WELKE BONNEN DEZE WEEK? DE ZEEUW van Woensdag 9 Juli 1941 - Tweede blad. Provinciale Staten van Zeeland. Geneesmiddel®! tegen HUIDAANDOENINGEN FEUILLETON LEVENSGANG Uit de Provincie Wederopbouw Zuid-Beveland. 9 Juli 1941 Dagblad „DE ZEEUW" Zitting van Dinsdag 8 Juli 1941. Zooals wij reeds meldden, kwamen gis teren de Prov. Staten van Zeeland in zomervergadering bijeen onder leiding van den waarnemend Commissaris deï Provincie, den heer Mr P. Dieleman. Een verzoek van de R. K. middelbare schoolvereeniging te Hulst om hand having van het haar voor hare handels dagschool verleende subsidie, ook bij om zetting -van deze school in een hoogere burgerschool, werd in handen van Ged. Staten om advies gesteld. Ingekomen was een adres van het be stuur van het centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies te Amsterdam om beschikbaarstelling van gelden voor uitzending Van z.g. be dreigde kinderen. De voorzitter wilde dit voor ken nisgeving aannemen. Dhr Staverman had graag gezien dat dit adres in handen van Ged. Staten om advies werd gesteld. Zelfs zag Spr. gaarne, dat dit advies nog in de verga dering van 29 Juli aan de orde werd ge steld. Deze "zaak heeft juist in den zo mer haast. Het voorstel-Staverman werd aange nomen. Aangeboden werden de mededeelingen van Gedep. Staten omtrent eenige wa- terschaps- en wegenaangelegenheden over 1939 en 1940. Dhr Adriaanse vroeg of met dit korte verslag voorloopig wordt voortge gaan. De voorzitter antwoordde be vestigend. Tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. wet werd benoemd de heer J. W. van'tHoff met 21 st. tegen 8 st. op den heer Adriaanse, 4 st. op den heer Kodde, 1 st. op den heer Staverman, 1 st. op den heer Boender en 3 st. blanco. De overige reeds gepubliceerde voor stellen werden naar de afdeelingen ge zonden. Het Dag. Bestuur van het Hulster en Axeler Ambacht vroeg om wijziging van het reglement, bedoelend o.a. om de stadsgrachten te Hulst onder het beheer van het waterschap te bren gen. De voorzitter merkte op, dat dit verzoek te laat inkwam, om daarop reeds nu advies te kunnen uitbrengen. Waar de zaak echter dringt, zullen Gedep. Staten trachten in de e.v. open bare zitting met een voorstel te komen. Dit kan dan op 29 Juli des vm. 10 uur in de afdeelingen worden behandeld. De openbare vergadering begint dan dien dag om 11.30 inplaats van om 10 uur. Op zijn verzoek werd aan den heer J. A. Dekker het woord verleend, om vragen te stellen, vreemd aan de orde van den dag. Spr. deelde mede van den leider van het Agrarisch Front te hebben verno men, dat een nieuwe weg van Potjes naar het Sluissche Veer (Z.-Vl.) wordt aangelegd. Deze aanleg schijnt plotse ling urgent geworden te zijn. Het gevolg is echter, dat hier een vernietiging van volksvoedsel dreigt plaats te hebben. Immers 2 a 3 ha grond is bezaaid met gewassen 'en deze gronden moeten nu te vroeg worden afgesneden. Zijn Gedep. Staten hiermede bekend of dragen zij hiervoor de verantwoordelijkheid? Dit lijkt veel op sabotage van den productie slag. Misschien is hier nog iets te red den. Spr. verzocht maatregelen, dat zoo iets in de toekomst zich niet herhaalt. Verder merkte Spr. op, dat deze ver- D.D.D. zuivert de poriön, doet de Jeuk bedaren, ver- frischt en sterkt de huid weefsels. Flacons d 75 ct- f. 1.50 en f. 2.50. door J. VAN DEN BOSCH. 