Zetland's zorg «ooi de Voedselvoorziening. Vergadering Scfioolraad teSoes. DE ZEEUW van Zaterdag 28 Juni 1941 - Tweede blad. LEVENSGANG Meer waardeering voor de prestaties van onze landbouwers. FEUILLETON Hy moet zich meer aan de zaak gaan geven. Die gaat er niet op vooruit. Er is niet bepaald achteruitgang, maar groei is er niet. En die zou er toch moeten zyn, gezien den groei van Westvoort. Daar wordt nog steeds gebouwd; straat na straat, laan na laan, verryst. De kerkelyke gemeente groeit ook. De com missie, die heeft geyverd voor een eigen gemeente, heeft gelijk gekregen: nu er een kerk is met een predikant, nu komen er steeds méér menschen, uit de stad en van elders. De voorspelling van den Maaslander dominee komt falikant uit: na een jaar kerk is het aantal zielen reeds met honderd gestegen! Wagen wy te veel, indien wij zeggen, dat de Nederlander, die Zeeland niet kent, zijn land eigenlijk niet kent? Wij gelooven van niet. Kwamen niet jaarlijks duizenden Hol landers naar onze provincie om haar schoonheid te bewonderen? Haar schoonheid in kleederdracht, en historische gebouwen, in stranden en bosschen, in akkers en weiden? In het bijzonder had de Zeeuwsche kleederdracht de aantrekkingskracht der bezoekers. De Goesche en Middel- burgsche markten trokken altijd. Indien steenen konden spreken, zouden die van de marktpleinen in Zeeland's hoofdstad en Zeeland's centrum-stad veel kunnen vertellen. Duizenden voetstappen van niet-Zeeu- wen zyn hierover gegaan en verscheide ne Zeeuwsche schoonen hebben gepo seerd voor de „vreemde" fotografen. Ja, men bezocht Zeeland graag en dat zal in de toekomst zeker weer het ge val zijn. Maar toch is het jammer, dat deze bezoeken zoo vluchtig geschiedden, want met auto en spoor jakkerde men door het Zeeuwsche landschap. Ja, men had Zeeland „gedaan", maar eigenlijk niet gezien. Zeeland zien, Zeeland kennen, is meer dan maar vlug een paar markten bezoe ken. Om Zeeland te kennen, moet men zijn akkers met het zuiverste graan hebben doorkruist, zijn landbouwbedrijven heb ben gezien, en genoten hebben van de vergezichten, welke zyn polders bieden. Dat is Zeeland! De geboortegrond van den Zeeuwschen boer, die met forsche hand zijn land be werkt, en die dat doet met Godsvertrou wen, omdat hij weet, dat op wat hij zaait, God den wasdom zal moeten ge ven. Bij al zijn arbeid weet hy zich af hankelijk van zijn Hemelschen Vader, Die op Zyn tyd zorgt voor regen en zon, voor bloem en vrucht. Zeeland, dat is de provincie, waar ieder Nederlander trotsch op kan zijn. Welk een pracht Zeeland ons biedt, hebben wy deze week weer kunnen con- stateeren, toen wy onder leiding van den Provincialen Voedselcommissaris, Ir J. D. D o r s t, een tocht door Walcheren en Zuid-Beveland hebben gemaakt. Een betere gids kan men niet hebben, want Ir Dorst kent Zeeland, zijn polders, zijn grond en zijn schoonheid. En op onzen tocht hebben wij kunnen constateeren hoe de Zeeuwsche boer me dewerkt aan den productieslag. De Zeeuwsche boeren begrijpen den tijd en werken gaarne mede, de moeilijk heden van het oogenblik te boven te komen. Daaraan paart zich de hoop op andere tijden. De Zeeuwsche boer past zich aan. Hij weet wel, dat de maatregelen, die voor landbouw en veehoudery getroffen zyn, noodzakelyk waren. Het gaat om het algemeen landsbe lang en daarbij is hij immers zelf ook nauw betrokken. Een mooi vak. Velen, vooral de stedelingen, hebben langen tijd op het boerenbedrijf neerge zien, alsof het iets minderwaardigs was. En het is toch zoo'n mooi vak, zoo ver klaarde ons een landbouwer te Gryps- kerke, wiens bedryf wij bezichtigden. Hy heeft een gemengd bedrijf en on geveer evenveel wei- als bouwgrond. Het bouwplan is nagenoeg ongewy- zigd gebleven, alleen zyn er iets meer door J. VAN DEN BOSCH. 