Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD „Mijne getuigen zijn" De strijd aan het Oostelijk front. DAGKALENDER. DINSDAG 1 JULI 1941 55e JAARGANG - No. 51 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Na Lemberg ook Libau genomen - Ver scheidene oorlogsschepen der Sowjets tot zinken gebracht. Duitsch-Nederlandsche demonstratie te Den Haag. Overzicht van Duitsche militaire zijde. Dagorder van veldmaarschalk Mannerhelm. Binnenland Beperking gebruik electriciteit en gas. Van 1 Juli moet gebruik met 25 pCt. worden verminderd. Bureaux Lange Vorslslraaf 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 C6nf psr renet Overigs edvertentlên 30 cent per regot Ingezonden mededeelingan 60 cent per regel Kleine edvertenUën f 0.55 bif vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Het is al meer opgemerkt, dat tyden, als waarin wy nu leven, voor velen by- zonder gevaarlyk zyn. Gevaarlyk in dien zin, dat de remmen als het ware niet meer werken en dat velen o zoo spoedig het goede spoor bijster worden. Dit is aan den dag gekomen in de jaren 19141918 en het blijkt ook nu. Het is, alsof het met Gods geboden niet zoo nauw meer genomen wordt, alsof deugd en ondeugd stuivertje heb ben gewisseld, alsof handelingen, waar van men het verkeerde moet erkennen, toch worden bedreven. Velen moeten ver van huis en haard hun brood verdienen en meenen zich daar dingen te mogen veroorloven, die zij in eigen omgeving zeker niet zouden doen. De criminaliteit, onder ouderen en jongeren, neemt hier en daar toe. De statistiek wyst het uit, maar ook de rechtbankverslagen spreken duidelijke taal. De distributie, die bedoelt de aanwe zige hoeveelheid goederen onder allen te verdeelen, schijnt uit te lokken tot diefstal en knoeiery. In vele gesprekken beluistert men uit latingen, waaruit blykt, hoe zeer de zonde voor de deur ligt. Laten wij in deze verwarde tyden, als Christenen, lichtdragers, getuigen van Christus of, zooals het zoo veelzeggend heet, leesbare brieven van Christus, zijn. Gemakkelijk is het niet. Wie het in eigen kracht probeert, zal er allerminst in slagen. In gewone tyden niet, en nu zeker niet. Laten we het bedenken: er wordt op ons gelet. Door een slordigen levens wandel kan Gods Naam onteerd worden, maar zyn wij misschien oorzaak, dat ook anderen derailleeren. Het Christendom zy een zoutend zout. In onzen persoonlijken levenswandel, in ons gezinsleven, in ons verkeer onder de menschen. Ons leven hebben wy te stel len onder de tucht van Gods wet. Zie daar onze moeilyke, maar dure roeping. Wy mogen daaraan niet ontrouw worden, maar moeten het den dichter nazeggen: „Standvastigh is ghebleven, mijn hert in tegenspoet". Waar zoovelen blykbaar alle houvast en steun hebben verloren, moeten wy dezen wijzen, niet alleen met onze woor den, maar bovenal met onze daden, op de Bron van de ware kracht. UIT DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Onze in Galicië oprukkende troepen hebben Lemberg genomen, in het mid den" van het legerfront werd de ring rondom dö ingesloten Sowjet-armeeën nauwer gesloten. Aan de kust werd Li bau genomen. In, den zeeoorlog tegen Groot- Britannië hebben duikbooten ty- dens nieuwe aanvallen op de in het weer- machtsbericht van 29 Juni genoemde vij- andelyke konvooien nog vijf schepen met een gezamenlyken inhoud van 25.400 brt tot zinken gebracht, waaronder een hulp kruiser. Hierdoor is het succes by de operaties van deze duikboot tot 86.100 brt. gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den a£- geloopen nacht voor Great Yar mouth uit krachtig beschermde kon vooien drie koopvaardijschepen, met te zamen 23.000 brt., waaronder een groot transportschip, tot zinken gebracht. De nieuwe luchtaanvallen waren in den af- geloopen nacht gericht op de haven-in stallaties aan den H u m b e r. De vyand wierp in den nacht van 29 op 30 Juni brand- en brisantbommen op het Noord -Du itsche