Christelijk Dagblad voor Zeeland DË NIEUWE BONNEN. De strijd in het Oosten. Binnenland Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Bureaux Lange Vorsisiraai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordvveg 155 Direeteur-Hoofdredacferars A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Soes en plaatsen waar een agent és aangesteld f 0.21 losse nummers 6 sent WSr P. DIELEÜAN een kwart eeuw onafgebroken Gedeputeerde. Duitschers en Roemenen trekken de Proeth over - Radio-rede van Stalin - Verplaatsing van de Sowjet-regeering?/ Gestadige opmarsch. Stalin houdt een radio-rede. De inlevering van metalen. Toestand in Syrië verscherpt. VRIJDAG 4 JULI 1941 55e JAARGANG - No. 54 Familieberichten 33 cent per regel Overige odverrenriën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder tetter of motto 10 ct. extra Bij eontrast belangrijke korting Voor den beer mr P. Disieman, is het morgen, 5 Juli, een herdenkingsdag. Na dat hjj reeds van 1905 tot 1907 en van 1911 tot 1913 lid van Ged. Staten was geweest, werd hij op 5 Juli 1916 opnieuw door de Provinciale Staten, waarin hg reeds in 1900 gekozen was, benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur der provincie. Sedert dien bleef hij onafge broken lid van Gedep. Staten, zoodat hy morgen een zilveren jubileum viert. Dat de heer Dieieman steeds getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zyn en ook in vele andere functies de belangen van onze provincie behar tigt, mag als bekend worden aangeno men. Sedert eenige maanden is hij waar nemend commissaris der Provincie en dageljjks geeft hij zich met groote toe wijding en kennis van zaken aan de be langen van de Provincie en haar inwo ners. De heer Dieieman is op 9 November 1872 te Zaamslag geboren. Alleen voor zijn universitaire studie- heeft bij onza provincie verlaten. Als advocaat vestig de hij zich na het volbrengen van zijn studie te Middelburg. Het is natuurlijk onmogelijk een vol ledige opsomming te geven van wat de heer Dieieman in zijn vele kwaliteiten en functies voor 0113 gewest deed. Op allerlei terrein bewoog deze begaafde Zeeuw zich en steeds gaf hij zich gaarne geheel aan alles, waarmee hij Zeeland kon dienen. Hij kent Zeelands historie door en door. Speciaal noemen wij twee terreinen waarop hij in het bijzónder veel deed: de landbouw en het polderwezen. Hij is een kenner van ons Zeeuwsche polderstelsel en van het waterschaps recht par excellence. Hij is de ontwer per van bet Hulster en Axeler Ambacht en van het Vrije van Sluis. De heer Dieieman is door God geze gend met een ongemeene werkkracht. Nog altijd verzet hij een hoeveelheid werk, die respect afdwingt. Moge bij nog veel doen voor ons ge west, dat hem en ons zoo van harte lief is. Als Christen wèet hij zich af hankelijk van God, Die de bron van alle kracht en wijsheid is. De-Secretaris-Generaal van het De- partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder ver melde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de hierna te noemen artikelen met uitzondering van melk, de nieuw uitgereikte kaarten in gebruik worden genomen. Voor melk blijft dus voorloo- pïg de oude kaart in gebruik. Vernietigd kunnen worden de oude „bonkaart alge meen" en de oude vleeschkaart, met uit zondering van de thans geldende bon 21 daarvan. De volgende week zal ook voor vleesch de nieuwe kaart in gebruik wor den genomen. De nieuwe broodkaart bevat twee soorten bonnen. De bonnen waarop staat vermeld „4 rantsoenen" geven" elk recht op het koopen van ongeveer 400 gram brood, of vier rantsoenen gebak. De ove rige bennen geven elk recht op het koo pen van ongeveer 100 gram brood of één rantsoen gebak. Brood 8ïï gebak. Bon „25" van de broodkaart: 7 Juli tot en met 13 Juli, 100 gram brood of