38) o Het besluit is gevallen en het kerkje wordt met spoed gebouwd. Het is nog vlugger klaar dan men heeft kunnen droomen. Het is een aardig gebouwtje geworden, vry van luxe, maar keurig in orde, in de verf ook, voor een deel steen, voor een ander deel hout. Met een flinke consistoriekamer. Alles in orde, niets op aan te merken. En: goedkooper dan de begrooting is geweest. De liefde heeft gewerkt. En dan geeft de een zyn werk kracht, de ander zyn materialen goed kooper dan zakelyk het geval zal zjjn. Je kunt dan wel wat minder verdienen. Dominee Vanhaelen is de consulent. Onder zijn leiding wordt het gebouwtje in gebruik genomen. Er zyn ouderlingen en diakenen uit de stad. Na afloop van dien eersten dienst wordt er gestemd voor een eigen kerkeraad; vier ouder lingen en drie diakenen voorloopig. Dat Partier ouderling worden zou, ligt voor de hand. Ze hebben in hem nooit anders gezien. En Van Oeveren diaken, ook begrijpelijk. Maar... Klaas schrikt, als blijkt, dat ook h y is uitverkoren tot aardappelen verbouwd. Evenals eiken landbouwer, heeft hy minder kunstmest voor zyn land gekregen, maar aan den stand van de gewassen is dit niet te merken. De tarwe staat er goed voor. Het land is achter door het koude voorjaarsweer, maar aan den stand der gewassen is daarvan niet veel te bemer ken. Hoe het met de kali-voorziening in de toekomst zal gaan, is nog niet te zeggen. Vorig jaar ging het nog goed en de aan voer uit Duitschland was zeker bevredi gend. Iedere landbouwer had nog wel iets in voorraad, maar ook hier komt een einde aan. En fosforzuur kan hy niet koopen. Dit is volgend jaar alleen maar beschikbaar voor ontginningen. De schade, welke de vogels aan de ge wassen hebben aangericht is tamelyk groot en zy beteekent een strop voor den landbouw. Een gelukkige maatregel is, dat de bevoegde instanties thans dispen satie van het jachtverbod kunnen ver- leenen. Houtduiven en musschen zijn een ware plaag, daar kunnen de boeren on der Koudekerke van mee praten. Op Beveland bestrydt men deze plaag b.v. door het plaatsen van vangkooien, waarvan er 300 zyn uitgezet en deze ac tie tot hst museh-vrymaken van het ei land biyft niet zonder succes. Veehouderij-problemen. Een apart probleem voor iederen boer is de verplichte veelevering. Deze is in grijpend. De veestapel moet met 20 pet. worden ingekrompen. Nu beteekent dit niet, dat ieder bedrijf afzonderlyk met 20 pet. moet worden ingekrompen, maar de geheele veehoudery zal deze verminde ring moeten opbrengen. Ook de Zeeuwsche boer weet dat daar aan niet te ontkomen is en zyn medewer king aan de uitvoering van dezen maat regel is goed. Het is trouwens bekend, dat in onze provincie het aantal fraudu leuze slachtingen gering is. Maar niet alleen de boer moet aan de uitvoering van dezen maatregel meewerken, neen, iedereen kan dit doen. Het is onbillijk, indien de boeren alleen zich offers getroosten moeten. Zy doen het niet voor zichzelf, maar voor het ge heele volk en daarom moet men niet te- g e n o v e r hen, doch naast hen gaan staan in hun moeilijkheden. Wat de verzorging van het mestvee betreft, heeft Zeeland veel voor. De boe ren kunnen vee koopen, met verplichting tot latere levering aan de Veehouderij centrale, en daar in het najaar altijd im port van vee uit andere provincies plaats heeft, kan dit vee in de wintermaanden in Zeeland goed verzorgd worden, want akkerbouw levert veel afval op. Zoodoen de komt dit weer ten goede aan de vleeschvoorziening in het geheele land. Een belangrijke factor hierbij is weer de zorg voor stalmest. Ieder, die over een goeden mestput beschikt, kan daardoor zyn tekort aan kunstmest ondervangen. Zoo grijpen de problemen van akkerbouw en veehouderij in elkaar. De landbouwer ondervindt hulp van den veehouder en de veehouder kan den steun van den land bouwer niet ontberen. In den „zak" van Z.