Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland Engeland en het lot der kleine landen. DAGKALENDER. BeHijn meldt succesrijk© gevechten aan het Oostfront - Verschillende plaatsen in Duitsche handen - O© wreedheden der Sowjets. Wreedheden der Sowjets. Nog geen gaslooze uren. Hef dragen van oude militaire knoopen verboden. NodeHandsohe Vrijwilligers voor den strijd tegen d® Sowjets. Ëxtra-levensmiddolen- toewijzingen voor land- en tuinarbeiders. Artillerie-inrichtingen voortgezet als N.V. Een opmerkelijk hoofdartikel van de Times. De landdag van het Ned. Agrarisch front te Rolde. DONDERDAG 10 JUL! 1941 55e JAARGANG No. 59 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststroat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 sent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 een» per regel Overige adverlenriën 30 cent oer regei Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine edverlentlën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentlên onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting UIT DE LEGERBERICHTEN, Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het geheele oostelijk front ver- loopen de gevechten succesrijk. In den strijd tegen G r o o t-B r i 11 a n- nië bombardeerde het luchtwapen be- wapeningsfabrieken te Birming ham, de staatswerf en de ravitaillee- ringsbedrjjven van de haven van P1 y- mouth en voor den oorlog van belang zijnde doelen in de haven van Great Yarmouth en Aberdeen. Vele groote branden wezen op het succes van deze aanvallen. Bij luchtaanvallen op vliegvelden inZuidoost-Eng»e 1 and werden bomtreffers tusschen startende vliegtuigen waargenomen. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een koop vaarder van 3000 brt. tot zinken en be schadigden twee vrachtschepen zwaar door bomtreffers. In den nacht van 7 op 8 Juli wierp een sterke afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen een olieopslagplaats, andere op slagplaatsen, tankinstallaties en olieraf finaderijen op de Britsche vlootbasis Haifa in brand. Bij pogingen van den vijand om gistermiddag de Kanaal- kust en de Duitsche Bocht aan te vallen, hebben jagers bij één eigen ver loren vliegtuig elf Britsche jagers neer geschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op verscheiden plaatsen van West-Duitschland. De bur gerbevolking had verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten acht der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. 399ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier: In den afgeloopen nacht hebben onze afdeelingen vliegtuigen een vliegveld op Malta gebombardeerd. In N o o r d-A f r i k a bedrijvigheid der artillerie aan het front van T o b r o e k. Onze vliegtuigen hebben de versterkin gen der vesting gebombardeerd, vijande lijke stellingen te Mersa Matroe en vliegvelden ten oosten daarvan ge troffen en branden teweeggebracht. Bij luchtgevechten hebben onze jagers een vijandelijk toestel neergeschoten, een tweede vijandelijke machine werd door afweergeschut neergehaald. Britsche toestellen hebben een aanval op Beng hazi en Tripolis gedaan. Uit Oost-Afrika niets van beteekenis te melden. Het opperbevel van de Finsche weer macht heeft o.a. het volgende bekend gemaakt De pogingen van den vijand om de grens te overschrijden, werden overal afgeslagen, waarbij hij groote verliezen leed. Aan de Oostelijke grens werden de operaties stelselmatig voortgezet. O.a. zijn Repola, Vuokkinieci, Kontikki, Kos- tames en Oulanka in ons bezit. Onze zeestrijdkrachten hebben de laat ste dagen vijf vijandelijke vaartuigen tot zinken gebracht, waaronder twee groote transportvaartuigen en een mijnenveger van omstreeks 5000 ton. Bovendien zijn twee vaartuigen zwaar beschadigd. Tot gisterenavond hebben onze eigen vliegers en de luchtdoelartillerie in to taal' 73 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Van de eigen toestellen zijn er vier niet teruggekeerd. SALLA, OSTROW, FELLIN EN PERNAU IN DUITSCHE HANDEN. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Aan den Noordelijken vleugel van het front is de poging der Sowjets om aan de grens tusschen Letland en de Sowjet Unie nieuwe defensieve stellingen te be trekken mislukt. De bolsjewistische af deelingen, die tegen de oprukkende Duit sche troepen in het vuur waren gebracht werden verslagen. Bij die operaties werd Ostrow genomen. Bij hun verder opruk ken naar Estland hebben de Duitsche troepen Fellin en Pernau bezet. Aan het Finsche front werd na hevige gevechten de zwaar versterkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. HELSINKI GEBOMBARDEERD. Officieel wordt van Finsche zijde me degedeeld, dat Helsinki gisterenochtend vroeg door zes Sowjetvliegtuigen is aan gevallen. Naar officieel wordt bekend gemaakt, zijn 17 menschen gedood en 156 gewond, van wie 70 zwaar. Het „Berner Tageblatt" publiceert een I artikel over het lot van Oost-Galicië, waarin wordt verklaard: de afgeloopen 22 maanden hebben voor de menschen in Galicië een eeuwigheid beteekend. Wat zij in dezen tijd hebben geleden, tart elke beschrijving. De bolsjewiki hebben deze erbarmelijk arme bevolking het weinige ontnomen, dat zij vroeger nog bezat. De boeren moesten alles afleveren en waren blootgesteld aan de willekeur der dorpscomraissarissen, die gewoonlijk be stonden uit werkschuwe elementen uit naburige dorpen. Daar stond tegenover 1 dat zij zoodanige belastingen moesten betalen, dat zij dikwijls de wanhoop na bij waren. Wie verdacht was, werd een voudig omgebracht of verbannen, Kerk- bezoek werd de bevolking verboden. Toen de oorlog naderde, zijn alle weer bare mannen weggevoerd naar het bin- nenland, De eenvoudige, geïntimideerde menschen kunnen geen woorden vinden om te schilderen wat zij in deze 22 maan den hebben beleefd. Zij zeggen eenvou dig: wat wij beleefd hebben, was de hel zelf, die bolsjewisten waren geen men schen maar duivels. Jacinto Miquelarena meldt aan het Madrileensehe blad ABC uit Lemberg over het schrikbewind der Sowjets: een groote menschenmenigte bejubelt de Duitsche soldaten en dankt hen voor de bevrijding uit de klauwen der bolsjewis tische beestachtigheid. Lemberg had drie gevangenissen, een militaire, een in de kelders van een bank, waar Stalin's commissarissen de dood vonnissen uitspraken en die van St Bri- git, de voormalige vrouwengevangenis. De gevangenen waren allen vennoord. Hoog liggen de lijken opgestapeld. De militaire gevangenis, die de communis ten in brand hadden gestoken, staat nog steeds in vlammen en men weet nog niet hoeveel lijken het vuur zal verteeren: men schat het aantal voorloopig op 1000. In de St Brigit-gevangenis kon men 413 lijken identificeeren, waaronder ver scheidene van kinderen en vrouwen. De rest der 1110 gevangenen is wellicht door de bolsjewiki op de binnenplaats in den grond gestopt. In de kelders der bank zijn 123 lijken geïdentificeerd. HISTORISCHE KERKEN IN DUITSCHLAND GEBOMBARDEERD. (D. N. B.). De beroemde bisschopsstad Münster in Westfalen is in de afgeloopen dagen verscheidene malen hevig door het Britsche luchtwapen aangevallen. Münster heeft, zooals bekend, een bij zonder groot aantal kerken. Twee dezer gebouwen werden bij een aanval van de Britsche vliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Juli door verscheidene bommen getroffen, waardoor zware verwoestin gen werden aangericht. Ondanks de hel dere maan en ondanks het feit, dat zij goed konden zien, bestookten de Britten in denzelfden nacht ook een ziekenhuis, tevens krankzinnigengesticht, dat met een van veraf zichtbaar Roode Kruis- teeken was gekenmerkt. TOKIO ACHT ZICH DOOR MAATREGELEN DER VER. STATEN BEDREIGD. (S. P. T.). Naar in Japansche mariner kringen wordt verklaard, treffen de Ver- eenigde Staten steeds meer en steeds uit gebreider maatregelen in het gebied van den Pacific, die Japan niet onverschillig kunnen laten. Zoo