45) _0__ Zeker, zeker, dat is in orde. Mevrouw heeft wel gedacht, dat mevrouw Bakker er aan denken zou, natuurlijk, een goed adres voor zulke dingen. Ze zegt bet ietwat ironisch, maar dat ontgaat Klaas. Echter, daarvoor kwam ze nu niet. Kijk eens, er zijn verschllende winkeliers, die bereid bleken, iets af te staan voor den bazar. Zoo hebben ze al een aardige hoeveelheid van alle mogelijke artikelen, die goed verkocht kunnen worden. Alles „eerste winst". En nu heeft zij ook aan de branche van Bakker gedacht. Die heeft ongetwijfeld ook wel iets te mis sen voor het goede doel. Als je zooiets eens bekijkt, zegt ze, wijzend op een groote doos dure bonbons, om er dan haastig bij te voegen, vermoedelijk, om dat ze het toch wel wat al te vrij vindt: Of iets anders natuurlijk, dat staat u vrij. Vóór in den mond liggen Klaas' ver wijten; nu komt ze bij hem, anders laat ze hem links liggen. En hij geeft de gadering volgens hem een politiek col lege is. De leden zqn gekozen als leden vein politieke partijen. Verschillende par tijen zijn nu verboden. Spr. vindt het eigenaardig, dat de leden hier gekomen zijn. Spr. vroeg, welke beginselen en po litieke richtingen ze hier willen verde digen. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten in de volgende vergadering op de eerste vraag van den heer Dekker zullen antwoorden. Dhr Dekker zag graag, dat onmid dellijk werd ingegrepen. De voorzitter zegde een spoedig onderzoek toe. Dhr d e M i 11 i a n o, die belast is met den aankoop van den grond, benoodigd voor dezen wegaanleg, deelde mede, dat de eigenaren van den grond er op gewe zen zijn, dat ze het aan het te koopen ge deelte niet mochten bezaaien. Maar een dergelijke aankoop van grond duurt meestal lang. Daarom is de grond tóch maar bezaaid, ook, omdat hij anders een kweekplaats van onkruid werd. Als de aanleg van den weg nog eenige weken kan wachten, zou wellicht de oogst kun nen worden opgeleverd. Spr. weet niet, wat het zwaarst weegt: de aanleg van den weg of de oogst op dit stukje grond. Nogmaals zegt de voorzitter, dat Ged. Staten deze zaak spoedig zul len onderzoeken. Spr. meent, maar weet dit niet zeker, dat er op aangedrongen is, het gewas te ontzien. Wat de tweede vraag van den heer Dekker betreft, zegt de voorzitter, dat verschillende politieke partijen ont bonden zijn, zoodat de fracties ver vallen zijn. De leden moeten nu zelf ,hun houding bepalen. Het is het beste, deze zaak te bestu- deeren. Wellicht kan er in de volgende vergadering op teruggekomen worden. Dhr Adriaanse, het oudste aanwe- ,zige lid, richtte zich nu met enkele har telijke woorden tot Mr Dieleman in ver band met zijn 25-jarig jubileum als lid van Gedep. Staten. Spr. wenscht Mr Die leman daarmede van harte geluk. Spr. zal niet alle verdiensten van den heer Dieleman noemen. Hij noemt alleen de oprichting van het waterschap het Vrije van Sluis, waarmede hij een reusachtig werk heeft verricht. Spr. hoopt, dat hij nog jaren ten nutte van de provincie zal mogen werkzaam zijn. De voorzitter zegde hartelijk dank voor deze gelukwenschen en Voor de persoonlijke felicitaties van de zijde der Statenleden ontvangen. Sprekers „taak is niet gemakkelijk. Het is hem echter tot steun, dat hij zich verheugen mag in het vertrouwen van de Prov. Staten en van zeer velen in de provincie. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten en gingen de afdeelingen vergaderen. De Zeeuwsche Gas-MIJ. Gedep. Staten schrijven aan de Prov. Staten In verband met het door uw vergade ring-tot ons gerichte verzoek, om u voor stellen te doen waardoor de N.V. Zeeuw sche Gasmaatschappij wordt omgevormd tot een provinciaal bedrijf deelen wij u het volgende mede: Gelijk u bekend is, is in 1934, ten ein de te bereiken dat de provincie in de op te richten gasmaatschappij de positie kon innemen, die door de tot overeen stemming gekomen partijen de ge meente Vlissingen en de N.V. Neder. - Indische Gas-Maatschappij was toege kend aan de gemeente Vlissingen, tus- schen de provincie en die gemeente een overeenkomst gesloten. Daarbij heeft de gemeente Vlissingen bedongen, dat eeni ge medezeggenschap in den gang van za ken van het bedrijf voor