Duitschlands strijd tegen Sowjet-Rusland. t*fU Christelijk Dagblad voor Zeeland De Rijkscommissaris over den strijd tegen het Bolsjewisme. DAGKALENDER, MAANDAG 30 JUNI 1941 55e JAARGANG - No," 50 liifi ?S|lü ■8A|sï DH nummer bestaat uit twee bladen. - EERSTE BLAD. Het Duifsche opperbevel meldt groote suc cessen - Dunaburg, Brest-Litowsk, Wilna en Kowno bezet - Opmarsch naar Lemberg. Zeepdistributle. Distributie van vaste brandstoffen. - jï 8" I 3 5 CU 3 s IS 3 o- £?P§f O, n> o P (t> r+ 5'& r p" j tc TC g o <8 GJ 0 o 1 O &g» S!0*5 g* (D N rt CD O >1 O g H <1 crq po B o SS.M TC 5 '■S n> S 3 S 1 P TC Ms sa era p O p» 9 -ï m (D 9 n g-ffS-g* 19% B Bureaux Lange Vorslslraal70, Goes Poslrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburgt Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige odvertenliën 30 cent per regel Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting BERLIJN (D. N. B.). Het opperbevel vari de Dultsche weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: in weerwil van de groote numerieke meerderheid van den vijand, heeft de Duifsche luchtmacht reeds op den 22en Juni de luchthedrschappij in het Oosten bevochten en de Sowjet-luchtmacht ver nietigend versiagert. B|j luchtgevechten alleen al werden 332 Sowjet-vliegtuigen neergeschoten. Met de op den grond vernietigde toestel len was het aantal vernietigde vliegtui gen op den avond van, den 22en Juni. tot 1811 gestegen. De Dultsche luchtmacht verloor op dien dag 35 vliegtuigen. De sterke grensversterkingen van den vijand werden voor een deel reeds op den eersten dag doorgebroken. Onder zeer zware verliezen mislukten de hevige te genaanvallen der Sowjet-legers. De Duit- sche luchtmacht heeft in deze gevechten een roemrijk aandeel gehad. Op 23 Juni heeft de vijand woedende tegenaanvallen op de voorhoede onzer aanvallende colonnes gedaan. By deze krachtmeting bleef de Duitsche soldaat overwinnaar. Alle Sowjet-aanvallen wer den afgeslagen. Zij eindigden voor een deel in bloedige verbitterde gevechten van man tegen man. De vesting Grodno werd aangevallen en na harden strijd genomen. De vyandelyke luchtmacht leed op de zen dag opnieuw buitengewoon zware verliezen. In den avond van den 23sten Juni was het aantal vernietigde Sowjet- vliegtuigen reeds tot 2582 gestegen. SUCCESSEN DER DUITSCHE MARINE. De strgdkrachten der Duitsche ma nge hebben in den stryd tegen de Sow- jetmarine talrijke moedige operaties on- nernomen. In het Oosten der Oogtzee is een Sow- jet-torpedoboot jager tot zinken gebracht. De kruiser Maxim Gorki werd zwaar beschadigd. Duitsche motortorpedoboo- ten hebben twee vijandelijke torpedo- bootjagers, een torpedoboot en een duik boot tot zinken gebracht. Een poging van twee Sowjet-torpedo- jagers, om de haven van Constanza aan te vallen, werd door de kustartillerie ver edeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers in de lucht. De andere verwijderde zich snel. DUNABURG GENOMEN. 26 Juni 19641: Na een moedigen op marsch hebben onze in de Baltische lan den opereerende troepen de Duna be reikt. Op verscheidene plaatsen trokken zy over de rivier. De stad Duna burg viel in Duitsche han den. Alle pogingen van den vyand om dezen opmarsch door wanhopige tegen aanvallen te verhinderen, strandden op de dapperheid van onze soldaten. BREST-LITOWSK, WILNA EN KOWNO GENOMEN. De vesting Brest-Litowsk, die werd aangevallen met ondersteuning van de zwaarste artillerie, viel in onze handen. Het laatste steunpunt van den vijand, de citadel, was op 24 Juni door onze troepen bestormd. De Duitsche opmarsch bereikte Wilna en Kowno. Beide steden werden nog op denzelfden dag genomen. 1300 SOWJET-PANTSERWAGENS VERNIELD. Om den Duitschen opmarsch te stui ten, heeft het Sowjet-leger getracht met ontelbare pantserwagens onze divisies aan te vallen, achterwaartsche verbin dingen af te snijden, of door de beginnen de omsingeling te breken. In samenwer king met onze pantsterafweerafdeelin- gen hebben de Duitsche gepantsterde strijdkrachten echter een definitief suc ces behaald. Zij werden daarby gesteund door luchtafweergeschut en vliegers. Ook de nieuwe Sowjet-reuzentanks zyn voor de dapperheid van den Duitschen soldaat en de hooge hoedanigheid onzer wapens bezweken. Na afloop der eerste vier gevechts- dagen waren 1200 Sowjet-pantsterwa- gens door de legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luohtmaoht vernie tigd. Op 26 Juni hebben de Dultsche ge pantserde strydkrachten in een geweldi gen slag tón Noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de overwinning be haald. Verscheidene vyandeiyke divisies werden ingesloten en vernietigd. Meer dan 200 Sowjet-pantserwagens, waaron der 29 van de zwaarste soort, meer dan 150 stukken geschut en honderden auto's vielen in onze handen. In taaie en heldhaftige aanvallen zy'n ten Westen van Lemberg de sterkste en modernste versterkingen bedwongen. Onze troepen rukken thans zegevie rend op naar Lemberg zelf. Ten Noorden daarvan rukken Duit sche gepantserde divisies al strijdende over Luck naar het Oosten op. De bloedige verliezen van den vyand zyn reusachtig. Talryke vyandelyke pantserwagens zyn vernield. Duitsche gepantserde afdeelingen en gemotoriserde divisies hebben, aan weerszijden van het dal van Bialystok oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwachten. UIT DE LEGERBERICHTEN VAN ZATERDAG. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Gevechtsvliegtuigen brachten in het zeegebied rondom Engeland in den af- geloopen nacht zes handelsschepen uit een beveiligd convooi tot zinken, teza men 21.500 brt. Een ander vrachtschip werd zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden met goed gevolg havenwerken en vliegvelden in Zuidoost- en Oost-En- geland. InNoord-Af rika schoten Duit sche jagers vier Britsche jacht- en twee gevechtsvliegtuigen neer, waarby slechts één eigen vliegtuig verloren ging. By pogingen van Britsche vliegtuigen, om de bezette gebieden aan de.Kanaal kust binnen te vliegen, leed de vyand opnieuw een gevoelige nederlaag. Er werden 19 Britsche vliegtuigen neegeschoten, en wel 14 door jagers, 4 door afweergeschut en 1 door een mi trailleur vanaf den grond. By deze ge vechten ging één eigen vliegtuig verlo ren. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten enkele brisant- en brandbommen op t' Noord- Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In de woonwyken, o.a. te Hamburg enBremen ontstond schade aan ge bouwen. Ook deze nachtelyke aanvals- poging eindigde met zware Britsche ver liezen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut scho ten 12, artillerie en marine 5 van de aan vallende Britsche vliegtuigen naar be neden. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan convooien en al- leenvarende schepen, die door talryke torpedojagers en vliegbooten werden be- schemd, aangevallen en daarby een tankboot en zeven vrachtschepen, teza men 46.7000 b.r.t., tot zinken gebracht. Een tankboot en twee vrachtschepen, tezamen 25.000 b.r.t., werden getorpe deerd en voor een deel in brand gesto ken. Hun definitieve lot kon door den sterken afweer niet worden waargeno men, hun vernietiging is echter waar- schynlyk. In zijn weermachtsbericht no. 388 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Tydens luchtgevechten boven Malta hebben onze jagers vier Engelsche toe stellen neergehaald. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika was onze artil lerie aan het front van Tobroe,k bij zonder actief. Zij vernietigde een vijan- delyke gemotoriseerde colonne. Onze vliegtuigen bombardeerden de vesting Tobroek, waardoor branden ont stonden. De luchtmacht van de as heeft in luchtgevechten zes Engelsche vlieg tuigen neergehaald. De vyand onder nam een luchtaanval op Tripolis en Benghazi. In Oost-Afrika woedt nog steeds een felle stryd ia de streek van Q a 11 a en Si dam o. Vijandeiyke vliegtuigen bombardeerden Gondar. CRIPPS TE MOSCOU. (D. N. B.). De Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sowjet-Unie, Molotof, heeft, volgens een bericht van de Sovjet-radio, den te Moskou terugge keerden Britschen ambassadeur, Cripps, ontvangen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zou Cripps vergezeld zyn van een Britsche militaire missie. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart maakt inzake de distribu tie van zeep het volgende bekend: Het komt voor, dat handelaren reeds thans tegen inname van bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaarten P en Q (extra zeep voor kinderen) zeep en toi letzeep aan het publiek afleveren. Deze bonnen evenwel zyn nog niet geldig verklaard, zoodat het verboden is om reeds thans op deze bonnen zeep af te leveren. Ingeval van overtreding zyn zoowel de kooper als de verkooper straf baar. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tydvak van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 K.F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zyn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoelein- den op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum aangewezen zyn, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Zooals reeds eerder is bekend ge maakt, is fabrieksturf niet op deze bon nen verkrygbaar. Gedurende bovengenoemd tydvak ge ven de met „generator-anthraciet zesde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 H.L. (max. 75 kg.) an- thracietnootjes V of 50 K.G. turfcokes, terwyl de met „generatorturf zesde pe riode" gemerkte bonnen., gedurende dit tydvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. (Slot.) Thans is het duidelijk, aldus vervolg de Dr Seyss Inquart, dat de beslissingen in Europa slechts kan vallen tusschen nationaal-socialisme en fascisme eener- zijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan tweeduizendjarige geschiedenis van dit werelddeel zin zal hebben, dan moet Duitschland niet alleen de Sowjets, doch ook hun puriteinsche handelsvennooten en lotg'enooten in En geland maar vooral den Joodschen geest overwinnen. Daarom hebben wy dezen beslissenden strijd in volledig vertrou wen op den Führer aanvaard. De stryd van nu mag dan zwaar zyn, de uitslag is niet twyfelachtig. De Führer heeft gezegd, dat het jaar 1941 de voleinding van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twyfel onderhevig, dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zyn als alle andere staten, die het hebben ge waagd tegenstand te bieden aan de Duit sche weermacht. De materieele hulp van de Vereenigde Staten en de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch van de Sowjetlegers, werkt de verlenging van den oorlog in de hand. wy hebben ons er aan gewend, de Vereenigde Staten in de zen zin als belanghebbende by den oor log te beschouwen. Overigens hebben wy geen haast om officieele klaarheid in deze verhouding te brengen. De militaire verbryzeling van de Sow- jetrepubliek leidt er toe dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door het stelsel van het bolsjewisme aan- Europa is ontrukt, weer tot Europa wordt teruggebracht, waardoor het ge- heele gebied van Europa politiek en eco nomisch onder uniforme leiding komt. Het is duidelyk, dat de Vereenigde Staten de thans begonnen regeling van de Europeesche aangelegenheden door nationaal-socialisten en fascisten niet in den weg kunnen treden. Wellicht moeten wy ons in den ko menden tyd nog beperkingen opleggen, misschien moeten we zelfs nog zware ontberingen ïyden, maar dit alles raakt de zenuw van het Europeesche leven niet. Alle economische mogelijkheden van het nieuw verworven Europa en van de aangrenzende gebieden moeten wor den gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verbeteren. O p ditoogenblik van wereld historische beteekenis roepen wy alle nationaal- socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richtte spr. dezen oproep tot de natio- naad-socialisten in Nederland, opdat ook zij zich beschikbaar stellen voor de or ganisatie van het Europeesche gebied. Nederlanders, gij leeft bovenal in Eu ropa en niet op zee of in overzeesehe gewesten. Gij deelt bovenal Europa's be stel en zijt mede verantwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzy in Duitschland, dan wel in de groote Oostelyke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij ge slachtenlang over het hoofd gezien. Daarom heeft de ontwikkeling u over stelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. Nederlanders, blikt naar het Oosten. Uw voorvaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belangrijke bouw- steenen van de Europeesche cultuur en denkwereld geweest. De Duitsche soldaat, in wier gelede ren reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche gebied definitief voor Europa te winnen. Gy bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gy thans mede aantreedt. Deze reorganisatie geschiedt door ei gen, uitsluitend Europeesche kracht, De sterke is alleen het machtigst. Wij willen onze Europeesche problemen alleen op lossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan nog op eenigerlei wyze meespreken by onze toestanden. Wy, nationaal-socialisten, moeten een ondeelbare, onkrikbare eenheid vormen. Waarover gaat eigenlyk thans nog de stryd in uw gelederen hier in Nederland Wellicht over den omvang der staats rechtelijke banden tusschen Nederland en het toekomstige gebied van Europa en over de vraagstukken van de staat kundige zelfstandigheid van Nederland? Het ligt echter niet in het wezen van het natio- n a al-s ocialisme en van de door den Führer ontwor pen reorganisatie van Eu ropa, den Nederlanders hun nationale eigenaar digheden en zelfstandig heid te ontnemen. Het gaat derhalve niet om de zelfstan digheid van Nederland, maar het gaat om de gelykrechtigheid der Nederlanders in het georganiseerde Nederlandsche ge bied. Ik acht het myn byzondere taak den terugkeer der Nederlanders in de pan- Europeesche gemeenschap te ver lichten en mede te helpen, opdot de Ne derlanders in volledige geiykgerechtig- heid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze geiykgerechtigheid