant van gisteren bevat beschikkingen van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij wordt bepaald, dat in de Zeeuwsche stroomen tot en met 31 Juli 1941 mag worden gevischt met de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet en het staand ansjovisnet. MIDDELBURG. TARIEVEN EN LOONEN IN HET KAPPERSBEDRIJF. De afdeeling Middelburg van den Ne derlandschen Kappersbond hield giste renavond een vergadering, waartoe ook niet-leden en bedienden waren uitgenoo- digd. De secretaris, de heer C. K 1 e r c q, opende de vergadering en zeide, dat, nu het niet mogelijk is gebleken een der leden van het hoofdbestuur naar Mid delburg te doen komen, de afdeelings- voorzitter, de heer I. Vereist, namens 't hoofdbestuur zou spreken over: „Wet telijk, vastgestelde Tarieven en Loonen". Spr. wees er op, dat destijds geduren de de tijden van hoogconjunctuur een groote opleving in het vak ontstond, maar dit had ook tengevolge steeds meer bedienden en daardoor steeds meer za ken. Toen de terugslag kwam op allerlei gebied, kwam ook de concurrentie op het gebied der tarieven. Evenals in het ge- heele kleinwinkelbedrijf, werd het econo misch evenwicht in het kappersbedrijf deerlijk verstoord. Toen brak de oorlog uit en verschillende keken niet meer naar hun buurman en deden de prijzen met sprongen naar boven gaan, doch de prijs regeling kwam daar met klem tegen op. Nu kwamen daar weer by de omzetbe lasting, die de kapper moeilijk op zijn klanten kan verhalen en de kinderbijslag wet met het verbod tot ontslag van per soneel, zoodat het geen wonder is, dat verschillende vakgenooten in een nood toestand kwamen te verkeeren. Dit deed het hoofdbestuur van den Nederland schen Kappersbond begrijpen, dat er toch iets gebeuren moest. Een onderzoek werd ingesteld in het bedrijf en de cijfers van het rapport liggen al enkele maan den op het Departement van Handel en Nijverheid. Zoowel het ministerie als de bondsleiding namen het bedrijf in studie. Daarbij is het aan het hoofdbestuur ge bleken, dat het niet mogeljk is voor alle zaken één tarief te ontwerpen. De eenig mogeljke oplossing wordt geacht mini mum-tarieven vast te stellen voor de laagste groepen, en de zaken, die reeds hoogere tarieven voeren, een vrj ruime mate vaji vr jheid te geven. Spr deelde daarop mede, welke tarie ven op 2 Mei aan genoemd Departement zijn gezonden, met verzoek de prjzen tot dat niveau te mogen verhoogen. Voor groep A, omvattende de kleine provin cieplaatsen met vrjwel uitsluitend een arbeidersbevolking en de arme volkswj- ken in de groote steden: scheren 15 c„ knippen 35 c. en kinderen knippen 25 c. groot B, het minimum-tarief voor verre weg hst grootste aantal zaken in Neder land resp. 20 c., 50 c. en 35 c.groep C, zaken, die op een iets hooger plan staan, 25 c., 65 c. en 50 c. Ten slotte groep D, waarin alle zaken ondergebracht worden, die reeds een hooger tarief hebben en die dus de vrijheid krjgen zich ten volle te ontplooien. Voor de dames zjn de prjzen in de groepen A, B en C resp. voorgesteld als volgt: Wasschen 30, 45 en 55 c.knippen 30, 45 en 55 c.; ondulleeren 35, 50 en 65, samen 90, 1.30 en 1,60; watergolven 65, 95 en 1,20; permanenten f 2,50, f 3,75 en f 4,75haarverven f 1,75, f 2,25 en f 3. De verdeeling der zaken over de ver schillende groepen zal worden toever trouwd aan een commissie. Ook een loonschaal is ontworpen, waarbij een leerling begint met minstens f 1,50 per week en een eerste bediende kan stijgen tot f 20 en bovendien een aantal proeenten van de bruto-ontvangst die hij maakt. Voor het damesvak is het minimum f 1,75 en het maximum f 21 per week. Als deze ordeningsmaatregelen doorgevoerd zouden worden, dan zou dat een geweldige verbetering voor het ge- heele bedrijf beteekenen. Men zou verplicht moeten worden de tarieven duidelijk zichtbaar van buitenaf op te hangen. Op het eerste verzoek ter zake is nog geen antwoord ontvangen. Op 17 Juni beeft het hoofdbestuur weer verzocht op de minimumtarieven bij ver ordening vast te stellen en kracht van wet te geven. Er is volgens spr. moed voor noodig om voorstellen aangaande tarieven en loonen in te dienen, doch de* Bondsleiding neemt de voorstellen geheel voor haar verantwoording. Er ligt een behoorljke berekening aan ten grondslag. Zeker koet iedere reorganisatie slachtoffers, maar het gaat er om, dat de bonafide kapper aan een bestaan komt en als een beunhaas daarbj valt, zal het bedrjf daarbj niet zoo heel erg treuren. Het fooienstelsel laat zich niet zoo gemakkeljk afschaffen. De fooi is meer te