zijn, behalve de steun aan de Chineesche regeering te Tsjoen- king in den vorm van vliegtuigen, in de laatste weken de Amerikaansche vlieg tuigen- en vlootbases in Alaska belang rijk versterkt. Hetzelfde geschiedt thans in versneld tempo met de van Engeland overgenomen steunpunten in Britsche koloniën en de dominions. Uit tal van be richten blijkt, zoo wordt er aan toege voegd, dat de Vereenigde Staten blijk baar zelfs steun aan de Sowjet-Unie wil len geven. Indieni de Vereenigde Staten op dezen weg voortgaan, zoo is de meening van bovengenoemde kringen, dan komt de mogelijkheid van een' oorlog in den Pa cific gevaarlijk dichtbij. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 55 cent bij vooruitbetaling. In verband met, een bericht betref fende de invoering van gaslooze uren in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage met ingang van Don derdag 10 Juli wordt van de meestbe- voegde zijde medegedeeld, dat deze aan gelegenheid tot nader order is opge schort. Van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat het dragen van militaire üniformknoopen met den Nederland sehen leeuw gelijk wordt gesteld met het dragen van uitgezaagde muntstuk ken met de afbeelding van de Koningin. Het is derhalve strafbaar volgens pa ragraaf 4 van de verordening no. 95/1941. Het A.N.P. meldt: Zooals in verscheidene andere West- Europeesche landen overtreft ook in ons land de geestdrift voor dienstneming bij de Waffen S.S. verre de verwachtin gen. Ook voor het Nederlandsche vrij willigerslegioen stroomen de aanmeldin gen binnen aan het adres Stadhouders laan 132, Den Haag. Honderden Neder landers begrijpen in dezen tijd, dat zij niet langer werkeloos mogen toezien bij de groote beslissing, welke thans in het Oosten van Europa wordt uitgevochten, de beslissing tegen of voor het bolsje wisme, voor of tegen het vaderland, voor of tegen God, volk en kerk. Uit zeer bevoegde bron vernemen wij intus- schen, dat niet alleen burgers en" oud militairen zich bij honderden opgeven, maar ook een groot aantal meldingen gekomen is uit de rijen der marechaus see. Zóó groot was onder de marechaus see de geestdrift voor deelneming aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, dat ruim 600 man zich hebben aange meld. Deze 600 man zullen in korpsver- band, onder eigen officieren, binnenkort vertrekken en voornamelijk ordedienst verrichten. Wij zullen den juisten datum van vertrek nog mededeelen. De voor de landarbeiders, die in den hooibouw werkzaam zijn, vastgestelde regeling voor de verstrekking van extra bonnen levensmiddelen (100 pet. extra brood en 50 pet. extra vleesch, vet en aardappelen) zal ook gelden voor de ar beiders in den korenoogst. Het vlastrekken zal met oogstwerk- zaamheden worden gelijkgesteld. De tuinarbeiders, die werkzaam zijn met het rooien van vroege aardappelen, zullen dezelfde extra toewijzing voor le vensmiddelen ontvangen als de landar beiders, die oogstwerkzaamheden ver richten. Voor de tuinarbeiders, die zwaren ar beid verrichten, spitwerk, sjouwar- beid, enz. bestaat dezelfde regeling als voor de landarbeiders in den hooibouw en korenoogst. Deze extra toewijzing geldt echter niet zonder meer voor de arbeiders, werkzaam in de sierteeltbe drijven. De kleine planten- en bloembollen kweekers komen niet in aanmerking voor extra rantsoenen, doch de arbei ders, werkzaam in de Boskoopsche en de Aalsmeersche cultures zullen extra rantsoenen ontvangen op basis van 50 pet. De arbeiders in het bloembollenbe- drijf eveneens, doch bij het diepspitten in dat bedrijf wordt het extra rantsoen verhoogd tot 100 pet. LIQUIDATIE VAN HET STAATSBEDRIJF. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart be treffende de oprichting van een naam- looze vennootschap „N.V. Nederlandsche Machinefabriek Artillerie-Inrichtingen". Artikel 1 luidt: Er zal worden opge richt een naamlooze vennootschap on der den naam „N.V. Nederlandsche Ma chinefabriek Artillerie-Inrichtingen", hierna de vennootschap te noemen. Deze vennootschap verkrijgt het recht bezit tingen, rechten en verplichtingen, welke thans te boek staan als behoorende tot het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrich tingen, over te nemen. 