Propaganda voor heemkunde. Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD DAGKALENDER. De Rijkscommissaris over den strijd tegen het Bolsjewisme. Groote beslissingen door Duitsche troepen afgedwongen. - Rede van den Finschen premier. - Hongarije ook met de Sowjet- Unie in oorlog. Uit de legerberichten. Radio-rede van den Finschen premier. Ook Hongarije in oorlog met de Sowjet-Unie. ZATERDAG 28 JUNI 1941 55c JAARGANG - No. 49 Bureaux Lange Vorslslraal 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisfsfraaf 34 en Noordweg 155 Abonnemenfsprijs f 2.73 per kwariaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaalsen waar een agenf is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cenl Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige odverientiën 30 cent per regei Ingezonden medebeeiingen 60 cent per regel Kleine odverteritiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestest uit 2 bladen. Ook in ons gewest is dezer dagen een vergadering gehouden, en wel onder lei ding van den wnd. Commissaris dier provincie, waarin een uiteenzetting is gegeven van het streven van den Bond voor Heemkunde. Het is te begrijpen, dat velen nog wat gereserveerd tegenover dit nieuwe woord staan. Het is afgeleid van heem (heim) en omvat een breed, bijna onaf zienbaar terrein, alles wat met bodem, klimaat, leven en streven der bevolking, levenswijze, zeden, gewoonten, kleeding, bouwkunst, enz, in verband staat. Het terrein is zóó uitgebreid, dat de voor zitter van den Bond zelf moest erken nen, dat bet zaak zal zijn voorzichtig te zijn en niet te veel hooi op de vork te nemen. Heemkunde is dus de kennis van de eigen omgeving, van het heem, waarin men woont en werkt. Van ons vader land dus, als men het begrip in wijden zin neemt, maar van het bepaalde deel van ons land, waarin men woont, als men er een engere beteekenis aan toe kent. Er zijn zoo van die bepaalde, afge ronde deelen van ons vaderland, die in derdaad een eigen heemkunde hebben. Ook van Zeeland kan dit gezegd worden. Voor andere is dat wel wat moeilijker. Het platteland beeft hier een voor sprong. Voor de bevolking onzer groote steden is de heemkunde niet zoo ge makkelijk. Vele steden of stadswijken hebben niets of weinig eigens. Het is een sympathiek streven een Zeeuw, een Fries, een Groninger, een Drent, enz. de historie en het eigene van zijn land of streek te leeren kennen en hem oog te doen krijgen voor het ty- peerende van zijn heem. Laten we het maar eerlijk bekennen we weten van onze naaste omgeving, van haar historie, haar eigenaardighe den, haar bouwkunst, haar overleverin gen, haar zeden en gewoonten, enz. wei nig a;f. Wij danken God, dat Hij ons in een bepaald land, als zoon van een bepaald volk, in een bepaalde gemeente deed geboren worden. Wij hebben lief het plekje grond, waar onze wieg eens stond. Hoe dikwijls zien wy het niet, dat een Fries ondanks alles ook al woont hij jarenlang in een andere streek een Fries biyft en zijn Friesehen ge boortegrond, taal, enz. hartstoohteiyk biyft lief hebben. Hetzelfde mag ook van vele Zeeuwen gezegd worden. Wij z^jn met hechte banden gebonden aan den Zeeuwschen grond, verdiepen ons graag in de Zeeuw- sche historie, genieten van het schoone, dat Zeeland nog altjjd biedt, werken graag mee aan het behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten, van een eigen styl van onze boerderijen, en van de Zeeuwsche folklore. In zooverre zullen wij graag allen meewerken om de heemkunde te bevor deren. Alleen maar, het is een groot verschil, w i e er heemkunde doceerthij, die niet hooger blikt dan deze aarde of hg, die in alles Gods almacht, liefde en wijs heid ziet. Ook over de methode, de wijze van werken kan verschil van meening be staan, zooals ook in de vergadering te Middelburg is gebleken Men stelde daar de vraag, of een Bond vcor Heemkunde wol noodig was en of niet volstaan kon worden met een contact-commissie uit de vele vereeni- gingen en stichtingen, die op dit gebied reeds jarenlang werkzaam zijn. Men gaf de voorkeur aan samenwerking boven sa men s m e 11 in g. Voor Zeeland zou men althans willen komen tot een federa- jtiexjfe samenwerking met behoud van ieders zelfstandigheid. Op die wijze is zeker in Zeeland meer te bereiken dan door een nieuwen Bond, waar men wat vreemd tegenover staat. In een anderen kring is gebleken, dat over de vraag of heemkunde als een apart vak op de school moet worden onderwezen, verschil van meening be staat. De voorzitter van den Bond voor Heemkunde die een botanicus, maar geen schoolman is wil op deze vraag een bevestigend antwoord geven. Maar verschillende mannen uit de practijk van het schoolwezen denken daar ge heel anders over. Zy zeggen: in geen geval een nieuw leervak heemkunde, en evenmin leerboekjes daarover. Elke streek heeft zijn eigen heemkunde noo dig. Dit onderwijs moet occasioneel ge- gegeven worden bij geschiedenis, aardrijkskunde, taal, teekenen, enz. Een reden te meer, om geen overijlde besluiten te nemen, maar alles rustig en ernstig te overwegen. Verdere uitwisseling van gedachten lijkt ons hier werkelijk gewenscht. Daartoe zal het in ons gewest ook wel komen, naar wij meenen begrepen te hebben. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: De eerste vijf dagen der operaties heb ben bewezen, dat de Sowjet-weermacht gereed was voor1 den aanval op Midden- Europa. Ook in het naar het Westen uitsprin gende grensgebied om Lemberg en Bialy- stock, dat reeds onmiddellijk blootge steld was aan een Duitsche insluiting en daardoor ongeschikt was voor een zui vere verdediging, troffen onze troepen een opeenhooping van offensieve Sowjet- troepen aan. Daardoor kwam het reeds bij de eerste grensgevechten tot een bot sing met het Sowjet-leger en de Sowjet- luchtmacht. Onze op alle fronten zegevierende troe pen hebben gtoote beslissingen afge dwongen: mededeelingen daaromtrent kunnen zeer binnenkort verwacht wor den. Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij met succes voortgezet. Een duikboot heeft ten Westen van Afrika vijf vijande lijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 31.500 ton tot zin ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust drie vracht schepen met een gezamenlyken inhoud van 18.000 ton vernietigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan den mond van de T h e e m s en op een vliegveld in het Zuiden van Engeland. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Een vèrdragen- de batterij der marine heeft vijandelijke schepen in het Kanaal beschoten. InNoord-Af rika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen op 25 Juni met succes Britsche troepenconcentraties bij Sidi Barranien stellingen van het afweergeschut byTobroek aange vallen. Ook gisteren zijn pogingen van Brit sche gevechts- en jachtvliegtuigen om deKana.alkust aan te vallen met belangrijke verliezen voor den vijand af geslagen. Bij luchtgevechten en door het luchtafweergeschut zijn negen, door het marinegeschut twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een duikbootjager der marine werd in het Kanaal door twee Britsche vliegtuigen aangevallen. Hij schoot ze beide neer. In den afgeloopen nacht heeft de vij and op verschillende plaatsen in het Westen en Noord-Westen van Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Op verschillende plaatsen zijn woningen vernield of beschadigd. Door nachtjagers en afweergeschut zijn twee aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Het 387ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Af rika blijven de bommenwerpers der spilmogendheden de stellingen en ravitailleeringsinstalla- ties van de vesting Tobroek bestoken. Jagers hebben gemotoriseerde strijdmid delen en kampementen in de omgeving van Sidi el Barani met machinegeweren beschoten. In Oost-Af ri ka zijn pogingen van den vijand, om over de rivier de Didessa in het gebied van Galla en Si- damo te trekken, verijdeld. (D. N, B,). De president der Flnsehe republiek, Ryti, heeft een radiotoespraak gehouden tot het Flnsehe volk. In zijn inleiding verklaarde hij, dat het. vredelievende Finland opnieuw het doeii van1 eert wreeden aanval Is gewor den. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sow- jet-Unie is de Finsche grens herhaalde lijk door de Sowjet-Unie geschonden. Het protest, dat hierover werd inge diend, was vergeefs. Sedert gisteren heb ben de strijdkrachten van de Sowjet- Unie, zoo verklaarde president Ryti, zonder, zich om verdragen te bekomme ren en zonder oorzaak, op aanwijzing van haar regeering, in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreedzame inwoners, uitgebreide oor logshandelingen gepleegd. Nauwelijks 19 maanden na den eer sten aanval, is zoodoende onze tweede verdedigingsstrijd begonnen. De nieuwe aanval van de Sowjet-Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een politiek, die na den vrede van Mos- cou beoogde de zelfstandigheid van ons land te vernietigen en ons volk in sla vernij te brengen. De liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn afge- stooten op het voornemen van de Sow- jets, de zelfstandigheid van Finland te vernietigen. De volkscommissaris van Binnenland- sche Zaken, Molotof, eischte bij de on derhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940, dus