haar zou blijven behouden. O.m. is daarom toen overeen gekomen, dat aan de gemeente Vlissin gen het recht toekwam om deel te ne men in het maatschappelijk kapitaal der op te richten vennootschap voor 1 prio- artikelen, terwijl die in den bazar ge kocht worden, wat beteekent, dat de winkelier op een houtje bijten kan. Maar hij houdt zich in. Blijft be leefd. Ik wil graag eens zien, mevrouw en u wat laten bezorgen. Maar zooiets ook hij wijst op de doos moet u niet verwachten. Dat zou geen enkele winkelier kunnen doen. Het is een vrij dure doos, iets luxe, zooals u ziet. Ik wil die wel voor u opschrijven, laat hij er direct op volgen. Zooals u misschien nog wel weet, wordt die thuis bezorgd. Die opmerking „zit". Mevrouw Nelissen voelt ze ook. Ietwat hautain wendt zij zich om en antwoordt: Een dominees vrouw kan zulke dure doozen niet koo pen. Dan waait zij den winkel uit. Klaas heeft er spijt van, dat hij zich even heeft laten gaan. Hij komt er geen steek verder mee, heeft mevrouw Ne lissen misschien wel tot vijandin ge maakt, want zij toonde zich aardig ge raakt. En tóch de waarheid heeft hij gezegd. Het is minstens een jaar geleden dat de dienstbode boodschappen kwam halen. Klaas Bakker bestaat niet meer voor mevrouw van den dominee. Al leen voor den bazar denkt zij aan hem... Om bij te huilen is het, dé,ar! Hij overlegt met Sjaan en Dirkje. Deze laatste, zóó is de jeugd, wil niets geven, afgeloopen. Nou komt ze, anders zie je niemand van den dominee in den winkel; mooi voorbeeld geven die lui! riteitsaandeel en 25 gewone aandeelen. Intusschen is ons gebleken, dat het ge meentebestuur nog op hetzelfde stand punt staat als in 1934 door haar inge nomen. De hieromtrent met het gemeentebe stuur gevoerde onderhandelingen z(jn nog niet ten einde gekomen, zoodat het in dit stadium niet mogelijk is u eenig voorstel of verdere mededeelingen te doen. Een lid van ons College zal in de open bare zitting nadere mededeelingen doen omtrent het verloop der onderhandelin gen. FINANCIERING PARTICULIE REN HERBOUW. Teneinde de financiering van den wederopbouw te vergemakkelijken, is voor Zuid-Beveland een speciale regeling ingevoerd. v Aan de gemeenten in het district Yer- seke, waar wederopbouw van woningen plaats vindt, wordt thans bij wijze van voorschot telkens een bedrag ter be schikking gesteld, waaruit de aannemers enz. van vernielde woningen, die her bouwd worden, worden betaald. Deze voorschotten worden maandelijks aan de betrokken gemeenten verstrekt, nadat een opgaaf van de vermoedelijke behoefte door het hoofd van het bouw bureau aan den algemeen gemachtigde is verstrekt. Geen enkele betaling mag uit deze voorschotten plaats vinden, dan na goed keuring door het hoofd van het bouw bureau. Ten bewijze hiervan wordt door dezen een fiat van goedkeuring op het desbetreffende stuk geplaatst. Aannemers, architecten, enz., die be dragen hebben te ontvangen inzake den herbouw van particuliere gebouwen, moeten derhalve hun nota's, gespecifi ceerd en goed omschreven, indienen bij het bouwbureau te Yerseke. Indien de nota accoord is wordt deze door het hoofd van het bouwbureau voor accoord geteekend en aan het desbetref fende gemeentebestuur doorgezonden. Dit gemeentebestuur voldoet daarop de nota uit het door den algemeen gemach tigde verstrekte voorschot. De gemeentebesturen zijn verplicht maandelijks een overzicht van de beta lingen en ontvangsten der gelden onder overlegging van bewijsstukken, alsmede een verklaring, waaruit blijkt, dat de nog beschikbare gelden niet voor andere doeleinden dan de hierboven vermelde gebruikt zullen worden, aan den alge meen gemachtigde te zenden. Deze be houdt zich overigens het recht van vol ledige controle voor. In de meeste gemeenten zal de uit