één rantsoen gebak per bon. Bon „25 - 4 rantsoenen" van de brood kaart: 7 Juli tot en met 13 Juli, 4.00 gr. brood, of 4 rantsoenen gebak. Melk. Bon „24" van de melkkaart: 7 Juli tot en met 13 Juli, 1% liter per bon. Eieren. Bon „25 eieren": 7 Juli tot en met 13 Juli, één ei per bon. Suiker. Bon „101" van de „bonkaart alge meen": 7 Juli tot en met 3 Augustus, 1 kg suiker per bon. De bonnen, welke zijn geldig, ver klaard voor een op Maandag aanvangen de distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt. Het nummer van de bon, welke ge durende de periode van 7 Juli a.s. tot en met 13 Juli recht zal geven op het koo pen van 2 kg aardappelen, zal bij af zonderlek persbericht worden bekend ge maakt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Schouder aan schouder zijn gisteren de Duitsche en Roemeerische legerformaties uit de Noordelijke Moldau de Proeth overgetrokken en marcheeren thans in de richting van de Dnjestr. Hiermede zijrr de verbonden legers aan het geheele front tusschert de Zwarte Zee ert dé Noordelijke IJszee tot den aanval over gegaan. De weerstandskracht van het Sowjet- leger schijnt thans te zijn. gebroken. Het geheele front langs teekenen zich ach- terwaartsche bewegingen van den vij and af. De vernietigingsslag ten Oosten van Bialystok is feitelijk voltooid. Tal van infanterie-, cavallerie- en pantserdivisies van de Sowjet-weer- macht kunnen als vernietigd worden be schouwd. In voorbeeldige samenwerking zijn de formaties van ons leger en van ons luchtwapen de vervolging begonnen. In den strijd tegen Groot-Brittannië bracht het luchtwapen in den afgeloo- pen nacht een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken en bombardeerde de ha venwerken in Zpidoost- en Zuid- west-Engeland. Aan de Kanaalkust misluk ten overdag aanvallen van Britsche ge vechtsvliegtuigen, die waren geëscor teerd door sterke afdeelingen jachttoe- stellen, wederom volkomen. De vijand verloor hierbij 15 jacht- en 5 gevechts vliegtuigen, terwijl slechts één eigen toestel verloren ging. De vyand wierp in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in No ordwest-Duitschland brisant- en brandbommen, waardoor en kele burgers werden gedood en gewond. In Bremen en Oldenburg werden woonhuizen getroffen. Nacht jagers en luchtdoelgeschut haalden drie der aanvallende Engelsche gevechts vliegtuigen neer. De strijd tegen de Britsche ravitaillee- nngsscheepvaart bracht ook in de I maand Juni de verwachte groote succes- sen. Marine en het luchtwapen brachten 768.950 brt. vijandelijke scheepsruimte tot zinken. Voorts komen hierbij nog verliezen, die de vijand heeft geleden tengevolge van het leggen van mijnen van allerlei soort. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen dermate zwaar beschadigd, dat zy geheel of ge durende langen tijd zyn onttrokken aan de vijandelijke ravitailleering. Alleen in den tijd van 26 Juni tot 2 Juli werden 109 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In denzelfden tyd gingen by den stryd tegen Groot-Brittannië 12 eigen vliegtuigen verloren. ITALIAANSCHE BOMMEN OP CYPRUS. Het 393ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Onze bommenwerpers hebben een der luchtbases op C y p r u s aangevallen. In Noord-Af rika heeft de luchtmacht der spil stellingen, installa ties, opslagplaatsen en luchtafweerbatte- ryen te Tobroek aangevallen, waardoor branden uitbraken en ontplof fingen werden veroorzaakt. Verder wer den luchtbases ten Oosten van M a r s a M a t r o e h gebombardeerd. Vijande lijke vliegtuigen hebben een aanval ge daan op eenige plaatsen in C y r e n a i - c a. In Oost-Af rika levendige ac tiviteit der artillerie aan het front van Wolsjefit (Gondar). In het gebied van Galla en Sidamo worden de operaties door zwaren