Niet aan den kant gaan staan. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD DAGKALENDER. ZATERDAG 5 JULI 1941 55e JAARGANG - No. 55 Dlrecteur-Hoofdredecteori A. DE LANGE te Goes Achtervolging der Sowjettroepen yoortgezet - Berezina overschreden - Grens tusschen Letland en de Sowjet-Unie bereikt - De Duitsche troepen naderen de Stalin-linie. Moskou ziet den oorlog snel dichterbij komen. Japans houding Jegens de Sowjet-Unie. Twee K.G, aardappelen op bon „25 reserve", Nachtelijke aanval op N.W.-Dultschland. Roosevelt vpor de radio. De strijd In Syrië. Frankrijk begint zich weder op te richten. Binnenland Bureaux Lange Vorstsiraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per reqei Overige adverien'riën 30 cent per regei Ingezonden mededeelingen 60 cenf per regel Kleine odverlenliën f 0,55 bl| vooruitbetaling Adverfenflên onder letter of motto 10 ct. extro Bij contract belangrijke korfing Dit nummer bestaat, uit 2 bladen. We leven onder omstandigheden, die ons voorheen geheel onbekend waren. Er is ontzaglik veel gebeurd en nog steeds hebben er feiten en veranderin gen plaats, waaraan we nooit gedacht hebben. God leidt ons door wegen, die wg niet begrepen. Maar zooals het in ons persoonlijk le ven behoort te zijn, -zoo moet ook nu onze houding zijn. Voorop dient te gaan de belijdenis van onze zonden. Heel persoonlijk. Diep heb ben wij ons daarover te verootmoedi gen. Maar ook om on28 gemeenschap- p e 1 ij k e tekortkomingen. Was er niet veel ontrouw, veel lauwheid en laksch- heid? Teveel vorm zonder wezenlijke, le vende inhoud? Veel onverschilligheid ev ondankbaarheid bij ouderen en jonge ren? Was er niet te weinig warmte, be zieling en te veel lust tot critiek? Wat woog zwaarder: ons eigen of groepsbe lang, dan wel dat van het geheel? Daarom de schuldbelijdenis voorop. Naar het voorbeeld van Nehemia, die bij de puinhoopen van stad en tempel stond en vóór alle dingen ontroerend bad en ootmoedig zonde beleed. Ook de volks zonden. Een van onze fouten was ook, dat we wel eens kwestietjes tot kwesties, ver schilletjes, tot diepgaande geschillen heb ben opgeblazen; dat we te weinig oog hadden voor de diepe, geestelijke een heid der Christenen. De nood van dezen tijd heeft ons nu dichter bij elkaar gebracht. Nu voelen we meer den band, die ons samen bindt, dan misschien vroeger. In dit alles willen we onze ontrouw en ons tekort voor God belijden. Maar dat beteekent geen lijdelijkheid, geen werkeloosheid. Weer wijzen wij op Nehemia. Eerst bad ktf. Maar toon zag htf zijn werk. H(j was een werker, een organisa tor var. de bovenste plank. Hg verdeelde en regelde den arbeid tot in onderdee- len. Laat dit voorbeeld ons leeren, dat wij, Christenen, ook een taak hebben, ge trouw als wij willen zijn aan het woord van onzen hemelschen Koning. Het gaat in de eerste plaats om de geestelijke waarden. Stoffelijke dingen we weten het nu nog beter dan vroeger kunnen in een oogenblik vergaan. Er is in ons bidden, in ons zin gen, in ons lezen van Gods Woord, in ons kerkgaan wellicht meer diepte gekomen. Misschien zijn er nu sommigen, die zich willen terugtrekken van alles, wat voor heen hun belangstelling had, die zich met een boekje in een hoekje willen af zonderen, om dan het wereldgebeuren maar langs zich heen te laten gaan. Die houding past echter geen Chris ten. God plaatst ons ia dezen tijd. H ij maakt de wereldgeschiedenis. Hij laat ons nog veel in Zgn liefde. Onze taak is het, op de plaats waar wij gesteld zijn, trouw te arbeiden, om daardoor, zooals wij onlangs schreven, uit de kracht en de blijdschap van het geloof te leven en die aan anderen te laten zien. Over de moeilijkheden heen huppelen, mogen wij niet, gesteld al', dat wij het zouden kunnen. Wij