De Dultsche pers over de bezetting van IJsland. Binnenland Luchtaanvallen. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. Zij, die kwamen en gingen. Nederlandsche ambulance naar het Oostfront? Gemengd Nieuws Uit Berlijn: De Dultsche bladen schrij ven over de besetting van IJsland door Amerikaansche troepen onder opschrif ten ais: „Roosevelt op avontuur", „Roo sevelt zoekt verwikkelingen", „Licht vaardige stap van Roosevelt", „Aanval op Europa", „Roosevelt, gezel van Sta lin en Churchill", „Roosevelt bedot het Amerikaansche volk". De bladen schrijvenRoosevelt over weldigt een klein, ongewapend volk, dat neutraal wil blyven. Nadat hij zich eeni- ge maanden geleden had vergrepen aan het Deensche bezit, aan Groenland, zendt hij nu troepen naar IJsland en pleegt daarmede een agressieve daad, waarvoor geen andere motiveering is dan het voornemen van den president om tot iederen prijs incidenten te ver wekken en op deze wijze contact te krij gen met de Europeesche oorlogszone. De S.P.T. meldt, dat de Amerikanen door de bezetting van IJsland definitief in een zóne zyn gekomen, die door de rijksregeering tot operatiegebied is ver klaard. Na de aanvaarding van de Leen- en Pachtwet was het gevaar voor een conflict groot. Nu echter heeft Roosevelt een besluit geno men, waarvan men de ernstig ste gevolgen kan verwachten. Welke zijn nu de onmiddellijke ge volgen, zooals men deze te Berlijn ziet? „De schepen, geladen met oorlogs materiaal en bestemd voor Engeland, komen op hun tocht voor de torpedo- lanceerbuizen der Duitsche onderzeeërs". „Door elke torpedo, die wordt afgescho ten, heeft onze bevolking minder van den oorlog te lijden", heeft men onlangs in de Wilhelmstrasse betoogd. En Hitier zelf heeft in zijn rede duidelijke taal gesproken. Amerikaansche schepen, die zich in de gevaren-zóne wagen, zullen evengoed worden getorpedeerd als de Engelschen en de in Engelschen dienst varende schepen. Onmiddellijk nadat be kend wordt, dat Amerikaansch bloed is vergoten, zullen de Vereenigde Staten natuurlijk reageeren. Volgens een commentaar van de „Asa- hi Sjinboem" is de bezetting van IJsland een poging om een brug voor het Ame rikaansche leger van New-York over Labrador, Groenland, IJsland, de Fardar en de Shetslands-eilanden, naar Londen te slaan. Amerika bouwt stap voor stap aan zijn bases voor den aanval op Duitschland uit Engeland. De volgende stappen zijn misschien de bezetting van de Azoren, de Kaap Verdische eilanden, Madeira en andere Portugeesche en Spaansche bezittingen, aldus het blad. In ieder geval blijkt, dat door Roose- velts stap de toestand in een critiek sta dium is gekomen. De as-mogendheden ontveinzen zich de beteekenis van de nieuwe gebeurtenissen niet. (S.P.T.) In politieke kringen te New- York is men algemeen van meening, dat de Vereenigde Staten de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en Dakar zul len bezetten. Volgens de New-Yorksche correspondent van de „Daily Mail" zou den de plannen hiervoor reeds volledig zijn uitgewerkt en gereed liggen. Uit Lissabon meldt S.P.T., dat Woens dag een nieuw contingent Portugeesche troepen voor de Azoren is scheep ge gaan. Het grootste deel dezer troepen bestaat uit infanterie- en artillerie-af- deelingen van de Portugeesche weer macht. ACHT DOODEN IN LIMBURG. Ook gisternacht vlogen vrij veel Brit- sche vliegtuigen boven ons land. Behal ve brisant- en brandbommen werden ook nu weer brandplaatjes neergeworpen. De op deze wijze hier en daar ontstane bosch- en heidebranden konden evenwel snel gebluscht worden. In een stad in Limburg werden zeven woonhuizen deels