Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Binnenland leder artikel moet duidelijk zijn geprijsd. Omzetbelasting gewijzigd. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. HET BESEF Geen vestiging of uit breiding van bedrijven zonder verlof. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. reeüj veel te lang gewacht 0p den nieu wen oorlog, die Duitschland definitief m-".-,t verbrijzelen en vernietigen, b >!Lfu ure de.3 gevaara heeft de leider vahet I.'uitsr"ae volk, juist omdat bij de eenige vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoorde lijkheid beseft met de Sowjet-Unle een non-agressiepact gesloten. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal- socialisme deed het mogelijk lijken, dat de betrekkingen met de Scwjet-Unie genormaliseerd zouden worden, zonder dat een bolsjewistische besmetting op trad, waarin elk ander buurvolk vroeg of laat ten offer ware gevallen. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal- socialisme en de onvoorwaardelijke trouw van het Duitsche volk aan zijn leider, maakten het mogelijk, dat met het oog op het belang van de politieke en militaire gebeurtenissen de strijd tegen het bolsjewisme, waartegen het nationaal-socialisme zich als beweging had gesteld, onder welk telken het Rijk veroverd en opnieuw gesticht werd, werd achtergesteld. Te belangrijker is het te achten, dat op het oogenblik, waarop de Führer het uur der beslissing komen zag, het Duitsche volk zonder nieuwe geestelijke voorbereiding, zander dra len als één man dezen strijd aanvaardde. Geen politiek verbond. Het non-agressiepact was geen poli tiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. In den herfst van 1939 was het van Duitsche zijde bezien de natuurlijke kwalificatie van den toe stand, dien Duitschland destijds kon wen- schen. Of had Duitschland op het mo ment, dat Engeland en zijn volgelingen Frankrijk en Polen den oorlog begonnen, van zijn kant den oorlog aan de Sow- jet-Unie moeten verklaren? Nooit ech ter heeft Duitschland besloten tot een strijdend verbond met de Sowjet-Unie of zich dit te laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. Zoo ver heeft deze geprononceerd christelijke Winston Churchill het gebracht, dat hij als een schietgebed moet uitroepen: „Ruslands gevaar is ons en Amerika's gevaar" en dat de Nederlanders door hun gevluchte leiding, die thans geen verantwoordelijkheid meer draagt, wor den aangespoord de bolsjewisten als hun bondgenooten te beschouwen, legt getuigenis af omtrent de innerlijke in eenstorting en de verloren houding van deze groep emigranten. Reeds destijds in Augustus 1939 heb ben wij ons de vraag voorgelegd, of de bereidwilligheid van de Sowjets om dit non-agressiepact te sluiten, een krijgs list was dan wel uitzicht opende op een evolutionnaire ontwikkeling. Er waren eenige uiterlijke teekenen, die ook het laatste mogelijk deden schijnen, vooral werd althans, naar buiten de invloed van het jodendom beperkt en in plaats van de nihilistische grondbeginselen van het bolsjewisme traden daar bepaalde orde ningselementen aan den dag. Het bewustzijn van de zwaarste der offers van den toekomstigen strijd moest de overweging doen ontstaan, of het toch nog niet mogelijk zou zijn langs den weg van een evolutionnaire ontwik keling en toenemende ontspanning de gevaren van het bolsjewisme voor de Europeesche cultuur en gemeenschap uit te schakelen. Wij hebben het destijds ook buiten kijf mogelijk geacht, dat de Sowjet-Unie een poging deed door zulk een niet aan valsverdrag Duitschland eerst recht in een oorlog te lokken, die Duitschland en Europa op den duur zoo zou verzwak ken, dat ten slotte de bolsjewistische