-Beveland. Op onzen tocht hebben wij ook genoten van de schoonheid van den „zak" van Zuid-Beveland. De ruime polders zijn rijk bezaaid en het is een pracht gezicht de wind over de velden gerst te zien gaan. Ook in dit gedeelte van de provincie heeft men over den stand der gewassen niet te klagen. het ouderlingenambt. Geen minuut heeft hy daaraan gedacht, het is de eerlyke waarheid. Hy vindt zichzelf ook niet geschikt daartoe. En hy denkt: ik vraag ontheffing. Maar zoover komt het niet. Dominee Vanhaelen zegt, dat hy geroepen wordt en die roeping opvolgen moet, tenzy er zulke gewichtige redenen zyn, dat hy weigeren mag. Welke zyn die redenen? Zyn zaak. Kan hy dan niet twee avonden per week zich wyden aan de kerk? Dat gaat vóór. Alle andere organisatiearbeid mag, neen, moet hy dan laten rusten. Zyn zaak en de kerk. Ja, als de zaak zóó staat en Klaas voelt het eigeniyk ook zóó, dan kan hy geen vrijmoedigheid hebben, om ontheffing te vragen. By de ouderlingen, die in den volgenden dienst bevestigd worden, bevindt zich ook Klaas Bakker. Hy is, zonder het te willen, zonder er naar gestreefd te hebben, een man van invloed geworden in deze kleine ge meenschap. Hy voelt zyn verantwoorde- lykheid zwaar. Huisbezoek doen valt niet mee. Je hebt niet spoedig contact met de menschen. Een woordje op zyn pas spreken, het is zwaar werk. En de tyd komt, dat gedacht wordt aan een predikant. Byna eiken Zondag is er een voorganger, slechts één maal in een jaar heeft Klaas een preek gelezen. Dat is in orde. Echter, de gemeente is niet compleet, zoolang er niet een dominee is. Financiëel komt het voor elkaar, lang De eigenaar van het bedryf te Nisse, dat wy bezochten, was tenminste tevre den. In plaats van 20 pet., heeft hy nu 30 pet. van zyn grond met aardappelen staan en ook aan de bruine boonen heeft hy een ruime plaats toegekend. Een lekkere en stevige kost, die graag ge geten wordt. Er is iets minder tarwe uitgezaaid, doch daartegenover meer gerst. In dezen hoek van de provincie wordt ditmaal aanmerkeiyk minder vlas ver bouwd, terwyi uien byna geheel ontbre ken. Maar wat er op het land staat, is van uitstekende kwaliteit. Trouwens daar hebben de producten van Zeeuwschen bodem zich altyd door gekenmerkt, 't Gaat thans om de massa; daar moet de boer het nu van hebben. Het kleinbedrijf. Heeft de „groote" boer zyn zorgen, de eigenaar van het kleine bedryf kent deze ook. Hy heeft slechte tyden meegemaakt zoodat met de verdienste krap moest worden omgesprongen. Deze bedryven werden veelal verwaarloosd en almeer in den steek gelaten. Vanwege het Dep. van Landbouw en Visschery is toen in 1936 de „Dienst voor de kleine Boerenbedryven" ge sticht, welke tot doel had de kleine boer naar zyn bedryf te doen terugkeeren en welke actie niet zonder succes is ge weest. Wy hebben te Ovezande eens een Irijjk- je genomen op een der bedryf jes, welke by dezen dienst zyn aangesloten. Onze gastheer bleek niet alleen een harde werker, maar ook een uitsekende redenaar te zijn. Op een vlotte, vaak humoristische wij ze vertelde hy ons, hoe het met zyn be drijf is gegaan. Toen hij de grond, ter grootte van 4 ha overnam, heeft hy de zen zelf gedraineerd en het volgende jaar heeft hy beste vruchten geoogst. Wat hij voor zyn beaijf noodig had, werd hem verstrekt. De opbrengst werd getaxeerd en was deze minder dan paste hij het ontbrekende by. Maar met hard werken is hy er gekomen. Alleen, wan neer het dringend noodig is, krygt hy hulp van anderen. Men helpt elkaar, b.v. met dorschen en de samenleving onder de kleine boeren is dan ook best in orde. Vroeg opstaan is hy gewend en tot laat in den avond wordt de arbeid voor het dagelyks brood voortgezet. Wan neer je op zoo'n bedrijfje voor 7 men schen de kost moet verdienen, is het zaak dat de handen uit de mouwen worden gestoken. Maar dat doet de boer met plezier, werken voor zyn gezin is zyn lust en zyn leven. Men leeft voordeelig