DE ZEEUW akkertjes WELKE BONNEN DEZE WEEK? TWEEDE BLAD Het uitbreidingsplan van Middelburg gereed gekomen. FEUILLETON LEVENSGANG 1 Juli 1941 Dagblad „DE ZEEUW" 2 kg. Uit de Provincie VAN DINSDAG I JULI 1941. Nr 51. Reeds eerder heeft de Raad van Middel burg partieele plannen voor uitbreiding vastgesteld, om te voorkomen, dat onge- wenschte bebouwing werd begonnen of voortgezet, maar het maken van een algeheel uitbreidingsplan werd steeds verschoven doordat er geen tijd was het af te werken. Door samenwerking van de heeren Ir Roosenburg en jhr Ir de Ranitz, die ook aan het streekplan Wal cheren zulk een groot aandeel hebben, met den directeur van gemeentewerken, is thans het uitbreidingsplan gereed en is het ter visie gelegd ten stadhuize. Toegelicht door den heer Paul, den wethouder van gemeentewerken, hebben wij gelegenheid gehad van het plan aan de hand mede van de ter inzage liggende teekeningen, kennis te nemen. Men achtte den tijd voor het maken der plannen gekomen, nu eenerzijds het nieuwe stratenplan voor de verwoeste binnenstad om daarbij aansluitende plan nen aan de buitenzijde der stad vraagt en anderzijds het streekplan Walcheren in een zoover gevorderd stadium van voor bereiding gekomen is, dat met voldoen de inzicht het uitbreidingsplan voor de gemeente vastgesteld kan worden. By de herverkaveling van het ver woeste deel der binnenstad bleek, dat de behoefte aan bouwterreinen buiten de vesten in vrijwel alle klassen van wonin gen in de toekomst grooter zal zijn dan voor Mei 1940 verwacht kon worden.' Daarnaast vroeg ook het verkeersvraag- stuk om een oplossing. Wel zal door het wederopbouwplan dit probleem in de binnenstad grootendeels opgelost zijn, doch dit neemt niet weg, dat het beter is, dat het doorgaand verkeer in hoofd zaak om de stad heen geleid wordt. Voor al is daarbij gedacht aan het verkeer in de richting OostkapelleDomburg. Naast de verkrijging van bouwterrein en het verkeersvraagstuk bleek het ook noodig de algeheele bestemming van de gronden buiten de vesten onder oogen te zien, opdat ook buiten Middelburg een zoo harmonisch mogelijk en bij de be staande stad passend geheel zou ont staan. De bouwterreinen. Bij de bepaling waar de voornaamste bouwterreinen zouden komen te liggen moest aan drie hoofdklassen worden ge dacht en wel arbeiderswoningen, bouw van kleine en groote middenstandswo ningen, zoomede kleine heerenhuizen en ten slotte enkele grootere .villa's. Zooals reeds by het voorstel tot den bouw van 143 woningen en'2 winkelhui zen aan 'tZand naar voren is gebracht, acht men die omgeving het best geschikt voor den bouw van arbeiderswoningen, al is ook gedacht aan het afwerken van N i e u w-M i d d e 1 b u r g tot by den na der te noemen randweg. De middenstandswijk is in hoofdzaak ontworpen in aansluiting met de be staande bebouwingen in het Park van Nieuwenhove en langs den Nadorstweg. Hierdoor wordt deze Prikkelbaar en opgewonden Neem 'n "AKKERTJE" - hel werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel btu- in korten tijdl door J. VAN DEN BOSCH. 40.) o— Als de vier jaar om zijn, moet hij af treden. Dat is verplicht gesteld. Dus is hij ouderling af. Maar na een jaar vrij geweest te zijn, staat hij weer op tal, om met verpletterende meerderheid geko zen te worden. Men mag hem graag lij den; men weet, dat hij de rechte man op de rechte plaats is. Hij, de eenvou dige en toch gezeten winkelier, die zich niet laat voorstaan op zijn vooraanstaan de plaats; die zich ook niet te groot acht om persoonlijk op zijn bakfiets „den boer op te gaan", al doet hy dat niet meer dan vijf dagen per week. De knecht hij heeft een anderen is voor die - taak zeer goed berekend. Mogelijk breekt de tijd aan, dat hij dit deel van'zijn werk kan laten rusten. Of zal