nauwelijks zeven maanden na het sluiten vai\, den vrede te Moscou, van Duitschland de vrije hand om zijn rekening met Finland af te slui ten en dit land te kunnen liquideeren. Wij zijn den Duitschen rijkskanselier den diepsten dank verschuldigd voor het feit dat hij toentertijd tegen deze eischen der Sowjet-Unie zich heeft verzet. De president verklaarde voorts met nadruk, dat het de plicht van Finland is zich thans met alle moreele en mili taire middelen, die het ten dienste staan, te verdedigen. SLACHTOFFERS IN ABO. HELSINKI (D. N. B.). Bij de Sowjet- aanvallen op Abo (Turku) zijn in het geheel 19 menschen omgekomen en 56 gewond. Naar de bladen melden is ook de oude, historische burcht door brisantbommen beschadigd. Het middengedeelte is ver woest. Voorts wordt gemeld, dat te Heinela door het bombardement van Donderdag tenminste 13 personen zijn omgekomen. Donderdag is Kotka viermaal door de Sowjetluchtmacht aangevallen. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: „Hongarije beschouwt zich, tengevolge van de herhaalde Sowjet-luchtaanvallen op Hongaarsch rechtsgebied, die in strijd zijn met het volkenrecht, in staat van oorlog met de Sowjet-Unie." De Sowjet-luchtmacht heeft Donder dag een luchtaanval gedaan op Kasjau. Verscheidene gebouwen werden vernield. Onder de burgerbevolking vielen vijf dooden en een vrij groot aantal gewon den. Blijkens een ander bericht hebben Sowjet-vliegtuigen Donderdag tegen 12.00 uur in de nabijheid van het plaatsje Raho in scheervlucht een aanval gedaan op den sneltrein KoeroesMezoeBoe dapest. De vliegers openden een hevig mitrailleurvuur. Eén persoon werd ge dood; drie anderen werden gewond. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. (D.N.B.) De R.A.F. vloog gisternacht naar Sleeswijk-Holstein en naar het R i) n s c h-W estfaalsche industriegebied. Zij wierp op verschillende plaatsen 'lukraak een aantal bommen, die eenige materieele schade van niet-militairen aard en geringe verliezen aan personen veroorzaakten. Nachtjagers schoten een vijandelijk toestel omlaag. DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE IN FINLAND. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: De Duitsche suprematie in .de lucht aan het oostelijk front begint thans ook in Finland gevolgen te hebben. Terwijl Donderdag nog verscheidene honderden Sowjetvliegtuigen het Finsche achter land aanvielen, zijn gisternacht geen aan vallen ondernomen. VREUGDE IN DE BALTI- SCHE LANDEN OVER DEN DUITSCHEN OPMARSCH. Naaf het D.N.B. verneemt, heeft de burgerbevolking der Baltiaehe landen in deze dagen bij talrjjke gelegenheden uiting gegeven aan haar sympathie voor de oprukkende Duitsche soldaten en aan haar vreugde over de bevrijding van het Sowjetjuk. ZWEEDSCHE VRIJWILLI GERS NAAR FINLAND. Naar Svenska Dagbladet meldt, heb ben zich bij het Finsche gezantschap in Stockholm talrijke Zweedsche vrijwilli gers voor den strijd van Finland tegen de bolsjewisten gemeld. BERLIJN OVER DEN OOR LOG TEGEN DE SOWJET- UNIE. Het A.N.P. te Berlijn verneemt van welingelichte zijde: Met de officieele mededeeling van Boe dapest, volgens welke Hongarije zich in staat van oorlog met de Sowjet-Unie be schouwt, wordt, naar men in politieke kringen alhier verklaart, het Europee- sche front verder gesloten in „den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand". Europa, zoo zeide men in de Wilhelm- strasse, dat nog kort geleden in vele kampen was gesplitst, sluit zich thans onder de leiding van de mogendheden van de spil aaneen en strijdt eensgezind tegen de bedreiging door het bolsjewis me. Behalve het feit, dat Duitschland, Italië, Hongarije, Roemenië, Finland en Slowakije openlijk in staat van oorlog verkeeren met de Sowjet-Unie, stelt men hier vooral in het licht, dat een groot aantal andere Europeesche landen in- tusschen hun wensch hebben uitgespro ken, door het ter beschikking stellen van contingenten vrijwilligers, deel te nemen aan den oorlog van Europa tegen de Sowjet-Unie. Onder hen hecht men hier bijzondere beteekenis aan de houding van het met Duitschland bevriende Span je en men wijst erop, dat behalve in dit land ook in NQorwegen en in Neder land het opstellen van formaties vrij willigers aan den gang is. DE STRIJD IN SYRIË. Gisteren rust aan alle fronten. Ofi meldt uit Beiroet: Op 26 Juni heerschte er rust aan alle fronten. De vijand heeft nergens eenige actie tegen onze troepen ondernomen. Britsche for maties bommenwerpers bombardeerden zonder succes onze stellingen ten noorden van Soeida. Ons luchtwapen zette zijn verkenningsvluchten en bombardemen ten voort. ZATERDAG 28 JUNi. Heere, maak my Uwe wegen bekend, leer my Uwe paden. Fs. 25 4. Zon op onder 5.19 22.07 2 Juli: Eerste kwartier. 