vernield, deels zwaar beschadigd. Hierbij waren helaas acht dooden te be treuren. RADEN VAM ARBEID. Bij beschikking van den wnd secreta ris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken zijn benoemd met ingang van den dag, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Winschoten, F, A. J. Alofs te Den Haag en met ingang van 1 Aug. 1941 tot voorzitter van den Raad van .Arbeid te Utrecht J. Vink, ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Den Haag. EEN GESLOTEN VOETBALSEIZOEN. In overleg met het college van gevol machtigden voor de sport, heeft het be stuur van den N.V.B. besloten, dat met ingang van heden tot 1 September 1941 geen toestemming zal worden gegeven voor het spelen van seriewedstrijden en vriendschappelijke ontmoetingen. Voor de enkele nog te spelen promotie- en de gradatiewedstrijden, welke door samen loop van omstandigheden verlaat zijn, geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle ver leende toestemmingen voor het hóuden van seriewedstrijden van af heden zijn ingetrokken/ VOORTAAN 3 KG AARDAPPELEN. Met ingang van 14 Juli a.s. wordt het rantsoen aardappelen verhoogd van 2 op 3 kg. VERVANGINGSMIDDELEN VOOR ZEEP. In verband met het feit, dat thans zeer vele vetvrije en vetarme schuur-, wasch- en reinigingsmiddelen in den handel voorkomen, welke niet bij de sectie zeep van het Rijksbureau voor chemische pr-oducten zijn ingeschreven, wordt het publiek in eigen belang aange raden slechts die producten te koopen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van bovengenoemd Rijksbureau. Deze in schrijving is op de verpakking gemeld. De aanduidingen op de verpakking zijn in samenwerking met de onderscheidene overheidsinstanties vastgesteld, zoodat op grond hiervan het publiek de garantie heeft, dat het alleen dan deugdelijke producten verkrijgt tegen redelijke prij zen, wanneer het ingeschreven producten koopt. MEER ETEN VOOR TREKKERS. Op het verzoek van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale om voor de jeugd herbergen gedurende de zomermaanden grootere hoeveelheden voedsel beschik baar te stellen, heeft het Centraal Dis tributiekantoor thans gunstig beschikt. ZATERDAG 12 JULI. 's Morgens tot 5.30 u. 's Avonds van 22.u. GEEN KERMISSEN. Ook dit jaar zullen er in Zeeland geen kermissen mogen plaats hebben. OPENING MOSSELSEIZOEN. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, bestaat er groote kans, dat de mosselverzending niet vóór 1 Septem ber zal worden toegestaan. Ook verluidt, dat de prijzen der mos sels in dit seizoen 50 60 cent per 100 K.G. hooger zullen zijn dan in het vorige. De aanvoer van klein en groot zaad is niet ongunstig. DE WONINGEN AAN 'T ZAND. Zooals men zich herinneren zal had op 17 Mei j.l. de aanbesteding plaats van den bouw van 143 arbeiderswoningen en 2 winkelpanden op het terrein bij 't Zand voor rekening der gemeente Mid delburg. De laagste inschryfster was toen N.V. Aannemersbedrijf Boele en van Eeste ren te 's Gravenhage voor f 794.000. Nadien zyn vele onderhandelingen ge voerd en ten slotte heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, Ir Ringers, besloten tot het vestigen te Middelburg van een Bouwbureau, dat zal worden beheerd door den heer van Saa- nen uit Amsterdam. Het werk van dit bureau zal voornamelijk zyn toezicht te houden op de economische wijze van han delen bij het bouwen „in regie". Het eerst zal worden begonnen met het bouwen op deze wijze van de panden op 'tZand, waarvan het kleinere type nog verbeterd is en vermeerderd tot 145, zoodat totaal 147 panden verrijzen. Genoemde firma heeft haar directiekeet reeds naar