weten echter, dat wij ze niet alleen behoeven te overwin nen. Ons staat de sterke Held terzij, Dien God ons heeft verkoren: Jezus Christus. Bij hem schuilen wij. Heel dicht gaan we, als Christenen, bij elkaar staan, het oog naar Boven gericht, van Hem onze hulp verwachtend. Niet aan den kant gaan staan, maar als Christenen van Nederland, eerlijk en trouw, ook in dezen tijd onze roeping vervullend, ons volk ten zegen. UIT DE LEGER BERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Niettegenstaande de moeilijkheden ten gevolge van de toestanden der wegen wordt de achtervolging van de Sowjet- weermacht aan het geheele front voort gezet. De terugtrekkende vijand Igdt tengevolge van het meedoogenlooze op treden van ons luchtwapen tot in het achterland de,zwaarste verliezen. Ir» het midden van het aanvalsfront werd de Berezina op tal van plaatsen overschreden. Ter» Noorden daarvan is de grens tusschen Letland en de Sowjet- Unie bereikt. Onder de buit, die gisteren werd ge maakt, bevinden zich ook stafkaarten, waaruit definitief blijkt de offensieve bedoeling van de Sowjet-weermacht. Terwgl voor de bezetting door de Sow jet-weermacht in Bessarabië, Polen, Li- tauen, Letland en Estland in totaal 90 vliegvelden' aanwezig waren, is dat aan tal in den korten tusschentgd uitgebreid tot 814 deels voortreffelijk aangelegde vliegvelden. Een onderzoek van de veroverde vlieg velden door officieren, die daartoe een speciale opdracht hadden, heeft aan het licht gebracht, dat het op 22 Juni opge geven aantal op den grond vernietigde vliegtuigen ongeveer 20 tot 25 procent hooger is, dan eerst door observatie uit de lucht kon worden vastgesteld. In den strijd tegen Groot-Brit- t a n n i bracht het luchtwapen voor deBritsche Oostkust twee vrachtschepen van tezamen 1000 brt. tot zinken en het beschadigde bij Landsend een vrij groot koopvaardijschip door bomtreffers. Aanvallen bij dag en bij nacht van gevechtsvliegtuigen richtten zich tegen havenwerken in het Zuidwesten en Zuidoosten van het eiland. Bij aanvalspogingen van Britsche vlieg tuigen aan de kust va,n het Kanaal schoten jagers en luchtafweergeschut gisteren elf vijandelijke vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. De vijand wierp in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in W.- en Noordwest-Duitschland brisant- en brandbommen neer. De bur gerbevolking had geringe verliezen. Te Bremen ontstond onbelangrijke scha de van oorlogs-economischen aard. De branden op zolderverdiepingen, vooral te Dortmund, konden spoedig wor den gebluscht. Jagers en luchtafweerge schut schoten tien van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. In zijn weermachtsbericht No. 394 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika werd een aanval van vijandelijke pantserwagens door onze artillerie afgeslagen. Onze luchtformaties bleven de vestingwerken van T o b r o e k bestoken en bombar deerden een belangrijk spoorwegknoop punt ten Oosten van M e r s a-M a t r o e De vijand ondernam eenige aanvallen op T r i p o 1 i s en op eenige plaatsen in het gebied van Benghazi. Er werd schade aangericht in woonwijken en er vielen eenige slachtoffers te betreuren. InOost-Afrika heeft een van onze colonnes met succes een verwoed gevecht gevoerd ten Zuiden van Gore (Galla en Sidamo), waarbij zij den vij and aanzienlijke verliezen toebracht. De Engelsche vliegtuigen deden een aanval in het gebied van G o n d a r, waarbij een ziekenhuis werd geraakt. Een vliegtuig werd brandend neergeschoten door ons luchtdoelgeschut. DE DUITSCHE TROEPEN NA DEREN DE STALIN-LINIE. Het D.N.B. ontvangt van militaire zij de een commentaar op het weermachts bericht, waarin onder meer gezegd wordt, dat de militaire toestand aan het Oostelijk front als volgt kan worden gekenmerkt 1. De aanvalsplannen der Sowjets te gen midden-Europa zijn voor goed ver ijdeld. 