regenval belemmerd. HARDNEKKIGEN SOWJET- TEGENSTAND EN SLECHT WEER. In de toelichting op het weermachts- bericht deelt D. N. B. mede, dat de ge vechten aan het Oostelijk front, die, evenals tot dusver, gekenmerkt worden door een hardnekkigen tegenstand der Sowjettroepen, thans bovendien ook den invloed van de weersomstandigheden ondervinden. In het gebied rondom Lem- berg worden zelfs sneeuwstormen ge meld.' Tóch rukken op den rechtervleu gel de Roemeensche en Hongaarsche for maties, evenals de Duitsche troepen ean de overige deelen van het front, gesta dig op. Op den noordelijken vleugel wordt thans, voorbij de Duna, met suc ces opgerukt en ook de Finsche aanval len maken goede vorderingen. In militaire kringen te Londen al dus meldt United Press in een telegram uit Londen verklaart men, dat de Duitschers blijkbaar met sterke strijd krachten ten Noordwesten van Dunaberg oprukken. Het schijnt, dat. de aanval in dit gebied de laatste dagen krachtiger is geworden- In <ferï sector van Minsk heeft hetl er allen schijn van, dat de Duitschers ver der zullen doorzetten. Juist hier zijn ge vechten aan dert gang, die in omvang en uitgebreidheid nog nimmer hun gelijke hebben gekend. Steeds opnieuw moot er de nadruk op worden gelegd, dat de tegenwoordige veldtocht in het Oosten sen strijd is te gen een overvloed van mensdien. on te gen een overvloed van materiaal. Wan neer de in aantal zwakkere Duitsche weermacht toch reusachtige successen weet te behalen én vorderingen weet te maken, dan bewijst dit juist haar supe rioriteit wat betreft de menschen en het materiaal. Terwijl de Duitsche weermacht in drie groepen haar opmarsch naar het Oosten voortzet, hebben thans ook de Duitsch- Finsche formaties in het Hooge Noorden en 't Duitsch-Roemeensche leger in het Zuiden de Sowjetgrens overschreden en het offensief geopend. Tot nog toe hebben de Sowjets zich zy het ook vergeefs geweerd in de randstaten. Nu komt het er voor hen op aan, hun eigen gebied, het gebied van de eigenlijke Sowjet-Unie te verdedigen. SOWJET-REGEERING NAAR DEN OERAL? HELSINKI. (D.N.B.) De situatie op het Oostelijk oorlogstooneel heeft Stalin aanleiding gegeven een rede te houden, die door alle Sowjet-zenders werd ver spreid. In zyn rede gaf hy eenerzijds de successen van het Duitsche leger ge deeltelijk toe en poogde ze te verklaren, tegelijkertijd vorderde hij de bolsjewis ten op den moed niet te verliezen. Stalin verklaarde, dat de vijand ver der opdringt en reeds Litauen, Letland- schen bodem en andere gebieden veroverd heeft. Ons vaderland, zoo zeide hy, ver keert in ernstig gevaar. Dit is hieraan toe te schrijven, beweerde Stalin, dat de Duitschers den oorlog onder voor hen voordeelige omstandigheden zijn begon nen. De Duitschers waren met de mobi lisatie verder dan het Sowjetleger. Stalin onderstreepte nogmaals, dat het gaat om een strijd op leven en dood. Er zyn echter geen onoverwinnelijke le gers. Ook Napoleon is overwonnen. Voor alles echter, zoo ging hy voort, is het thans noodzakelijk, dat men de grootte van het gevaar, dat de Raden-Unie be dreigt, begrijpt en dat een einde gemaakt wordt aan de stemming van gelatenheid. Men moet allen, die het verzet ver lammen, zonder pardon en zonder aan zien des persoons aan het gerecht over leveren. Den vijand mag niets in handen vallen, geen locomotief, geen kilogram graan, geen olie, geen stuk brood. De bolsjewisten moeten de bosschen ver branden en alles vernietigen, wat den vy and van nut zou kunnen zijn. D.N.B. meldt uit New York, dat vol gens een bericht van den Amerikaan- schen scheepsomroep uit Ankara, diplo maten, die daar uit Moskou zyn aange komen, gemeld hebben, dat Stalin Woensdagavond in een particulier ge sprek verklaard heeft bereid te zyn, den zetel der Sowjet-regeering naar den Oeral te verplaatsen, indien Moskou door de Duitsche troepen bedreigd zou worden. Alle maatregelen z ij n reeds getroffen voor een verplaatsing der regee ring naar Swerdlowsk en later zoo noodig naar Omsk. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In een bericht uit Stamboel publiceert Aftonbladet het, naar men zegt, van wel ingelichte zy'de afkomstige bericht, dat Stalin, Molotow en Worosjilow een visum zouden hebben aangevraagd voor Iran, daar zy zich via Iran naar Britsch- Indië of Egypte zouden willen begeven. TANNER OPGENOMEN IN FINSCHE REGEERING. (D. N. B.) Zooals werd verwacht, is de Finsche arbeidersleider Tanner in de regeering opgenomen. WAT NIET INGELEVERD BEHOEFT TE WORDEN. De Staatscourant bevat een beschik king van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, waar bij de in de verordening betreffende het inleveren van metalen genoemde voor werpen, ten aanzien waarvan, de ver plichting tot inlevering niet geldt, .nader worden omschreven. Blijkens deze beschikking worden on der „openbare monumenten en gedenk- teekenen op graven" mede begrepen ge denkplaten e.d. en onder „kerkklokken" ook torenklokken en carillons. Onder „museumstukken" worden ver staan voorwerpen, deel uitmakende van de verzamelingen van alle musea en an dere collecties, die worden vermeld in den vanwege het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in 1938 uitgegeven gids: „De Nederlandsche Musea", benevens de voorwerpen, die vermeld staan in de door het departe ment van Onderwas, Kunsten en Weten schappen uitgegeven „Voorioopige lijst van de Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst". Ook worden als museumstukken be schouwd voorwerpen, deel uitmakende van verzamelingen van gods- en gast huizen en van andere particuliere instel lingen of personen, die niet in boven- genoemden gids worden vermeld, mits zoodanige verzameling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofd- museumdeskundige wordt erkend (als zoodanig is bij deze beschikking aange wezen de onder-voorzitter van de Rijks commissie van advies in zake de musea; deze is tevens directeur van het „Inlich tingenbureau kunstvoorwerpen en anti quiteiten"). Onder verzamelingen van particulie ren worden niet verstaan de handels voorraden van antiquairs en kunstban delaren. VRIJDAG 4 JULI. Om Uws Naams wil, HEERE! zoo vergeef mijn ongerechtigheid, want die is groot. Ps. 25 11. Zon op onder 5.23 22.05 8 Juli: Volle maan. 16 Juli: Laatste kwartier Maan op onder 16.54 2.16 Ten einde de hierboven genoemde er kenning te verkrijgen, dient belangheb bende zich vóór 15 Juli 1941 door mid del van een formulier te wenden tot den burgemeester der gemeente, waarin de verzameling zich bevindt. Onder hetgeen behoort tot eenige volksdracht" worden ook begrepen be- standdeelen van tuig van laat- en trek dieren, voor zoover daaraan uit een oog punt vaa volkskunde bijzondere bete©» ken is moet worden toegekend. Onder „ordeteekenen en eereteekenen" worden mede verstaan gedenk- en eerepenningen voor zoover deze een bijzondere histori sche of kunstwaarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn, gelden ook beeldhouwwerken en voor werpen van kunstnijverheid, die niet als massaproduct te beschouwen zyn, maar zyn ontworpen door algemeen als zoo danig erkende kunstenaars. De beslissing over de vraag of een voorwerp wel of niet een hooge weten schappelijke, geschiedkundige of kunst waarde heeft, berust bij den hoofdmuse- umdeskundige. Zoo ook beslist deze, in dien twijfel bestaat, of een voorwerp op grond vhn de verordening wel of niet vrij is van een inleveringsplicht. Deze beschikking treedt heden in werking. (Tanner is, zooals men weet, herhaal delijk minister geweest. Tijdens den oor log