hier overgebracht en is begonnen met deze op te slaan, terwijl de aanvoer van de ma terialen zoo spoedig mogelijk zal aan vangen, waarna men kan beginnen met den bouw der panden. Hiervoor zullen allereerst de Mlddelburgsche vaklieden, voor zoover beschikbaar, worden aange steld terwijl do overige uit Hollaiid hier heen zullen komen. Het grondwerk is in de afgeloopen we ken geregeld voortgezet. Alleen, van den wag die begint tegen over den voormaligen Poelendalesingel en doorloopt naar Koudekerkschen weg en Lagen weg moeten nog twee deelen worden aangesteed, doch dit behoeft geen stagnatie te geven voor den bouw der woningen. Het genoemde woningbureau zal voor- Joopig op het tijdelijke gemeentehuis worden ondergebracht. Nieuw Raadslid. De heer H. C. de Jonge Baas heeft zijn benoeming tot lid van den gemeente raad aangenomen. Een goed werk. De directie van de Diwemi doet goed werk door op de hoeken van de straten, die geen naam meer dragen, eenvoudige doch net geschilderde naambordjes te doen aanbrengen. Weer paarden op het Molenwater. Gisteren waren weder een 150-tal paarden op het Molenwater aangevoerd voor het doen taxeeren door de deskun digen. De paarden werden gesplitst in twee klassen en gingen alle in andere handen over. Uitgifte persoonsbewijzen. Men heeft alhier thans afgewerkt de letters A tot en met M. Zij, wier fami lienaam met een dezer 13 letters begint, en die nog niet opgeroepen zijn, moeten zich aanmelden ter secretarie. Ook de genen, die bij den ontvangen oproep door ziekte niet konden komen, en nu her steld mochten zyn, dienen daarvan ken nis te geven. Verduistert goed! De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den winkelier C. v. d. K„ wegens het onvoldoende verduisteren van zijn woning. Aanrijding. Gistermiddag heeft op den Oostsingel ter hoogte van de Kleine Kerkstraat een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijdsters, mej. J. C. L. en mej. J. G. de M., beiden te Goes. Mej. de M. bekwam een diepe vlee3ch- wond aan het linkeronderbeen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Verboden. J. .C de.J., die op den 's-Heer Hen- drikskinderendijk fietste, welke voor het verkeer is afgesloten, kreeg deswege een proces-verbaal. Brandje. Het vuilnis op de stortplaats aan den Oosthavendijk is Woensdagavond door tot nu toe onbekende oorzaak gaan bran den. Met een slang op de waterleiding kon het vuur worden gebluscht en de motorbrandspuit behoefde dan ook geen dienst te doen. ZUID-BEVELAND. DE STAND DER GEWASSEN IN DEN POLDER KRUININGEN. Over het algemeen en in aanmerking genomen het ongunstige weer in het natte en koude voorjaar, vallen de re sultaten in den polder Kruiningen mee. Natuurlijk zijn er groote velschillen, omdat het eene deel van den polder meer geleden heeft van het zoute water dan het andere. In het gunstigste geval worden op brengsten bereikt, welke slechts tien procent beneden normaal liggen; in het ongunstigste geval zal men nog onge veer 'n halven oogst halen. De zomergerst is er zeer goed afge komen, maar ook vallen de haver, zomer- tarwe, suikerbieten, koolrapen en aard appelen mee. Op het proefveld staan de granen zelfs zeer goed. Eigenaardig is ook, dat de theorie niet overal gelijk kreeg. Erwten byv. heeten zeer gevoelig voor zout, waarom uitzaai werd ontraden. Enkele landbou wers hebben het toch gedaan en... zul len er geen spijt van hebben. Hetzelfde is het geval met het vlas. Wel kreeg de theorie gelijk ten op zichte van het gips. Men had er alle vertrouwen in, dat met het gips de struc tuurverbetering in de hand zou kunnert worden gewerkt en op de proefperceelen, welke ir van Vliet er mee liet bewer ken, kwam dit inderdaad zoo uit. Het gunstig verschil is opvallend. Op groote schaal zal hiermee nu worden voort gegaan. Dank zij het feit, dat het gips uit den afval der superfosfaatfabrieken kan worden gewonnen, zal er genoeg van voorhanden zjjn. Ook volgende jaren zal het nog uit keken moeten zijn, omdat het structuur- bederf den boeren nog wel eens parten kan spelen. Met de noodige voorzichtig heid zal voorloopig nog te werk moeten worden gegaan. Waarde. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Ph. Sonke, is thans in vasten dienst aangesteld als dijkbaas van den Cursil en Ooipolder te Nijmegen. Woifaartsdijk. Maandag hoopt de heer J. Florijn den dag te herdenken, dat hij voor 30 jaar in „Zorgvliet" werd op genomen. (Belangeloos bericht.) lerseke. Dank zij het mooie zomer weer zijn bijna alle pannen voor de oestercultuur te water gezet. In de laat ste 5 a 6 dagen zijn een kleine 3 miljoen uitgezet. Grijpskerke. Gemeenteraad. In de Woensdagavond gehouden verga dering van den Raad, waren alle leden tegenwoordig. Van de hoeren L. Jakob- sen, ambtenaar ter secretarie, en J. Walhout, gemeente-veldwachter, is een schrijven ingekomen, waarbij eerstge noemde den Raad dank zegt voor 's raads genomen beslissing in verband met het vervallen van het agentschap der arbeidsbemiddeling, en laatstge noemde voor het toekennen van 6 pet. duurtetoeslag op zyn bruto-jaarwedde. Een verzoek van A. de Kam, tot oprui ming van een voetpad wordt ter verdere afdoening in handen gesteld van B, en W. Aan het hoofd en plaatsvervangend hoofd van den Luchtbeschermingsdienst zal met ingang van 1 Juli 1941 een be- looning worden toegekend tot een ge zamenlijk bedrag van f50, gelijkelijk te verdeelen. In verband met een ingekomen ver zoek van het bestuur der bijzondere school alhier, om voor 1941 een voor schot te mogen ontvangen van f400 als gevolg van de invoering van leer vak J, wordt gunstig beschikt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten met ingang van 1 Augustus a.s. de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie te verhoogen en te bepalen op f 850. De voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling is om de belooning, verbonden aan de neven betrekking van ambtenaar der werk loosheidsverzekering te doen vervallen, terwijl de ambtenaar ter secretarie als dan tevens ontslag zal vragen als agent van den distributiedienst. Verder deelt de voorzitter mede, dat deze zaak ge heel uitgaat van B. en W., om reden de secretariewerkzaamheden eischen dat de betrokken ambtenaar geheel ten hun nen dienste staat. Het gaat dus niet uit van den ambtenaar zelf, want deze verricht naast zijn secretariewerkzaam heden de werkzaamheden der distribu tie met genoegen, terwijl hij bereid is dit te blijven doen, ware het niet dat de omstandigheden het noodzakelijk ma ken, dat de secretarie over voldoende arbeidskrachten beschikt. Deze zaak is met den betrokken ambtenaar bespro ken, die bereid is gevonden zijn ontslag te vragen als agent van den distributie- dienst. Algemeen geeft men te kennen zich met het voorstel te kunnen ver eenigen. Wet.h. Geschiere licht toe, dat waar do in uitzicht gestelde regeling van Gedep. Staten steeds uitbleef, B. en W. besloten niet langer te wachten, maar zelf met een voorstel te komen. De heer de Nood wenscht de verhoo ging nog iets verder doorgevoerd, doch het algemeen gevoelen is, dat het sala ris, zooals het nu wordt, billijk is te noemen. De heer van Sluijs gaat accoord met het voorstel, maar betreurt het dat de gemeente den ambtenaar daardoor zal moeten missen voor de distributie, die, waar mogelijk, het publiek zeer ter wille was. De voorzitter merkt op, dat het in de bedoeling ligt den volontair ter secre tarie, den heer Jobse, behoudens goed keuring van den Distributiedienst te St.