kustge bied, voornamelyk op woonwijken in de steden Hamburg en Bremen. De burgerbevolking leed eenige verlie zen aan dooden en gewonden. Talrijke gebouwen werden beschadigd. Nachtjagers en de luchtdoelartillerie hadden by het afweren van dezen Brit- schen luchtaanval opnieuw succes. Zy schoten dertien der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. In zijn weermachtbericht nummer 390 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika heeft onze artillerie in den sector T o b r o e k troe penconcentraties bestookt, waarby de tegenstander zware verliezen leed aan manschappen en materiaal. Britsche vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghazi en trachtten herhaalde malen de haven van Tripo- 11b aan te vallen. Door het snelle optre den van onze jagers werden ze telkens verdreven. Tewe vyandelyke toestellen werden neergehaald. Zooals reeds gemeld, zyn Zaterdag op ongeveer 30 plaatsen in ons iand Duitsch-Nederlandsche nationaal-socia- listische betoogingen gehouden. De samenkomst te Den Haag werd na mens de N. S. D. A. P. door Kreisinspec- tor dr G. F. Schuon geopend. Daarna was het woord aan den com missaris-generaal, den leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Ne derland, Oberdienstleiter Fr. Schmidt. Deze zeide o.no.: Thans is het tydstip gekomen om defi nitief met het bolsjewisme in Europa af te rekenen. Spr. herinnerde aan de Vry- dag te Amsterdam gehouden grootsche betooging, waar de Rykscommissaris ten aanhoore niet van „enkele duizenden", doch van minstens 4050.000 personen, de nationaal-socialistische kameraad schap, die ons in dezen stryd samen bindt, zoo voortreffelijk naar voren heeft gebracht. Een groot deel van de Neder- landsche bevolking begrijpt nog niet waar het om gaat, want zij begrypt het nationaal-socialisme niet. Tot de Nederlandsche nationaal-socia listen wilde spreker zeggenblyft trouw in uw geloof, houdt dit als het eenig mo- gelyke vast. Ook uw volk zal dit geluk deelachtig worden en het nationaal-so cialisme volledig erkennen. Het jaar 1941 zal voor Nederland beslissend zijn ten aanzien van de houding van zijn be volking. Dat heeft de Rykscommissaris op Nieuwjaarsdag 1941 te verstaan ge geven. Spr. herinnerde verder aan de woor den van den Rykscommissaris op de be tooging van Vrydag jl. te Amsterdam, waar deze o.a. zeide: „Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal- socialistische reorganisatie ook in Ne derland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zyn alle instellingen en poli tieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en ook vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgeval len, een beletsel voor een gelukkige toe komst. Wy zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vry ma ken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Wij zyn trotsch op onzen leider en wij wisten reeds 20 jaar geleden, waarvoor hy ons eenmaal zou oproepen. Wy zijn dankbaar, dat hy ons thans daarvoor geroepen heeft en dat wy dezen grooten tyd mogen beleven". Daarna heeft gesproken de heer C. van Geelkerken, plv. leider der N.S.B. Ook deze spreker deed in geestdrif tige woorden uitkomen, dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Nederlandsche volk nu moet kiezen tus- schen nationaal-socialisme of bolsjewis me. Het bolsjewisme of communisme is de consekwentie van den marxistischen klassenstrijd, die het volk uiteenscheurt. Wy, nationa!al-socialisten, als volk van Germaanschen bloede, hebben onze keu ze reeds lang gedaan, Wy staan in trouw en verbondenheid aan de zyde van den Germaanschen Führer. (Algemeene toe juichingen) In het vervolg van zijn rede gaf de heer Van Geelkerken de verzekering, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten liever met de Duitsche kameraden ten onder zouden gaan dan dat zij levend in handen van de Engelsche machthebbers zouden komen. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat thans eindelyk de oogen van de meer derheid van het Nederlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tradi ties van ons volk weer naar voren zullen komen. Als volk kunen wy thans niet wegkruipen. De nationaal-socialisten zullen offeren waar zij kunnen om de overwinning voor het nationaal-socialis tische Germaansche rijk te helpen ver zekeren. In Oost-Afrika werden vijan delijke troepen in den sector Dembridol- lo (Galla en Sidamo), die onze stellin gen probeerden aan te vallen in een snel len tegenaanval op de vlucht gedreven. FRANKRIJK BREEKT MET DE SOWJ ET-UNIE. Naar officieel uit VFchy wordt mede gedeeld, heeft de Fransche regeering de diplomatieke betrekkingen met de Sow- jetunie verbroken. SPOEDIGE BESLISSING VAN TOKIO VERWACHT. TOKIO (S. P. T.). De verhoogde acti viteit van alle Japansche regeerings-in- stanties, wyst volgens diplomatieke kringen op een spoedige beslissing ten aanzien van de houding van Tokio. Algemeen wordt aangenomen, dat de toekomstige politiek van Japan in de zit ting van het kabinet, die vandaag zal plaats hebben, zal worden besproken. Naar van betrouwbare zyde verluidt, zal de nieuwe politiek van Japan binnen kort worden bekend gemaakt. Uit de gepubliceerde extra-berichten en uit het weermachtsbericht blykt, naar aan 't D.N.B. van militaire zyde wordt verklaard, dat de Duitsche weermacht aan 't Oostelijk front bij haar actie sinds 22 Juni midden in de Sovjet-troepen is terechtgekomen, die hun opmarsch vol tooiden, met het gevolg, dat deze ner gens den Duitschen opmarsch hebben kunnen tegenhouden en voor een gedeel te reeds om hun eigen toestaan vechten. In het gevechtsgebied tusschen de Karpathen en de Oostzee teekenen zich in het byzonder twee sectoren af. De grenzen tusschen de sectoren worden ge vormd door de uitgestrekte Pripjetmoe- rassen. In den frontsector tusschen de Karpathen en de Pripjetmoerassen wer den reeds den eersten dag de moderne grensversterkingen na harden stryd door broken. De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een sterken druk uit het Noordwesten en Noorden op Lemberg, welks inneming is gemeld. Tegelykertyd dringt een dreigende wig uit het gebied ten Zuid-Oosten van Lu blin via Luck naar het Oosten, die ook door talryke vyandelyke tegenaanvallen niet is tegen te houden. Het is zeer twy- felachtig of de Sowjetstrijdkrachten in dezen sector den Duitschen opmarsch nog lang zullen kunnen ophouden, hoe wel reeds in een gisteren gepubliceerd extra-bericht tot uiting kwam, dat daar in het gebied van Galicië keurtroepen van het Sowjetleger in het vuur zyn ge worpen. Belangrijk ongunstiger voor de Sow jets ontwikkelen zich de gevechten ten noorden van de Pripjetmoerassen. Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sowjets rondom Biali- stok werd door een gelyktydigen fronta len opmarsch uit Zuidoost-Pruisen door twee byzondere stoottroepen in het Oos ten afgesneden. De Zuidelijke groep ver overde de vesting Brest-Litowsk en ruk te met algemeene richting naar het Noord-Oosten ver op ten einde zich met uit Oost-Pruisen aanvallende groep te vereenigen, die zich intusschen meester heeft gemaakt van de vesting Grodno. Het resultaat was de algeheele omsinge ling van twee sterke Sowjet-armeeën in het gebied rondom Bialistok en Oostelijk hiervan. Deze ring wordt met den dag nauwer aangehaald en de zich binnen de zen ring bevindende Sowjettroepen trachten vergeefs naar alle richtingen uitvallen te doen. Door de dagelyksche aanvallen van het Duitsche leger en van het Duitsche luchtwapen wordt de stryd- kracht steeds minder. Kenmerkend voor de operaties in de zen frontsector is bovendien de dappere opmarsch van snelle Duitsche troepen, die aan weerskanten voorby dezen ring via Baranowitz in het Zuiden en via Wil na in het Noorden het belangryke knoop punt Minsk hebben ingesloten. Deze op marsch is thans reeds ten Oosten van Minsk