heerschappij op de puinhoopen van het avondland kon worden gevestigd. Deze mogelijkheid hebben wij nuchter onder het oog gezien, doch er moest gehan deld worden overeenkomstig de eischen van het oogenblik. Voor de toekomst van Europa wierp de Führer groot Duitschland in de waagschaal der geschiedenis. Dezen Moeilijken weg kon men gaan in vertromven van Europa en op de trouw en opofferingsgezindheid van het Duit sche volk. Het resultaat van dit nuch tere besluit was de mogelijkheid alle Duitsche strijdkrachten destijds te con- centreeren op de plaats, waar de mili taire beslissing gezocht en gevonden moeBt worden, in Polen, in het Noorden, in het Westen en ten slotte na het toe treden van Italië, in het Zuiden op den Balkan. In den loop dezer gebeurtenissen werd het evenwel steeds duidelijker, dat het sluiten van een non-agressie-pact voor de bolsjewiki niet het uitgangspunt van een evolutie was, maar slechts diende om tijd te winnen ten einde alle nihilistische krachten ter wereld te concentreeren te gen dit volksche ontwaken van Europa. De plannen van het groot-kapitaal onder joodsche leiding en van het bolsjewisme ter bereiking van de wereldheerschappij, vereenigden zich tegen het nationaal- socialisme en fascisme en vinden thans hun uitdrukking in de invoeging van de Vereenigde Staten in de reeks onzer te genstanders en in de deelneming van de Sowjet-Unie aan dit conflict vna wereld historische beteekenis. Tevergeefs deden de tegenstanders moeite om deze samenwerking te .ver bloemen. Hoe koel de ontvangst van den heer Cripps te Moskou naar buiten ook mocht zijn, hoe veel stakingen de com munisten in de Vereenigde Staten sche nen te organiseeren, en ook al hebben de Vereenigde Staten volgens krantenbe- ;vvg walhaf» 3en 3;itvo9i- vaa logsmateriaal naar de Sowjet-republiek stopgezet, de Duitsche regeering liet zich tóe* misleiders. Wij hebben deze samen werking reeda te vaak aanschouwd ia «ie jaren m den wereldoorlog, toen de Weatersche staten onder leiding van jo den en vrijmetselaars van buiten af het Duitsche volk den gewelddadigen vrede van Versailles opdrongen en tegelijker tijd het bolsjewisme het Duitsche volk van binnenuit geestelijk en zedelijk wil de verwoesten. Het zelfde hebben wij weinige jaren geleden weer beleefd, toen de Sowjet en Engeland met het toenma lige Frankrijk gemeenschappelijk party kozen tegen de macht der orde in Span je en hulp verleende. Ook de bereidheid tot hulpverleening, die Engeland tegenover Finland's lot huichelde, kon ons niet misleiden, want Engeland heeft nooit aan wezenlijke hulp voor Finland gedacht, doch slechts aan een voorwendsel om tegen Duitsch- 1 lands belang in, troepen aan land te kun nen zetten in Noorwegen. Wij zagen wat er geschiedde, wij za gen de overweldiging van de Oostzee- staten en beleefden aan de oostelijke grens van onze belangensfeer de vernie tiging van het volksleven. Wij consta- tèerden, dat de bolsjewiki in 1939 en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917, hoe zij b.v. de be woners der door hen bezette steden en dorpen lieten aantreden en uit het ge lid een ieder, die een intelligent of blond Germaansch uiterlijk vertoonde, lieten uittreden en doodschoten, de gezinnen der vermoorden in eindelooze colonnes naar het binnenland van de Sowjet-repu bliek overbrachten, zonder dat deze ooit hun plaats van bestemming bereikten, wij zagen de namelooze economische verar ming, die terstond aanving en de prijzen vna de belangrijkste levensmiddelen en voorwerpen van dagelijksch gebruik tot het tien-, twintig- en tenslotte honderd voudige verhoogde. (Wordt vervolgd.) VOLGENDE WEEK BEGINT STRENGE CONTROLE. Het A.N.P. meldt: Gedurende de vol gende week zal in het geheele land een verscherpte controle worden gehouden op de naleving van het Prijsaanduidings- besluit. De verplichting om alle levens- en genotmiddelen, textielwaren en leder waren van duidelijke prijzen te voorzien bestaat nu ruim een maand. In het algemeen heeft men zich be- hooriyk aan de voorschriften gehouden. In die gevallen, waarin echter de over tredingen zoodanig waren, dat niet met een waarschuwing kon worden volstaan, werd proces-verbaal opgemaakt. De in specteurs voor de prijsbeheersching heb ben reeds een aantal vonnissen gewezen. Bij de controle, welke de volgende week in alle gemeenten door de politie wordt begonnen, zal men niet meer waarschu wen, men zal zich ook niet beperken tot 't nagaan der etalages, doch in den win kel onderzoeken of alle goederen, welke voor den verkoop gereed zijn, van prijs kaarten zijn voorzien. In' het bijzonder wordt er op gelet, dat de prijzen niet bij een of twee artikelen, juist die waar voor men te veel vraagt, zyn weggelaten. HEFFING VAN ELKE LEVERING VAN' GOEDEREN. In het Verordeningenblad is onder no. 118 afgekondigd een wijziging van 'het besluit op, de Omzetbelasting 1940, welke met ingang van 1 Juli in werking treedt: De belangrijkste wijziging is het ver vallen van de vrijstelling voor grondstof fen,. heigeen tot gevolg lieeit, dat het vroeger hier geldende stelsel, van een malige heffing van omzetbelasting thans geheel is vervallen en over de geheele lijn wordt vervangen door een meerma- lige heffing bij elke levering van alle goederen. Zoowel de tabel van vrijgestelde grond stoffen als de mogelijkheid van het be trekken van grondstoffen op bestelorder is mitsdien vervallen. In verband daar mede is het algemeen percentage van heffing van V/2 tot 2 verlaagd. Verder is de mogelijkheid geopend om in meer gevallen dan tot dusverre de verdubbe ling van het tarief van de belasting, gel dende bij aflevering door den fabrikant rechtstreeks aan den consument, achter wege te laten. Voorts heeft de omschrij ving van de begrippen groot- en klein handelaar wijziging ondergaan. Voortaan is niet slechts een groothandelslevering de levering van handelswaren aan een handelaar, en de levering van grondstof fen aan een fabrikant, doch ook de leve ring aan ondernemers van bedrijfsmid delen, als machines, vervoermiddelen enz., van hulpstoffen, als steenkolen, olie, enz., van verpakkingsmiddelen, van re clamemiddelen van kantoorbehoeften, van materialen, welke bij het verrichten van herstellingen en andere diensten worden gebezigd, kortom van alle goede ren, welke ondernemers ten behoeve van hun onderneming betrekken. vtsrdüra belangrijke wijziging heeft betrekking op landbouw- en veeteeltpro ducten en op visch. Tot dusverre waren bepaald aangewezen landbouwproducten aan een verlaagd percentage van 1 pet. onderworpen. Thans wordt de regeling zoo, dat het verlaagde percentage van toepassing is op alle landbouw- en veeteeltproducten en op vlsch, doch alleen voor zoover het betreft de leveringen, welke door landbouwers, veehouders en visschera zelf worden verricht. GEEN PERSONEELE BELASTING VOOR „VERVANGENDE" MOTOR RIJTUIGEN. Zooals men weet is een aantal ry- vergunningen ingetrokken omdat de be trokken motorrijtuigen een hooger ben zineverbruik hadden dan 15 liter per 100 km. Een nieuwe rijvergunning werd alleen verleend indien de aanvragers zich een auto met geringer benzine verbruik hadden aangeschaft. Ingevolge de wet op de personeele be lasting is men, indien het andere motor- rytuig niet wordt afgeschaft, ook voor het dit tweede „vervangende" motor- rytuig belasting verschuldigd. De wud. secr.