2. Het bij de grens opgebouwde front van geweldige Sowjetstrijdkrachten is verbroken en versnipperd. Groote deelen zijn geheel vernietigd en uitgeschakeld. 3. De troepen, de luchtmacht en de uit rusting der Sowjetweermacht zijn door de vernietigende gevechten zoozeer ver zwakt, dat de verliezen niet meer ge compenseerd kunnen worden. 4. Het Sowjetfront, voor zoover nog van een front gesproken kan worden, be vindt zich overal op den terugtocht. De Duitsche en verbonden troepen vol gen op den voet en naderen thans de z.g. Stalin-linie, een natuurlijke verdedigings zone van de Zwarte Zee, Oostelijk van de Dnjeetr, over SJifomlr en langs de Dnepjr, over Pskow, oostelijk van het Peipusmser.en da Narwa tot de Finsohe Golf. Volgens buitenlandsche berichten zou hier een sterke verdedigingslinie ge bouwd ztjn, doch men mag/aannemen, dat het werk niet overal voltooid is. De Sowjets zullen in ieder geval trachten de linie te houden, maar de kansen kunnen nauwelijks gunstig genoemd worden. Naar het A. N. P. uit Ankara meldt, is in Sowjetkringen aldaar een bericht ontvangen over den toestand in Moskou, waaruit blijkt, dat Moskou in toenemen de mate den indruk wekt van een stad, welke de oorlog snel en onverbiddelijk nadert. Het werd de burgerbevolking verbo den des nachts op straat te zijn. Aan de arbeiders is een streng bevel uitgevaar digd, waarin het verlaten van den ar beid verboden wordt. Dit bevel is ver oorzaakt door het feit, dat vele arbeiders probeeren. deze zone te verlaten, i Alle uit Moskou vertrekkende reizigers worden zeer streng gecontroleerd, daar men een panieksteming in de kiem wil smoren. Talrijke geruchten doen in de stad de ronde en de zenuwachtigheid in officieele kringen slaat over op de be volking. In diplomatieke kringen is men van opvatting, dat de opperste verdedigings- raad der Sowjetunie reeds in het geheim opdracht heeft gegeven in een noorde lijker gelegen stad, b.v. Gorki, voorbe reidingen te treffen voor het huisvesten van de regeeringsautoriteiten, hetgeen geenszins kalmeerend op de bevolking heeft gewerkt. Men meent uit de woor den van Stalin te kunnen opmaken, dat er voor de Sowjetunie het grootste ge vaar bestaat. In militair opricht schijnt het voor naamste vraagstuk te liggen in de moei lijkheid alle reserves, die in het achter land klaar staan, naar het front te trans porteeren. Wij vernemen, dat de Sowjetregeering in de Oekraine haar zetel van Kiew naar Charkow verplaatst heeft. 20.000 BOLSJEWISTEN LOOPEN OVER. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Vandaag zijn 20.000 soldaten van de nog bij Minsk ingesloten deelen van het Sowjetlteger overgeloopen, nadat zij hun politieke commissarissen hadden dood geschoten. GROOTSTE MOEILIJKHEDEN KUNNEN DUITSCHEN OP- MARSCH NIET TEGENHOU DEN. (D. N. B.) Met het steeds sneller wordende tempo van den Duitschen op- marsch in het Oosten nemen de eischen, welke aan de intendance van het leger worden gesteld, toe. Geweldige hoeveelheden munitie, le vensmiddelen en benzine moeten naar de strijdende troepen aan het front wor den vervoerd, gewonden moeten wor den teruggetransporteerd. De omstan digheden, waaronder deze prestaties worden uitgevoerd, zgn buitengewoon moeilijk. Daar de Sowjets talrijke brug gen hebben opgeblazen, moeten groote omwegen worden gemaakt. Het stof en de slechte toestand der wegen maken de moeilijkheden nog grooter. De zware vrachtauto's der aanvullingscolonnes loopen vast in het vaak 50 cm diepe zand der wegen of zij moeten met ver eende krachten uit het moeras worden getrokken. Al deze moeilijkheden wor den door