's GRAVENHAGE, 9 Juli. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Times, het blad van de Engelsche regeering, bespreekt in een hoofdartikel van Zaterdag j.l. de les, die de huidige oorlog heeft geleerd, betreffende de re organisatie van de wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de Times natuurlijk uit van de veronderstelling, dat Duitschland den oorlog zal verlie zen. De Times schrijft: „Iedere politieke onafhankelijkheid in de traditioneele be teekenis zal voor de afzonderlijke.staten niet meer mogelijk zyn. Men moet zelfs toegeven dat het kortzichtig is aan te nemen, dat Hitier slechts gedreven wordt door een grenzelooze persoonlijke of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der volken van elkander vormt een niet te veronachtzamen feit en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitschland niet gewijzigd worden. In tegendeel, men moet eonstateeren dat de indeeling van Europa in zelfstandige en geïsoleerde eenheden niet meer kan functioneeren. De zelfstandigheid der afzonderlijke staten heeft slechts zoo lang effectief kunnen zijn als het hun mogelijk was zich neutraal te houden. Door den modernen totalen oorlog be staat deze mogelijkheid niet meer. Reeds in den vorigen oorlog heeft men 'n voorproefje gekregen van een zoodanige uitbreiding van den oorlog. Practisch zijn thans de kleine staten verdwenen. De neutraliteit, zooals die door de kleine neutrale staten in 1914 werd gehandhaafd, kan, aldus de Times, niet langer bestaan. Deze staten hebben nog slechts de keuze tusschen verove ring en afhankelijkheid. Volkomen on verschillig wat de toekomst zgl brengen, vrijheid en orde kunnen slechts naar de mate van de werkelijke macht veilig worden gesteld. Deze les, zoo schrijft de Times, uit den huidigen oorlog, zal eveneens op economisch gebied geldigheid hebben. Er bestaat namelijk gevaar, dat zelfs na de nederlaag van Duitschland Europa zal terugvallen in de vroegere anar chie." Uit deze zinnen blijkt helder en duide lijk, dat Engeland het voornemen heeft om van Europa ingeval van een Engel sche overwinning, een van Engeland zoowel economisch als politiek afhanke lijk koloniaal land te maken. In tegen stelling tot de door den Fuehrer steeds weer naar voren gebrachte nieuwe or dening van Europa, binnen welke alle kleine landen hun onafhankelijkheid zul len behouden en als rechtsgelijke deel- genooten in het nieuwe Europa zullen medewerken aan de ontwikkeling van dit nieuwe Europa en van hun eigen landen. Wanneer men in aansluiting hierop kennis neemt van een via New-York ontvangen bericht van United Press uit Batavia, volgens hetwelk de verplaat sing van de Nederlandsche emigranten- regeering van Londen naar Washington ermede gemotiveerd wordt, dat Was hington thans het middelpunt der we reldpolitiek vormt en nog meer zal wor den, kan men zich voorstellen dat niet alleen op politiek gebied, maar vooral Ook in economisch opzicht Europa let terlijk moet worden gemaakt tot slaaf en loonkoelie van de Angelsaksische lan den. Nogmaals volkomen in tegenstel ling met de bedoelingen van Adolf Hit ler ten aanzien van de nieuwe orde in Europa. Tenslotte moet dan nog de aandacht gevestigd worden op de passage in het zelfde hoofdartikel van de Times, waar in gezegd wordt, dat men in Engeland van meening is, dat men in den groot- 'sten omvang de sovjet-unie en Haar be langen wil betrekken bij de reorganisa tie van Europa, dan kan men zich wel licht een voorstelling er van maken, wat er van Europa zou worden, wanneer het gegrepen zou worden in den tang van het zich voor de toekomst afteekenende Amerikaansch-Angelsaksische imperium en 't bolsjewisme. De Times legt er ten aanzien van de Sovjet-unie in het bijzonder den nadruk op, dat de fout van 1919, uitsluiting van de sovjet-unie uit de Europeesche Reorganisatie in geen geval zal worden herhaald. Met de verwijzing naar dit voor Europa waarlijk vreeselijke perspectief besluit de Times zijn ophel derend hoofdartikel. DONDERDAG 10 JULI. Bewaar myn ziel en red .mijlaat mij niet. beschaamd worden, want ik betrouw op U. Psalm 2520. Zon op onder 5.28 22.01 16 Juli: Laatste kwartier. 