-gen. van het departe ment van financiën heeft evenwel naar de A.N.W.B. bericht thans be paald, dat voor hen, die in 1941 in boven omschreven omstandigheden zyn komen te verkeeren, een suppletoire aanslag achterwege zal blijven. DIVIDENDBELASTING. Verder is afgekondigd een besluit op de Dividendbelasting 1941. Dit besluit heeft ten aanzien van de dividenden een zelfde beteekenis als het besluit op de Loonbelasting 1940 ten aanzien van de loonen. Het besluit bevat geen zelfstan dige belasting. De dividendbelasting is slechts een vóórheffing op de inkomsten belasting en de winstbelasting. De door de uitdeelende lichamen betaalde en in den regel op de opbrengst ingehouden dividendbelasting wordt verrekend met de aanslagen in de inkomstenbelasting en in de winstbelasting van de personen en lichamen, die opbrengst van aandee- len, winstbewijzen en winstdeelende obligaties van N.V. of commanditaire vennootschappen op' aandeelen hebben genoten. Het besluit op de dividendbelas ting bevat dus geen regeling in zake be perking van dividenden, waarover den laatsten tijd in verschillende dagbladen beschouwingen zijn verschenen. JOODSCHE WINKELS OP ZONDAG GESLOTEN. In het Verordeningenblad is de vol gende verordening .opgenomen: No. 114 schaft de geldende voorschrif ten van het Nederlandsche recht af, waarby aan leden van kerkgenootschap pen, die een anderen dan den Zondag als rustdag hebben (in de eerste plaats dus de Joden) de mogelijkheid wordt gegeven, op Zondagen te werken, resp. winkels open te houden. BOND VAN GEREF. VROUWENVER- EENIGINGEN IN NEDERLAND. De vierde bondsdag. Op de vierde bondsdag van den Bond van Geref. Vrouwenvereenigingen in Ne derland, die Woensdag 2 Juli a.s. te Gro ningen zal worden gehouden zal in de morgenvergadering als spreker optreden Ds S. Hoekstra, Geref. predikant ter plaatse met het onderwerp: „Lachen om de toekomst". In de middagvergadering zal Prof. Dr K. Schilder van Kampen refereeren over: „De vrouw in het verbond" en de heer J. Schouten van Rotterdam, lid der 2e Kamer, een opwekkende rede houden ge titeld „Geloofsverwachting". NED. VERBOND VAN CHRISTEN JONGE VROUWEN- EN MEISJES- VEREEN IGINGEN. De Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen „Dorcas" te Culemborg, „Dorcas" te Doorwerth en „De Zonne bloem" te Zonnemaire zyn toege treden als leden van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesver- eenigingen. 1 NIEUWE BURGEMEESTER VAN APELDOORN. Het Rykscommissariaat maakt be kend: De Rykscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, heeft op grond van par. 1 van zijn verordening 3/40 over de uit oefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland den burgemeester van Apeldoorn, jhr dr Quarles'van Ufford, gepensionneerd en op grond van zijn ver ordening 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) mr C. den Besten, ad vocaat te Utrecht, tot burgemeester van Apeldoorn benoemd. AANBIEDING VAN BUITENLAND- SCHE EFFECTEN. Ingezetenen kunnen worden verplicht buitenlandsche effecten aan te bieden bij de Nederlandsche Bank. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Financiën en Handel, Nijverheid en Scheepvaart be treffende de aanbieding van buitenland sche effecten, waarin is bepaald dat de secretaris-generaal van het Departement van Financiën kan bepalen, dat ingeze tenen verplicht zyn de hun in eigendom tosbeh^orende en nadien door hei?» var- kregen buitenlandsche effecten of be paalde groepen dezer waarden recht streeks of door tusschenkomst van een deviezenbank aan De Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: Gisternacht vlo gen eenige Britsche toestellen boven ons gebied. Ook ditmaal deden de uitgewor pen brisant- en brandbommen weinig schade. Op één plaats werd een boeren hoeve door een brisantbom vernield; hierby werden een man en drie kinde ren gewond, ook een deel van het vee werd gedood. Op een andere plaats werd door een brandbom een schuur in brand gestoken, bij een blussching liepen drie personen brandwonden op. Voorts ont stond hier en daar glasschade. ZONDAG 29 JUNI. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.07 u. MAANDAG 30 JUNI. 's Morgens tot 5.20 u. 's Avonds van 22.07 u. MEN GAAT WERKELIJK BOUWEN. Naar wij vernemen zal Maandag over 14 dagen met den bouw van vier winkel panden aan de Lange Burg in één blok worden begonnen. Het ligt in de bedoe ling op verschillende deelen van de hoofdstraten nog dit jaar blokken hui zen te doen herrijzen. Daarbij is over den vorm, waarin dat zal geschieden nog geen beslissing genomen. OPGEPAST AAN 'T SAS. Men verzoekt ons de zwemmers en zwemsters met nadruk te waarschuwen tegen het zwemmen aan het Sas buiten de „vakken". Er staat daar soms en juist ook dezer dagen een sterke stroom, zoodat ongelukken niet kunnen uitblijven, als men zich te ver waagt. Blijft dus binnen de vakken! HARMONIEGEZELSCHAP „EUPHONIA". Onder leiding van den heer J. M. van Bommel van Vloten hield „Euphonia" een algemeene vergadering. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter het overleden lid, de heer P. Korstanje, en de overleden bestuursleden, de heeren W. Kakebeeke en J. C. Pilaar, die voor „Euphonia" zoo veel deden. Blijkens het jaarverslag ging het le dental iets vooruit. Over de musikale prestaties was men zeer tevreden. De re kening liet een klein batig saldo zien. Besloten werd gevolg te geven aan de uitnoodiging van de Nederlandsche Ra dio-omroep om op een nader te bepa len Zondag voor de Radio te spelen. Hiertoe worden de beste gezelschap pen uitgenoodigd. gezelligheid, sfeer te brengen thuis, maakt het aanschaffen van meubelstukjes en ander huisraad tot een verfijnd genoegen. Dan moet het U ook een waar genoegen zijn Uw keus te maken uit onze werkelijk zéér origineele en gevarieerde collectie. FIRMA^^^V ÉN ZONEN TEL. 2.O.O. KREEFTENVANGST AFGELOOPEN. Yerseke. De visscherij op kreeften is weer afgeloopen en is ook dit sei zoen niet loonend geweest. De oorzaak daarvan is nog steeds niet vastgesteld. De jaarlijksche statistiek wijst een voortdurende achteruitgang aan van ge- vischte kreeften. De kreeftenvisschersperceelen, enkele jaren geleden duizenden guldens waard, zyn betrekkeiyk waardeloos geworden. VEEL VRAAG NAAR MOSSELEN. Yerseks. In de mosselen begint op sommige plaatsen de visch terug te ko men. De echte liefhebbers hebben reeds ge proefd en de smaak te pakken gekregen. Toch zullen ze nog een 14 dagen tot 3 weken moeten wachten, voor dat ze hun hart op kunnen balen. Het gisteren in het Verordeningen blad opgenomen besluit van de secreta rissen-generaal van de departementen van Handel, Nyverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschery, houden de bepalingen betreffende het vestigen, uitbreiden en veranderen van bedryven, verbiedt Zonder vergunning van den secretaris generaal een industriëel bedrijf te ves tigen of uit te breiden; of in een in dustriëel bedrijf over te gaan tot het voortbrengen of bewerken van goede ren, welke op het tijdstip van de in werkingtreding van dit besluit niet tot de normale in dat bedrijf voortgebrach te of bewerkte goederen behooren. De secretaris-generaal is bevoegd voorschriften te geven met betrekking tot den omvang van de productie in een industriëel bedrijf of groep van indu- striëele bedrijven alsmede met betrek king tot de in een industriëel bedrijf of groep van industriëele bedrijven te vol gen productiemethoden. Eveneens