voortgezet. Verder noordelyk in het Baltische ge bied werd de Njemensector veroverd en Kaunas bezet. Terwyl nog in de gebie den ten Noorden van Kaunas sterke vij- anderlijke gepantserde strijdkrachten in hevige gevechten werden vernietigd, was wederom een snelle Duitsche aanval gericht op de overgangen van de Duna bij 1 Dunaburg en Jakobstadt. Daar belde plaatsen in Duitsche handen zyn en bo vendien de eenige belangryke haven aan dit deel van de Oostzeekust, n.l. de ves ting Libau, na korten strijd werd ver overd, hebben de in het gebied van de linie WilnaDunaburgRiga en de Oostzee ingesloten en totaal verstrooide vyandelyke strijdkrachten schier geen mogelykheid tot terugtrekken. Het Duitsche luchtwapen, dat zich in de eerste dagen der operaties door een bijna totale vernietiging van het belang- ryksche deel van het Sowjetluchtwapen de heerschappy in de lucht heeft ver overd, grypt thans dagelyks met krach tige slagen in den stryd te land in. De gisteren opgegeven verliescijfers van het Sowjetluchtwapen zyn tot in totaal 4500 gestegen. Bijzondere aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de marine in het Oostelyke gebied van de Oostzee. Duitsche duikbooten en motor- torpedobooten hebben twee torpedoja gers, een torpedoboot en drie duikbooten van de Sowjetvloot vernietigd. Hierby komt nog een torpedojager, die is verlo ren gegaan als gevolg van een mjjn, als mede de beschadiging van den kruiser Maxim Gorki. Daar ook bij Constanza aan de Zwarte Zee een Sowjettorpedoja- ger door kustartillerie is vernietigd, heeft de Sowjetmarine in totaal in de eerste, week, behalve de andere genoem de eenheden, alleen al vier torpedoja gers, voor een deel van het modernste soort, verloren. (D. N. B.). De Finsche veldmaar schalk Mannerheim heeft uit zyn hoofd kwartier de volgende dagorder tot de Finsche soldaten gericht: „Onze winteroorlog is met een bitte ren vrede geëindigd. In weerwil van den vrede is ons land voortdurend het voor werp van snoode dreigementen en af persingen door den vyand geweest. Van den aanvang af wilde de vyand geen biyvenden vrede. De vrede was slechts een wapenstilstand, die thans is afge- loopen. Gy kent onzen vyand, gy kent zyn eeuwig streven: het vernietigen van ons huis, ons geloof, en ons vaderland, het in slaverny brengen van ons volk. Dezelfde vyand, hetzelfde gevaar staat thans aan onze grenzen. Zonder eenige aanleiding heeft de vyand op brutale wyze ons vreedzame volk aangevallen en ons land gebombardeerd. De toekomst van het vaderland verlangt daden van u. Ik roep u op, my in den heiligen oor log tegen den vyand van ins volk te volgen. Onze gevallen helden verryzen uit hun graven en komen aan onze zyde, wanneer gy in wapenbroederschap met de geweldige oorlogsmacht van Duitsch- land met vasten moed in den kruistocht tegen onzen vyand trekt, om de toe komst van Finland te verzekeren. Wapenbroeders, volgt my, nu het volk van Karelië weer opstaat en de nieuwe dageraad van Finland ons tegenblinkt". DE STRIJD IN SYRIË. De woning van' Generaal Dentz verwoest D. N. B.). Volgens berichten uit Bei roet hebben Britsche vliegtuigen Zon dagmiddag de woning van den Franschen hoogen commissaris voor Syrië, gene raal Dentz, met bommen bestookt. Tal ryke personen werden gedood en gewond. De Britsche machines vlogen heel laag Het uitzicht was buitengewoon goed, zoodat er geen vergissing mogelijk was. In totaal werden 15 brisantboomen ge worpen, waarvan twee het gebouw trof fen, terwyl de overige in het park vielen. De hooge commissaris en zyn echtge- noote waren juist afwezig. VERKLARING VAN CRIPPS. (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst meldt, heeft de Britsche am bassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, toen hij met de leden van de Britsche missie een onderhoud met Mo- lotof heeft gehed, een rede gehouden, waarin hy heeft gewezen op de vastbe slotenheid dezer missie om in alles met