voering dezer zaak rechtstreeks door het gemeentebestuur geschieden; in Yerseke kan dit echter gedaan worden door de Stichting Volkshuisvesting Yerseke, die alles op het gebied van den woningbouw administreert en uitvoert en hiervoor op haar beurt de noodige voorschotten van de gemeente Yerseke ontvangt. Men kan zich den omvang van dezen maatregel eenigszins voorstellen indien men bedenkt, dat alleen in Yerseke hier voor een bedrag van meer dan f 300.000 in totaal benoodigd zal zijn. Deze regeling is getroffen omdat de betrokken gemeenten in Zuid-Beveland niet in staat zijn deze uitgaven, ook al' loopen zij dan over een termijn van ettelijke maanden, te financieren zonder contanten in den vorm van geregelde voorschotten. Verder is door deze regeling gegaran deerd, dat de betrokken aannemers, ar chitecten, enz. zoo vlug mogelijk het hun toekomende ontvangen. Het bovenstaande betreft de geheele schaderegeling, zooals die door den al gemeen gemachtigde met den gedupeerde getroffen is. Deze regeling heeft dus niet alleen betrekking op de 100 rijksbijdrage in Vader zou wel dwaas zijn, als hij nou iets geven ging voor den bazar. Laten ze dan komen koopen. Ze kunnen het wel goedkooper krijgen, daar niet van. Maar zóó redeneeren Klaas en Sjaan niet. Het besluit valt alras, dat het een en ander •dat toch onverkoopbaar is, omdat er geen vraag meer naar is, gezonden zal worden. Het is alles met elkaar nog heel wat, dat de knecht een paar dagen later in de pasorie bezorgd: voor den bazar, van Klaas Bakker. 't Zal me benieuwen, zegt mevrouw, die dominee heeft ingelicht over Klaas, al heeft ze het niet precies zóó gezegd, als Klaats het zei. Ze heeft hem brutaal genoemd. Wat een opmerking was dat! Dominee heeft ook iets gezegd: Ja maar, je koopt er niet te veel, wel Dat is toch ook niet goed, vrouw. Deminee is niet op de hoogte en verkeert in de meening, dat zoo nu en dan Klaas Bakkers winkel bezocht wordt. Ja, ja, alles goed en wel, maar el ders kun je goedkooper en heter terecht, zegt mevrouw. Zeker, zeker, je moet aan geloofsgenooten denken, maar dan die nen die reëel te zijn. Zulke goede artike len heeft Bakker niet en ze zijn nog duur ook. Ik moet ook uitkijken. Zoo'n gewel dig tractement heb je hier niet. Nu spuwt ze haar gal uit over wat Klaas voor den bazar bezorgen laat: al les „winkeldochters"; kan hij toch niet meer kwijt; de bazar is er goed voor; ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID 25 Res. t/m. 13 Juli 2 kg. 9 t/m. 13 Juli 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boter of margarine 22 23 t/m. 16 Juli t/m. 16 Juli Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Brandstoffen 03 KF van kaarten M en N J 01, 02, 03 K 01, 02, 03, 04 L 01 tot en met 11 t/m. 31 Juli t/m. 31 December t/m. 31 December Een eenheid vaste brand stoffen. 1 eenh. vaste brandstof 1 eenh. vaste brandstof Brood of gebak 25 25-4 rants. t/m. 13 Juli t/m. 13 Juli 100 gram brood of 1 rant soen gebak. 400 gram brood of 4 rant soenen gebak. 25 t/m. 13 Juli een ei. Gort of gortmout of 45 t/m. 10 Augustus 250 gram Havermout, havervlok ken, gort of grutten... 44 t/m. 10 Augustus 250 gram 69, 79 t/m. 27 Juli 100 gram. Thee of koffiesurrogaat 46 t/m. 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. Macaroni of vermicelli 54 t/m. 10 Augustus 100 gram. Maizena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf- 55 t/m. 10 Augustus 100 gram. 24 t/m. 13 Juli 134 liter. 11 t/m. 10 Augustus Voor de keuken 2 liter. (Kaarten M en O). Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- 43 t/m. 13 Juli 250 gram. K (textiel) t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 101 t/m. 3 Aug. 1 kilogram. 25 „Vleesch" t/m. 17 Juli 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of rantsoen verduurzaamd gevogelte. 