8 Juli: Volle maan. Maan op onder 9.27 23.58 ZONDAG 29 JUNI. Wie zal klimmen op den berg des Heeren, en wie zal staan in de plaats Zijner heiligheid? Die rein van handen, en zuiver van hart is, die zijn ziel niet opheft tot ydel- heid, en die niet bedriegelijk zweert. Die zal den zegen ontvangen van den Heere, en gerechtigheid van den God des heils. Ps. 24 3, 4 en 5. Zon op onder 5.19 22.07 Maan op onder 10.37 0.26 Op den avond van 25 Juni ondernam de Britsche luchtmacht een bomaanval op Beiroet, die geen slachtoffers maakte en geen schade aanrichtte. Op den ochtend van 26 Juni bombar deerden Britsche vliegtuigen het station van H o m s. Vier burgers werden ge dood en zes gewond. Ook werd er mate rieele schade aangericht. De luchtstrijd krachten van de marine en het luchtwa pen ondernamen bomaanvallen op het gebied van Merdj Ajoem en Palmyra. STILLE DARDANELLEN. ISTANBOEL (United Press.) Het verkeer door de Dardanellen is zoo goed als volkomen tot stilstand gekomen, nu aan beide zijden van de zeestraat oor logvoerende landen liggen. BRITSCHAMERIKAANSCH CHINEESCH PACT? (D. N. B.) De woordvoerder der Ja- pansche regeering heeft, naar aanlei ding van het bericht uit Hongkong over een militair bondgenootschap tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en China verklaard, dat te Tokio nog slechts niet-officieele mededeelingen zyn ontvangen. Aan berichten van dezen aard hechtte men eenige maanden geleden geen by- zondere beteekenis. Thans echter acht men ze' belangrijker. Er wordt dan ook een onderzoek inge steld. Gisteravond had te Amsterdam, op het IJsclubterrein, eem groote openlucht- vergadering plaats, die zeer druk be zocht was. Daar heeft de Rijkscommissaris, Pr SeySS Inquart, na eenl openingswoord van den Leiter der Arbeitsbereichs der NSDAP in dem Niederianden, Generaal- Kommissar Fritz Schmidt, een rede uit gesproken. Ik heb u, aldus de Rijkscommissaris, Duitschers en Nederlanders, vooral even wel u, nationaal-socialisten in dit land, byeen geroepen om uw standpunt te be palen nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van 2000 km de Duitsche legers en in hun ge lederen de door de Westersche democra tieën verraden Finnen en Roemenen aan getreden tegen de Sowjet-Unie en het bolsjewisme. Na 25 jaar heeft het uur van den beslissenden stryd met den doodsvyand van de Europeesche cultuur een geesteshouding geslagen. Duitsch land en het nationaal-socialisme zyn de strydere, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijd makkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland opgedrongen is, niet voert voor eigen, zelfzuchtige be langen, maar voor Europa's voortbe staan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internatio nale samenzwering van het groot-kapi taal, het Jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van historische be teekenis, die zich thans voor ons afspe len en waaraan wy reeds actief deelne men, worden wy aaneengesmeed tot een j gemeenschap van lot en geesteshouding,- die volgens nationaal socialistische op vatting het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtoch ten ondernomen zyn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna een eerste plaats in de wereld inneemt, en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar ver trouwen ook dezen stryd tegemoet. Dui- delyk bespeuren wy, Duitschers, het be stuur der voorzieningheid door onze Führer, Adolf Hitler. En wat het Duit sche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van waarlyk alle goede Eu ropeanen zyn. Telkens wanneer het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezinnen, heeft En- beland zich tegen dit streven verzet. Zelfs toen het Duitsche volk na het jaar 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Engeland de hoofdschuld treft, dreigde ineen te storten, waardoor het bolsjewis me geheel Europa zou hebben over stroomd en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en voor het wel zijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich weer tegen deze verster king van Duitschland, die voortvloeide uit de wederoprichting. 'Evenals in het jaar 1914 moest het Duitsche volk op nieuw omsingeld en eventueel door een blokkade er onder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een con flict onvermydelyk. Joden, vrymetse- laars, internationale kapitalisten, Chur chill en zyn handlangers, en vooral ook buitenlandsche vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Europa hadden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1