hij er mee wachten, tot bij leven en welzijn, de jon ge Klaas oud genoeg is? Want die jon- taant niet naar verder onderwijs. Die lééft in en en met de zaak. laatste bebouwing opgenomen in een af gerond geheel. Terreinen voor den bouw van middenstandswoningen liggen verder in aansluiting aan deze wyk by den N a- dorst tusschen den Nadorstweg en den randweg en eveneens in een klein gebied in aansluiting op het Park de Griffioen. Dit laatste complex is klein gehouden, omdat het niet gunstig ligt ten opzichte van de verbindingswe gen met de binnenstad. Tusschen den Veerschen weg en het ontworpen terrein voor kleinindustrie, beoosten den Ouden Veerschen, Weg, is nog eenig terrein voor het bou wen van kleine middenstandswoningen gereserveerd. Achter den S e i s s 1 n g e 1 zijn langs den randweg bouwterreinen voor een aantal grootere villa's geprojecteerd; deze sluiten dus aan by den nieuwen uitvalsweg in de richting Domburg, die weer aansluit op den nieuwen straat- en brugaanleg van uit de Noordstraat bij het nieuwe stadhuisterrein. De verkeerswegen. Het hoofdverkeerswegennet wordt gevormd door den genoemden randweg om de stad heen. Deze rand weg begint bij de hooge brug over het kanaal, welke voorkomt in het streek plan voor Walcheren en zal komen te liggen in het verlengde van den Nieuw- landschen weg. De weg gaat dan eerst door het terrein voor klein-industrie, welk deel van den weg aan weerszijden forsch beplant wordt. Vervolgens kruist de randweg den Veerschen weg en gaat in een vrijwel recht vak, langs de arbei- derswyk aan de eene zijde en een ont worpen park met zijn uitzichten op Veere aan den anderen kant, naar de middenstandswijk bij de Nadorst. v Op den knik, dien de weg by den Nadorstweg maakt, is een byzonder ge bouw, w.o. verstaan wordt een kerk of school of dergelyke, geprojecteerd. Voor- by dezen knik gaat de weg wederom met een forschen slag naar den Noordweg. Halverwege dit laatste vak wordt een uitzicht verkregen op de singels door het Park van Nieuwenhove. Tusschen dit wegvak en den singel liggen de ter reinen voor kleine middenstandswonin gen. Nabij den Noordweg krijgt de weg door middel van een gazon nog even contact met den Noordsingel en het Bolwerk. Vervolgens gaat de weg door het zgn. „Gat van Ponse" naar den nieuwen verkeersweg naar Domburg. Aan de Zuidzijde wordt de weg hier be geleid door de bestaande boomgroepen van de villaterreinen langs den Seissin- gel en aan de Noordzijde opent zich het uitzicht op het weiland. De weg zelf heeft hier een zeer breed profiel en een groepsgewijze beplanting in aansluiting aan de bestaande beplantingen. Ter weerszijden van den weg liggen de ter reinen voor groote villa's. Wanneer de randweg den uitvalsweg naar Domburg gekruist heeft, kruist hij daarna den Seisweg en richt zich vervolgens naar den Langevielesingel. Vanaf het Park de Griffioen gaat de randweg over den Langevielesingel naar 't Zand, steekt .daar den Koudekerkschen weg over, gaat achter den Tramsingel om, kruist de daar ontworpen stadswijk en komt uit op den Nieuwen Vlissing- schen weg. In het plan is een verbinding opgeno men in het verlengde van den voorma- ligen Poelendalesingel direct naar den Koudekerkschen weg. Dit is de verbin ding vah Koudekerke naar Station en Zuid-Beveland. Een tweede weg is ge projecteerd van den Koudekerkschen weg dwars door de nieuwe wyk by 'tZand naar de Langevielebuitenbrug, aansluitende aan een doorbraak langs het voormalige Militair Hospitaal naar de Langevielebinnenbrug, welke laatste verbinding bij het instellen van een „bij zondere rooilijn" tot stand zal moeten komen. Hiervoor zullen B. en W. nog nadere plannen bij den gemeenteraad indienen. De woningbouw, enz. Het gedeelte by 't Z a n d is ontworpen als een woonwijk met een