hangt evenwel af van de mate, waarin zy zich na tionaal socialisten betoo- n e n We moeten ons eigen leven evenals ook ons gemeenschapsleven, op de orde der volksche waarden afstemmen. Het bloed schept tusschen de rassen ver schillen, die den afzonderiyken mensch verschillende rechten en plichten, d.w.z. uiteenloopende verantwoordelykheid je gens het geheel schenken, althans uit eenloopend overeenkomstig de verschil lende breedten op onze aarde. De men- schen zijn niet gelijk, noch naar karak ter, noch naar geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel in de van hun bloedafhankelijke geaardheid. Thans moet het hoogste zedelijke gebod voor ons daarin bestaan, dat wij de krachten, die de schepping ons door ons bloed heeft gegeven, ontwikkelen en volstrekt en onvoorwaardelijk beschikbaar stellen voor de bloedgemeenschap van het eigen volk. Zoo zullen wij, nationaal-socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tyden, een nieuw Europa van den arbeid en de volksche eer opbouwen. Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal- socialistische reorganisatie, ook in Ne- Ml—ril IMI—urairt—muil—MMUM III IIHWIIU MAANDAG 30 JUNI. Leid my in Uwe waarheid, en leer my, want Gy zyt de God myns heils; U verwacht ik den ganschen dag. Ps. 25 5. Zon Maan op onder op onder 5.20 22.07 11.49 0.52 2 Juli: Eerste kwartier. 8 Juli: Volle maan. derland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zyn alle inrichtin gen en politieke ideeën, die reactionair een nieuwe ontwikkeling willen tegen houden, en vooral die, welke eens helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een geluk kige toekomst. Wy zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelykgerechtig- heid en met byzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zyn eigen ge luk en zyn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen kapitalistischen, ten deele reeds nihilis- tischen en bolsjewistischen, maar even zeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrydt en indien gij, na tionaal-socialisten, geloovig en vol ver trouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederland sche nationaal-socialisten. Heil Hitier. De leider van de N. S. B., Ir Mussert, zeide den Rijkscommissaris te antwoor den, niet alleen als leider van de N.S.B,, maar ook als zoon van zijn volk, in naam van het Nederlandsche volk. Dit volk, dat zulk een groote geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigenschap pen in zich draagt, is Te goed, veel te goed om in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog tegen de bolsjewisten bekend ge worden was, heb ik Adolf Hitler, dien wy, Nederlandsche nationaal-socialisten, erkennen als den van God gegeven Ger- maanschen leider, een telegram gezon den. Het is mij een voorrecht hier te kun nen melden, dat ik het volgende telegra fische antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangryke uur namens de Nederland sche nationaal-socialisten gezonden, be tuig ik U myn hartelijken dank. Ik ver bind daaraan mijn groeten en myn bes te wenschen voor uw verderen arbeid in dienst van onze gemeenschappelijke idee. Onderteekening Adolf Hitler". Wy weten allen waarom het gaat. In dien wij het monsterachtige bondgenoot schap tusschen kapitalistische, Joodsche en bolsjewistische machten of per soonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin er in mocht sla gen de overwinning te behalen, dan zou ons land op de volgende wyze ten gron de gaan: 1. Wy zouden worden uitgehongerd door de blokkade. 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tusschen de Angelsaksische en de Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den adderen gelaten zou wor den. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewis tischen chaos, waarin iederen vorm van godsdienst en Europeesche cultuur ten gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wa penen beteekent de mogeiykheid tot op bouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met elkander kunen leven. Wy bezweren thans ons volk te Me zen: „Vóór Hitler in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Germaansche volken, dus ook voor óns volk, ja, voor geheel Europa" óf: „Voor Stalin in zijn roeping voor den duivel". De keus is niet moeilijk voor den rechtschapene. Wij, oude nationaal soci alisten hebben die keus reeds jaren ge leden gedaan, omdat wij de Europeesche roeping van Duitschland en zyn Führer begrepen. Wij zijn er trotsch op, dat vele dui zenden onzer volksgenooten in de „Stan- warte Westland" van de S. S. en het nationaal-socialistische autocorps deel nemen aan den veldtocht tegen de bols- I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1