- Laurens, met de distributiewerkzaamhe den te belasten, die de eerste weken nog zal worden bijgestaan door den tegen- woordigen agent van den distributie dienst. Zonder hoofdelijke stemming wordt vervolgens het voorstel van B. en W. aangenomen. Uit overgelegde gemeenterekening 1940 blijkt, dat de gewone inkomsten over dat jaar hebben bedragen f 34574.62, de uitgaven f 32250.99, goed slot f2323.63. De kapitaalsinkomsten f 8246.88, de uitgaven f 8221.70, goed slot f 25.09. Een voorstel van B. en W. om een bedrag van f 75.60 als oninbaar te doen afschrijven voor geleverd vleesch inblik aan slager Koets, doet een zeer lang durige bespreking ontstaan, waaruit wel blijkt, dat met den loop dezer zaak maar moeilijk genoegen kan worden genomen, maar dat hierin zal moeten worden berust, met het oog op de kos ten, welke uit een verder aanhangig ma ken der zaak zouden kunnen voort vloeien, Het rechtsgevoel acht men totaal onbevredigd en geenszins is het bewezen of betaling van geleverd vleesch al dan niet heeft plaats gevon den. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. lerseke. Loop der bevolking over de maand Juni. Ingekomen: B. Tramper, rijwielher steller, van Zaamslag naar Dominicus- straat 26; M. Traas, echtgenoote van H. I. Christiaanse, zonder beroep, van Wemeldinge naar Vijverstraat 7L. van Nieuwenhuijzen, echtgenoote van A. W. Ampt, zonder beroep, van Hillegersberg naar Damstraat 103; A. P. Koole, zon der beroep, van Etten-Leur naar van Randwyckstraat 24; M. de Ridder, zon der beroep, van. Terneuzen naar Juliana- straat 1; J. M. Verstraeten, metselaar, van Hulst naar Emm astraat 15! B. Dek ker en gezin, besteller P.T.T., van We meldinge naar Paardenmarkt 6; P. S, Klaassen, zonder beroep, van Axel naar Damstraat 161. VertrokkenH. Tjarks, dienstbode, van Kerkhoekstraat 59 naar Bergen op Zoom; J. W. Minnaard, los werkman, van Steeweg 18 naar Kruiningen; D. de Rijke, zonder beroep, van Achterweg 2 naar Bergen op Zoom; J. den Herder, dienstbode, van Kaaistraat 19 naar UthigeradeelJ. B. Nolet, oester-werker, van Dam 3 naar Krimpen aan de Lek; A. Grootjans, echtgenoote van A. Koe man, zonder beroep, van St.-Pieterspol der 3 naar Krabbendijke; A. M. W. Min naard, echtgenoote van P. Weststrate, zonder beroep van Polen 11 naar We meldinge; J. P. Catshoek, zonder beroep van Julianastraat 36 naar 's-Gravenhage. „De Waag" publiceert een oproep van Dr C. Winkler IjTins, die een pleidooi houdt voor het zenden van Nederland sche ambulances naar het front. Hij schrijft: Van de Noordelijke IJszee tot de Zwar te Zee strijden de grootste legermachten die de wereld ooit aanschouwd heeft. By duizenden en tienduizenden verbloeden de jonge mannen op dit geweldige slag veld. Europa brandtMogen wij dan met de handen in de zakken blyven toekyken Wij kunnen levens redden, van vriend en vijand. Aan een front van duizenden kilometers zijn nooit artsen, verpleeg sters en verplegers genoeg. In ons land zijn ze te over. Velen zijn onmiddellijk bereid gezin en werkkring te verlaten om zich aan dit reddingswerk te geven. Maar dan moeten zij weten, dat geheel Nederland achter hen staat. Zonder den geestelijken en stoffelijken steun van het geheele volk kunnen zij niets bereiken. Dit is niet de taak van één of meer groe pen uit ons volk, maar de plicht van ons allen gezamenlijk. Wij mogen niet langer afzijdig blyven, maar