25 „Vleesch- waren" t/m. 17 Juli y2 rantsoen vleeschwaren. 38 t/m. 3 Aug. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) Zomer japon. Badcostuum of zwem broek. den wederopbouw, maar ook op de 10 premie, indien de bouw vóór 1 Januari 1942 gereed is, de eventueele extra-tege moetkoming, de eventueele erfpachtver goeding, en het te overbruggen bedrag, dat onder hypothecair verband verleend wordt. Bij de definitieve afrekening tusschen rijk en gemeenten blijft alleen het laat ste bedrag staan; hiervan vindt jaar lijks verrekening van rente en aflossing plaats tusschen den gedupeerde en de gemeente eenerzijds en tusschen de ge meente en het rijk anderzijds. wat laat die Bakker zich toch in de kaart kijken, de laatste jaren. Hoe kan zoo iemand eigenlijk nog ouderling zijn. Heeft-ie soms zijn bijdrage nog niet ver minderd? Dominee weet het niet. Ver moedelijk is dat nog niet gebeurd, an ders had hij het wel vernomen. Hij weet niet, hoe het met Bakker zit. Die man, vroeger zoo gul en aardig, is hem een volslagen raadsel. De bazar wordt gehouden. Sjaan komt er niet. Alleen Dirkje laat zich er zien en koopt een kleinigheid en maakt ge bruik van de grabbelton. Het is geen tqd, om te koopen, heeft Sjaan gezegd. We hebben trouwens iets gemaakt en uit den winkel gegeven. „Het is geen tijd om te koopen." Want de tegenslag is nog niet uitgewoed. Al drie maanden staat de villa leeg, die Klaas van Tuininga heeft geërfd. Maar hypotheekrente en lasten gaan door, ter wijl hij geen cent huur ontvangt. Daar komt nog bij, dat hij van den hypotheek gever een aanmaning heeft gekregenhij moet bedenken, dat terwille van Tuinin ga, die safe was, een hooge hypotheek is verstrekt, te hoog eigenlijk. De aflos sing moet grooter worden, want bij taxeeren zou, nu de waarde der wonin gen daalt, wel eens kunnen blijken, dat het huis nauwelijks de hypotheek dekt... Er zal wel niet anders op zitten, dan probeeren de woning goedkooper te ver huren, al beteekent dat minder inkom- COLLECTE VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Wy meldden reeds, dat dezer dagen hier te lande een collecte voor het Duit- sche Roode Kruis zou worden gehouden. Blijkens een mededeeling van Ir Mussert in zijn rede te Amsterdam is deze col lecte georganiseerd op initiatief van de N. S. B. De opbrengst van deze collecte is be stemd voor de verpleging van hen, die o.a. in den strijd tegen Sowjet-Rusland gewond worden. sten. Zóó kan het toch niet langer. Maar ook dan is geen gegadigde te vinden. Het huis is eigenlijk te groot voor de meeste lui, die het komen bekijken. Het moge dan betrekkelijk goedkoop te huur zijn, het moet toch ook bewoond wor den. Klaas zal het nog even aanzien, maar als het niet gaat, zal die strop wel moe ten verdwijnen. Dan verkoopen. Als hij de hypotheek er uithaalt, is hij daarvan toch af. De erfenis van Tuininga heeft hem niet dan ellende bezorgd en ook de anderen. Wie had dat toch kunnen denken van dien soliden Peter Tuininga. Als de gokduivel iemand toch in zijn macht heeft! Wat is speculeeren eigen lijk meer dan gokken? Van Gerard ontvangen ze nu geen ren te meer. Hij verklaart eenvoudig niet te kunnen. Het is niet in overeenstemming met de waarheid, want het bedrijf van den boer moge niet rooskleurig zijn, door de regeeringsmaatregelen kan het toch uit. Maar Gerard brengt zijn geld door en hij laat zijn vrouw en zoon verkomme ren. Op een scheiding is het nog niet uit gedraaid. Clasien zegt telkens, dat zij door zal zetten, maar dan schrikt zij er weer voor terug. En Gerard vindt het wel goed. Klaas overlegt met Sjaan en Grietje en haar man, wat er gebeuren moet, doch zij nemen geen besluit. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5