de Sowjet-regeering samen te werken. Groot-Brittannië is vastbesloten, zijde aan zyde met de Sowjet-Unie te stryden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. -In het afgeloopen weekeinde is slechts een enkele aanval van Britsche vliegtui gen op ons land gedaan. Er werd een poging gedaan een spoorwegverbinding aan te tasten, doch dit mislukte; het verkeer werd niet gestoord. Twee spoor wegarbeiders echter werden gekwetst. DINSDAG 1 JULI. Gedenk, HEERE! Uwer barmhartig heden en Uwer goedertierenheden, want die zyn van eeuwigheid. Fs. 25 6. Zon op onder 5.21 22.46 Maan op onder 13.03 1.19 2 Juli: Eerste kwartier. 8 Juli: Volle maam De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart maakt 't volgende bekend: Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 1 Juli de gas- en electriciteitsrant- soeneering te verscherpen. Met ingang van genoemden datum zul len derhalve de rantsoenen gas en elec triciteit voor alle gebruikers worden ver laagd van 100 pet. tot 75 pet. van het verbruik in de overeenkomstige perio den van het vorige jaar, met dien ver stande, dat de minimum-rantsoenen voor gas ad 60 M3 en voor electrisch koken ad 150 kWh. per periode ongewyzigd bly- ven. De minimum-rantsoenen electrici teit voor verlichting en huithoudelyke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgende drie perioden met 20 pet. verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen van 100 tot 75 pet. zijn bedrijven van openbaar nut en openbare verkeersbe- dryven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedryven werkzaam voor de voedselvoorziening. Het rantsoen voor deze bedrijven blyft bepaald op 100 pet. Voor verbruikers voor industrieele doeleinden kunnen afwykjngen van de hierboven genoemde percentages, zoo wel naar boven als naar beneden, wor den vastgesteld. Aanvragen van industrieele bedryven tot een hooger rantsoen gas en (of) elec triciteit dienen te worden gericht tot de betrokken gas- en (of) electriciteitsbe- dryf. Men wordt verzocht het indienen van dergelyke aanvragen zoo veel moge- lyk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rantsoensverhoo- ging zal kunnen worden overgegaan. Kort samengevat komt het boven staande in het algemeen hierop neer, dat een ieder van 1 Juli af, ongeacht het feit, of al dan niet meteropneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 pet. dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zyn eigen belang aangeraden de meest mogelyke zuinigheid met gas en electriciteit te be trachten, aangezien anders de rantsoe neering verder zal moeten worden ver scherpt. DE VIERDAAGSCHE. De leider van de nationale vierdaag- sche afstandsmarschen van den N. B. v. L. O., de heer J. N. Breunesse, deelt mede: De dagelijks af te leggen afstanden bij de a.s. nationale Vierdaagsche af standsmarschen welke van 22 tot en met 25 Juli te Nijmegen zullen worden' gehouden, bedragen ten hoogste 40 km. Het ligt in het voornemen om slechts op twee parcoursen te doen marchee- ren, namelyk een parcours van 30 en een parcours van 40 km. Er dient echter rekening mede ge houden te worden, dat de maximum af stand 40 km. bedraagt. GEMEENTE WIERINGERMEER INGESTELD. In de Staatscourant van gisteren is afgekondigd een besluit van de secreta rissen-generaal van de Departementen van Binnenlandsche Zaken, van Water staat en van Financiën tot instelling van een gemeente Wieringermeer. Dit besluit treedt op 1 Juli 1940 in werking. Het gebied, dat de nieuwe gemeente zal omvatten, is hetzelfde als dat van het openbare lichaam van dien naamde gemeente zal behooren tot de provincie Noord-Holland. TAPTEMELK. In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een besluit van den secre taris-generaal van Landbouw en Vis- scherij, waarbij het in consumptie bren gen van taptemelk met een vetgehalte van meer dan 0,1 pet. wordt verboden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1