de chauffeurs en hun assis tenten overwonnen. Niets kan den Duitschen opmarsch tegenhouden. De leider van het Japansche infor matiebureau heeft medegedeeld, dat Matsoeoka Smetanin, den Sowjetambas- sadeur, overeenkomstig de besluiten van de keizerlijke conferentie over Japan's houding met betrekking tot den Duitsch- Sowjet-Russischen oorlogheeft inge licht. Verdere opheldering verstrekte hij niet. AMERIKAANSCHE HULP VOOR DE SOWJETS? Sumner Welles, de Amerikaansche on derstaatssecretaris, heeft een bespre king gevoerd met Oemansky, den Sow- jet-ambassadeur. Later noodigde hij Halifax, den Britschen ambassadeur, voor De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherjj maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 7 Juli tot en met Zon dag 13 Juli a.s. de met „25 reserve" ge merkte bon van de nieuw uitgereikte distributiekaarten recht geeft op het koopen van twee kilogram aardappelen. Het koopen op dezen bon is reeds ge oorloofd op Zaterdag 5 Juli a.s. Beroepstelers van aardappelen, hun gezinsleden en hun inwonend personeel mogen in geen geval van dezen bon ge bruik maken. Nadere mededeelingen om trent verplichte inlevering van de voor aardappelen bestemde bonnen zullen in een afzonderlijk persbericht bekend wor den gemaakt. een bespreking uit, welke een uur duur de. Waarnemers gelooven, volgens Uni ted Press, dat men zich in de beide be sprekingen met het vraagstuk der hulp aan de Sowjetunie heeft bezig gehou den. Nederlanders, meldt U aan voor de Waffen S.S. bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouders laan 132. In den nacht van 3 op 4 Juli hebben Britsche vliegtuigen plaatsen in N.W.- Duitschland met brisant- en brandbommen aangevallen. Verschei dene huizen werden verwoest en ver scheidene andere beschadigd. Eenige burgers werden gedood en verscheidene anderen gewond. Er ontstond geen mili taire schade. Ook poogden twaalf Britsche vliegtui gen een aanval op Bremen te doen, waarbij vier Britsche bommenwerpers door de Duitsche luchtdoelartillerie wer den neergeschoten. Het gelukte den Brit ten slechts enkele bommen te laten val len, die in de stad en in de haven geringe schade Veroorzaakten. De Britten hebben bg elkaar tien vliegtuigen verloren. (D.N.B.) Ter gelegenheid van „Inde- pendance Day' heeft president Roose velt een radiorede gehouden. De president polemiseerde tegen de „aanvallers" en „dictatoren" en ver klaarde dat de „menschelijke vrijheid" in vele landen „door een heerschappij van geweld" dreigt te worden vernietigd. Verder verklaarde president Roosevelt dat ook Amerika wordt bedreigd door nieuwe staatsvormen, die in tegenspraak zijn met die van 1776. Amerika streeft er dan ook ernstig naar het Westelijk halfrond en de „vrij heid: der zee" te verdedigen. Daarvoor heeft men niet alleen eenheid noodig, maar ook snelheid, flinkheid en werk lust. Er moet een einde komen aan ge mopper en sabotage, die een veel diepere uitwerking hebben dan het in de lucht laten vliegen van munitiefabrieken. „Ik verklaar voor het volk der Ver- eenigde Staten plechtig," aldus besloot Roosevelt, „dat de Vereenigde Statén nooit een gelukkige oase zouden kunnen blijven temidden van de woestgn der dic taturen. Daarom hernieuwen wjj Ameri kanen den eed voor het land en de vlag, met het doel onze werkkracht en zoo noodig, ook ons leven beschikbaar te stellen." BEZETTING VAN IJSLAND DOOR AMERIKAANSCHE TROEPEN? (D.N.B.) De democratische senator Wheeler verklaarde in de persconferen tie, dat hg in het bezit is van inlichtin gen, volgens welke de regeering binnen kort IJsland door het Amerikaansche leger en Amerikaansche marinestrgd- krachten zal laten bezetten. De troepen zouden op 23 en 24 Juli worden ingescheept. PALMYRA HIELD 13 