en eenige luxe moet je er niet zoeken, maar dat behoeft ook niet, want het gezin voelt zich net zoo gelukkig als dat, waar het ruimer toegaat. Het bouwbedryf is hoofdzaak, en er is slecht één koe op het bedryf je, waar door de hoer toch ook nog stalmest ver krijgt en die kan de grond goed gebrui ken, dat weet hij. Eenige geiten en varkens completee- ren de eigendommen van den kleinen landbouwer, die tusschen de bedrijven door toch ook nog kans ziet zelf de schoenen van de gezinsleden te maken. Neen, die kleine boeren zyn de slecht ste nog niet! \Vj 41 Noem ze maar gerust k u n s t e- naars, want dat zyn ze Menschen, die respect afdwingen. Waardeer zijn arbeid. Ja, laten wy het maar eerly bekennen, dat wy onze boeren, „groot" en „klein", veelal te weinig hebben gewaardeerd. Hebben wij er weieens over nagedacht, welk een arbeid er verzet is, voor het graan rijp is, en zoo is er meer. Wy vinden het heel gewoon, wanneer wij het eten welbereid op tafel vinden. Maar juist nu, in dezen disfributietijd, waarin velen nogal eens klagen, mogen wij de offers, die de boeren brengen, niet over het lioofd zien. Deze zyn niet gering. Onze boeren doen alles, om dè.t uit den bodem te halen, wat maar mogelyk is. Iederen dag verzetten zy werk, véél werk. niet, als dat van den dominee in de stad. Het is eigeniyk géén vergelyking, want de aanstaande predikant van Westvoort woont in precies dezelfde stad, als zyn collega's van Maasland. Maar ja, ze moe ten uitkyken, vooral in 't beginje moet niet te veel hooi op je vork nemen. Er breekt een tyd van spanning aan: de beroeping van een dominee. Een hoorcommlssie gaat zoo nu en dan uit. Eenmaal is 'Klaas met Partier uitver koren. Ze trekken naar een dorp ergens in het Zuiden van het land. Het valt niet mee, 's Zaterdags op reis te gaan tot 's Maandags. Maair Sjaan! belooft, dat zy voor de zaak zorgen zal. Zelfs Dirkje zal meehelpen. Dat wordt al een pienter meisje. Ja, als de jaren voor- bygaan, worden de kinderen grooter. Ze heeft nu byna de lagere school eerst in de stad, daarna die vlakby huis, de nieuwe afgeloopen en het hoofd, mynheer Staagman, heeft haar verder opgeleid, want Dirkje zal naar de H.B.S. gaan, terwyl Gertjan het Gymnasium zal bezoeken, bij leven en welzyn. Met een gerust hart kan Klaas op reis gaan, om een dominee te gaan zoe ken. Partier en hy vinden, dat dominee Nelissen, die in zyn gemeente wordt opgezocht en beluisterd, terwyl zy des avonds in de pastorie ontvangen worden, een geschikte is voor Westvoort. Met warmte bevelen zy hem in den kerkeraad aan, zoodat hy op het tweetal komt en tenslotte beroepen wordt. Drie weken Iederen dag opnieuw kan men den boer bezig zien zyn grond te bewerken. Zyn handen staan niet stil. Zou hy dan geen récht hebben op onze waardeering Evenals ieder ander, wenscht hy die te ontvangen. Wy moeten hem die niet onthouden. Onze Zeeuwsche boeren hebben Zee land een goeden naam bezorgd. Zy zorgen voor kwaliteitsproducten. Onze boeren, het zyn prèchkerels MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Als deze brief onder Uw oogen komt, heeft onze vroedschap juist een open bare vergadering, waarop niet minder dan 25 zaken aan de orde zouden komen, biykens de agenda, achter den rug. Punt 25 heeft wel sterk de aandacht getrokken: Verkiezing wethouder. In middels werd ook reeds gepubliceerd, dat dit hier wethouder Kögeler betreft, die geheel door omstandigheden buiten zyn wil, gedwongen wordt het ambt neer te leggen. Dit wordt door zeer velen be treurd. Deze wethouder heeft sedert zyn verkiezing op 17 Mei van het vorig jaar bewezen de rechte man op de rech te plaats te zyn. Hy genoot het vertrou wen van den Raad. En evenzoo dat van de burgery. Het vraagstuk der wethoudersbenoe mingen is van veel beteekenis. Van den Raad kan gezegd worden, dat het een bestuurscollege en tegelyk een volksver