beschouwen als een extra waardeering van den klant voor werkzaamheden van den bediende. Het gaat om een zeer be langrijke verbetering van de positie van alle vakgenooten. Als de maatregelen doorgevoerd werden, zou er met één slag een einde gemaakt zijn aan den fnuiken- den tarieyenstrijd en een belangrijke stap gezet zijn op den weg, die tot verbeterde bedrijfsverhoudingen leidt. Ook wees spr. er nog op, dat ook de abonnementen in overeenstemming met de genoemde tarieven moeten worden ge bracht en ook buiten aan de zaken moe ten worden aangegeven. Hierna bracht spr. een resolutie in stemming, waarin wordt uitgesproken, dat de gevraagde maatregelen niet alleen een wenschelijke, maar een hoogst nood- zakeljke saneering van het kappersbe drijf beteekenen, en de vergadering er daarom op aandringt de in de verzoek schriften gevraagde maatregelen ten spoedigste te treffen. De resolutie werd aangenomen met één stem tegen. HET INNEMEN VAN KOPER, TIN ENZ., ENZ. Nu men gisteren begonnen is om van 9 tot 12 en van half twee tot half vijf op vier plaatsen in de stad koper, tin, lood, brons enz. enz-, in te nemen, hebben wij eens een kjkje in enkele der lokalen ge nomen en ons overtuigd, dat zij, die met de inneming belast zijn, dit rustig doen en dat zij, die hun artikelen komen in leveren, dit ook op waardige wjze doen. Verschillende personen komen de ver klaring teekenen, dat zij niets hebben in te leveren, anderen teekenen de kaart, waarop staat hoeveel gewicht zij inle verden en ontvangen zelf het deel van de oproepingskaart waarop de hoeveel heid van iedere soort ook staat aangetee- kend en welke kaart later gelegenheid geeft het toekomende geld in ontvangst te nemen. Er was op den eersten dag al vrj wat ingeleverd. BELANGRIJKE OPDRACHTEN. De directie van den Wederopbouw al hier heeft, naar wij vernemen, belangrij ke orders voor betonwaren opgedragen aan de Beton- en Basaltinetegelfabriek C. Pieters, alhier. De bestellingen om vatten groote hoeveelheden basaltine-te- gels, trottoirbanden, opsluitbanden, rio len, betonberries, putten, ringen, enz. Het is verblijdend te zien, hoe aan de wederopbouw van de Zeeuwsche hoofd stad wordt gewerkt; en het verheugt dubbel, dat plaatselijke industrie en de werkkrachten daarbj in zeer belangrijke mate worden ingeschakeld. Molenwater-concert. Met een enkel woord willen wij er nog aan herinneren, dat de muziekuitvoering van „Oefening na den Arbeid", die Vrij dag' werd uitgesteld, bj goed weer mor gen op het Molenwater plaats heeft. Van wie zijn deze kano's? In een aan de gemeente toebehoorend water liggen alhier o.a. de kano's Nestor en Wilky. De eigenaars van deze vaar tuigjes zuilen goed doen zich even op het politiebureau te melden. WERKTIJDEN BIJ „DE SCHELDE". De directie van de N. V. Kon. Mj De Schelde heeft besloten de onlangs aan gekondigde regeling betreffende het in halen van uren voer dan winter geheel in te trekken. Voortaan wordt weer als volgt ge werkt van Maandag tot en met Vrjdag van 7.30 tot 12 uur er) van 13 Vi tot 17.30 uur; Zaterdags van 7.30 tot 13 uur. ZUID -RE VELAND, KORFBAL. 's-Haer Her.drikskinderen. Gisteravond speelde de nog maar kort bestaande korfbalvereeniging Tjoba alhier een vriendschappeljken wedstrjd tegen To go Hl uit Goes. Deze pittige wedstrjd werd door Tjoba met 4:3 gewonnen, nadat de rust met 10 was ingegaan. Boerderjen door den bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagmiddag bij Winterswijk de boerderij Te Strake door den bliksem getroffen. Het huis brandde geheel af; een paar varkens kwamen in de vlammen om. Gisteravond is de bliksem gelijk tijdig ingeslagen in twee boerderjen, ge legen aan den Randweg te Emmen. Een van de boerderijen brandde geheel af, doch men slaagde er in een belangrijk deel van den inboedel te redden. Van de tweede boerderij verbrandde de schuur met een grooten voorraad hooi en stroo, alsmede alle landbouwwerktuigen. Zaterdagavond is bij een kort maar hevig onweer de bliksem geslagen in de boerderij, bewoond door de familie Pasman te Ruurlo, eigendom van de r.k. gemeente. Het huis stond in een oog wenk in lichte laaie, zoodat niets kon worden gered. Een kalf kwam in de vlammen om, terwjl het pasgeborgen De boer wordt in dezen tjd weer ge waardeerd. omdat men nu gevoelt dat voor een deel onze voeding van hem af hangt, de bakker, omdat dit de man is die nog zorgt voor een goed smakeijk en verteerbaar brood. Men schat deze men- schen weer op de rechte waarde! Dat merkt men in de vele gesprekken die men overal aanhoort, dat leest