k DITJES en DATJES. SSnnsnJand Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws Procureurs-Generaal benoemd. Dr Seyss-lnquart spreekt vanavond te Amsterdam. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. Met vereende Kracht. f 187.50 ZUID-BEVELAND. Jaarverslag. Drnsv^rhrd, Op grond der verordening van den Rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid, S.a. Gruppenführer, het vol gende 1) tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrek te verguningen worden hiermede ongel dig; 2) overtredingen worden volgens de desbetreffende bepalingen van de ver ordening gestraft. Deze verordening treedt met de be kendmaking voor de radio en in de pers in werking. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, heeft de opdracht, ver strekt aan den subsituut-officier Dubois te 's Hertogenbosch, tot het voorloopig waarnemen der zaken van den procu reur-generaal te 's Hertogenbosch, inge trokken. Hij benoemde op grond van par. 1 van zijn Verordening 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) mr N. J. van Leeuwen, ad vocaat te Alkmaar, tot procureur-gene raal te 's Hertogenbosch. Voorts benoemde de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van dezelfde bepalingen, de heeren mr dr J. van Genechten in Den Haag en mr De Rijke te Arnhem, die be last waren met de voorloopige waarne ming der zaken van den procureur-gene raal, tot procureur-generaal. (Mr. ir. Van Leeuwen was oorspron kelijk als ingenieur werkzaam, o.a. bij de werken van de Maas-kanalisatie in Lim burg. Hij vatte daarna de studie aan voor meester in de rechten. Hjj was sinds 1931 advocaat en procureur te Alkmaar. Tot voor kort was mr Van Leeuwen kring leider van de N.S.B. voor Alkmaar.) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied dr Seyss Inquart zal vanavond op het IJsclubterrein, Mu seumplein te Amsterdam een groote rede houden, over de beteekenis van de be slissing van den strijd tegen de Sowjets voor den Nederlandschen Staat in het al gemeen en voor lederen Nederlander in het bijzonder. OPRUIMING VAN NIET ONTPLOFTE MUNITIE EN PROJECTIELEN. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken schrijft het volgende aan de burgemees ters en regeeringscommissarissen Zooals u bekend is, is de commissie van proefnemingen, ressorteerende on der het afwikkelingsbureau van het de partement van defensie, belast met het verwijderen en onschadelijk maken van onontplofte munitie en vliegtuigbom men (blindgangers). Gedurende den laatsten tijd bereikten mijn departement van de zijde van on derscheidene gemeenten verzoeken om restitutie van de kosten, verbonden aan het verwijderen en onschadelijk maken dezer projectielen en de daarmede ge paard gaande veiligheidsmaatregelen. Ik vestig er echter uw aandacht op, dat het hier betreft maatregelen van open bare orde en veiligheid, die geheel bin nen het kader der gemeentehuishouding vallen en mitsdien niet ten laste van het Rijk gebracht kunnen worden. Het geval kan zich voordoen, dat het verwijderen van onontplofte projectie len, die voor onderdeden der Duitsche weermacht gevaarlijk of hinderlijk zijn, door of op laat van Duitsche militairen geschiedt. Ook bij dio gevallen komt het voor, dat do gemeenten opdracht krij gen werkvolk aan te nemen en ter be schikking te stellen. Alsdan is er echter sprake van een verrichting ten behoeve van de Duitsche weermacht, waarvan de kosten door het vorderende leger onderdeel contant moeten worden be taald. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Woensdag op Donderdag vlogen eenige Engelsche vliegtuigen boven ons land; zij wierpen hier en daar brisant- en brandbommen; eenige woonhuizen kre gen glasschade. Een boerenhoeve werd getroffen; twee koeien werden gedood. Dooden of gewonden onder de burger bevolking zijn gelukkig niet te betreu ren. CREDIETEN VOOR DE UITRUSTING VAN STOOM-VISSCHERS- VAARTUIGEN. Van bevoegde zijde deelt men het A.N.P. mede, dat van overheidswege credieten kunnen worden verleend voor het uitrusten van stoomvisschersvaar- tuigen, indien de eigenaar zelf niet over voldoende middelen beschikt. In verband met den geringen voorraad gasolie zullen uitsluitend ten behoeve van stoomvisschersvaartuigen credieten worden verleend. Het zal dientengevolge mogelijk zijn een aantel stoomschepen voor de vis- scherij gereed te maken, hetgeen de vischvoorzienirg zeer ten goede zal ko men» Aanvragen voor hot verkrijgen van oen t-redlgt moeten schriftelijk worden ingediend bij de Nederlandsche Vis- scherijoentrale, Juliana van Stolberg laan 34 in Den Haag. DE OPBRENGST VAN DE VOLKSTUINTJES. In verband met bepaalde geruchten, dat de opbrengst van volkstuintjes en zeker van die, welke door vereenigin- gen voor haar leden worden gepacht en beschikbaar gesteld, bij de provinciale voelselcentrales zou moeten worden in geleverd, heeft het Bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland zich om nadere inlichtingen gewend tot het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. In antwoord daarop ontving het Ver- bondsbestuur van den Directeur-Gene raal van de voedselvoorziening de mede- deeling, dat de bedoelde personen „de opbrengst van hun volkstuintjes zullen mogen behouden, indien het bewerken van den grond, het zaaien, verplegen en oogsten van het gewas geheel door hen zelf verricht is en de opbrengst de eigen gezinsbehoefte niet overtreft. Wel moet dor den provincialen voed- selcommissaris vastgesteld zijn, dat de betreffende grond voor volkstuintjes in aanmerking komt. Het kan n.l. door de overheid niet toe gestaan worden, dat grond, behoorende aan boerderijen, welke normaal voor landbouwdoeleinden in gebruik was, nu tot volkstuintjes versnipperd wordt". ZATERDAG 28 JUNI. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.07 u. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 Juni kwamen er in ons land 267 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan drie in onze provincie, n.l. 1 geval van diph- therie in Vlissingen, een zelfde geval in 's-Heer Arendskerke en een geval van roodvonk in St Philipsland. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de maand Mei kwamen er in onze •provincie de navolgende gevallen van besmettelijke veeziekten voor: bij dertien eigenaren mond- en klauwzeer en var kenspest bij 36 dieren op 10 bedrijven. ZWEMMEN OP VERBODEN PLAATS. De politie heeft gisteren proces-ver baal opgemaakt tegen tien personen, die bij de meelfabriek aan het zwemmen waren en daardoor art. 52 der politie verordening overtradenwaarbij het verboden is te zwemmen of te baden in eenig openbaar water, zonder voor het ontkleeden of aankleeden gebruik te maken van kleedgelegenheden, behoo rende tot gemeentelijke of particuliere zwem- of badinrichtingen. VISSCHEN ZONDER ACTE EN VERGUNNING. Twee personen H. S. en G. O. zijn verbaliseerd wegens het zich gereedma ken om te gaan visschen zonder dat zij voorzien waren van een acte en van een vergunning van den rechthebbende. Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. De afdeeling dezer vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer H. J. B. Knoop, die in zijn openingswoord wees op de tijdsomstandigheden, waardoor on dervoeding van het kind dreigt. De secretaresse, mevrouw Spuyman, bracht hierna het jaarverslag uit. Hier uit bleek, dat de oorlog een remmenden invloed had op de uitzending van kinde ren. Hoewel er een aantal kinderen was, dat dringend uitzending behoefde, durf den de ouders dit niet aan, zoodat uit zending niet meer plaats vond. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1941: 156. De secretaresse uitte in haar ver slag de hoop, dat het ledental zal stij gen. Door vertrek enz. is het aantal leden sterk verminderd. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar weer 3 kinderen zijn uitgezonden, terwijl begin Juli nog 10 kinderen zullen volgen. Bovendien worden er voor rekening van het Bio-Vacantieoord 28 Vlissingsche kinderen verpleegd. De penningmeesteresse, mej. E. Kamp, bracht vervolgens financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 1733,06, de uitgaven f 1150,31, batig saldo f 582,75. Tot bestuurslid werd gekozen mevr. Wesselink-Prins. Dr Erelman wees er op, dat niettegen staande de moeilijke tijdsomstandighe den de gezondheidstoestand der kinde ren gelukkig bevredigend is te noemen. Spr. verwacht echter, dat het volgend jaar, indien de oorlog mocht voortduren, het aantal ondervoede kinderen wel zal stijgen. Hierom hoopte spr. dat de finan- cieele kracht der vereeniging belangrijk zal toenemen en dat velen als lid zullen toetreden. HET RIOLEERINGSPLAN. Het rioleeringsplan is wel gereed, maar met de uitvoering er van vlot het niet zoo erg, omdat Den Haag minder financieelen steun wil geven, dan waar op gerekend werd. Wel loopen er nog onderhandelingen, doch vast staat, dat reeds zonder belang rijke financieele offers van Goes zelf, de zaak niet kan doorgaan. De raad zal hier uiteindelijk in moe ten beslissen. De kracht van de Goessche Midza is gelegen in de eens gezinde wil, de belangen van het kopende publiek te behartigen. Deze week aan premies. Zuid- en Noord- Beveland. DE HERBOUW VAN YERSEKE. Binnenkorten tijd kan de uitspraak van de tweede (aanvullende) onteigening ten behoeve van den wederopbouw der ge meente Yerseke tegemoet worden ge zien. Naar aanleiding hiervan geven wij hieronder een beknopt overzicht van de begrooting voor de uitvoering van het onteigeningsplan in de gemeente Yerse ke. Er moet nadruk op worden gelegd, dat dit een begrooting is, een globale kostenraming. Voor de onteigening van de diverse perceelen is geraamd een bedrag van f 152.654. Dit betreft in hoofdzaak gron den, doch er zijn ook enkele perceelen in opgenomen, die noodig zijn voor nood zakelijke doorbraken en verbreedingen. Voor verbouwing van een zestal per ceelen, eveneens noodig voor straatver- breedingen, is een bedrag uitgetrokken van f 5725. Voor straatwerk, rioleering en overige werken is in totaal f 33.432 geraamd. Dit betreft niet alleen herstel, maar ook nieuwe aanleg in verband met de nieuwe verkaveling, verbreedingen, enz. Er zal ongeveer 4400 m2 straatwerk herstraat moeten worden en 5800 m2 nieuwe straat moeten worden gelegd. Met een post onvoorzien van ruim 8500 gld. zijn de totale kosten geraamd op f 200.375. Natuurlijk staan hiertegen over ook inkomsten. Voor verkoop van onteigende percee len is een bedrag van f 77.575 geraamd. Dit is voornamelijk verkoop van bouw terrein, in totaal ongeveer 10.300 m2 van f 4 tot f 12.50 per m2. Voor opbrengst van afbraak van ge bouwen is f 2800 geraamd. Dit eerste onteigeningsplan zal der halve volgens de raming een tekort dp- leveren van ongeveer f 120.000. Hoewel de tweede onteigening zich grootendeels zal dekken, is het niet on mogelijk, dat ook deze nog een tekort zal vertoonen. Verder zullen de cijfers ongetwijfeld nog beïnvloed worden door de tijdsom standigheden. Omtrent de dekking van het tekort is nog geen beslissing genomen. Deze zaak is eenigen tijd geleden bij de diverse instanties aanhangig gemaakt aangezien de gemeente Yerseke niet in staat is ook maar in eenigszins belang rijke mate de kosten van de gevolgen der oorlogshandelingen te dragen. Yerseke. De eerste pannen voor de Oostercultuur zijn vandaag te water ge laten. De verwachtingen zijn, dank zij het mooie weer, bijzonder gunstig. Men hoopt op een mooien aanslag. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE IN ZEELAND. De Vereeniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland hield Donder dagmiddag haar algemeene vergadering te Middelburg, onder voorzitterschap van dén heer H. A. A. Baron Col- lot dE s c u r y, die in het bijzonder welkom heette Ir W. de Jong, hoofd inspecteur van het Nederlandsch Rund veestamboek. Ook uitte spr. zijn vreugde dat in het bestuur weer een Kakebeeke zitting heeft en wijdde hij woorden van groote waardeering aan de nagedachte nis van wijlen den heer W. Kakebeeke, die zoo'n grooten steun is geweest voor de vereeniging. De waarnemende secretaris, de heer A. C a p p o n las de jaarlgksch mede- deelingen voor, waaraan wij ontleenen, dat het ledental in 1940 bedroeg in W.Z. Vlaanderen 88, in O.Z.-Vlaanderen 90 en in overig Zeeland 325 tegen reap. 84, 73 en 349 in 1939. De gezondheidstoestand was over het geheel niet ongunstig. De gevallen van mond- en klauwzeer waren niet van ernstig karakter, van de in 1939 aan getaste moesten veel wrakke dieren worden opgeruimd. Enkele gevallen van besmettelijk verwerpen kwamen voor. In het voorjaar was er nog een matig beperkte hoeveelheid krachtvoer met vrij bevredigend eiwitgehalte beschik baar. Na Mei moesten hoeveelheid en eiwitgehalte sterk beperkt worden met als gevolg van beteekenis lagere melk- gi.t't, minder groei en minder kwaliteit van het mestvee. Het aantal melkkoeien was 25122, tegen 25380 in 1939. 24813 in 1938; 23418 in 1937, 25096 in 1936, 27156 in 1935 en 27714 in 1934. De melk productie was het geheele jaar gemid deld 5 beneden normaal en de totale melkproductie kan in Zeeland over 1940 op 90 millioen kg worden geschat. Door verbeterde veeprijzen kwam de aan het jong vee vervoerde melk beter tot waarde. De prijzen voor consumptie- melk waren meerendeels bevredigend. De afzet van boerenboter liep alleen in hel late voorjaar niet zoo vlot. Vanaf eenige weken na het begin van den oorlog was er steeds meer vraag dan aanbod. Behalve in het vroege voor jaar waren vetmesterij en vetweiderij en afzet van fokvee in 1940 behoorlijk loo- nend. De sterk gewijzigde omstandig heden op het gebied der veehouderij viagen groote voorzichtigheid en prac- tische uitvoering om desorganisatie van de productie te voorkomen. Vanwege de vereeniging werden in den winter 19391940 twee melkerscursus sen gehouden met samen 22 leerlingen, waarvan een op Walcheren en 1 op 's-H. Abtskerke, thans een met 29 cursussen op Walcheren en een met 28 in W.Z. Vlaanderen. Thans ook een cursus in rundveekunde te Middelburg en 1 in veevoeding te Nieuwerkerk. De verplich te stierenkeuringen verliepen volkomen naar wensch. De gemiddelde kwaliteit van het stierenmateriaal is van betee kenis gestegen. Het aantal minderwaar dige stieren was op de- verplichte keu ring dit jaar belangrijk kleiner dan in 1940. De rekening over 1940 werd goed gekeurd met een goed slot van f 3396,26 tegen f 3491,26 over 1939. Besloten werd aan Ged. Staten ter benoeming tot lid van het bestuur voor te dragen de heeren A. M. J. van Waes te Oostburg, aftredend en Cam. Ver- craeije te Aardenburg en A. C. Geluk te St.