tegenwoordiging is. Indirect is het col lege van B. en W, ook volksvertegen woordiging. Maar boven alles is het be- tuurscollege. Met een eigen, een sterkere verantwoordelykheid tegenover de bur gery. Maar nog meer tegenover hoogere bestuursinstanties. Sinds de ambtsaanvaarding door den heer Kögeler is het voor een college van B. en W. in een plaats als Middelburg er niet gemakkelyker op geworden. De tyd is allang voorby, dat het wethouders ambt te Middelburg, zoo wel eventjes er by, kon worden waargenomen. Gezien de geweldige vraagstukken, die er thans voor Middelburg aan de orde zyn, zou het wellicht te verkiezen zyn, dat ge schikte en bekwame personen hun ge heele kracht aan dit ambt konden geven. Gelukkig dat de heer Paul, die allereerst en allermeest met de groote vraagstuk ken van dezen tyd te maken heeft, deze met de volle inzet van zyn persoonlyk- heid kan aanpakken. Jammer, dat de jaarwedde voor wet houder te Middelburg niet langer in overeenstemming is met de verzwaarde eischen, die in den tegenwoordigen tijd aan het ambt gesteld worden. Het zou ongetwijfeld de keuze van den Middel- burgschen Raad vergemakkelijkt hebben als de jaarwedderegeling zoodanig elas tisch was, dat in elk voorkomend geval een volkomen schadeloosstelling kon ge waarborgd worden. Intusschen, de samenstelling van het college tot en met gister was er een met flinke bestuurskracht. Dat is in dezen tijd voor Middelburg onmisbare voor waarde. Maar maakt het voor den op volger van wethouder Kögeler niet ge makkelyker. Dat het dezen opvolger ge geven moge zijn, nog heel veel voor onze stad en burgery te mogen doen, is de wensch van STENTOR. VOORBEELDIGE BEOEFENING VAN DE ZWEMSPORT. Dezer dagen is er melding van ge maakt, dat de 14-jarige Iet van Dongen, die drie jaar geleden is getroffen door een kinderverlamming, op een voorbeel dige wijze de zwemsport beoefent. Maar niet minder mooi is wat te Kruiningen plaats heeft, waar de heer M. Snoep, die in Mei 1940 dermate werd gewond, dat zyn rechterarm moest worden afgezet, dagelijks zwemt. Reeds is hij zoover ge vorderd, dat hij zonder eenige hulp het enkele jaren geleden verbreede kanaal door Zuid-Beveland heen en terug over zwemt. later meldt een draadbericht: „Ik kom". Westvoort heeft een predikant. Weer een stapje verder. Het is in de dagen, dat dominee Ne lissen komt, druk voor Klaas. Hy zit in de commissie voor ontvangst, die moet zorgen onder andere voor de pas torie en voor de verdere verwelkoming. Maar dat is niet zyn voornaamste zorg. Het geschiedt in die dagen, dat de juf frouw, die de kleine huishouding van moeder Maaike verzorgt, met een be zorgd gelaat den winkel binnentreedt: het zal goed zyn, als Bakker en zyn vrouw eens komen kyken; het gaat biyk- baar niet goed met de oude vrouw. Klaas vóórvoelt het: dat is het begin van het einde. Jaren heeft moeder Maai ke Gertjan Bakker overleefd, maar de laatste maanden takelt zy afheel lang zaam, zoo schynt het, zal de levens lamp uitgebluscht worden. Op den Zondag, dat dominee Ne lissen bevestigd wordt, terwyl hy des avonds intrede doet, is Sjaan niet in de kerk. Zy houdt de wacht by het bed van moeder Maaike. Maar wel ont moet zij dien dag den eersten dominee van Westvoort, want in den middag be zoekt hy de zieke, spreekt en bidt met haar, zyn eerste zieke in de nieuwe gemeente. Klaas woont de intrede by, maar verdwynt dan spoedig, om enkele uren later by de doodsponde van zijn moeder te staan. Ze hebben nachten ge waakt: Sjaan en hy; Adriana en Luppo Er was gisteren groote belangstelling voor de vergadering van den Schoolraad in het negende district, die in het Schut tershof te Goes werd gehouden, zoodat de zaal geheel gevuld was. De voorzitter, Ds A. C. H e y te Kou dekerks, verwelkomde, nadat de verga dering met Psalmgezang, Schriftlezing en gebed was geopend, de aanwezigen