van 1939/'40 tusschen Finland en de Sowjet-Unie was hy minister van buitenlandsche zaken. Later moest hy onder druk der Sowjets aftreden.) PALMYRA GEVALLEN. VICHY. (D.N.B.) Volgens de hier ont vangen berichten is de toestand in Sy rië verscherpt. Britsche troepen hebben uit Oostelijke richting verscheidene aan vallen ondernomen. Ook werd een aanval gedaan uit het Noorden. De bomaanvallen op Beiroet worden voortgezet. De vijandelijke vliegtuigen hebben vooral het hotel, waarin de hooge commissaris, generaal Dentz, zijn intrek heeft genomen, onder vuur genomen. De commissaris is ongedeerd. Men krygt meer en meer den indruk, dat de Engelschen het gemunt hebben op generaal Dentz en zich daarbij van talryke spionnen bedienen. VICHY. (D.N.B.) Het Fransche leger- bericht meldt de inneming van Palmyra door de Engelschen. Duitschers, Noren, Finnen, Denen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Italia nen en Spanjaarden strijden gemeen schappelijk tegen het Bolsjewisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? ENGELSCHE BOMAANVALLEN. Gisternacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land. Ook werden zoodoende tamelijk veel brisant- en brandbommen neergeworpen. De meeste vielen echter in het water of op het vrye veld; zij richtten geen noemens waardige schade aan. Wel werd door de brandbommen een tamelyk zware brand veroorzaakt, waardoor zes woonhuizen zwaar te lijden kregen. Vyf personen werden gekwetst.-Voorts is nog te ver melden, dat twee brisantbommen op een kerkhof werden geworpen, waardoor een geheele ry van graven verwoest werd. NIEUWE BURGEMEESTER VAN HEILOO. Met ingang van een nader vast te stellen datum is tot burgemeester van Heiloo benoemd de heer G. C. Bos, bur gemeester van Egmond-Binnen. PROF. VAN DAM OVER DE NIEUWE LESROOSTERS. Vanavond zal de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, prof. Van Dam, voor de radio een toelichting geven op het besluit om nieuwe roosters in te voeren voor de openbare hoogere burgerscholen en gymnasia. De uitzen ding heeft plaats over den zender Hil versum I van 20.1520.30 uur. ZATERDAG 5 JULI. 's Morgens tot 5.24 u. 's Avonds van 22.05 u. RIJKS-AUTOBEVRACHTINGSDIENST Met ingang van 1 Juli is de heer J. E. van den Broek te Zierikzee, tot sub-agent van den Ryksautobevrach- tingsdienst benoemd. Het kantoor in de Korte St. Janstraat D 348 van genoemden dienst zal 1 Aug. worden gesloten. De heer Gast is be noemd tot agent van den A. R. D. te Goes. Zooals bekend, moet elk vervoer, uit geoefend door beroepsgoederenvervoer- ders, boven de 15 K.M. bij den Auto- bevrachtingsdienst aangemeld zijn. Niet onder de bepalingen van den A.B.D. valt vervoer beneden de 15 K.M. en veilingvervoer. Eervol ontslag uit politiedienst. Met ingang van 1 Juli j.I. is aan den oud-rijkswachter brig. tit. G. van Belzen (standplaats Vlissingen), tydelyk te Ar- nemuiden woonachtig, eervol ontslag verleend uit den politiedienst wegens op wachtgeldstelling. Dhr G. van Belzen, begon zijn politie loopbaan in 1908 te Brouwershaven, hoofdzakelijk bij de rivierbrigade tot 10 Maart 1920, waarna hij vertrok naar Vlissingen, waar hij nog drie jaar bij de rivierpolitie is werkzaam geweest tot 1922. Wegens opheffing van dezen dienst kon hij toen voorgoed aan den wal blij ven. Gedurende 21 jaar heeft hij in Vlis singen met y'ver zyn dienst verricht. Ook in het vereenigingsleven is hy geen on bekende. Te Middelburg had het officieel© af scheid plaats in de Griffiekamer van het gerechtsbebouw, alwaar de schfeidende, met nog andere collega's, werd toege sproken dor den commandant der ma rechaussee, den districtscommandant, thans hoofd van het Regelingsbureau der voormalige Ryksveldwacht, die in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1