-Annaland, aftredend en C. Steen- dijkv. d. Slikke te Stavenisse. Actueele onderwerpen. Hierna verkreeg de hoofdinspecteur, Ir W. de Jong, het woord om te spre ken over actueele onderwerpen betref fende rundveefokkerij. Ten eerste besprak Ir de Jong de veelevering en zeide, dat men tot De cember weet waaraan men te dezer zake toe is. Het aantal te leveren dieren zal na 1 Juli grooter zijn en ook jonge dieren van 1 of 2 jaar zullen geleverd moeten worden. Het is niet voldoende, dat men een zeker aantal dieren levert, maar men moet het aantal dieren op de boerderij ook inkrimpen met onge veer 20 Het N.R.S. tracht te voor komen, dat waardevolle dieren moeten worden afgeslacht. Het is zeker niet in het belang yan den veestapel als van de fokbedrijven ook de meerwaardige dieren moeten worden opgeruimd. Het is echter niet zeker, dat er nog iets aan te doen zal zijn. Wellicht is er met uit stel iets te bereiken. Ook is het moge lijk, dat in overleg met hen, die een minder goeden veestapel hebben, iets is te bereiken, ook in het belang van de t.b.c.-bestrijdiag. De rijkszuivelconsulent, de heer C. Zwagerman, wees er op, dat een vijfde van den veestapel moet verdwijnen, maar gezamenlijk, niet op ieder afzon derlek bedrijf. Men moet daarbij reke ning houden met de voedseltoestanden op de bedrijven en ook met de vraag of men te doen heeft met meerendeels akkerbouw- dan wel met bedrijven van hoofdzakelijk of veel weiland. Vooral moet men in oogenschouw nemen de melkproductie en de reactie op t.b.c. Bij de verdere besprekingen kwam nog nader naar voren, dat het er niet op aankomt wat voor dieren worden af gevoerd en van welken leeftijd. Geleverd moeten worden 40 der dieren en de veestapel moet 20 worden ingekrom pen. De prijzen zullen dalen. Het tweede punt, dat Ir de Jong wilde bespreken, was dat der productie- ei s c h e n. De productie was in 1939 1940 reeds lager, doch in 19401941 was zulks in zeer sterke mate het geval. Voor het aanhouden van stierkalveren zijn minimum eischen gesteld en deze zijn aanmerkelijk beneden hetgeen stam boekvee brengt. Het is niet gewenscht de eischen nog te verminderen, want dan hebben zij geen beteekenis meer. Tydens deze uiteenzetting kwam de burgemeester van Middelburg, mr dr J. van W&Iré de Bordes, ter vergadering en werd hartelijk door den voorzitter verwelkomd. Nu werd overgegaan tot het vertoo nen van enkele smalfilms. Een aantal goed geoutilleerde bedrij ven met bijzonder mooi vee in verschil- Ik wil vandaag in dit hoekje eens de aandacht vragen voor een groep gezin nen, die wellicht door velen wordt ver geten. Ik heb het oog op de vrouwen en kinderen, wier man en vader in het buitenland werkt. Zeker, er wordt getracht voor deze gezinnen financieel alles zoo goed mo gelijk te regelen, zoodat ik niet in de eerste plaats bedoel voor hen geldelijke hulp te vragen. Maar wel hebben zij m..i behoefte aan anderen steun. Laten wij het ons eens indenken, als in een gezin weken en maanden lang, op werk- en Zondagen de vader ont breekt. Wat heeft de vrouw dan een buitengewoon zware taak. Op haar komt de geheele zorg en verantwoorde lijkheid voor het gezin neer. Zij heeft alles te leiden. Zij moet alleen zorgen voor de opvoeding van de kinderen. Al les is zoo moeilijk geworden. Zouden zulke gezinnen niet dankbaar zijn voor steun en medeleven, voor har telijke belangstelling? Er zijn vaak a.