24 Juli: Nieuwe maan. Maan op onder 22.44 7.35 Artikel 2. De oprichting van de ven nootschap zal, na gemeenschappelijk overleg, worden bezorgd door de secre tarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Artikel 4. (1) Het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen wordt geliqui deerd. Artikel 6. (1) Het personeel van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, voortaan staatsbedrijf at.- artillerie-in richtingen in liquidatie, kan, voor zoover het dat wenscht en de directie der ven nootschap daarvoor aanleiding vindt, b\j deze in dienst treden op nader onder ling overeen te komen voorwaarden, na uit 's ri,jks dienst te zijn ontslagen. POLITIE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is be noemd tot commissaris van politie te Rotterdam S. W. Moolenaar, met gelijk tijdig eervol ontslag als commissaris van politie te Groningen. EMIGRATIE? Zooals wij Maandag reeds meldden, had Zaterdag te Rolde een landdag van het Ned. Agrarisch Front plaats, waar op door verschillende heeren het woord is gevoerd. Allen keerden zich krachtig tegen het Bolsjewisme, dat in Rusland zoo wreed tegen de boeren is opgetre den. De leiding van het Ned. Agrarisch Front was van meening dezen landdag hoewel de landbouwers volop in den hooioogst zaten nu te moeten houden, teneinde een duidelijk antwoord te geven' op de vraag: „boerenorde of bolsjewis me", temeer, daar de Rijkscommissaris in zijn rede te Amsterdam liet uitko men, hoe hij van het Nederlandsche volk verlangde, dat het zjjn standpunt zou bepalen tegenover de nieuwe wending van den oorlog door den strijd tegen het bolsjewisme. Hoewel er vele bezwaren waren (te "korte voorbereiding, minder geschikte tyd, geen autobussen, enz.) is de leiding tevreden over de opkomst (ongeveer 20.000 personen). Een der sprekers, de heer Roskam, doelde ook op de mogelijkheid van emi gratie van Nederlandsche boeren. Het is wel zeker, dat het tot emigra tie, ook van boeren, zal moeten komen. Ondanks alle indijkingen, inpolderingen, droogleggingen, enz. is het onmogelijk alle jonge boeren in ons land aan een bedryf te helpen. Trouwens, flinke jonge boeren zijn ook niet bang van emigratie. In hoevele landen zitten geen Nederlandsche land- boüwers-kolonisten Was de gelegen heid voor emigratie de laatste jaren maar ruimer geweest, dan zou er onge twijfeld meer gebruik van gemaakt zijn. Maar vele landen zaten pot-dicht. Het Vaderland meent, dat de emigra- tien van tien tot twintigduizend boeren op ,dit oogenblik als een saneering van onzen boerenstand zou beschouwd kun nen worden. Twintigduizend boeren (de eigenlijke boeren, boerenknechts en land arbeiders) met de daarbij behoorende vrouwen en kinderen, ambachtslui en middenstanders, geestelijke leiders en. be- stuurspersoneel, dat wordt zoowat vijftig tot zestigduizend Nederlandsche emigranten. Dit voor een eerste- vesti ging. Later zouden ieder jaar weer eeni- ge honderden kunnen gaan. Natuurlijk is het nu nog zoover niet. Maar het is toch wel goed, dat nu reeds de emigratie in landbouwkringen aan de orde wordt gesteld. Wie weet, in welk een belangrijke mate straks de Nederlandsche landbouw tot een zegen voor andere landen kan worden gesteld. Wij mogen het, zonder overdrijving, uitspreken, dat onze land- en tuinbouw op een hoogen trap van ontwikkeling staat en meermalen aan andere landen ten voorbeeld is en wordt gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1