moeten direct één of zoo mogelijk meerdere ambulances naar het front zen den. Door vrijwillig en eendrachtig deze taak te aanvaarden, kan Nederland weer bewijzen, dat het zijn zelfstandigneid waardig is. Het moet traditie worden, dat altijd op ieder belangrijk gevechtsterrein Ne derlandsche Roode Kruis Ambulances haar gezegend werk verrichten. Bedenkt, dat, terwijl gij dit leest, dui zenden in de vuurlinie liggen te sterven en honderdduizenden dreigen te sterven. Wij hopen en vertrouwen daarom, dat het Nederlandsche Roode Kruis in staat gesteld zal worden een deel van haar materiaal hiervoor vrij te geven en dat haar voldoende deskundig personeel en geldelijke bijdragen zullen toevloeien om der. naam van Nederland met eere aan het front te kunnen vertegenwoordigen. Wemeldinge. Ingekomen: Johannes Frans de Bourgraaf, van Oostburg naar Hoogeweg A 29; Jannetje Nijsse, wed. van C. Sinke, van Kruiningen naar Oostzijde Kanaal C 57; Leendert Jan Pik en gezin, van Goes naar Oranje boomstraat B 89 bLeendert Maarten Wielhouwer, van Hillegersberg, Dorps straat B 180; Anthonia Maatje Wilhel- mina Minnaard, van Yerseke, naar Wil- helminastraat B 136. Vertrokken: Maatje Christiaanse, geb. Traas, van Wilhelminastraat, naar Yer seke; Pieternella van Dalen, van Wil helminastraat, naar Den Haag; Neeltje Voortman, geb. Schouwenaar, van Oude polderweg A 18b naar Den Haag; Piet Rijken en echtgenoote, van Oranjeboom straat B 88 naar Middelburg; Krina Schouwenaar, van Oudepolderweg A 18b, naar Zoetermeer; Bartel Dekker en ge zin, van Nieuwendijk C 98 naar Yerseke; Sara P. Adriaanse, van Wilhelminastr. B 107 naar Goes; Marcus P. N. M. Dooms, van Oranjeboomstraat B 88 naar Terneuzen. N isse. IngekomenMagdalena C. Raas, zonder beroep, van Woensdrecht B 49; Jan de Kok, landbouwersknecht, van 's-H. Arendskerke H 267. Vertrokken: Jaccbus Nieuwenhuyse, landbouwersknecht, naar Krabbendijke, Oostdyk C 45. Spoorwegongeluk. In de nabyheid van Musel by Gijon is een spoorwegongeluk gebeurd, toen een trein een 700 m lange tunnel binnen reed. Een rijtuig ontspoorde en werd door de ge heele tunnel tot dicht by het volgende station meegesleurd, waar ten siotte de heele trein ontspoorde. Verscheidene passagiers werden zwaar gewond. Ontploffing. Naar United Press seint beeft zich gisterenochtend vroeg op het station van Neuchatel een explosie voorgedaan, waarby twee per sonen worden gedood. De brand heeft zich over een groot deel van het station uitgebreid. De oorzaak van de explosie is onbekend. Boerderij-brand. Hooi- broei heeft Woensdagavond brand doen ontstaan in een boerderij in de buurt schap Lochuizen onder Neede. De boer derij en de geheele hooioogst zyn verlo ren gegaan. Eenige kalveren zyn in de vlammen omgekomen. Verdronken. Woensdag avond is de 21-jarige R. O. bij het zwem men in den Rijn bij Maurik verdronken. Woensdag waren 12 jongens uit Zwolle in den IJsel onder Hattum aan het poot jebaden, waarby een van hen plotseling in het diepere gedeelte van het water verdween. Alle reddingspogingen bleven vruchteloos. De 20-jarige S. is Woensdagavond bij het Apeldoornsch-Dierensche kanaal in den IJsel door den snellen stroom mee gesleurd en verdronken. Tsjoengking een „doo den s t a d". Zes vernietigende aanval len op Tsjoengking in vier dagen hebben van de hoofdstad van Tsjiang Kai-sjek een „doodenstad" gemaakt, waarvan meer dan twee vierkante kilometer in het westelijke deel lijkt op een „bran dende hel", aldus verneemt Domei te Sjanghai uit wel ingelichte Tsjoengking- kringen, De Chineezen schynen aan wa- 0

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2