- lerlei vragen van geestelijken en stoffe- lijken aard, die om antwoord roepen. De kerk heeft hier natuurlijk een pri maire taak. Maar laten wij het toch niet alles van den predikant verwach ten. Ook de Christelijke organisatie en de individueele Christen hebben hier een roeping. Als wij die nakomen, zullen bo vengenoemde gezinnen als regel ons har telijk dankbaar zijn. lende deelen van ons land, kijkjes op keuringen e.d. passeerden nu op het witte doek. Ook werd het bestrijden van de veeschurft door vergassing in beeld gebracht. Doel en werking van het N.R.S. De heer Ir de Jong heeft daarna, nog een inleiding gehouden over doel en werking van het N.R.S. In 1900 bij het 25-jarig bestaan waren 3272 dieren in geschreven en toen dacht men, dat zulks het toppunt zou zijn, maar in 1939 was het aantal 9284 en nu is men overtuigd, dat dit zich nog aanzienlijk zal uitbrei den. Dit komt omdat sedert 1900 doel en werken van het Stamboek totaal ge wijzigd is. Destijds was het niet meer dan een adresboek, maar nu wil het zijn een centrale vereeniging voor ver betering van den geheelen veestapel, met uitzondering van Friesland, waarbij naast het stamboek verschillende andere vereenigingen nuttig werk kunnen blijven doen, zoowel provinciaal als plaatselijk. Het beoordeelen moet geschieden door iemand, die beslist deskundig is en veel routine heeft. Niet-leden koopen meer malen stamboekdieren, omdat zij weten,x dat dit goede dieren zijn. Men moet voor komen, dat stieren worden verkocht, die geen goede melkkoeien verwekken, die niet voldoen aan minimum eischen. Wat de toekomst brengen zal weet niemand, maar de export zal zeker wel weer terugkeeren en men vergete niet, dat naar talrijke landen in Europa, Amerika en andere werelddeelen destijds de zwartbonte en roode Nederlandsche runderen werden uitgevoerd. Bij de nog gevoerde besprekingen bleek o.a., dat men het aanschaffen van een gascel voor de sehurftbestrijding ook in Zeeland ernstig heeft overwogen, en dat men daar eerder toe denkt te kun nen besluiten als deze ook voor paarden geschikt is te maken. Zoo de waard isDezer dagen is een 45-jarige monteur, wonen de aan de Pletterijkade te Den Haag, van f 2000 beroofd. Drie mannen dron gen zijn woning binnen en gaven voor van de politie te zijn en maakten hem zoo het geld afhandig. Over deze berooving, welke oorzaak was, dat een diefstal van duizenden dis tributiebonnen werd opgehelderd, deelt de N. R. C.. de volgende bijzonderheden mede: Vreemd was het, dat een eenvoudige monteur een paar duizend gulden in hui3 had en er een auto op na hield, zoo keu rig was geïnstalleerd met nieuw meubi lair en in een van de kamers een nieuwe piano van f 1350 had staan. Van verscheidene zjjden kreeg de po litie aanwijzingen, daf er iets niet in den haak was en zij vond aanleiding, verband te zoeken tusschen het aanwezig zijn van het weelderige meubilair e.a. en het feit, dat de 17-jarige zoon op een rijksdistri butiekantoor werkzaam was geweest, waar wel eens bonen konden zijn ont vreemd. De knaap was op dat bureau op 1 Juni ontslagen wegens een feit van huishoudelijken aard. De jongen werd aangehouden en aan een scherp verhoor onderworpen. Na ge- ruimen tijd te hebben ontkend, gaf hij toe, op het distributiekantoor duizenden bonnen te hebben te hebben gestolen, welke voor vernietiging gereed moesten worden gemaakt. Hij had deze bonnen aan zijn vader ge geven. Het geheele gezin wist trouwens van dze diefstallen af. Allen hadden me degewerkt om de bonnen van de opplak- vellen af te weeken en zoo netjes moge lijk in den ouden toestand te herstellen. De vader had de bonnen verkocht, steeds aan denzelfden persoon, waarna ze weer in handen geraakten van andere afnemers. Het gezin heeft in totaal on geveer f 10.000 aan de bonnen verdiend en had dus de beschikking over veel geld. Bij huiszoeking vond de recherche nog f 800. (Zie verv. laatste kol. pag. 3.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2