men in de dag bladpers. Het spreekt wel vanzelf, dat de bak ker hierdoor gevleid wordt, want we hebben een anderen tjd gekend. Wij her inneren ons nog levendig, aldus de Chr. Bakkerspatroons, toen wij onze loopbaan begonnen in de bakkerswereld en het brood brachten des morgens vroeg bij den water en vuur verkooper. dat deze zei: ,,'kzag liever mijn jongen han gen aan den hoogsten boom van het Sterrebosch, dan dat hij bj het bakkers vak zou komen!" Al was het dan meer bedoeld tegen den nachtarbeid als tegen het werk zelve, het was voor een jon gen van 17 jaar niet erg bemoedigend. Niettegenstaande dat heeft het bak kersvak ons blijde levensvoldoening ge geven, en daar danken wj onzen God voorHet bakkersvak geniet nu weer be langstelling. Zoo gaf de redactie van de Leeuwar der Courant een beschrijving over het werk des bakkers, waaruit groote waar deering spreekt. Wij laten hier een kort uittreksel vol gen: Heel vroeg in den ochtend zijn de ove- nist en menger al bezig. De bakkerij vult zich met een zoeten geur en de warmte komt er hangen in 'alle hoeken. Twee naakte armen grijpen na het mengen in den mengbak, lichten na eenig rukken er een 10 a 15 kilo deeg uit. Vlug gaat het, met de routine van den vakman. De okeren deegmassa beweegt even en sluit zich weer. Oh, zoo eenvoudig lukt 't alle maal, maar probeert het als leek eens na te doen. Maak ook uw handen even nat als de bakker en steek uw extra schoon gewassehen armen tot bijna den elleboog in de taaie massa, 'k Wed dat ge groote moeite hebt de armen weer uit het deeg te krjgen, laat staan er een ronde, een paar kilogrammen, zware homp los te tooveren. Maar goed, de bakker gooit zijn hom pen in snel tempo op de bank. Handen grijpen er naar, slaan er met een recht hoekig bordje een stuk af, wippen het op de weegschaal en voegen er met een paar vlugge vinger-bewegingen een stukje bj of nemeh er wat af. Weer grij pen handen er naar, draaien de homp in onbeschrijfelijk snel tempo, rollen haar, slaan haar dubbel, rollen haar nog eens, geven haar vorm en leggeh haar in razend vlug gesmeerde blikken of los op de plank. Opmaken noemt de bakker dit. Ongeveer 40 minuten moet het deeg rijzen, de kleine hompjes voor 4 ons moe ten eerst bijna dubbel zoo groot worden in de rijskast naast of van den oven. Dan gaat het in den heeten lucht-, den water-, den olie- of weet ik wat voor een oven en bruin van boven en van on der moet het er weer uit komen. Allemaal routine, denkt de leek en ook organisatie, alles op tjd, uit gewoonte. De bakker lacht wat en weet het beter. hooi ook een prooi der vlammen werd, evenals een stroomjt. Verzekering dekt de schade. (A.N.P.) Zaterdagavond sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer H. W. B. te Zuid-Loo. De geheele boerderij ging in vlammen op. Van den inboedel kon niets worden gered. Op een varken na kon al het thuis staande vee in vei ligheid worden gebracht. Twist. Tijdens een vechtpartij in het woonwagenkamp te Helmond, waarb j gebruik werd gemaakt van gras- snjme3sen, heeft een der vechtenden ernstige verwondingen opgeloopen. O.a. werd hem een wjsvinger afgehakt. De man is door de gemeentepolitie naar het St. Antoniusgasthuis overgebracht. In een pension aan de Mathenesser- laan te Rotterdam speelde zich Zater dag een ruzie af, die in een vecht- en steekpartj eindigde. H. M. van D„ kost ganger van het pension, nam het voor de pensionhoudster, die ruzie had ge kregen met haai' twee broers, 'op, en verwondde een hunner, den 46-jarigen J. S„ zoo ernstig aan een been, dat deze in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De dader is gearresteerd en hee'ft een volledige bekentenis afgelegd. Even tijd voor een dren keling. De marechaussee J. v. d. Hei den, te Gouda gestationneerd, legde Za terdagmiddag zijn fietsproef af van het H.L.O.-examen, hetgeen in de richting van de Julianasluis leidde. Even hiervoor, op den nieuwen Pro vincialen weg, maakte een jongen hem er opmerkzaam op, dat in het afwate ringskanaal van de Julianasluis, nabij Gouda gelegen, een zwemmer in verdrin- kingsnood verkeerde. Van der Heiden sprong direct van zijn fiets en daarna geheel gekleed in de diepte, met welke koene daad hij het leven van den ongeveer 25-jarigen jonge man redde. Na hem aan den kant te hebben gebracht, waar bleek, dat den zwemmer niets was overkomen, zette de marechaussee zijn tocht weer voort. Het mocht hem nog gelukken binnen den vastgestelden tijd zijn proef met succes af te leggen. (N.R.C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2