en wees in zyn openingswoord op de be moediging van Paulus door het zien van de broeders te Rome. Ook wy hebben by onzen arbeid in en voor de school met den Bybel wel behoefte aan bemoediging. Het is een voorrecht elkaar weer te zien en elkaar te sterken in de begeerte God te dienen ln het Chrlsteiyk onderwys, Wat een voorrecht, dat God ons dit gelaten heeft. Het vorig jaar konden wy niet samenkomen, nu mogen we weer een vergadering als deze hebben. Laten wy, zoo besluit Spr., elkander sterken in onzen arbeid. Nadat de notulen waren gelezen, deel de Spr. mede, dat in het Bestuur in plaats van wyien den heer R. v. d. Welle is benoemd de heer J. W. van Swigchem. De voorziening in de vacature-Nobels werd aan het Bestuur overgelaten. Daarna sprak ds P. J. F. v. V o o r s t Vader, Ned. Herv. predikant te Middelburg, over: „Christelijke opvoeding". Tot uitgangspunt neemt spr. het woord uit Efeze 6:4: „En gy vaders... voedt uwe kinderen op in de leering en vermaning des Heeren". In dit woord wordt de roeping aan gegeven van de ouders tegenover hun kinderen. Onder Israël werden de vaders beschouwd als de verantwoordelyke per sonen voor de opvoeding hunner kinde ren. En zij kweten zich van hun taak door drie middelen: het huisgezin, de school en de synagoge. In we zen zyn het ook in ons Christelijk iand nog dezelfde drie dingen, die voor de opvoeding onmisbaar zynhet huis gezin, de school en de kerk. Het ideaal, ons in Paulus' woord geteekend, moet ons huiselyk leven beheerschen; moet bepalen onze keuze van de school, die wy voor onze kinderen begeeren; en tot richtsnoer dienen ten opzichte van het godsdienstig onderricht, dat zy moe ten ontvangen. Ons Hollandsche woord „opvoe den" beteekent eigeniykomhoog lei den, naar Boven voeden. Opvoeden is leiden tot de hoogte, waar wij niet meer leiden, opvoeren tot zelfstandigheid. 'tGrieksche woord, door Paulus ge bruikt, heeft een eigen beteekenis. Het duidt aan: de ontwikkeling van iets, dat in kiem reeds aanwezig is. Wie een kind opvoedt, heeft eerst te ontdekken wat er in het kind zit, en dan zich moei te te geven om dat reeds aanwezige tot ontwikkeling te brengen. Elk kind moet ontwikkeld worden naar zijn eigen aan leg en de vermogens, die God er in kiem in gelegd heeft. Hoe moet dit gedaan worden? Door leering en vermaning. 't Grieksche woord, door „leering" vertaald, wyst op het strijken, het vor men van iets kneedbaars, 'tls wat de pottenbakker doet, als hij de klei vormt tot het voorwerp, dat hij er van maken wil. We zouden 't kunnen weergeven door 'twoord discipline. En 't woord, door „vermanen" ver taald, beteekent eigeniyk: iets zeggen met het doel, dat het gezegde wordt ter harte genomen en gehoorzaamd. Wy hebben dus het kind op te voeden door te voorschijn te brengen, wat in het kind in kiem aanwezig is, èn door er in te brengen, wat er niet in is. 't Laatste woord „des Heeren" vormt het specifiek Christelyke in deze vermaning van Paulus. Geen opvoeding kan deugen zonder de leering en ver maning des Heeren. Waarom niet? Omdat ook elk kind in zekeren zin „des Heeren" is. Elk kind is een schepping van God. Wy zijn Gods geslacht, zegt Paulus op den Areopagus. En daarom moet onze opvoeding geschieden in de Eversen. Het is nu niet meer noodig. Want moeder is bij vader. En in die week leidt de nieuwe predikant zyn eer ste begrafenis in Westvoort. Den vol genden dag bevestigt hy een huweiyk. Zoo is het leven. Nu de kerk eenmaal is geïnstitueerd, de predikant zyn werk heeft aanvaard, nu gaat het kerkeiyk leven regelmatig loopen. Op voorstel van dominee Nells- sen komen er nog twee ouderlingen by. Zoodat Klaas het ietwat minder druk krygt met deze dingen. Kerkeraadsver- gadering is het hoogstens eenmaal in de drie weken. Hy kan zonder bezwaar voor zyn zaak ouderling zyn. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5