eigen karak ter. Dit is bereikt doordat de verbin ding van den Koudekerkschen weg naar XI. NEERGANG. Spreekwoorden zeggen vaak, meestal altijd de waarheid. Ze zijn ontstaan uit de ervaringen in het leven van jaren en jaren. Dus heeft de zegswijzeEen on geluk komt zelden alleen, beteekenis. Er komt een dag Dorkje is dan juist in de vierde klas van de H.B.S. in Maasland, dat Klaas, met zijn bakfiets vertoevend in de buurt van Nedervoort, dus gelukkig niet zoo ver van huis, een motorrijder over den weg ziet stuiven, die hem natuurlijkerwijs inhaalt, maar dan niet voorbij jaagt, doch stopt en hem wenkt. Dan ziet Klaas pas goedde zoon van mynheer Staagman, het school hoofd. Bakker, je doet goed, met om te keeren en zoo gauw mogelijk naar huis te gaan; ik heb een touw bij mij en zal je wel trekken. Wat is er? Ik ben net van huis, een uurtje, wat Met je vrouw is er iets niet in orde. De dokter is er al by. Ik weet er verder niets van. Kom maar gauw mee. Klaas vraagt niet verder. Als de jon geman toch niets weetHy haast zich, te helpen het touw te bevestigen en enkele minuten later fietst hy den weg terug, nog geen uur geleden bereden. Staagman rijdt zoo hard hij kan, al moet hy letten op wat aan zijn motor vastzit, i Vlak by huis stopt hy en maakt de bak- de buitenbrug behandeld is als een lang werpig plein, waaraan o.m. winkels zul- len kunnen verryzen. By het punt, waar deze weg den ontworpen randweg kruist is aan de Zuidzyde een dwarspleintje ontworpen, waaraan 2 byzondere gebou wen zyn geprojecteerd en aan een kerk je en een school werd gedacht. Deze wyk strekt zich in Zuideiyke richting uit tot aan de aangesloten lintbebouwing langs den Nieuwen Vlissing- schen weg. Waar de nieuwe randweg van den N. Vlissingschen weg afbuigt, begint tevens deze buitenwyk, waardoor het stedelyk karakter daarvan al dade- lyk geaccentueerd wordt. Teneinde het uitzicht op Torenvliet van den Nieuwen VlissingBchen weg af toch nog eenigs- zins te behouden, is 'n onbebouwde groene strook ontworpen, bestaande uit plant soen, schoolwerktuinen en volkstuinen. Hiernaast is een arbeiderstuindorp ont worpen. De middenstandswyk by den Nadorst weg wordt doorkruist door den rand weg en komt dan in een beter verband tot het bestaande en ontworpen stads plan. Het complex by den Nadorstweg en Nieuw-Middelburg wordt ingesloten door twee ontspanningsgebieden en wel aan de Westzijde door een nieuw sport terrein op het voormalige oefenterrein en aan de Oostzijde door een park met volkstuinen en een speelweide. De werkgebieden liggen op het ont worpen industrieterrein aan weerszijden van den randweg tusschen kanaal en Veerschen weg. Aan het verlengde der Meidoornlaan is een klein centrum ontworpen, waar winkels toegelaten zyn. Evenals op het Zand is gedacht aan kleinere consumptiewinkels. Aan de ontspanning is alle aandacht geschonken, zooals reeds uit het ver melde blijkt. Behalve het als wedstryd- terrein gedachte sportterrein aan de Na dorst, is ook een oefenterrein by den Domburgschen Watergang gedacht. Het terrein tusschen het administra tiegebouw der PZEM en het gemaal „de Boreel" is gereserveerd voor een Zwem bad, dat zijn water vermoedelijk uit het kanaal zal krijgen. Op de terreinen, die niet voor een min of meer gesloten bebouwing bestemd zijn, is uitsluitend een agrarische, bebouwing toegelaten. Al is het thans nog minder gemak kelijk dan anders om de toekomstige behoefte aan woningen op langen .ter mijn te schatten, toch kan worden ge meld, dat zijn ontworpen ongeveer 770 arbeiderswoningen, 550 middenstands woningen, 28 villa's en 18 winkels, ter wijl voor ten hoogste 80 panden „ge mengde bebouwing" is voorgeschreven. B. en W. zijn van meening, dat deze getallen voor een ruirfi aantal Jaren vol doende zijn. ij Teneinde