is verboden zonder vergun- ning van den secretaris-generaal een handelsbedrijf te vestigen of in een han- delsbedryf goederen te gaan verhande len, welke op het tydstip van de inwer kingtreding van dit besluit in het alge meen niet in soortgelijke bedrijven wor den verhandeld. Voorts is verboden in een door den secretaris-generaal aan te wijzen tak van bedrijf zonder vergunning van hem een bedrijf, hetwelk niet is een industri eel bedrijf of een handelsbedryf, te ves tigen of uit te breiden. Ter bestrijding van kosten, verbon den aan de uitvoering van het besluit, kunnen van de betrokken ondernemers gelden worden gevorderd, hetgeen ge schiedt met inachtneming van nader door den secretaris-generaal te stellen regelen. Hy, die een gegeven verbod opzettelijk overtreedt, dan wel een gegeven voor schrift opzettelijk niet nakomt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden of met een dezer straffen. De rechter kan de sluiting van het betrokken bedrijf gelasten. Het nieuwe besluit is terstond in werking getreden. Tegelijkertijd is de Bedryfsvergunningenwet 1938 buiten werking getreden. Vraag naar mosselen is er reeds ge noeg, maar gewacht moet worden tot de handel mag beginnen. De kokerijen willen beginnen zoodra dit mag. Vooral naar ingemaakte mos selen is zeer veel vraag. Oudelande. Brand. Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van J. Meyaard Cz., die voor zaken op reis was. Zijn vrouw en drie kinderen, die reeds te bed lagen, moesten in allerijl het brandende huis ontvluchten. De brandweer was spoedig ter plaatse. Huis en inboedel gingen ver loren. Een aangrenzende schuur en de op 3 m afstand gelegen woning van den vader van den heer Meyaard konden be houden worden. Veere. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. De waar nemende Burgemeester, dhr J. Martijn, deelt mede, dat enkele boomen, die ge-, rooid zijn, tot planken zijn gezaagd, zulks tot voordeel der gemeente. Nu volgde de beëediging van den heer D. Kasse als lid van den Raad. De voor zitter hoopte, dat dhr Kasse in het be lang der gemeente mag werkzaam zijn. Dhr Kasse dankt voor deze woorden. B. en W. stellen voor om dhrn Van Veen en Goedbloed te benoemen tot onbezol digde ambtenaren van den Burg. Stand. Aldus besloten. De voorz. deelt mede, dat aan de vraag om extra kranen te plaatsen van de waterleiding niet kan worden voldaan, daar de aansluitingskosten voor de ge meente te hoog zullen zyn. Na een bree- de discussie werd besloten om althans voorloopig er niet toe over te gaan. De commissies werden benoemd tot nazien der rekeningen. Ook deelde de voorz. mede dat door B. en W. wordt voorgesteld om een mo- lestverzekering te sluiten by de Vereen, van Ned. Gemeenten. Aldus besloten. Ingekomen is een verzoek van dhr H. Castel om verhooging huurprijs van het garnalenpakhuis. Dit wordt niet toege staan. De geloofsbrieven van dhr D. Verhoe ve, die in plaats van dhr van Beveren Raadslid zal worden, worden nagezien. Tot toelating wordt besloten. Bij de begrootingswijziging 1940 wordt besloten om nog f 500 te reserveeren voor verschillende doeleinden. Ook deelt de voorz. mede dat enkele wyzigingen zijn gebracht in de bepalingen inzake be- stryding van schadelyk gevogelte. Terneuzen. Gemeenteraad. In de Donderdag gehouden raadsvergade ring werd medewerking verleend om een gedeelte van de speelplaats der Christe- lyke school te Driewegen te betegelen. B. en W. werden gemachtigd tot het verleenen van hypothecaire voorschot ten voor den wederopbouw overeenkom stig de Hypotheekregeling 1940. Ingediend was een voorstel tot het verleenen van een opdracht voor het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2