DA GEN STAND. (D.N.B.) Met betrekking tot de in neming van Palmyra door Britsche strijdkrachten verklaart men in mili taire kringen, dat deze stad, die slechts door 300 man en 20 vliegers dertien da gen lang is gehouden, op 3 Juli des ochtends om één uur gevallen is. De Britsche colonne, die Palmyra heeft ingenomen, is inmiddels in de richting Homs opgerukt. Beiroet is gisternacht opnieuw door ZATERDAG 5 JULI. De verborgenheid des Heeren is voor degenen, die Hem vreezen. Psalm 25 14a. Zon Maan op onder op onder 5.24 22.05 18.10 2.51 8 Juli: Volle maan. 16 Juli: Laatste kwartier. ZONDAG 6 JULI. Rust, mijn ziel! uw God is Koning Heel de wereld Zijn gebied; Alles wisselt op Zijn wenken, Maar Hij zelf verandert niet. Zon op onder 5.24 22.04 Maan op onder 19.21 3.32 vliegtuigen gebombardeerd, waarbij het gebouw van de Kamer van Koophandel totaal werd vernield. Met betrekking tot. den aanval van een nieuwe Britsche af deeling van Irak uit op Noordoost-Syrië wordt er in Fransche militaire kringen op gewezen, dat op deze plaats slechts zeer geringe Fransche strijdkrachten liggen met on voldoende uitrusting, zoodat de toe stand daar weinig bemoedigend is. DE POSITIE VAN IRAN. De Mesaggero bericht uit Teheran, dat Engeland en de Sowjetunie van Iran het recht van transport van troepen door Iraneesch gebied hebben geëischt. De Sowjets hebben dezen eisch op het Sow- jet-Iraneesehe verdrag van 1922 ge grond. Er wordt te Teheran echter ver klaard, dat Iran vastbesloten is rijn vol strekte neutraliteit te handhaven. PARIJS (V. P. B.). De vooruitgang van den Franschen buitenlandschen han del blijkt niet alleen uit de cijfers van de handelsbalans ten opzichte van ver schillende landen, doch ook uit de on derhandelingen welke gevoerd worden met die landen, welke van het meeste belang zijn voor de verzorging van Frankrijk met het noodige. Met name het goederenverkeer met België is weer zeer levendig; en ook de goederenruil met Duitschland neemt toe. De onderhandelingen met Spanje hebben nog niet tot een resultaat geleid, daar men van Spaansche zgde weinig neiging aan den dag legt voor compen satie-transacties en bovendien hettrans- portvraagstuk groote moeilijkheden op levert. De onderhandelingen met Italië met het doel, tot een algemeene clearing te komen, rijn eveneens nog gaande. Met de overige landen, bijvoorbeeld Portu gal, Roemenië en Zweden, zijn tal van compensatie-transacties afgesloten Tegelijkertijd spant de Fransche indu strie alle krachten in om het binnenland weer van goederen te voorzien. Dit po gen wordt van Duitsche zijde gesteund. Zoo zal binnenkort in Fransche Marokko de eerste papierfabriek worden geopend .en wel in Casablanca. De papierschaarschte in Frankrijk heeft reeds tot verschillende besparings maatregelen geleid. Ook hier heeft Duitschland de helpende hand geboden, door in de eerste maanden van dit jaar ongeveer 10.000 ton kranten- en ander papier ter beschikking te stellen, even als een paar duizend ton cellulose voor de Fransche textiel- en papier-industrie. REGELING VAN DE WINKELSLUITING. Dezer dagen zijn de door de Nederland- sche Middenstandscentrale verkregen re sultaten inzake.de enquête over de win kelsluiting aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en aan den middenstandsraad voorgelegd. De Middenstandsraad zal dezer dagen zijn advies hierover uitbrengen. Jn middenstandskringen wordt ver wacht, dat thans wel een bevredigend resultaat inzake de winkelsluiting zal worden bereikt. Plaatselijk zal nog even geduld moe ten worden geoefend, en verdere actie moeten worden uitgesteld, totdat de wet zoodanig is aangepast, dat de weg voor een tijdelijke afwijking vrij komt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1