ongewensphte bebouwing bui ten de grenzen van het uitbreidingsplan- in-onderdeelen Middelburg 1941 A te voorkomen, is het noodzakelyk een Plan- in-hoofdzaak voor het geheele gebied der gemeente vast te stellen. In dit Plan- in-hoofdzaak zal tevens aangegeven wor den, waar eventueele noodige verdere ontsluiting van bouw- of industrieterrei nen kan plaats hebben. Daar de vast stelling van het Plan-in-onderdeelen 1941 A grooten spoed vereischt, zal de voorbereiding van het Plan-in-hoofdzaak eerst daarna ter hand worden genomen. Om dezelfde reden is een regeling van de bebouwing aan de Oostzijde van het Kanaal (achter station en Hooge Brug) uitgesteld, doch voorloopig zal nieuwe bebouwing aldaar zoo weinig mogelyk worden toegelaten, omdat deze wyk zeer ongunstig ligt ten opzichte van het stadscentrum en heel moeilijk betrokken kan worden in de verschillende publieke voorzieningen, als gas, waterleiding, rio- leering e.d. Aan de sportbeoefenaars kan nog wor den gemeld, dat het in de bedoeling ligt het huidige sportveld in de bebouwing te doen vallen. Ten opzichte van 'tZand mag niet onvermeld blijven, dat het daarop slaan de deel van het plan geen rechtskracht kan krijgen, zoolang dit grondgebied aan Koudekerke behoort en het uitbreidings- fiets los. In de bebouwde kom mag zóó niet gereden worden. En dan holt Klaas naar huis, waar hij alles in rep en roer vindt. De kinderen zijn nog niet naar school, want hy is vroeg weggereden. Dirkje komt met een betraand gezicht hem tegemoetmoeder deed zoo raar aan tafel, we dachten dat zy sterven ging. Ja, de dokter is er en ook een dokter uit de stad Klaas vindt Sjaan op den divan, hij gend naar adem en met gesloten oogen. Over haar heen buigen twee dokters, die elkaar dan. vragend aanzien. Zij kunnen Klaas ook niet op de hoogte brengen. Vermoedelijk houdt het verband met het hart. Zekerheid hebben we nog niet. Absolute rust. Vandaag komen we terug. Mocht de aanval zich herhalen, dan natuurlyk onmiddellijk waarschu wen. Neen, heusch niet, we kunnen nog niets zeggen. Het is nog een raadsel. De aanval behoeft zich volstrekt niet te her halen. Dokters zyn ook maar menschen. Ze zouden graag meer willen zeggen, maar ze kunnen het niet. Naar hun voorloopige meening is het hart goed, al werkt het nu niet geheel normaal. Mankeert er iets aan het bloed soms Een bloeduitstor ting in de hersenen is het in elk geval niet. Het beste is, dat jullie naar school gaan, zegt Klaas even later tot de kin- i deren. Moeder moet absolute rust heb- ARTIKEL Aardappelen Bloem Boter of margarine Brandstoffen Brood of gebak Eieren Gort of gortmout of grutten Havermout, havervlok ken, gort of grutten... Kaas Thee of kofflesurrogaat Macaroni of vermicelli of spaghetti Maizena, griesmeel, pud dingpoeder, sago, aardappelmeel, stijf sel Melk Peulvruchten Petroleum Rijst (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- meel Scheerzeep Suiker Vleesch Vleeschwaren Zeep BON 22 23 03 KF van kaarten M en N J 01, 02, 03 K 01, 02, 03, 04 L 01 tot en met 11 23 89 99 45 44 68, 78 69, 79 46 54 55 23 57 11 43 K (textiel) 56 20 20 38 K bruine textielkaart A (alle tex- tielkaarten) DUUR t/m. 6 Juli t/m. 13 Juli t/m. 16 Juli t/m. 10 Juli t/m. 31 Juli t/m. 31 December t/m. 31 December t/m. 6 Juli t/m. 6 Juli t/m. 6 Juli t/m. 10 Augustus t/m. 10 Augustus t/m. 29 Juni (13 Juli) t/m. 13 Juli t/m. 20 Juli t/m. 10 Augustus t/m. 10 Augustus t/m. 6 Juli t/m. 6 Juli t/m. 10 Augustus t/m. 18 Juli t/m. 31 Aug. t/m. 6 Juli t/m. 1 Juli t/m. 1 Juli t/m. 3 Aug. HOEVEELHEID 50 gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. Boterkaart: 250 gr. boter; Vetkaart: 250 gr. boter of margarine. Een eenheid vaste brand stoffen. 1 eenh. vaste brandstof 1 eenh. vaste brandstof 200 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood of 2 rant soenen gebak of 140 gr. meel of bloem. een ei. 250 gram 250 gram 100 gram. 250 gr. kofflesurrogaat of 40 gr. thee. 100 gram. 100 gram. 1% liter. 500 gram. Voor de keuken 2 liter. (Kaarten M en O). 250 gram. 50 gr. scheerzeep, tube of pot. 1 kilogram. 50 gr. vleesch of rant soen vleeschwaren of rantsoen verduurzaamd gevogelte. y2 rantsoen vleeschwaren. 150 gr, toiletzeep o'f 120 gr. huish.zeep of 150 gr zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder. Zomerjapon. Badcostuum of zwem broek. plan, dat die gemeente vaststelde, niet buiten werking is gesteld. In verband met het bovenstaande wy- zen wij er eigenaars van gronden, die in den weg zullen kunnen vallen, er op, dat zij bij bezichtiging der plannen den weg zullen aantreffen tusschen zwarte stippen of wel aangegeven door de ge meentegrens. Bij de ter visie ligging der kaarten wordt het ontwerp-besluit ter zake ook in extenso ter lezing gelegd, ben. Hoe stiller in huis, hoe beter. We kunnen dan vanmiddag eens zien, wat we doen moeten. Ze gaan. Met looden schoenen. En Klaas gaat naar de kamer waar Sjaan nog steeds op den divan ligt. Heeft de dokter verordonneerd: vandaag laten liggen in elk geval; elke beweging zou funest kunnen werken. Er breken moeilijke dagen aan. De aanval herhaalt zich vier dagen later, midden in den nacht. Klaas denkt dan, dat hij zijn Sjaan verliezen gaat en hij vouwt krampachtig de handen: Heere, Heere, dat niet, als het kan. De dokters zijn er weer, in het holst van den nacht door hem opgebeld. Ze staan nog voor hetzelfde raadsel. Dokter Van Trienen, de huisarts, heeft Klaas de -laatste dagen van alles ge vraagd, maar hij kan naar waarheid ant woorden: er is niets bijzonders geweest, by zijn weten. Neen, geen enkele emotie. Zooiets moet het toch zijn, meent de dokter. Het hart lykt me goed toe. Overspannen soms? Heeft uw vrouw te hard gewerkt in den winkel of de huis houding Alwéér moet Klaas bescheid geven, dat er een vergissing zyn moet. Van be paald hard "werken is geen sprake ge weest. Ze komen er niet uit. De aanval gaat voorby. Sjaan wordt zich weer klaar bewust van haar toestand. Zy kan, evenals de vorige dagen, met Klaas pra- een en ander gedurende de geheele maand Juli, op kamer 26, tijdens de uren van openstelling der gemeente-secretarie. Tot adjunct-commies der directe belastingen is met ingang van 1 Juli 1941 benoemd de heer A. K. Louws te Middelburg. ten, al mag zy niet veel zeggen. In huis moet de grootste stilte worden betracht. De kinderen zyn voor een deel bij opa Tuininga, de anderen bij tante Adriana. Bijna gedachteloos doet Klaas zyn werk in den winkel. Gelukkig dat hij een winkeljuffrouw heeft, die voor haar taak ten vplle is berekend, terwijl de knecht voorbeeldig den boer opgaat, want Klaas wil geen minuut langer van huis zijn dan strikt noodzakelyk is. Da genlang zweeft de engel des doods bo ven de woning Sjaan zegt bet KlaasIk geloofde, dat ik sterven ging. Het is zwaar jongen, maar ik voor mij was bereid. Alleen van jullie was en ben ik nog niet los. Hij streelt haar hand, heur haar; hy drukt een zaehten kus op haar voorhoofd en zegt: Ik heb het ook gedacht, maar misschien wil de Heere je nog sparen; het wordt niet minder. Neen, minder wordt het niet met Sjaan. De aanval herhaalt zich niet voor de derde maal. Maar zij ziet er uit als een geest. Alle fleur is opeens verdwe nen. Nóg weten de dokters niet, wat ze ervan moeten denken. Het besluit valt zoo gauw het kan ter opservatie naar het ziekenhuis; er dient een nauwkeurig onderzoek te worden ingesteld. De morgen breekt aan, dat de zieken auto voor de deur staat om Sjaan te brengen naar het R. K. ziekenhuis, twee straten verder. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5